Regen bedreigt natuurgebieden Noodkreet grote steden Te weinig peuters en kleuters naar tandarts Minder doden na operaties "Begin augustus kans op formatieakkoord" Ir Vaderdag-suggestie van Pander. Pander Minister zet door: Gebruik retourfles moet gestimuleerd Water 25 keer te zuur door industrie" Vrouw (25) vermoord en opgegeten 1 si "Overheid moet helpen, niet betuttelen" Prins Claus mag niet getuigen .Op De Nieuwe Rijn, Jongste kind Taverne nu ook overleden WOENSDAG 17 JUNI 1981 BINNENLAND JTRECHT (ANP) - De georgani seerde jeugdtandverzorging is vaak niet in staat, de zorgverle ning uit te breiden tot peuters en kleuters doordat de gemeenten financiële medewerking weige ren. Er zijn zelfs gemeenten die "nee" zeggen, als het opnemen van kinderen die nog niet naar de basisschool gaan in de georga niseerde zorg hun niets extra's kost. 5e directeur van de Nederlandse Vereniging voor Sociale Tand heelkunde, T.G.J. Kuipéres, con stateert dit in het jaarverslag over 1980 van de vereniging. Hij noemt het van groot belang, met de tandheelkundige verzorging al zo jong mogelijk te beginnen. Dan is preventie nog mogelijk en hoeft er op latere leeftijd niet met een - vaak al niet meer in te ha len - behandelsachterstand te worden begonnen. De deskundi gen zijn het er over eens, dat vol ledige en vooral tijdige behande ling van het melkgebit noodza kelijk is. Uit allerlei gegevens blijkt, dat er wel een stijging zit in het aantal peuters en kleuters dat regelma tig bij de huistandarts Komt, maar dat het nog altijd om een bijzonder laag percentage (in 1979 nog geen vier procent) van het totaal aantal kinderen tussen de twee en de zeven jaar gaat. Ook in enkele gemeenten die hebben geweigerd financiële me dewerking te verlenen aan uit breiding van de jeugdtandver zorging tot lagere leeftijdsgroe pen. blijkt nog geen vijftien pro cent van de bij een ziekenfonds verzekerde peuters en kleuters regelmatig bij de huistandarts te komen. Kuipéres ziet in een en ander nog eens een onderstreping van de noodzaak van een georganiseer de aanpak van de tandheelkun dige verzorging van de gehele jeugd. Ook de overheid, de zie kenfondsen en de tandartsen zjjn daar voor. Er bestaat al min of meer overeenstemming over de opzet, maar om die ooit te kun nen verwezenlijken is het vol gens Kuipéres nodig, de huidige schooltandverzorging - die de basis ervoor vormt - te behou den. Uit het jaarverslag bljjkt. dat het percentage deelnemende leerlin gen, tien jaar geleden nog ruim 62. blijft dalen: van 41,6 in het schooljaar 1978/1979 tot 37,9 in 1979/1980 (ruim 505 400 van de 1,3 miljoen leerlingen) De gemiddelde kosten per kind - waarvan de ziekenfondsen het leeuwendeel voor hun rekening nemen - worden voor dit school jaar begroot op ruim 163 gulden (1979/1980: bijna 142 gulden) DEN HAAG (ANP) - Ondanks de protesten van het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL) en de stichting verpak king en milieu blijft minister Gipjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne vasthouden aan zijn plan de retourflessen zo no dig verplicht te stellen in plaats DEN HAAG (ANP) - Als gevolg van de industriële activiteiten in West-Europa is het regenwater al 25 keer zo zuur geworden als het van nature zou moeten zijn. Hierdoor is de regen in ons land het zuurst in geheel Europa. Het verzuurde regenwater tast de visstand, de bomen- en plantengroei, de volksgezondheid en gebouwen aan. De kosten van een beperking van de luchtverontreiniging, waar door de regen zuur wordt, zullen de komende twintig jaar vijf tot tien miljard gulden bedragen. Het probleem zal voornamelijk in Europees verband krachtig aangepakt moeten worden. PARIJS (GPD) - De 25-jarige Ne derlandse studente Renée Harte- velt uit Heemstede is in Parijs slachtoffer geworden van een krankzinnige. Haar korte relatie met de 32-jarige Japanse student Issei Sagawa kwam haar duur te staan. Wandelaars in het Bois de Boulogne vonden afgelopen za terdag het in stukken gehakte lijk van het meisje in twee kof fers tussen de struiken terug. De Japanner werd maandag door de politie opgespoord. De man 'eg de een volledige bekentenis af. De in Nijmegen geboren Renée Hartevelt was als au pair in dienst bij een Parijse familie en studeerde tegelijkertijd letter kunde. Renée kwam daar in con tact met een Japanner die wel bij haar op de kamer kwam. Vorige week donderdag bracht ze de man een bezoek en vertelde hem dat ze op zijn verzoek tot seksu eel contact nimmer zou ingaan. Issei Sagawa raakte daarop in een staat van razernij - zo vertel de hij de politie - en schoot Re née met een revolver door de nek. Daarop begon hij het lijk op bijna rituele manier te ontleden. Delen van het lichaam bewaarde Sagawa in zijn ijskast. Hij beken de de politie ook nog onderdelen van het lichaam van de vrouw te hebben opgegeten. Zaterdag avond stopte de Japanner de rest van het lichaam in twee koffers, die hij in het Parijse Bois de Bo- logne verstopte. Daar werd hij echter door omstanders gezien. Toen de koffers al kort daarop werden ontdekt, was het niet moeilijk een signalement van de dader samen te stellen. De man werd opgespoord, bekende di rect en zal vermoedelijk levens lang in een krankzinnigenge sticht worden opgesloten. WEERRAPPORTEN c k «j c SS- E 5> 'E Amsterdam regenbui 16 9 6 De Bilt regenbui 16 9 4 Deelen regenbui 15 9 6 Eelde half bew. 16 9 •1 Rotterdam regenbui 15 9 3 Twente regenbui 15 9 2 Vbssingen regenbui 16 11 0.2 Zd. Limburg regenbui 17 10 1 Aberdeen regenbui 16 8 1 Athene on bew. 26 18 0 Barcelona z\ 29 18 0 17 10 3 Bordeaux regenbui 28 12 0 Brussel za 16 11 0 Frankfort geheel bew. 21 11 0 Genève 26 9 0 Helsinki geheel bew. 13 10 0.1 Innsbruck half bew. 26 10 0.2 Klagenfurt licht bew. 31 13 21 Kopenhagen geheel be- w. 16 11 0.2 Lissabon onbew. 38 20 0 Locarno on bew. 27 13 0 Londen z 17 11 0 Luxemburg be- w. 18 9 0 Madrid onbew. 36 19 0 Malaga onbew. 27 17 0 Mallorca half bew. 32 16 0 München z 22 11 0 Nice licht bew. 26 20 0 Oslo 19 12 6 21 10 0 licht bew. 31 23 0 Split 30 21 0 Stockholm geheel be- w. 12 11 1 Wenen licht bew. 27 13 6 half bew. 23 10 0 Casa Blanca be- w 28 19 0 Istanbul licht bew. 22 14 0 Las Palmas licht bew. 26 19 0 Beiroet 25 18 0 Tel-Aviv licht bew. 26 22 0 Tunis onbew. 34 17 0 Ir. W.A. Asman en ir. E. Buijsman, beiden wetenschappelijk mede werker aan het instituut voor Meteorologie en Oceanografie in Utrecht, zijn van mening dat energiebesparing en het ontwik kelen van nieuwe en alternatieve technologieën wezenlijk kunnen bijdragen aan een vermindering van de luchtvervuiling, die de zu re regen veroorzaakt. De investe ringen die hierin gedaan worden zullen enkele miljarden guldens aan baten opleveren, omdat dan een hoop schade wordt voorko men, zo schrijven zij in het maandblad TNO-project. De gevolgen voor het milieu zijn aanzienlijk. De voortplanting van vele vissen wordt in een verzuurd milieu moeilijk of zelfs onmogelijk. Ook de groei van bloemen en planten wordt door de verzuring van de regen aangetast. De opbrengst in de land- en tuinbouw wordt daar door minder. Ook de menselijke gezondheid ondervindt hinder van de verzuurde regens. Deze tasten zelfs gebouwen aan. De stof die verzuring van de neer slag veroorzaakt is vooral zwa- veldioxyde, afkomstig van de verbranding van zwavelhouden de brandstoffen, zoals kolen en olie. Ook bij de raffinage van aardolie en het winnen van me taal uit zwavelhoudende etsen kan deze stof vrijkomen. Door verbranding van fossiele brand stoffen, waaronder ook aardgas, komen stikstofoxyden in de lucht terecht. De uitworp van beide stoffen zal de komende ja ren nog erger worden, als voor de elektriciteitsopwekking meer kolen gebruikt gaan worden. In West-Europa liggen de bronnen van luchtverontreiniging door zwaveldioxyde en stikstofoxy den in een gordel die loopt van Engeland over Noord-Frankrijk, België, Nederland en het Duitse Rührgebied naar Oost-Duitsland en Rusland. Er is zelfs sprake van een aanzienlijk transport van Amerika naar Europa. Als gevolg van de toenemende in dustriële produktie is de uitworp vooral na 1950 sterk gestegen. Nederland krijgt de meeste luchtverontreiniging uit het bui tenland. DEN HAAG In de raadszaal van de gemeente Den Haag kwamen gisteren de burgemeesters van de vier grote steden bijeen voor een protestvergadering tegen "de betutteling van de overheid". V.Ln.r. de heer Schols (Den Haag), mevr. Vos (Utrecht) en de heren Kuypers (loco-burgemeester A'dam) J~~ /D~" i Van der Louw (Rotterdam). DEN HAAG (ANP) - De colleges van B en W van de vier grote ste den - Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht hebben bij de informateurs Lubbers en de Koning en de leden van de Twee de Kamer aangedrongen op een regeringsbeleid dat het deze ge meenten mogelijk moet maken de grote problemen waarmee zij kampen op te lossen. Zij deden dit in een resolutie, die gisteren werd verstuurd na af loop van een gezamenlijke de monstratieve vergadering in Den Haag. De gemeenten willen ver regaande decentralisatie van rijkstaken, overdracht en be voegdheden en meer geld en mankracht. Op de bijeenkomst werd onder meer gesproken door de burge meesters Van der Louw en Schols van Rotterdam en Den Haag, de Amsterdamse wethou der Schaefer van volkshuisves ting, de Haagse wethouder Blan- kestijn van economische zaken en wethouder Rosenberg uit Utrecht (financiën en economi sche zaken). Aan de orde kwa men etnische minderheden, ver slavingsproblematiek, volks huisvesting, werkgelegenheid en de bestuurlijke problemen. In de resolutie wordt gewezen op de kloof tussen de verantwoor delijkheden van de gemeenten en de mogelijkheden die het rijk hun geeft een eigen beleid te voe ren. De vier willen meer gebruik maken van eigen bestuurskracht en deskundigheid. De bestuurlij ke verantwoordelijkheid moet niet op centraal, maar op lokaal niveau worden gelegd, zo staat in de resolutie. De steden menen zelfs dat het rijk hun steun ont houdt waar zij recht op hebben. Burgemeester Van der Louw van Rotterdam verweet het demis sionaire kabinet in de afgelopen regeringsperiode met de ene hand geld te hebben gekregen en met de andere de touwtjes zo sterk te hebben aangetrokken dat het voor de gemeenten wei nig of niks opleverde. Hij vroeg meer aandacht en meer geld voor het wegwerken van de achter standen van migranten en stelde dat de gemeente dat geld naar ei gen goeddunken willen uitge ven. "We willen geen betutteling of eindeloos gezever", aldus de Rotterdamse burgemeester. De Amsterdamse wethouder van volkshuisvesting, J. Schaefer, deed een beroep op het nieuwe kabinet het systeem van af- spraakhuren voor de nieuwbouw te garanderen en de huidige 2,5- procentsregeling te vervangen. Volgens hem moet het systeem van de individuele huursubsidie worden verbeterd en moet er ook voor het midden- en kleinbedrijf huursubsidie komen. De financiering van de stadsver nieuwing dient beter te worden geregeld. Hij pleitte voor meerja rige budget-afspraken met het rijk voor de stadsvernieuwing en een wettelijke regeling voor het beschikbaar stellen van kapitaal tegen een "maatschappelijke" rente. Voorkomen moet worden dat de steden door verpaupering broeinesten worden van mis daad. oproer en sociale onrust, zo zei Schaefer. Wethouder Blankestijn van econo mische zaken (Den Haag) maak te duidelijk dat de werkloosheid zich concertreert in de oude wij ken van de grote steden. Hier vormen werkloosheidspercenta ges tussen de vijftien en twintig jaar geen uitzondering. Meer dan i kwart van de werklozen van de thans gebruikte eenmali ge verpakkingen. Hij zal hierover nog met het bedrijfsleven van ge dachten wisselen. Daarnaast zal de bewindsman de inzameling van eenmalig glas blijven bevor deren. omdat het een bedrage le vert aan de oplossing van het af valprobleem. De minister zei dit gisteren in Den Haag. Gipjaar is van mening, dat het afvalprobleem met het inza melen van afvalglas met kan worden opgelost Het gevaar dreigt zelfs, dat hierdoor minder aandacht aan andere oplossin gen gegeven wordt en nog meer retourverpakkingen zullen ver dwijnen Uitbreiding van het sta- tiegeldsysteem verdient naar zijn mening verre de voorkeur. Als er nog meer afvalglas komt, dat moet worden ingezameld, wor den de kosten op de samenleving afgewenteld. DEN HAAG (GPD) - De Staat der Nederlanden heeft er bezwaar te gen dat prins Claus als getuige wordt gehoord over de klacht die de Nederlandse Vereniging van Journalisten op verzoek van de journalist Willem Oltmans heeft ingediend bij de arrondisse- mentsrechtsbank in Den Haag Oltmans is van mening dat hu door het ministerie van buitenlandse zaken opzettelijk is gedwars boomd toen hij in februari van dit jaar de reis van een ambtelij ke delegatie, onder leiding van prins Claus, door India wilde verslaan. Oltmans zou onder meer voor de Gemeenschappehj- ke Persdienst, waarbij deze krant is aangesloten, over deze reis berichten. Aanvankelijk had de raadsman van de NVJ, mr. H. M. Voetelink, aan het ministerie van buiten landse zaken verzocht om de klacht te erkennen en de zaak met een schadeloosstelling in der minne te schikken. Het mi nisterie bestrijdt echter dat Olt mans de mogelijkheid is onthou den om zijn journalistieke werk te doen de grote gemeenten zit al langer dan een jaar zonder werk. Ook 0 or%a xrnn ongeveer een kwart behoort tot de etnische minderheden. In Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht samen staan 67.500 werklozen geregistreerd, tegenover een openstaande vraag van nog geen negendui zend. DEN HAAG (GPD) - Er gaan in Nederland jaarlijks, voorzichtig geschat, 1000 tot 2000 mensen minder dood bij operaties dan een jaar of zeven geleden. Tot die ADVERTENTIE 10nji/ zvjumm<i£A/ Ofl2)E örfAD£tf/<£ DEN HAAG (GPD) - „We zitten midstrooms. Dat wil zeggen: we kunnen de overkant bereiken, maar we kunnen ook nog verzui pen", zo kenschetste CDA- fractieleider Van Agt gisteravond de stand van zaken. Informateur De Koning was veel optimisti scher: hij acht het mogelijk dat al over twee weken, „in elk geval ver vóór 1 augustus" een eind- akkoord op tafel ligt. De fractieleiders van CDA, PvdA en D'66 zijn het nog lang niet eens over de hoofdpunten van het so ciaal-economische beleid. De in formatiebesprekingen over dit punt verlopen aanmerkelijk stroever dan maandag werd ver wacht. Op nog geen enkel punt is al over eenstemming bereikt. De proble men lijken vooral te liggen bij de koopkrachthandhaving voor de minima, de werkloosheidsbe strijding en de huurlasten. Door de drie fractieleiders zijn sugges ties voor oplossingen op tafel ge legd, maar die hebben nog op geen punt tot overeenstemming geleid. De onderhandelingen worden gevoerd aan de hand van notities van de twee informateur- s. Het Centraal Plan Bureau gaat de komende dagen de financiële ge volgen van de aangedragen op lossingen uitrekenen. Centraal daarin staat de vraag hoeveel ar beidsplaatsen elke variant ople vert. Zelfs over het streefgetal van het maximaal toelaatbare aantal werklozen zitten de ge sprekspartners nog niet op één lijn. Datzelfde geldt voor de manier waarop het nieuwe kabinet de werkloosheid te lijf moet gaan. Mogelijk vrijdag, maar anders pas begin volgende week, wor den de onderhandelingen hier over voortgezet. Vandaag praten de onderhandelaars over (kern- )energie en onderwijs. Minima De positie van de minima speelt een zeer belangrijke rol. Hierbij gaat het om de koopkrachthand having voor de zogenaamde ech te minima, waarbij ook de hoogte van de individuele huursubsidie van belang is. Informateur De Koning zei dat zich hierover over eenstemming aftekent, maar de definitieve uitkomst is afhanke lijk van het totale pakket, zo zei hij. Dat definitieve pakket zal, zo zei men gisteren van PvdA-zijde, moeten bestaan uit een volledig uitgewerkt werkgelegenheids plan, inclusief de financiering daarvan. De indruk bestaat dat ook dc andere partijen daar zo over denken. Voordat de onderhandelaars defi nitieve akkoorden gaan sluiten, zullen zij eerst hun fracties raad plegen. Die krijgen telkens een voorlopig akkoord voorgelegd. De fracties hebben dan de gele genheid om daar wijzigingen op voor te stellen. De fractieleiders gaan dan daarna weer om de tafel zitten om tot de finale overeenstemming te ko men. Volgens een CDA- woordvoerder werkt zijn onder handelaar Van Agt niet met een mandaat van de fractie. Hij heeft iiduiuKKeluk goedkeuring - zij het achteraf - nodig. Datzelfde geldt voor PvdA-leider Den Uyl. Jan Terlouw echter heeft zich voorgenomen om elk besluit vooraf met zijn fractiespe cialisten te overleggen. Die zullen de voorstellen uiteindelijk ook in de D'66-fractie verdedigen. Publiciteit De informateurs en de onderhande laars zullen telkens wanneer zij het op een programma-onderdeel eens zijn geworden, de resultaten daarvan in de publiciteit bren gen. Men overweegt dat te doen tegelijk met het inlichten van de fracties, zodat men niet bang hoeft te zijn voor uitlekken van gegevens uit die fracties. De fractieleiders Van Agt, Den Uyl en Terlouw hebben gisteren hun fracties voor het eerst van de vor deringen op de hoogte gesteld. Daarbij beperkten zij zich tot het weergeven van de standpunten die zij zelf hebben ingenomen. Over de opvattingen van hun ge sprekspartners hielden zij - vol gens onderlinge afspraak - hun mond. De informateurs Lubbers en De Koning hebben gisteravond tus sentijds verslag uitgebracht aan koningin Beatrix. De Koning zei dat wanneer zij over enkele we ken een positief eindadvies aan de vorstin uitbrengen „het uitge sloten moet zijn dat een daarna aan te wijzen formateur nog strui kelt. Dat betekent dat we ook be keken moeten hebben of de be manning van een kabinet o komelijke problemen geeft". conclusie komt de arts dr D. Hoogendoorn op grond van een onderzoek waarover hu deze week schrijft in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde Bij de becijferingen is geen reke ning gehouden met operatieve ingrepen die poliklinisch (dus zonder opname in het zieken huis) werden uitgevoerd. De sterfte na operaties daalde in ons land van 13,5 per duizend in 1971 tot 10.9 per duizend in 1978 In dat laatste jaar werden om en nabij 727.000 operaties uitge voerd; omstreeks 7900 patiënten moeten de ingreep in dat jaar niet hebben overleefd. In 1971 lag het sterftegetal ten minste 1000 tot 2000 hoger Dr Hoogen doorn baseert zich bij zijn ber. keningen op gegevens van de Stichting Medische Registratie in Utrecht, waarvan hij adviseur t.w. drs. J W Bcrtens. hoofd de afdeling voorlichting, en Fr. Bergman, van de voorlichting van Ontwikkelingssamenwer king De landsadvocaat mr. Drooglever Fortuyn heeft thans bij verweer schrift aan de arrondissements rechtbank laten weten, het niet juist te vinden dat pnns Claus als getuige wordt opgeroepen, we gens zijn bijzondere kwetsbaar heid als lid van het koninkluk huis. Op zun verzoek heeft de rechtbank de beide raadslieden in de gele genheid willen stellen om op 24 juni in besloten zitting hun standpunten uiteen te zetten. Bu deze gelegenheid zal besloten kunnen worden dat de Prins als nog als getuige zal moeten ver GENT - In het Academisch Zie- kenhum h- t B> !,:i 1 G< nt ook het jongste kind van de uit Hoogeveen afkomstige famibe Taverne overleden. De éénjarige Godebeve was. zoals gemeld, de enige overlevende van een ver keersongeluk in België, waarbu de overige vier leden van het ge zin de dood vonden. Het kind is gisteren samen met haar ouders en beide broertjes in Hoogeveen begraven. Op de be grafenis waren enkele honder den belangstellenden. (ADVERTENTIE) Een uiterst comfortabele p en duurzame relax- '•r fauteuil in klassiek ontwerp, compleet met voetensteun. Traploos verstelbaar tot de ideale zithouding voor iedereen. Uitgevoerd met een schitterende velours-bekleding, in neutrale bruin-beige kleur Speciale vaderdagprijs: 1375," (zolang de voorraad strekt) Leiden: Breestraat 146 Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTEROAM - ROTTERDAM - \DH0VEN - HOEN - GRONfNGEN - ENSCHEDE - APELDOORN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7