VS en Irak zijn het eens Onderhandelingen YS en Griekenland opgeschort Frans parlement heeft zeer weinig invloed *n HELE DAG PLEZIER in Schmidt: bergrede niet neutratistisch Over resolutie die Israël veroordeelt Formateur Spadolini slaagt in opdracht Neo-nazi Hoffmann in arrest Japan maakt de EG blij met dooie mus VRIJDAG 19 JUNI 1981 (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ATHENE - De onderhandelingen tussen Griekenland en de Ver enigde Staten over de status van de Amerikaanse bases op Griek se bodem zijn opgeschort tot na de parlementsverkiezingen die later dit jaar in Griekenland wor den gehouden. Dat is gisteren in Athene bekendgemaakt. Hoewel de onderhandelingen, die al vijf maanden voortduurden, in constructieve sfeer waren ge voerd en goede voortgang was geboekt, aldus het regerings communiqué. kunnen de inge wikkelde strategische en politie ke problemen die ermee samen hangen. beter worden afgehan deld door een nieuwe regering. Tot zo lang kunnen de Ameri kaanse installaties blijven door functioneren op basis van het verdrag van 1953. Voor de aan passing van dat verdrag, dat 'ver ouderd' wordt genoemd, zijn al richtlijnen opgesteld in het voor lopige defensieakkoord dat tus sen de ministers Kissinger en Bitsios in 1976 is gesloten. Deze richtlijnen hielden onder meer in dat Griekse officieren het commando over de bases krijgen en ook een aandeel in de BUITENLAND technische beheersing en contro le ervan. Ook werd in dat verdrag melding gemaakt van de wense lijkheid van een 'evenwicht' tus sen de Griekse en Turkse militai re macht. Tijdens de onderhan delingen van dit jaar is van Griekse zijde herhaaldelijk aan gedrongen op vastlegging van een verhouding van 7 op 10, wat de Amerikaanse militaire hulp aan respectievelijk Griekenland en Turkije betreft. De Amerika nen konden zich hier echter, al was het alleen al ten opzichte van het Congres, niet op vastleggen. De onderhandelingen lijken ten slotte te zijn vastgelopen op de Amerikaanse weigering de Grie ken in één keer militaire hulp te leveren ter waarde van 350 mil joen dollar - ze kregen slechts een tiende daarvan toegezegd. Het is echter lang niet ondenk baar dat deze laatste kwestie min of meer uit de grond is gestampt en dat één partij, of zelfs beide partijen, in feite niet zo hevig hunkerden naar een succesvolle afsluiting van de onderhandelin gen in deze fase. De Griekse regering-Rallis, die de komende verkiezingen toch al met grote zorg tegemoet ziet, zou stellig, ongeacht de uiteindelijke tekst van het verdrag, door de so cialistische oppositie onder And reas Papandreou ervan zijn be schuldigd, de nationale belangen van het land te hebben verkwan seld. Daarentegen kan zij er zich nu in de verkiezingscampagne op beroemen, het been braaf stijf te hebben gehouden. Er zijn zelfs speculaties dat de verkiezingen. die uiterlijk in november moeten worden gehouden, nu enige maanden door de regering zullen worden vervroegd om het volle profijt hiervan te trekken. De Amerikanen van hun kant moe ten ook de bezwaren hebben ge zien van het sluiten van een ver drag met een regering die waar schijnlijk flinke verliezen boekt bij de komende verkiezingen. Uit realiteitszin kunnen ze er de voorkeur aan hebben gegeven, dan in hemelsnaam maar te wachten op een situatie waarin de anti-Amerikaanse Papand reou een grote machtspositie of wellicht zelfs het premierschap bekleedt. De nieuwe Amerikaan se ambassadeur Stern, die hier in september wordt verwacht, geldt alvast als een persoonlijke vriend van de socialistenleider. die lang in de Verenigde Staten heeft gewoond Papandreou heeft al meermaicn la ten blijken oog te hebben voor het feit dat ook onder regering van zijn PASOK de bases en het Griekse NAVO-lidmaatschap niet van de ene dag op de andere kunnen worden opgezegd. Ook in een gisteren uitgegeven ver klaring - waarin hij volledige openbaarmaking van de onder handelingen eist - wijst hij erop dat onder een PASOK-bewind elke mogelijkheid moet worden weggenomen dat de bases wor den gebruikt voor andere doel einden dan die de Griekse belan gen dienen. Hij eist ook - zonder enige kans zijn zin te krijgen - dat de regering de verdragen van 1953 en 1956 meteen opzegt, nu zelfs haar gebleken is hoe 'hard' de Amerikaanse voorwaarden zijn (de opzeggingstermijn is een jaar). Pikant detail is. dat de Amerikaan se bases in Griekenland, nu deze blijven functioneren onder het verdrag van 1953, theoretisch tot na de verkiezingen kunnen wor den gebruikt voor de grote Ame rikaanse droom van de 'Rapid Deployment Force' (de snelle ontplooiingsmacht). NEW YORK (Reuter) - De Verenigde Staten en Irak zijn het gisteren eens geworden over een ontwerpresolutie waarin de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties Israël voor zijn aanval op een Iraakse kernreactor scherp zal veroordelen maar niet bestraffen. De Iraakse minister van buiten landse zaken Saadoun Hammadi had eerder strafmaatregelen geëist tegen Israël maar de VS hadden gedreigd hun veto daar over uit te spreken. Men is het nu volgens VN-diplomaten eens ge worden over een resolutie die Irak genoegdoening verschaft zonder dat er sancties zullen worden genomen tegen Israël. De overeenstemming tussen Ham madi en de Amerikaanse ambas sadeur bij de VN, Jeane Kirkpa trick, lijkt een goede kans te ma ken aangenomen te worden door de veiligheidsraad. Volgens de VN-diplomaten zal de resolutie de Israëlische luchtaanval ver oordelen als een schending van het handvest van de VN en de ROME (AFP/Reuter) - De leider van de kleine Republikeinse Par tij van Italië, Giovanni Spadolini, die vorige week door president Sandro Pertini was belast met de opdracht een nieuw kabinet sa men te stellen, heeft deze giste ren meegedeeld dat hij daartoe in staat is. Volgens parlementaire kringen in Rome kan Spadolini zijn ploeg midden volgende week aan Per tini voorstellen. De 55-jarige Spadolini, die in het begin van de week al vol zelfver trouwen had verklaard dat hij er zeker van was de eerste niet- christen-democratische premier van Italië sinds 45 jaar te kunnen worden, beëindigt zo de veertig ste Italiaanse kabinetscrisis sinds het einde van de oorlog. Het vorige kabinet van Italië, ge leid door Arnaldo Forlani, een christen-democraat, kwam op 26 mei ten val, toen de socialisten zich uit zijn vier-partijencoalitie terugtrokken. De val van Forla- ni's kabinet hield rechtsteeks verband met een schandaal rond een geheime vrijmetselaarsloge die criminele activiteit zou heb ben bedreven en waarvan enkele ministers van Forlani lid waren. die gelden in het inter nationale verkeer. Israël zal wor den opgeroepen in de toekomst af te zien van dergelijke acties. Verder wordt de aanval bestem peld als een ondermijning van de veiligheidswaarborgen van het internationale agentschap voor atoomenergie (IAEA) die de ba sis vormen van het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens. De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, bevestigde gis teravond dat de VS en Irak over eenstemming hadden bereikt over een ontwerpresolutie. In de resolutie wordt Israël ook dringend verzocht zijn nucleaire installaties onder toezicht te plaatsen van het IAEA. Het was gisteravond nog niet dui delijk of de VS zelf ook voor de resolutie zullen stemmen of dat zij alleen zullen afzien van het ge bruiken van hun veto-recht. De kritieke onderhandelingen tus sen Hammadi en Kirkpatrick zijn gevoerd in het kantoor van Waldheim, die bovendien de be sprekingen leidde. Israël had niet het recht, met Ame rikaanse vliegtuigen de Iraakse kernreactor te vernietigen, zoals het op eerste pinksterdag heeft gedaan. Dit heeft een hoge func tionaris van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren verklaard in een hoorzit ting van de buitenlandcommis sie van de senaat. Die moet on der andere onderzoeken, of Is raël - door gebruik te maken van Amerikaanse straaljagers - zich schuldig heeft gemaakt aan overtreding van een bilaterale overeenkomst, die bepaalt dat Is raël het Amerikaanse materieel slechts voor defensieve doelein den mag gebruiken. MUNCHEN (Rcuter/UPI) - De 43- jarige Karl-Heinz Hoffmann, de voormalige leider van de verbo den "militaire sportgroep Hoff mann" is gisteren gearresteerd wegens het oprichten van een vereniging met misdadig doel: vestiging van een nieuwe totali taire Duitse staat. De in Beieren gevestigde groep van de 43-jarige Hoffmann telde ruim 400 leden en trok aandacht door haar para-militaire oefenin gen tot zij in januari van het vo rig jaar door de Westduitse mi nister van binnenlandse zaken, Gerhart Baum, werd verboden. Nadat de sportgroep was verboden werd beslag gelegd op een pant serwagen, geweren en kleine wa pens en werden haar leden ervan beschuldigd gewelddadige over vallen op politieke tegenstanders te hebben gepleegd. In septem ber van het vorig jaar werden zes leden van de groep, onder wie Hoffmann, korte tijd vastgehou den tijdens een onderzoek naar een bomontploffing op het Mün- chense Oktoberfest waarbij der tien mensen werden gedood en meer dan tweehonderd gewond. Nadat de zes waren vrijgelaten ver oordeelde Hoffmann de aanslag en sprak elke band met de 21-ja rige Gundoelf Kohier, een stu dent die waarschijnlijk de bom plaatste en daarbij omkwam, te gen. In december werd het verbod van de groep-Hoffmann gerechtelijk bestendigd op grond van de overweging dat Hoffmann de grondwet had geschonden door stichting van een dictatuur tot doel van zijn beweging te maken. MANILLA - Minister van buitenlandse zaken Chris van der Klaauw werd gisteren in de Filippijnse hoofd stad Manilla ontvangen door de echtgenote van president Marcos. Als voorzitter van de Europese ministerraad neemt Van der Klaauw deel aan het gesprek tussen de EG en de Asean, dat daar vandaag is begonnen. Ondeugende prinsgemaal LONDEN (AFP/DPA) - Vol gens de Londense kranten de Sun en de Daily Mirror heeft kapitein Mark Phillips, echt genoot van prinses Anne van Engeland, zich op 9 juni wei nig koninklijk gedragen aan boord van de kanaalboot waarmee hij naar Engeland terugkeerde van de paarden dagen in Hooge Mierde. De kapitein en zijn ploeggeno ten zouden hun overwinning in Nederland hebben gevierd door elkaar met ijsblokjes te bekogelen en lelijke woorden te gebruiken tegen een hof meesteres die een blokje had opgeraapt. Bovendien zou een passagier een blokje te gen het hoofd gekregen heb ben. Een Nederlands paar zou zo aangedaan zijn geweest door het gedrag dat het de salon zou hebben verlaten en een hofmeester zou kapitein Phil lips hebben toegevoegd: "Wat zou uw schoonmoeder hiervan zeggen?" Het Britse hof deed of zijn neus bloedde en heeft niets willen zeggen. (Van onze correspondent Jan Gerritsen) BRUSSEL (GPD) - De EG-landen hebben geen enkele garantie dat Japan zijn export naar Europa zal matigen. Dit zei voorzitter Gaston Thorn van de Europese Commissie gisteren op een pers conferentie waarop hij de balans opmaakte van het Europese overleg met de Japanse premier Suzuki en de Japanse minister van handel, Tanaka. Het tekort van de EG in de handel met Japan, dat vorig jaar 11 mil jard dollar bedroeg, nam de eer ste vier maanden van dit jaar met 40 procent toe. Voor de Japanse regering was dit aanleiding tot een diplomatiek offensief dat nu met succes wordt afgesloten: het gevaar van een crisis in de be trekkingen met Europa is bezwo ren, zonder dat enige wezenlijke concessie is gedaan. EG-commissievoorzitter Thorn schreef gisteren het jaar 1981 al af omdat „dit jaar praktisch al voorbij is". Het „dagelijks EG- bestuur" heeft de toekomst voor bereid, zo zei hij. Het is aan de lidstaten of we zullen slagen in onze opzet. Met andere woorden: de EG-landen moeten beslissen of ze, net als nu het geval is. door Japan tegen elkaar uitgespeeld blijven worden. RECTIFICATIE In de Gabo-folder, die deze week wordt verspreid, staat abusieve lijk vermeld: VAKANTIE VAN 4 t/m JUNI dit moet zijn: VAKANTIE VAN 4 t/m 26 JULI 1981 GABO AUTO SERVICE Kalkovenweg 7. tel 01720-23300 Alphen a'd Rijn PARIJS (GPD) - Als na de par lementsverkiozingen van zondag de 491 nieuwe af gevaardigden hun plaatsen in hetPalais Bourbon" hebben ingenomen, weten ze de stief kinderen van het staatsbestel te zijn. Ondanks alle opwin ding die er rond deze parle mentsverkiezingen heeft ge heerst, en die naar het zich laat aanzien uitloopt op oen machtige meerderheid voor de socialisten, hebben Franse parlementariërs bitter weinig invloed op doen en laten van de uitvoerende macht. Dat is de straf die generaal De Gaulle - maker van de grondwet van 1958 - de volksvertegenwoordigers heeft opgelegd nadat ze in de derde en de vierde republiek door hun intriges en gekakel het land in zijn bestuurbaarheid ernstig hadden gehinderd. De regels waaraan de Franse „Tweede Kamerin de grondwet gebonden is. zijn een directe reactie op de misstanden die er vroeger heersten. Grondwetuitleggers zijn het er tegelijkertijd over eens dat president De Gaulle in een paar gevallen wel wat ver is gegaan in het knevelen van zijn afgevaardigden Tot echte conflicten heeft de nieuwe toestand echter nog niet geleid En als president Mitterrand straks over een ruime meerderheid van aanhangers in het ..Palais Bourbon" beschikt, is de kans op nieuw klein dat er in de nabije toekomst ellende van komt Speelbal In de Derde en Vierde Republiek (de Derde eindigde met de Duit se bezetting in 1940 en de Vierde met de komst van De Gaulle in 1958) waren de ministers en de premier speelbal van de af gevaardigden. Wie niet nauwkeurig rekening hield met de ge talsverhouding tussen vnend en vijand, vloog er meteen weer uit. Op het ogenblik wordt de eerste minister door de president benoemd en is alleen aan hem verantwoording verschuldigd De ministers worden in naam door de premier uitgezocht. In feite bepaalt de president de samenstelling van het kabinet. Wanneer een dergelijke regering in de Vijfde Republiek, met de premier aan het hoofd, in het Huis van Afgevaardigden ver schijnt, hebben ze er weinig te vrezen De typisch Franse nei ging tot praten is aan banden gelegd, de wetgevende macht tot een kleiner gebied teruggebracht, openlijk hinderen van de gang van zaken bij het aannemen van een wet beperkt Moties van wantrouwen hebben het buitengewoon moeilijk en het recht van interpellatie is afgeschaft. Tenslotte is er de „Grond wettelijke Raad", die controle over de activiteiten van het parle ment uitoefent. Boven dit alles zweeft het zwaard van Damocles dat de president van de republiek op eenvoudige wijze kan han teren: dat is zijn besluit de Kamer te ontbinden kiezingen uit te schrijven. Zeventig dagen Een duidelijk antwoord op de problemen in vroegere republieken is de regel financile wetten binnen maximaal zeventig dagen door het parlement behandeld moeten zijn. Zijn ze dat niet, dan worden ze geacht te zijn aangenomen Ieder kind herinnert zich uit de schoolboekjes hoe in het „oude" Frankrijk bruggen inzak ten en spoorwegen verroestten, omdat het parlement nimmer aan de stemming over belangrijke wetten toekwam. Dit gevaar is nu geweken. Een uiterst omstreden artikel met betrekking tot het parlement is artikel 49 in de Grondwet, dat over de moties van wantrouwen handelt. Een dergelijke motie moet om te beginnen al door „ten minste een tiende van de leden" zijn ondertekend, om daarna 48 uur op behandeling te wachten. Alleen de stemmen ten gunste van de motie worden dan geteld en de motie is aangenomen wanneer deze stemmen de absolute meerderheid van de kamer leden vertegenwoordigen. De gemeenste clausule schuilt in het derde lid van het artikel, waarin staat dat de eerste minister de verantwoordelijkheid van zijn kabinet in het geding kan brengen. Doet hij dat. dan wordt de ingediende wetstekst als aangenomen beschouwd tenzij er binnen 24 uur een motie van wantrouwen zal zijn aangenomen. Uit het jongste verleden herinnert men zich dal premier Barre van deze clausule een overmatig gebruik heeft gemaakt, om zich te ontdoen van gaullistische obstructie. Beoordelen Het valt iedereen op dat actuele problemen, de regering aangaan de. in het Franse parlement nauwelijks of niet tot een werkelijk democratisch debat in het parlement leiden Dat komt omdat volgens de gaullistische grondwet de hoofdtaak van het parle ment er in ligt ingediende wetsvoorstellen te beoordelen. Verder heeft het zich - al wordt dat niet zo brutaal gezegd nergens mee te bemoeien. Behalve de motie van wantrouwen - die nagenoeg tot de onmogelijkheden behoort - is er weliswaar het recht tot het stellen van vragen. Deze activiteit beperkt zich tot een enke le dag in de week en kan niet door een stemming worden ge volgd. Ondanks dat alles ziet het „Palais Bourbon" er nog indrukwek kend genoeg uit. In eerste aanzet gebouwd in het begin van de 18e eeuw voor een gewettigde dochter van Lodewijk XIV en Madame de Montespan. was er tijdens de Franse revolutie de „Raad van 500" gevestigd en zit de huidige president nog steeds op de vergulde stoel waarop in 1799 zijn voorzitter. Napoleon s broer Lucien Bonaparte, plaats nam. De hele opstelling van de president en zijn mannen heeft iets ridi cuuls, omdat ze op hun rijk vergulde podium vier meter boven de afgevaardigden uittronen. Men noemt dit vreemde toneel dan ook in de volksmond de „perchoir", wat zowel hoenderrek als zolderkamer kan betekenen. De binnenkomst van de kamerpresident - in vol ornaat heeft iets van de melancholie van vroeger, en staat in geen verhouding tot de macht van de Kamer. In oude pakken gestoken trommelaars en trompetters blazen een heroïsche mars, terwijl de kamervoor zitter tussen twee rijen parad«-pakkm naar zijn ..hoenderrek" schrijdt. Zijn functie wordt in het „establishment" zeer benijd. Hij bewoont een schitterend „hotel particulier" en mag overal op de voorste rij zitten. De nieuwe president zal zonder enige twijfel een socialist zijn. HAMBURG (DPA) - Naar de me ning van de Westduitse kanselier Helmut Schmidt wordt in de bergrede niet het opgeven ge rechtvaardigd van de bereid- baarheid zich te verdedigen. In een discussie tijdens de evangeli sche Kirchentag in de Trinitatis- kirche in Hamburg zei Schmidt: "Wie zich niet verdedigen kan, vergaat het net zo als Afghanis tan". Wanneer anderen zich in toene mende mate bewapenen en ra ketten op de eigen steden staan gericht, kan niet simpelweg erop vertrouwd worden, dat men al onder de bescherming van God staat. Wie zo redeneert, maakt zich er te gemakkelijk van af, al dus de kanselier. Hij beklem toonde dat men met de bijbel in de hand meerdere politieke standpunten verdedigen kan. Schmidt merkte verder op dat zo wel de Russen als Duitsers de oorlog vrezen na de bittere erva ringen van de Tweede Wereld oorlog. Om die reden is nodig met elkaar te praten en naar el kaar te luisteren. Het bestaan van Europa hangt vol gens Schmidt af van de vraag of Amerika en Rusland tot ontwa peningsonderhandelingen kun nen worden gebracht, ook wan neer zij elkaar wantrouwen De kanselier onderstreepte tijdens de discussie nog eens met klem dat de bondsregering zal blijven aandringen op zulke onderhan delingen Maar anderzijds verdedigde Schmidt in de vaak heftige, doch zakelijke discussie de noodzaak om met het oog op de Sowjet-be- wapening zorg te dragen voor een geloofwaardige defensie Hij v. au l huwde de kerk dat zij on der druk van de vredesbeweging niet in een God-zij met-ons-theo- logie mag vervallen. Hu zei het aldus "We kunnen noch een God-zij-met-ons-theologie noch een God-zij-met-ons-politiek ge bruiken in die zin dat iemand met een andere mening alleen het recht heeft om zich op God en op Christus te beroepen". De discussie, waaraan voorname lijk jongeren deelnamen, werd rechtstreeks op televisie uitge zonden. Bondskanselier Schmidt zou wel willen dat da karteen rM I voegd zijn om uitspraken over politiek te doen. Zo reageerde de hervormde synodepraescs. ds. C.B Roos, in een radio-uitzen ding waarin hij geconfronteerd werd met de uitspraken van de Westduitse bondskanselier "Maar ik denk dat het evangelie ons juist bevoegdheid geeft om ordening in de samenleving na te streven. In de samenleving geldt het woord van God. Niet alleen in je eigen tuintje, maar in heel Nederland en in heel de wereld ADVERTENTIE Slü.'T «h M'NIMAAL ENTBEE (6.-). MAXIMAAL PLEZIER VOOR JONG EN OUD Mme l.efst 31 GRATIS ATTRAKTIES xoels de tprookfesachnge tnasMeneho» Tffy* de Kikkershow met Rttmo. Kikkero en de Kikkerettes waterspeelplaats grote vettige speeltuin trampolines midgetgolf gondels wobbe lielsen roiski s treintjes (de mtnltreln rijdt door 'n tunnel vol geheimen) Theater HIP met poppenkast en filmvoorstelling airwalk dterenkamp Sportland

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9