CDA: Van Agt nieuwe premier De Breestraat is voor de helft open Voorlopig geen volkstelling Albeda pakt lawaai ia bedrijven aan "Brede Maatschappelijke Discussie" bij de UCN Sr m Meiden is werk aan de winkel, maar het blijft er gezellig. Suzuki in Den Haag Uitkering KNIL verruimd Formatie in kritieke fase Zuid-Holland tegen sluiting Dodewaard VRIJDAG 19 JUNI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - De Ja panse minister-president, Zenko Suzuki, die gisteren een kort bezoek aan Neder land heeft gebracht, heeft tij dens zijn onderhoud met mi nister-president Van Agt geen enkele toezegging ge daan inzake matiging van de Japanse export naar Europa of de Europese gemeenschap of overbevordering van de Nederlandse of Europese in voer in Japan. Van Agt, die sprak in zijn hoedanigheid van minister-president van Nederland en tevens van voorzitter van de Europese gemeenschap, heeft de wen sen van Nederland en Europa op het gebied van de handel met Japan kenbaar gemaakt. Europa wil matiging van Ja pan voor wat betreft de uit voer van auto's en enkele an dere producten. DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer gaat er mee akkoord dat dit jaar geen volkstelling wordt gehouden. Zij wil het niet aan de regering overlaten te bepalen wanneer er in de komende jaren een volkstelling moet komen. Dat moet nader worden beslist, mede aan de hand van nieuwe wetgeving ter bescherming van de per soonlijke levenssfeer, zo was het algemeen gevoe len. De volkstelling ging dit jaar niet door omdat uit proeftellingen bleek dat ruim een kwart der be volking niet van plan is mèe te werken. Gezien ook de ervarin gen bij de vorige volkstelling (1971), toen er moeilijkheden wa ren met weigeraars, had de rege ring daarom voorgesteld de tel ling uit te stellen tot de jaren 1982-'86. Nadere cijfers van vorig jaar wezen op een nog gedaalde bereid onder de bevolking. Het CDA staat nog steeds uiterst terughoudend tegenover het houden van een volkstelling. De ze fractie vindt dat er ook wel an dere methoden zijn om de beno digde gegevens te verzamelen. Ook de WD en D'66 betwijfelen het nut van deze methode van onderzoek. Algemeen vond men dat de regering alternatieven moet bieden en een einde moet zien te maken aan de gevoelens van angst en onrust die op dtt punt in de bevolking leven. Alle woordvoerders legden een verband tussen de volkstellings kwestie en de toegezegde wets- ontweropen voor het instellen van een centrale personenadmi- nistratie en tot bescherming van de persoonlijke levenssfeer. De ze zouden al enkele jaren gele den bij de Kamer worden inge diend. De regering werd verwe ten dat ons land op dit gebied sterk achter loopt bij andere Eu ropese landen. Staatssecretaris Koning (binnen landse zaken) moest „met schaamrood op de kaken" toege ven dat er vertraging is gekomen in de beide wetsontwerpen. De zaak is zo ingewikkeld dat nader overleg moest worden gevoerd over de samenhang met andere wettelijke geheimhoudingsbepa- leingen» De voorstellen zijn nu om advies bij de Raad van State, maar dit college zal er ook „een hele klus" aan hebben. De regering vindt het houden van een volkstelling nuttig en nood zakelijk. Bij de Europese Com missie is inmiddels ontheffing gevraagd, omdat de volkstelling verplicht is. In de behoefte aan gegevens van „Brussel" zal wor den voorzien uit de bevolkings statistieken, uit de onlangs inge stelde arbeidskrachtentelling cn op basis van het woningbe hoefteonderzoek in het komende najaar. DEN HAAG (GPD) - Minister Wie gel (binnenlandse zaken) heeft de regeling die in een uitkering voorziet voor mensen die in een Japans gevangenkamp hebben gezeten, iets verruimd. De Twee de Kamer ging gisteren zonder te stemmen met deze regeling ak koord. De wijzigingen die de minister heeft aangebracht, na overleg met de Tweede-Kamercommis sie voor ambtenarenzaken en pensioenen, gelden in de eerste plaats de weduwen van ex-gein- terneerden. Alle weduwen van de voormalige gevangenen uit de Japanse kampen kunnen nu in aanmerking komen voor de een malige uitkering van 7500 gul den. Volgens het aanvankelijke wets ontwerp zou dat alleen gelden voor weduwen, die al met ex- geinterneerden getrouwd waren op het moment dat die in de Ja panse kampen zaten. Een tweede verruiming betreft de tijd dat de betrokkenen in Nederland moe ten hebben gewoond om een uit kering te kunnen krijgen. Dat blijft tien jaar, maar er mag nu gerekend worden vanaf 1945. in plaats van 1949. Op verzoek van voorzitter Weijers (CDA) van de Tweede-Kamercommissie voor ambtenarenzaken en pensioe nen, bevestigde minister Wiegel dat de uitkering belastingvrij is. Ook zal de uitkering geen nega tieve financiële gevolgen krijgen voor mensen die van de Bij standswet leven. Enkele tientallen ex-KNIL-militai- ren hebben gistermiddag bij Weijers aangedrongen op een spoedige uitvoering van de wet die de eenmalige uitkering re gelt. Weijers zei te verwachten dat deze wet nog voor het zomer reces door de Eerste Kamer wordt goedgekeurd. De demonstrerende KNIL-man- nen, die zich hebben verenigd in de Stichting Thuisfront Indische Nederlanders, kondigden aan te zullen blijven vechten voor een groep strijdmakkers die niet voor de uitkering in aanmerking komen. Het gaat hier met name om die mensen die na de oorlog niet tien jaar achter elkaar in ons land hebben gewoond, maar bijvoor beeld vlak na de oorlog zijn ge migreerd. WEERRAPPORTEN d d E c 2> i: 1 E c1* Amsterdam half bew. 14 9 01 De BUt zwaar bew. 13 9 0 Deelen 12 8 03 Eelde 12 10 0 Eindhoven 14 7 0 Den Helder 14 10 0 Rotterdam 13 6 04 Twente 12 8 0 Vlissingen 14 11 0 Zuid Limburg zwaar bew. 12 7 0 Aberdeen 14 7 2 Barcelona 26 18 0 Berlijn geheel bew. 14 10 8 Bordeaux onbewolkt 20 9 0 Brussel 14 8 0 Frankfort 12 8 01 Genève 15 5 0 Helsinki motregen 15 8 2 Innsbruck regenbui 10 Klagenfurt 11 7 5 Kopenhagen 20 9 0 Lissabon 35 18 0 Locamo onbewolkt 23 8 0 Londen 18 9 0 Luxemburg motregen 12 5 02 Malaga 27 21 0 Mallorca onbewolkt 27 14 0 München 12 7 8 onbewolkt 25 17 0 Oslo regenbui 18 5 06 Parijs geheel bew. 19 11 0 onbewolkt 27 13 0 Split half bew. 26 14 06 Stockholm 16 10 05 Wenen geheel bew. 15 11 1 Zurich 11 8 2 Casa Blanca 20 Istanbul onbewolkt 31 20 0 Las Palmas licht bew. 24 18 0 Beiroet onbewolkt 19 Tel-Aviv onbewolkt 26 19 0 Tunis half bew. 31 18 0 DEN HAAG (GPD) - Drie weken na de verkiezingen is de kabinetsformatie in een kritieke fase gekomen. CD A-voorzitter Éukman weigert het premierschap van lijsttrekker Van Agt ter discussie te stellen. Van Agt was daar zelf wel toe bereid. PvdA en D'66 de twee andere deelnemers aan het informatiegesprek hebben te kennen gegegeven niet door te willen praten als niet alle overeengeko men punten bespreekbaar zijn. Het premierschap, zo was overeengeko men, is zo'n punt. Als grootste partij levert het CDA de minister-president, aldus voorzitter Bukman, die hieraan toevoegt dat fractieleider Van Agt bewezen heeft een goed mi nister-president te zijn. „Er is derhalve geen twijfel mogelijk over wie het CDA in het Catshuis wenst." Bukman schrijft dit in het vandaag verschenen nummer van CD-Ak- tueel, het partijblad van het CDA. Behalve deze claim op het premierschap wijst hij ook op de mogelijkheid dat CDA-bewinds- lieden uit het vorige kabinet te rugkeren in een eventueel CDA- PvdA-D'66-kabinet. Er zijn geen twee soorten CDA'ers, één soort geschikt voor links en één soort voor rechts, schrijft hij. De uitlatingen van Bukman zijn een reactie op de vele kritische brieven en telefoontjes, die het partijbureau de laatste weken verdelen van de zetels. Daarvoor zullen eerst in het begin van de week de voornaamste proble men op sociaal-economisch ter rein moeten zijn opgelost. Daar aan zal af te meten zijn in hoever re de huidige gesprekspartners de politieke wil hebben tot over- ontvangt. Een groot aantal CDA'ers is kennelijk ontevreden Het onderzoek naar de oi het terzijde schuiven WD en de mogelijkheid dat Van Agt geen premier wordt. Bukman wijst er dan ook op dat de informateurs gezien hun op dracht moesten beginnen met het onderzoek naar de grootst mogelijke combinatie. Dat komt ook overeen met de criteria, zo als het CD A-congres die op 21 fe bruari voor de formatie vastleg de. De keuze van de informa teurs past dan ook geheel in de door Congres en partijbestuur PPR-fractieleider mevrouw Bec- onderhan- delingen van een „grote coalitie" worden overigens vandaag voortgezet. Getracht wordt de nog overblijvende agendapunten af te werken. De moeilijkste pro blemen, die aan de orde komen, lijken te zijn het probleem van de kernwapens (wel of niet moder nisering) en de relatie met zuidelijk Afrika. Openheid vastgelegde procedures. Opvallend Opvallend is dat deze 'harde' uitla tingen van Bukman op dit mo ment verschijnen. Algemeen wordt aangenomen dat in de ko mende week een begin zal wor den gemaakt met het voorzichtig kers-De Bruin heeft in een scher pe brief aan de informateurs be zwaar gemaakt tegen het volko men gebrek aan informatie over het verloop van de besprekin gen. Zij wijst erop dat de PPR al bij het begin van de informatie had laten weten zich „construc tief' op te zullen stellen. Zelfs wilde zij by het gesprek betrok ken worden. In plaats daarvan moet de PPR- fractie het doen met schaarse mededelingen van de onderhan delaars en gissingen in de pers. „Allerlei speculaties" doen de ronde over zaken als werkloos heidsbestrijding, positie laagst betaalden en over de toekomst van de kerncentrales, zegt me vrouw Beckers. Haar fractie wil zo snel mogelijk in gelicht worden over de eerste re sultaten van de gesprekken. Daarnaast dringt de fractie aan op meer openheid naar buiten. DEN HAAG (ANP) - Rabbijn Soetendorp, voorzitter van het solidaritextscomité voor de joden in de Sowjet- Unie. toog gisteren met het D'66 Tweede Kamerlid Aad Nuis naar de Russische ambassade in Den Haag om daar een petitie te overhandigen, waarin wordt geprotesteerd tegen het proces achter gesloten deuren tegen dr. Victor Brailovski. Brailovski vroeg vorig jaar een uitreisvisum voor Israël aan. Dat werd hem geweigerd en hij werd terstond uit zijn functie als wetenschapper ontheven. Hem is belastering van de staat ten laste gelegd. Hij is gisteren veroordeeld tot vijf jaar verbanning. Een ongewoon lichte straf, zo melden t ALMELO (GPD) - Bij de poorten van het UCN-project in Almelo zijn conflicten gistermiddag en gisteravond uitgebleven, wel was er geruime tijd sprake van een soort 'brede maatschappelij ke discussie' aan de poort en m het tentenkamp en dat zal van daag wel net zo zijn. Leden van basisgroepen gingen in debat met voorbijgangers en een enke le keer ook met een politieman. Het personeel van het bedrijf liet zich niet zien of horen. Ondertussen gaat de demonstratie, de blokkade, ongehinderd voort. Gisteravond was er bij de ge blokkeerde poorten zelfs volop muziek - enkele popgroepen zou den eerst in de tent op het kam peerterrein spelen, maar omdat velen wilden slapen, werd dit popconcert verplaatst naar het echte 'actieterrein'. Met de nodige moeite en met enig geweld wisten twee pelotons Mo biele Eenheid donderdagoch tend de blokkade bij de hoofdin gang van de UCN-centrifuge door ruim 600 demonstranten van de Anti-Kernenergie Bewe ging (AKB) te breken. Negen door UCN gecharterde bussen met 450 personeelsleden konden ADVERTENTIE toen het fabrieksterrein opry- den. In tegenstelling tot de eerste drie keer hadden de demonstranten zich niet vastgeklonken aan de poorten. De ME'ers verschenen zonder helm. schild cn wapen stok ter plekke en droegen de zich soms hevig verzettende de monstranten weg. Toen de poort vrij was, vormden zich steeds nieuwe blokkades, zodat meer ME (soms met honden) werd in gezet en hier en daar ook een tik werd uitgedeeld. In totaal vielen drie gewonden: een meisje brak haar pols, een ander werd gebe ten door een politiehond en een politieman brak zyn neus na een val op de grond. DEN HAAG (ANP) - Minister Al beda van sociale zaken is van plan een besluit uit te vaardigen, waarin de grens waarbij werkne mers aan geluidsoverlast mogen worden blootgesteld, op 80 deci bel (a) wordt gelegd. Hij wil hier bij wel de clausule "tenzij zulks redelijkerwijs niet kan worden gevergd" opnemen. Voor be staande bedrijven zal een over gangsregeling gelden. Over zijn voornemen heeft Albeda advies gevraagd aan de sociaal- economische Raad (SER), die hij om een snel oordeel verzoekt. Het gaat bij de grens om een ge middeld geluidsniveau dat over een bepaalde tijd, bijvoorbeeld een achturige werkdag, wordt gemeten. Uit onderzoeken is vol gens de bewindsman gebleken dat de schade aan het gehoor be- DEN HAAG (ANP) - Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren een motie verworpen, waarin het provinciebestuur werd gevraagd aan te dringen op sluiting van de kerncentrale bij Dodewaard. Het provinciebestuur is een van de aandeelhouders van het elektri citeitsbedrijf EZH, dat op zijn beurt aandelen heeft in de Ge meenschappelijke Kernenergie centrale Nederland (GKN). De GKN exploiteert de kerncentrale bij Dodewaard. De motie was afkomstig van het PPR-statenlid C.P.G. Tilanus. Tegen stemden 42 (CDA, WD. SGP), voor 36 statenleden (PvdA, PPR, D'66). neden de 80 db (a) te verwaarlo zen is. De kosten van de investeringen die voor geluidsbestrijding in een periode van tien jaar - de over gangsperiode - nodig zijn raamt de bewindsman op enkele hon derden miljoenen guldens. Hij wijst erop dat de maatregelen een gunstig effect zullen hebben op ziekteverzuim en arbeidson geschiktheid. Verplicht De overgangsregeling houdt in dat gedurende vijf jaar na inwerktre- ding van het besluit de grens op 90 db (a) en gedurende de daarop volgende vijf jaar op 85 db (a) mag liggen. Dat geldt voor be staande situaties waar de geluid soverlast thans boven die 90 db (a) ligt. In die situaties zal men overigens verplicht zijn de la waaihinder verder terug te bren gen, als dat met betrekkelijk een voudige middelen kan. Minister Albeda wil de werkgever wettelijk kunnen verplichten bij geluidsniveaus boven de 80 db (a) gehoorbeschermingsmidde len beschikbaar te stellen. Hij overweegt de werknemer te ver plichten deze bij een hoger ni veau, bijvoorbeeld 90 of 95 db (a) te dragen. De bewindsman denkt er voorts aan maximale geluids niveaus vast te stellen voor ruim tes waar extra rust geboden is, zoals nacht- en rustverblijven. Zijn gedachten gaan daarbij uit naar een niveau van 55 db (a). Op de langere termijn wil Albeda arbeidsplaatsen met een geluids niveau boven de 95 db (a) gaan verbieden, zij het dat dit verbod zal worden gekoppeld aan een ontheffingenstelsel. Hij heeft die grens gekozen omdat men bene den dat niveau gehoorschade doorgaans kan voorkomen met eenvoudige gehoorbescher mingsmiddelen. Over het onthef fingenbeleid gaat de minister binnenkort de SER afzonderlijk advies vragen. Dagenlang Er komt schot in. Vanaf zaterdag 20 juni tot maandag 29 juni is de Breestraat in één richting geopend. Van de Korevaarstraat tot Kort Rapenburg. Het einde komt in zicht. Want na 29 juni zal de Breestraat nog slechts enkele dagen dicht gaan i.v.m. het aanbrengen van de toplaag. Daarna zal de Breestraat weer feestelijk i geopend worden. LEIDEN LEEFT Geharnaste verklaringen van auto riteiten ten spijt lykt het de de monstranten toch te lukken uren- en zelfs dagenlang alle toe gangspoorten naar kantoren en fabneken van UCN en Urenco met een menselijke blokkade af te grendelen cn zodoende de pu blieke aandacht op de voor hen onaanvaardbare uraniumverrij king te vestigen. De personeels- bussen komen er wat moeizaam in, maar dat is ook het enige Wie er ook uit wil, krygt alle gele genheid - maar gisteren wilde er helemaal memand in of uit. be halve dan aan het eind van de middag dezelfde bussen vol per soneel. Terug naar de stampvolle parkeergarage in het centrum, waar burgemeester Schneiders tevreden toekeek hoe iedereen de thuisreis in eigen auto aan vaardde. De ergernis over het gehannes met de bussen 's ochtends was gister middag al goeddeels verdwenen bij het personeel, maar wie meende de spanning niet aan te kunnen, mocht vandaag thuis blijven Overigens zal er ook vandaag geen sprake zyn van verkeer, afgezien van de collectieve in- en uittocht van personeel. Tactiek van het bedrijf de demonstranten vin den het allang goed. De basis groepen bij de poorten worden immers ongemoeid gelaten en krygen zodoende alle gelegen heid het toegestroomde publiek te informeren over hun bedoelin gen. Jan en Henk uit Eindhoven ach ternamen worden in de contac ten met pers en politie niet ge noemd - doen dat met een zelfge maakte windmolen, die vandaag echt energie moest gaan opwek ken. Velen doen dat met leuzen of grote lappen textiel, anderen delen stencils uit die by duizen den in een van de tenten worden gemaakt, een enkeling beschil dert zyn gezicht op een macabe re manier.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7