LEIDSCH DAGBLAD Communisten willen regeren Ruim helft industrie verwacht meer winst Van Gelder: 80 miljoen nodig yJ0P 3 Politie in Atlanta pakt verdachte (23) van reeks moorden Stormloop op suiker door prijsverhoging Sluitende spinnerij krijgt meer orders Franse socialisten na winst onder druk: uw ANWB ADVISEERT: Neem ook 'n goede reis verzekering. Kom naar't ANWB- kantoor. I Moskou: VS zijn uit op kernoorlog 11% LENING 1981 PER 1985X1988 11S LENING 1981 PER 1892X1998 Uit rijdende taxi gevlucht Overmoed Extra duur treinkaartje van de baan IAANDAG 22 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 «503 ecleur G. bldredacte J l-hoofdred. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VovtoLnr» ncotolon iTLANTA (Reuter) - De politie van Atlanta in de Amerikaanse staat Geor gia heeft de 23-jarige zwar te freelance fotograaf Wayne Williams gearres teerd op beschuldiging van het ombrengen van een der 28 jonge zwarten die in totaal in deze stad zijn omgebracht vanaf juli 1978. lilliams werd al eerder opgepakt voor verhoor maar vrijgelaten. Dit gebeurde op 22 mei bij een brug over de rivier de Chattahoo chee, waarin reeds vijf kinderlij ken zijn gevonden, filliams werd opgepakt nadat re chercheurs een geluid hadden gehoord alsof er iets in het water viel en waarbij het volgens de po litie om het in het water werpen j van een dode zou kunnen ge- I gaan. [n rivier ^illiams werd gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op de 27-jarige zwarte Na thaniel Cater, wiens lichaam op i 24 mei door de politie in de rivier i werd gevonden, pelke, eventueel nieuwe, bewijzen de politie van de van moord op j Nathaniel Cater verdachte Wil liams heeft, wilde zij niet zeggen. I "Het onderzoek gaat zonder on- Stof Villiams was voordat hij opnieuw werd gearresteerd na verhoor vrij gelaten, maar wel onder con stante politiebewaking gesteld nadat men stukjes stof bij hem had gevonden die ook bij bepaal de slachtoffers waren aangetiof- i fen. Bovendien zou de politie in de groene stationwagen van Wil liams sporen van bloed van de zelfde bloedgroep als van één der slachtoffers hebben aangetrof fen. Cater was het achtentwintigste en voorlopig laatste slachtoffer in de serie moorden op jeugdige zwarten in Atlanta. Daaronder waren ook kleine kinderen. De meeste slachtoffers bleken te zijn gewurgd. DEN HAAG - De forse prijsver- De verhoging van de suiker hoging van suiker, die eind vorige week bekend is ge worden, heeft een stormloop op de levenmiddelenwinkels veroorzaakt. In veel zaken werd onmiddel lijk rantsoenering afgekon digd: twee pakken per klant was toegestaan. Waar dat niet gebeurde, was de suiker in de loop van zaterdag al uitver kocht, soms ook de basterd suiker. De komende dagen zal hier en daar een tekort aan suiker blijven bestaan. prijs heeft ook gevolgen voor de prijzen van andere artike len, waarin suiker is ver werkt. Die zullen op korte termijn duurder worden. De prijsstijging met 16 cent tot 2,02 per kilo suiker zal onder andere uitwerken op zoet boterham beleg, frisdran ken, chocolade en alle snoep- artikelen, basterdsuiker, ont bijtkoek en alle overige krui denierswaren. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Om het groeiende aantal orders te kunnen verwerken blijft de Leidse vestiging van de Wolspinnerij Ede nog tot en met 25 september open. Eind vorig jaar werd de sluiting aan gekondigd. Reden volgens de directie: gebrek aan orders. Nu blijken er voldoende orders te zijn om nog met vijftien mensen door te werken. Acht van hen blijven zelfs tot die datum, ter wijl hun opzegtermijn dan al verstreken is. Dit blijkt uit mededelingen van FNV-zijde en de werknemers. Directeur Loots ma van de textielfabriek akn de Leidse Ka- naalweg houdt het erop dat het langer open blijven van de fabriek een methode is om de kosten van het afvloeiingsplan te drukken. De FNV sloot na een bezetting een sociaal plan af met de direc tie, waarna de werknemers hun opzeggingstermijn ingingen. Nu werken er nog 25 mensen bij de Wolspinnerij Ede in Lei den. (Zie verder pagina Lelden) De Franse socialistenleider Lionel Jospin (links) schudt communistenleider Georges Marchais de hand tijdens de televisie-uitzending ter gelegenheid van de Franse parlementsverkiezingen. DEN HAAG (GPD) - De meerder heid van de Nederlandse indus triële bedrijven (57 procent) verwacht dit jaar een beter be drijfsresultaat te behalen; ruim een kwart (28 procent) rekent op een slechtere uitkomst. Er is behoefte aan 20.000 arbeids krachten, merendeels geschool den. Dat blijkt uit een onderzoek dat dit voorjaar werd gehouden in op dracht van het Economisch Dag blad onder ruim 600 bedrijven. VELSEN-AMSTERDAM (GPD) De Raad van Be stuur van Van Gelder Pa pier heeft bij de regering om een overheidsgarantie van 80 miljoen gulden ge vraagd. Alleen als de overheid bereid is fi nancieel garant te staan, wil Van Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden. Mini mumtemperatuur omstreeks 9 graden, middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Matige noordoostelijke wind. 23 juni Zon op: 5.19 uur; onder: £2.05 uur. Maan op: 1.10 uur; onder: 11.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.44 en 20.13 uur. Laagwater te Katwijk te 7.44 en 20.13 uur. Laagwater te 3.30 en 15.46 Gelder papier haar pogingen tot verzelfstandiging van de Velsen- se vestiging voortzetten. De overheidsgarantie zou in maxi maal twee jaar tijd worden afge bouwd tot 30 40 miljoen. Met dit geld zouden de financiers van dit concern voor een belangrijk deel tevreden kunnen worden gesteld. Volgens woordvoerder M. Olgers is de bereidheid om de Velsense fa briek uit het concern te lichten nog steeds aanwezig. Die opera tie wordt echter bemoeilijkt door het uitblijven van een overeen: komst tussen de Raad van Be stuur, de vakbonden en de finan ciers. Een overheidsgarantie zou, zo wordt bij Van Gelder gezegd, het moeizame overleg uit de im passe kunnen halen Wordt er op korte termijn geen vooruitgang geboekt dan staat het concern hoogstwaarschijn lijk een faillissement te wachten. Vooral bij de elektronica ziet men de toekomst hoopvol tegemoet: 57 procent van de bedrijven ver wacht een gelijk, 24 procent een beter resultaat te behalen dan vo rig jaar. In 1980 investeerde twee derde van de industriële bedrij ven in bedrijfsgebouwen of an dere bouwwerken, in grond, ver voersmiddelen, produktiemachi- nes of andere middelen. Verhou dingsgewijs weinig werd geïn vesteerd in metaal, chemie en textiel en door kleinere bedrij- Uit deze steekproef bleek dat 79 procent van de bedrijven het in vesteringsklimaat in ons land dit jaar slechter vindt dan in 1980. Deze mening kwam naar voren bij 90 procent van de bedrijven in de transportbranche en bij 84 procent van de bedrijven in de voedingsmiddelenindustrie. Opvallend wordt genoemd dat 45 procent van de chemische be drijven een gunstiger investe ringssfeer verwacht dan in 1980. Ondanks dit vrij negatieve beeld denkt 69 procent der bedrijven dit jaar of volgend jaar te gaan investeren. Ook hier vertoont de chemie een sterk afwijkend beeld: 75 procent van de bedrij ven in die sector verwacht niet te zullen investeren. De industriële investeringen voor 1981 en 1982 worden geraamd op bijna f 20 miljard (voor de perio de 1980-1981 was het totaal f 17 miljard). MOSKOU (UPI) - De Sowjetrussi- sche minister van defensie, maarschalk Dimitri Oestinov, heeft de Verenigde Staten er van beschuldigd dat zij een kernoor log tegen de Sowjet-Unie bera men, waarbij West-Europa zou moeten dienen als bufferzone voor een eventuele Russische vergelding. De minister verklaarde dat 'de scherpe stijging van de militaire uitgaven in de Verenigde Staten en andere landen van het Wes ten', aantoonde dat 'de les van de geschiedenis niet is geleerd'. Oestinov zei dat het 'zacht uitge drukt, naïef zou zijn, te veron derstellen dat de Sowjet-Unie het iemand zou toestaan het evenwicht te verstoren. STAAT DER NEDERLANDEN DUBBELE UITGIFTE inschrijving volgens het tendersystecm op 23 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs PARIJS (GPD/AFP) - Of de Franse communisten zul len gaan deelnemen in de socialistische regering van Mitterrand, blijft na de overwinning van die zelfde socialisten nog de vraag. Bij de verkiezingen zagen de com munisten hun zeteltal gehal- veerd. Maar communistenleider Georges Marchais liet niet na er op te wijzen dat Mitterrand op 10 mei dankzij de steun van zijn partij tot president was gekozen. Ook in de parlementsverkiezin gen, waarbij gisteren in de twee de ronde de socialisten van Mit terrand de absolute meerderheid in het parlement behaalden, was deze overwinning zonder afspra ken met de communisten onmoge lijk geweest, aldus Marchais. Meerderheid Na de eerste ronde van de parle mentsverkiezingen een week ge leden hebben zich gisteren in de tweede ronde geen verrassingen meer voorgedaan. De socialisten beschikken over 285 zetels, ter wijl de absolute meerderheid bij 246 zetels ligt Ze hebben er 168 gewonnen. De communisten werden van 86 tot 44 zetels bijna gehalveerd. Ook de oude meer derheid verloor bijna de helft van zijn afgevaardigden. De gaullisten vielen terug van 155 tot 83 zetels en de aanhangers #an de verslagen president Gis- card d'Estaing van 119 tot 65. Premier Pierre Mauroy van de so cialistische overgangsregering die Mitterrand na 10 mei be noemde, zei over de socialisti sche zege dat de "linkse krach ten en in de eerste plaats de so cialisten hun grootste overwin ning hebben geboekt van deze Reacties De gaullistische leider Jacques Chirac heeft gisteravond in een reactie op de uitslag van de Fran se parlementsverkiezingen ver klaard dat "Frankrijk zich op een weg begeeft die alleen maar kan leiden tot teleurstelling". "De socialistische methoden zul len bij ons net zo stranden als zij overal elders gestrand zijn", zo voegde Chriac, die algemeen wordt beschouwd als de leider van de nieuwe oppositie, eraan toe. Michel Poniatowski, een vertrou weling van oud-president Gis- card d'Estaing, verklaarde voor de televisie dat Giscard zich op de achtergrond zal houden en zal terugkeren op het politieke to neel wanneer de Fransen daarom vragen. Poniatowski herinnerde in dit ver band aan generaal De Gaulle die tweemaal - in 1940 en 1958 - na een periode van politieke ver banning terugkeerde als leider. In Washington was men op het mi nisterie van buitenlandse zaken opgelucht door het verlies dat de communistische partij heeft ge leden. Men gelooft daar dat het de taak van Mitterrand zal verge makkelijken nu hij niet afhanke lijk is van communistische steun. GRONINGEN (GPD) - Een 29-ja- nge taxichauffeur uit Winscho ten is zaterdag op spectaculaire wijze ontsnapt aan een klant, die hem met een mes bedreigde. De chauffeur liet zich uit de auto rol len, toen hü met zijn taxi het plaatselijke politiebureau pas seerde. De auto met de klant rol de over het trottoir en kwam te gen een gevel tot stilstand. De politie wist de bedreiger, drie kwartier later aan te houden. Hij dreigde de taxichauffeur dood te zullen steken toen deze hem om vooruitbetaling vroeg. Arrestatiebevel tegen Bani-Sadr Informatie weer lastiger geworden Ploeg van Post richt zich op Sportwereld gaat acties voeren De opstelling van het tJtStj CDA gaat overeen- •M/t'komsten vertonen - mei die van de PvdA in 1977. De realiteit dreigt op de achtergrond te ra ken. De CDA-partijraad vertoonde alge lopen zaterdag in Apeldoorn ver- schi|nselen van overmoed en dat is in de politiek een slechte zaak. Diezelfde verschi|nselen traden op in 1977 in de partijraad van de PvdA en het gevolg was dat de socialisten de boot misten. De CDA-partijraad houdt - welis waar niet formeel - vast aan het premierschap. Het moet Van Agt worden en niemand anders Het is begrijpelijk, maar tactisch on verstandig De kans bestaat na melijk dat het de formatie onno dig bemoeilijkt De PvdA heelt laten weten geen veto te laten klinken als het gaat om de figuur van Van Agt De partij wil het alleen wel bespreek baar houden met de bedoeling concessies te kunnen bedingen in ruil voor een ja' tegen Van Agt als premier. Die opstelling is re delijk Van Agt heelt zich duidelijk op de vlakte gehouden algelopen zater dag. Wel was het opmerkelijk dat hij over de WD sprak als 'onze goede partner in de voorbije ja ren.' De CDA-leider zegt zelden iets zonder bedoelingen, de vraag is alleen wat hij dit keer heeft bedoeld. Opmerkelijk was ook de uitspraak van Terlouw (D'66) dat het CDA bereid zou zijn geweest de PvdA de premier te laten leveren als deze partij één zetel meer zou hebben gehad. Het gevaar dreigt dat de achterban van de PvdA zich met de rug te gen de muur voelt gezet. De vraag is hoeveel rek er nog is wat de bereidheid betreft tot het doen van concessies. Die bereidheid is broodnodig om via behoedzaam tornieren tot een voor het lands belang aanvaardbaar kabinet te komen En een dergelijk kabinet kan alleen steunen op CDA, PvdA en D'66. Hoe dan ook, de steer van da overwinningsroes die heerst binnen de CDA-gele- deren kan nooit bevorderlijk zijn voor het elastisch vermogen van de PvdA-achterban Die roes dreigt een psychoigisch onver antwoorde variant te worden op de meerderheidsstrategie van de PvdA in 1977. DEN HAAG (GPD) - Minister Tuynman vindt een extra verho ging van 2 procent van het trein kaartje aanvaardbaar, in plaats van de 4 procent waaraan hij tot dusver met grote stelligheid heeft vastgehouden. Dit heeft een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat meegedeeld. De Tweede Kamer zal morgen een oordeel uitspreken over de ver hoging van de treintaneven per 1 oktober dit jaar Boven de gebruikelijke jaarlijkse verhoging van de treintaneven met een percentage dat gelijk staat aan de stijging van de kos ten van levensonderhoud (voor dit jaar geraamd op 5.8 procent), wil Tuijnman een extra verho ging met 4 procent om geld te krijgen voor het wegwerken van acht flessehalzen in het NS-net LEIDSCH m DAGBLAD Wilt u mij nu m .téèn nc onnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S.v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen neer L eidscb Dagblad. A ntwoordnummar 10050. 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL m de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1