Personeel bezet boekbinderij "Gasprijs met niet meer dan twaalf cent omhoog Werkloosheid met tachtig gestegen Familie- promotie Ontslag dreigt voor zestien mensen bij Van den Berg Leidse stadsrubriek ^WOENSDAG 17 JUNI LEIDEN - Het had wel iets weg van een familiegebeuren gis termiddag in het Academie gebouw. Het echtpaar Kruk uit Voorhout promoveerde daar vrijwel gelijktijdig aan de Leidse universiteit. De 37-jarige Martje Kruk pro moveerde om kwart over drie als eerste. Zij werd dr. in de wiskunde en natuurweten schappen. Een uur later was haar iets jongere man aan de beurt. Hij werd dr. in de ge neeskunde. Energiebedrijf Rijnland: LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijn land vindt evenals het hoofdbe stuur van de Vegin (vereniging van exploitanten van gasbedrij ven in Nederland) dat de gasprijs per 1 januari in elk geval met niet meer dan twaalf cent per kubie ke meter mag stijgen. Mensen met minimuminkomens zouden ook volgens het Energiebedrijf een compensatie voor de gas- prijsverhoging moeten krijgen. De ongeveer 95 gasbedrijven in Nederland waaronder het Ener giebedrijf Rijnland bespreken morgenmiddag in de Jaarbeurs- LEIDEN - Werknemers van boekbinderij Van den Berg aan de Eerste Groenesteeg in Leiden hebben hun be- 1 drijf gisteren bezet. De boekbinderij telt zestien werk nemers. De bezettingsactie wordt ondersteund door de vakbonden "Druk en Papier" van het FNV en de grafi sche bond van het CNV. Vakbondsbestuurders Harrie Staas (FNV) en Ben van Marle (CNV) stelden vanochtend waar- >g nemend directeur Wally Gallert 9, voor het volgende ultimatum: "De bezetting wordt niet eerder k- opgeheven voordat de werkne- mers twee zekerheden hebben: dat de lonen en de vakantietoe- at slag in elk geval tot 25 juni wordt ,j uitbetaald en dat de werknemers de gelegenheid krijgen de orders >p normaal af te werken". Gallert e- vroeg om de boekheidkundige 10 bescheiden om overleg met de banken te kunnen plegen over r' het uitbetalen van loon en vakan- n tietoeslag. Waarnemend directeur Gallert 1 stuurde de werknemers eergiste ren naar huis: er was geen werk meer en geen geld voor het uitbe- talen van het loon. De werkne mers gingen gisteren echter "ge woon" naar hun werk, tot verba zing van Gallert die hen opnieuw naar huis stuurde. i Samen met de vakbonden besloten - de werknemers vervolgens tot de 1 bezetting van het bedrijf; de waarnemend directeur was dit maal degene die niet meer wel kom was op het bedrijf aan de Eerste Groenesteeg. Volgens de werknemers is er werk genoeg. Maar volgens hen is het te wijten aan Gallert dat het bedrijf orders is kwijtgeraakt. "Met enig beleid heeft het bedrijf orders en be staansrecht". De rechtbank be slist 25 juni over de aanvraag tot een faillissement van een schuld- 11 eiser van boekbinderij Van den Berg. De vakbonden rekenen op de "soli- dariteit van de andere onderne- n mers in de grafische wereld" om Van den Berg te redden. Zij heb- L ben een brief uit laten gaan naar de ondernemers waarin zij vra- gen om orders voor Van den Berg. "Als gevolg van het direc tiebeleid is de boekbinderij Van den Berg dusdanig uitgehold dat de werkgelegenheid in het be- ADVERTENTIE KLEURENFOTO'S BIJ DE VAKMAN 9*9 Of 9*130.79 10*10 of 10*150.89 Natuurlijk alleen bij ïi)(ilü H c ül) Haarlemmerstraat 207 LEIDEN drijf in gevaar wordt gebracht. Bij een relevant orderpakket zijn er voldoende bestaansmogelijk heden voor dit bedrijf dat boogt op een zeer lange ervaring. Het werk dat de werknemers nu on der handen hebben zal naar be horen worden uitgevoerd. Nieu we afspraken met de onderne mers zullen ook naar behoren worden nagekomen", staat in de brief van de vakbonden aan de ondernemers. De vakbonden achten een overname van Van den Berg niet uitgesloten en wenselijk. "Ach, de vakbonden zijn altijd optimistisch", zegt Gallert. "De laatste twee maan den hebben de werknemers al leen maar een kaartje kunnen leggen. Van één order kun je geen zestien mensen uitbetalen". De werknemers verwijten waarne mend directeur Gallert dat or ders van het Nederlands Druk kerij Bedrijf in Zoeterwoude steeds met voorrang uitgevoerd moesten worden. Daardoor kwa men orders van andere bedrijven in de knel te zitten en werden ze niet op tijd uitgevoerd. "Als je zoiets twee keer bij een bedrijf flikt dan kun je in het vervolg je orders van zo'n bedrijf wel verge ten". Gallert bestempelt deze uit spraken als klinkklare nonsens: "Hoe kunnen zij dat nu weten. Stunten hoort erbij. Bij sommige werknemers ontbreekt het harde werken. Ik heb me altijd de kle ren uit het lijf gerend voor het bedrijf'. De werknemers werkten gister avond over om een order van de Leidse drukkerij Groen af te werken. De bedrijfsleider van Groen heeft even met de order gewacht tot de werknemers una niem besloten te bezetten en door te werken. De heer Groen van de gelijknamige drukkerij zei vanmorgen: "Van den Berg werkt al tijden voor ons. Als de orders normaal op tijd afgele verd worden, dan blijven wij or ders geven". Overigens zegt Groen evenals de heer Jansen van de Leidse drukkerij Jansen dat hun bedrijven bijna altijd netjes en op tijd geholpen zijn door Van den Berg. Jansen wacht even af met orders (zoals het verzendklaar maken van en kele periodieken) tot duidelijk is wat de rechtbank op 25 juni be slist. "We zijn door Gallert als wegwerp- bekertjes behandeld. Het is on menselijk", zeggen verontwaar digde werknemers terwijl zij tot diep in de avond aan de opdracht In Leidse regio LEIDEN - De werkloosheid in de regio Leiden is in de maand mei gestegen tot 4600. Dat is een stij ging met tachtig werklozen ten opzichte van april. Een kwart van de werklozen (1149) behoort tot het vrouwelijk ge slacht. Bij de vrouwen steeg de werkloosheid met zestien perso nen. Bij de mannen was er een toename van 64 tot het totaal van 3451. Een belangrijk deel van de ontwik kelingen in de afgelopen maand wordt volgens directeur Schu macher van het Gewestelijk Ar beidsbureau bepaald door de toestroom Leiden Katwijk Leiderdorp Voorschoten Alkemade Oegstgeest Zoeterwoude Rijnsburg Warmond Valkenburg Overigen Totaal: De werkloosheid in de regio ont wikkelde zich in de maand mei als volgt (tussen haakjes de cij- schoolverlaters. fers van april): (2386) 7' 315) 199) 157) 46 mannen 42) hallen in Utrecht het ontwerp akkoord dat het hoofdbestuur van de Vegm heeft afgesloten met de Gasunie. De huidige gas prijs van 47 cent per kubieke me ter zou volgens het ontwerp-ak- koord maximaal mogen stijgen tot 59 cent, per 1 januari 1982; een maximum stijging van 25 procent dus. Maar tevens acht het hoofdbestuur van de Vegin op de langere termijn een daling van de gasprijs waarschijnlijk De gasprijs is aan de olieprijs ge koppeld en het hoofdbestuur verwacht dat de olieprijzen zul len zakken. Het hoofdbestuur van de Vegin vraagt de 95 leden in te stemmen met het ontwerp akkoord. Tegemoetkoming De eis van het hoofdbestuur van de Vegin aan het ministerie van eco nomische zaken dat de mini muminkomens bij de gasprgs- stijging worden ontzien is "een tegemoetkoming" aan een ze vental gasbedrijven die zich (evenals het hoofdbestuur van de Vegin) "bezorgd tonen voor de gevolgen van verdere gasprgs- stijgmgen in het bijzonder voor de gezinnen met de laagste inko- De zeven gasbedrijven hebben ge zien hun bezorgdheid voor de laagste inkomens aan de andere gasbedrijven voorgesteld de bin nenlandse gasprijs te laten stij gen met het prijsindexcijfer. De de koppeling van de binnenland se gasprijzen aan de olieprijzen zou losgelaten moeten worden. Dit zou slechts een stijging van de gasprijzen met drie of vier cent betekenen, namelijk onge veer zeven procent Het Energiebedrijf Rijnland volgt evenals het hoofdbestuur van de Vegin de zeven gasbedrijven ADVERTENTIE niet. Het hoofdbestuur van de Vegin noemt de weg die de zeven gasbedryven willen inslaan kort weg "onbegaanbaar" De voor stellen van de zeven tot loskop peling van de binnenlandse gas prijs aan de olie zou volgens het hoofdbestuur tot catastrofale ge volgen voor de nationale wel vaart leiden. Het zou de afgeslo ten contracten met het buiten land op losse schroeven zetten. Het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland wil me de met het oog op het bedrijfsbe lang aan het ontwerp-akkoord van de Vegin met de Gasunie toegevoegd zien dat de mini- mums-inkomens hun compensa tie uitsluitend kunnen gebruiken voor de betaling van dc fMNta ning De voorzitter van het college van beheer, de Leidse wethoudster Jos Fase. benadrukt hierbg dat het Energiebedrijf Rijnland maar één van de 95 gasbedrijven in Nederland is en dus slechts een beperkte invloed heeft. Lapwerk Het personeel van Van den Berg werkte gisteravond tijdens de bezetting van aruKKenj Groen werken. Zij hebben geen enkel vertrouwen meer in de waarnemend direc teur. "Wij zijn door Gallert nooit in de zaken gekend". "Dat zou je alleen al een stuk wanbeleid kunnen noemen", meent FNV- districtsbestuurder Harrie Staas. "Samen met de mensen kun je uit de problemen komen. Vak- i kun je niet zo maar aan de kant schuiven". Staas: "Het bedrijf Van den Berg is de laatste maanden uitgehold. Het Nederlandse Drukkerij Be drijf heeft machines die het aan Van den Berg verhuurde wegge haald omdat er geen geld op tafel kwam. Voor noodzakelijke repa raties aan het machinepark werd order te kunnen afleveren. ook geen geld meer uitgegeven. Zelfs voor kleine dingen zoals het slijpen van de messen was geen geld. En de leveranciers willen boter bij de vis. Zo leid je een bedrijf de diepte in". De werknemers en vakbondsbe stuurders hebben de nacht in het bedrijf doorgebracht. De buurt zorgde voor eten en drinken. '4/sp&te-fe jen z>e Sce/ee s/EteA///' dOi/fe/iDHG £/V_ WJ2M4 WA/2 ,.0p De Nieuwe Rijn... Het actiecomité "Gasprijsverho- ging Nee" uit Leiden-Noord meent weliswaar dat "er enige beweging in zit bg het Energie bedrijf'. En: "de grote proble men die vele bewoners hebben met het huidige peil van de gas- prgs begint tot het college van beheer van het Energiebedrijf door te dringen" Maar het comi té vindt anderzijds dat de voor stellen van het Energiebedrgf en het hoofdbestuur van de Vegin met veel meer behelzen dan lap werk "Wat doe je bijvoorbeeld aan de problemen van de mid denstanders en de middengroe pen, als je alleen een compensa tie aan de laagste inkomens geeft?", vraagt Jurrièn Jacobs van het actiecomité zich af. Hij had ook graag de BTW op de gas prijs van 18 procent naar vier procent teruggebracht willen zien. De ledenvergadering van de Vegin zou hiertoe morgen een resolutie kunnen aannemen en opsturen naar de regering en het parlement. Evenals uit andere steden vertrek ken morgen demonstranten te gen de gaspnjsverhoging naar de Jaarbeurshallen in Utrecht om hun ongenoegen over de gaspnjs te uiten en de winsten die Shell en Esso maken op het Neder landse aardgas aan te kaarten. Vanuit Leiden wordt om twaalf uur vanaf het station vertrokken Vooral bij de jongens is in verge lijking met vorig jaar een forse toename merkbaar De grootste belangstelling gaat uit naar werk in de bouw- en metaal wereld en op kantoor. Bij de meisjes spitst de interesse zich vooral toe op de verzorgende en eveneens op de administratieve beroepen. Het aantal vacatures in de kantorensector nam echter verder sterk af. In de bouw doen zich nog nauwelijks vacatures door René van der Velden Jaap Visser Terugslaan Koud een paar weken oud heeft de winkeliersvereni ging van de Camp en omge ving het al flink aan de stok met de gemeente over de par keergelegenheid in de Camp. Afgelopen vrijdag 'kraakten' de middenstanders het terrein bij de Vrouwenkerkkoor- straat met auto's. De gemeen te 'kraakte' het terrein giste ren terug. PvdA-wethouder Waal sloeg terug met onge wassen beton palen. Geen au to kan meer op het terrein dat omzoomd is met de palen. De winkeliers zijn dus ziedend. Want met de parkeergelegen heid in hun buurt is het vol gens hen zeer beroerd ge steld. Bovendien zou de lap -grond volgens de winkeliers nog wel een jaar of vijf braak blijven liggen voordat de ge meente er een park van zou maken. Maandagochtend wilde de ge meente het terrein al terug- kraken, maar dat feest ging toen niet door omdat er nog een paar auto's geparkeerd stonden. Sigarenboer Opdam: "Ik zag de gemeentewerkers maandag tegen een uur of acht arrive ren. Waal dacht natuurlijk: op maandag kunnen we onze gang gaan, want dan zijn de winkeliers er toch niet. De gemeentewerkers hadden politiebewaking bij zich. Zo zeker waren ze nou ook weer niet van hun zaak". Voor alle zekerheid plaatste dc gemeente hekken rond het terrein zodat er niet meer au to's bij konden. Gisteroch tend, toen alle auto's weg wa ren, sloeg de gemeente haar slag. Volgens Opdam heeft wethou der Waal van verkeerszaken besloten de paaltjes te plaat sen, "omdat een aantal bewo ners van de Camp tegen au to's is". Onbegrijpelijk vindt hij deze beslissing. "Dat terrein ligt nog minstens vijf jaar braak. Wedden dat het nu een oerwoud wordt! Doordat wij er een parkeer terrein van hadden gemaakt waren afgelopen zaterdag al le stegen autovrij. Werkelijk, een groot succes. Er stonden zo'n zeventig auto's op het terrein. Om het uur hebben wij de boel gecontroleerd zo dat het niet uit de hand zou lopen". Het braakliggende terrein i afgezet met palen. Wat de winkeliers nu gaan on dernemen, wil Opdam nog niet zeggen. "Wij zullen de za ken eerst eens goed door spreken. Maar ik wil wel zeg gen dat als het aan een aantal van ons ligt die paaltjes er vandaag nog uitgaanDe winkeliers bestookten gister avond al, aangevoerd door slager Van der Zon, de ge meenteraadsleden op het stadhuis om bij Waal aan te dringen op parkeergelegen heid op het Vrouwenkerk- terrein. "Waal krijgt van ons een standbeeld als er een tg- delijk parkeerterrein voor de klanten komt. Ik heb klanten onder alle politieke partijen" hield CDA-slager Van der Zon de raadsleden voor. "Het is echt niet zo schokkend wat wij hebben gedaan zegt wethouder Waal. de onschuld zelve. "De winkeliers zijn tenslotte in overtreding ge gaan. En dan moet je optre den. Wantje kunt niet nii lijd zaam toezien en straks een proces-verbaal opmaken te gen mensen die uit woede over de geparkeerde auto's banden gaan doorsnijden". Formele klachten uit de buurt de Camp: vorige week door winkeliers gekraakt, nu door de gemeente tegen de actie van de winke liers heeft Waal naar eigen zeggen niet binnen gekregen. "Ik heb wel een aantal op merkingen gehoord van men sen die niet zo blij waren met het optreden van de winke liers". Dat er pas over vijfjaar iets met het terrein gaat gebeuren, is volgens de wethouder een grote misvatting. Van een park is al helemaal geen spra ke: "Er komt daar een pla teau dat aansluit op de resten van de Vrouwenkerk Dat wordt zodanig aangelegd dat de kerk mooi uitkomt. Om het plateau komen kraampjes te staan". Waal: "Als het even meezit kunnen we nog deze zomer beginnen. Dus dat van die vijf jaar is overdreven, maar dat hadden de winkeliers ook zelf wel kunnen bedenken. Een van hun vertegenwoor digers (slager Van der Zon» zit toch in projectgroep de Camp". Fietsendieven Het loont de moeite om bij de politie te melden dat je fiets gestolen is. Bijna tien pro cent komt volgens gegevens van de Leidse politie weer bij de rechtmatige eigenaar te recht Het valt ons niet tegen In 1980 liepen 1028 fietsers naar de politie om aangifte te doen van diefstal van hun fiets, 85 van hen konden later weer op hun eigen fiets naar huis. Voor de politie is het een vrij wel hopeloze zaak om fietsen terug te vinden op basis van gegevens zoals "m'n fiets heeft een bruin zadel met een scheurtje enn, er zit een grote bel op. en ik geloof dat het een Peugeot is". Bij het poli tiebureau zijn daarom specia le fietsregistratie-kaarten ver krijgbaar waarop fietsers op voorhand allerlei gegevens zoals het frame-nummer van hun fiets kunnen invullen Heel handig om te weten welk merk en frame-nummer de fiets heeft Na een aangifte gooit de politie de kentekens van de gestolen fiets meteen op de landelijke politie-telex Zo maakte de Leidse politie het een tgdje geleden mee dat 's morgens een diefstal van een fiets werd aangege ven die in de middag door de Utrechtse politie bleek te zgn opgespoord. Zo'n geval is na tuurlijk wel een uitzonde ring. Maar al te vaak zgn gegevens zoals het frame-nummer niet door de eigenaar opgetekend. Waarschgnlgk staan juist de ze ontvreemde fietsen tgden lang opgeslagen in de "fiets- lokalen" van de politie. Het lokaal van de Leidse politie staat propvol (brom-)fietsen. Benadeelden kunnen elke woensdagmiddag tussen twee en vier komen kijken of hun fiets erbij staat Fietsen en bromfietsen die niet worden opgehaald verkoopt de politie uiteindelgk na een jaartje aan de meest biedende Leidse opkoper. De op brengst spekt de gemeente kas. De fietsen uit het fietsenlokaal die niet opgehaald worden door gedupeerden komt niet meer op de Leidse markt te- m M Dal aou wal eens tot botsingen kunnen leiden tus sen oude rechtmatige eige naars en nieuwe rechtmatige eigenaars. De Leidse opko pers hebben daarom afspra ken met opkopers elders uit het land om telkens een op gekochte partg fietsen te rui- De laatste tien jaar hebben de aangiftes van fietsendiefstal een enorme vlucht genomen Langzamerhand van zo'n 350 fietsen per jaar naar ruim 1000. Diefstal van bromfiet sen nam in die tien jaar daar entegen enorm af Van onge veer 1000 naar zo'n 250 Ge stolen bromfietsen, motoren en auto's komen vrg vaak weer boven water, deze voer tuigen zgn dan ook voorzien van een kenteken. Ongeveer veertig procent van de gesto len bromfietsen wordt door de politie teruggevonden. Het oplossingspercentage voor het tiental gestolen mo tors en de ongeveer honderd gestolen auto's per jaar, ligt veel hoger Een _of twee keer in het jaar wordt er een dienstfiets van een politie agent gestolen De dienstfietsen zgn verzekerd tegen diefstal De agenten kennen in elk geval het merk en het frame-nummer van hun fietsen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3