Brandweer loopt in woonerven bij elk obstakel vast 1 SI Toch gemeentesubsidie uitbreiding Forescate Strijd voor behoud polder [Le/cfe€ agenda Onderzoek LD in Voorschoten: jllszrth. Voorschoten heeft geld over STAD EN RAND MAANDAG 22 JUNI VOORSCHOTEN - Woonerven met bloembakken, zogenaamde Amsterdamse paaltjes, bomen en drempels moeten er voor zorgen dat de straten tegenwoordiger veiliger wor den voor de voetganger en de fietser. Maar niet alleen om de veiligheid, maar ook vaak voor de sier. Een mooie smalle straat met bomen en geraniums in grote betonnnen bakken zorgen voor een straat waar je echt kunt wonen. De automobilist moet langzaam rijden door deze obstakels. Maar dan is er plotseling ergens brand. De schrik slaat de men sen om het hart, kan de brand weerwagen wel snel genoeg bij het object? Zijn al deze 'versier selen' juist geen obstakels voor de hulpverlening? In verschillende plaatsen komt de ze vraag vrij regelmatig naar vo ren. Bij herinrichting van de stra ten in oude buurten maar ook bij de opzet van nieuwe woonwij ken. In Voorschoten kwam naar aanleiding van de brand op 10 april in de Savorin Lohman- plantsoen de vraag naar voren of de brandweerwagen in de ach terliggende wijk Het Wedde wel zou kunnen komen. De fractievoorzitter van de WD, De Graaf, vroeg aan het college van burgemeester en wethou ders het volgende: "Is het u be kend, dat er bij de bewoners van het aangrenzende wooncomplex Het Wedde reeds enige tijd be zorgdheid bestaat over de be reikbaarheid van met name de zogenaamde "middenwoningen" bij brand en andere ongevallen, welke bezorgdheid nog is toege nomen door de verkeerssituatie ter plaatse bij de brand aan het Lohmanplantsoen?" De Graaf vroeg verder of ter plaat se niet een brandweeroefening kon worden gehouden. Valken burg (CDA) vroeg tijdens een commissievergadering of de le den van de gemeenteraad niet eens in een brandweerwagen door het dorp konden rijden, om te constateren hoe het met de be reikbaarheid gesteld was. Daarna bleef het stil. Het Leidsch Dagblad ging in de verschillende woonwijken van Voorschoten een onderzoek houden. Met een vrachtauto die dezelfde grootte heeft als de kleinste uitrukwagen van de Voorschotense brand weer werden de woonwijken Ter Wadding, Het Wedde, Vernède- park, Bloemenwijk, Bijdorp en Roucooppark bezocht. Het on derzoek leidde af en toe tot aardi ge resultaten. Na het onderzoek kon de conclusie worden getrokken dat de klein ste brandweerwagen, als deze rustig door de straten zou rijden, bijna overal door heen kan rij den. Problemen zullen zeker in ontstaan als er één obstakel, hoe klein ook, op de weg zal staan. Een scheef gepar keerde auto kan in de woonerven voor zorgen dat de brandweer wagen niet verder kan. Van ke ren kan dan vaak geen sprake zijn, achteruit rijden wel, maar dan in een langzaam tempo. Juist dat keren kan wel eens nood zakelijk zijn in wijken als Ter Wadding en Roucooppark. Het rijden gaat daar vrij goed, maar de benummering van de huizen lijkt af en toe een ware puzzel. Enige duidelijkheid lijkt hierin paaltjes ervoor dat de Voorschotense brandweerwagen moeizaam moet i de auto staan ook houten paaltjes. te ontbreken. Als de vlammen uit het dak slaan zal dat geen pro blemen opleveren, maar bij een kleine binnenbrand ontbreekt natuurlijk zo'n herkennings punt. Het grootste probleem rijdend werd ondervonden in de Wiele waallaan in de nieuwe wijk Bij dorp. Komende vanaf het cen trum kan men via een houten brug de Wielewaallaan inrijden. Deze brug is vooral belangrijk bij rampen, om snel in het midden van de wijk te komen. Over de brede brug rijden is geen pro bleem, maar dan staan zowel rechts als een paar meter daar voor links in de weg houten paal tjes. De ruimte tussen de paaltjes is zo minimaal, dat de chauffeur de grootste moeite had om deze slinger te nemen. Met een gan getje van tien kilometer moest nauwkeurig gemanouvreerd worden. Van een snelle rampen- route is dan natuurlijk geen spra ke meer. Voor de rest leverde het gedeelte van de wijk dat verkeerstech nisch gezien gereed is, geen pro blemen op. Wel kan men zich af vragen of de huizen die langs de Zwaluweg staan en van de weg gescheiden worden door een sin gel, direct bereikbaar zyn voor een brandweerwagen. Om de zo veel huizen is een houten brug over de singel gemaakt, waar al leen voetgangers overheen kun nen. Bij een brand in huizen wordt vaak eerst gebruik gemaakt van de waterslangen die in directe ver binding staan met de watertank van de brandweerauto. Deze slangen hebben een gemiddelde lengte van veertig meter. Een lengte die gering is als de brand weerwagen niet direct voor het huis kan stilstaan. Dit probleem zie je in Voorschoten niet alleen bij de rondweg in Bijdorp, maar ook op andere plekken in de wijk Bijdorp (Kwikstaartdreef) en op één plaats in de wijk Het Wedde. Er is dan sprake van zogenaam de 'middenwoningen'. Tussen twee verschillende straten is er een voetpad als verbindingsweg en aan dit voetpad staat dan een Gezondheid De landelijke gezondheids-actie- bus 'Nederland Oké' komt mor gen en woensdag naar de Leidse regio. Deze bus geeft informatie hoe Nederlanders gezonder kun nen gaan leven. Morgen staat de bus op de markt aan de Lijtweg in Oegstgeest van 11 tot 12.30 uur. 's Middags vanaf half drie tot vier uur op De Baan bij de muziektent in Warmond. Woensdag is de bus te vinden op het Stadhuisplein tussen elf en half één. Fietsen Het jongerencentrum De Linde hoeve in Voorschoten organi seert voor de elfde maal vanaf morgen de avondfietsdriedaag- se. Vanaf zes uur kunt u dins dag, woensdag en donderdag gaan fietsen door polder en dui nen. Inschrijvingen d twee gul den vijftig per persoon kunnen op die avonden in de Lindhoeve gedaan worden. VOLLEYBAL - Het Nederlands dames volleybalteam heeft het afgelopen weekeinde de tweede interlandwedstrijd tegen Bulga rije met 0-3 verloren. De setstan den waren 2-15, 13-15 en 1-15. rMHH rwrasssPAT.'i ZOETERWOUDE Het gisteren gehouden volleybaltournooi dat door het verstandelijk-gehandicapten internaat 'De Weipoort' was georganiseerd is een geslaagd evenement geworden. De doelstelling achter dit toernooi is de integratie van de inter naat-bewoners met de Zoeterwoudse bevolking. Dit streven is in alle opzichten een succes gebleken. De organisatie vindt dat sport een goed middel is om deze integratie gestalte te geven." Het is niet zo geforceerd als andere manieren, omdat de nadruk op de sport ligt en er zodoende op een speelse manier geintegreert wordt" aldus één van de organisatoren. Ook op het avondfeest waar de formatie 'Wolf Affair' optrad waren veel meer mensen dan voorgaande jaren. De uitslag van het volleybaltoernooi was: 1. Casa Materna, 2-V.C. Bartje, 3 Zwaan '81. De Diederiks-trofee, een prijs voor het team met de beste 'yell', ging naar het Zestal van Wiepoort 3. Provincie goochelt met cijfers VOORSCHOTEN De vogelwerk groep 'Vlietland' en de Werk groep Milieubeheer Leiden zijn boos over de plannen van de pro vincie Zuid-Holland met het na tuurgebied Vlietland. De provincie maakte vorige week bekend dat het natuurgebied Vlietland een paar kilometer naar het zuiden moet verhuizen om een recreatiegebied van Lei den tot aan Leidschendam te ma ken. Binnen een paar jaar zal er ten zuiden van de Kniplaan in Voorschoten een nieuw natuur gebied moeten worden aange legd. In die tijd rnag er nog geen zand worden gewonnen in de Mceslouwerpolder en kan de na tuur verhuizen van het oude naar gebied. Geraadpleeg de biologen zeggen geen proble men te zien, maakte Borgman lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland bekend. Problemen zien de twee boze werkgroepen wel. Volgens hen is er sprake van onbehoorlijk be stuur. Zij zijn tot 1977 betrokken geweest in het overleg over Vliet land. Het overleg werd in dat jaar afgebroken. Provinciale staten waren ook tegen zandwinning in de Meeslouwerpolder en waren alleen bereid zandwinning toe te staan als zou blijken dat er niet aan viel te ontkomen. De werk groepen vinden dat de provincie geschrokken is van de medede ling van Recreatiecentrum Rijn land bv, het bedrijf dat het zand wint. Dit stelde zei dat het niet winnen van zand in de Meeslou werpolder miljoenen guldens zou kosten. Het zou dus veel te duur zijn om de Meeslouwerpol der te behouden. Volgens de werkgroepen wordt dit niet aan getoond. Integendeel, "een onna volgbaar gegoochel met cijfers", zo schrijven de werkgroepen, wordt geprobeerd dat te bewij zen. De werkgroepen zijn door de plan nen van de provincie alleen maar gesterkt in hun overtuiging. "Wij zullen ons daarom met kracht verzetten tegen de uitvoering van de plannen en de strijd om het behoud van de buitenge woon fraaie en vogelrijke Mee slouwerpolder zeker nog niet op geven". zo schrijven zij. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense hockeyvereniging Foresca te zal vanavond waarschijnlijk het vooruitzicht krijgen op geld voor uitbreiding van het club huis en de kleedruimtes. Tijdens een gecombineerde commissie vergadering wordt besproken of de hockeyclub een subsidie van Waterschap koopt garage in Leiderdorp LEIDERDORP - Het waterschap "De oude Veenen" wordt de nieuwe eigenaar van het garage complex achter het voormalig gemeentehuis in Leiderdorp. Tenminste als de gemeenteraad met het voorstel van burgemees ter en wethouders akkoord gaat. Het gemeentebestuur van Lei derdorp heeft over de verkoop overeenstemming met het water schap. Met de verkoop is een be drag van 235.000 gulden ge moeid. Niet verkocht wordt het parkeer terrein bij het garagecomplex. Als het parkeerterrein wel zou worden verkocht, moet de ge meente Leiderdorp in die buurt nieuwe parkeerplaatsen aanleg gen. Daar ontbreken de finan ciën voor. honderdvijftigduizend gulden hiervoor kan worden gegeven. Het college van burgemeester en wethouders is verdeeld over het geven van deze subsidie. Een meerderheid stelt zich achter de ze subsidie. Wethouder Van Leeuwen (PvdA) zal waarschijn lijk de enige wethouder zijn die het op dit moment nog niet ver standig vindt om geld hiervoor beschikbaar te stellen. Het geld voor deze subsidie is plot seling om de hoek komen kijken. Tijdens de begrotingsbehande ling in maart jongstleden werd een zogenaamde A en B—priori teitenlijst opgesteld. De gelden die over waren werden verdeeld over een aantal zaken die direct noodzakelijk waren (de A—lijst) en die op langere termijn wense lijk waren (B-lijst). De proble matiek rond de accommodatie van Forescate werd verschoven naar de B-lijst. Tijdens die be grotingsbehandeling werd dui delijk dat de politieke partijen vonden dat deze club met het kunstgrasveld nu niet meer moest 'zeuren'. Én subsidiëring van het kunstgrasveld én uitbrei ding van de accommodatie vond men te ver gaan. Ook andere ver enigingen wilden geld hebben, was de algemene strekking tij dens die vergaderingen. Nu blijkt dat Voorschoten van de begroting van 1980 ongeveer vier ton overhoudt. Volgens de ge meente valt deze meevaller toe te schrijven aan de hoge rente-ont vangsten van de uitgeleende ge meentelijke kasgelden. Al twee keer gaven deze extra rente-ont vangsten aanleiding tot een bij stelling. Het college wil deze gel den nu zo snel mogelijk verde len. De functionele commissie voor sport en recreatie stuurde op 17 juni een 'brandbrief naar het col lege waarin zij stelde dat het toch wel noodzakelijk was dat de hoc keyvereniging de uitbreiding zou krijgen. Het kunstgrasveld en de aanleg van een vierde na- tuurveld hadden ervoor gezorgd dat het aantal leden enorm was toegenomen. "Meer dan honderd personen tege lijk in vier aanwezige kleedka mers die hun kleding en hun ba gage moeten kunnen achterla ten", staat te lezen in de brief, "met enig voorstellingsvermo gen is dan wel duidelijk dat een en ander absoluut onmogelijk moet worden geacht". De com missie doet dan ook een beroep op het gemeentebestuur om hon derdvijftigduizend gulden be schikbaar te stellen voor die uit breiding. Drie maanden nadat de gemeenteraad unaniem heeft ge zegd dat de hockeyvereniging voorlopig niet moet vragen om extra subsidie, wordt deze zaak opnieuw besproken of zoals in het stuk van het college van B en W is te lezen: "Dat inmiddels de omstandigheden zodanig kun nen zijn gewijzigd dat er aanlei ding is de prioriteiten thans an ders te rangschikken dan in maart is geschied". nie MAANDAG vind giste het l 14.30 uur omd 't Bruggehoofd - Steenschuur li.kost teurfotografie, 20 uur. staal Voorschoten - Gemeentehuis, gecoeen neerde commissie, 20 uur. liep] weg APOTHEKEN het Leiden - de avond-, nacht- en zonwoer dienst van de apotheken in de regiceen den, wordt waargenomen van vr lijooi tot 26 juni door: Apotheek Herdin^-y.. Blanken. Hogewoerd 171, tel. 12P r, apotheek Linnaeus, Kempenaers^ lb, Oegstgeest. tel. 153274. 's ee WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg ten noorden van de Rijn: 134604, zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezi heidscentrum, Berkenkade, Lei dorp, tel. 410131, spreekuur van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, 154500. Voorschoten - gezondheidscenti groot aantal huizen. Alleen te voet zijn deze huizen te bereiken. Op deze plaatsen zal de brand weer eerst moeten overgaan tot het uitrollen van de nodige me ters slang voordat daadwerkelijk met de eerste inzet bij een brand kan worden begonnen. Caravan In de wijk Het Wedde is, behalve bij de middenwoningen, voor het overige geen sprake van smalle straten. De wegen zijn hier vrij breed. Anders ligt dat bij onder meer De Van Boeijenplantsoen en Van Beuningenplantsoen achter de flats in Noord-Hofland. Het woonerf is hier uitgevoerd met smalle straten. Maar ook hier kan het probleem van de ob stakels voordoen. Tijdens de rondrit werd in het Van Beunin genplantsoen uitgebreid een ca ravan schoongemaakt. Resultaat was een smalle doorgang, niet geschikt voor de brandweerwa gen terwijl daarachter nog drie huizen staan. Met dit soort obstakels kan natuur lijk nauwelijks rekening worden gehouden, maar ze komen nogal vaak voor. In het Vernèdepark stond een auto scheef gepar keerd, in de Bijdorpstraat stond een vrachtauto langs de kant stil. Obstakels waarbij je alleen maar kunt hopen dat de bestuurder aanwezig is als de brandweerau to met sirene en zwaailicht aan komt rijden. Alhoewel sirene en zwaailicht wei nig zullen helpen als de Voor schotense vrijwillige brandweer de grote brandweerwagen inzet bij een brand. Palen, bloembak ken en bomen zullen niet vanzelf opzij gaan. PAUL VAN DER BURG 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. Wy Bejaardenhui in Wassenaai moet dicht WASSENAAR - Het bejaarden! Nieuw Rijksdorp in Wasser moet dicht. Het tehuis, waar g( gentien bejaarden wonen, y doet onder andere niet meer f1 de eisen van brandveiligh< Gedeputeerde Staten van Zi Holland willen dat het teh met ingang van 20 juli wordt sloten. Het dagelijks bestuur van de p ni vincie vindt de situatie in het m huis "onaanvaardbaar". Ook gemeentebestuur van Was n{ naar, dat eigenaar is van het n( bouw, en de provinciale insp tie bejaardenbeleid vinden si OJ ting onvermijdelijk. m De provincie heeft toegezegd medewerking te verlenen om zi korte termijn de overplaatsing regelen van de negentien beja den die nog in Nieuw Rijksd< wonen. De provincie heeft al enkele jai yj terug laten weten dat het beja denoord niet aan de eisen v »j doet. Er werd toen een renovat plan opgesteld. B en W van 1 L villadorp waren echter van n Z( ning dat het tehuis moest vj< n den gesloten. Ze wilden geen geld beschikb^ a stellen voor de renovatie. Getj n puteerde Staten van Zuid-H1 j-, land kwamen daarna tot de cc clusie dat Nieuw Rijksdorp n v zo gerenoveerd zou worden c. LEIDERDORP De eerste stra in de nieuwe wijk Buitenhof Leiderdorp heet "Cor Gordij,. singel". De naam is ontleend a< de in 1978 overleden wethoud van Leiderdorp Cor Gordijn. De Cor Gordijnsingel wordt h adres voor onder andere h nieuwe Dillenburg en "Muze: hof'. Het college van burgemee ter en wethouders besloot c laatste naam voor het nieuv culturele centrum te kiezen u de zeventig naam-inzendingen. Drankcontrolt Leiderdorp er Voorschoten VOORSCHOTEN/LEIDERDORF Tijdens een rijdende alcoho controle gisteravond zijn 133 pe sonenauto's aangehouden. De; tien automobilisten werden vei zocht om de auto aan de kar, neer te zetten en kregen een ri, verbod. De alcoholactie werd in Voorschc ten en Leiderdorp gehouder Tien maal besloot de rijkspolitii over te gaan tot een bloedproe en zes keer werd een proces-vei baal opgemaakt. SCHAATSEN - Het herstel van d< trainerscombinatie Tjaart Kloos terboer-Henk Boer voor de he ren-allroundschaatsploeg is eer stap verder gekomen. Nadat dt vorige week het ijs was gebroker tussen het tweetal dat best wiJ samenwerken, toonde Klooster boer zaterdagavond in een ge sprek met KNSB-voorziter jhr i mr. W.H.D. Quarles van Ufford zijn bereidheid om mee te helpen aan het overwinnen van de schaatsproblemen. LEIDSCH JÖ. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Ad|unct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubrlekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel. Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. Ch.' Lennartz tel. 071-133202 222 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Lolderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2