LEIDSCK DAGBLAD Winst Franse socialisten Dr. Zijlstra steunt het beleid VS Burgemeester Rret handelt onwettig' Partijraad geeft Den Uyl de ruimte Noodweer in YS: tien doden Volk kiest "rose" voll^svertegenwoordiging Jongetje overleeft val van tien meter Premie anto- verzekering naar gewicht Mitterrand PvdA BAANDAG 15 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36497 Jliredeur G. Koopman Hoofdredacteur A A M Schuurmans Adj -hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voor teLraiCoWon Rel in gemeenteraad Sassenheim Burgemeester Kret (Van een onzer verslaggevers) SASSENHEIM Burgemeester Kret van Sassenheim onthoudt geheel onwettig informatie aan één van zijn raadsleden. Het raadslid, mevrouw Henstra van Progressief Sassenheim en lid van de raadscommissie van ad vies en bijstand voor de ruimte lijke ordening, heeft de strijd daar tegen aangebonden. Kret heeft mevrouw Henstra per brief medegedeeld dat zij in het vervolg geen stukken voor com missievergaderingen meer krijgt toegestuurd. Kret heeft haar de ze sanctie opgelegd omdat zij volgens zijn zeggen gegevens uit de stukken heeft doorgespeeld aan anderen. Iets dat volgens hem niet mag. Henstra bestrijdt dat dit tegen de regels is. Volgens haar bestaat het door Kret gesignaleerde on derscheid niet tussen stukken die wél en stukken die niet naar buiten mogen worden gebracht. Bovendien zegt Henstra dat de voorzitter van een raadscommis sie niet is bevoegd tot het eigen machtig opleggen van sancties aan commissieleden. Henstra is van plan naar de rechter te stap pen als Kret niet terugkomt op zijn besluit. 1. van der Linden, voorlichter bij het ministerie van binnenlandse zaken, vertelde vanochtend Hnt Krets maatregel niet door de beugel kan. "Alle gegevens die nen altijd te worden verstrekt voorzien van beleidsalternatie ven en eventueel ontdaan van persoonlijke gegevens. Henstra kan een beroep doen op de Wet Openbaarheid Bestuur". Volgens Van der Linden moet Henstra haar juridische stappen zetten in de richting van de Raad van State. Mevrouw Henstra PARIJS (GPD) - De Franse socialisten hebben de eerste ronde van de parlementsverkiezingen gewonnen en zullen op basis van deze uitslag in het nieuwe parle ment over de absolute meerderheid beschikken: 276 van de in totaal 491 zetels. De communisten verwerven volgens de uitslagen van gis teren niet meer dan 46 zetels en vormen daarmee de kleinste partij in de Franse volksvertegenwoordiging. „Frankrijk koos gisteren voor een gematigd links parlement", al dus de ochtendbladen vanmor gen. De linkse Libération schrijft over de „rosé koorts": 38,6, het percentage dat de socialisten gis teren behaalden. „Zo simpel lig gen de zaken: plaats een socialis tische president in het Elysée en voeg er mooi zonnig weer aan toe. De rest gaat op rolletjes", al dus Libération. OHIO (AP) - Kinderen vermaken zich best in het Amerikaanse Find- lay dat dit weekeinde onder water kwam te staan, toen een nabijgele gen rivier buiten zijn oevers trad. Zwaar onweer, overstromingen en wervelstormen hebben dit weekein de de centrale en oostelijke staten van de VS geteisterd. Zeker tien mensen zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl honderden gezin nen dakloos werden. De staat Minnesota werd door een aantal wervelstormen getroffen, waarbij 76 inwoners verwondin gen opliepen. In Illinois werden meer dan 100 mensen getoond door overstromin gen, terwijl in sommige delen van Nebraska de neergevallen hagel een hoogte van 60 centimeter be reikte. BAZEL (GPD) - Beheersing van de inflatie in de Verenigde Sta ten is van belang niet alleen voor de aanhoudende toekomstige groei van de economie van dat land, doch tevens voor de groei van de wereldeconomie. Een hardnekkige hoge inflatie graad in de VS zou immers kun nen leiden tot verdere sterke ver hogingen van de olieprijzen met de daaraan verbonden effecten voor de wereldeconomie. Aldus dr. Jelle Zijlstra, president van de Nederlandsche Bank, van daag in zijn rede tot de jaarverga dering van de Bank voor Interna tionale Betalingen in Bazel, waarvan hij tevens president is. Dr. Zijlstra betuigde nogmaals nadrukkelijk zijn steun aan de vastberadenheid waarmee de au toriteiten in de VS pogen de in flatie terug te dringen. Hij zei er ook niet aan te twijfelen dat, zowel in de VS als elders, voor het bedwingen van de geld- i ontwaarding het beheersen van de binnenlandse geldhoeveel- heid een onontbeerlijke voor waarde is. Perioden met zon De toespraak van dr. Zijlstra tot de BIB was de laatste die hij als pre sident hield. Op 1 januari treedt hij af als president van de Neder landsche Bank (met als opvolger dr. W. Duisenberg). Dat houdt in dat hij ook zijn functie in Bazel neerlegt. 1 schade aan. Vier kwamen om het leven en minstens 53 anderen raakten gewond. In Texas werden twee mensen ge dood en in Maryland één ten gevol ge van de overstromingen Ten minste drie personen werden dode lijk door de bliksem getroffen. ROTTERDAM (GPD) - De negenjarige Albertino Timas heeft gistermid dag een val van 10 meter overleefd in een metro-ventilatieschacht in de Rotterdamse Rochussenstraat. Normaal wordt deze schacht met een rooster afgedekt, maar vanwege werkzaamheden was dit rooster weg gehaald en vervangen door een brede plank. Albertino, misschien in de veronderstelling dat er onder de plank nog een rooster lag. haalde deze weg, en tuimelde toen 10 meter naar beneden. De brandweer wist hem vrij snel weer uit de schacht te halen, en Alber tino werd, slechts lichtgewond (schaafwonden en kneuzingen), toch voor alle zekerheid even naar het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis ge bracht. Albertino is inmiddels weer thuis. DEN HAAG (GPD) - De au toverzekeraars nemen andere uitgangspunten voor het ver zekeren van auto's. Vanaf 1 januari 1982 zal de premie worden berekend naar het gewicht van de auto en niet langer op grond van de cata- loguswaarde. Voorts krijgen schadevrije rij ders een korting van maxi maal 60 procent terwijl brok kenmakers een toeslag van maximaal 60 procent zullen moeten gaan betalen. Ook krijgen rijders in het noorden en het zuidwesten van het land een korting wegens de geringere kans op ongevallen in die gebieden. De maatregelen, waarvan de korting per regio al wordt ge geven, zijn het resultaat van een aantal studies waartoe de autoverzekeraars in oktober vorig jaar hebben besloten. Een definitieve beslissing is nog niet genomen, maar vol gens het voorlichtingsbureau verzekeringen in Den Haag is over de uitgangspunten over eenstemming bereikt, zodat invoering in het komende jaar nagenoeg vaststaat. Voor de hoogte van de premie nemen de autoverzekeraars in het vervolg het gewicht van de auto als uitgangspunt, vanuit de opvatting dat de zwaarste auto dc meeste schade toebrengt. Bijgevolg zullen de meeste Britse, een enkele Franse en sommige Duitse auto's een hogere premie moeten op brengen dan Japanse in de zelfde prijsklasse of met het zelfde motorvermogen, door dat in de Japanse auto's veel meer gewiehtbesparend plas tic wordt verwerkt. i bui. Zonnige perioden i Minimumtemperatuur omstreeks 11 graden. Middagtempcratuur ongeveer 17 graden. Vrij krachtige wind uit west tot noordwest. Zon op: 05.18, onder: 22.03 uur. Mai op: 20.47, rfnder: 04.56 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee om 3. en 15.51 uur, laag water om 11.26 DEN BOSCH (GPD) - Op geen enkele wijze heeft de partijraad van de PvdA het formatie-onderhande laar Den Uyl zaterdag in Den Bosch moeilijk gemaakt. Den Uyl moet er maar het beste van zien te maken, zo luidde de bood schap vrij vertaald. De partijraad zong een flinke toon lager dan vier jaar geleden, toen de Partij van de Arbeid als grootste partij uit de verkiezingen te voorschijn kwam. Nu, na negen zetels verlies en met het CDA als grootste partij, koos de Pvd A-partij raad voor een ui terst bescheiden opstelling. Op basis van de al voor de verkiezin gen geformuleerde 'strijdpunten' mag Den Uyl met CDA en D'66 een kabinet trachten te smeden. Aanvullende eisen werden niet gesteld, geen van de strijdpunten werd als onbespreekbaar be stempeld. De PvdA weer in de regering, dat is het belangrijkste, zo is de stem ming in de partij. Daarvoor is be reidheid nodig om concessies te doen, en die is er, maar de gren zen zijn er ook. De partij moet 'zich kunnen herkennen' in het regeerprogramma. De neutrale Quotidien spreekt ook al van een „rose tornado" en ont komt niet aan het cliché van „een historische gebeurtenis", een term die de linkse Matin als kop van zijn ochtendeditie gebruikt. Het is uitgerekend de Mitter- rand-getrouwe Matin die duide lijk laat uitkomen dat de kiezers van gisteren „reformistisch" hebben gestemd, en niet revolu tionair en dat ze - met andere woorden - niets voelen voor com munisten in de regering. In de Franse pers wordt de over winning van de socialisten ver geleken met de jaren '58-'62, toen generaal De Gaulle aan de macht kwam en regeerde op de comfor tabele basis van eenzelfde kie zersmeerderheid als nu de socia listen zullen doen. Stemmen gaan dan ook al op die zeggen dat na de dood van de generaal in de persoon van Mitterrand de tweede De Gaulle is opgestaan. Na de tweede ronde van aanstaan de zondag zullen president Mit terrand en premier Mauroy be sluiten of ze de grote verliezers de hand zullen reiken door hen een of meer ministersposten te bieden. Nodig hebben ze hen waarschijnlijk niet. In het socialistische kamp was men begrijpelijk zeer verheugd over de resultatén. „Dit is een historische overwinning van links in Frankrijk", zei een jube lende Lionel Jospin, eerste-se- cretaris van de socialistische par tij. „Het is het hoogste aantal stemmen voor links in de ge schiedenis van de Franse repu bliek". In het kamp van de verliezers is de hoop nu nog gevestigd op dege nen die afgelopen zondag niet hebben gestemd. Dat was een re cord aantal van 28,9 procent van de kiesgerechtigden. Algemeen wordt echter aangenomen dat de uitslag van aanstaande zondag niet veel veranderingen in het huidige beeld zal brengen. 18 PAGINA'S Jan Raas start niet in de Tour PAGINA i Den Uyl in Moskou: praten over SS-20 PAGINA 7 Heerenveen leidt in de nacompetitie Roemenië steunt de Poolse leiders PAGINA 15 De enorme winst - jtit* men kan spreken •Sif. van een politieke iaardverschuiving van de socialistische partij van Frangois Mitterrand bewijst dat het Franse volk inderdaad een forse koerswijziging wit. Een deel van de verkiezingswinst is ongetwijfeld te verklaren door het benjden van een aantal linkse stokpaardjes tijdens de eerste dagen van het presidentschap en door het feit dat. met name de Gaullisten en Giscardisten voor namelijk kritiek leverden op de nieuwe man in het Elysee, in plaats van met concrete plannen te komen. Het grote verlies van de Franse communisten is andermaal op vallend. Met wat nu lijkt een feil loos politiek gevoel heeft Mitter rand de communisten van zich af weten te houden. Hij kon slechts rekenen op eenvijfde van de Franse Tweede Kamer, de Natio nale Vergadering. Toch heeft Mit terrand de communisten vooraf geen plaats beloofd in de rege ring. Het is hoogstwaarschijnlijk dat Mit terrand de eerste jaren kèn rege ren, wellicht zelfs met een abso lute meerderheid Uit de grote winst blijkt ook de wens van de Fransen om het door Mitterrand voorgestelde beleid ook werkelijk uitgevoerd te zien. En daar zit ironisch genoeg meteen het probleem Het is namelijk maar zeer de vraag of Mitterrand ook in staat zal zijn zelfs maar een deel van zijn verkiezingsbe loften door te voeren Daar be staat op zijn minst onzekerheid over. Het moet namelijk betaal baar zijn uit de economie. En ook in Frankrijk worden de economi sche verhoudingen slechts voor een deel door de politieke leiders bepaald De Partijraad van de PvdA heeft zich zaterdag, zoals verwacht, verstandig opgesteld. Ze maakte niet de fout, zoals in 1977, door arrogantie en naïviteit hoog in het vaandel te dragen Dat wil overi gens niet zeggen dat de coalitie CDA, PvdA, D 66 nu een kwestie van tijd is Ook al werd er in Den Bosch niet of nauwelijks over strijdpunten gesproken, ze liggen wel op de onderhandelingstafel en er zullen aanvaardbare oplos singen voor moeten worden ge vonden CDA-leider Van Agt is door de op stelling van de PvdA een mogelijk belangrijk tactisch wapen kwijtge raakt. Het is voor hem nu veel moeilijker geworden de PvdA los te weken van D 66. denkbaar in het geval de PvdA door stijfhoof digheid een blokkade had opge worpen De PvdA-top heeft we ten te voorkomen dat Van Agt de partij straks gemakkelijk de zwar te piet kan toeschuiven, tenzij de PvdA in de feitelijke onderhande lingen alsnog op een aantal pun ten koppig blijkt. Van Agt zal ze ker proberen een dergelijke hou ding uit te lokken Toe te juichen valt het dat de werk groep Socialistische Politiek, kortweg Wesp genoemd, is te ruggefloten In een land, waar men het moet hebben van coali ties. zijn dit soort werkgroepen al leen maar schadelijk als ze meer willen zijn dan alleen het geweten van de partij. LEIDSCH DAGBLAD Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste „Als de PvdA in het kabinet wil, is het niet om al datgene uit te voe ren waartegen we vier jaar oppo sitie voerden", zei partijvoorzit ter Max van den Berg. „We kie zen voor regeren, maar laten ons niet het verkeerde beleid afdwin gen". Toch liet dc anders vrij ra dicale Van den Berg zich zeer be scheiden uit: „Wij moeten iets van ons beleid herkennen". Wilt u mij nu i leei .j Kinnee Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Svp. bon ingevuld in een open enveloppe tonder postzegel opsturen neer L eidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1