c Vrouwen in actie tegen bewapening Congres voor feministische onderzoeksters Grote belangstelling voor eerste Zomeruniversiteit Vrouwenstudies Beurs Amsterdam SifSSDS! J marktberichten Arakboom levert "tandenborstel n -J Beursoverzicht PAGINA 16 EXTRA MAANDAG 22 JUNI 1981^ Uitwisselen Het congres stelt zich ten doel om vooral ervaringen met het onder wijs, onderzoek en theorieën over vrouwenstudies vanuit verschil lende invalshoeken uit te wisselen. Dat zal gebeuren in zeventig werk groepen. Aan de hand van tien hoofdonderwerpen, zorgvuldig voorbereid door tweehonderd vrouwenwerkgroepen in het hele land, zullen de werkgroepen dis cussiëren. Hoofdonderwerpen zijn onder meer: buitenlandse vrou wen, sociale bewegingen, wonen, moederschap en seksualiteit, abor tus e.d. ..Bijzonder is, dat de onderwerpen op het congres niet ingedeeld zijn naar wetenschappelijke richting, zoals: geschiedenis, sociale weten schappen, letteren", zegt Marianne Beelaerts. „Dat heeft het voordeel dat binnen ieder onderwerp, ver schillende wetenschappelijke as pecten bekeken kunnen worden. Zo kunnen bijvoorbeeld bij het thema 'abortus' de medische, juri dische, sociaal-maatschappelijke en theologische aspecten aan de orde komen". Archiefkasten De laatste jaren zijn aan de meeste universiteiten, hogescholen en (ho gere) beroepsopleidingen vrou wenstudies van de grond geko men. Steeds meer vrouwen op dat soort opleidingen houden zich be zig met feministische weten schapsbeoefening. Dat levert niet alleen nieuwe kennis op, maar leidt ook tot kritiek op vooronder stellingen van en vertekeningen in bestaande wetenschappelijke theorieën. Dat blijkt uit veel onder zoeksverslagen, die zoals de 'we tenschapsvrouwen' dat zelf zeggen ..maar al te vaak in bureauladen en archiefkasten blijven liggen". Het Tijdschrift voor Vrouwenstu dies, vorig jaar opgericht, en dit congres de Zomeruniversiteit Vrouwenstudies, zijn juist bedoeld om deze onderzoeken naar buiten te laten komen en „bovendien con tacten te leggen met andere vrou wen die onderzoek doen. Veel te vaak gebeurt het nog dat verschil lende universitaire vrouwengroe pen in het land bezig zijn met de zelfde onderzoekenzegt Marian ne Beelaerts. Wat 'vrouwenstudies' nu precies zijn is moeilijk te zeggen. „Dat is net zoiets als een definitie te geven van de wetenschap", zegt Marian ne. „Vrouwenstudies zijn niet on der één noemer te vangen". De organisatrices van de zomeruniversiteit Vrouwenstudies v.l.n.r Tinneke den Nijs en Karin Spain. Ingrid van Alphen. wetenschappe lijk medewerkster faculteit der let teren, afdeling vrouwenstudies, en een van de organisatoren van het congres, geeft wèl een definitie: „Onze taak is om vooronderstellin gen, die heersen in de maatschap pij, te toetsen, te weerleggen of te bevestigen. Dat alles natuurlijk in het kader van de positie van vrou wen". Taaiseksisme Ingrid geeft een voorbeeld: „Bin nen de taalwetenschappen (afde ling vrouwenstudies, red.) heerst er eert tendens om seksisme bin nen de taal uit te sluiten. Velen zijn ervan overtuigd dat als je niet meer van mankracht, maar van mens kracht zou spreken, veel proble men opgelost kunnen worden. Nou, zoiets is precies iets voor ons om te onderzoeken. Een ander voorbeeld is een onderzoek waaf we nu nog mee bezig zijn: taaisek sisme binnen de vakbondskran ten". „Vanuit het FNV-vrouwensecreta- riaat kregen wij een verzoek om het taalgebruik in vakbondsbladen te onderzoeken. Volgens hen zou dat er onder meer toe leiden dat vrouwen niet in die vakbeweging integreren. Nu zijn wij dat taalge bruik gaan onderzoeken en zijn tot verschillende interessante resulta ten gekomen. In die vakbonds kranten worden bijvoorbeeld geen stereotiepen gebruikt, zoals moe der in de keuken e.d. Dus wat dat betreft worden vrouwen niet bui- Voor het eerst zal in Nederland. Amsterdam, tijdens de zomermaanden een groots opge zet landelijk congres over vrouwenstudies worden georganiseerd. Het congres draagt de naam Zomeruniversiteit Vrouwenstudies. De Oude Manhuispoort van de universiteit van Amsterdam zal van 29 juni tot 4 juli beheerst worden door tweeduizend vrouwen uit het hele land die gezamenlijk ervaringen en onderzoeksresultaten zullen uitwisselen van feministische onderzoeken die zij hebben gehouden. „Dat alles in een niet-vijandige omgeving", zegt Marianne Beelaerts, een van de twee speciaal voor de zomeruniversiteit aangestelde part-time medewerksters. Samen met Marianne Grunell heeft zij en tal van andere vrijwilligsters de organisatie van het zes dagen durende congres op zich genomen. Anderhalve ton subsidie kregen ze ervoor, maar die zijn al bijna op. Het initiatief tot het houden van zo een congres kwam voorna melijk van twee faculteiten: de faculteit der letteren en die der sociale wetenschappen. zoek dat zij deed naar 'Moederma voleerlingen'. Naast bronnenon derzoek. hanteerde zij onder meer de methode van 'participerende observatie'. Ze zat enkele weken in de klas bij de vrouwen die de dag mavo voor volwassenen volgden. Ze woonde de lessen bij, dronk koffie met de leerlingen tijdens de pauze, deed ook mee aan alle acti viteiten buiten school. Zoals een reisje naar Parijs en een school feestje, zo kon Thea ook eens ken nismaken met de echtgenoten en ging bij vrouwen thuis op bezoek om interviews te houden. De hoofdvraag binnen dit onder zoek was: in hoeverre draagt dit tweede-kansonderwijs bij aan het afnemen van de verschillen in zo wel macht, gelijkwaardigheid als ontplooiingskansen voor vrou- Cultureel Naast de thematische werkgroe pen op de 'Zomeruniversiteit Vrouwenstudies' zullen er ook le zingen en forums gehouden wor den over onder meer vrouwenge schiedenis, gezondheid, werkloos heid, over feminisme en marxisme e.d. Bovendien zal er dwars door alles heen een cultureel vrouwen festival gehouden worden, brood nodig voor de 'ontsnapping' in die week. Verschillende Amsterdamse theaters, zoals het Vondelpark theater. het Filmmuseum en het Amsterdams filmhuis, hebben die week hun 'huizen' opengesteld voor vrouwelijke en feministische cultuuruitingen: muziek, theater en film. Alles zal worden afgeslo ten met een groot slotfeest voor vrouwen. „We hopen dat zowel op het congres als op het cultuurfesti val zoveel mogelijk vrouwen ko men. Het congres is open voor ie dereen die zich betrokken voelt bij vrouwenstudies. Het is absoluut niet alleen een gebeuren voor uni versitaire vrouwen", zegt Marianne Beelaerts. „Mannen die geïnteres seerd zijn in vrouwenstudies zijn niet uitgesloten, alhoewel dit na tuurlijk wel een specifieke naangelegenheid is". De congresbundel, die speciaal is uitgegeven voor de zomeruniversi teit is te koop a 25 gulden in de 'be tere' boekhandel of te bestellen bij Zomeruniversiteit Vrouwenstu dies, Herengracht 508, 1017 CB Amsterdam. Deelname aan het congres en verdere informatie is daar ook te verkrijgen. Igrid van Alphen, Marianne Beelaerts, tengesloten. Wél ontdekten we dat het taalgebruik in deze kranten, naarmate de stof moeilijker wordt, abstracter, plechtiger en dus af standelijker wordt. Dan zie je dat vrouwen in het algemeen (met doorgaans een lagere opleiding) eerder afhaken dan mannen. Dat Door Lisette Gottschall taalgebruik sluit niet aan bij hun belevingswereld. Als we met dat onderzoek klaar zijn. gaat het naar het FNV-vrouwensecretariaat. Zij kunnen er misschien iets binnen de vakbondskranten.mee doen." V rou wengroepen Marianne Beelaerts: „Hel ook belangrijk dat we onderzoeks resultaten doorspelen r wengroepen binnen de beweging, die daar dan weer ver der mee kunnen. Ook worden er wel eens onderzoeken gedaan op aandringen van sommige vrou wengroepen. Zo hebben bijvoor beeld de VIDO-vrouwen (vrouwen in de overgang, red.) al jaren ge vraagd om goed onderzoek naar baarmoederhalskanker. Onder zoeksresultaten van dit onderzoek zijn onlangs gepresenteerd in het blad 'Wetenschap en Samenle ving'. Naar aanleiding daarvan heeft de PSP in de Tweede Kamer vragen gesteld. Zo heeft zc'n onderzoek een aantal belangrijke effecten. Al lereerst weten de VIDO-vrouwen- organisaties nu heel wat meer over baarmoederhalskanker, daarmee kunnen zij meer informatie hier over geven aan vrouwen die dit hebben en tenslotte worden gynae cologen gecorrigeerd op dat ter- dan Argwanend LEIDEN - Op de Leidse veemarkt werden vandaag 1440 dieren aange voerd. Vandaag zag de verdeling als volgt uit: sluchtrunderen 1019; scah- pen/lammeren 421. kwaliteit v de kwaliteit van 740 tot 790; eerste kwaliteit van 780 tot 870; vaar zen tweede kwaliteit 710 tot 770; koeien eerste kwaliteit 765 tot 860; koeien tweede kwaliteit 725 tot 760; koeien derde kwaliteit 670 tot 720; worstkoeien van 590 tot 690; extra kw. en dikbillen van 9 tot 14; slacht- zeugen van 160 tot 225; slachtvarkens van 180 tot 240. Toelichtingen (respectievelijk aan voer, handel en prijzen): slachtrunde- ren redelijk, redelijk, moeilijk te handhaven; schapen/lammeren ma tig, redelijk, iets lager. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 19 juni: andijvie 32-42, sper ziebonen 3,4,70, tuinbonen 0,70, rode kool 1,67-1,70, spitskool 66-69. bos- peen II 82-1,02, waspeen AI 13,60-17,10, All 10,90-15,10. BI 23,60-29,50 per kist. Aanvoer 451* ton, prei A per kg 1,81-1,96, radijs (bos) 0,18, sla (natuur) 25-30, uien per kg 46-55, peterselie (krul) 0,51, selderij 0,47, bloemkool 6 per bak I 2,55-3,19, 6 II 1,01-1,32, 8 I 2,33-2,68, 8 II 65-83, 10 I 1,71, 12 I 1,90. Aanvoer 1446 stuks GROENTEVEILING LEIDEN - Aard appelen 40; andijvie 45-60, snijbonen 2,60-3,50. stambonen 3,90-5,40; tuinbo nen 83-93; rode kool 1,90-2,10; groene kool 65; prei 1,50-2,50; spinazie 1,06-1,23; bloemkool 1,75-3,25; bloemkool 8 st. 1,95-2,85; sla 22-32; bleekselderij 1,25; bospeen 65-1,25; boskroot 71-89; peter selie 25-63; selderij 24-59; bos uien 48; paprika 1,25 st. 25-48. Een andere doelstelling van het congres is dat vrouwen hun onder zoeksresultaten kunnen presente ren binnen een 'niet-vijandige' om geving. Marianne: „Maar vrouwen studies in het algemeen en zeker naar de gehanteerde onderzoeks methode wordt door de meeste we tenschappers nog argwanend ge keken. Dat heeft vooral te maken met het soms experimentele ka rakter van vrouwenstudies. Wij zijn bijvoorbeeld aan het experi menteren met onderzoeksmetho den die nauw aansluiten bij de vrouwenbeweging. Methoden als 'participerende observatie' en zeer persoonlijke interviews bijvoor beeld" In het Tijdschrift voor Vrouwen studies (nr. 1 jaargang '80) vertelt Thea Campagne over een onder- V Het werd aanbevolen door pro feet Mohammed. Het is zo dik als een pink en onderzoe kers op drie continenten be studeren het. Wat is het? Het blad „Saudi international Re port" geeft het antwoord: de miswak, de arabische natuur lijke tandenborstel en tand pasta in één stuk. Een takje dat de mond schoonmaakt, de adem verfrist, de tanden witmaakt en afbreekbaar is in het milieu. Saoediërs gebruiken de tak zelfs tijdens zakelijke confe renties of tijdens colleges. De tanden worden niet zoals in het westen achter gesloten badkamerdeuren gepoetst maar in het openbaar de hele dag door. De miswak wordt gemaakt uit de wortels en de takken van de arakboom die groeit in Sa- oedi-Arabië, Soedan, Zuid- Egypte, het oostelijk gedeelte van India en Tsjaad. De beste miswak komt uit de wortel van de tandenborstelboom zoals de arak in het Engels wordt genoemd. De 15 tot 20 centimeter lange tak moet wit-bruin van kleur zijn. Wordt de miswak donker bruin dan is hij uitgewerkt. Onderzoek aan de universiteit van Rostock in Oost-Duits- land heeft uitgewezen dat de miswak 19 werkzame stoffen bevat die heilzaam zijn voor het gebit. De takken zijn vol maakt anticeptisch. De plant bevat een bacterie waarvan de werking gelijk is aan peni- ciline. Ook doodt de plant de microben (stphylococci) die in de mond voorkomen. De miswak bevat een zuur dat ziektes aan het tandvlees voorkomt en helpt in het stoppen van bloedend tand vlees terwijl er eveneens aro matische oliën in voorkomen die er een plezierig bittere smaak aan geeft en de aan maak van speeksel bevor dert. Tandarts dr. Masoud zegt nu in het blad dat één van de grote voordelen van de miswak is dat deze tandenborstel niet makkelijk verontreinigd raakt door de natuurlijke an- tisceptische stoffen die erin zitten. Bovendien, als men de tak laat vallen dan kan men er het gedeelte dat de grond heeft geraakt eraf snijden. Het volgend stukje schors er af halen en men heeft een nieuwe tandenborstel. Ook als de miswak zijn bittere smaak heeft verloren moet een een nieuw stuk schors worden afgestroopt omdat dat een teken is dat de werk zame stoffen zijn uitgewerkt. Dr. Masoud schat dat de mis wak bij normaal gebruik een maand meegaat. Hij is bijzon der goedkoop (27 cent) en in Saoedi-Arabiè te koop in (de bazaar) en op vrijdag voor de ingang van de moskee. Voor gebruik moet de tak een paar uur in water worden geweekt en geklopt om hem zacht te maken. Daarna moet een hal ve centimeter van de bast worden gepeld waarna op het afgepelde gedeelte wordt ge kauwd om het zacht te ma ken. De tak is dan klaar om als tandenborstel te worden gebruikt. Van boven naar be neden op het bovengebit en het omgekeerde voor het on dergebit. In enkele seconden werden, op 6 augustus 1945, het leven en de toekomst van Shizuko en Kazua verwoest. Twee Japanse vrou wen die op die dag de stad Hiros hima meemaakten. Een paar da gen later maakte een tweede atoombomaanval, ditmaal op de stad Nagasaki, een einde aan de Tweede Wereldoorlog in dat deel van de wereld. Met achterlating van bijna vierhonderdduizend Japanse vrouwen en mannen die later „hibakusha" zouden wor den genoemd: slachtoffers die de atoomstraling van de bombarde menten hebben overleefd, maar verminkt of ongeneeslijk-ziek verder moesten. Shizuko en Kazua zijn sinds het einde van de jaren '60 actief in het „vrouwenwerk" van de be weging die zich in Japan inspant voor de slachtoffers van de atoombommen die. bijna 36 jaar geleden, zijn gevallen. Vanuit hun tegenwoordige woonplaats Osaka hebben ze contact gezocht met andere vrouwen die even eens de atoomaanvallen hebben overleefd. Langzaam maar zeker is de uitzichtloze situatie van de ze slachtoffers zichtbaar gewor den, beschreven als „een vicieu- ze cirkel van ziekte, psychische spanningen, sociale discrimina tie en armoede", steeds sterker gedomineerd door de angst dat de fatale gevolgen van de atoom straling ook op hun kinderen zijn overgegaan. In nummer 15 van „Isis", het inter nationaal bulletin voor de vrou wenbeweging (het thema van dit nummer is „Kernenergie en wa penindustrie"), komen Shizuko I] en Kazua aan het woord over hun gruwelijke ervaring in die laatste oorlogsdagen, en over hun werk voor de talloze nog le vende atoombomslachtoffers in hun land. In de afgelopen tien jaar hebben ze aan honderden bom-slachtoffers (vrouwen en mannen) morele steun gegeven 1 en voorlichting verstrekt over het ingewikkelde systeem van medische, financiële en sociale voorzieningen waar deze mensen gebruik van kunnen maken. Volgens Shizuko en Kazua wordt er veel te weinig gepubliceerd óver de beschadigingen en na werkingen van de bombarde menten. Wel zijn veel overleven den van de A-bom bezig hun er varingen op te schrijven, in de hoop dat hun historische docu menten alsnog een waarschu wing zullen zijn in de discussie over kernwapens, kernenergie en bewapeningswedloop. Het Isis-bulletin is te koop in de vrouwenboekhandel en kan ook worden besteld door het overma ken van zes gulden op gironum mer 3719388 van de Stichting Isis Nederland, Kromhout 104 in Dordrecht. der geworden op 127.20 en trok Kon Olie 1.30 aan op 83.70. waarmee de opgaande lijn van Wall Street werd gevolgd. Akzo /26,70e.enHoogoveenseenepWl,Ops wfn" vaU /"^vtxw' ABN "op land Utrecht Hypotheekbank van 1.- op 148,- Ook de uit-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16