Papieren Tour oorlog zonder 'deelnemers' Urs Freuler: "Parijs zal ik wel niet halen Bul) van der Zee herstelt zich in districtsstrijd Felle kritiek op wet bedreigde diersoorten Nieuwe groep van harde lijn in Polen Franse pers jut Hinault en Bernaudeau op Jan Tiinman blijft in Las Palmas'afbreken' Goudse ploeg wint in zaal r>r> Vier jaar cel geëist tegen oorlogsmisdadiger WOENSDAG 24 JUNI 1981 NICE (GPD) - Wat te verwachten viel is gebeurd: de Franse pers heeft de papieren oorlog tussen Bernard Hinault en zijn vroegere knecht Jean René Bernaudeau die elders kopman werd, ingeluid. Het toonaangevende sportblad l'Equipe blokletterde dinsdag op de voorpagina: Hinault-Bernaudeau: le match est lancé. En in een toelich ting: „Wanneer donderdag in Nice het startsein is gegeven zal de grote strijd ontbrand zijn tussen Renault en Peugeot. Tussen Hinault enerzijds en Bernaudeau anderzijds". Begin dit seizoen al liet Bernard Hinault nadrukkelijk weten dat hij zich zou distantiëren van een dergelijke opgeblazen twee strijd. „Misschien dat zoiets in Italië lukt", zei hij toen met een verwijzing naar de situatie rond Moser en Saronni, „maar ik zal daar nooit aan meedoen". En ge heel in die lijn heeft de wereld kampioen zich in de aanloop naar de proloog van de Tour op gesteld. Hij waagt zich niet aan grootspraak. Zelfs de afloop van het Frans nationaal kampioen schap - waarin hij en zijn ploeg maats een stevig gevecht afwik kelden met Bernaudeau en diens vazallen - verleidde hem niet tot pikante reacties. Hinault: „Ach, ik heb alleen maar geprobeerd een van mijn ploegmaats kam pioen te maken. Die jongens werken het hele jaar hard voor mij. Laat ik dan eens iets terug doen". Ook Jean René Bernaudeau houdt zich voorlopig afzijdig. Hij blijkt evenmin behoefte te hebben aan wilde uitspraken. „We zullen wel zien", zegt hij neutraal. „Een Tour laat zich niet voorspellen". De ploegleiders ontwijken voorals nog eveneens een gevecht via de publiciteitsmedia. Cyrille Gui- 25JUNI-PROLOOG IN NICE mard verschuilt zich achter ge meenplaatsen en Maurice de Muer. de ploegleider van Ber naudeau, zegt alleen maar voor spelbare zinnen. Zoals: „Onze opzet is om het Hinault zo zuur mogelijk te maken". En: „Als collectief zijn we sterk genoeg om de slag aan te kunnen". En: „Bernaudeau krijgt van mij de rol die ik Kuiper had toebedacht. Maar Kuiper kon het niet waar maken. wellicht lukt het Bernau deau, die is een stuk jonger". Aan het eind van dit soort alge meenheden blijkt Maurice de Muer (met zijn 21 dienstjaren de nestor der ploegleiders) toch ge voel voor de realiteit te hebben als hij zegt: „Maar het verslaan van Hinault is geen sinecure...". Aan Jean René Bernaudeau wordt vooral ook een favorietenrol toe gekend omdat de ploeg waarvan hij deel uitmaakt in de breedte sterker mag worden genoemd dan het team waarin Hinault de onbetwiste leider is. Daarbij wordt geregeld herinnerd aan het feit dat Bernaudeau met wraakgevoelens rondloopt, om dat hij destijds bij Renault niet de vrijheid heeft gekregen die hij wenste. Bernard Hinault: "Hier zal ik nooit c LAS PALMAS (ANP) - Jan Tim man heeft voor de vierde achter eenvolgende keer zijn party afge broken in het internationale schaaktoernooi van Las Palmas. In geen van de vier ronden kwam hy tot een rechtstreeks re sultaat. Zijn afgebroken partij uit dc derde ronde leek hem in be ginsel winst op te leveren tegen Larsen. Zin voordeel was echter miniem en met veel vuur vech tend haalde de Deen er nog een remise uit. Dat betekende voor Timman dat hij in de vierde ron de zo goed mogelijk voor de dag moest komen om nog een moge lijkheid op de eindzege te behou den. Ook in de afgebroken partij tegen Seirawan heeft de Neder lander kansen op meer. Victor Kortsjnoi, winnaar van het kandidatentoernooi en uitdager van wereldkampioen Karpov, heeft het erg moeilijk. Volgens eigen zeggen is hij te vroeg ge confronteerd met een aantal ster ke schakers. Hij is immers op weg naar de tweekamp, die deze herfst in Merano zal moeten be ginnen. Ook tegen Garcia Pa- dron, in principe de zwakste spe ler in dit toernooi, moest hij de partij afbreken. Hij heeft wel één De derde dag van de Kieler-zeil- week is een Westduits succes ge worden. In drie Olympische klassen behaalden Westduitsers de dagprijs en daarmee openden zij de mogelijkheid dat voor het eerst sedert 1977 weer een West duitser in een klasse de hoofd prijs wint Een goede kans daar toe hebben de broers Albert en Rufold Batzill, die evenals maan dag als eerste de finish passeer den. De Nederlandse broers Sjoerd en Erik Vollebregt wer den gisteren veertiende en staan in het klassement na drie wed strijden op de negende plaats met 64,0 punten. pion winst, maar of dat de zonder al te veel inspiratie opererende Kortsjnoi veel zal helpen, is de vraag Bellon is hoogstwaarschijnlijk de ongelukkigste man van het toer nooi. Opnieuw maakte hy een grove blunder, waardoor hy on nodig een half punt weg gaf In zyn party tegen Larsen. die met wit speelde, stond de Spanjaard op winst Evenals hy in de vorige twee ronden tegen respectievyk Seirawan en Kortsjnoi stond. Hy maakte de fout een herhalingszet één keer te veel te doen. Larsen voer wel by deze 'beginnersfout' en greep door deze voor hem ge lukkige remise de leiding met 2.5 punten uit vier ronden Timman en Seirawan delen de tweede po sitie met 2 punten en ieder een afgebroken partij (tegen elkaar). ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Goudse FC Torna heeft het zaal voetbaltoernooi in de Alphense Rijnstreekhal gewonnen In de slotwedstrijd viel de beslissing. Voor het aanvangssignaal van het duel met het Leidsc Sieraad 2000 had MSV Tiel. met Simon Tahamata als trekpleister, een voorsprong van twee punten op de Gouwenaars. Die konden slechts eerste worden wanneer zy de Leidse ploeg met meer dan vijf doelpunten verschil zouden verslaan. Zo geschiedde. Met een 6-0 overwinning verwees de Goudse FC Tiel naar de tweede plaats. Als derde eindigde orga nisator Wilms Floet Sport/Pro- pershop. vierde werd Sieraad 2000 en het Alphense Nepla Mu- da sloot de ry. NICE (GPD) - Urs Freuler is voor het Nederlandse wielerpubliek de grote onbekende. Dat heeft niet alleen te maken met het feit dat deze Zwitser pas in de loop van het vorige seizoen de stap naar de profs zette, maar het komt ook omdat zijn activiteiten tot dusver voornamelijk tot het baanwerk beperkt ble ven. Zijn recente overwinningen in de proloog van de Ronde van Romandië en een etappe in de Ronde van Zwitserland hebben overigens aangetoond dat de 22-jarige Helveet wel degelijk een veelzijdig man Ploegleider Peter Post moet daarbij gedacht hebben aan het feit dat hijzelf vroeger ook op twee fronten de toon aangaf: keizer van de winterbanen en suc cesvol op de weg. Nu is Urs Freuler nog lang niet te vergelijken met zijn nieuwe chef d'equipe, naar de leeftijd (22) mag na tuurlijk niet vergeten worden. Freuler heeft als sprinter in meer dan één opzicht bekendheid. Hij rijdt de laatste honderden meters van een koers im mers niet alleen op pure snelheid maar ook op zijn verschrikkelijke macht. Hij doet dat zo, dat vaak de spaken in zijn wiel letterlijk en figuurlijk eruit vliegen. Op de baan heeft Urs Freuler niet alleen de Europese omniumtitel op zijn naam staan, maar ook een omniumzege in het sportpaleis van Antwerpen enkele maanden geleden. Dat hij niet kijkt op een kilometer meer of minder moge blijken uit het feit dat hij de voorbije winter liefst tien zesdaagsen tot een goed einde heeft ge bracht. Weliswaar niet in de spits, maar dat kwam mede doordat hij vrijwel steeds met een andere ploegmaat moest rijden. Overigens heeft Freuler (die vijfde werd in het Japan se sprintnummer keirin tijdens de voorbije wereld kampioenschappen) al laten doorschemeren dat men rekening moet houden met een vroegtijdig ver trek uit de Tour. „Aan Parijs halen denk ik voorlo pig niet", aldus de Helveet. „Waarschijnlijk ben ik voordat we de Alpen bereikt hebben, uit de strijd verdwenen. Geen ramp als ik vóór die tijd mijn plicht gedaan heb. Vanaf dat moment telt voor mij weer het WK keirin, dat straks m Tsjechoslowakye wordt gehouden". LEIDEN - Van de geplaatste spe lers in de districtstenniskam pioenschappen kwam gisteren alleen Arnold van der Capelle in de problemen. Maarten Wolte- rink maakte het de Forescate speler vooral de eerste set erg lastig met zuivere met fore- en backhand geslagen dropshots. Omdat Van der Capelle niet al te snel ter been was wegens een knieblessure ging de eerste set naar Wolterink. In de tweede en derde reeks kwam Van der Ca pelle ("Als ik zo speel tegen Mar cel van Rijn of Frans Grimber gen dan kan ik het wel schud den") door meer snelheid in het spel te brengen: 3-6. 6-1. 6-3. Bub van der Z^e lijkt zich te her stellen van zijn zwakke prestatie van vorige week en speelde op vlotte wijze Munniker Hans van Bijsterveld van de baan: 6-1, 6-0. Hillegommer Enno Zimmer- mann zorgde voor de verrassing van de dag door Mark Nije aan de kant te zetten. De forehand van Zimmermann zorgde voor veel pressie, ging ook weinig fout, terwijl hij met z'n backhand de bal diep en veel slice in het spel hield: 6-4, 6-2. Joost van Leeuwen bevestigde tegen Wal do Jansen de goede vorm. waar in hij verkeert, door de Leidse Hout speler met overtuigende cijfers uit te schakelen: 6-3, 6-0 Mark van Opstal (De Munnik II) leverde een goede prestatie door in korte tijd Thijs Steensma te kloppen: 6-4. 6-1 Bij de dames in B werden slechts twee partijen afgewerkt. Marlies van Baaien had weinig moeite met G. Looman, Carla de Waard van Sassenheim meer met E. van der Willige 1-6, 6-2. 6-0. Uitslagen districtskampioenschap pen. HEB: H van der Capelle T Gibe- nus 6-1. 6-0. M van Rijn - J W Lugthart 7-6, 6-2; B. van Over- beeke - P. Verdegaal 6-0, 6-1; A.J. van der Meer - W.J. de Jong 6-0, 6-0; J. Theunissen - W. Smith 6-0, 6-1; H. van Bijsterveld - W. Kuyck 7-5. 6-3; A. van der Capel le - M. Woltennk 4-6. 6-2, 6-3; B. van der Zee - H. van Bijsterveld 6-0. 6-1; HEC 2e ronde: J. Siersema - M. van Paridon 6-0. 6-1,0 ten Bosch J. Plijnaar 7-5,7-5; P. Bauw - M. van der Berg 6-4, 7-5; M. Gerritsen - R. De Groot 6-3, 6-0; DEC 2e ronde: I Driehuis - D. van der Feen 6-2, 6-3; T. van Velzen - A. Burgers 6-1, 7-5; N Weyer- mans - E. Berg 6-1, 6-4; P. de Rij ke - B Lepelaar 3-6. 6 3. 6 3. J Grimbergen jr. - A. Adnaansen 7- 6, 6-2; P. Lafay - R Dassen 6-4, 6-3; C. Verwoerd - H. Bosch 6-1, 6-0; M van Balen E. van der Wil lige 6-4. 6-2, A. Karl - M Evers 6-4, 6-3; M. Oudshoorn - Y. Wes terhout 6-0,6-1; 3e ronde: K. Roo- zendaal - P. de Ryke 6-2, 6-0.) DEN HAAG (GPD) - De Landelijke Commissie Belangengroeperingen Gezelschapsdieren beschuldigt het ministerie van CRM ervan de hobby van honderdduizenden dierenliefhebbers te vernietigen en daarmee ook duizenden arbeidsplaatsen in die branche op de tocht te zetten. De commissie verklaarde gisteren dat dit de gevolgen zijn van een te strenge toepassing in ons land van de Conventie van Washing ton, die de handel in bedreigde dier- en plantensoorten regelt. Het ministerie van CRM wijst de beschuldiging overigens als „de grootste flauwekul" van de hand. De Conventie van Washington kent twee categoriën diersoor ten. Dieren van de eerste catego rie genieten absolute bescher ming; de tweede categorie omvat diersoorten die plaatselijk schaars zijn, doch elders ter we reld in zeer groten getale leven. Individuele landen wordt in de Conventie de gelegenheid gebo den de export van in dat land be dreigde diersoorten te verbie den. De door 67 landen ondertekende Conventie wordt in ons land uit gevoerd via de Wet Bedreigde Uitheemse Diersoorten. Deze wet wordt binnenkort uitge breid. Voortaan dienen dieren DEN HAAG (ANP) - De 67-jarige Hagenaar J.B., die ervan wordt verdacht tijdens de Tweede We reldoorlog te hebben meege werkt aan de arrestatie en daar mee de deportatie van twintig jo den, heeft gisteren voor de Bij zondere Strafkamer van de rechtbank in Den Haag vier jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. De officier van justitie, mr. J.A. Blok, achtte hem schuldig aan het plegen van "oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de menselijkheid". De bejaarde man werd begin dit jaar op Schiphol aangehouden. Hij vluchtte na de oorlog naar Zuid-Afrika, waar hij tot 1969 heeft gewoond. In dat jaar keer de hij naar ons land terug en ves tigde zich in Den Haag, evenals in Zuid-Afrika onder een valse Hij trad in 1941 vrijwillig in dienst van de Waffen -SS en was onge veer een jaar in Polen werkzaam als chauffeur in de rang van SS- stuurman (soldaat eerste klas). Na deze periode werd hij overge plaatst naar Frankrijk. In 1943 zag hij kan tijdens enkele verlof dagen onder te duiken in Neder land. Hij verbrandde zijn uni form, maar werd enige tijd later door twee nederlandsc recher cheurs aangehouden en in de Scheveningse gevangenis opge sloten. die geïmporteerd of geëxpor teerd worden, voorzien te zijn van een certificaat van herkomst. Op die manier kan geen handel worden gedreven met dieren uit landen waar ze zeldzaam zijn. De Landelijke Commissie Belan gengroeperingen Gezelschaps dieren stelt dat Nederland van plan is, om administratieve rede nen de twee categorieën uit de Conventie samen te voegen. Een andere klacht is dat de ambtena ren op CRM complete dierenfa- milies willen verbieden terwijl slechts enkele soorten van die fa milies schaars zijn. De consequenties van dit beleid zijn volgens de commissie voor mensen die zich bezighouden met het fokken van dieren „rampzalig", omdat zij op non- actief worden gesteld. Kwekers kunnen niet meer aan dieren ko men waarmee ze willen fokken, en er is geen afzetmogelijkheid meer voor de gekweekte dieren Een woordvoerder van het minis terie van CRM zegt dat de klach ten volkomen onjuist zijn. Ont kend wordt dat het in de bedoe ling ligt de categorien 1 en 2 van de Conventie van Washington voor het gemak samen te voegen. De commissie weet, naar de me ning van de zegsman van het mi nisterie, niet precies hoe de aan vulling van de wet er precies uit ziet, en komt daarom met zeer overtrokken verklaringen. \V AMSTERDAM - Efficient gebruik van aardgas in dc industrie ts een belangrijke doelstelling uit hef Plan van Gasafzet 1981 van de Gasunie Warmte/krachtkoppeling, zoals bij de Enka fabrieken in Emmen hier op de foto geeft een goed voorbeeld WARSCHAU (Reuter) In Polen is gisteren een nieuwe groep communisten van de harde lijn. die de instemming van Moskou hebben, naar voren gekomen, blijkbaar voor een verscherpte campagne tegen de hervor; mmgsgezinde meerderheid van de Poolse party De Polen kregen het nieuws over de groep "het communistisch fo rum van Poznan", te horen in een bericht van het Sow - |ru sche persbureau Tass dat in de voornaamste kranten werd afge drukt. Hei forum zou een week geleden zijn opgericht uit sympathie met een gelijksoortig onofficieel fo rum in Katowice, dat maandag avond in een verklaring de libe rale tendens in de officii m i samedia aanviel. Eerder was er van het forum in de Poolse pers geen melding gemaakt De aanhangers van de harde lyn, die dc hervormingen die sinds dc vorige zomer waren ingevoerd willen terugdraaien of in bc dwang houden, hebben in Polen slechts een kleine aanhang maar krygen steeds meer steun uit an dere landen van het Sowietblok De Sowjet-druk op Polen, die voor- namelyk in dc massamedia zichtbaar is. staat duidelyk in verband met het speciale party congres dat volgende maand WOltl! gehouden Verwacht wordt dat het congres dc meeste democratische veranderingen van het laatste jaar zal goedkeu- Het begint over drie weken, op 14 juli, en westelyke diplomaten verwachten dal de druk nog zal toenemen. Ongeveer vier van de vy' gekozen afgevaardigden naar het congres zijn nieuwelingen en het lykt ze ker dat er aanmerkelijke wyzi- gingcn zullen komen in het par tykader Welingelichte partyleden zeiden echter met te verwachten dat het congres van het communisme zal afwyken en daarmee het ge duld van het Kremlin naar een breekpunt zal voeren De groepen van Poznan en Katowi ce hebben gewaarschuwd tegen radicale stromingen in de party en de groep van Poznan heeft d<- afgevaardigden opgeroepen M ders te kiezen die borg staan voor het orthodoxe marxisme

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15