'Gas mag negen cent duurder' V en D wil groei afremmen Werkloosheid stijgt iets in Zuid-Holland Personeel bezet grafisch bedrijf Beurs Amsterdam kort zakelijk Uitbreiding vooral in buitenland Chemisch bedrijf wil toch uitbreiden Nieuw voorstel gasbedrijven: Beursoverzicht - VRIJDAG 19 JUNI 1981 ECONOMIE Werklozen In België zijn op het ogenblik 380.205 mensen zonder werk. In vergelijking met het eind van de vorige maand is dat aantal met veen kleine 2.000 personen toege- inomen. Vlaanderen heeft de meeste werk lozen: 209.681., Wallonië ruim 130.000. Dat ook in België de jeugd een groot aandeel levert in de werkloosheidcijfers blijkt uit de statistieken en de rijksdienst voor de arbeidsvoorziening. Ruim 122.000 jongeren beneden de 25 jaar hebben na hun school opleiding nog geen werk kunnen vinden. Taxi's Na jaren geharrewar komt er ein delijk een landelijke cao in zicht voor de circa 5.000 taxichauf feurs in loondienst. Tot nu toe moesten veel taxichauffeurs het l stellen met een lappendeken van (vaak mondelinge) regelingen. Slechts een handjevol bedrijven kende een cao. Onderwijs Evenals de ambtenaren kan ook t het onderwijspersoneel per 1 ok- tober op 62-jarige leeftijd ver vroegd uittreden. In de bijzonde re commissie voor het georgani seerd overleg is hierover over eenstemming bereikt tussen de minister en de onderwijsvakor- i ganisaties. Avebe Aardappelmeel fabriek Avebe heeft plannen om samen met DSM kunststoffen te produceren. Dat zou moeten ge- beuren in het Groningse Foxhol, i waar Avebe al een kunststofafde- j ling heeft. In de nieuwe fabriek zou voornamelijk polyurethaan 1 gemaakt gaan worden, een i kunststof die voor isolatie wordt gebruikt. pe besprekingen over deze nieuwe j fabriek zijn nog gaande. De i NOM, de Noordelijke Ontwikke- lingsmaatschappij, is van de plannen op de hoogte en heeft al gezegd hier niet onwelwillend te genover te staan. KLM 1 De luchtvaartbesprekingen tussen Israël en Nederland zijn na drie dagen onderhandelingen zonder resultaat afgebroken. In een offi ciële verklaring van de Neder landse ambassade in Tel Aviv wordt gezegd dat de delegatie de besprekingen hebben afgebro ken en nu verslag zullen uitbren gen van de besprekingen. De Ne derlandse delegatie, onder lei ding van de directeur internatio nale zaken van de Rijkslucht vaartdienst, mr. R. Schreurs keert vandaag naar Nederland terug. Het conflict tussen de KLM en El Al over het aantal vluchten dat de KLM op Tel Aviv mag uitvoe ren, is nog niet opgelost. De Is raëlische luchtvaartdienst heeft twee maanden geleden het aan tal vluchten van de KLM op Tel Aviv teruggebracht van vijf tot vier per week, omdat de KLM oneerlijke concurrentie zou be drijven op de lijn New York—Tel Aviv, via Amsterdam. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN OP 18-6-1981. Andijvie per kg 23-31, sperziebonen 4,25-4,30, tuinbonen 85, spitskool 76-82, bospeen II 1,88-107, waspeen Al-per kist 1260-1790, All 930-1560, BI-2240-2650, radijs (bos) 18, bonenkruid 32-33, rabar ber I 55-57, sla (natuur) II 6-11, spinazie 23, bosuien 44-45, peterselie (krul) 44, bloemkool 6 per bak 1-255-261, 611-317- 126, 81-226-229, 811-93, 121-152. LEIDEN Groenteveiling, vrijdag 19 juni 1981. Aardappelen 0,28 - 0,35, Andijvie 0,32 - 0,61, Peulen 4,40 - 7,80, Snijbonen 2,20 - 2,80, Stambonen 4,70 - 5,40, Tuinbonen 0,85 - 0,92, Rode kool 2,80 - 2,15, Groene kool 0,50, Spitskool 0,90 - 1,00, Postelein 0,33 - 0,71, Prei 1,75 - 2,95, Rabarber 0,17 - 0,51, Spinazie 0,93 - 1,14, Waspeen 0,95, Bloemkool 1x6 2,60 - 3,10, Bloemkool 8 st. 2,50 - 2,65, Bloemkool 10 st 2,20, Sla 0,13 - 0,31, Bospeen 1,20 - 1,25, Boskroot 0,43 - 0,75, Peterselie 0,17 - 0,49, Radijs 0,58 - 0,65, Selderij 0,19 - 0,39, Bos uien 0,29 - 0,47, Paprika 1,05 - 1,15, st. 0,22 - 0,60. AMSTERDAM/DEN HAAG (GPD, ANP) - Hoewel Vroom en Drees- mann vorig jaar een record-om zet boekte, zal het de activiteiten in Nederland toch gaan afrem men. Dit blijkt uit het jaarverslag van de onderneming. De winst van V en D nam, zoals wij gisteren in een deel van onze op laag meldden, vorig met jaar met 23 percent toe. De winst steeg van 112 tot 138 miljoen gulden. Topman Anton Dreesmann schrijft in het jaarverslag van V en D, dat "om te voorkomen dat tegen krachten ontstaan, die het con cern zouden kunnen schaden", het wenselijk is dat een deel van de expansie van het bedrijf naar elders wordt afgebogen. V en D wil haar samenwerking met buitenlandse bedrijven (V en D kociii üijvuoiueeiü oegin van au jaar een aandeel van 50 percent in de Amerikaanse winkelketen van W.R. Grace) doorzetten. De grootste kansen liggen volgens de winkelgigant in de VS, Japan en Brazilië. Met de bedrijven die V en D in ei gendom heeft gaat het in het al gemeen ook goed. De nieuwe divisie Postorder be staat uit een groep ondernemin gen die in een aantal Europese landen werkzaam zijn in het postorderbedrijf. De bedrijven die vorig jaar werden verworven zijn duidelijk winstgevend en groeien flink. Een nieuw hoofd kantoor zal gereedkomen in Bre da en er zullen 600 mensen werk vinden De divisie financiële diensten (o.a. Staal Bankiers en Vendopolis) had het tij niet mee. Afnemende economische groei, hoge rente standen en lagere rentemarges noodzaakten tot een vertraging van het uitbreidingsprogramma van deze divisie. In het verslagjaar heeft V en D zich geworpen op het terrein van de dienstverlening. Belangrijk hier bij was de overneming van de Hodon-Groep met 15.000 man personeel. Hiervan maken o.a. de Cemsto-schoonmaakbedrijven deel uit. Tot de divisie Diensten behoren verder de uitzendbu reaus Evro, Dactylo en Interlan- ce, Vendorado bungalowparken, Deltakabel Teledistributie en Techno Holland. In de divisie Levensmiddelen is Edah krachtig uitgebreid door verwerving van nieuwe vestigin gen en de overneming van twee grote ondernemingen in de le vensmiddelenbranche: Verduyn Beheer met 39 supermarkten en 3 Autorama hypermarkten en P. van Dijken Beheer met 4 Autora ma hypermarkten en een super markt. Het aantal van 254 Edah super markten is niet noemenswaardig gegroeid maar de totale nuttige verkoopoppervlakte is toegeno men van 80.000 tot 87 000 m2. De Torro-keten (supermarkten met uitgebreid assortiment) telt 14 vestigingen en zal in het lopende jaar worden uitgebreid. Ook de Basismarkt (winkels in droge kruidenierswaren - 22 vestigin gen) zal enige expansie onder gaan. De 12 Boekanier-slijterijen worden voorlopig niet uitge breid. In Rijnmond ROTTERDAM (ANP) Het chemisch bedrijf Oxirane zal zijn uit breidingsplannen ter waarde van byna een miliard gulden in de Rijnmond doorzetten Dit heefl het moederbedrijf van Oxirane. de Amerikaanse oliegigant Atlantic Richfield, de gemeente Rot terdam gisteren meegedeeld Oxirane zet de investeringen door op basis van de voorwaarden, waarop het college van B en W van Rotterdam een bouwvergun ning wil verlenen voor de uitbreiding van Oxirane. Daardoor kan het bedrijf 150.000 ton extra LPG aanvoeren. Die extra aanvoer had aanvankelijk via een nieuwe BP Shell-ter minal voor de aanvoer van LPG moeten geschieden, maar door dat deze terminal op losse schroeven kwam te staan wilde ook Oxirane van de investeringen afzien en mogelijk de vestiging in Rotterdam sluiten. Oxirane kan de extra hoeveelheid LPG op drie manieren aanvoeren: via BP, via Esso en eventueel via de eigen vestiging. Minister Van Aardenne van economische zaken onderhandelt mo menteel in de Verenigde Staten met Atlantic Richfield over een mogelijke bijdrage van het rijk in de aanleg van een pijpleiding van de BP-vestiging naar Oxirane. Oxirane zal onderhandelingen met BP moeten starten voor de aanvoer van de extra 150.000 ton LPG. DEN HAAG - Als het aan de Nederlandse gasbedrijven ligt, wordt het aardgas voor de consument per 1 januari 1982 8,5 cent per kubieke meter duurder. UTRECHT - De Amsterdamse wethouder Wolfensperger (staand) spreekt de vergadering van de Nederlandse gasbedrijven (verenigd in de Vegin) toe. Hij vindt dat de gasprijsverhoging moet worden "doorgespeeld" naar het parlement. Gisteren besloten de bedrijven echter, om met de Gasunie te onderhandelen over een verhoging met 8,5 cent. DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid in het district Zuid-Holland is in de maand mei zowel bij de mannen als bij de vrouwen weer iets gestegen. Bij de mannen steeg het aantal werklozen met 336 tot 42.139 (5,6 percent) en bij de vrouwen met 842 tot 18.533 (8.4 pet.). Vooral het gewest Rotterdam gaf een sterke stijging van de werk loosheid onder mannen te zien met 468 personen. Iets terug liep de werkloosheid onder mannen in Den Haag (194), Delft (90), Spijkenisse (30) en Dordrecht (21). De gestegen werkloosheid bij de vrouwen had vooral be trekking op de jeugdigen (801). Bij de vrouwen was de grootste toename van de werkloosheid in Rotterdam met 336, maar ook in steden als Den Haag (102) en Gouda (98) liepen de cijfers weer omhoog. De vraag naar mannelijke en welijke arbeidskrachten nam ir mei toe met 397 (4,1 pet.). Beha] ve in de sector van het kantoor personeel is in alle beroeps: pen de vraag gestegen. Toch bleef deze vraag sterk achter bi. die welke een jaar geleden kon worden geregistreerd: eind mei van dit jaar was de geregistreer de vraag 9.990 tegen eind m< rig jaar 21.134. Eind mei was in Nederland 7,9 per cent van de beroepsbevolking werkloos. Bij mannen lag dat percentage op 7, bij vrouwen op 10,7, zo blijkt uit het maandver slag over de arbeidsmarkt van het ministerie van sociale zaken. Voor het seizoen gecorrigeerd la gen deze cijfers op achtereenvol gens 8,5, 7,6 en 11,7 percent. In de provincies Utrecht, Noord en Zuid-Holland nam n mei het aantal werkloze mannen licht toe. In de overige provincies daalde de werkloosheid onder mannen tussen één procent in Overijssel en Gelderland en zes percent in Drente. Deze daling deed zich vooral voor bij land- bouwpersoneel, bouwvakarbei ders, chauffeurs en horeea-per- soneel, hetgeen wijst op het sei- zoenmatige karakter ervan. In de overige beroepsgroepen bleef het niveau vrij constant. Bij de vrouwen steeg de niet voor seizoen gecorrigeerde werkloos heid in alle provincies, uitgezon derd Zeeland. De stijgingsper centages liepen hierbij uiteen van twee percent in Limburg tot acht percent in Friesland. De da ling in Zeeland werd voorname lijk veroorzaakt door het horeca- personeel. De werkloosheid vrouwen samen is alleen in de provincies Groningen, Drente en Zeeland licht gedaald In Utrecht, Noord- en Zuid-Holland was er sprake van enige stijging (twee percent) en in de overige provincies bleef het niveau nage noeg constant. Na correctie voor seizoensinvloeden blijkt het aan tal werklozen (mannen en vrou wen) in alle provincies te zijn ge stegen. Deze stijging was het ge ringst in Groningen, Zeeland en Limburg (één a twee percent) en het sterkst in Friesland en Noord-Brabant (vier vijf per cent). Evenals in april nam in mei de voor seizoen gecorrigeerde werkloos heid onder metaalbewerkers het sterkst toe. Voorts blijkt dat ook de voor seizoen gecorrigeerde werkloosheid bij het landbouw- personeel, de chauffeurs, het ho- recapersoneel en het personeel in algemene dienst is gestegen. Een toename van de, niet voor sei zoen gecorrigeerde, openstaande vraag naar personeel deed zich voor in de provincies Groningen, Drente, Utrecht, Noord- en Zuid- Holland. Daarentegen daalde de vraag in de andere provincies, in Friesland zelfs met 27 percent. Dat komt voor het gemiddelde huishouden, dat 2500 kubieke meter per jaar verbruikt, neer op een hogere gasrekening van f 17,75 per maand. In de noorde lijke provincies, waar het gasver bruik door lagere temperaturen en andere bouwwijzen van de huizen aanzienlijk hoger is, kan dat oplopen tot bijna f30 per maand. Een en ander is het gevolg van de beslissing van de Vegin, de Ver eniging van exploitanten van gasbedrijven in Nederland, gis teravond met een kleine meer derheid genomen. De vertegen woordigers van de grote steden en van het grootste gasbedrijf, het Gasbedrijf Centraal Neder land, stemden tegen. De nieuwe aardgasprijs, waarover nog overeenstemming moet wor den bereikt met de Gasunie, zou voor een jaar gelden. Volgend jaar moet dan opnieuw over een contract worden onderhandeld. Het hoofdbestuur van de Vegin was aanvankelijk akkoord ge gaan met een prijsverhoging van 10 cent per kubieke meter, wat inclusief btw neerkomt op 12 cent. Aan het begin van de verga dering van gisteren deelde het bestuur echter mee van mening te zijn veranderd. Er werd nu een contract van een jaar voorge steld, met een prijsverhoging van 7 cent (met btw is dat 8,5 cent). Een voorstel van de grote gemeen ten (uitgezonderd Den Haag en Utrecht) de gasprijs voortaan even snel te laten stijgen als de- kosten van levensonderhoud, werd weggestemd met 391 tegen 814 stemmen. Het bestuursvoor stel haalde het uiteindelijk met 585 tegen 489 stemmen bij 140 onthoudingen. Een aantal ande re voorstellen (de prijs bevriezen, een verhoging van 5 cent en een voorstel de beslissing uit te stel len) maakten geen kans. de Gaswet zou kunnen toepas sen en een prijs zou kunnen op leggen. Volgens Kaland waren er de laatste tijd in het kabinet di verse ministers die erop hadden aangedrongen de Gaswet uit te voeren en de prijs drastisch te verhogen. „Als we zelf niet tot verhoging besluiten, er ingegre pen", afdus Kaland tot de be stuurders van gasbedrijven. Sommigen van deze bestuurders hadden er scherpe kritiek op dat het Vegin-bestuur onverwacht van 12 naar 8,5 cent was gezakt, kennelijk omdat van alle kanten kritiek was gekomen op het aan vankelijke idee. „We hebben on ze besturen er helemaal niet over kunnen raadplegen", zei de ver tegenwoordiger van het Gasbe drijf Centraal Nederland. „Ik kan dit bepaald niet democratisch vinden". De Enschedese wethouder Corne- lisse, die vorige week in een raadscommisie nog bezwaar maakte tegen de voorgestelde gasprijsverhoging, kwam in Utrecht met een voorstel de prijs per 1 januari met 5 cent te verho gen en dan met de Gasunie te on derhandelen over de vraag of per 1 juli volgend jaar een nieuwe verhoging nodig is. Hij kreeg voor dit idee maar weinig steun (wel van Óentraal-Nederland), omdat iedereen bang was dat er dan een totale verhoging van 10 cent uit de bus zou komen: er waren immers vertegenwoordi gers van de Gasunie in de zaal. Uiteindelijk werd alleen het voor stel van het hoofdbestuur van de Vegin aangenomen. Er komen nu nieuwe onderhandelingen met de Gasunie. Komt er dan als nog een hogere prijs uit de bus, dan is er een kans dat de Vegin vergadering het akkoord alsnog afwyst. De vertegenwoodigers van de gasbedrijven in de grote steden zouden dat graag zien zij willen dat de minister de kwestie van de aardgastarieven in het parlement brengt en dat daar dan wordt beslist over de pnjs Ingrijpen De voorzitter van het hoofdbestuur van de Vegin, A. J. Kaland. drong er bij de leden op aan toch vooral met een prijsverhoging akkoord te gaan omdat anders dc minister van economische zaken SOEST (ANP) Werknemers van Howson Algraphij in Soest heb ben vannacht met steun van de Industriebond FNV hun bedrijf bezet. Bij het bedrijf dat produc ten voor de grafische industrie maakt, moet volgens de directie een reorganisatie worden uitge voerd die voor de industriebond onaanvaardbaar is. Volgens een woordvoerster van de bond wil de directie het personeelsbe stand terugbrengen van 197 tot 155 werknemers terwijl er in het alternatief van de bond werk is voor 156 man. Overleg over de reorganisatie heeft de afgelopen maanden niet tot een akkoord geleid, met name niet op het gebied van de nieuwe functieindeling voor het inge krompen personeelsbestand Om nu dc directie alsnog t- dwingen haar plannen te wyzi gen is gekozen voor bezetting van het bedrijf, akius de indus triebond. DEN HAAG (ANP) - Het perso neel en de ondernemingsraad van de Haagse vestiging van Phi lips Data Systems en de vakbon den hebben er gisteren bij de di rectie van dit bedrijf op aange drongen af te zien van haar plan nen de fabricage van rand-appa- ratuur voor computersystemen in Den Haag te beëindigen. Hier door verliezen 375 van de 475 personeelsleden in de Haagse fa bnek hun werk. 243.00 243.0 •VRIJDAG 19 JUNI 1981 ACTIEVE AANDELEN Dortsche Pet EI#«vler-NDl FGH Nedlloyd C Ntdlloyd C NMB BINNENLANDSE AANDELEN 134,50 198.00b 174,50 71>0 1170,00 354.50 45,30 «6.50 103.00 102.0 145.00 145,20 BELEGGINGS INSTITUTEN 125.00 125.00 90.40 n» 201,00 203,00 24,30 24.30 GOUD EN ZILVER inbew. 770 - 873 BUITENLANDS GELD AMSTERDAM De Amsterdam se effectenbeurs sloot de week af met een wat gedrukte stemming De voornaamste oorzaak was de Amerikaanse beurs, die een flin ke duikeling maakte, waarbij de Dow Jones index meer dan 11 punten omlaag ging Dit was een gevolg van de weer aantrekken de rente in Amerika. Aan de an dcre kant was dit tegelijkertijd een stimulans voor de dollar koers, die dan ook dne cent ho ger was. Hierdoor bleven by de internationale waarden de vcrlie zen beperkt De KLM was een eenzame hoogvlieger Mede door de belangstelling aan de over kant van de oceaan voor deze aandelen ging de koers naar 135,60, een winst van 3.30 Koninklyke Olie wist het verlies beperkt te houden tot twee dub beitjes op 83.50 De omzet in dit fonds, vorig jaar het trekpaard van de beurs, is al geruime tyd nu t groot Yi ijdug v..In matig. Unilever raakte f 0.60 lm op I 147 71» ovi ternotionale waarden waren en kele dubbeltjes lager

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21