Reagan: Israël had reden tot bezorgdheid China kan voortaan wapens in YS kopen Opnieuw doodvonnis tegen twee Belgische moordenaars 2T Herdenking "vijf jaar Soweto" tamelijk rustig Dodendoor hitte in Portugal Een verfrissende kijkop badkamers ICOATHIBU Advocaten 4 Poolse dissidenten vragen uitstel van proces /£TMJA/£V rttwes D0W£/ï2W EV .OpDelfieuweRijn... WOENSDAG 17 JUNI 1981 BUITENLAND PAGINA BRUGGE (GPD) - Het Hof van Assisen in de Belgische stad Brugge heeft gisteravond het doodvonnis uitgesproken tegen Freddy Horion (33) en Ronald Feneulle (27). Zij stonden voor een twaalfkoppige jury terecht voor het bestelen en doden van vijf inwoners van Sint Amands- berg, twee jaar geleden. Boven dien had Horion vier maanden daarvoor een winkelierster uit Gent doodgeschoten. Wrok en haat tegen de maatschap pij waren de drijfveren voor Ho rion om met geweerschoten aan zes mensenlevens een einde te maken. Feneulle noemde zich zelf een meeloper, die onder in vloed van Horion zou hebben ge staan. Hij schoot tijdens de roof overval in Sint Amandsberg op een 13-jarig meisje, dat naar zijn zeggen al was bezweken aan de kogels die Horion op haar had af gevuurd. Het proces duurde een week en was een herhaling van de Assi sen-zaak in Gent, november vo rig jaar. die wegens een onbedui dende juridische fout - het proco- tol met de namen van de beëdig de juryleden was niet door de griffier getekend - in cassatie on geldig was verklaard. Zoals hij eerder ook al in Gent had gedaan, eiste de procureur-gene raal. A. de Smet. ook in Brugge de doodstraf. In zijn wraakzuch tig en haatdragend requisitoir wekte de openbare aanklager de indruk alsof de tijd in België bij de Middeleeuwen is stil blijven staan. Zonder ook maar een moment in het requisitoir in te gaan op de diepgewortelde haat van de ver dachten tegen de samenleving, die aan het drama ten grondslag had gelegen, schilderde de pro cureur Horion en Feneulle als beesten af. „Draken met twee koppen houden ons onder schot. Wij moeten die koppen vernieti gen. De doodstraf is een mini mum. een totale afkeuring van de gruwelen". Zichtbaar nog grimmiger vervolg de hij: „Zij zijn onze wraak- en haatgevoelens niet waardig. Beesten, van nacht en nevel, die voor altijd de naam van mensen hebben verspeeld". En zo ging hu nog een uur door. Hoewel de verdediger van Horion, mr. Jef Vermassen, de procureur naar de wetenschappelijke argu menten voor de zin van de dood straf had gevraagd, negeerde de openbare aanklager een discus sie over dit zwaar omstreden ui terste strafmiddel in sommige rechtstaten. In een fel, maar door Vermassen wel met wetenschap pelijke gegevens onderbouwd pleidooi, trachtte de advocaat de doodstraf uit het hoofd van de zichtbaar vermoeide juryleden te praten. „Een verlaging van de moraal. Een uiting van volks woede, die lekenrechters niet past", betoogde Vermassen. Volgens de raadsman is het execu teren van misdadigers een pleis ter op een houten been. „Het lost niets op. Uit statistieken van lan den die de doodstraf uitvoeren, is gebleken dat de dreiging met galgen, elektrische stoelen, gas kamers en wurgpalen de zware misdaad niet heeft teruggedron gen", zo luidde het verweer van Vermassen. Van demagogie en huichelarij be schuldigde de raadsman zijn op ponent van het Openbaar Minis terie. Hij daagde de procureur èn de jury uit de guillotine van zol der te halen als ze zouden beslui ten de hoofden van Horion en Feneulle op de Korenmarkt in Gent 'bij vonnis bepaald als plaats van openbare terechtstel ling' te laten rollen. In Belgié bestaat weliswaar de doodstraf, maar dezelfde procu reur, die deze straf eist, vraagt onmiddellijk na de uitspraak aan de koning der Belgen Boudewijn het vonnis in levenslange dwangarbeid om te zetten. „En dat is struisvogelpolitiek. Het is het een of het ander", repliceerde hij de zuurkijkende procureur- generaal. Horion zat anderhalfjaar in voorar rest. Zijn advocaat maakte van de gelegenheid gebruik om het barre gevangenisregime in Bel gië aan de kaak te stellen. Na een ontsnappingspoging isoleerde justitie beide verdachten 39 da gen naakt in een strafcel, versto ken van daglicht, verwarming en meubilair. De wet stelt echter dat een gedetineerde slechts negen v dagen in de isoleercel mag wor den opgesloten. In tegenstelling tot Gent kregen de verdachten in Brugge een eerlijk proces. Voorzitter Jean Tijtgat van het Gentse Hof van Assisen schendde het strafrecht dag aan dag door getuigen en juryleden te manipuleren en onafgebroken van zijn vooringenomenheid blijk te geven. Daarentegen ver liepen de discussies onder lei ding van mr. Laurens van het hof in Brugge in een objectieve en serene sfeer. Deze voorzitter be sloot zelfs de film met de recon structie van de misdrijven van wege de weerzinwekkende beel den die erin voorkomen achter gesloten deuren aan de jury te vertonen In Gent had Tijtgat de film wel aan het talryke. op sen satie beluste publick laten zien Evenals m Gent was ook nu de psychiater, prof. Gijsbrecht. niet bereid zun door de verdediging aangevochten conclusies over de geestestoestand van beide ver dachten terug te nemen H<M 1 I zelfs een van de rechters door middel van een vraag zijn twij fels over het rapport van Ggs- brecht liet merken, hield de hoogleraar uit Leuven vol dat Horion en Feneulle volledig toe rekeningsvatbaar voor hun da den zijn. Hoewel uit het omvang rijke dossier is gebleken dat ze ker Horion en in mindere mate Feneulle psychopatische trek ken vertoonden voor en na de misdrijven, vond Ggsbrecht het blijkbaar niet nodig een toch ge bruikelijk diepgaand onderzoek in te stellen naar de gecstelijKe vermogens van beide verdach ten. Vele malen kwamen het boek 'Monster zonder waarde? Het le vensverhaal van een zesvoudige moordenaar' ter sprake dat Ho rion in de gevangenis schreef en dat onlangs werd uitgegeven Omdat veel Belgen hel bock zien als een rechtvaardiging van zijn daden, hoewel het is bedoeld om een inzicht te krijgen in de ziele- roerselen van Horion, die hem ertoe hebben gebracht zes men sen te doden, nam de standaard boekhandel in België het ge schrift uit de handeL Hoe door de Belgen in het alge meen over deze door haat en wrok gedreven misdadigers wordt gedacht, werd na het uit spreken van het vonnis door sommigen op de publieke tribu ne geïllustreerd met gebalde vuisten namen zij afscheid van de terdoodveroordeelden. WASHINGTON (UPI/AFP/DPA) - De Amerikaanse president Ronald Reagan heeft gisteren op een persconferentie gezegd, dat Israël "reden tot bezorgdheid" had wat de Iraakse nucleaire plannen betreft. JOHANNESBURG (DPA/AFP) - Met enkele kleine incidenten en verminderd beroepsverkeer tus sen de zwarte miljoenenstad So- weto en Johannesburg is giste ren herdacht cfat in Soweto vijf jaar gelden onlusten uitbraken. Woordvoerders van de politie zei den in de ochtend dat de toe stand in Soweto normaal en rus tig was. Later bleek echter dat velen van de dagelijks ongeveer 450.000 neger-forenzen niet naar hun werk in Johannesburg wa ren gegaan. Veel winkels in So weto bleven dicht. De politie patrouilleerde door de straten en controleerde de mees te auto's op de toegangswegen. In de naburige woonoorden van kleurlingen bleven de leerlingen thuis uit protest tegen het onder wijssysteem dat door hen als tweederangs wordt beschouwd. De bloedige onlusten van vijf jaar geleden waren ontstaan door de eis van de regering dat het onder wijs in het Afrikaans moest wor den gegeven. Na hard optreden van de politie tegen demonstre rende scholieren verspreidden de onlusten zich toen over alle woonoorden van negers in Zuid- Afrika. Er vielen tenslotte 575 doden. Ter herinnering werden gisteren verscheidene religieuze plechtig heden gehouden. Enkele ervan waren verboden maar de belang rijkste gingen door. Bij de roomskatholieke kerk "Re- gina Mundi" in Soweto vuurde de politie met rubber kogels en traangas op een menigte zwarten die in de kerk de gebeurtenissen van vijf jaar terug hadden her dacht. Volgens de politie wier pen studenten bij de kerk barri cades op en wierpen zij met ste nen naar auto's. Ooggetuigen zei den echter dat de politie ook met traangas schoot op de ongeveer 500 kerkgangers. Organisaties van zwarten hadden opgeroepen Soweto "waardig en rustig" te herdenken. Zwarte strijder voor burgerrechten Nthato Motlana riep in Soweto een gehoor van 5000 mensen op in de bevrijdingsstrijd alle krach ten te verenigen. Volgens Reagan moet men erken nen dat Israël reden tot bezorgd heid had gezien het feit dat Irak nooit een wapenstilstand geslo ten heeft met Israël en Israël nooit heeft erkend als staat. "Het heeft Israël zelfs niet erkend als land", aldus de president. Hij onderstreepte dat de Israëli sche actie heeft aangetoond dat het "zeer belangrijk" is dat de problemen in het Midden-Oos ten "voor eens en altijd" worden opgelost. Een echte vredesrege ling voor het Midden-Oosten is te lang uitgebleven, meent hij. Reagan wilde zich niet uitlaten over de vraag of Washington nog meer maatregelen zal nemen te gen Israël nadat het vanwege de aanval op het Iraakse kerncom plex vorige week reeds de ver koop aan Israël van een aantal F- 16-gevechtsvliegtuigen op schortte. Op de vraag of Israël niet het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens moet ondertekenen, antwoordde hij dat hij daarover nog niet had na gedacht. Wel zei hij dat het moei lijk voor hem was Israël als een bedreiging voor zijn buren voor te stellen. In het verleden was volgens hem Israël door zijn bu ren bedreigd. Reagan verklaarde dat Israël "op recht van mening kan zijn ge weest dat de aanval een defensie ve actie was". Over de Midden-Oostenmissie van de speciale Amerikaanse afge zant Philip Habib, die probeert een oplossing te vinden voor de rakettencrisis tussen Israël en Syrië, zei de president dat hij hoopt dat deze niet mislukt. "Ik vind dat hij (Habib) tot nu toe wonderbaarlijk werk heeft ver richt wanneer men bedenkt dat de wapens schietklaar waren voor een oorlog toen we hem naar het Midden-Oosten zon den", aldus de president. "Of hij moet naar huis komen en zeggen dat hij hei opgeeft, maar ioi aai moment zal ik blijven geloven in zijn welslagen", zo voegde Rea gan eraan toe. Polen Hij verklaarde voorts dat de onrust in Polen de eerste scheuren in het communistische systeem blootlegt. "Het begin van het ein de", aldus luidt de overtuiging van Reagan. Het is onmogelijk voor welke regeringsvorm dan ook een volk voor altijd zijn vrij heid te onthouden. Het Amerikaanse besluit om wa pens te verkopen aan China be stempelde hij als een middel om de Amerikaans-Chinese betrek kingen te verbeteren. De president voegde er nog aan toe dat de verkoop van offensieve wapens aan China als dat land deze wenst, niets te maken heeft met de Russische dreigementen jegens Polen. Overigens zal Was hington defensieve wapens blij ven leveren aan Taiwan ondanks de bezwaren die Peking daarte gen heeft, aldus Reagan. Pakistan Het nieuwe hulpprogramma van drie miljard dollar voor Pakistan (dat voor twee derde in militaire hulp voorziet) beantwoordt vol gens Reagan aan de "zeer strate gische positie" van dit land. De president voegde eraan toe dat het in het belang van de Verenig de Staten is dat zij steun blijven verlenen aan Pakistan. Reagan noemde het bewaren van de vrede zijn hoogste doel. Zijn politiek die gericht is op verster king van de VS dient dit doel. Hij verzekerde dat hij met de Sow- jet-Unie wil onderhandelen over ontwapening. De VS zullen zich ook in de toekomst verzetten te gen de verspreiding van kernwa pens, maar dat mag niet het vreedzaam gebruik van kern energie in de weg staan. De eerste dag van de paardenraces in het Engelse Ascot werd gisteren zoals gebruikelijk gekenmerkt door dames met extravagante hoeden. Vooral de rechter dame viel op met haar luxueus uitgevoerde zonneklep. LISSABON (UPI/AFP) - De grote hitte in Portugal die een 120-jarig record deed sneuvelen, heeft de dood van omstreeks 50, meest oude. mensen veroorzaakt, zo heb ben autoriteiten gisteren in Lissabon meegedeeld. Ziekenhuizen in het hele land maakten melding van een re cord-aantal patiënten die ge vaar liepen door uitdroging en vaatziekten. Ziekenhuizen in het noordelijke Porto lie ten via radio en televisie noodkreten om ijs uitzenden. Veel kippen- en konijnenboe- ren zeiden te vrezen failliet te gaan nadat ca 16 miljoen van deze dieren (40 procent) door de hitte waren bezweken. De hittegolf die ook Spanje al enkele dagen treft, heeft daar één mensenleven geëist en in het hele land veel materiele schade veroorzaakt. In Jaen in Andalusië. waar een temperatuur van 43 graden gemeten werd, is een herder bezweken. Er ontstonden tal van bosbranden, zoals in de gebieden van Barcelona, Va lencia, Cuenca, Huelva en Jaen. Door de hitte wordt verder de graanoogst ernstig getroffen. Volgens officiële kringen zou 50 procent van de verwachte oogsten worden bedreigd. (ADVERTENTIE) In de showrooms bij Ico/Athibu doet u nieuw»* ideeën op Hier staan, in vele opstellingen, evenzovele badkamers om uw kijk op badkamers te verfrissen. Duik eens in de mogelijkheden! Ico Athibu biedt n, in kombinatie met de in onze showroom gepresenteerde dtegels, ae badkamer imer-op-n budget Showrooms geopend dinsdag t/m vrijdag 9 - ri donderdagavond 7 - 9 uui zaterdag 9d0 -1.30 uur o afspraak ook 's avonds. J.'ll lKG Ix-iden PEKING (GPD) - De Amerikaan se regering heeft besloten de be perkingen op de verkoop van 'dodelijke wapens' aan China op te heffen. Deze belangrijke stap in de betrekkingen tussen Was hington en Peking werd gister avond bekend gemaakt door mi nister van buitenlandse zaken Alexander Haig. op een perscon ferentie aan het eind van zijn driedaagse officiële bezoek aan de Chinese hoofdstad. Haig zei verder dat er uitzicht was op een verdere versterking van de rela ties tussen de beide landen on der de regering Reagan Tot nu toe kan China in de Ver enigde Staten alleen 'niet-dode- lijke wapens' inkopen, zoals vrachtwagens, verkennings vliegtuigen en daarbij behorende apparatuur. Het opheffen van de beperkingen op militaire goede ren geeft China een soortgelijke positie als Joegoslavië nu heeft: van geval tot geval zal Washing ton bekijken welke verzoeken voor de aankoop van wapentuig gehonoreerd kunnen worden. In augustus zal een Chinese dele gatie onder leiding van de plaats vervangend chef van de menk staf Liu Huaqing in de Vererug- de Staten verder bespreken wel ke wensen op Pekings wapen lijstje gerealiseerd kunnen wor den. Maar algemeen wordt niet verwacht dat China nu op grote schaal wapens zal willen gaan kopen bij Amerikaanse fabnkan ten. China heeft daarvoor het geld eenvoudig niet, en boven dien wil het niet te afhankelijk worden van het buitenland op dit gebied De betekenis van deze doorbraak in de Amenkaans-Chin. I trekkingen is dan ook vooral van politieke aard. De bevestiging van het belang dat Washington stelt in haar betrekkingen met Peking heeft de Chinese leiders voorlopig gerust gesteld wat be treft de bedoelingen van de rege ring Reagan, die tijdens zijn ver kiezingscampagne en daarna aankondigde de relaties met Tai wan te zullen opwaarderen De kwestie-Taiwan, waarmee de VS geen officiële relaties meer onderhouden sinds de vestiging van diplomatieke banden met Peking in 1979, ligt in China der mate gevoelig dat het lot van de huidige Chinese leiders er moge lijk zelfs van kan afhangen Deng Xiaoping heeft al zo veel veran deringen doorgezet in China, met name de opening naar het Westen, dat hij een gefundeerde beschuldiging van het ..uitverko pen van Taiwan" welücht poli tiek niet zou overleven. Achter de schermen hebben Chi nese functionarissen echter laten doorschemeren dat zij wel kun nen leven met de huidige stand van zaken in de verhouding tus sen Washington en Taipei. Pe king zou slechts moeite hebben met een uitbreiding daarvan of met het leveren van modernere wapens Of Haig nu al dan niet toezeggingen heeft gedaan op dit terrein, de beide partijen hebben voor de buitenwacht in elk geval zorgvuldig de indruk gewekt dat Taiwan geen belemmering hoeft te vormen voor een verdere ver sterking van de wederzijdse rela ties. WARSCHAU (AFP/DPA/Reuter) De advocaten van de vier le den van de dissidente Poolse or ganisatie KPN (confederatie voor een onafhankelijk Polen) hebben de rechtbank gisteren gevraagd het proces een maand uit te stellen De advocaten wil len meer tijd om de zaak voor te bereiden. Het proces dat aanvan kelijk op 8 juli zou worden ge opend begon gisteren na een op schorting van een dag. De leider van de KPN, de 50-jange historicus en journalist Leszek Moczulski en zyn drie medebe klaagden, de juristen Romuald Szeremietiew en Tadeu&z Stans ki en de historicus Tadeusz Jandziszak. worden ervan be schuldigd het communistische systeem te willen omverwerpen en te streven naar losmaking van Polen uit het Sowjetblok. Zij kunnen daarvoor de doodstraf krijgen. De vier werden onlangs uit voorarrest ontslagen, wat in de Russische pers werd geïnter preteerd als toegeven van de Poolse autoriteiten aan de con trarevolutie De rechtbank zal mogelgk wel voor uitstel van het proces voe len. Zij hoeft dan niet vóór het buitengewone partgcongres van 14 juli een uitspraak te doen. In geval van te hard oordeel zou de rechtbank de onafhankelyke vakbond "Solidariteit" tegen zich innemen en een te mild oor deel zou tot een heftige reactie van de haviken in de partij en van de Russen kunnen leiden. In heel Polen vinden nu bijeen komsten plaats ter voorberei ding van het buitengewoon par tijcongres van 14 juli. In verschil- lende regio's werden gisteren af gevaardigden voor het congres gekozen Na partijleider werd maandagavond laat ook premier Jaruzelski gekozen als gedele geerde In de discussies in de di verse afdelingen speelde de re cente brief van Moskou, waann de Poolse leiding werd gemaand contrarevolutionairen harder aan te pakken, een belangrijke rol Partijleider Kama verklaarde gisteren op een partgbijeen komst in Plock dat het verloop van de discussies in de afdelin gen zijn optimisme en geloof ver sterkt dat de voortdurende pro blemen op eigen kracht kunnen worden overwonnen ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9