Hockeyploeg aangepakt Peter Post niet meer als 'chauffeur' op WK Fieke Boekhorst slaat dames naar toernooizege Mahn bij KNWU weg Australië winnaar vierlandentoernooi Zaalvoetbal teams treden uit de KNVB MAANDAG 22 JUNI 1981 GEULLE (GPD) - Frans Mahn zal per ingang van 1 januari 1982 de KNWU verlaten als coördinator van het wielrennen op de baan bij de amateurs. Zowel Mahn als de wielerunie zien geen heil in verlenging van een voorlopig contract dat afgelopen jaar voor de duur van een jaar door beide partijen werd getekend. Daar door komt er na ruim elf jaar een eind aan de samenwerking tus sen de KNWU en Mahn, die graag nog een aantal jaren zijn werk als coordinator van het baan fietsen had voortgezet. Ir. J. K. Hylkema, voorzitter van de KNWU: „Een verlenging van het contract tussen Mahn en de wiel- renunie heeft geen zin omdat Mahn over de invulling van het coordinatorschap andere ideeën had dan wij. Wij stonden op dat punt te ver uit elkaar om het voorlopig contract te kunnen omzetten in een meerjarig vast dienstverband. Hoewel we we ten dat Frans Mahn een grote kenner is van de wielersport heb ben wij, gezien de verschillen in opvatting die er bestonden, ge meend uit elkaar te moeten gaan. Mahn is nu vijftig jaar en dus niet te oud om elders nog emplooi te vinden". Frans Mahn. die op dit moment in Kopenhagen verblijft, was gis teravond niet voor commentaar bereikbaar. Koppert al zeker van uitzending GEULLE (ANP) - René Koppert is gisteren door bondscoach Piet Liebregts aangewezen voor deel neming aan het wereldkam pioenschap voor amateurs, dat in augustus in Praag wordt gehou den. Koppert is tot nu toe de eni ge amateur, die zeker is van een startbewijs. De Nederlandse kampioen heeft nog twaalf da gen de tijd om te beslissen of hij als lid van de 100 kilometer- ploeg zal starten of dat hij één van de zes Nederlandse ama teurs voor het individuele weg- kampioenschap zal zijn. De procedure, die Liebregts in sa menwerking met de sportcom- missie van de KNWU heeft ge volgd wijkt af van voorgaande ja ren. Het is nu zo, dat renners slechts in één discipline kunnen uitkomen. Dat houdt in, dat Ne derland in Praag op de weg in elk geval met tien coureurs verte genwoordigd is. Voorts hebben de overige geselec teerden nog volop kans zich waar te maken. In de maand juli worden achttien coureurs uitge zonden naar rondes in het bui tenland. Volgens Liebregts hou den ook de renners, die niet naar het buitenland gaan een kans als nog in Praag te starten. ADVERTENTIE mooi rapport? mooie fiets! Kies 'm verantwoord. Vraag bij fietsenmaker, boekhandel of ANWB naar het boekje "Wat voor fiets?" of bestel door overmaking van f 8,50 op postgiro 234567 t.n.v. stichting: fiets!, A dam. GEULLE - Peter Post gaat dit jaar niet mee als "chauffeur" naar het wereldkampioen schap op de weg voor be roepswielrenners, dat in au gustus in Praag wordt gehou den. Post heeft zelf te kennen gegeven niet in Praag aanwe zig te willen zijn. Piet Lie bregts, de coach van de Ne derlandse profploeg, betreur de zijn afwezigheid maar hij zei begrip te kunnen opbren gen voor de houding van de Amstelveense ploegleider. "Hij moet vlak na het WK naar Catalonië. Hij prefereer de daarom niet naar Praag te gaan. Het is jammer, vooral nu wij niet kunnen beschik ken over de materiaalwa gens. Daar is overigens wel een oplossing voor te vin- Zoals elk jaar hebben Liebregts en Goud tijdens de nationale kampioenschappen een ge sprek met een groep brood- fietsers over de afspraken die er voor het WK moeten wor den gemaakt. Na uitspraken van Hennie Kuiper en Theo de Rooy in Belgische dagbla den over het niet in dienst rij den van de Nederlandse équipe maar voor de Belgen in de eigen sponsorploeg (De Vlaeminck en Willems) heeft Liebregts besloten de straf maatregelen bij overtreding van de gemaakte afspraken tc verzwaren. Een renner die de belangen van de Nederlandse ploeg niet nakomt, wordt voor zes we ken geschorst en komt bo vendien volgend jaar niet in aanmerking voor selectie. Voorlopig heeft Liebregts Joop Zoetemelk, Hennie Kuiper, Johan van de Velde, Gerrie Knetemann en de kersverse Nederlandse kam pioen, Jacques Hanegraaf aangewezen voor Praag. Na de Tour volgen nog eens vijf namen en de overige twee worden bekendgemaakt tij dens de Ronde van Neder land. Jan Raas is op eigen verzoek nog niet geselecteerd. Hij wil de ontwikkelingen met zijn knieblessure afwachten alvo rens zich beschikbaar te stel len. Evenals vorig jaar is er voor de ploeg een prijzenpot van on geveer 65.000 gulden. De eventuele Nederlandse we reldkampioen dekt een be drag van 25.000 in. Het overi ge geld is door sponsors en de KNWU (5000 gulden) bij eengebracht. Ter voorberei ding op het WK rijden de kandidaten de Ronde van Duitsland en de Ronde van Nederland. AMSTELVEEN (GPD) Hoewel het Nederlands hockey team maar moeizaam over de teleurstelling, dat op ei gen bodem van Pakistan was verloren, kon heen ko men, mag uit de weinig verheugende resultaten die de afgelopen week in Frankfurt en Amstelveen werden ge boekt, niet worden afgeleid dat Nederland op de mon diale hockeyladder enkele sporten is gezakt. De vierde plaats in het Duitse ge deelte van het vierlandentoer nooi met West-Duitsland, Au stralië en Pakistan en de derde op eigen kunstgras, geven echter wel aan dat het winnen van de Champions Trophy in de begin dagen van dit jaar, voor de con currentie aanleiding is geweest de zaken nog energieker aan te pakken. Australië meldde zich onbetwist als beste door in zes wedstrijden ongeslagen te blij- In Amstelveen profiteerden de Au straliërs van hun fantastische conditie. Ze walsten Nederland plat (5-2) en gisteren werd West- Duitsland, dat op eigen bodem de trofee behaalde, vakkundig ingepakt (3-1) waarna Nederland, na de 2-1 zege op de Duitsers het karwei via een overwinning op Pakistan wilde afronden. Dat kwam er niet van. De Aziaten profiteerden van de kracht van hun in Frankfurt niet ingezette reserves, die driemaal een ach terstand ongedaan maakten en in het laatste kwartier als een stoomwals over de opgebrande oranje-garde heen denderden: 5- 3. Tegen de Westduitsers kon Oranje het gebrek aan stuwing in de middenlinie en aanval nog ver bloemen. Het ontbreken van lo comotief Stefan Bloecher brak Europees kampioen Duitsland op, maar daarnaast moesten ook Bachmann en Peter toekijken. De 2-1 zege van Nederland werd wel met gejuich begroet, maar kwam niet tot stand via spranke lend aanvalsspel, maar door twee corners van Paul Litjens. Gisteren, tegen de Pakistani, werd Oranjes manco een kwartiertje genadeloos blootgelegd. Het mo derne kunstgrashockey vereist van middenvelders het vermo gen van marathonlopers. Met Charles Worth en Hasel Hurst heeft Australië twee machines, die gevoed door de sluwe Smith elke opponent aan flarden lopen. De natuurlijke souplesse van de Pakistani ondervond Nederland pas in de slotfase, omdat inzet voor een kortere periode nivelle rend kan werken. Het ontbreken van de supercondi tie kwam tegen Pakistan voorts tot uiting in alle verloren per soonlijke duels, waardoor de Ne derlanders massaal achter hun directe tegenstanders aanhol den, inplaats van andersom, zo als enige jaren gebruikelijk is ge weest. Die periode lijkt voorbij, tenzij bondscoach Wim van Heu- men kans ziet om weer wat trucs uit de hoge taktische hoed te goochelen. Temporiseren vereist naast de vaardige hand echter ook loopvermogen en juist dat vrij lopen werd aan Nederlandse zijde met de minuut minder, waardoor alle uit de verdediging getransporteerde ballen in no-ti- me terug waren op de plaats van vertrek. De daardoor ontstane druk buitten de Pakistani via hun geliefde spelletje met dubbele één-twee combinaties door het centrum op oogstrekende wijze uit, de Westduitsers snakten, na de krachtsexplosie in Frankfurt naar adem, waardoor ze in Am stelveen puntloos bleven. Nederland behaalde naast twee ge lijke spelen (tegen Pakistan en Australië) een zege op Duitsland. Onvoldoende om over twee eve nementen gerekend de laatste plaats te ontlopen. „Niet best", concludeerde aanvoerder Paul Litjens, die nu eens geen topsco rer werd en zelfs Tom van 't Hek, mede door zijn hattrick tegen Pa kistan, nog voor moest laten gaan. „We mogen aan deze serie echter Tom van 't Hek op weg naar het Pakistaanse doel. Hij nam alle drie de Nederlandse treffers voor zijn rekening. niet de conclusie verbinden dat we nu niet meer kunnen hoc keyen. Tegen tegenstanders van dit kaliber is elke fout catastro faal. We moeten de schuld echter niet alleen bij de verdediging zoeken. Het feit dat we in de tweede helft tegen Pakistan geen enkele corner hebben gehad, zegt voldoende over de mate waarin we druk uitoefenden". Litjens bedoelde: niét uitoefenden. Aan de ene kant een gevolg van het niet in vorm zijn van spits Roderik Bouwman, die vijf maanden geleden in Karachi een waar schrikbewind uitoefende, aan de onervarenheid van de 21- jarige Maarten van Grimbergen en aan het gemis van oppositie bij Tom van 't Hek. Een euvel waaraan het merendeel der spe lers momenteel lijdt. De nationa le competitie, waarin teams figu reerden, heeft de toppers in de sterkste teams in slaap gesust. Zij konden op halve kracht toch nog uitblinken. Coach Van Heumen: „Van 't Hek marcheerde door elke verdedi ging, Litjens zag ook minder ge slagen corners doelpunten wor den en fouten van verdedigers werden niet afgestraft. Dat breekt ons nu op en ik ben blij dat we weer één landelijke hoofdklasse met de twaalf sterk ste ploegen krijgen". Opmerkelijk was de vaak simplis tische wijze waarop de Nederlan ders de bal verspeelden. Als die eenmaal was veroverd, gebruik ten ze teveel tijd om de bal te passen of dachten de tegenstan der al te hebben uitgespeeld, zo als ze een jaar lang in eigen om geving beleefden. Internationale toppers geven evenwel niet zo snel op en hebben de sterkste zij de van een team snel door, waar door Ties Kruize na de openings wedstrijd in Frankfurt nog nau- DEN HAAG - De uitslag van de gisteren gehouden trekking van lottonummer 25 is: 9 - 13 - 20 - 30 - 33 - 38. Reserve- getallen: 15 - 37. Het totaal aantal deelnemers aan lotto 25 is: 691.230. De eerste prijs is: f493.812,05. De tweede prijs is: f 141.089,16. De derde prijs is: f211 633,74. De vierde en vijfde prijs elk: f282.178,32. De winnende getallen in de Duitse lotto zyn: 7 - 10 - 23 - 34 - 36 - 43. Reservegetal 2. Het winnende getal in "Spel 77" is: 3 5 8 5 4 7 8. De winnende getallen in de Belgi sche lotto zijn: 6 14 18 26 35 37. toegevoegd 4. Het supertrio is gisteren gelopen in de derde koers om de Udoquick- prijs, in Groningen. De omzet be droeg: f 244.015,00. De uitkering: f74,50. Aankomst was: 1 11 14. Uitslag: 1. nr. 1. Top Arden (H.W. Schoonhoven), 2. nr. 11. Tilpy (R.L. Pools), 3. nr. 14. Rallkant Way (P.M. Smit). Alle paarden zijn gestart. AMSTELVEEN - Het Nederlands dameshockeyteam heeft op de slotdag van het vierlandentoer nooi in Amstelveen niet duide lijk kunnen maken dat het in april van dit jaar ten onrechte de FIH-wereldtitel in Argentinië is kwijtgeraakt aan West-Duits land. De oranje-equipe won gis teren weliswaar op doelsaldo het toernooi dank zij een moeizaam verkregen 2-2-puntendeling in de laatste en beslissende con frontatie tegen de regerend we reldkampioen, maar eigenlijk had die eer het Westduitse team ten deel moeten vallen. Niettemin kregen de Nederlandse dames op deze manier toch, zij het indirect, hun revanche voor het verlies (na verlenging en strafballen) tegen de Duitse ploeg in Buenos Aires. Voor Gijs van Heumen betekende deze toernooizege het eerste succes sinds zijn benoeming begin dit jaar. Tot duverre moest de opvol ger van Huib Timmermans enkel en alleen teleurstellingen incas seren, want behalve het verspe len van de wereldtitel was er voor zijn formatie een maand ge leden in Dublin tijdens een inter nationaal toernooi niet meer weggelegd dan een tweede plaats achter Groot-Brittannië. Dat Nederland, dat donderdag avond Engeland met 9-2 had ver slagen en zatermiddag de Ver- enigde Staten met 5-3 terugzette, en West-Duitsland, dat op dezelf de dag eveneens probleemloos met deze tegenstanders afreken de (respectievelijk 4-3 en 4-1) in Amstelveen de dienst zouden uitmaken stond in feite al van te voren vast. Beide landen beho ren al jaren tot de wereldtop en stonden vele malen tegenover el kaar in de finale van een we- reldtoernooi. Nederland trok daarbij de meeste keren aan het langste eind. Slechts tweemaal zagen de Duitse dames kans de hegemonie van hun grensgeno- tes te doorbreken: eerste in '76 in Dublin en onlangs in Zuid-Ame- rika. In Amstelveen werd opeens duide lijk hoe weinig beide teams el kaar ontlopen. Ook werd nog eens nadrukkelijk zichtbaar hoe afhankelijk Oranje van de straf- corner is. Van de totaal 16 doel punten die Nederland tijdens dit vierdaagse evenement wist te produceren, nam cornerspecia liste Fieke Boekhorst er alleen al 13 voor haar rekening. Een score waarmee de 23-jarige Brabantse overigens topscoorster werd van het toernooi bij de dames. De rest van de produktie bestond uit twee strafballen die probleem loos werden benut door Sophie von Weiier en een velddoelpunt dat op naam kwam van bank- en veldpendelaarster Marjolein Eysvogel. Slechts eenmaal scoren uit een ge wone aanvalssituatie is zeker te gen zwakke tegenstanders als Engeland en de Verenigde Sta ten te weinig maar geeft boven dien aan hoe kwetsbaar het da mesteam op dat front eigenlijk Fieke Boekhorst: „Ik zie dat niet als een probleem. De strafcorner is een wapen dat domweg bij het spel hoort en waarmee je een wedstrijd tussen twee gelijk waardige teams kunt beslissen. Velddoelpunten worden trou wens überhaupt weinig ge maakt. Dat zie je ook in de Ne derlandse competitie. Alleen de Pakistani kunnen dat erg goed door hun enorme stickvaardig heid". Opmerkelijk is vooral het gemak waarmee de zestigvoudige inter national het slaghout hanteert. „Een kwestie van veel trainings- arbeid", aldus de inmiddels afge studeerde en naar een baan zoe kende lerares lichamelijke op voeding. „Bovendien heb ik van Gijs van Heumen een nieuwe slag geleerd die ik inmiddels aar dig onder de knie heb gekregen. Het succes van een corner is ove rigens niet alleen de verdienste van de persoon die de bal inslaat. Het aanslaan en stoppen is min stens even belangrijk. De samen werking moet gewoon perfect zijn anders lukt het niet". Tegen West-Duitsland was dat veel minder het geval dan in de twee voorgaande duels. Dat gold ook voor het aantal corners dat Ne derland wist af te dwingen. Voor namelijk viel dat toe te schrijven aan de spaarzame keren dat de ploeg de Duitse cirkel wist te be reiken. Pas in het laatste kwar tier toen de Nederlandse dames met veel fysiek geweld de 2-1- achterstand wilden goedmaken slaagde de ploeg erin een paar maal een doorbraak te forceren. De laatste leverde in de slotse conden een stafcorner op die Fie ke Boekhorst koelbloedig verzil verde, waarmee ze de toernooi winst voor haar ploeg veiligstel de. De eindstand damestoernooi: Ï.Nederland 3 2 1 0 5 16- 7 2. W.-Duitsl. 3 2 1 0 5 10- 6 3. Engeland 3 1 0 2 2 11-14 4. Ver. St 3 0 0 3 0 5-15 zwftr- J Let op JE W/ÖO<?P£M ÖOEDE MAK. ONMIPPELLUK NAAE2 DE W£PSTRJP- LEIDINO, WU ZON N/^M DE ACNPS& welijks mogelijkheden heeft ge had zijn hoge lob te hanteren. Niemand trapte er meer in, zodat de aanval via solistisch werk of combinaties moest worden ge zocht. Soleren tegen de modale is echter iets anders dan tegen gelauwer de vedetten, combineren een kunst die op kunstgras op top snelheid moet worden uitge voerd. De Pakistani en Austra liërs gaven in Amstelveen les. De Europese top (West-Duitsland en Nederland) zal de enige moge lijkheid moeten aangrijpen om de aansluiting niet te verliezen. Dat betekent intensief contact met en tegen elkaar, zoals Pakis tan dat met buurland India doet en de Australiërs met Nieuw- Zeeland. De eindstand is: Ï.Australië 3 3 0 0 6 11- 5 2. Pakistan 3 2 0 1 4 9-7 3. Nederland 3 1 0 2 2 7-11 4. West-Dld3 0 0 3 0 3-7 De Vlaeminck sterkste coureur in België PUTTE - Twaalf jaar nadat hij in zijn eerste proljaar Belgisch kampioen werd, heeft de 34-jari- ge Roger de Vlaeminck gisteren in Putte (bij Mechelen) opnieuw het kampioenschap van zijn land veroverd. Op minder dan zeven kilometer van de meet demar reerde de Vlaeminck uit een kop groep van elf man. Alleen Gerry Verlinden, die twee jaar geleden de titel pakte, kon bij de Oostvla ming aansluiten. Hij werd in de sprint met meerdere lengten door De Vlaeminck geklopt. In het Luxemburgse Dudelingen werd het kampioenschap van West Duitsland, Luxemburg en Zwitserland gehouden. Stefan Mutter, de winnaar, werd kam pioen van Zwitserland. De als vierde binnenkomende Hans Neumayer pakte de Westduitse titel en de als zeventiende arrive rende Eugene Urbany werd kampioen van Luxemburg. Aan de titelwedstrijd in Luxem burg werd deelgenomen door 19 Zwitsers, evenzoveel Westduit sers en 2 Luxemburgers. Teleur stellingen waren er in alle drie de kampen. Bij de Duitsers stapte Dietrich Thurau na tweederde van de afstand af. Bij de Zwitsers reed Beat Breu, de winnaar van de Ronde van Zwitserland de af stand niet uit, terwijl de Luxem burgers lang moesten wachten eer de 23-jarige Eugene Urbany de finish passeerde. De Franse ti tel werd opgeëist door de twee dejaarsprof Serge Beucherie, die de sprint won van een kopgroep van vier man. Bernard Hinault werd 36ste op 4 minuten en 17 seconden. Toernooi om Champions Trophy in Nederland AMSTELVEEN (GPD) - Het toer nooi om de Champions Trophy, dat n jaar in Lahore en twee jaar in Karachi is gespeeld, beleeft zijn vierde editie in het hockey- stadion van Amstelveen. De hoc- keybond heeft de benodigde gel den bijeen om het toernooi te houden van 6 tot en met 13 juni 1982. WK Nog afgezien van de onmogelijk heid om de oorsponkelijke data (eind december-begin januari) aan te houden, is gekozen voor juni omdat in januari 1982 het wereldkampioenschap in Bom bay wordt gespeeld en in januari 1983 de Ensada-Cup in Australi op het programma staat. Afhan kelijk van de eindstand van het wereldkampioenschap zullen in Amstelveen deelnemen: Pakis tan, Australi, India, West-Duits land en Nederland. Het zesde land zal in Bombay worden aan gewezen. TILBURG/HILVARENBEEK (ANP) - De zaalvoetbalvereni gingen uit de regio's Tilburg en Hilvarenbeek hebben besloten uit de KNVB te treden uit pro test teg§n de voorgenomen inte gratie van het zaalvoetbal in de amateursectie op 1 juli a.s. In totaal betekent deze afscheiding een verlies van 100 verenigingen met ruim 1600 zaalvoetballers. Op een bijzondere ledenvergade ring van de regio's in Noord-Bra bant werd dit besluit genomen. Vooral het feit dat het zaalvoet bal onder de algemene amteur- reglementen gaat vallen, viel niet goed bij vele clubs. Ook vrezen de kleinere zaalvoetbalvereni gingen dat in dit KNVB-verband de kosten hoger - en voor hen te hoog zouden wprden. Naast de clubs hebben ook de commissie zaalvoetbal rayon Tilburg en Hil varenbeek en de scheidsrechters (op twee na) uit de twee regio's zich teruggetrokken. Britse winst in zeilrace NEWPORT (ANP) - De Britten Chay Blyth en Robert James hebben de Transatlantische race tussen Plymouth en Newport voor zeilschepen met een twee koppige bemanning gewonnen. Het duo bereikte Newport zater dag met hun boot "Brittany Fer ries GB" als eerste, na een reis van 14 dagen, 13 uur en 58 minu ten. "Het is fijn om hier te zijn", schreeuwde Blyth naar de scheepjes, die de Brittany Fer ries GB van even buiten de ha ven van Newport begeleidden. In de haven werden Blyth en Ja mes begroet door een grote scha re bewonderaars.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 10