Miljoenen uitgetrokken voor beveiligingen UCN Ne de tedikale verbouwing een grandioze HEROPENING 8D33GB Haarlemmerstraat 150-154 Leiden 214748 Almelo steeds minder blij met ultracentiifugeproject WOENSDAG 17 JUNI 1981 Vlak voor hot befin van de acties tegen dc UCN, die vandaar berinnen is de fa briek vooralen van teer mo derne beveiligingsappara tuur. Het systeem kost ongeveer 7 miljoen gulden en bestaat onder meer uit een dubbel hek van 2,5 kilometer en geavanceerde apparaten die elk (ongewenst) betoek sig naleren. Door Jan van Kooij ALMELO (GPD) - „Wij zijn gewoon de moderne kolenboeren", zei twaalf jaar geleden een van Werkspoor afkomstige en in de toen nog als textielstad bekend staande gemeente Almelo neergestreken ingenieur. Hij was de kwartiermaker van het vanaf dat moment niet meer uit de publiciteit weg te branden UC- project. Slechts een enkeling wist of kon vermoeden wat er stond te gebeuren en Almelo was trots. Een internationale onderneming met geweldige toekomstkan sen zou zich hier vestigen. Door stom toeval, een trillingvrije bodem - was het onbetekenende Almelo de zetel geworden van een geheel nieuw bedrijf dat bij de opwekking van elektriciteit in kerncentrales een essentiële rol moest gaan spelen. De ambities van het stadsbe stuur werden gestreeld en Almelo werd inderdaad internationaal een begrip, tot in Brazilië toe, maar de hooggespannen verwachtingen van destijds - „Twente wordt de mijnstreek van Europa" - werden maar ten dele bewaarheid. In korte tijd volgden de gebeur tenissen elkaar op. Op 11 maart 1969 werd in Londen een verdrag getekend tussen Engeland, Nederland en West-Duitsland, dat voorzag in samenwerking met als doel: de verrijking van ura nium met gebruikmaking van de ultracentrifugemetho- de, die professor Kistema- kers stichting Fundamenteel Onderzoek van de Materie in Amsterdam had ontwikkeld. Er zou eerst een tweetal proeffabrieken komen, een voor centrifugeproduktie en een voor verrijking, later zou den de 'echte' fabrieken wor den gebouwd. Op 12 maart werd bekend dat dit produk- tieproces wat Nederland be treft in Almelo zou worden geconcentreerd. De techni sche en politieke voorberei ding bleek al maanden aan de gang. Vreugde alom Een half jaar later al trok de ge meenteraad van Almelo moeiteloos geld uit voor weg aanleg en riolering ten behoe ve van de proeffabrieken, die aan de oostkant van de stad zouden komen. Een 45 ha groot terrein was er voor be schikbaar. Op 4 november 1969 werd de NV UC-Neder- land opgericht, met prof. dr. M. Bogaart als directeur, de staat als belangrijkste aan deelhouder en overige aan deelhouders Staatsmijnen, Philips, Shell, VMF, Rijn- Schelde. Later zouden die be drijven weer afhaken wegens gebrek aan vertrouwen in een rimpelloze toekomst. Op 4 maart 1970 werd in het Al melose Waterschapshuis het verdrag van Almelo gete kend. Joseph Luns was gast heer. De vreugde was alom, de weg naar welvaart lag open. Het terrein aan de stadsrand, tussen autoweg en spoorbaan naar Borne, ver rees de ene fabriek na de an dere. Miljarden guldens wer den geïnvesteerd, het perso neelsbestand groeide, het Twentse bedrijfsleven profi teerde en de produktie van verrijkt uranium kwam op gang. Maar het verzet ook. Eerst nog voornamelijk poli tiek en by extreme groepe ringen, maar op 4 maart 1978 trokken 30.000 tegenstanders van het gebruik van kern energie en van de betrokken heid van Nederland bij het UC-project door de Almelose straten, scanderend 'UC - weg ermee' en 'UC - nee'. Al melo keek verbijsterd toe. Spion De opwinding ebde weg, al thans in Almelo, waar burge meester mr. F. J. H. Schnei ders een hoge koninklijke on derscheiding kreeg als waar dering voor zijn tolerante be leid op 4 maart. Nu zorgde Den Haag er echter voor dat UCN voorpaginanieuws werd en bleef. Het ene parle mentaire debat na het andere werd gewijd aan de vraag of Nederland uranium mocht verrijken voor Braziliaanse kerncentrales. Een kabinets crisis leek nabij maar werd bezworen. Nog groter werd de parlementaire onrust, toen bekend werd dat een Pakis taanse spion de Almelose ge heimen te pakken had weten te krijgen. Crisis na crisis, ook al door de groeiende activiteit van te genstanders die zich uitte in korte blokkade-acties. Maar de bouw aan weerszijden van de Almelose Weezebeek ging voort. Moderne en milieu vriendelijke bedrijfshallen verrezen, duizenden hebben ze van binnen bekeken tij dens excursies en open da gen. De uraniumverrijking als zodanig kreeg niemand te zien, behalve dan de Pakis taanse gastarbeider. Onder zoek wees uit dat de BVD had geblunderd door hem toe te laten, maar het was wel ge daan met de openheid van de Almelose fabrieken toen dit schandaal bekend werd. De hekken rondom de fabrieken werden steeds steviger, voor de beveiliging - ook tegen kwaadwilligen - werden mil joenen uitgetrokken en het gevolg was dat het UC-pro ject vandaag de dag een grim mige aanblik biedt, die steeds meer politiestaatvi sioenen oproept. Onrust En terwijl in het Engelse Ca- penhurst de uraniumverrij king vrijwel zonder protest voortgang vindt, groeit de on rust in Almelo. De Duitse partner Uranit heeft mede om die reden al plannen ge reed voor een verrij kings fa briek in Gronau, notabene vlak over de Twentse grens, zodat tenminste aan de ver plichtingen tegenover de Duitse kerncentrales kan worden voldaan als in Alme lo de nood aan de man komt. Plannen overigens, die in het grensgebied een stroom van bezwaarschriften deden ont staan. UCN moet dicht, zeiden de pro gressieve partijen in Neder land. Niet omdat de Almelose fabrieken als zodanig gevaar lijk zijn - alle bezwaren van milieuraden e.d. zijn door de Kroon vernietigd - want ie dereen weet nu wel dat hier via de lucht of het afvalwater geen radioactief besmette stoffen naar buiten komen. Almelo moet dicht, vinden tegenstanders, omdat de fa briek onderdeel is van de atoomketen. Centrales moe ten dicht, zeggen PvdA, D'66 en CPN. Met de uraniumver rijking moet het ook afgelo pen zijn - en steeds meer poli tici van andere partijen zijn het daarmee eens. De Tweede Kamer ging don derdag nog akkoord met een staatsgarantie van 470 mil joen gulden voor een lening aan UC-Nederland, noodza kelijk omdat de banken an ders geen geld beschikbaar wilden stellen voor de fa- brieksuitbreiding. Diezelfde dag bleek dat in de Almelose gemeenteraad de meerder heid pro kernenergie die er altijd was. had plaatsgemaakt voor een krappe meerderheid die van mening is dat kern energie voor elektriciteitop wekking uit den boze is. Minder blij Intussen is de industriële acti viteit achter de zwaar be waakte hekken groot. UCN maakt de roterende trom mels. de centrifuges (200 me dewerkers), test ze in een la boratorium (100 medewer kers) en betrekt volgende maand ter plaatse een riant nieuw kantoor voor de cen trale organisatie (50 mede werkers), terwijl de verrij king van uranium zelf plaats vindt door toedoen van 200 medewerkers van Urenco Operations BV. By die 550 ar beidsplaatsen komen er ze ker 500 van bedrijven die zor gen voor montage, schoon maak, bewaking etc. Geen mijnstreek, wel een werk gever van betekenis. Maar zo vaak ongewild in de publici teit, zo dikwijls mikpunt van politiek protest, dat de onze kerheid groeit Almelo is steeds minder blij met zyn ul- tracentrifugeproject. 00 CKDDJE Urn qqci 000050 jlaoflQ ÉÊBÈÊêêêÉÊ^ - ix J U 14. Heren-klassiek. Perfekte herenschoen in volnerfle- der. In zwart/wit of bruin. Winkelprijs 59,95 Openingsstunt 29,- Kindersandaaltje in echt leder. Div. kleuren Winkel prijs 29,95 Openingsstunt 19,- Lederen steunsandaal voor moeilijke voeten. In div. kleuren. Maten 36/42. Winkelprijs 49,95 Openingsstunt 25,- Lederen playmaker in hoog en laag modeL kleur wit 34/36. Winkelprijs 59,- Openingsstunt 39,- Geperforeerde klomp. Heerlijk luchtig! Maten 28/35 12,- Maten 36/41 14,- Geheel lederen teen-slip per met sleehak. In zwart, rood en beige. Winkelprijs 29,95 Openingsstunt 15,-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23