Aanhoudingsbevel tegen Bani-Sadr Gratie voor Spanjaard El Lute Paus opnieuw in ziekenhuis Ontspanning voor VS mislukking Moskou gispt Polen bij monde van maarschalk Parlement verklaart Iraanse president politiek onbekwaam99 Dode bij brand metro Londen Italië uitslag verkiezingen gemeenteraden vormen sipaal voor formateur [AANDAG 22 JUNI 1981 Onder Franco staatsvijand no. 7" MADRID (GPD) - El Lute, ooit 1 door het Franco-regime gebom bardeerd tot staatsvijand num mer één. bestaat niet meer. Vrij dag verleende de Spaanse minis terraad. op voordracht van het ministerie van justitie, algemene gratie aan Eleuterio Sanchez, be ter bekend onder zijn criminele I bijnaam El Lute. Een mythe is voorbij. £)e levensloop van Eleuterio San- chez (die hij zelf in een drietal boeken samengevat heeft, waar- j van er een in het Nederlands ver taald is, „El Lute") zou best de ondertitel kunnen dragen „Van kippendief tot volksheld", (tnchez behoort tot de zogenaamde „Quinquis", een arme bevol- kingsgroep die constant aan de zelfkant van de maatschappij leeft. Al op 16-jarige leeftijd komt Eleuterio Sanchez voor het eerst in aanraking met de Spaan se justitie: zes maanden straf voor het stelen van twee kippen, om zijn familie in leven te hou den In 1965 zoekt El Lute zijn heil in een rendabeler onderneming dan kippen stelen: een overval op een juwelierszaak in Madrid. Dat loopt echter fataal af. Een be waker vindt bij het vuurgevecht de dood, waarbij niemand weet van wie de dodelijke kogel af komstig is. Een krijgsraad ver oordeelt El Lute en zijn twee compagnons ter dood. Maar een uur vóór de executie aan de wurgpaal, verleent Franco gratie. De doodstraf wordt omgezet in levenslang. Maar de mythe van El Lute begint eigenlijk pas in 1966. Tijdens het transport van de strafgevangenis in Santander naar Madrid besluit El Lute de benen te nemen. On danks de bewaking slaagt hij er in uit een rijdende trein te sprin gen. Hy breekt weliswaar een arm en loopt legio kneuzingen op. maar weet toch aan de klop jacht te ontkomen. Het Franco regime zet groot materieel in, maar Eleuterio Sanchez ziet kans om twee weken lang door alle controles heen te glippen en uit de handen van zijn achtervolgers te blijven, maar na veertien da gen loopt hij toch in de val als zijn scooter blijft steken in de modder van een verlaten land weggetje, vlak bij een controle van de Guardia Civil. Twee we ken lang heeft een eenzame vluchteling het hele politie-appa- raat van Franco voor joker gezet. Dat huzarenstukje en de moed om uit een met 70 km rijdende trein te springen bezorgen El Lute grote populariteit bij de bevol king, die hem vereenzelvigt met de oppositie tegen het Franco- systeem. Het regime op zijn beurt neemt strenge voorzorgs maatregelen om herhaling van ontvluchting te voorkomen. De bewaking van de strafgevange nis van San Anton, waar El Lute tijdelijk wordt ondergebracht, wordt versterkt, de gevangenis muren met enkele meters ver hoogd. Maar ook de uiteindelijke bestemming van Eleuterio, de zwaarbewaakte strafgevangenis van Puerto de Santa Mana blijkt niet veilig voor de meester-ont- vluchter El Lute. Tijdens een feest voor de gevange nen op oudjaarsavond 1970 weet El Lute via een gat in de muur ook deze bunker te ontsnappen. Na een lange reeks omzwervin gen, waarbij hij onder meer zijn achtervolgers op een dwaalspoor weet te brengen door lange tijd in het topje van een pijnboom te blijven zitten, weet El Lute Sevil- la te bereiken. Zijn toevlucht soord - een afgelegen riool - blijft onvindbaar voor de politie. Ondanks uitgebreide zoekacties en campagnes via pers, radio en tv, weet El Lute twee en een half jaar uit de handen van de politie te blijven. Het volk gniffelt en wrijft zich vergenoegd in de han den. Maar na zijn tweede arrestatie is El Lute de cyclus vluchten-arresta- tie beu en besluit zijn leven daad werkelijk te verbeteren. In de ge- vangems leert hij in een record- tempo lezen en schrijven. Zijn vrije tijd brengt hij door met stu deren. Na de dood van Franco hoopt El Lute op een gunstige re geling van voorlopige invrij heidstelling wegens goed ge drag. Maar dat pakt anders uit. Het Hooggerechtshof veroordeelt El Lute tot in totaal bijna dui zend jaar gevangenisstraf, als straf voor de delicten tijdens zijn vluchtpogingen begaan. Terwijl leden van de ETA, voor politieke moorden veroordeeld, amnestie krijgen en de gevangenis verla ten, krijgt El Lute in 1978 als eni ge concessie overplaatsing naar de open gevangenis van Alcala de Henares. Overdag werkt hij op een advocatenkantoor of stu deert op de universiteit 's Avonds moet hij weer achter tra lies. Legio verzoeken om gratie, o.a. van buurtbewoners, halen niets uit. Veel rechters uit de ou de tijd van Franco wekken de nadat hij uit de gevangenis is ontsla- schijn dat voor hen het doden van agenten eerder voor pardon in aanmerking komt dan de justi tie in zijn hemd laten staan. Maar aan die ongerechtigheid heeft de minister van justitie pas vrijdag een eind gemaakt. Span je is een El Lute armer, maar een burger, Eleuterio Sanchez, ry- ker. fEHERAN (AFP/UPI/DPA) Radio-Teheran heeft gisteravond uit naam van het parket van de revolutie van Iran bekendgemaakt dat een bevel tot aanhouding is uitgevaar digd tegen president Abolhassan Bani-Sadr. IDit gebeurde kort nadat het parle ment het vertrouwen in hem had opgezegd. Vandaag is hij door imam Chomeini officieel ontsla- i gen. Bani-Sadr is al bijna twee weken onvindbaar en volgens sommige berichten zou hij al in het buiten land zijn. De Iraanse procureur- generaal, Ali Qoddousi, verklaar de echter in een radiotoespraak dat berichten uit het buitenland als zou Bani-Sadr niet meer in Iran zijn, onjuist waren. En hij vroeg het publiek hem aan te ge- het wist waar hij gen. Elf afgevaardigden die in het parlement aanwezig waren namen niet aan de stemming deel. Voorzitter Ali Akbar Hasjemi Raf- sandjani liet weten dat hij het ge baar van de elf die niet aan de stemming deelnamen, zou be schouwen als onthouding. Zodra Chomeini Bani-Sadr als pre sident opzij had geschoven heeft een presidentiële raad zijn func ties overgenomen. Deze zal het land besturen tot binnen 50 da gen een nieuwe president zal zijn benoemd. De raad zal bestaan uit opperrech- was. ter Behesjti, premier Ali Radjai Intussen wordt Bani-Sadr 'uitge- en voorzitter Rafsandjani van het nodigd' zich te melden bij de au- parlement, juist de mannen die toriteiten, 'omdat hij heeft aange- het op Bani-Sadrs ontslag heb- spoord tot rebellie en gevange- ben aangelegd vanaf het ogen- nen heeft aangezet in hongersta- blik van diens verkiezing, king te gaan'. Qoddousi waarschuwt Iraniërs Ba- UntSlag ni-Sadr geen onderduikadres te verschaffen of te helpen bij het A'hl* Hussain. de echtgenote van - - - - of de Iraanse president is gisteroch tend uit de Evin-gevangenis ont slagen, zo heeft een gevangenis woordvoerder verklaard. Radio Teheran bevestigde het ont slag van mevrouw Bani-Sadr uit de gevangenis. Ook de broer van de president mocht de gevange nis verlaten. Zaterdag waren de vrouw en broer van de president gearresteerd Onbekwaam Het parlement van Iran heeft Bani- Sadr gisteren 'politiek onbe kwaam' verklaard. Een motie van deze strekking werd aangenomen met 177 stemmen vóór, één onthouding en één te- toen zij in een auto rondreden door Teheran en "aanhangers van Bani-Sadr aanvoerden tegen hezbollahis (militanten van de "partij van god")". Mevrouw Ba ni-Sadr en de broer van de presi dent zouden pamfletten hebben uitgedeeld aan betogers waarin de president het volk oproept op te staan "tegen de dictatuur". Ook een echtgenote van een Ba ni-Sadr gunstig gezinde parle mentariër die met de auto mee reed, zou zijn gearresteerd. Bij gevechten tussen aanhangers van Bani-Sadr en zijn tegenstan ders zijn zaterdag dertig perso nen gedood en driehonderd ge wond, zo is van ziekenhuizen vernomen. Afgevaardigde Ghaf- fari zei gisteren in het parlement dat hij mevrouw Bani-Sadr had gevraagd wat zij deed bij de on geregeldheden, waarop zij zou hebben geantwoord "We zijn ge komen om te kijken". Executies Vijftien "contrarevolutionairen" die zaterdag waren gearresteerd bij de botsingen in Teheran zijn gisterochtend in de Evingevan- genis van de Iraanse hoofdstad geëxecuteerd. Naar de Iraanse radio meldde zijn de vijftien we gens deelneming aan de demon stratie van afgelopen zaterdag gisterochtend door een revolu tionaire rechtbank ter dood ver oordeeld. Later op de dag werden nog acht executies voltrokken wegens deelneming aan de ongeregeld heden in de Iraanse hoofdstad. Onder de geëxecuteerden be vond zich ook de dichter en schrijver Said Soltanpour. Van de vijftien eerder op de dag geë xecuteerden kon volgens de Iraanse televisie slechts in zeven gevallen de identiteit worden vastgesteld. KOPENHAGEN (UPI) - Onge veer drieduizend mensen die pleiten voor verwijdering van kernraketten uit Europa hebben gisteren door de Deense hoofd stad Kopenhagen gelopen aan het begin van een vredesmars van 1.120 kilometer naar Parijs. De mars in Kopenhagen leidde over tien kilometer van de grote markt naar een park. De vredes mars begint officieel vandaag en duurt 45 dagen. De betogers zijn van plan te lopen door de Bondsrepubliek, Neder land en België en op 6 en 9 au gustus demonstraties te houden in de Franse hoofdstad. Op deze dagen worden de atoombombar dementen op Hirosjima en Naga saki herdacht. In Kopenhagen werd het woord gevoerd door de Amerikaanse communist Angela Davis en de Chileense marxist Mireya Baltra, ex-minister in de regering van Salvador Allende. De mars naar Parys zal worden vergezeld door groepen artsen en wagens met proviand. MOSKOU (UPI/DPA) - De opper bevelhebber van de strijdkrach ten van het Warschaupact, maar schalk Viktor Kulikov, heeft gis teren verklaard dat de onder zijn bevel staande legers het commu nistische bewind in Polen zullen verdedigen. In een artikel in het Russische le- gerblad "Rode Ster" verklaart de maarschalk, dat "contra-revolu tionaire krachten proberen Po len uit het Oostblok los te ma- i ken. Het Westen verleent deze I krachten materiële en morele steun, aldus Kulikov in het arti kel dat verscheen aan de voor avond van een zitting van het centraal comité van de Russi sche communistische partij. Vol- 1 gens Oosteuropese bronnen zal deze zitting gewijd zijn aan inter nationale zaken. En dan voorna melijk aan Polen, zo is de veron derstelling. Volgens Kulikov is de "militaire eenheid van de legers (van het j Oostblok) de belangrijkste taak van de socialistische gemeen- schap". Zij dient om de "socialis tische verworvenheden" te be- schermen. De maarschalk volgt I in het artikel in "Rode Ster" de zelfde lijn als het centraal comité in zyn recente brandbrief aan de communistische leiders in Po- I len. In die brief werden die lei ders ervan beschuldigu niet krachtig genoeg op te treden te gen "anti-socialistische krach ten". Zaterdagavond werd dit verwijt ook nog eens verwoord door Leonid Zamyatin, de woordvoer der voor buitenlandse zaken van de Russische communistische partij. Deze zei voor de televisie over de situatie in Polen: "er is nog steeds een mogelijkheid een nationale ramp te voorkomen. Het is tijd om beslissend in te grijpen teneinde Polen echt uit zijn rampzalige toestand te ha- WASHINGTON (DPA) - len". Westerse diplomaten be stempelden Zamyatins verkla ring als een staaltje "geslepen dubbelzinnigheid", omdat diens woorden de vraag openlieten wie "beslissend ingrijpen" zal: Mos kou of Warschau. Voorlopig lijkt Moskou echter de Poolse autoriteiten nog de tijd te Gebit gestolen Het kunstgebit van de eerste presi dent van de Verenigde Staten, George Washington (1732-1799), is uit het museum voor Ameri kaanse geschiedenis in de Ame rikaanse hoofdstad verdwenen. De directie kon niet zeggen wan neer het uit goud en ivoor ver vaardigde gebit is gestolen. gunnen om zelf orde op zaken te Tegelijkertijd met de prothese uit stellen. Zo worden in een artikel in het partijblad de Prawda over de Hongaarse reactie op de Pool se crisis de Poolse leiders nog eens indirect aangespoord de za ken in Polen onder contróle te krijgen. "De Hongaarse commu nisten, als allen ware vrienden van Polen, spreken de hoop uit dat de communisten in Polen, de orde in eigen gelederen hersteld hebbende, met resolute stappen de contra-revolutie een halt zul len toeroepen", aldus de Prawda. Naar de mening van een westerse diplomaat moet de huidige stort vloed van Russische verklarin gen over Polen gezien worden als middel om de Poolse leiders onder druk te zetten. Het Krem lin vindt dat de Poolse partijlei der Kania zich te passief opstelt, en wel belooft heeft op te treden maar niets doet, aldus deze di plomaat. Volgens hem lijkt het erop dat het Kremlin er niet in is geslaagd uitstel af te dwingen van het aanstaande negende bui tengewone partijcongres, waar op, zo luidt de verwachting, de huidige koers van vernieuwing het definitieve fiat van de partij- afgevaardigden zal krijgen. "Het uur van de waarheid nadert bin nen een paar weken", zo meent de diplomaat. 1795 verdwenen twee gouden horloges. Voor het museum is de diefstal een bijzonder pijnlijke zaak omdat het kustgebit in bruikleen was gegeven. LONDEN (UPI) - By een brand in een tunnel van de Londense ondergrondse is gisteren één dode te betreu ren en zyn vijftien mensen gewond, in de meeste geval len door rookinhalering. De brand woedde in de buurt van Oxford Circus. Hij werd eerst opgemerkt door de be stuurder van een trein, die bijtijds inhield. Omtrent de oorzaak van de brand - derde in de Londen se ondergrondse in negen da gen - denkt men aan kort sluiting in een bundel kabels. Twee mannen met handvuur wapens hebben zaterdag in de Noordierse plaats Newry een politieman doodgescho ten. Het slachtoffer werd door negen kogels getroffen. Volgens een politiewoordvoer der heeft het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) laten weten voor de moord verantwoordelijk te zijn. Een Britse legerpost in het westelijk gedeelte van de Noordierse stad Belfast is za terdagavond beschoten met mortieren. Daarbij werden vier soldaten licht gewond. Het Ierse Republikeinse Le ger IRA heeft inmiddels de verantwoordelijkheid voor de mortieraanval opgeëist. (Van onze correspondent Hein ten Korte naar) ROME (GPD) Paus Johannes Paulus 2 ligt sinds zaterdagmiddag op nieuw in het ziekenhuis. De onverwachte beslissing van zyn behande lende artsen werd genomen nadat de paus de afgelopen week onafge broken hoge koorts had gehad. Het eerste medische onderzoek zou wijzen op een borstvliesontsteking, die met anti biotica wordt bestre den. De vrees voor infectie in de buikholte, ten gevolge van de zware darm operatie die de paus op 13 mei onderging na de aanslag van de Turkse terrorist Mehmet Ali Agca, zou ongegrond zijn gebleken. Een lichte vorm van pleuritis was dadelijk na de operatie opgetreden en veroor zaakte de koorts die toen dagenlang aanhield. De nieuwe complicatie wordt door de artsen toegeschreven aan de ver moeienissen van eerste pinksterdag, toen de paus er op had gestaan de door hem uitgenodigde bisschoppen uit de hele wereld toe te spreken vanaf het balkon binnen de St. Pieter en zich aan het raam van zijn werkkamer te vertonen voor de menigte, die zich op het St Pietersplein had verzameld. Officiële woordvoerders van het Vaticaan bleven afgelopen week hard nekkig volhouden dat de gezondheidstoestand van de paus gestadig beter werd. Het is echter duidelijk, dat de kogelwonden en de operatie van 13 mei hem zwaarder hebben aangegrepen dan de officiële bench- ten deden vermoeden en dan hij waarschijnlyk zelf had willen toege- De nieuwe complicatie brengt verandering in het programma van de chirurgen, die van plan waren in de eerste helft van juli een tweede operatie uit te voeren om de kunstmatige darmuitgang te dichten en de normale darmfuncties te herstellen. Deze operatie zal nu byna zeker moeten worden uitgesteld tot de algemene gezondheidstoestand van de paus is verbeterd. Ook de reis naar Lourdes, die in juli moest plaatsvinden, gaat zeker niet door. Over het voorgenomen bezoek aan Spanje in oktober is nog geen beslissing genomen, maar zelfs als het mocht doorgaan, zal van het overladen programma maar heel weinig overblijven. ALPBACH (Reuter) - Voor de Verenigde Staten is de détente ontspanning een mislukking. Zij verwachtten een bepaald gedrag van de Sowjet-Unie en dat is uit gebleven. Dit verklaarde gisteren in het Oos tenrijkse Alpbach de Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken voor Europese aangelegenheden, Lawrence Eagleburger. Hy deed een be roep op West-Europa zich by de Verenigde Staten aan te sluiten in hun opstelling tegenover de Sowjet-Unie. Op een studiedag verklaarde Eagleburger dat ontspanning voor Duitsers en Berlijners een andere betekenis had gehad, maar dat Amenka er niets wijzer van was geworden. De onderminister verklaarde dat de Verenigde Staten niet meer in staat waren de hele verantwoor delijkheid voor de verdediging van het Westen te dragen. "Wij hebben hulp nodig. Wij hebben onze bondgenoten in West-Euro pa nodig om samen tegenwicht tegen de Sowjet-Unie te bieden", zei hij. Eagleburger verklaarde dat Ameri ka bereid was veelvuldiger rug gespraak met zyn bondgenoten over defensiezaken te houden, maar dat de West-Europeanen dan een groter deel van de kos ten moeten dragen "Als u geraadpleegd wilt worden, dan moet u verantwoordelyk- heid aanvaarden", aldus de on derminister. "Wy moeten erop aan kunnen dat West-Europa zyn aandeel van de last samen met ons draagt". Eagleburger zei dat de Verenigde Staten weer hun geloof van vóór Vietnam hadden teruggevonden, dat zij greep op de gebeurtenis sen kunnen hebben, terwijl de Sowjet-Unie in steeds ernstiger problemen verzeild raakt. "Wy staan tegenover een Sowjet- Unie die niet boven alles uitto rent Zy heeft te kampen inet grote interne problemen. Haar economie is in handen van men sen die niets vergaten en niets leerden. De enige landen die zy aan haar zijde vindt zyn de lan den die zij financiert, voedt of bang maakt", aldus de Ameri kaanse onderminister. Amerika is zeker nog geïnteres seerd in besprekingen met Mos kou over de opstelling van raket ten in Europa. Maar een dialoog tussen supermogendheden moet ook problemen omvatten als de Russische interventie in Afgha nistan en de hulp van Moskou voor Vietnam en Cuba om voor het Kremlin oorlog te voeren in Cambodja en Angola. "Als het u nog niet geheel duidelijk zou z*jn. de Verenigde Staten vertrouwen de Sowjet-Unie niet", aldus Eagleburger De onderminister, voormalig Ame rikaans ambassadeur in Joego slavië, zei ook dat onderhande lingen tussen de regering van president Reagan cn het Kremlin snel zouden eindigen als de Sow jet-Unie Polen zou overrompe len. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - Midden in de Ita liaanse kabinetscrisis geven on geveer negen miljoen kiezers, een vijfde van het totale aantal kiesgerechtigden, kabinetsfor mateur Giovanni Spadolini een belangrijk signaal bij zyn pogin gen een nieuw kabinet tot stand te brengen. Gisteren en vandaag worden de gemeenteraden van een aantal grote steden, als Ro me, Genua. Bari en Foggia, en het regionale parlement van Sici lië gekozen. Vooral naar de uitslag in de hoofd stad Rome wordt met veel be langstelling gekeken. In 1976 kwam daar voor het eerst in de geschiedenis een links gemeen tebestuur aan het bewind. De eerste drie jaar werd het geleid door de internationaal befaamde kunsthistoricus Giulio Carlo Ar- gan, als onafhankelijk kandidaat gekozen op de communstische lyst en sinds september 1979 door de communistische lijst aanvoerder Luigi Petroselli. In de stad van de pausen was dit een opzienbarend feit: behalve in een korte periode aan het begin van deze eeuw was Rome onaf gebroken bestuurd door clenca- le regenten, die enerzijds het Va ticaan en anderzyds de geestver wante regeringsautoriteiten (eerst Mussolini, daarna een af wisselende reeks chnsten-dem- craten) naar de ogen moesten zien. Toen in 1976 de communistische party de grootste van Rome werd en samen met socialisten, sociaal-democraten en republi keinen voor het eerst een niet- confessioneel bestuurscollege vormde, was er voor het eerst sprake van een zelfstandig stads bestuur. Dit is voortvarend ge noeg geweest om de afgelopen vijf jaar bepaald gunstig te laten afsteken tegen de voorafgaande dertig jaar, waarin de christen democraten het heft in handen hadden Niet minder belangryk zyn de ver kiezingen op Sicilië* Dit is een van de vijf semi-autonome gewesten, die op bestuurlijk ge bied veel verder gaande be voegdheden bezitten dan de veel later ingestelde normale gewes ten. Vanouds zijn de christen-de mocraten hier de grootste partij, die bij de laatste regionale ver kiezingen van 1976 40,8 procent van de stemmen behaalde. Maar communisten en socialisten zijn ook hier in opmars en hopen op voldoende winst om de christen democraten in moeilykheden te brengen. Een eventuele achteruitgang van de christen-democraten en voor al een vooruitgang van de socia listen zullen zeker hun invloed laten voelen op de besprekingen die formateur Spadolini dezer dagen heeft met de toekomstige regeringspartijen. Op Sicilië gingen de stembussen gisteravond dicht, in de rest van het land werd zoals gebruikelyk tot vanmiddag twee uur ge stemd. Om de overige kiezers niet te beïnvloeden, worden ook de resultaten van Sicilië pas later bekendgemaakt. RELLEN - Ongeveer 500 zwarte jongeren hebben zaterdagavond na afloop van een kermis in zuid oost Londen ongeveer 30 win kels geplunderd, terwyl getracht werd een benzinestation in brand te steken. Ook werd de omheining van het kermisterrein naar passerende automobilisten gegooid. Oproerpolitie werd naar Peckham High Street gediri geerd, waar de onregelmatighe den zich concentreerden. In to taal werden 24 jongeren gearres teerd.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15