M.E.-vrouw: dacht: is dat nou vrouwenwerk..?" IC'llll \nterv\ew Hogere compensatie voor aardgasprijs in lonen Dorothé 't Hort: .Niet als onmens behandeld' WOENSDAG 24 JUNI 1981 4BZ2ZSE& PB mammmmmmmmmmm HILLEGOM - Tal van persfotografen zagen er een prima plaat in: vrouwelijke ME-ers met ieder een zigeu nerkind op haar arm. Druk overleggend waar die kinderen ge durende de tijd dat hun ouders vastzitten moeten blijven. Eén van die ME-ers was de Hillegomse Dorothé 't Hort (21). De foto is inmiddels een gedenk waardige herinnering geworden. Want het was vooralsnog de eer ste en laatste keer dat zij haar ME-opleiding in praktijk kon bren gen. Een vrouw als ME-er, en dan nog een uiterst ten ger gebouwde ook? Ja, want bij de rijkspolitie zijn sinds niet al te lan ge tijd mannen en vrou wen gelijk gesteld. En is het dus heel goed mogelijk dat ook een lichtgewicht meisje in actie komt bij rellen, demonstraties en ande re 'ongeregeldheden'. Koud van de politie school werd Dorothé vriendelijk, doch drin gend verzocht de ME- opleiding óók te vol gen. Als broodnodige aanvulling op de school, waar voor het ruigere werk niet al te veel plaats is. Ze vond het derhalve "heel nor- maal" dat ze de zware opleiding bij de Centrale opleiding voor Mobiele Eenheden in Beekber gen volgde, gevolgd door twee maanden praktijk op het deta chement Schiphol. "Het hoort erbij. Ja, ook voor vrouwen. Wat dat betreft kun je goed merken dat de emancipatie in ons vak dóórzet. Hoewel dat in de prak tijk heel wat moeilijkheden geeft, want ze moeten voor vrou wen toch heel wat speciale voor zieningen treffen. Aparte slaap Tweemaal Dorothé 't Hort in actie als M.E. vrouw. Op de foto links In Gilze Rijen, waar ae zich met haar collega's ontfermde over zigeunerkinderen van wie de ouders vastzaten. Dorothé links op de foto. Hierboven: Dorothé druk aan hei werk tijdens de opleiding. Ze is de achterste op het touw. kamers ja. want ik ga toch echt niet bij die mannen liggen. Dou ches, toiletten. Nee. geen kleding - we droegen dezelfde pakken als de mannen. Nou, dat betekende na een dag al blaren van die zwa re legerschoenen, dat begrijp je. Als je altijd op schoenen met hakken loopt is dat wel even 'We', daarmee bedoelt Dorothé een meisje uit Serooskerke, dat ge lijk met haar in de opleiding zat. "We zijn nu nóg dikke vriendin nen. Want reken maar dat je een band met elkaar krijgt, als je zo intensief met elkaar optrekt en elkaar er telkens doorheen sleurt." Overigens was Dorothé niet vanaf het allereerste moment zo geluk kig met de 'opdracht' om de ME- opleiding te volgen. "Nee echt" zegt ze "ik zag er verschrikkelijk tegenop. Ik wist dat het een erg zware opleiding was en ik dacht eerst: moeten ze déér nou een vrouw voor uitzoeken? Is dat nou vrouwenwerk?" "Maar het was me na de eerste week, toen ik in het weekeinde naar huis ging, al reusachtig meegevallen. Echt, ik kon toen meteen al concluderen dat ik be slist niet als een onmens was be handeld. Tuurlijk was het zwaar, Een man is en blijft toch krachti ger gebouwd als een vrouw. En het gebeurde ook wel dat de mannen ons voorbij gingen. Met hardlopen bijvoorbeeld. Maar je stelt je op dat moment zo in: ik moet nét zo hard als zij. Vooral zorgen dat ze je niet gaan uitla chen omdat je tot het zwakke ge slacht behoort." De moeilijkheid was, volgens Do rothé, dat de leraren zelf ook niet zo goed raad mee wisten met de zeldzame situatie van twee vrou wen tussen een ploeg mannen. "Je kon echt merken dat ze ei genlijk geen idee hadden wét ze precies van ons moesten ver wachten. Of wij even goed zou den kunnen zijn als Nou, we hebben de meeste tijd wel bewezen dat we het konden bijhouden. Soms werden we er overheen gesléépt, maar dat ge beurde andersom ook. Je hebt af en toe best de neiging het bijltje erbij neer te leggen, maar dan help je elkaar over dat dooie punt heen. Ruggesteuntjes - zo wel letterlijk als figuurlijk. Je bent met een team hè, je helpt elkaar, zorgt dat je samen aan de eindstreep komt." Ook onder het fysiek zware werk kwam Dorothé niet uit. "Con stant zware boomstammen sjou wen. In praktisch elke oefening kwamen die boomstammen weer om de hoek kijken. Nee" ik kon geen boomstam meer zi< Waar al die oefeningen in du- weken opleiding precies uit be stonden'' "Nou. je leert er bij voorbeeld dat als ze stenen r je gooien, je niet achteruit moet springen maar juist moet blijven staan Als je als gróep maar by elkaar blijft, daar gaat het Samen ben je sterk We oefenden dan. de ene ploeg collega's waren de krakers, en wy dan de ME Het echte gooi- en smijtwerk Met rotte appels ging dat. Verve lend? Welnee, je gaat na zo n fening lekker onder de douche en je bent weer heerlijk schoon voor de volgende les. En verder kryg je psychologie, benade ringstechniek. Je leert met wa pens om te gaan, leert om in for matie te lopen, dus in een rechte lyn. Er zijn traangasoefeningen, oefeningen met de touwbaan, de schuine muren die je moet be klimmen Een afmattend programma Hillegomse wachtmeester der rijkspolitie mocht het geleerde echter slechts één keer in prak tijk brengen begin dit jaar. toen zigeuners in het zuiden des lands waren neergestreken. "Ja. dan word je eruit gepikt omdat je die opleiding hebt We moesten vo die kinderen zorgen, en de vro wen fouilleren enzo." Het hardere werk kent ze, nog niet van nabij Voor een rellenbestry- ding werd ze (nog) niet opgeroe pen. "Maar dat kan natuurlyk wel gebeuren Of ze staat te trappelen'' "Nou. als ik het enige meisje in zo n pelo ton zou zyn lykt me het wat zwaar. Denk eens aan alle zieningen die ze nodig zouden hebben. En ik zou me toch heel eenzaam voelen deftk ik Die jon gens zyn onder mekaar, die kun nen na zo'n klus 's avonds op hun kamer napraten en jij zit dan niet bij. Je hebt op zo'n mo ment toch behoefte aan iemand om mee te praten, het allemaal te verwerken. Doe dat maar eei je eentje." Voorlopig blyft ze in Hillegom ge nieten van de afwisseling die vol gens haar zetten het beroep 'politiemens' biedt. In r "Want daar ben ik toch erg op ge steld. Ik ben een vrouw, en dus zie ik er vrouwelijk uit." Opmer kingen van de bevolking als "Door jou wil ik wel bekeurd worden" neemt ze voor lief. DEN HAAG (GPD) - Het al maar duurder wordende aardgas moet leiden tot een grotere compensa tie in de lonen. Minister van eco nomische zaken Van Aardenne toonde zich daar gisteren in ze kere zin mee akkoord in een ver gadering van de Tweede-Kamer commissie voor economische aangelegenheden. De stijging van de aardgasprijs telt tot dusver slechts beperkt mee bij het bepalen van de mate waarmee de lonen moeten stij gen om enigszins in de pas te blijven met het oplopen van alle kosten van het levensonder houd. De minister was het met de meerderheid van de commis sie eens dat de aardgasprijs bij die berekening wat zwaarder zou moeten meetellen dan thans. Nochtans meent de minister dat de moeilijkheden die nu over de gasprijzen worden gemaakt, lich- telyk overdreven zijn. In de bere kening van Van Aardenne bete kent een prijsverhoging met tien cent per kubieke meter dat een minimumloner er 50 gulden per jaar op achteruit gaat. Daarbij is rekening gehouden met de prijs compensatie die hij ontvangt. Ie mand met een inkomen van rond 65.000 gulden (tweemaal modaal) zou er, rekening houdend met de prijscompensatie, zelfs 30 gulden beter van worden. In Van Aar dennes opvatting zijn dat bedra gen waaraan hij het systeem dat wordt gehanteerd voor de bepa len van de aardgasprijs, niet zou willen opofferen. Blijkens de standpunten in de commissie verlangt de meerder heid van de Tweede Kamer ech ter wel van de regering dat er op zijn minst voor de laagst betaal den iets wordt gedaan om aan de steeds hoger wordende stook- en kookkosten het hoofd te kunnen bieden. De minister wenste echter geen en kele toezegging te doen. Hij meende dat het een taak is voor het nieuwe kabinet, tenzij dat in het najaar nog niet mocht zijn ge vormd. In dat geval zou hij zelf met een maatregel willen komen. Welke richting die uit zou gaan, wilde hij echter nog niet prijsge- Bisschoppen bescheiden tegenover landelijk Pastoraal Overleg De Nederlandse bisschoppen zijn teruggekomen van hun plan om het Landelijk Pastoraal Overleg nu al een 'intentie verklaring' over de catechese (het geloofsonderricht van de kerk) voor W leggen. Het Lande lijk Pastoraal Overleg (LPOy houdt van 30 oktober tot en met 1 november op 'Leeuwenhorst' te Noordwijkerhout een reeks bijeenkomsten met als onder werp: de geloofsoverdracht tus- HELE TOUR'81 sen ouderen en jongeren van der tien tot achttien jaar. De bisschoppen zyn bang dat een voorafgaand stuk van hun kant een te zware hypotheek op de ge sprekken zou leggen en dat de hele gedachtenwisseling zich déérop zou concentreren. Zij hebben liever, dat het LPO eerst kennisneemt van de veel belovende initiatieven voor ge loofsoverdracht die de verschil lende delegaties uit de bisdom men hebben opgespoord en be schreven. De bisschoppen willen graag meedoen aan een open dis cussie hierover en er eventueel bouwstoffen aan ontlenen om hun eigen intentieverklaring aan te vullen en te verbeteren. Beroepen nieuwe Twintig extra pagina's in kleur. Een Tour-nummer van klasse. Hinault spreekt. De vier sterkste ploegen tonen hun zwakke plekken en beste kanten. De grote versnelling en de grote kans op knie blessures. Het nieuwe type coureur.En tóch nog ander nieuws in Nieuwe Revu: woningzoeken als dagtaak, pensioenfondsen verspelen miljoenen en rellen in Khomeiny-land. Nieuwe Revu ontsnapt. Hervormde Kerk beroepen te Eindhoven N. J. Flink Kethel, te Nieuw-Beijerland kandidaat Z. de Graaf Zoetermeer; aangeno men naar Ede (nieuwe predi kantsplaats) M. B. Plette Nieuw- poort, naar Kolderveen (Dr.) kan didaat J. Bakker Groningen, naar Vreeswijk (deelgemeente Dijkveld-Nicuwegein-Zuid, her vormd-gereformeerd 'Samen op weg') J W T. Cohen Stuart Den Haag-Loosduinen; bedankt voor Woudenberg (deelgemeente 'Sa lem') J. M. Snijders Nykerk (Vre- deskerk), voor Katwijk aan Zee A. van Brummelen Huizen, voor Neede J. C. N Cupedo Door- werth-Heelsum Gereformeerde Kerken beroepen te Idskenhuizen (Fr.) G P Wijn beek Voorthuizen, te Dokkum, Ruinerwold-Koekange en Vroomshoop Th. J. van Loo Ten Boer; aangenomen naar Beek bergen G Peddemors Holten, naar Rotterdam-Kralingen J. Lems Rotterdam-Zuidwyk, naar Enschede C. Kuyvenhoven Sel- lingen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor W tan en voor Zwolle h K. Bouw- kamp Grams bergen Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Bussum J. van Amstel Ede. voor Sassen- heim J Germs Winschoten Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Krabbendyki J vu Haaren Amersfoort Baptistengemeenten: beroepen te Den Haag G. Pflaum Hoogezand en J. B. van der Veen (laatstelijk zendingspredikant) Dordrecht, te Hoogeveen J. Bouritius Mus- selkanaal; bedankt voor Mak- kum-Workum M. J. G. de Vink Kollumerzwaag. Afscheid en intrede. Op 23 au gustus zal dr. J. P. van Santen af scheid nemen van de hervormde gemeente in Alphen aan den Rijn Oudshoorn Ridderveld. Twee weken later, op 6 septem-i ber, doet hij intrede in zyn nieu we standplaats, Zutphen. Ds. P. Sijtsma neemt op 6 septem ber afscheid van de gereformeer de kerk in Leiden (Zuiderkerk). Hij wordt ziekenhuispredikant in Rotterdam. Ds. H. E. Sterringa (Haastrecht) hoopt op 6 september intrede te doen in de Leidse hervormde ge meente (Bevrijdingskerk). Hy gaat werken onder de vrijzinnige hervormden en (naast dr. Jonge- neel) in de wykgemeente 'Bos- huizerwyk'. De zomeravondzang in de Oude Kerk (Boulevard) te Katwijk aan Zee is hervat. Dit zanguur begint steeds om 8 uur en wordt gehouden tot en met 26 augus tus. Er worden bekende liederen uit verschillende bundels gezon gen, afgewisseld door koor- of solozang. De gezamenlijke cvan- gelisatiecommissie van de her vormde gemeente en de gerefor meerde kerk in Katwyk aan Zee heeft de sene weer voorbereid. Wapenstilstand De geschorste Franse aartsbis schop Marcel Lefebvre ver wacht een 'normalisatie' van zyn betrekkingen met het Vaticaan als de paus volledig zal zyn her steld van de aanslag op zyn leven (13 mei) Dat verklaarde hy in een vraaggesprek met een Ame rikaans persbureau Lefebvre - de traditionalistische rebel, die al jaren in hevige on min leefi met de leiding van de Rooms-Katholicke Kerk - ver trouwt erop, dat de huidige 'wa penstilstand' in zyn relatie tot Rome uitgroeit tot een 'perma nente vrede'. Volgens hem is er sprake van een 'wapenstilstand' sinds de Poolse paus aan het be wind is. Paus Johannes Paulus II zou een voorstander zyn van af schaffing van het verbod op het traditionele ritueel by de misvie ring. Kort voor de aanslag op de paus kreeg Lefebvre bericht van het Vaticaan dat een kardinaal een onderzoek gaat instellen naar de activiteiten van de traditionalis tische priesterbroederschap 'Sint Pius'. Lefebvre zelf leidt de ze broederschap Hy ziet dit on derzoek 'met het grootst mogely- ke vertrouwen' tegemoet. Overigens'zal de op een zijspoor gezette aartsbisschop deze en volgende week weer een aantal priesterwijdingen verrichten, on danks mb verbod daartoe van het Vaticaan "De enige praktische vreedzame oplossing voor de kwestie Nami bië hgt in handen van da Vat enigde Naties Dat staat in een verklaring van de Namibisehe Raad van Kerken die is overhan digd aan een delegatie van de in ternationale organisatie. De raad die meer dan 75 procent van de chnstclyke bevolking van Nami bië vertegenwoordigt meent, dat het plan uit 1978 voor het houden van vrye verkiezingen bloedvergieten kan voorkomen Verbaasd is de raad over die wes ters*- regenngen die het zelfbe schikkingsrecht van de Namibi sche bevolking niet zo belangryk vinden. In de Zuidafnkaansc zwarte woonstad Soweto, waar een mil joen mensen wonen, gaan 200 echtparen per week uit elkaar Volgens dominee John Tau van de Vereniging voor huwelijk en gezin' is de apartheidspolitiek mede schuldig aan dit grote aan tal De rassenwetten verplichten echtelieden vaak gescheiden te leven. Een oorzaak is ook dat zwarte jongeren veelal maar door éen ouder worden opgevoed. Volgens ds Tau is hun voorbe reiding op het huwelyk daardoor onvoldoende.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17