Sociale dienst: controle politie werkt preventief Docos-varia voor invaliden Gastkolom Inspraak heeft resultaat gehad bij busbanenplan D'66: meer huizen voor buitenlanders Kritiek burgerraadsleden afgewezen "Geen gemeentegeld maar parkeergarage^ LËZËRS SCHRIJVEN Balleed (3) PSP (2) Tafeltennis tegen robotjudoenzovoorts VRIJDAG 19 JUNI 1981 LEIDEN - Tafeltennisvereniging Docos is vandaag in het sport centrum aan de Vijfde Groencs- teeg weer begonnen met de zo langzamerhand traditie gewor den DoCoS Varia. DoCos Varia is een door leden georganiseerde actie ten bate van een goed doel Dit keer gaat de opbrengst naar de Algemene Minder Validen Or ganisatie. De AMVO is een orga nisatie die de belangen behartigt van en voor minder validen in Leiden en omstreken. Wat doet Docos daar allemaal voor? Vanmiddag om twaalf uur zijn de vier spelers Nico Dick- hoff, Ron Mens, Tom Krabben dam en Ron Holverda begonnen met een tafeltennispartij tegen een robot. Dit willen ze tot zon dagmiddag twaalf uur volhou den. Zij zijn hiervoor maanden in training geweest. De andere DoCos-leden proberen 48 uur tegen elkaar te tennissen. De voorzitter heeft hiervoor van middag het startsein gegeven door zelf de eerste partij te spe len. Om acht uur vanavond vindt de officiële opening plaats door Joop Riethoven. Hij zet de varia- markt in beweging. De varia- markt zal bestaan uit een rad van avontuur, een fancy-fair en aller lei standjes met de gebruikelijke kermisspelletjes. Wat later op de avond zal de disco "Bluebird" de muziek verzorgen. De zaterdag wordt geopend met een sportdemonstratie judo. Rob van der Hoorn en Jan Barendsen zullen verdedigingstechnieken en judoworpen tonen. De coun try en we^ternband Jim Passey zal het hele weekeinde aanwezig zijn om zo nodig "de gaatjes op te vullen". In de middaguren komt het schermen aan bod. Gehandi capte leden van schermvereni- ging A.E.W. geven een demon stratie. Devile's Jeugd Amuse ment zal voor de kinderen optre den. Daarna zullen Ed van der Berg en Ed Fallaux laten zien wat 'echt' tafeltennissen is. Bootrace Ook de wijk wordt betrokken in het Docos-gebeuren. In samen werking met de wijkvereniging is er een bootrace georganiseerd, 's Avonds treden op Cracker- hash, Klinker, Pete Urwin en Bert Haasjes, John Wyce, Ron Wiggemansen en David Fletcher. In de nacht en vroege zondagoch tend kunnen de robot-tafelten nissers worden aangemoedigd Om twaalf uur als alles goed gaat hopen zij het verlossende bal letje te kunnen slaan. Dan breekt de varia-markt opnieuw los. Om vier uur als alles tegen opbod is verkocht en de prijzen zijn uitge reikt mag iedereen naar huis. LEIDEN De sociale dienst Leiden voelt zich niet aangesproken door de beschuldigin gen die het instituut burgerraadslieden enkele weken geleden aan haar adres richtte. De burgerraadslieden keurden het af dat de sociale dienst soms cliënten doorstuurt naar de politie wanneer er ernstige twijfels bestaan over de oprechtheid van de gege vens die de cliënt verstrekt. Het gaat hier dan om cliënten die zeggen hun echtgenoot of part ner te hebben verlaten en daar om in aanmerking willen komen voor bystand. Wanneer een con troleur de cliënt ernstig verdenkt van een "schijnverlating" stuurt hij zo iemand naar de politie om de verklaring zwart op wit te la ten zetten. Volgens de burger raadslieden wordt een cliënt zo gedwongen zijn eigen naam in opspraak te brengen. De sociale dienst zegt in een reac tie dat er in slechts één procent van de gevallen sprake is van, het doorsturen van een klant naar de politie. Dit gebeurt dan slechts bij een zeer ernstige verdenking, die eerst met de cliënt zelf wordt doorgesproken. Wordt iemand uiteindelijk toch gevraagd om bij de politie een verklaring te on dertekenen, dan blijken de mees ten gewoon af te zien van een aanvraag van bijstand. Volgens de sociale dienst gaat er van de maatregel dus een preventieve werking uit, die de gemeenschap evengoed enkele tienduizenden guldens per jaar kan besparen. Overigens zegt de sociale dienst ook dat beslist moet worden voorkomen dat er een heksen jacht ontstaat tegen mensen die verdacht worden van een onei genlijk gebruik van de sociale uitkeringen. Veranderde om standigheden van cliënten, waar door de hoogte van hun uitke ring kan dalen of stygen, moeten worden geconstateerd bij ver- volgcontacten en controlebezoe ken van een controleur van de sociale dienst. Op het moment komt de sociale dienst echter zo'n veertig man personeel te kort, zodat een ideale situatie tot de onmogelijkheden behoort. De signalering van de burgerraads lieden heeft er wel voor gezorgd dat er binnen de sociale dienst opnieuw uitgebreid is gesproken over het beleid. De dienst vindt echter dat er (ook politiek) gerea geerd is op misstanden die slechts schijnbaar aanwezig zijn. Er is op de signalering gerea geerd zonder de nodige achter grondinformatie in te winnen En dat kan, zo staat in de reactie nadelige resultaten hebben vooi De gemeentelijke plannen met betrekking tot het openbaar vervoer, neergelegd in het Doorstromingsproject Lei- den-Leiderdorp-Zoeterwou- de-Rijndijk, beter bekend als hel busbanenplan, hebben in brede kring reacties losge maakt. Dit valt af te leiden uit de verslagen van de in spraakavonden, brieven van betrokkenen, en reacties van Kamer van Koophandel, KNOV. Stichting Leidse Bin nenstad en anderen. De be zwaren richten zich zowel te gen de filosofie van de samen stellers van het plan als tegen de uitwerking die zij aan die filosofie gaven in hun ont- werp-plan. De opstellers van het Doorstro mingsproject steken hun op vattingen niet onder stoelen of banken. "De visie van de opstellers is dat zij partij kie zen voor het openbaar ver voer als belangrijkste onder deel van het geheel. Met de voorstellen wordt getracht een verandering in de ver- voerswijzekeuze te bewerk stelligen ten gunste van het openbaar vervoer en de fiets, waarbij het aanbod van mo torvoertuigen wordt terugge drongen" (verslagen in spraakavonden, verslag 26-1- 81, blz. 4). Met veel omwonen den is de VVD van mening dal deze filosofie te onge nuanceerd is. In de eerste plaats omdat verkeersbeleid volgens ons een evenwicht moet nastreven tussen de be langen van alle verkeersbe leid nooit op zichzelf mag worden gevoerd, maar alleen in samenhang met andere on derdelen van de gemeentepo litiek: wonen. recreëren, maar ook werken. Een ver keersbeleid waarin onvol doende rekening wordt ge houden met economische overwegingen is niet in het belang van Leiden. Auto Uit het regionaal distributie- planologisch onderzoek voor Rijnland blijkt dat 2/3 van het totale bezoek aan de Leid se binnenstad per auto wordt afgelegd. Om de werkgelegen heidssituatie in Leiden te ver beteren is handhaving en zo nodig versterking van de re giofunctie van onze stad es sentieel. Dit betekent dat uit een oogpunt van werkgele genheid de bereikbaarheid van de binnenstad niet alleen voor de fiets en de bus goed moet zijn, maar ook voor de auto. Natuurlijk zijn wij voor goed openbaar vervoer. Maar alleen voor zo ver economi sche belangen er geen oneven redige schade door lijden. Naast deze principiële overwe gingen zijn bij het busbanen plan nog een aantal prakti sche kanttekeningen te plaat sen. In de eerste plaats voor zag het ontwerpplan op het gedeelte tussen de V/ilhelmi- nabrug en de Utrechtseburg slechts in 71 legale parkeer plaatsen, in plaats van de huidige 107. Terecht is hierte gen een storm van protesten losgebarsten. Terecht is de verantwoordelijke wethouder (Waal) dan ook door de knieën gegaan. In de jongste versie van het plan is voor zien in 100 plaatsen, plus nog 14 in zijstraten; in totaal dus een uitbreiding met 7 i.p.v. een inkrimping van 36. Voor de VVD is overigens nog de vraag of dit voldoende is. Zo hebben de bewoners voorge steld op het Levendaal meer parkeergelegenheid te maken door aan de noordkant ~~huinparkeren toe te staan. De inspraak van bewoners en bedrijven heeft nog op andere punten succes gehad. Naar aanleiding van hun reacties is de op- en afrit van de ge plande tunnel aan de zijde van de Leiderdorpsebrug ver beterd. Als gevolg van de in spraak wordt thans voorge steld de linksafmogelijkheid voor autoverkeer op de Hoge Rijndijk ar de Meerburgerka de alsnog te handhaven. Op verzoek van de winkeliers na bij de Rijnstroomstraat is de bushalte in het voorstel nu verplaatst naar de andere kant van de kruising. De vrij komende ruimte wordt inge richt als parkeerruimte. Ten behoeve van die winkels is het college bereid een deel van de parkeerruimte direct voor de ze panden overdag om te zet ten in kortparkeerplaatsen. In verband met het niet kun nen nemen van de bocht Rijn stroomstraatUtrechtse Jaag pad zal op verzoek van de be drijven, bedienend verkeer van het éénrichtingsverkeer in de Rijnstroomstraat wor den uitgezonderd. Ook is voor dit verkeer de aansluiting op de Hoge Rijndijk verbeterd. Verder blijft gehandhaafd dat er in tegenstelling tot het project Rijnsburgerweg geen vrije busbaan over het gehele project komt, maar voorzie ningen bij het knelpunt dat de bus nadert (bv. busstroken, verkeerslichtenbeinvloeding en bus rechtdoor op rechtsaf- stroken). Als gevolg van de inspraak zal de baan boven dien niet met een volledig on onderbroken streep worden gemarkeerd, maar zal hier en daar de belijning worden doorbroken (bv. afslag Cobet- straat). Lucht Al met al geen onaanzienlijk re sultaat: de inspraak heeft op een aantal belangrijke pun ten als bijstelling geleid. Waarmee overigens weer eens blijkt dat de verdachtmake- rijen van het CDA-raadslid Walenkamp, als zou 'het colle ge' zich nooit iets aantrekken van inspraak, op lucht berus ten. Een leugentje om bestwil, zullen we maar denken, want dat is bij die fractie helaas niet ongebruikelijk. De VVD-fractie zal zich nu be raden of het plan in de bijge stelde vorm op haar instem ming kan rekenen, of dat die instemming zal afhangen van verdere verbeteringen. Daarbij zullen vragen aan de orde komen als: hoeveel tijdwinst voor de bus is er te verwachten bij uitvoe ring van de plannen? zijn de kosten (zo'n 18 mil joen, waarvan f 640.000 voor de gemeente) redelijk in ver gelijking met wat we er voor terug krijgen? hoeveel kost het Leiden als het plan wordt afgestemd? (Dan moeten bestratings-rio- leringswerkzaamheden t.z.t. uit eigen zak worden betaald, wat nog ernstiger bezuini ging sproblemen oplevert dan de al bestaande) is er voldoende tegemoet ge komen aan de wensen van de betrokkenen, waaronder in de eerste plaats de winkel- en bedrijfshouders? Met het oog op het laatstge noemde punt: wie als betrok kene met de nieuwe versie nog niet tevreden is, doet er goed aan zich met leden van de gemeenteraad in verbin ding te stellen. Daar zijn we voor. Zo denkt de VVD er ten minste over. K. VAN DUYN Taak woningbouwverenigingen LEIDEN - De grondverkoop aan Van den Broek voor de bouw van een parkeergarage aan de Langegracht moet financieel sluitend zijn, eventueel met geld van de stadsvernieuwing. Dat is de mening van PPR-raadslid Van Oosten, die maandag de ge meenteraad vraagt een dergelij ke uitspraak te doen. "Als Digros zonodig een parkeer garage naast zijn deur wil en dat lijkt me een kwestie van levens belang voor het bedrijf, dan moet het er ook maar voor betalen. Het mag de gemeente in elkgeval geen geld kosten" aldus Van Oosten. Tussen koop en voorlo pige verkoopprijs zit op dit mo ment een gat van ruim een mil joen gulden. Dat Van Oosten maandag een meerderheid voor zijn motie vindt lijkt onwaarschijnlijk. PvdA-wethouder Waal heeft al eerder laten weten dat hij deze benadering 'rechts' vindt. Braderie op Nieuwe Rijn LEIDEN - De rest van de wereld op de Nieuwe Rijn. Daar komt de braderie die daar vandaag en gisteren door de winkeliers is georganiseerd op neer. Italiaan se tennismode. Engelse sandwi ches, Chinese sieraden, Holland se zuivl, Deense meubelen, een Vlaamse reus, Duits bier, Schotse doedelzakken, een Frans terras en ga maar door. Sinds de Nieuwe Rijn door de ge meente van een nieuwe indeling en een nieuwe bestrating is voor zien, zijn de mogelijkheden voor een braderie vergroot. Daar ma ken de winkeliers dan ook maar gebruik van. De gemeenteraad heeft bovendiem toestemming gegeven om de slui tingstijden voor deze keer wat te verruimen. Daardoor kan het pu bliek vanavond nog tot negen uur op de Nieuwe Rijn terecht. LEIDEN - Een auto komende uit de Hooigracht ramde gister avond bij het nemen van een te ruime bocht een geparkeerde au to in de Nieuwstraat. De 30-jarige bestuurder uit Leiden reed daar na gewoon door. Dit werd gezien door een mevrouw die op de Hooigracht woont. Zij noteert het nummerbord. Enkele uren later kon de politie de man onder invloed aanhouden in cafe Taverne aan de Garenmarkt. Hij bleek toen niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en verzeke ringspapieren. LEIDEN "Het huisvesten van buitenlanders in de Beuken schans is razendsnel achter haald. De gemeente moet de huisvesting van buitenlanders anders aanpakken, zoals al ge beurd is bij het rijtje huizen rond de Prins Frederikstraat". Dat schrijft D'66 in een nota over de ze kwestie. Volgens D'66 kent Leiden vooralsnog geen Rotter damse problemen met de con centratie van buitenlanders in bepaalde wijken. "Maar nu zul len wij het fundament moeten leggen om dat zo te houden", al dus de nota. De woningbouwcorporaties ver vullen Volgens de democraten een belangrijke rol. "De corpora ties zullen veel meer dan in het verleden deze verantwoordelijk heid moeten aanvaarden. Zij moeten een sturend beleid voe ren ten aanzien van bijzondere categorieën, waaronder buiten landers" aldus D'66. "Voor bij zondere groepen zullen zij een speciale inzet moeten bieden, ook in sociaal opzicht". De partij stelt zich op het stand punt dat er zowel in de nieuw bouw als bij renovatie meer voor deze groep geschikte woningen moeten komen. Dat moeten gro te en betaalbare woningen zijn. Speciale óandacht vraagt D'66 voor de invloed van de energie kosten op de woonlasten. D'66 vindt dat de buitenlanders ge waarschuwd moeten worden te gen de gevaren van het kopen van particuliere woningen die in slechte staat verkeren. "De Leid se makelaars zullen hier een stukje ethiek in hun vak moeten stóppen", c^ldus de nota. De democraten vinden dat buiten landers meer moeten deelnemen in de corporaties en bewoners commissies. Ook moet er voor lichting over huisvesting worden gegeven in de eigen taal. Leiden als regionaal centrum voor de huisvesting van buitenlan ders (door een soepelere inschrij ving), daarvoor heeft D'66 be grip. Maar de partij is bang dat de omliggende gemeenten daar van te gemakkelijk zullen profi teren door zelf af te zien van voorzieningen op dit gebied. De derrlocraten pleiten ten slotte voor het voeren van een discus sie met de Federatie van Woning bouwcorporaties over hun visie op het rapport. Met name het systeem van doorstromen naar betere woningen zou aan de orde gesteld moeten worden. Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegeven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Ik schrijf deze brief naar aanlei ding van het stukje in de krant van 16 juni jl. in de rubriek Steeds, titel Balleed II" Ik wil hierop reageren, omdat ik inmid dels zó by de zaak betrokken ben dat ik kan doorzien dat in dit stuk onwaarheden en lasterlijke aantijgingen staan. Mijn betrokkenheid is langzaam gegroeid; ik zal even uitleggen hoe dat gekomen is. Sinds sep tember 1980 volg ik balletlessen bij Marjolein Briër. Om precies te zijn op dinsdag van half zeven tot half acht en eerder dit jaar, op maandag van zes tot zeven, op het Pieterskerkhof. Deze lessen bevallen me uitstekend, ik doe het met veel enthousiasme en heb naar mijn gevoel al heel veel geleerd. Dat wil heel wat zeggen: het is de eerste club of vereni ging waar ik langer dan drie we ken op heb gezeten en ik heb zeer veel uitgeprobeerd. Voor my staat het vast dat dat komt door de kwaliteit van de lessen van Marjolein Briër. In maart ontving ik een inschrijf formulier voor de lessen van het volgend cursusjaar. Ofschoon ik er zeker van was ook volgend jaar lessen te zullen volgen, be taalde ik niet; ik vond het een vreemde gang van zaken om zes maanden voordat de lessen zou den beginnen die al te moeten betalen. Later hoorde ik dat dit het werk was geweest van P. Hoogenboom. Ongeveer een week of drie, vier ge leden begon mij op te vallen op school dat er iets niet in orde was, dat er moeilijkheden waren met de leiding van de ballet school. Er was sprake van dat Marjolein niet door zou kunnen gaan met haar balletlessen. Deels uit eigen belang en deels uit sym pathie met Marjolein Briër ben ik de zaak gaan volgen en heb hierdoor een standpunt bepaald Ik sta achter Marjolein en ik wil bij haar blijven dansen. Daar komt het op neer. Afgelopen maandag ben ik naar het kort geding geweest. Ik heb daar gehoord wat men te zeggen had. Dat was van de kant van dc heer Huizenga en zyn cliënt niet veel fraais m.b.t. de gang van za ken in de balletschool, met name in de kleedkamer. Ik wil alleen maar op dit punt ingaan, op de eerste plaats, omdat ik regelma tig in de school kom en er dus mee te maken heb; op de tweede plaats omdat ik het wel genoeg vind om aan de hand van dit ene punt te illustreren hoe de feiten verdraaid worden in het krante artikeltje. Goed dan. Er zouden allerlei "sek suele misstanden" bestaan in de kleedruimte. Aangezien ik daar dus ook kom, moet ik er wat van gemerkt hebben, als dat zo was. Ik heb er nooit wat van gemerkt. Ik vond dit soort beschuldigin gen ook erg kinderachtig, ie mand die het nodig heeft dit soort dingen aan te voeren staat niet zo sterk in zijn schoenen. Opmerkelijk was dat in het kort geding deze aantijgingen plotse ling als "side-issues" werden be schouwd, toen het erop aan kwam getuigen daarover te ho ren. Voor mij houdt dit in dat cliënt deze dingen uit zijn duim gezogen heeft en Huizenga dit ook wel weet. Waarom dan in de krant over seksuele toestanden tóch gesproken? Dat is m.i. las ter. Jullie hele stuk druipt van sensatie. Riooljournalistick van de bovenste plank. De insinue rende openingszin bepaalt de te neur van het verdere verhaal; ik heb geen zin om er verder over te praten. Wat ik weet is dat jullie op een be paalde manier macht over men sen hebben, doordat je een me dium, de krant in dit geval, in handen hebt. Je schrijft een krant vol; de mensen lezen dat. Niet iedereen doorziet de me ning en de kleur die een journa list aanbrengt in zijn/haar stuk ken; je moet maar net het naadje van de kous weten, anders slik je het maar al te snel voor waar heid. Voor mij is dit reden om op mijn hoede te zijn en stukjes zo als dat in julle krant over Marjo lein zeer wantrouwig te bekij ken, of helemaal niet, wat beslist beter is. Maar ik word er nu met mijn neus bovenop gedrukt en voel me geroepen om te reage ren. Wat ik zo laf vind is dat je iemand persoonlijk aanvalt, ie mand heel veel schade toebrengt met zo'n stukje in de krant De balletschool van Maijolein is niet uit de lucht komen vallen; die is door hard werken en door de kwaliteiten van Marjolein zelf langzaam opgebouwd. Als jullie dat werk aantasten door zó over haar te schrijven als je gedaan hebt, vind ik dat heel laag. Het is wel wat gemakkelijk. Voor mij is het belangrijkste wat een mens doet, waar hij/zij mee bezig is. Als ik dan kijk naar Mar jolein, heb ik voor haar en haar werk een grote waardering. Als het stukje "Balleed II" het werk is van de journalisten J. Visser en R. v.d. Velden, dan heb ik voor hun "werk" totaal géén waardering. Ik daag jullie uit deze brief in de krant te zetten. Drs M.J.T. Wijntjes Zonneveldstraat 8 Leiden Naschrift redactie: Wat deze briefschrijver, en ook vorigen, kennelijk niet inziet is dat het stukje Balleed (2) in Steeds een - overigens nog mil de - weergave was van wat par tijen in een openbare rechtzit ting en in een openbare dag vaarding over elkaar meenden te moeten opmerken. Daarbij werd door de schrijver geen partij gekozen, maar alleen de constatering gedaan dat de naam van de balletschool te grabbel werd gegooid. Vervol gens kwamen beide partijen aan het woord. Als er dan spra ke is van insinuaties, laster en dergelijke, dan zegt dat iets over het niveau waarop deze balletoorlog wordt uitgevoch ten en niets over de journalis tieke aanpak van deze krant. Blijkbaar zit een aantal mensen de verkiezingswinst van de PSP nogal hoog: al twee maal werd de PSP fel aangevallen in deze ruiek Eerst door een meneer die zeer boos was over "het onder- plakken van de hele stad op de avond van 26 mei met PSP-affi- ches". Nu was dat niet de hele stad, maar alleen de borden voor niet commerciële doeleinden, die we ondergeplakt hebben. Meteen na sluiting van de stem bus hebben we alle oproepen op lijst x te stemmen (wat op dat moment dus niet meer kon) ver vangen door "WERK MEE, WORDT LID VAN DE PSP" af fiches. Zoals gezegd alleen op de borden, voor niet commerciële doeleinden, waar dus iedere ak- tiegroep en politieke partij (be halve de WD natuurlijk, want die is wel commerciëel) mag plakken. En vervolgens een brief van "een 17-jarige scholier, H. v.d. Keur", die het vreemd vindt dat de PSP regelmatig vragen stelt over politie optredens en het bezoek van Mevrouw van Oranje aan Leiden geldverspil ling noemt. Het komt hem ale- maal "de strot uit". Hij vraagt zich af waarvoor er politie is. Met dezelfde vraag zit de PSP ook. En daarom stelt de PSP regelma tig vragen. Want er moeten toch zinniger zaken te bedenken zijn voor de politie dan het inhakken op demonstrerende vrouwen. En met de "vernielingen tijdens kraakakties" zal het ook wel meevallen. Natuurlijk kosten kraakakties handen vol geld, ten minste voor de speculanten, die niet meer ongestraft jarenlang huizen leeg kunnen laten staan. Maar daar zitten we niet mee. Kortom: we zullen doorgaan, met vragen stellen, met kraakak ties en met ondersteunen van al die aktiegroepen die opkomen voor een rechtvaardiger verde ling van b.v. woningen. Want speculatie en zinloos geweld ko men ons al jaren de strot uit. Voor de PSP Leiden Hans de la Mar Rynstraat 8 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4