"Uitkering van wao er niet te snel verlagen" Krakers uit medisch centrum Grotere bank: minder huizen Verkiezingen Israël: kermis vol geweld 40 decibel overschreden: vergunning ingetrokken Sociale Verzekeringsraad: Geven officiële woonruimte "voorkeursbehandeling" Hillegom slikte ruimte in na krijgen geld m Fabriek mag toch opslag maken vlakbij woningen LOD - Het is stampvol op het plein voor het ge meentehuis van Lod, een stadje niet ver van Tel Aviv. Zeker 10.000 mensen uit Lod. Ramle en Moshavim - agrarische nederzettingen in de om geving - zijn samengestroomd om naar een ver kiezingstoespraak van premier Menachem Begin te luisteren. Velen zijn in autobussen op kosten van de Likoed aangevoerd. De veiligheidsmaat regelen zijn streng sinds de verkiezingsstrijd een gewelddadig karakter heeft gekregen. Soldaten op de daken van omringende huizen, veiligheids agenten voor, achter en naast Begin. Zo een verkiezingsbijeenkomst des avonds in de openlucht is voor de meeste mensen een uitje, zeker als het betaald wordt door de partij. Jonge gezinnen komen met hun kinderen, kleuters en zuigelingen, jongens met hun vriendinnetje, of gewoon vriendenclubjes. Behalve een toespraak van Begin is er van alles te krijgen: ijs, geroosterd vlees, koffie, thee en limonade. Eén kermisachtig geheel. Begin valt direct met de deur in huis. „President Reagan heeft zojuist gezegd dat hij begrip op brengt voor de Israëlische aanval op de Iraakse atoomreactor". Dat komt Begin prima uit, want hij kan direct de aanval openen op zijn rivaal Shi mon Peres: „De president van de Verenigde Sta ten heeft meer begrip dan de leider van de oppo sitie. Weet u wel dat de Israël vijandig gezinde internationale pers zich van de uitspraken van Peres bedient om hun vijandige kritiek op Israël te spuien?" Het publiek roept boe en Begin-Be- gin. „Als Peres aan het bewind komt dan zal hij Judea en Samaria (zoals Begin de bezette westelijke Jordaanoever steevast noemt) aan koning Hoes sein geven. Hoessein geeft het dan aan Arafat, en Arafat zal Katjoesha-raketten langs de grens op stellen die hij vervolgens op uw woonplaats Lod zal afschieten. Maar Peres zal die kans niet krij gen. Er zijn twee mogelijkheden: of hij komt in de oppositie, of hij blijft in de oppositie". Bulderend gelach, enthousiaste toejuichingen. Be gin vraagt om stilte Zijn demagogische retoriek gaat erin als koek. „Misschien mag meneer Peres dan koning van Jordanië worden". Dat is een he le goeie. De enthousiaste toehoorders roepen: „Begin, koning van Israël". Ik vraag een aantal mensen of zij nu Likoed gaan stemmen, de vorige keer Likoed gestemd heb ben en een half jaar geleden ook Likoed wilden stemmen. Dat wordt een merkwaardige vraag ge vonden. Of ik soms een agent ben van de Arbei derspartij. Maar iedereen heeft altijd Likoed ge stemd, en zal altijd Likoed stemmen. Nee, er zijn in het geheel geen economische problemen, iede- ren zegt voldoende te verdienen, meer dan onder de regeringen van de Arbeiderspartij. De onte vredenheid van een half jaar geleden is na drie maanden subsidies door de regering volledig ver geten. De mensen gaan tevreden naar huis. Het is een ty pisch Begin-publiek: lagere inkomensgroepen, oriëntaalse joden. De mensen die Begin vier jaar geleden aan de macht brachten, tot enige maan den geleden bezworen hem ook weer van de troon te zullen stoten, maar nu weer enthousiast roepen: Begin, de koning van Israël. Als herboren ging Begin op verkiezingstournee en pakt met zijn demagogische retoriek Peres in. Dat hij het met de waarheid niet zo nauw neemt, mag de pret niet drukken. Tenzij er een wonder gebeurt, zal Menachem Begin nog vier jaar zijn plaats op het politieke wereldto neel behouden. ZOETERMEER (ANP) - De So ciale Verzekeringsraad (SVR) vindt, dat arbeidsongeschikten nog intensiever moeten worden begeleid om voorzover zij nog ar beidsgeschikt zijn, weer aan het werk te komen. Uitkeringen aan wao-ers mogen alleen worden verlaagd als de gemeenschappe lijke Medische Dienst (GMD) kan aantonen, dat het niet kun nen krijgen van werk geen ge volg is van hun handicap. De SVR deed deze uitspraak giste ren naar aanleiding van een me ningsverschil over de vraag of de Gemeenschappelijke Medische Dienst bij de wao-experimenten in Rotterdam en Tilburg de daar voor in 1973 vastgelegde regeling goed heeft toegepast. Volgens dat experiment kan de wao-uitkering onder bepaalde omstandigheden aan een termijn worden gebonden. Binnen die termijn moet de betrokkene - ter wijl hij intensief wordt begeleid - naar werk zoeken voor het deel, dat hij nog tot werk in staat is (restcapaciteit). Heeft hij aan het eind van deze termijn nog geen werk gevonden, dan kan zijn uit kering worden verlaagd (de zoge naamde afschaffing), maar dat kan in de SVR-opvatting dus al leen als het niet krijgen van werk geen gevolg is van zijn handicap.» De SVR vindt, dat de GMD de uit kering niet mag terugschroeven met de heersende werkloosheid als doorslaggevend argument. Het meningsverschil, dat vooral speelde binnen het GMD-be- stuur en het bestuur van de fede ratie van bedrijfsverenigingen, had met name hierop betrek king. Bij het argument wordt de redenering gevolgd dat in een bepaald geval niet de handicap, maar de grote werkloosheid er de oorzaak van is, dat betrdkke- ne geen werk kan krijgen, waar door dc gehandicapte in eenzelf de positie verkeert als een werk loze die geen baan kan vinden en een lagere uitkering heeft dan de wao-er. De SVR zal zijn standpunt neerleg gen in een circulaire aan de GMD en de federatie van bedrijfsver enigingen. In beide organisaties wren vertegenwoordigers van werkgevers en vakbeweging te genover elkaar komen te staan bij de interpretatie van de rege ling uit 1973. De vertegenwoordi ger van het ministerie van socia le zaken bij de SVR, Dirksen, vroeg zich af of het standpunt van de raad niet strgdig is met de jurisprudentie zoals die is ont staan door uitspraken van de centrale raad van beroep, waar bij het argument van de heersen de werkloosheid volgens hem wel een rol heeft gespoeld FNV- vertegenwoordiger Bode ant woordde hierop dat de proble men over dc mt.Tprrt.itIe n regeling nu juist uit jurispruden tie zijn ontstaan. Bode legde er de nadruk op dat de SVR met zijn standpunt geen oordeel heeft willen geven over de inhgoud van het experiment. Het bekijken van de resultaten ervan is de verantwoordelijkheid van het GMD-bestuur, zo zei hij. Ook wil de raad geen oordeel Aft- ven over individuele gevallen waann tot afschaffing is overge gaan aldus de FN V-bestuurder HILLEGOM - Medio september van dit jaar zul len alle krakers van het oude medisch centrum in Hillegom dat pand verlaten. ben ik er geen voorstander van dat krakers een voorkeursbehan deling krijgen, maar in deze zaak zie i£ geen andere mogelijk heid". Die menit^fajs ook ing. Spoelman toegedaan. Hij is voorzitter van de stuurgroep jongerenhuisves ting oude medisch centrum. "Het aantal mogelijkheden is zeer beperkt. Ofwel je brengt de ze zaak via overleg en samen spraak tot een redelijke oplos sing, of je laat het op den duur aankomen op een ontruimings actie. Bij dat laatste is er hele maal geen winnaar. Het risico dat het pand dan grotendeels wordt gesloopt is groot. Op deze manier kunnen we op korte ter mijn beginnen met het aanpas sen van het centrum voor jonge- renhuisvesting", aldus Spoel man. Hij heeft er vertrouwen in dat als de vier krakers onderdak hebben gevonden ook de overi gen zullen vertrekken. Dat is tenminste de verwachting van wethouder Tj. van der Tol (BBH), ing. Spoelman en IJ. L. van Rooijen, beiden lid van de stuurgroep jongerenhuisvesting oude medisch centrum. Vier van de krakers krijgen een woning toegewezen en passeren daarbij andere woningzoeken den. De overigen, volgens Van Rooijen nog 7 krakers, hebben toegezegd het pand te verlaten zodra bekend is dat daadwerke lijk jongerenhuisvesting in het centrum wordt gepleegd. Een jaar geleden werd het oude centrum op de kop van de Hoofdstraat gekraakt uit vrees dat het als huisvesting voor geren verloren zou gaan. De ge meenteraad van Hillegom gedeeltelijk voorstander var koop en gedeeltelijk voor aan passen van het pand ten behoeve van jong'erenhuisvesting.Vol gens IJ. L. van Rooijen, lid var de commissie woonruimteverde ling en van de stuurgroep jonge renhuisvesting oude medisch centrum, hebben slechts vier van de 11 krakers een beroep gedaan op huisvesting in Hillegom. "Van die vier zijn er twee afkom stig uit Lisse. Met die gemeente is de afspraak gemaakt dat als er daar woonruimte vrijkomt de Lissenaren in de gelegenheid worden gesteld terug te keren naar Lisse. Willen zij liever in Hillegom blijven wonen dan mo gen wij straks aan Hillegopimers twee woningen toewijzen in de gemeente Lisse. Voorkeursbehandeling De vier jongelui die een woning zullen krijgen toegewezen staan niet of sinds kort op de lijst van woningzoekenden. "Ik principe Binnen afzienbare tijd zullen voor stellen aan de commissie woon ruimteverdeling worden gedaan de vier jongeren onderdak te ge ven. Naar verwachting zal deze commissie goedkeuren dat woonruimte aan de krakers wordt gegeven. De commissie werkt onder verantwoordelijk heid van burgemeester en wet houders, de daar behandelde voorstellen komen niet meer in de gemeenteraad. Woningbouwstichting Pago wil in het centrum 19 kamers maken, waarvan twee geschikt voor tweepersoonshuishoudens. Het wachten is thans op goedkeuring van de rijksoverheid die het geld voor de rigoureuze verbouwing op tafel moet leggen. Deformatie "L-Seven" NBT WBBKBINM Herman Brood komt naar Lange- raar. De evenzeer bejubelde als verguisde popster geeft morgen avond een concert in "De Scha kel" in Langeraar. Hij wordt be geleid door zijn nieuwe band die bestaat uit Anthony de Monte (slagwerk). David Hollestelle (gi taar) en Walter Langdon (bas). Aanvang van het concert om 20.30 uur. De jonge Haagse band "The Charms" treedt morgenavond op in jongerensocièteit "Our Hou se" aan de Stationsstraat in Roe- lofarendsveen. The Charms spe len een eigen new wave-repertoi re met oude rock- en popinvloe den. The Charms zijn: Hugo Schneider (zang/gitaar), Jopie Hulsbergen (toetsen), Arjan Blok (slagwerk), Jan Blunder (mond harmonica, percussie) en Ruben IJzerman (basgitaar). Aanvang van het optreden om 21.00 uur De Alphense jongerensocièteit Mi- das biedt morgenavond een op treden van de kersverse Neder landse band "L-Seven" Twee le den van deze groep hebben jaren in The Bintangs gespeeld, maar zijn nu een nieuwe muzikale weg ingeslagen. Zoals op de onlangs verschenen debuut elpee "Dark side of the line" te horen is. L-Seven bestaat uit: Rob van Don selaar (toetsen, zang). Rob ten Bokum (gitaar). Raymond Ver veer (slagwerk) en Wim Dijk graaf (bas). Aanvang van dit op treden om 20.30 uur. HILLEGOM - Aan het Ka rei Doormanplein in Hille gom worden minder wo ningen voor jongeren ge bouwd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De oorzaak daarvan is een ruil die de gemeente in dertijd heeft gemaakt met ae plaatselijke Rabobank. Die bank heeft 150.000 gulden aan de gemeente betaald omdat voor een uitbreiding van haar het aan tal parkeerruimten bij het ge bouw voor jongerenhuisvesting zou slinken. Daardoor zouden, zo hield oud-wethouder ing. C. Smits de bank voor, minder wo ningen kunnen worden ge bouwd. Pago wilde aanvankelijk 49 flatwo ningen voor jongeren neerzetten op het terrein aan het Karei Doormanplein, maar dat aantal is als gevolg van de overeen Zo komt het gebouw voor één- en tweepersoonshuishoudens in Hillegom eruit te z komst tussen de bank en de ge meente teruggeschroefd tot 46. Dat is gebleken tijdens de gister avond gehouden vergadering van de commissie ruimtelijke or dening uit de gemeenteraad waar het bouwplan van Pago werd besproken. Alhoewel de parkeerruimte direct aan het Karei Doormanplein niet erg groot is vinden de commis sieleden die problematiek van ondergeschikt belang. Belang rijk is dat er voor jongeren gaat worden gebouwd Als dat straks tot problemen leidt moeten auto bezitters maar bereid zijn hun auto verderop neer te zetten, bij voorbeeld aan de andere kant van de nabij gelegen kleuter school, waar wel voldoende ruimte aanwezig is. Grote onbekende in deze parkeer materie is hoeveel auto's de toe komstige bewoners van de flat woningen zullen bezitten. Vol gens een vertegenwoordiger van openbare werken zijn onderzoo ken daarover bepaald niet een sluitend. "De schattingen die zijn gedaan naar aanleiding van een onderzoek naar het autobezit onder jongeren lopen sterk uit% een. Die varieren van 0.4 tot 0,9 per persoon De 150 000 gulden die de gemeente indertijd heeft gebeurd van de Rabobank wordt besteed aan het plan Weerestein De kosten van de 46 woningen voor jongeren komen voor rekenifrg van de rijksoverheid Pago wil nog dit jaar met de bouw van het project beginnen. Motor rijdster gewond LANGERAAR- De 21-jarige Langeraarse motomjdster J.H. is vannacht aan haar knieën gewond geraakt toen zg op de Geerweg in botsing kwam met een auto. De auto mobilist, die uit tegenoverge stelde richting op de linker weghelft reed, is zonder uit te stappen doorgereden. Het ge wonde meisje is naar het Rij- noordziekenhuis overge bracht. In Bodegraven is gisteren het zoontje van de familie van D. uit Bodegraven met rugklachten naar het zieken huis gebracht, nadat een au tomobilist uit Heerhugo- waard op de auto van het ge zin van D. was ingereden. De auto van de Bodegraafse fa milie stond stil voor het ver keerslicht nabij de Croles- brug. Stijging werkloosheid in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal werklozen in Alphm fa Kb de maand mei gestegen tot 1350. Ten opzichte van apnl kwamen er 105 by, een toename van 7.8%. Van dit aantal werklozen zgn er 105 jonger dan 19 jaar. Een toena me van 84,2 ten opzichte van april. Er staan momenteel 143 schoolverlaters ingeschreven bg het arbeidsbureau (eind april: 57). Het aantal werkloze vrouwen steeg in de maand mei met 68 tot 447, een toename van 15.2 Het aan tal werkloze mannen steeg tot 903. Er kwamen er 37 (4,1 bij. Het aantal vacatures bg het Al phense arbeidsbureau bleef vrij wel constant: 219 eind april te genover 221 eind mei. NIEUWKOOP Het gemeentebe stuur van Nieuwkoop denkt een middel te hebben gevonden om het volume van de muziek die in café's, horecabedrijven en jeugd- sozen wordt geproduceerd bin nen de perken te houden. B en W van Nieuwkoop willen in de toekomst alleen nog maar ver gunning verlenen voor het ten gehore brengen van muziek on der de uitdrukkelijke voorwaar de dat de muziek het maximum van 40 decibel niet zal overschrij den. Wanneer men zich dne maal niet aan die voorwaarde houdt zal de vergunning onherroepe- lgk worden ingetrokken De Nieuwkoopse politie zal binnen kort met een meetapparaat wor den uitgerust. De voorwaarde over het volume van de muziek is juridisch gebaseerd op de Al gemene Politieverordening. Waar waarschuwingen aan het adres van muziekproducenten tot nog toe geen effect sorteer den, denkt burgemeester Sein- stra, dat met de dreiging van in trekking van de vergunning het binnenkort wel uit zal zgn met de overmatige herrie. HILLEGOM - Kalkzand steenfabriek Van Her waarden aan de Leidse- straatweg in Hillegom krijgt toch kans om haar op6lagterrein uit te brei den. Alhoewel burgemeester en wet houders en de commissie ruim telg ce ordening aanvankelgk niet bereid waren Van Herwaar den die kans te geven, wil die commissie het bedrijf onder be paalde voorwaarden toch toe staan het opslagterrein te vergro ten. Probleem daarbij is dat een aantal bedrgfswoningen van de kalk zandsteen fabriek direct tegen het opslagterrcin aan komen te liggen Uit angst voor geluid soverlast van kranen en hef trucks die de bouwmaterialen dag en nacht van en naar het op slagterrein moeten brengen be sloten B en W geen medewer king te verlenen Directeur Van Herwaarden verze kerde de commissie ruimtelgke ordening gisteravond dat maat regelen zullen worden genomen om die geluidsoverlast tot een minimum te beperken Boven dien is de ondernemingsraad van het bedrijf ingeschakeld en zal met de bewoners van de wonin gen overleg worden gepleegd over de uitbreiding van het op slagterrein Hoewel dc kalkzandsteenfabnek als gevolg van algemene malaise in de bouw dc produktie van kalkzandstcenmatenalen ruim een half jaar geleden flink terug schroefde, een aantal maanden heeft het continu-bedrgf zelfs op halve kra< ht gedraaid. Wil VftO Herwaarden nieuwe activiteiten ontplooien. "Het is noodzakelijk dat wg ons assortiment uitbrei den. Daaraan is behoefte in de bouwwereld. Daarbg gaat om goedkopere produkten die de bouwkosten drukken", aldus Van Itewaardan Aanvankelijk wilde de kalkzand steenfabriek een stuk agrarisch land achter het bestaand terrein kopen. Maar die aankoop ging met door omdat de eigenaar van die grond een schrikbarend hoge prijs vroeg. Van Herwaarden zou voor 15 000 vierkante meter grond een prgs van één miljoen gulden mo. trn betalen, bijna 67 gulden per vierkante meter, zo'n drie keer zoveel als agrarische grond door de bank genomen op brengt. Van Herwaarden zag van de koop af en heeft inmiddels een stuk grond gekocht dat naast het bedrgf ligt. Rond het opslagterrcin nabg een aantal bedrgfswoningen staat een hoge haag waardoor de be wonen niet op het terrein kun nen kijken Van Herwaarden wil die haag verdikken waardoor een deel van de geluidsoverlast zou worden weggenomen Hoewel de kalkzand steenfabriek een continu bedrijf is en er dag en nacht lawaai wordt veroor zaakt. hebben de bewoners van de huizen daarover nooit ge klaagd Dat komt mogetgk door dat zg in een woning van het be drijf wonen en daarom niet zo gauw geneigd zgn naar de ge meen te te stappen om te klagen over geluidsoverlast "Nu zou er waarschgnlgk nooit meer toestemming worden gege ven woningen zo dicht bij het be drgf neer te zetten Er gelden nu andere normen", aldus een verte gcnwoordigcr van openbare werken van dc gemeente Hille gom.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19