Ik wil revanche xiiiiauiu Kuiper: „Ik rijd nu mijn eigen koers" „Het past mij niet af te stappen" de bergen van de Tour Peter Post: "Freuler is een noodgreep99 PAGINA 14 MAANDAG 22 JUNI 1981 SPORT SPORT SPORT Joop Zoetemelk niet bang voor afgang in Tour LUGANO - Afstappen, iets wat een aantal jaren geleden nog als een zwaktebod werd beschouwd en werd opgevat als een belediging van het publiek, is een normaal verschijnsel geworden. Het feno meen Eddy Merckx reed tot hij halfdood van de fiets viel en was zo ambitieus dat hij zelfs in het kleinste kermiskoersje wilde winnen. Joop Zoetemelk wil er ook niet van horen, hoewel hij vo rig jaar in het Nederlands kam pioenschap (ziek) en het wereld kampioenschap (tekort aan kracht) met die gewoonte brak. Toch heeft hij vorig seizoen en ook dit jaar genoeg aanleiding ge had om er tijdens wedstrijden va ker de brui aan te geven, omdat hij als Tour-winnaar wel erge ver nederingen moest ondergaan De 34-jarige Zoetemelk werd in ok tober achttiende en laatste in de Grand Prix des Nations (een indi viduele tijdrit over 90 kilometer) op twaalf en een halve minuut van winnaar Jean Luc Vanden- broucke - een koers waarin hij andere jaren uitblonk. Dit jaar kwam hij niet in vorm. moest tel kens als eerste lossen in de be klimmingen tijdens de Ronde van Romandie en verloor in de Dauphiné Libere vijftig minuten op Bernard Hinault. In de laatste etappe zwabberde de Franse Ne derlander zelfs voor de bezemwa- gen. Maar Zoetemelk reed door, wetend dat hij gehoond zou wor den. "Het past mij niet af te stappen", zegt hij, „en wat moet ik in de Dauphine in de bezemwagen zoe ken. Daar ga je toch ook niet beter door rijden. Ik wilde doorgaan om door de vormcrisis heen te ko men en in elk geval wedstrijdki lometers te maken. Maar het luk te niet. Toch dacht ik altijd: als het nu niet lukt, dan maar een paar weken later". Sinds 1970 startte hij (met een on derbreking in 1974 na een zeer zware val in de Midi Libre) tien keer in de Tour. Hij werd achtste, vijfde, twee keer vierde, vijf keer tweede en won eenmaal. Gezien zijn vorm in de Ronde van Zwit serland moet er nog veel verande ren wil hij bij de eerste tien eindi gen. Zoetemelk zelf wil echter niet te veel conclusies verbinden aan zijn tot nu toe bijna rampzali ge wielerseizoen. 'Tour" „De Tour", zegt hij telkens, „is met geen andere wedstrijd te vergelij ken. In 1976 bijvoorbeeld had ik er een hele slechte eerste week. Ik werd door Pollentier en Van Im- pe op minuten gereden. Daarna was ik erdoor, won ik later nog drie etappes en werd tweede in het klassement". De opzet van het routeschema is dit jaar echter minder gunstig voor hem. Vooral de Pyreneeën-rit, die al snel na de proloog in de route is opgenomen, zou zijn kopman schap wel eens kunnen aantas ten. Het hooggebergte op de grens van Frankrijk en Spanje is nooit zijn terrein geweest. Hoe stelt hij zich op als hij daar al vele minuten verliest en een ander van de equipe beter geklasseerd staat. „Het zou", luidt zijn ant woord op de theoretische vraag dat Post Johan van de Velde of Ludo Peeters mogelijk tot nieu we kopman zou kunnen bombar - Die inschikkelijkheid komt echter niet voort uit twijfels aan eigen kunnen. Nog steeds zegt hij: „Ik zeg dat het goed moet komen, zo dat ik weer voor het klassement kan rijden in de Tour. Natuurlijk ga ik mezelf niets wijs maken en weet ik dat ik nog niet honderd procent in conditie ben". Nu echter de beslissing is gevallen dat hij vertrekt, staat voor hem één ding vast. Ook als hij finaal naar huis wordt gefietst zal hij de handdoek niet in de ring gooien. Tot nu toe haalde hij altijd Parijs, hoewel enkele keren aanleiding genoeg is geweest om te stoppen. „Maar", zegt Zoetemelk, „afstap pen in de Tour... Nee, dat zal ik nooit doen". Zo was het vorig jaar. Joop Zoetemelk werd, nadat hij eindelijk zijn eerste Tour-zege in de wacht had gesleept, op de Champs Elysées geknuf feld door minister-president Dries van Agt. Gezien de prestaties van Zoe temelk in het voorseizoen ligt het niet voor de hand dat dit tafereel op 19 juli wordt herhaald. TOUR DE FRANCE 25JUNI-19JULI 1981. 24ETAPPES TOTALE LENGTE ca. 4000 km NICE (GPD) - Het hoofd in de nek, de ogen brutaal kijkend in de kassen, de kaken gespannen op elkaar en om de mond een trek waarvan de betekenis naar twee kanten kan worden uitgelegd: de karakteristieke houding van Bernard Hinault, 26 jaar oud, regerend wereldkampioen en tweevoudig winnaar van de Tour de France. Ze hebben hem intussen, zoals het een grote in de wielersport be taamt, een bijnaam gegeven: le blaireau, de das. Want: „als hij wordt aangevallen bijt hij van zich af met de kracht van een leeuw en de sluwheid van een vos". Vorig jaar waren er die hem „de laf- aard" noemden. Dat was toen Bernard Hinault aan de voet van de Pyreneeën via de achterdeur uit de Tour de France ging. Hij kreeg er flink van langs. Joop Zoetemelk, die op die manier de gele trui van het overnam, viel toen voor zijn doen fel uit met: „Afstappen doe je als kampioen onderweg en niet in een hotelka mer". Raymond Poulidor reageerde: „Ik denk dat hij oververmoeid was maar dat niet wilde toegeven. Hij betaalde de tol voor het draaien van de grote versnelling, maar waarom zegt hij dat niet ronduit in plaats van bedrieglijke verkla ringen te geven?". Ook Jacques Anquetil pakte hem stevig aan. In zijn dagelijkse rubriek op de tweede pagina van l'Equipe schreef de vijfvoudige Tourwin naar; „De manier waarop hij is vertrokken getuigt van brutale Berhard Hinault. onverschilligheid ten aanzien van al de mensen die hem tot dus ver hun steun en vertrouwen had den toegezegd. Deze stommiteit zal hem gedurende de rest van zijn carrière blijvend aangere kend worden". En dan waren er ook nog die de ontsteking in zijn rechterknie aan dopinggebruik toeschreven, of daar op zinspeelden. Zoals ronde- arts Philippe Miserez. die op merkte: „Een van de oorzaken van tendinitus is het gebruik van corticoiden, waardoor de pezen aanzienlijk verzwakt worde- Met de opdracht die schande van vorig jaar uit te wissen, begint Bernard Hinault aan zijn vierde Tour de France. Van alle aantij gingen die op hem afkwamen, is hij het slechts op één punt eens met degenen die hem bekritiseer den: „Het was stom om op die manier uit de Ronde te gaan. Dat had ik nooit moeten doen, maar ik was geprikkeld en bedroefd" "Eerherstel" Hoe dan ook: Bernard Hinault moet zich revancheren en hij be looft, dat dat op waardige wijze zal gebeuren. Uit zijn mond ko men woorden als „wraakgevoe lens" en „eerherstel". Na de door hem zo superieur gereden Dau phiné Libéré was hij brutaler: „Als we op Pla d'Adet (5e etappe - red.) aankomen zal nummer twee ten minste 15 minuten ach ter staan". Die scherpte is er even af sinds zijn opzienbarende opgave in de Midi Libre waarvoor een zonnesteek als officiële verklaring werd ge geven. „Alle lichten gingen uit", aldus Hinault in wielerjargon over dat voorval. Een week of drie daarvoor nog bejubelde hij tijdens de Dauphiné in alle toon aarden de kwaliteiten van d „Hoe warmer, hoe beter mij", riep hij toen. „Ik voel me pas lekker als het bloedheet is. Het lag ook aan de weersomstan digheden vorig jaar dat ik door die kniepijn moest opgeven. De regen en de kou verergerden mijn blessure. Had de zon geschenen dat zou het nooit zo ver gekomen zijn". De Franse sportpers putte zich inmiddels uit in het zoeken naar vergelijkbare situaties en daaruit is Hinault als winnaar te voorschijn gekomen. „Steeds na een moment van zwakte", aldus de analyse, „voerde hij een gewel dig nummer op. Wat hem in de Midi Libre overkwam mag dus beschouwd worden als de voor bode van een grote conditie". Dat Bernard Hinault inderdaad een stootje kan hebben, ervoeren re centelijk leden van het gilde der volgers, die het in een ronde nog al eens laat maken. Zij zagen hoe Bernard Hinault tijdens de vier daagse van Duinkerken diep in de nacht zijn hotel binnensloop c n ze betrapten hem op een voor wielrenners ongebruikelijk uur, op een ongebruikelijke plaats achter een ongebruikelijke con sumptie gedurende de Dauphiné De klok wees één uur in de nacht toen een Belgische ploegleider hem weggedoken in de donker ste hoek van een bar aantrof ach ter een bel cognac. Aansluitend fietste de Breton de volgende dag en wat erop volgde, al zijn tegen standers de vernieling in. Hij laat zich wat dat betreft meer gaan dan zijn grote voorganger Eddv Merckx van wie hij - als het overeen vergelijk gaat - zegt: „Er zijn momenten waarop ik stoom afblaas omdat het moet en dat had Merckx niet. Hij bleef op het zelfde hoge peil doordraaien, zo mer en winter. De weg af, de baan op. En maar winnen. Dat kan ik niet opbrengen. Vandaar daf ik mijn doelen kies, terwijl Merckx alles aanpakte. Ik calculeer ne derlagen in. hij niet. Mijn fysieke mogelijkheden liggen beduidend lager dan die van hem. Ik zal al blij zijn wanneer ik de helft win van wat Merckx gewonnen heef- NICE (GPD) - Hennie Kuiper aan de start van zijn zevende Tour de France: ondanks alles (afgestapt in de Dauphiné Libéré en onder doktersbehandeling) vol zelfvertrouwen. Met zijn geloof in eigen kunnen, lag hij in het verleden nogal eens overhoop, maar sinds een sensitivity-cursus in de winter van '78-'79 en door ondersteunend werk van José de Cauwer (toen ploegmaat, thans assistent ploegleider) gaat het aanzienlijk beter. Kuiper nu: „Het belangrijkste is om niet in te gaan op de verwachtingen van anderen, maar om je eigen plan te trekken. Je moet voor jezelf de realiteit behouden en vanuit die basis in jezelf geloven. Dan zeg ik nu: ik kan een goede Tour rijden". Hij houdt zich daarbij vast aan zijn ere-lijst als Tour-deelnemer, aan zijn inzet voor dit vak en aan theo rieën over het rijpingsproces van een wielrenner. „Ik ben nu 32 jaar", zegt hij, „wat een uitsteken de leeftijd is voor een Tour. Je lichaam heeft kracht kunnen ont wikkelen, je leerde alle belangrij ke knelpunten van het parkoers kennen en geestelijk ben je beter bestand tegen de zware druk waaronder je altijd komt te staan. Een Tour is psychisch zwaarder dan fysiek." „Maar de belangrijk ste steun voor mezelf zijn mijn uitslagen in de Tour. Alleen jam mer dat ze wel eens onderschat worden. Men heeft er vaak geen idee van wat het precies wil zeg gen als je in de Tour bij de eerste vijf eindigt. Wat je ervoor hebt moeten doen, van de proloog tot in Parijs. Dat is moeilijk; ver schrikkelijk moeilijk. Als ik al mijn resultaten op een rij zet, dan zeg ik: eigenlijk best knap. Twee keer tweede, een keer vierde en een paar mooie ritoverwinnin- gen. Zonder dat je jezelf iets wijs maakt, mag je aan de hand van zo'n lijst zeggen: als je dat kunt, dan zit een eerste plaats er net zo goed in. Dat vind ik vooral als ik terugdenk aan Alpe d'Huez in 1977". Fout Men zal het zich herinneren: Kui per (toen in de ploeg van Peter Post) loste op die loodzware Al penbuit de winnaars van de twee voorafgaande Rondes, respectie velijk Bernard Thevenet en Lu- cien van Impe, plus Joop Zoete melk. Hij won de etappe, maar vergat in die actie aan de gele trui te denken waardoor hij de eerste GEULLE (ANP) - Na de wed strijd voor het Nederlands kampioenschap in Geulle heeft Peter Post zijn ploeg sa mengesteld voor de 68de Ron de van Frankrijk, die don derdag in Nice begint. Zijn tien tourrenners zijn: Joop Zoetemelk. Gerrxe Knete- mann. Johan van de Velde, Herik Lubberding, Jo Maas, Ad Wijnands, Aad van den Hoek, de Belgen Ludo Peters en Frank Hoste en de Zwitser Urs Freuler. Het is nog niet helemaal zeker of Jo Maes zal meegaan. Maas kreeg vorige week in de Ronde van Zwit serland last van een zonne steek. Tijdens de nationale ti telstrijd kreeg Maas kramp- gevoelens aan zijn zitvlak. Hij staakte na 70 kilometer de strijd. Peter Post zei later: "Ik heb Maas opdracht gegeven on middellijk na thuiskomt een paar uur rustig te gaan trai nen. Vandaag rijdt hij een koers in België of de ronde van Woerden. Hij moet ervan overtuigd zijn dat het bij de start van de Tour over is. Door wie weet ik nog niet" Afwijkend De uiteindelijke Tour-ploeg wijkt nogal af van de theore tische opzet bij het begin van het seizoen. Normaal zouden ook Jan Raas, Leo van Vliet en Bert Oosterbosch van de partij moeten zijn. Raas raakte geblesseerd, Van Vliet verkoos - voorlopig een baan in de "normale" burger maatschappij. Oosterbosch nam een dag voor het Neder lands kampioenschap ont slag. Dat bracht de jonge Limbburger Ad Wijnands en de Belg Frank Hoste in de ploeg. In Zwitserland nam Post bovendien de besnorde Zwitser Urs Freuler onder contract. "Een noodsprong? Daar lijkt het op", gaf Post gisteren toe. Urs Freuler is 22 jaar en als renner een krachtpatser. Hij heeft enorme dijbenen en kan goed tijdrijden en sprinten. Zo vierd hij de afgelopen win ter Europees kampioen om nium, door de Belg Patrick Sercu en de Australiër Danny Clarke op alle onderdelen te verslaan. Freuler zegevierde dit seizoen op de weg in de proloog tijdrit van de Ronde van Normandië en de achtste etappe van de Ronde van Zwitserland. Peter Post over Freuler: "Die vent imponeerde mij in Zwit serland vooral doordat hij van alle deelnemers het mees te geld verdient. Hij sprintte voor elke premie en vooral bij de goudpremies. Soms ging hij, om niets aan het toeval over te laten, tachtig kilome ter voor het peleton uitrij den." Pronk De komst van Freuler kostte Bert Pronk zijn plaats. De kleine knecht viel af voor de Tour-ploeg, omdat hij slecht is in de specialiteit van de ploeg van Post, de ploegach tervolging. Berg vande"hors"-categone IJj Berg van de 1e-categorie PYRENEEEN AOETK PEYRES0UR0Etl563m ALPEN Hennie Kuiper. plaats op 12 seconden miste en uiteindelijk als tweede in Parijs finishte met een achterstand van 48 seconden op Thevenet. Van een fout, die hem de grootste kans om ooit de Tour te winnen kostte, wil Kuiper echter niet ho ren. „Fout.fout.Nee, zo beschouw ik het niet. Daarvoor was het suc ces van die rit te groot. Maar ik zal niet zeggen dat het misschien wat anders was gelopen wanneer ik onderweg beseft had dat ik in het geel kon komen. Nu reed ik al leen voor de etappe- overwinning". Die krachttoer op Alpe d'Huez be tekent voor Kuiper de leidraad van deze Tour. „Dat wil zeggen", aldus assistent-ploegle ider José de Cauwer, die met Kuiper het strijdplan opstelde, „dat hij iets moet presteren waarover men spreekt zoals toen op Alpe d'Huez. Dat kan alleen als hij niet naar Hinault kijkt. Wat mij be treft mag die doen en laten wat hij wil, als Kuiper er maar voor zorgt dat hij er zélf goed uitkomt". Kuiper: „Ik neem me voor om me niet direct op Hinault te richten, maar mijn eigen gang te gaan. De koers op hem afstemmen is iets wat Hinault het best uitkomt. Dan heeft hij je onder controle en als hij zich op een dag sterk voelt krijg je van alle kanten om je oren. Daar pas ik voor. En voorde rest is het afwachten. Je weet in een Tour nooit".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14