m De Bruin maakt indruk op Lewis: nieuw atletiekidool f*- I mal Weer zege Villeneuve Kees naar Van der Ven wint Grand Prix Engeland Toussain sprint twee jeugdtitels Fransman Vigneron naar wereldrecord polsstokhoogspringen 'h:, 1 Cooman sprint naar Europese jeugdtop SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT MAANDAG 22 JUNI 1981 Carl Lewis in actie in de verspringbak. De Amerikaan naderde het legendarische wereldrecord van zijn landgenoot Bob Beamon. F -Trihoro J f A I L 'Als aan een touwtje'flitsen vijf bolides over de meet. Gilles Villeneuve als Fraaie race op Jarama-circuit PAGINA 13 SPORT SPORT Carl Lewis na zijn finish op de 100 meter. "Het was heerlijk om die afstand te winnenaldus het nieuwe Amerikaanse atletiekidool. NIJMEGEN Onder het motto „klem, maar fijn" stapt de 1.56 meter lange Nelly Coo man door het leven. Slechts zes maanden is zij lid van de atletiekvereniging AVR. Het afgelopen weekeinde pakte de 17-jarige Cooman reeds goud op de Nederlandse kam pioenschappen voor junioren en benaderde tot op vierhonderdste v?n een seconde het nationale record op de honderd meter: 11.86 seconden. JARAMA (ANP) - De winst van Gilles Villeneuve in de spannendste race, die het Formule 1-seizoen tot nu toe kende, heeft duidelijk ge maakt, dat de Williams-stal dit seizoen niet zonder slag of stoot de vorig jaar door Alan Jones veroverde wereldtitel gaat prolongeren. De dit sei zoen voor het eerst ingezette turbo-wagens van Ferrari blijken na zeven Grand Prix- wedstrijden de kinderziektes volledig te boven. Ferrari- kopman Gilles Villeneuve begint zich daardoor te ont wikkelen als een ernstige concurrent voor Willams-rij- der Reutemann, die de WK- ranglijst aanvoert. Drie we ken geleden eiste de Cana dees de zege al op in Monaco, en gisteren in Spanje was het niet anders. De na de eerste wedstijden van het seizoen wat wegebbende spanning is door de opmars van Villeneu ve volledig terug. De Canadees in Italiaanse dienst was het na zijn over winning op Jarama met die zienswijze volledig eens ge tuige de woorden: "de echte circuits voor turbo-auto's moeten nog komen. Ik heb vertrouwen". Villeneuve had het overigens moeilijk ge noeg. In een hitte van 40 gra den zag hij al snel na de start wereldkampioen Jones weg snellen. De Australiër nam zeven seconden voorsprong, maar na twaalf ronden maak te Jones, en dat was niet voor de eerste keer dit seizoen, een stuurfout. Zijn auto draaide om de as en raakte van de baan, waarna Jones op een zestiende plaats de strijd kon vervolgen. Villeneuve kon op dat moment de kop overnemen en gaf die niet meer uit handen. Achter eenvolgens Reutemann, de na een slechte start terugge komen Laffite en Watson probeerden van alles om Vil leneuve van de koppositie af te krijgen. Daardoor ontwik kelde zich de fraaiste race Jack Middelburg, de TT-winnaar van 1980, heeft zich een week voor de Grote Prijs van Neder land aan een straffe training on derworpen. De coureur, die en kele weken uit de roulatie was geweest door een gebroken hand, reed gisteren buiten mede dinging mee in nationale KNMV- races op het Belgische circuit Nijvel. Middelburg toonde met de allersnelste ronde van de mid dag aan het racen nog niet geheel verleerd te zijn. Tydens deze voor het laatst op Nij vel gehouden KNM-races (de Belgische autoriteiten verlenen per 1 juli aanstaande geen toe stemming meer) kwam de En gelsman Quintan Serrels ernstig ten val. De in Alkmaar woonach tige Serrels, ranglijstaanvoerder in de formule-klasse, moest met van dit formule 1-seizoen. Met de uitblinkende Ville neuve in de hoofdrol. Met Reutemann, die moest toe zien hoe Laffite en Watson hem voorbij wisten te ko men. Met Nelson Piquet ten slotte, die in dezelfde bocht als Jones spinde, maar niet meer in de race kon terugke ren. In de slotfase moest Villeneuve nog extra arbeid verrichten, toen Laffite dicht in zijn buurt kwam en Watson, Reu temann en De Angelis op sleeptouw nam. Het vijftal eindigde in die volgorde bin nen 1.25 seconden. Nigel Mansell werd zesde en de ge- een scheurtje in de schedel in het ziekenhuis opgenomen worden. Seppenwoolde Henk Seppenwoolde, Nederlands kampioen in de 125 cc moto- cross, heeft in het Belgische Lummen bij wedstrijden om de bekers van België goede presta ties geleverd. In de eerste man che eindigde Seppenwoolde ach ter wereldkampioen Harry Everts op een tweede plaats. In de tweede manche moest de Fries Everts en Erik Geboers, beiden fabrieksrijders voor Su zuki, voor laten gaan. Geboers nam in het eindklassement de tweede plaats in voor Seppen woolde, die een slechtere totaal- tijd had dan Geboers. Everts werd totaalwinnaar. SACRAMENTO (SIP) - Amerika's nieuwste atletiekidool heet Carl Lewis. Vijf en veertig jaar na viervoudig Olympisch kampioen Jesse Owens slaagde de 19-jarige rasatleet uit Alabama er dit weekeinde tijdens de Ameri kaanse titelstrijd in Sacramento als tweede in op imponerende wijze de onderdelen verspringen en 100 meter te winnen. De resul taten van Lewis waren zonder meer opzienbarend. Op het verspringen toonde Lewis aan dat de legendarische 8,90 meter van Bob Beamon tijdens de spelen van 1968 in Mexico- Stad voor hem haalbaar moet zijn. In de kwalificatie van zater dag kwam Lewis tot 8,73 meter. Wel had het supertalent daarbij een ontoelaatbare rukwind van 4,57 meter. In de finale van giste ren deed Lewis het nog eens dunnetjes over. In zijn eerste sprong reikte hij al meteen naar 8,62 meter en ontnam daarmee zijn concurrenten alle illusies. Op 10 mei deed Lewis in Los An geles al van zich spreken met een afstand van 8,63 meter (met juist teveel rugwind: 2,02 m/sec.) en 8,47 meter. Nadat Lewis eenmaal 8,62 meter in de boeken had gebracht verlegde hij zijn concentratie al naar de 100 meter finale, die een klein uur later op het programma stond. 'Toch was ik er nog niet helemaal gerust op dat ik het ver springen zou winnen", aldus Le wis later. De reden was de aan- weldige inhaalrace van pech vogel Alan Jones resulteerde niet in een WK-punt. Zijn ze vende plaats in Jarama gaf daar geen recht op. Stalbaas Frank Williams moet ondertussen blij zijn met de opstandigheid, die Carlos Reuteman in de Grote Prij zen op het Amerikaanse con tinent aan de dag legde. De ruzie, die er toen ontstond tussen Jones en Reutemann, toen de Argentijn de kopman van zijn stal geen voorrang naar de zege verleende is nu vrijwel vergeten. Zeker na zijn vierde plaats in Spanje is Reutemann (met 37 punten leider in het WK-klassement) voor Frank Williams de be- LEIDEN/NIJMEGEN - De 17—ja rige Hillegomse atleet Kees Toussain, lid van De Spartaan uit Lisse, heeft het afgelopen week einde tijdens de Nederlandse jeugdkampioenschappen atle tiek op de kunststofaccommoda tie in Nijmegen zijn sprintkwali- teiten uitgebreid geetaleerd. Toussain sleepte twee gouden plakken in de wacht bij de jon gens B. Zijn eerste plaats op de 100 meter kwam gezien eerdere prestaties dit baanseizoen niet geheel onverwacht (winnende tijd 11.18 seconden na een note ring van 11.09 in de halve finale). Over zijn mogelijkheden op de 200 meter bestond nog wat on duidelijkheid omdat hij dit on derdeel nog niet zo vaak had af gewerkt. Maar ook op dit num mer was de sterke Spartaan-at leet superieur. Met 22.51 secon den hield hij de concurrentie ruim op afstand. Clubgenoot Peter Blokker zal ook met genoegen aan het weekeinde in Nijmegen terugdenken. Welis waar kwam hy niet aan een eer ste plaats toe maar met drie me dailles bij de jongens B kon hy uiteraard dik tevreden zijn Tweede plaatsen behaalde hij op de 300 meter horden (39.51 se- wezigheid van Larry Myncks, die in 1979 tijdens de wereldbe kerstrijd in Montreal als eerste na Beamon de grens van acht en een halve meter doorbrak (8,52 meter). In zijn tweede poging kwam Myricks tot 8.45 meter. Daarbij verwondde hy echter zijn wijsvinger aan zyn spikes en Myricks kon zich daarna niet nog eens opladen voor een super- sprong. Vijftig minuten later kon Lewis zich als de nieuwe Jesse Owens laten kronen. Ondanks een mati ge start overweldigde Lewis op de 100 meter de beste sprinters ter wereld om na 10,13 seconden te finishen. Stan Floyd (10,21), Mel Lattany (ook 10,21) en James Sanford (10,22) konden Lewis in het tweede deel van de race niet meer houden. "Het was heerlijk om de honderd meter te win nen", sprak Lewis na de huldi ging, "maar het verspringen blijft voor mij nummer één". De overige prestaties in Sacramen to stonden in de schaduw van de verrichtingen van Lewis. Ook de 11,07 seconden van Evelyn Ash- ford op de 100 meter dames ging in de Lewiskoorts ten onder. Zo waren eigenlijk ook de resulta ten van Greg Foster op de 110 meter horden (13,39) en discus- werper Ben Plucknett (69,02 me ter) slechts van belang voor de statistiek. Vigneron De Franse atleet Thierry Vigneron langrijkste coureur om de concurrentie in de vorm van Villeneuve (16 punten achter) en Nelson Piquet op afstand te houden. Het Grand Prix-circus gaat een spannende tweede helff van het seizoen in. Over twee we ken in Dijon zal blijken of de opmars van de Ferrari-stal af gestopt kan worden. De stand in het wereldkam pioenschap Formule 1 is na de Grote Prijs van Spanje op het circuit van Jarama als volgt: 1. Reutemann 37 punten, 2. Jo nes 24, 3. Nelson Piquet (Bra) Brabham 22,4. Villeneuve 21, 5. Laffite 17, 6. Riccardo Pa- trese (Ita) Arrows 10. conden) en bij het hinkstapsprin- gen (13.31 meter). Een bronzen plak pakte Blokker op de 400 meter (handgeklokte tijd van 50.5). Tot 50 meter voor de streep had hij nog uitzicht op de eerste plaats maar mede door onver standig omkijken haalde hij zich zelf uit het ritme. Geen medaille, wel een goede prestatie verricht te Paul de Koning, eveneens Spartaan, by het polsstokhoog springen met een gelukte poging over 4.05 meter. Succes was er in Nijmegen ook voor de jeugd van het Leidse AV Holland. Vier medailles werden door B-junioren in de wacht ge sleept. Yvonne van Dorp draaide bij de meisjes op de sprint in de voorste gelederen mee. De 15-- jarige Leidse moest op de 200 meter alleen de Friese Marjon Wijnsma voor laten gaan en sprintte op de 100 nieter naar de derde positie. Haar tijd op de 200 meter (25.38 seconden) beteken de een persoonlijk record, op de 100 meter benaderde zy haar bes te tijd met 12.52 seconden Bij het verspringen had zij met 5.40 meter lange tijd uitzicht op een derde plak maar zakte in de slot- ronden toch terug naar een zesde plaats. Jan Jansen maakte op de 3000 me- heeft zich opnieuw in het bezit geteld van het wereldrecord polsstokhoogspringen Bij wed strijden in Macon haalde hij een hoogte van 5,80 meter. Het re cord was in handen van de Pool Wladislaw Kozakiewicz, die bij de Olympische Spelen van vorig jaar in Moskou tot een hoogte kwam van 5,78 meter. De 21-jarige Europese indoorkam pioen Vigneron was in 1980 eni ge tyd wereldrecordhouder met 5.75 meter, voordat hij door zyn landgenoot Philippe Hovion met 5,77 meter werd afgelost. De 1,80 meter lange en 70 kilo zware stu dent bevindt zich al weken in een uitstekende vorm. Een week geleden sprong hy in Parys al 5,70 meter. Bij de Olympische Spelen van Moskou eindigde Vigneron op een teleurstellende zevende plaats met 5,45 meter. Van de winter toonde hy bij de Europese indoorkampioen schappen in Grenoble aan dat dit een tijdelijke inzinking was ge weest. Hij bracht toen het in- door-wereld record op 5,70 me ter. De 5,80 meter van Macon haalde hij bij zijn eerste poging. Zijn aanloop ging via 5,30 meter, 5,50 meter, 5,65 meter en 5,75 me ter naar de recordhoogte. Na Vig neron bereikte zijn landgenoot Jean-Michel Bellot met 5,70 me ter eveneens een resultaat van wereldklasse. Konstantin Vol- kov, de zilveren medaillewinnaar van Moskou eindigde als derde met 5,65 meter. De Rotterdamse die al verzekerd was van deelneming aan de Eu ropese jeugdkampioenschappen behoort inmiddels tot de beste tien sprintsters van het conti nent. Cooman, die alleen de hon derd meter loopt, bereikte tij dens een trainingsstage van haar club in Frankrijk haar (voorlopi ge) grenzen. ..Toen trainde ik da gelijks twee keer. Dat was teveel. Daar heb ik de conditie nog niet voor. Daarom kom ik alleen op de honderd meter uit". De titelstrijd voor junioren stond in het teken van het EK, dat in augustus in Utrecht wordt ge houden. De acht koppige Oran je—selectie werd het afgelopen weekeinde forse uitbreiding. Voorts werd een drietal records verbeterd. Erik de Bruin was daar voor een groot deel verant woordelijk voor. De 18-jarige Hardinxvelder die in eigen land op eenzame hoogte staat, wierp de discus 59.86 meter ver. Het re cord was: 56.72 meter. Daarvoor had hij bij het kogelslingeren de metalen bal bij 53.92 meter laten ter bij de jongens zijn flinke vooruitgang dit seizoen volko men waar. Verstandig lopend kwam hij tot 8.57.0 en daarmee hoefde hij alleen de sterke Lim burger Johan Kuypers voor te la ten gaan. Zilver dus voor de Hol land-atleet die zijn clubgenote Regina van Duyn op de 1500 me ter naar de bronzen medaille zag lopen in de ook al IJzersterke tijd van 4.47.6. De Katwykse haalde ook nog een finaleplaats weg op de 800 meter maar toen wilden de benen toch niet meer zo: acht ste in 2.22.6. Michel Moll, ook Holland, beland de op de 400 meter jongens A op de meest ondankbare plaats by dit soort kampioenschappen Hij werd namelyk vierde (in 50.57 se conden) en greep daarmee net naast de prijzen. Zyn clubgeno- tes Ester Goddyn en Jacqueline Baljet misten op resp. de 100 m horden meisjes A en de 300 m B juist de finales met hun tijden van 16.00 en 47.82 seconden. Voor het Leidse De Bataven was de medailleoogst deze keer dui delijk minder vet dan in voor gaande jaren Alleen Marcel Honsbeek haalde het ereschavot Hy liet op de 1500 meter jongens B Limburger Johan Kuypers neerploffen. Frans Eilander was tot zaterdag al vijf jaar de beste kogelslingeraar by de jeugd met 53.36 meter. De Bruin, die volgend jaar voor een korte stage naar de Verenig de Staten vertrekt, hechtte wei nig waarde aan die prestatie. De Bruin sr, die zijn zoon begeleidt en traint: „Dat kogelslingeren beschouwen we als een geintje. We hebben geen tyd daarop te trainen. Erik doet per seizoen on geveer vyftig worpen. Dat be wijst ook wel dat dat onderdeel niets voorstelt, want anders kun je nooit zo makkelyk dat record pakken". De andere topprestatie kwam op naam van nationaal tienkamp kampioen Rob de Wit Hy finish te op de 110 meter horden in 14.42 seconden. Bert Knollema noemde zich daarvoor met 14.48 seconden titelhouder op die af stand. In het rytje Utrecht-gangers is de Friese Marjon Wynsma de opval lendste verschijning. Het Lioru- Kees Toussain. verstandig gaan en richtte alle aandacht op de tweede plaats. Dat pakte met 4.06.2 goed uit Sandra Dorlas zal zich meer van de NK in Nymegcn hebben voor gesteld dan er nu uitrolde. Door eerdere prestaties was zy op de 400 meter meisjes A kanshebster voor een medaille maar zij kon. in de ongunstige buitenbaan, geen rol van betekenis spelen vyfde met 57 81 seconden Ook op de 200 meter kwam zy er ei- genlyk niet aan te pas zesde in 25 34 seconden Relatief beter deed Manes Hunck het op de 400 meter meisjes A met een behoor lyke tyd van 58.77 seconden (zes de). Amsterdammer Piet van Alphen heeft zaterdag in Lisse een 25 ki lometer wegloop gewonnen in 1 uur 22 minuten 20,5 seconden tas-lid is nog B-junior en nu al een hoogvlieger met een sprong van 1.76 meter Ook plaatsing op de 200 meter is niet uitgesloten. Wynsma won ook die discipline (25.08 sec) evenals het versprin gen (5 61 meter) in haar leeftijds categorie. Bij de heren sprong Marco Schmidt exact de hmiet: 2.08 me ter. De Hagenaar die twee jaar geleden zijn Westduitsc paspoort inruilde voor een Nederlandse springt amper een jaar hoog en werd afgelopen winter ook al na tionaal indoorkampioen met 2.04 meter De overige atleten die zich tijdens het NK in Nymegen verzekerden van deelneming aan het EK zyn: de polsstokhoogspringers Chris Leeuwenburg en Gysbert de Ruiter (beiden 4.75 meter), de 100 meter en 800 mcterloopsters Sandra Westera (12.12 sec) en Jacky Winkelman (2.08 minu ten), discuswerpster Nicole Nieuwkerk (44 96 meter) en 400 meter hordenatleet Ben Vroom (53.81 sec). Tenslotte had Jek Persoons op de 1500 meter vrij dag een elektronische tyd van 3.52.04 minuten .gerealiseerd Aanvankelyk werd hy daarmee te licht bevonden voor Utrecht Met zijn handgeklokte tyd (3.51.8) zat Persoons evenwel on der de limiet Die tydwaarne- ming werd uiteindelyk door de sectie wedstrijdsport aangehou den. zodat ook Persoons by het EK aan de start verschynt. In die Nederlandse selectie ontbre ken (nog) de 200 meter loopsters Tanja Tjcpkema. S.'indr i V.(.-ra en Janneke Bosma Het drietal haalde weliswaar de limiet, maar omdat er op dat moment te veel rugwind was. werd hun prestatie niet beloond met een toegangs bewijs voor het EK HERMAN POOS Rentree van Jan Laininers in Formule I? JARAMA (ANP) Tengevolge van de slechte ontwikkelingen bij de Duitse autorens ports tal ATS (in de grote prys van Spanje werd voor de ryder Slim Borgudd geen start afgedwongen) is stal baas Gunther Sehmid van plan de kort geleden weggestuurde Jan Lamm er s weer terug te ha len. Lammers. dit weekend alnwczig in Sparye, gaat niet ine wagen van de Zweed Borgudd njden Scmid overweegt een tweede au to in te zetten Voor deze wagen is naast Lammers de Zwitser Marc Surer kandidaat Surer reed dit seizoen voor Ensign, maar heeft vorig jaar ook op de loonlyst van Schmid gestaan. HAWKSTONE PARK (Rtr) Kees van der Ven heeft gis teren de Grote Prijs van Engeland voor motorcrossers (250 cc) gewonnen. Van der Ven zegevierde in de eerste manche en eindigde in de tweede omloop als tweede. Na deze wedstrijden die in Hawkstone park werden gehou den, neemt Van der Ven in het klassement voor het we reldkampioenschap de derde plaats in. Eerste is de Belg Georges Jobe voor de Brit Neil Hudson.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13