Plan Haarlemmertrekv aart gereed ILe/cfee Bouw voltooid in Westeinde 2 Natuurgebied Vlietland naar zuiden verplaatst mat w Fietsers en auto's achter tolhek om Brand in open hooischuur Oosterbaan opnieuw raadslid Klokkendieven in Leiderdorp Wijk met 271 woningen Tegen zandwinning niets te doen 9 VRIJDAG 19 JUNI 1981 UMü WARMOND/OEGSTGEEST - De Haarlemmertrekvaart wordt over ruim twee jaar weer voor autoverkeer open gesteld. Eind 1982 of begin 1983 moet namelijk het nieu we fietspad langs de Haarlemmertrekvaart klaar zijn en dan kunnen de auto's weer op de weg terecht. Het fiets pad komt aan de oostelijke kant van de weg in het wei land te liggen. Dit plan werd gisteren door de provincie Zuid-Holland gepresenteerd. s -4- -mï-SJ V% V \S7lv <WV W De tekening van het plan voor de Haarlemmertrekvaart. De dikke lijn is de toekomstige weg. Daarboven ligt het fietspad (de dunne lijn). Samen gaan ze om het Leidse tolhek heen. Ook de weg zelf zal worden ver breed. Daarvoor moet eveneens uitgeweken worden naar de oostelijke zijde. Bij het Leidse tolhek zal de weg en het fietspad achter langs worden omgeleid. Een omleiding is ook gepland bij de woningen nabij de Haarlem merstraatweg. Maar over dat ge deelte van de Haarlemmertrek vaart bij het Voorhoutense Post- viaduct moeten de plannen nog verder worden uitgewerkt. Dat deel van de plannen wordt voor lopig ook nog niet uitgevoerd. De financiën ontbreken voor een gehele reconstructie en daarom wordt in eerste instantie begon nen met de aanleg van het fiets pad, de wegsituatie tussen de Oegstgeester Abspoelweg en het Leidse tolhek en als er genoeg geld is een omleiding bij het Leidse Hek. Andere route De Haarlemmertrekvaart vormt de verbinding tussen aan de ene kant Oegstgeest en Warmond en aan de andere kant de bollen streek. Vele fietsende scholieren uit de bollenstreek maken dage lijks gebruik van de verbinding. Omdat de huidige weg slechts vijf meter breed is en er geen uit wijkmogelijkheden in de berm zijn, werd in de Haarlemmertrek vaart in 1979 aangewezen als fietspad. Autoverkeer werd ver boden. Voor Oegstgeest en War mond gaf deze afsluiting een ex tra belasting op de eigen door gaande wegen. Er gingen in 1977 namelijk al 6.000 motorvoertui gen over de Haarlemmertrek vaart richting de bollenstreek en richting rijksweg 44. Die ver- ZOETERWOUDE - De huissleu tel van acht woningen in de nieu we wijk Westeinde 2, werd gis termiddag door burgemeester Houdijk van Zoeterwoude aan de bewoners overhandigd. Hier mee is de wijk met 271 woningen een feit geworden. Houdijk sprak van een verheugen de zaak, omdat de gemeente niet erop uit is om veel woningen te bouwen, maar wel met een grote regelmaat. De wijk bestaat uit woningwetwoningen (40 per cent), premie koopwoningen (40 percent) en vrije sector wonin gen. In de wijk zijn vier aange paste woningen voor lichamelijk gehandicapten. Toch komt een grote groep wo ningzoekenden in de wijk, de al leenstaanden, niet aan hun trek ken. Slechts tien woningen zijn voor deze groep aangewezen. Dit is op zich niet zo vreemd, aange zien het plan Westeinde 2 geba seerd is op een woonbehoefte-- onderzoek uit de jaren zestig. In middels is echter deze woonbe hoefte van alleenstaanden enorm toegenomen. Op dit moment be staat eenderde van de Zoeter- woudenaren die een woning zoe ken uit alleenstaanden. Bij de realisering van het eerst vol gende bouwplan in Zoeterwou de, 200 woningen aan de Hoge Rijndijk op de plaats van het voormalige klooster, zal met de ze woonwens rekening worden gehouden. Klachten De bouw van de wijk heeft heel wat problemen gekend. Zo wa- keersstroom moest na de afslui ting een andere route kiezen door Oegstgeest en Warmond. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland beseften dat ook en daarom werd besloten een ande re oplossing te zoeken. De pro vincie Zuid-Holland, zo werd toendertijd afgesproken, zou er voor zorgen dat de verbetering er kwam en zij zou ook zorgen dra gen over het beheer en het on derhoud. Nu twee jaar later is het verbete ringsplan bijna klaar. Alleen de verkeerssituatie bij het Postvia- duct is nog niet opgelost. Zeker is in elk geval dat de verbrede weg en het fietspad langs de ach terkant van de huizen aan die kant van de Haarlemmertrek vaart zal gaan lopen. Alleen is nu nog niet duidelijk hoe de nieuwe weg aan moet gaan sluiten op rijksweg 44. Ook het stuk tussen de Abspoel weg en het tolhek levert nog en kele problemen op. Uit verkeers technisch oogpunt is het noodza kelijk de verslichteninstallatie bij de Abspoelweg uit te breiden. Daarom moeten er op de Haar lemmertrekvaart twee opstel stroken en het fietspad worden aangelegd. En daarvoor ont breekt de ruimte. Richting War mond kan niet worden uitge breid omdat daar het Poelmeer ligt en de uitbreiding in die rich ting de oevervoorzieningen te veel zou aan tasten. Volgens de provincie is de enige aanvaard bare oplossing een uitbreiding richting Oegstgeest. Dat kost het minst, maar de weg gaat dan wel gedeeltelijke lopen door de tui nen van de daar aanwezige hui- ren er klachten van de bewoners over de wateroverlast op het bouwterrein. Ook de slechte be strating heeft de vroege bewo ners parten gespeeld. De groot ste rel die wijk in zijn ontstaans geschiedenis heeft gehad, da teert van eind 1978. Toen besloot de exploitant van de wijk, Noordlander bv, de prijs van de premie-koopwoningen aan de Zwaan met tien duizend gulden te verhogen. De oorzaak hiervan was een vertraging in de bouw van drie maanden en een verho ging van de bouwkosten. De prijsopgaaf van Noordlander werd toen door deskundigen als 'het rammelt aan alle kanten' omschreven. Uit de vele raads- en commissie vergaderingen werd duidelijk dat de gedupeerde bewoners ju ridisch geen poot hadden om op te staan. De voorgestelde verho ging ging door met een vermin dering van 1500 gulden. Progres sief Zoeterwoude adviseerde het college van burgemeester en wethouders indertijd dat het noodzakelijk was enige zorg in acht te nemen bij (toekomstige) contacten met de firma Noord lander. De PZ-fractie kondigde verder aan dat ze met alle midde len zich zoud verzetten tegen el ke bemoeienis van Noorlander bouw voor in de toekomst te rea liseren projecten in Zoeterwou de. Een saillant detail hierbij is dat de realisering van het plan 'Hoge Rijndijk' (waar in 1983 de eerste woningen worden opgele verd) wordt uitgevoerd door Noorlander bouw. zen. De aanwezige rij populieren en nog een tiental bomen zullen moeten verdwijnen. Na de eerste fase van het plan, de aanleg van het fietspad en een aantal wegverbeteringen in het eerste gedeelte vanaf Oegstgeest, wordt de Haarlemmertrekvaart weer opengesteld voor autover keer. Fietspad Het fietspad komt ten oosten zijde van de weg. De provincie vindt die plaats om verschillende rede nen het best. Als het fietspad na- LEIDERDORP Het gemeente huis van Leiderdorp werd gisteren bezocht door zeven tien bewoners van het huis Gading. De bewoners werden 's ochtends ontvangen in de raadzaal waar zij in gezel schap van burgemeester Van der Have genoten van een kopje koffie met cake. In de raadszaal werd het werk van de ambtenaren uit de doeken gedaan. Na het praatgedeelte werd een film vertoond over Leider dorp tien jaar geleden met enkele flitsen tussendoor van het huidige dorp. De gehele ochtend bleek duidelijk dat het nieuwe gemeentehuis zeer toegangkelijk was voor men sen in rolstoelen. Geen enkel moment kwamen de rolstoe len onvermijdelijke hinder nissen tegen. In augustus zal een tweede groep van Gading het ge meentehuis bezoeken. VOORSCHOTEN - Een uit slaande brand heeft gister nacht in het centrum van Voorschoten een open schuur met een hoeveelheid hooi volledig vernietigd. De vrijwillige brandweer van Voorschoten rukte met drie wagens uit om de felle brand te bestrijden. Over de oorzaak van de brand tast 'men nog in het duister. Duidelijk is wel dat gezien de weersomstandigheden er geen sprake kan zijn van hooibroei. Sinds kort is er een verbinding gemaakt tussen het nieuwe parkeerterrein op het voor malige MOC-terrein en de Voorstraat. De verbindings weg loopt langs de boerderij van Hooymans en de hooi mijt. Vermoedelijk hebben voorbijgangers bij het passe ren van de schuur met hooi een sigarettepeuk in de berg gegooid. Of hier sprake is van enig moedwilligheid is niet duidelijk. melijk daar komt, is er gelijk een aansluiting met de recreatiepias, die daar wordt aangelegd. Ook sluit die route beter aan op het fietspad naar Voorhout, dat ook aan de oostzijde van de weg ligt. En ten derde is het mogelijk al leen het fietspad aan te leggen zonder de huidige Haarlemmer- trekvaart verder te verbeteren. De aanleg van het fietspad en de verbeteringen in het eerste stuk van de Haarlemmertrekvaart mag maximaal twee miljoen gul den kosten. Dat geld heeft de provincie ter beschikking voor de verbetering van secundaire VOORSCHOTEN - Het natuurge bied Vlietland moet van de pro vincie een paar kilometer wor den verplaatst naar het zuiden. Er komt dan een recreatiegebied dat zich uitstrekt van Leiden tot Leidschendam. "Bij Leiden komt een gedeelte voor intensie ve recreatie en hoe dichter bij Leidschendam, hoe rustiger het gebied moet worden" Dit is de kern van de plannen die gedeputeerde J. Borgman van de provincie Zuid-Holland gisteren in Den Haag presenteerde. De kosten hiervan zullen tegen de veertien miljoen gulden lopen. Binnen een paar jaar zal er ten zuiden van de Kniplaan in Voor schoten een nieuw natuurgebied moeten zijn aangelegd. In die tijd mag er dan nog geen zand worden gewonnen in de Meeslouwerpolder in Voorscho ten. Dat vindt het provinciaal be stuur van Ziiid-Holland. In die paar jaar, de provincie houdt het op twee, zal de natuur in de gele genheid moeten worden gesteld te verhuizen van. het oude naar het nieuwe gebied. VOORSCHOTEN - Het nieuwe raadslid voor de VVD in Voor schoten wordt N. Oosterbaan. Hij volgt de onlangs tot burge meester van Leersijm benoemde De Graaf op. Het is niet de eerste keer dat Oos terbaan in de Voorschotense ge meenteraad plaats neemt. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 werd hij gekozen als af gevaardigde van de VVD. Tot 1974 heeft hij daar als raadslid gezeten. De daaropvolgende raadsperiode nam hij de wethou derszetel voor financiën in be slag. Dit bleef hij doen tot 26 januari 1979. Toen maakte Oosterbaan bekend dat hij om gezondheids redenen moest afhaken. Niet lang daarna keerde hij zelfs de LEIDSCH tk DAGBLAD wegen. Voor de tweede fase, de aansluiting op het Postviaduct is nog geen kostenraming ge maakt. En het lijkt waarschijn lijk dat die tweede fase nog lang op zich laat wachten, omdat de financiële middelen van de pro vincie beperkt zijn. In een eerste reactie zei de War- mondse gemeentesecretaris Zoe temelk verheugd te zijn over het verbeteringsplan. Hij noemde het een belangrijke verbetering. De gemeente Oegstgeest wil eerst het stuk nog eens goed doorlezen, voordat zij een reactie Geraadpleegde biologen zeggen geen problemen te zien, aldus Borgman. De provincie maakte de plannen met het mes op de keel. De organisatie, die tot 1987 het recht heeft in het gebied zand te winnen, wil van zijn rechten gebruik gaan maken. Dat betekent dat het in de loop der jaren ontstane natuurgebied in Vlietland dreigt te verdwijnen. De provincie wil dat probleem oplossen door verderop een nieuw natuurgebied aan te leg gen. De provincie kan niets tegen de plannen van het Recreatiecen- trurri Rijnland BV (RCR) doen. Het is niet voor niets "brandend zand", zei gedeputeerde Borg man gisteren. Hij hekelde daar- mee de manier waarop speculan ten een aantal jaar terug met de grond omsprongen. De provincie zit met de erfenis. Het RCR mag tot 1987 zand uit het Vlietland halen. "Daar kunnen wij niets tegen doen", aldus ge deputeerde J. Borgman, die gis termiddag een toelichting gaf op de plannen van de provincie. WD de rug toe door zijn lid maatschap van deze partij in te trekken. Door het vertrek van de fractievoorzitter van de VVD, wem nem weer gevraagd om op nieuw in de raad te komen. Oos terbaan stond als eerste opvolger genoteerd. Na twee-en-half jaar afwezigheid heeft hij besloten om opnieuw in het gemeente- raadswerk te duiken. Ondertus sen is Oosterbaan ook weer lid geworden van de WD. LEIDERDORP Volgende week zullen een aantal wegen in Lei derdorp een slijtlaag krijgen. Het zijn de Hoogmadeseweg, Simon Smitweg, Ericalaan en Engelen- daal, vanaf de Vossiuslaan tot de provinciale weg bij het RIO. Als het weer meewerkt zullen de werkzaamheden beginnen op maandag 22 juni. Binnen enkele dagen is het werk dan gereed. Autobezitters wordt gevraagd tij dens de uitvoering geen auto's in de aanliggende parkeervakken te laten staan en rustig over de pas afgestrooide wegen te rijden. geeft. Aan het eind van de maand juli zal het standpunt van Oegst geest worden bekend gemaakt. Iedereen die het plan eens rustig wil bekijken kan volgende week vrijdag naar het café de Roode Leeuw in Oegstgeeest. Van 's ochtends tien uur tot 's avonds negen uur is daar een voorlich tingsbijeenkomst. Daar kunnen ook vragen worden gesteld over de plannen. Tot 1 augustus kan men ook schriftelijk reageren. Daarna zal het plan moeten wor den goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. "Wij denken ook wel op mede werking van het RCR te kunnen rekenen". Om de schade aan het in de loop der jaren ontstane natuurgebied in Vlietland zoveel mogelijk te kunnen beperken heeft de pro vincie een aantal ideeën uitge werkt. Realisering daarvan kost gemiddeld 12.500.000 gulden. De provincie heeft nu voorlopig ge kozen voor een plan waarbij het natuurgebied zoveel mogelijk behouden blijft. Bij de uitvoering van de plannen zal de Meeslouwerpolder be schikbaar komen voor minder intensieve recreatie en zal in de gecombineerde Starrevaart- en Damhouderpolder een (vervan gend) natuurgebied worden aan gelegd. Dit laatste als onderdeel van het Starredammerbos. Dat is een proefgebied in het kader van de randstadgroenstructuur. Volgens de provincie kan in dit ge val worden geprofiteerd van de gunstige subsidieregeling voor dit proefproject in het kader van de randstadgroenstructuur. Deze regeling houdt in dat het rijk fors meebetaalt. LEIDERDORP In twee in Lei derdorp is vannacht ingebroken. In het eerste woonhuis kwamen de inbrekers binnen via een raamkozijn waarin zij gaatjes ha- den geboord. Een antieke klok werd meegenomen. De bewoners hadden wel iets ge hoord, maar toen zij uit het raam keken zagen ze alleen nog de achterlichten van een wegstui vende auto. Van de tweede woning werd de achterdeur ontzet. Ook hier had den de inbrekers het op de antie ke klok gemunt. De waarde van de klok die werd meegenomen wordt geschat op zesduizend gulden. De bewoonster van dit pand zag in het duister dat ty/ee knapen met de klok aan het slepen waren. Toen de politie kwam waren de vogels echter gevlogen. De zaak is in onderzoek. VRIJDAG Leiden - Buurthuis Op Eigen Wieken, Valkenpad 2, tentoonstelling, 19.30- 21.30 uur. Marekerk - Lange Mare, concert met Ben Fey, 20.15 uur. Lokhorstkerk - Pieterskerkstraat 3, Wil liam Byrd Vocaal Ensemble o.l.v. Nico van der Meel, 20.30 uur. Shanti-Niket Rajneesh Meditatie Cen trum - Volmolengracht 29, tel. 216522 voor dag meditaties. Microtheater Imperium - Oude Vest 33e, Liefde is 't Fundament, vr en za om 20.30 uur. Docos - Groenesteeg 107, verschillende activiteiten, vr, za en zo. Leidsche Schouw - Lange Scheistraat 58, optreden orkest Mioritza, 20.15 uur. ingang Papelaan Wassenaar, natuur wandeling, georganiseerd door afdeling Leiden van het Instituut voor Natuurbe schermingseducatie, aanvang za 14 uur. Museum voor Volkenkunde - Steen straat, Japanse theeceremonie, inl. H. van der Straaten, tel. 132641, tst 136. Witte Singel - Hengelwedstrijd voor 10 tot 14 jaar. za van 8 tot 10 uur. Pacelli-school - rommelmarkt met een grabbelton enz, Damlaan 22, za van 10 tot 14 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club v. alleenstaanden, 20 uur. Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, open soos, 22 uur, tel. 149987. Dierenbescherming Leiden, melding zwerf-en gevonden dieren, tel. 212026. Caeciliastraat 18 - open-huisavond L.V.L., 21 uur. tel. 764236. Warmond - 't Trefpunt, voorlichtings avond over Noord-Zuid-Hollands Plas- sengebied, 19.30 uur. Wassenaar - botenloods aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat 100, rommel markt de Deylknotsen, za van 10-17 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en curiosamarkt, za 9.30-17 uur. ZATERDAG Leiden - Leidse Werkgroep Homosek sualiteit, Caeciliastraat 18, disco vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - café-avond, Hooigracht 79, 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek- en curiosa- markt, 9-17 uur. Voorschoten - Lindehoeve, caboolde- Band optreden, 21 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr 10-12 uur, tel 122000. Wassenaar - Dorpskerk, orgelconcert, 19.00 uur. MAANDAG Leiden - Onmoetingscentrum, hoek Boshuizerlaan, bejaardenverzorging, 14.30 uur. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, ama teurfotografie, 20 uur. Voorschoten - Gemeentehuis, gecombi neerde commissie, 20 uur. ARTSEN Leiden - de weekenddienst begint zater dag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za, J. Rus, Middelstegracht 131, tel. 132500; zo, H.J. Klaasen, Witte singel 69, tel. 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, W. de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; zo, J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel. 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, B. Roos, Zocherstraat 1, tel. 766123. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg, Verhage: G. Karaya, Arendshorst 166, tel. 211117, spreekuur van 11-11.30 uur aan hetzelfde adres. Leiderdorp - J. van de Beek, J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30-13 uur aan het zelfde adre1:. Oegstgeest - H. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - za, F. Koopman, R. Wag- nerlaan 69, tel. 6352; zo, A. Tromp, de Savornin Lohmanplantsoen 33, tel. 071- 762159. Warmond - A. de Gijzel, Oranje Nassau- laan 10, tel. 01711-10834. APOTHEKEN Leiden - de avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 19 juni tot 26 juni door: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 120502; apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat lb, Oegstgeest, tel 153274. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146668. H. Vestjens/M. Vestjens-Raadsveld, Rijn tn Schiekade 23, Leiden, tel. 144323. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten ruiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - A. Vriend, De Hooge Wei 203, Sassenheim, tel. 02522-12022. LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser uit Leiderdorp is gistermid dag met een gebroken rechter been overgebracht naar het AZL. Een 62-jarige bestuurder uit Zoe terwoude die met zijn auto uit de Besjeslaan kwam verleende de jongen die op de Hoge Rijndijk reed geen voorrang. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1,2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB. LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestell|k leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2