"Wij willen bewust anders zijn' Rijkswegenplan 1982 kost 2 miljard meer STAAT DER NEDERLANDEN 11% LENING 1981 PER 1985X1988 11i LENING 1981 PER 1998X1996 Ziekenhuistarieven minder snel omhoog Veldkamp weer in opspraak VRIJDAG 19 JUNI 1981 VARIA PAGINA 17 Voor de bezoekers van Stonewall Inn, een café ergens in de Verenigde Staten, werd het in de zomer van 1969 allemaal te veel. Met grote re gelmaat werden zij lastig gevallen door de po litie, die met een knokploeg de boel kwam schoonvegen. Waarom? De meeste bezoekers van Stonewall Inn waren homosexueel en dat kon niet door de beugel. Die bewuste zomer dus werden de rollen omge draaid. Met harde hand is de politie toen bui ten de deur gezet en tot ver buiten de stad ge jaagd. Vanaf dat moment wordt elk jaar de laatste za terdag van de maand juni herdacht door flik kers en potten in de Verenigde Staten. Vijf jaar geleden is die dag overgenomen door de homobeweging in Nederland. Ook dit jaar wordt de actie in Stonewall Inn herdacht. De week van 20 tot en met 27 juni is de Internationale Flikkers- en Pottenweek. Hieronder een gesprek met vier mensen, die vertellen wat deze week voor hen betekent. Voor Luuk de Ruiter, coördinator van de Leidse Werkgroep Homofilie (LWH), is de Internationale Flikkers- en Pottenweek van groot belang. "Men sen moeten merken dat er een homobeweging is. Ik ben er trots op een flikker te zijn en vind, dat ieder een op zijn eigen manier sex moet kunnen bele ven". me afzetten tegen de bestaan de normen en dat kan kenne lijk alleen op een radicale ma nier, anders blijven we 'een vergeten groep'. Dat waren de homosexuelen in de Tweede Wereldoorlog ook, een vergeten groep. Om streeks driehonderdduizend homosexuelen hebben de dood gevonden in Duitse concentratiekampen. Ze had den een grote roze driehoek op hun jasje zitten, zodat ie dereen kon zien dat zij het minste van het minste waren. Dat is de reden waarom wij die roze driehoek dragen. Wij zijn homosexueel en dat moet iedereen weten" "Ik wil de mogelijkheid heb ben om anders te kunnen le ven. Daarom moeten wij ge lijkwaardig behandeld wor den. Onze samenleving zou geïndividualiseerd moeten zijn. De wetgeving moet er zijn voor individuen, niet voor echtparen en gezinnen. Iedereen als mens heeft recht op hulp, woonruimte, sociale voorzieningen, enzovoorts. Nu is het nog zo, dat mensen die getrouwd zijn en kinde ren hebben sterk bevoor deeld worden door die wetge ving. De overheid moet zorg dragen voor het individu. Wat iemand verder met zijn leven wil doen, daar mag de overheid zich niet mee be- Volgens mij is die mogelijkheid er in elk geval in Nederland wel. "Nee, dat is niet zo. De homose- xuele mannen en vrouwen worden onderdrukt door het culturele rolpatroon wat ons is opgelegd. Wij worden afge wezen op grond van ons ui terlijk, ons gedrag, alleen om dat wij dat patroon doorbre ken. Je komt het overal te- •gen. In je werk, op school. De hele opvoeding is toch geba seerd op een man-vrouw-re latie. Het leven is voor veel mensen een mechanisme. Als man moet je, wil je het een beetje maken, slim zijn, lei dinggevend, geen emoties to nen, carrière maken. En ach ter die man hoort een ver standige vrouw en liefst een paar kinderen. Nou, daar wens ik mij niet bij aan te passen. Ik wil op een andere manier met mensen omgaan en zal dat openlijk tonefl". Bewust anders Mij bekruipt het gevoel, dat je door hei organiseren van een dergelijke week, het gebruik van de woorden flikker en pot, het dragen van de roze driehoek jezelf boven de sa menleving plaatst. "In feite is dat zo. Wij zijn mis schien bewust anders. Ik zit eigenlijk helemaal niet te wachten op integratie. Ik wil Luuk de Ruiter, coördinator van de Leidse Werkgroep Homofilie. I Vesla Lulling en Lian Huffmeüer, van de Lesbische Vrouwen Leiden Een dergelijke wet geving zou een heel eind te gemoet komen aan mijn idee van vrijheid", aldus Luuk de Ruiter. Vesta Jutting en Lian Huff- meijer zijn respectievelijk coördinatrice en penning- vróuwe bij de Lesbische Vrou wen Leiden (LVL). LVL is een onderdeel van de Leidse Werkgroep Homofilie en draait net als de LWH geheel op vnjwillig(st)ers. Waarom een aparte vrouwengroep? "Bij het COC in Amsterdam, een organisatie die 'integra tie' hoog in het vaandel heeft staan, zijn de werkzaamhe den voornamelijk onder mannen verdeeld. Vrouwen mogen de klusjes opknap pen. Om dat de voorkomen hebben wij een aparte vrou wengroep opgericht. Dat is iets van ons en daar hebben wy geen mannen bii nodig. Er is ook een mannenavond en een gemengde avond. We doen heel veel dingen samen. Maar vrouwen die niet met mannen willen samenwerken moeten daar gelegenheid toe hebben", aldus Vesta Jut ting. Geen pot Wat vinden jullie van de bena ming flikker en pot voor ho mos exue le mensen? "Ik vind het afschuwelijk deni grerende woorden. Ik ben ge woon een mens, een vrotiw die van vrouwen houdt. Ik zal het niet van de daken schreeuwen, want ik vind het ook niet prettig wanneer ie mand met zijn heterofilie te koop loopt, maar ik zal het nooit verbergen. Als ik met mijn vriendin gearmd over straat wil lopen doe ik dat". "Het enige dat wij willen is ge lijkheid en acceptatie. En we zijn op de goede weg. Bin nenkort wordt er in Amster dam een homomonument op gericht. Dat is een beeld houwwerk van Karin Daans en bestaat uit drie roze mar meren driehoeken. Dat mo nument vertelt de mensen dat wij bestaan. Voor mij is dat het begin van erken ning", zegt Vesta Jutting. "Er bestaan veel misverstan den over homosexualiteit. Sommige mensen denken dat zoiets alleen bij mannen voorkomt. Het wordt ook vaak als 'vies' bestempeld. En dan heb je nog de catego rie mensen, die schijnbaar to lerant zijn en het in je gezicht allemaal zo gewoon en goed vinden, maar achter je rug om de vreselykste dingen zeggen. Dat vind ik een groot gevaar. Iedereen moet daar zijn eigen mening over kun nen hebben. Maar laat ons in elk geval de mogelijkheid te leven zoals wij dat prettig vinden", aldus Vesta Jutting en Lian Huffmeijer. De Internationale Flikkers- en Pottenweek wordt in Neder land georganiseerd door het Roze Front. Dat is een sa menwerkingsverband van verschillende homobewegin gen, waaronder bijvoorbeeld het COC. 'Tot nu toe werd de herden king jaarlijks op de laatste za terdag van juni in Amster dam gevierd", zegt Pascal van den Noort, één van de or ganisatoren van de week. Dit jaar duurt het feest een hele week cn zijn er overal in het land manifestaties georgani seerd. Den Bosch is daarvoor uitgekozen, omdat het rede lijk centraal ligt en er hier veel mensen aanwezig zijn die zich voor de organisatie wilden inzetten. Verder heb ben we een grote schouw burg die voor zaterdag de 27e juni is afgehuurd en waar tot diep in de nacht gefeest gaat worden". "Omdat er nog heel wat te pra ten valt over homosexualiteit hebben we morgen een stu diedag georganiseerd. Deze dag is tot stand gekomen in samenwerking met de vak groep homostudies van de universiteit van Utrecht. Aan de orde komen: Analyse en strategie van de homo-eman- cipatie; Homosexualiteiti?); Mensenrechten en Individua lisering. Het wordt gehouden in Utrecht aan de Nieuwe Gracht 36". Homofobie "Wat niet nieuw is, maar waar nog weinig over gesproken wordt is het probleem 'homo fobie' (een niet-wetenschap- pelijke term, die door de werkgroep homostudies is ingevoerd). Iemand met een fobie heeft hevige angsten voor bepaalde situaties, per sonen of voorwerpen. Beken de fobieén zijn bijvoorbeeld pleinvrees of ruimtevrees (als mensen de straat niet op dur ven) en claustrofobie of eng- tiVTW (ah M8M angst hebben voor klertie ruimten, bijvoorbeeld een lift) Wij zijn ervan overtuigd, dat elk mens homoscxuele gevoe lens in zich heeft. Het veel voorkomend agressief reage ren op homosexuelen base ren wij dan ook op de angst bij heterosexuelen voor ge voelens ten opzichte Van het zelfde geslacht. In onze cul tuur zun de twee sexen zó strikt gescheiden, dat de al leen al de gedachte aan ho mosexualiteit mensen koude rillingen kan bezorgen. Dat verstaan wy onder homofo bie". "De kerngedachte van de week is dan ook het onszelf laten zien aari de mensen Zodat zij kunnen ervaren, dat wy hele maal niet eng of vies zijn. Op vier plaatsen in het land trek ken de zogenaamde 'roze ka ravanen' er op uit en doen op hun tocht verschillende plaatsen in Nederland aan. In elke karavaan is een tentoon stelling te bezichtigen van homosexuelen in alle facet ten van de samenleving, by- voorbeeld in de politiek, in een café of dancing, gewoon in de straat Iedereen is van harte welkom en we Wffltt met iedereen praten die vra gen heeft" "Verder wordt er in Den Haag een demonstratieve optocht gehouden langs zes ambassa des van landen waar homose xuelen onderdrukt worden. Het zal er allemaal rustig aan toe gaan. We willen er een 'lieve' week van maken. Ten slotte is er op de laatste zater dag een groots festijn in Den Bosch. Net als Fredenk Hen drik 250 jaar geleden deed, zullen wij de stad Den Bosch bezetten. Er zijn de hele dag allerlei leuke dingen te doen en 's avonds is er een slot feest in het Casino van Den Bosch. Iedereen kan blijven slapen. De BB heeft bedden uit de oorlogsvoorzieningen- kelder gesleept, dus er is plaats genoeg". "Ik hoop, dat er veel mensen komen. Op die manier kun nen mensen misschien hun vooroordeel, dat wij "rare snuiters' zijn eens kwytra- ken. Ik wil niet zeggen dat wy hetzelfde zyn. want wy zyn nu eenmaal homosexu eel", zegt Pascal van den Noort. ADVERTENTIE DUBBELE UITGIFTE aflossing 11% lening 1985/1988: in 4 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1985 af. Vervroegde aflossing is niet toegestaan 11%% lening 1992/1996: in 5 jaarlijkse termijnen van 1 augustus 1992 af. Vervroegde aflossing is mogelijk van 1 augustus 1991 af tegen de koers van 103% voor beide leningen geldt: bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 23 juni 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 augustus inschrijving 23 juni a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 3 augustus 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG (ANP) - Het rijk wil de zorg voor 2.350 kilometer weg kwijt aan de provincies. Het rijkswegenplan 1982 dat voor ad vies naar de provincies is ge stuurd houdt in dat het rijk 310 kilometer weglengte van lagere overheden wil overnemen maar daar staat tegenover dat diezelf de rijksoverheid liefst 2.350 kilo meter naar vooral de provincies wil afstoten. Voor de hele opera tie worden de overdrachtskosten geschat op twee miljard gulden, zo heeft de ANWB vanochtend gemeld. De bond wijst er op dat die twee miljard er overigens niet is. Bij het afstoten van wegvakken is het gebruikelijk het onderhoud af te kopen op basis van de zoge noemde gekapitaliseerde kosten: UTRECHT (ANP) De tarieven van ziekenhuizen en andere in stellingen in de gezondheidszorg zijn vorig jaar minder snel geste gen dan in 1979. De stijging bleef ook onder de prognoses voor 1980. Dat is vooral tc danken aan de matiging van de loonkosten. In de prognose werd nog reke ning gehouden met een trendma tige loonstijging (inclusief socia le lasten) van 4,6 procent, in werkelijkheid bleef die stijging onder de drie procent. Dit jaar kan de tariefsverhoging - naar verwacht nog meer worden be perkt. Een en ander blijkt uit het jaarver slag-1980 van het Centraal Or gaan Ziekenhuistarieven Het COZ stelt de richtlijnen vast voor de kostenposten (personeel, ge bouwen, etc.) die in de verpleeg- taneven mogen worden doorbe rekend. In de ziekenhuizen was het gemid delde dagtarief vorig jaar byna 286 gulden, 8.39 procent (22.15 gulden) meer dan gemiddeld in 1979. De prognose was 9,12 pro cent en in 1979 gingen de tane ven - ten opzichte van 1978 nog met 9,68 procent omhoog (halverwege de zeventiger jaren lagen de stijgingspercentages nog op en boven de twintig) Het COZ verwacht, dat de zieken- huistaneven, mede dankzij de gedeeltelyke loonmaatregel, in 1981 nog maar met 7,7 procent omhoog zullen gaan. Ook in de verpleeghuizen, de psy chiatrische ziekenhuizen en de zwakzinnigeninrichtingen zijn de tarieven in 1980 minder sterk gestegen dan was verwacht wat men verwacht over een be paald aantal jaren uit te geven aan onderhoud wordt 'vertaald' in een bedrag op het moment van overdracht. Voor de operatie die nu aan de orde is worden die kosten volgens de ANWB ge schat op twee miljard. Het geharrewar over de financiële regeling kan nog wel even duren. De ANWB vreest dat de plaatsen die aan de betreffende wegen lig gen de dupe worden. Zij zullen veel langer worden blootgesteld aan een overmaat van verkeer, omdat de planning van vervan gende wegverbindingen op een laag pitje wordt gezet zolang het uiteindelyke weg beheer niet is geregeld. De bond meent dat het voor de hand ligt dat het onderhoud van de wegen tot een minimum zal worden beperkt. De ANWB maakt zich zorgen om de gevol gen van de verkeersveiligheid. De provinces zitten bovendien volgens de ANWB niet te sprin gen om de 2 350 kilometer extra weg. Bijna alle provincies heb ben nu al moeite om aan de lo pende verplichtingen te voldoen, laat staan dat zy er happig op zyn nog meer wegen te gaan onder houden, tenzy het ryk voldoende geld beschikbaar stelt De ANWB dringt er by rijk en pro vincies op aan de vaststelling van nieuwe wegtracés om be bouwde kommen te ontlasten niet uit te stellen tot de financiële problemen zyn opgelost. Dat zou volgens de bond een onaan vaardbare vertraging met zich meebrengen by het oplo mtlBB urgente verkeersproblemen in veel steden en dorpen DEN HAAG (GPD) De naam van oud-minister Veldkamp is genoemd by de illegale adoptie van een kind uit Co lombia. Een woordvoerder van het ministerie van justi tie bevestigde vanmorgen dat de betrokkenheid van de oud-bewindsman by deze adoptie wordt onderzocht Veldkamp zou de weg hebben geëffend voor zyn vriend Krom mert, directeur van de Utrechtse Loodgieters Com binatie (ULC), waarbij Veld kamp adviseur is. Veldkamp zou hem hebben geholpen by het overbrengen naar ons land van een jongetje dat woonde m het het leprozen- dorp Agua de Dios by Bogo ta By het adopteren van een kind moet men aan tal van voor waarden voldoen, en die zou den Krommert en Veldkamp aon hun laars hebben gelapt Zo is er geen sprake geweest van het gebruikelyke gezins onderzoek. en is er boven dien geen beginseltoestem ming gegeven door het mi nisterie van justitie. Tennis - Roscoe Tanner bereikte gisteren door een zege op Phil Dent de halve finale van het toer nooi in Bristol. Ook Paul McNa- mee schaarde zich by de laatste vier. Hy versloeg Tim Mayotte. Tennis De als vijfde geplaatste Gene Mayer heeft zich vanwege een polsblessure teruggetrokken voor het toernooi van Wimble don.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17