Marie Bowland: Schakel in keten van hoop DEWGST miDEMMND f6.» IT Dr. H.W. van Pesch overleden PAGINA 13 Door Arinemiek Ruygrok KATWIJK - Een reis om de wereld maken is te genwoordig de ge woonste zaak van de wereld. Zo niet voor de Britse Marie Bowland, die tot voor kort nog nauwelijks buiten haar geboorteplaats was ge weest. Toch trok diezelfde Ma rie Bowland enkele maanden geleden de stoute schoenen aan om in haar eentje nog wel een reis naar een groot aantal landen te maken. Reden voor dit uitstapje, waaraan zij al haar spaarcentjes voor 'de oude dag' spendeerde: ongerustheid over de politieke situatie waar in de wereld verzeild is geraakt. "In maart vorig jaar kreeg ik te kampen met een niet aflaten de somberheid In Engeland was toen juist besloten om tot modernisering van kern wapens over te gaan, zonder dat de gewone burger daar iets over te zeggen kreeg. Ik begon me zorgen te maken over de toekomst. Van die van mijn kinderen en klein kinderen. Ik herinner me nog goed dat het een prachtige lentedag in maart was. Alle reden om blij te zijn dus. Maar die somberheid kon ik maar niet kwijtraken". In plaats van haar geweten te sussen met een dooddoener als 'als vrouw kan ik daar in mijn eentje toch niets aan veranderen', peinsde ze zich zelf suf op welke manier ze iets zou kunnen doen om die toekomst wat zonniger te la ten zijn. Al lezend en pratend met men sen in haar omgeving kwam zij in contact met de "Woman International League for Pea ce" (WILP), een vrouwenor ganisatie die zich inzet voor de vrede. In Nederland is een dergelijke organisatie onder de naam 'Vrouwen voor Vre de' werkzaam. Via die contacten besloot ze in haar eentje met vrouwen en mannen in verschillende lan den op de aardbol te gaan praten over de vrede, over de zaken die een bedreiging voor de mensheid vormen. Ze ging niet over één nacht De beweging Vrouwen voor vrede zet zich in voor de strijd tegen de massale vernietigings middelen. "Als vrouwen, bezorgd om de toe komst van het leven dat wij dragen en doorge ven, zeggen wij dat wij geen kernwapens of an dere massale vernietigingsmiddelen willen", staat in hun voorlichtingsfolder. Het is een internationale beweging met vertak kingen jn Duitsland, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Scandinavië en de Verenigde Staten. In Nederland groeit de beweging meer en meer. Wie zich voor deze vredesbeweging interes seert kan informatie inwinnen bij het secreta riaat Vrouwen voor vrede, 't Zand 33, 3811 GB Amersfoort. Telefonisch kan men vrijdags van tien tot twaalf uur 's morgens inlichtingen krij gen op nummer 033-724124. Marie Bowland: t de wereld voor vrede. ijs. Maar schreef veel organi saties en contactpersonen aan, alvorens op stap te gaan. Tot op een dag, enkele maan den geleden, het zover was en zij, gewapend met folderma teriaal, afscheid nam van manlief en het vliegtuig naar de Verenigde Staten pakte. Eenmaal daar aangeland, pakte ze de trein en reed door ver schillende Amerikaanse sta ten, onderweg pratend met iedereen die maar over haar bezorgdheid horen wilde. "Heeft dat eigenlijk wel zin? Praten met gewone burgers over problemen als kernwa pens en kernenergie? Het zyn tenslotte toch de regerin gen die wat dat betreft de dienst uitmaken?" Marie Bowland vindt dat dat wel degelijk zin heeft. Hoe meer mensen zich zorgen ma ken, des te meer invloed die grote groepen op hun rege ringen zullen uitoefenen. Jenny Spierenburg uit Kat wijk, lid van 'Vrouwen voor vrede' bij wie Marie enkele dagen logeerde alvorens naar Engeland terug te keren, be aamt dat: "Vooral ook omdat mensen, die zich bewust zijn van het gevaar waarin de we reld verkeert, zich aansluiten bij groeperingen als de onze. En 'Vrouwen voor vrede' heeft dan weer contacten met kerkelijke en politieke orga nisaties. Door maar te dram men worden de regeringen zich op een goed moment be wust dat er onvrede heerst over de gang van zaken. Ze kunnen niet meer om ons heen". Van de Verenigde Sta ten vertrok Mane Bowland naar Japan, bezocht daar on der andere Hiroshima en sprak daar met slachtoffers die de kernbom hebben over leefd. "Ik had natuurlek pro blemen met de taal. Maar kreeg via vrouwenorganisa ties een tolk tot myn beschik king. Uit gesprekken bleek al gauw dat in Japan 'gewone vTouwen' weinig politiek be wust zijn. Dat is weggelegd voor de vrouwen uit de 'hoge re' standen, die een beroep hebben en invloedrijk zijn. Deze vrouwen benaderen echter hun minder bedeelde 'soortgenoten', waardoor nu ook deze zich met politieke zaken gaan bemoeien. Je krijgt een soort sneeuwbalef fect, dat grote delen van het volk meetrekt". Ook in Japan reisde Marie per supersnelle trein en kwam weer met veel mensen in aan raking. "In alle landen waar ik ben geweest, heb ik veel mensen kunnen overtuigen van de noodzaak niet lijd zaam toe te zien op wat de he ren politici voor ons beslis sen. Ik heb veel 'zieltjes' voor de WILP kunnen winnen. Na Japan stond de Sowjet-Unie op het programma. Daar kwam Mane tot de conclusie dat ook in dit land veel vrou wen (en mannen) zich zorgen maken om de wereldvrede. "Men is daar even bang voor een kernoorlog als hier in het Westen. Er wordt ook open lijk over gepraat. Veel meer dan je zou vermoeden". Via Warschau en Oost-Berlijn kwam zij tenslotte in Neder land terecht Een lezing voor een middelbare school en dit interview waren de laatste programmapunten voor zij naar huis terugkeerde In Groot-Brittanmè staat haar een groot aantal lezingen en voorlichtingsavonden te wachten, waarop zij verslag zal doen van haar reis. Ziet zij na deze reis de toe komst nog even somber als in maart 1980? "Nee, ik zie wel een lichtpuntje. Ik heb zoveel contacten ge legd met mensen, er zijn zo veel vrouwen en mannen die zich voor de vredesbeweging willen inzetten. Ik zie dat als een hele grote ketting, die over de hele wereld wordt ge spannen. De ketting van de hoop, noem ik die". ADVERTENTIE Geslaagd aan de Christelijke School voor L.H.N.O. "De Branding" in Noord- wijk aan Zee: L. Duindam. C. Groene- woud, M. Heemskerk, H. Jansen, M. Jansen. C. van Kekeren, L. Korbee, E. Meilink, J. Pietersma, M. van Rhijn, J. Smit, M. Steenvoorden, M. Warmenho- ven, M. Arnoldus, A. de Bruin, F. Doll, W. Hoek, J. Klinkenberg, G. Lumoin- dong. C. van der Mey, P. Molenkamp, C. van der Niet, C. van der Niet, K. Pas- schier, A. Plug, L. de Ridder, T. dos San tos Esteves, F. Vink en J. Wynands. WASSENAAR - Aan de H.N.O. school De Spinbaan te Wassenaar zijn ge slaagd: L.H.N.O.: W. Compeer. O. den Dekker, I. Dieben, D. de Groot, M. Ha spels, Th. van der Hoek, J. van Hoven, P. Hulleman, L. Kelder. W Klaverveld, GROOTHOEK-/ TELELENSSET met ?-draad af K-bajoret geschikt waraa. Praktim, Chios, Ricoh, Revue, Asahi. NU EXTRA V00R-1 DELIGPERSET Sistermans, B. Spiegeler, M. van Went, C. van der Zwart, V. van den Barselaar, S. Kiderlen, M. van der Kroft, C. van Leeuwen, E. Lohman, L. Onvlee. M. van der Peet, T. Prick, P. Pijnacker, W. Remmerswaal, E. Teeling, C. Visser, M. Westerduin, H. van Wissen, E. van Daa- len, A. Disseldorp, A. Doorman, M. van Egmond, S. van der Hoek, I. Hoogen- stein, A. Knijnenburg, P. de Koning, M. Kriek, J. Nell, T. Schaap, E. Schippers, J. Schreuders, A. Slats, C. van Steijn, E. Swagers, S. de Vries, J. Wonnink, M. Wijngaard. M.H.N.O.: D. v.d. Berg, A. Gerring, A. Groot, J. de Jong, J. Strikwerda, G. Var- kevisser, F. Vermeulen, P. Vermeulen, A. Brinkman, K. Galesloot, E. Gus- sekloo, Ch. Jongbloed, J. van der Kleij, H. Noll, M. Peggeman, A. Theil, L. Vooijs, J. Vreeburg, M. Zoetemelk. ALPHEN AAN DEN RIJN Aan de Immanuelmavo zyn mavo-4 examen geslaagd: C. Altona, K. Altona, E. Been, L. van Bo- chove, B. Boere, P. Bosman. N. van Bostelen, N. Brouwer, A. Costeris, J. van Dam, K. van Dam, C. Doornekamp, K. Dyk, D. Eys, S. Fransen, D. Gerntse, A.M. Haanstra, M. Hagenaar, A. Hart kamp, T. Hesseling, L. Hilbink, C. van der Hoeven, P. Hoitink, J.W. Hooger- dijk, N. Idelenburg, W. Keyzer, C. Koe nekoop, C. Koetsier, R. Koopman, L. de Kort, H. van Krieken, A. Kroon, A. Ku- perus, R. Kuypers, E. Kwakernaak. I. de Leeuw, T. Loupatty, J. Maassen, J. Mar- sé, J.R. Meyer, T. Michels, K. Moleman, E. Molenaar, M. Mooy, I. Mulder, B Mullaart, M. Nieuwland, J. van Oord, J. van Oostende, G. Overweel, I. Petter, M. Pons, E. Pyper, T. Pijper, S. de Ridder, S. Ririassa, J. Russchenberg. P.J. de Rijk, G. Schouten, M. Slinger, C. Smit, S. Smit. A. Spierings, H. van Stek, R. Steinhart, O. Taal, J. Tahitu, F. Tuhume- na, C. Verkade, S. Verra, I. Vink, R. Vis ser. T. Visser, K. van der Vliet, H. van der Vlugt, W. Vonk, M. Vrolijk, E. West maas. E. Westmaas, J. Wüten, A. van der Zwart, J.A. de Goede. OUDE WETERING Aan de technische school voor de Veen- streek zyn de volgende kandidaten ge slaagd: Bouw techniek: H. Bosman. B. Dongel- mans, J. Engele, T. v.d. Hoorn, P. v.d. Hoorn, A. Huiberts, E. Kroon. A Kui pers, M. Pieterse, R. Poelwyk, G. Spruit, T. Turk, M. v. Wieringen, A. Wesselman, R. Vesmeer, M. Dobbe, P. de Graaf, J v. Lammeren, J. v. Ryn (P), J.P. Zevenho- Electro-techniek: E. v.d. Berg. R. v. Em merik. A. Heemskerk. M. v.d. Hoorn, R. de Koning, N. Rambhadjan. A. Schou ten, P. Straathof. M. Straathof. H Ver meulen, J. Bader, P. Bakker (P). L. Borst, H. de Jong, V. Karlas, P. Loos (P), G. v.d. Meer, L. Möllers, S. Olyerhoek. (ADVERTENTIE) MA/Bo£f£A/- Z4Hs/0fi£{.7i>r POA0E4M6 £A/ .OpDelfiraweRjjn.. P. Rotteveel. J. Tukker, J. Verlaan, J. Wolken (P). R. v.d. Zwet Mechanische-techniek: F. Blom, R. v. Diemen, D. Egberts. T. v.d. Geest. P Goedhart, W. Hoogenboom, P. de Jong, E. Kerkvliet. R. Klerks, R. Koek, H. Loos, F. Meulenhof, G. Vaneman, G. Vergunst, J. Wesselingh, J. Wijsman. J v. Egmond, R. Hogenboom. J. v. Lam- HILVERSUM (ANP) - Naar nu pas bekend is gemaakt is zater dag op 67-jarige na een kortston dige ziekte in het Diaconessen- huis in Eindhoven dr. H.W. van Pesch, oud-rector van het Am sterdams Lyceum en medewer ker aan vele NCRV-program- ma's, overleden. Hans van Pesch heefl als jurylid of als lid van de redactie sinds 1965 meegewerkt aan NCRV-pro- gramma's als "Interland", "Zo vader zo zoon", "Tweekamp" en het NCRV stedenspel. "Wat een kunst" en "Cum Laude". ADVERTENTIE NOORDZEE VISRESTAURANT EBON WAARDEBON Gebakken Kabel- p jauwfilet met S Pommes Frites en gj RemouladesiüT S Gemengde Salade Glas Witte Wun. Bier of Fris NOORDZEE VISRESTAURANT <x d&JduA. WitcLui/l! Smakelijk eten mag best betaalbaar zijn Daarom nu dit komplete menu van f 9,85 voor Maar dan moet u wel deze bon meenemen (Geldig m de maand juni *81 voor max 2 personen in onderstaand filiaal) DONKERSTEEG 9 LEIDEN Kirchentag (1). Het is de Evange lische Kerk in Duitsland niet ge lukt, voor de zwarte Zuidafri- kaanse bisschop Tutu een uit reisvisum te krijgen waardoor hij de Kirchentag in Hamburg (van daag tot 21 juni) zou kunnen bij wonen. De Duitse kerk had de anglikaanse bisschop uitgeno digd, zijn medewerking aan de manifestatie te verlenen. On langs nam de Zuidafrikaanse re gering Tutu zijn pas af. De zwar te bisschop, die secretaris-gene raal is van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, had op een reis langs westerse hoofdsteden gepleit voor sancties tegen het apartheidsbewind in zijn land. Inmiddels is de ondervoorzitter van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, Simon Gubule, in Duits land aangekomen om het aan deel van Tutu over te nemen. Kirchentag (2). Algemeen wordt verwacht, dat harde confronta ties over het bewapeningspro bleem het karakter van de ne gentiende Kirchentag van de Evangelische Kerk in Duitsland mede zullen bepalen. De mani festatie, die vandaag is begon nen, duurt tot zondag. Het thema is ditmaal: 'Weest niet bevreesd'. Een grote minderheid van de ruim 26 miljoen leden van de Evangelische Kerk ziet in dat motto een toegeven aan niet- christelijke 'berusting'. Daarom heeft een organisatie onder de naam 'Darmstadter Kreis', waarin studentengemeenten, vredesorganisaties en kerk-en- samenlevingsgroepen samenwer ken, een ander motto uitgeroe pen: 'Weest bevreesd, de atoom- dood bedreigt ons'. Zowel bondskanselier Helmut Schmidt als de Westduitse mi nister van defensie Hans Apel zal op de Kirchentag spreken. Tegen het optreden van de laatste zal. naar wordt verwacht, een massa le demonstratie worden gehou den, waarbij de theologe Doro- thee Sölle en de predikant Mar tin Niemöller het woord voeren. Aan deze Kirchentag nemen meer dan 100.000 mensen deel. Kerke lijke kringen in Duitsland wijzen op een groeiende belangstelling voor religieuze en geestelijke za ken. Er is een gevoel dat de poli tieke partijen de laatste tijd wei nig richting meer geven. Be dreigd door economische en mi litaire problemen richten de mensen zich nu tot de kerk, die immers een 'woord voor de we reld' zegt te hebben. Van Nederlandse kant is vooral het aandeel van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) interessant. Het Navo-besluit om in West-Eu ropa 572 kernraketten te plaat sen heefl de discussie in de West duitse kerken over vredesvraag stukken enorm aangewakkerd. 'Kirchentag': ruim 100.000 deelnemers In november zullen de Westduit se Evangelische Kerk en de Oostduitsc Bond van Kerken ge zamenlijk een vredesweek hou den, waarbij de campagne van het IKV, 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland', als het grote voor beeld wordt gezien. IKV-voorzit- ter Ben ter Veer en oud-IKV-se- cretaris Jan ter Laak zullen aan verschillende manifestaties van de Kirchentag meedoen. Veiligheid Veiligheid. 'De kerken moeten een op wapens gebaseerde vei ligheid ter discussie stellen en in plaats daarvan een veiligheids- opvatting eisen die berust op het zelfbeschikkingsrecht van volke ren, op rechtvaardigheid en op het welzijn van de mensen" Dat schrijft de 'commissie voor hulp aan kerken en vluchtelingen' van de Wereldraad van Kerken in een verklaring. Die werd uitgegeven n®. een verK«»dering waarin de stijgende uitgaven voor bewape ning ondubbelzinnig werden veroordeeld. Aan bewapening wordt over de hele wereld twin tig keer zoveel uitgegeven als aan ontwikkelingshulp. Slechts 1 procent van het geld voor be wapening zou genoeg zijn om al le mensen een lagere-school-op- leiding te geven Volgens de commissie moeten de kerken een zorgvuldige studie maken van de oorzaken van de foute ontwikkeling, de bewape ning incluis. Zij moeten meer doen voor begrip en verzoening tussen de naties, en maatregelen aanmoedigen die zijn gericht op vreedzame oplossing van conflic ten. De Wereldraad-commissie vraagt de kerken met klem, alle krachten te weerstaan die het le ven kapotmaken. Se per Het hoofd van de Vati caanse congregatie voor dc ge loofsleer. kardinaal Frar\jo Se- per, heeft dc paus ontheffing uit zijn functie gevraagd. Scper deed dit niet alleen omdat hij 75 jaar is. maar ook om gezond heidsredenen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Haskerhorne- Oudehaske J. L. Leestemaker Wissenkerke. te Kolderveen kan didaat J. Bakker Groningen, te Woudenberg (deelgemeente) J M. Snijders Nykerk. te Hazers- woude en te Oostwold (Oldambt) kandidaat Z. de Graaf Zoeter- meer, te Ridderkerk A. de Reu ver Capclle aan de lJssel. aange nomen naar Driebergen (geeste lijk verzorger 'BartimeUshage*) kandidaat H. P. Meininger al daar; bedankt voor Gicssen- Nicuwkcrk A. van de Meer Lo- Pik. Gereformeerde Kerken: beroepen te Stiens P. Boomsma. directeur van 'Youth for Chnst' (Drieber gen). te Vlissingen (voor de fede ratieve hervormd-gereformeerde wykgemeentc 'Lam meren burg') A. V de Nooi) Rotterdam-Om moord.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13