VS woedend op Brezjnev Schandaal Italië haalt 6 miljoen vrijmetselaars door het slijk eist zware tol Guardia Civil folterde Aardbeving Iran 100TAAR DUS UW PAKJES ZIJN IN VERTROUWDE HANDEN BIJ PTT POST Regeringspartij in Ierland verliest 'Plantaziekte" in Spanje Vrijmetselaars in 135 landen hebben spijtig de ontwik kelingen in Italië gevolgd, waar een zich 'Propaganda 2' noemende pseudo- vrijmetselaarsbeweging de regering-Forlani ten val bracht. De 'loge' was ver wikkeld in misdadige acti viteiten op grote schaal, waaronder een samenzwe ring om te komen tot een dictatuur in Italië. H. C. Fcdi van de Utrechtse vrijmetselaarsloge. Hermannus van Tongeren: "Dit sleurt de naam van zes miljoen mensen door het slijk." De wereldbroederschap van vrijmetselaars telt zo'n zes miljoen leden in 135 landen. Nederland levert in 130 loges één promille van dat aantal leden met 6300 vrijmetselaars. Zij weten zich ver bonden door dezelfde grondslagen, zoals daar zijn: geloof in een hogere macht (de Opperbouwmeester), het met doen aan politiek en het niet toelaten van vrouwen Maar in elk land bestaan ook pseudo-vrijmetselaarsverenigingen, die geen betrekkingen onderhouden met de regelmatige broe derschap. In Italië is dat altijd een moeilijke zaak geweest. Mus solini verbood de vrijmetselarij, maar na de oorlog waren er allerlei groepen die onder het mom 'de enige echte' te zijn claims wilden doen gelden op bezittingen Mensen van twijfelachtig allooi bedienden zich zelfs van eerbiedwaardige namen om een graantje mee te pikken. Zo zijn er naast de sinds 1955 erkende grootloge het Groot Oosten van Italië nog een aantal grote en kleinere vrijmetselaarsorganisaties ontstaan Daarin zullen onge twijfeld ook prima kerels zitten, maar controle daarop hebben wij niet. De erkende broederschap in Italië kende ook een loge 'Propaganda 2', maar daarvan zijn - volgens Fedi - 42 eerbiedwaardige Ita liaanse burgers lid. „In Italic zijn geheime organisaties verboden, daarom heeft deze pseudo-misdadige groep zich van de vrijmet selarij bediend als dekmantel. Wat voor organisatie het precies was. is ons niet bekend, want zij kwam op geen enkele ledenlijst Idealisten Fedi komt na diep nadenken tot de conclusie, dat zeker niet de échte vrijmetselaars, maar evenmin pseudo-orden misdaad kun nen bedrijven ('want dat zijn ook idealisten, zij het dan dat ze afwijkende regels kennen Wel gelooft hu in de mogelukheid dat een misdadigersorganisatie zich van de naam vrijmetselaars be dient, zoals in Italië het geval zou zijn geweest. ..Ze hadden zich net zo goed in een elitaire tennisclub kunnen verenigen", vindt Fedi. Het zijn in een land als Nederland gerespecteerde mensen die zich hebben geschaard onder de rijen van de Eén Eén van hen, Rus- wijks burgemeester Zeevalking, schreef eens „Een loge I I en vereniging van mannen met een van elkaar verschillende gods dienstige, levens- of maatschappijbeschouwing: een vereniging die er haar beginsel van maakt alle andere verenigingsvormen te tolereren en te aanvaarden. Niet voor niets is de loge het geeste lijk produkt bij uitstek van de Westeuropese cultuur, de bescha vingsvorm die godsdienstvrijheid, persvrijheid, vruheid van on derwijs en het recht van vereniging en vergadering heeft voortge bracht". „Helaas", zegt Fedi. „zijn er wel eens broeders die uittreden en zelf een orde beginnen. Uit mijn eigen loge zijn leden naar een pseu- do-loge met een duidelijk linkse signatuur gegaan. De Watergeu zen, die niet het geloof in de Opperbouwmeester erkennen Het waren voortreffelijke kerels, maar ze wilden hun stem laten ho ren in de politiek, uitspraken doen - en dat kan nu eenmaal niet". „Heb je allemaal precies dezelfde overtuiging, dan is het begrip 'loge' verloren, want die beantwoordt des te beter aan haar doel hoe grilliger zij is samengesteld. Ik begrijp het wel wat die mi sen beweegt zich dan toch ook vnjmetselarij te noemen, is het spel, de werkwijze die hen aanspreekt. De broederschapsidee. De riten ook. Want wij kennen eigen gebruiken om nieuwe leden op te nemen, om leden tot gezel te bevorderen of tot meester te verheffen. Die zijn geheim, omdat ze voor de man in kwestie c verrassing moeten zijn. Als je iemand een geschenk gaat geven, zeg je van tevoren ook niet wat het is". De vrijmetselarij kent belangrijke vormen van symboliek. De bouwsymboliek drukt de voornaamste stempel zo is de ruw steen het symbool van de mens die gevormd moet worden tot ee zuivere kubiek om te kunnen worden ingevoegd in het bouu werk van levende bouwstenen, die de broeders van een loge met elkaar nastreven te vormen. Wie het heeft over zes miljoen vrijmetselaars, heeft het over zes miljoen mannen, want vrouwen worden in de loge niet toegela ten. Fedi: „Als we wel eens bueenkomsten voor belangstellenden beleggen, is dat altijd weer een punt van kritiek en wc kunnrn ons eigenlijk niet verdedigen. Het is nu eenmaal een traditie En mannen zijn onder elkaar toch opener dan wanneer er vrouwen bij zun. Het competitie-element ontbreekt' Zeevalking schreef er dit van „De komst van de vrouw in de loge zou de onderlinge verhouding van de broeders, de eendracht, niet ten goede komen en de openhartigheid zou plaatsmaken voor een gereserveerder optreden" De katholieke kerk heeft de vrumetsclarij altijd veroordeeld, i vrijwei alle dictatoriale staten gelden verbodsbepalingen van c kant van de overheid. Toch hebben er veel bekende mannen deel van uitgemaakt, vorsten zoals Willem II in Nederland, Ameri kaanse presidenten als Roosevelt en Truman, kunstenaars en letterkundigen als Goethe, Haydn en Mozart, in het Nederland van vandaag mensen als Vonhoff, Zeevalking en Henn Knap De officiële naam is nog steeds Orde van Vnjmetselaren onder het Grootoosten der Nederlanden en dat heeft te maken met de licht- symboliek van de vrijmetselaars, die in Bilthoven een bejaarden huis met als naam 'Het Oosten' bezitten. Gruwelijke dood van drie jongens (Van onze correspondent Gerrit Jan Hoek) MADRID - Na de bezetting van het Spaanse parlement op 23 februa ri jl. door een eenheid van de Guardia Civil onder leiding van luitenant-kolonel Tejero, is dit para-militaire korps de laatste weken opnieuw in opspraak ge raakt. Aanleiding is de myste rieuze dood van drie jonge Span jaarden op 10 mei jl., daags na hun arrestatie door de Guardia Civil in het Zuidspaanse Alme- let drietal, afkomstig uit het noor delijke Santander, zou in Alme- ria de eerste communie bijwo nen van eer. familielid van n van hen. Vlak na aankomst in Alme- ia werden ze gearresteerd. De ruaria Civil vermoedde dat ze leel uitmaakten van een ETA- ommando. De volgende mor- ;en vond het drietal de dood oen hun gehuurde auto van een alud reed en in brand vloog, ar zowel de toedracht van het «ngeluk als de vraag wat er tus- en het moment van de arrestatie •n het ongeluk gebeurd is, is een naand lang omgeven geweest met raadsels. De laatste dagen begint er enig licht in deze duis tere affaire te komen. Volgens de officile lezing van de Guardia Civil is er sprake ge weest van noodweer. Na de ar restatie van het drietal (in hun auto zouden twee pistolen zijn aangetroffen) vervoerde de Guardia Civil hen naar een plek buiten Almeria waar men een wapenopslagplaats vermoedde. Onderweg zouden de drie jon gens vanaf de achterbank hun bewakers hebben aangevallen. Deze zagen geen andere uitweg dan zich uit de rijdende auto te laten vallen. Deze stortte stuur loos van een klein talud onder beschieting door de rest van de Guardia Civiles.Maar die officile versie is zo langzamerhand on houdbaar geworden door de vele tegenstrijdigheden die de afgelo pen weken zijn opgedoken. In de eerste plaats is het volstrekt on gebruikelijk dat arrestanten op een dergelijke manier worden vervoerd. Bovendien zaten hun handen met handboeien op hun rug. wat de poging tot overmees tering van hun bewakers op zich al niet aannemelijk maakt. Ook op andere punten rammelt de officile lezing. Bijvoorbeeld hoe de auto in brand kon vliegen, ter wijl deze zachtjes het talud af gleed. Opmerkelijk is dat later de benzinedop ontbrak en de mees te kogelinslagen rond de benzi netank zaten. Volgens experts is het bovendien onmogelijk dat de stoffelijke overschotten zodanig verkoold konden raken alleen ten gevolge van de inhoud van de benzinetank. Een ander detail is dat een aantal toevallig passerende sportvissers die hun brandblussers aanboden het commando kregen door te rilden. Toen de stoffelijke resten uit de auto werden gehaald, ble ken armen en benen te ontbre ken. En lijk miste tevens het hele gebit. De rompen bleken door zeefd met kogels. Minister Roson van binnenlandse zaken, ter verantwoording geroe pen door het parlement, hulde zich in nevelen, sprak van „een trieste vergissing". Maatregelen tegen de Guardia Civiles bleven uit. Het weekblad Mundo Obrero lichtte deze weck voorzichtig een tipje van de sluier op en onthul de nieuwe feiten, gebaseerd op verklaringen van de elf Guardia Civiles tegenover de speciaal met deze affaire belaste rechter van onderzoek. De werkelijke toedracht overtreft het macabere. Na hun arrestatie blijkt het drietal afgevoerd te zijn naar een afgelegen oord twintig kilometer buiten Almeria. In een verlaten dependance van de Guardia Civil werden ze aan een uitgebreid verhoor onderwor pen. waarbij de 11 Guardia Civi les hun opgekropte woede op de vermeende terroristen op bar baarse manier uitleefden. Als gevolg van de wrede folterin gen bezweken twee jongens. De derde werd meer dood dan le vend naar buiten gesleept, tegen een muur geplaatst en gefusil leerd. Om deze gruweldaden te camoufleren, werd vervolgens het „ongeluk" in scne gezet. Hoe bruut het bij het 'verhoor' is toe gegaan, blijkt uit verklaringen van de begrafenisondernemer, dat hij op de achterbank van de auto losse stukjes bot aantrof. De advocaat van de familie van het drietal, Dario-Fernandez, doet ondanks herhaalde dreigemen ten de zaak te laten rusten ver woede pogingen de waarheid aan het licht te brengen. Om te bewijzen dat er inderdaad sprake is geweest van brute foltering, heeft hij geist dat er alsnog lijk schouwingen worden verricht. Tot dusver zonder veel succes. Want als er in Spanje een offi cieel orgaan betrokken is bij een schandaal, begint de dans om de doofpot pas goed. nu worden geleid door generaal Vali Fallahi, en een condolean tieboodschap naar aanleiding van de aardbeving. Een volgende etappe in de machts strijd tussen Bani-Sadr en de is lamitisch republikeinse partij (IRP) onder leiding van de fun damentalistische ^jatollah Be- heshti kan zich mogelijk volgen de week iftpfltafl in het parle ment tijdens een buitengewone zitting achtrr gesloten dOUTM over "dringende kwesties waar mee het land wordt geconfron teerd". Indien de IRP. dk parlement de meerderheid bezit, het ontslag van Bani-Sadr als president wil. zal zij het parle ment een uitspraak moeten ont lokken over "politieke onbe kwaamheid" van Bani-Sadr Het Iraanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren een oproep van de Arabische liga om te komen tot een bestand met Irak afgewezen Volgens Iran was de Israëlische aanval op de Iraakse kerncentrale een poging van de Verenigde Staten om de Iraakse president Saddam Hoes sein ie redden. "Het imperialistische Amerika heeft in een laatste poging de val van Saddam Hoessein te voorko men het bombardement door Is raël op de kerncentrale veroor zaakt en daarmee met propagan da en spektakel de aandacht van de Arabische natie op Bagdad gericht", aldus een verklaring van het ministerie die voor de ra dio Teheran werd voorgelezen Niet wij voeren bewapening op, maar zij" TEHERAN (AFP. Reuter. UPI) - De zware aardbeving die donder dag Irans zuidoostelijke provin cie Kerman trof, heeft aan zeker drieduizend mensen het leven gekost, zo heeft het Iraanse pers bureau Pars gisteren bekendge maakt. Nog eens vijfduizend per sonen liggen bedolven onder het puin van ingestorte winkels. De stad Golbaft is het ernstigst ge troffen. Volgens Pars is 95 pro cent van de tienduizend inwo ners tellende stad door de beving met een kracht van 6.8 op de schaal van Richter in puin ge legd. President Bani-Sadr, wiens macht deze week ernstig werd verzwakt na zijn ontslag als op perbevelhebber van het leger, verklaarde dat vooral de slechte kwaliteit van de behuizing debet is aan het hoge dodental. Hu leek duidelijk te verwijzen naar de in terne machtsstrijd in Iran waar van hij het slachtoffer dreigt te worden toen hij in zqn con- doleantieboodschap zei dat "in terne verdeeldheid en extreem machtsstreven" hadden verhin derd dit soort tekortkomingen teniet te doen. Ajatoilah Chomei- ni heeft inmiddels een hulpcom missie ingesteld en snelle hulp aan het getroffen gebied bevo len. President Bani-Sadr bleef gisteren in zijn kantoor na een rondreis langs garnizoenen in het westen van het land. Zijn enige officiële daden bleven beperkt tot het zenden van een felicitatiebood- schap aan de stnjdkrachten die WASHINGTON - Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft de Russische presi dent Leonid Brezjnev er gisteren van beschuldigd te proberen de aandacht van Moskou's eigen "massieve milita're versterkin gen" af te leiden. Dit ministerie reageerde hiermee op de uit spraak van Brezjnev tegenover de Zweedse ex-premier Olof Pal- me, als zouden de Verenigde Sta ten de wapenwedloop opvoeren en tot dusverre geen belangstel len voorbereidingen treffen voor formele onderhandelingen, die later dit jaar moeten beginnen. Hysterie Tegenover Palme sprak Brezjnev volgens het officiële persbureau Tass van "koortsachtige activi teiten van de militaristen in het NAVO-blok" om "doelbewust een militaire hysterie en kunst matige angst op te roepen ten op zichte van de mythische 'Sovjet dreiging". ling hebben getoond voor het Tevens suggereerde Brezjnev dat openen van "serieuze onderhan delingen" over de beperking van het aantal kernwapens voor de middellange afstand in Europa. Palme vertoeft momenteel in Mos kou in zijn hoedanigheid als voorzitter van de onafhankelijke commissie voor ontwapenings- en veiligheidsvraagstukken. Woordvoerder David Passage van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde dat Brezjnev blijkbaar probeert "de aanwezigheid van de com- missie-Palme in Moskou voor propagandadoeleinden uit te buiten". "De Verenigde Staten hebben zo wel rechtstreeks aan de Russi sche regering als in publieke ver klaringen hun verbondenheid duidelijk gemaakt met een se rieuze en waardevolle dialoog over wapenbeheersingsaangele- genheden, alsook over andere belangrijke internationale pro blemen", zei Passage. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Alexander Haig zal in september een ontmoeting hebben met zijn Russische ambt genoot Andrei Gromyko. Zij zul- IILLY CARTER IN HET NAUW Het bezit van Billy Carter, broer van oud-president Jimmy Carter van de Verenigde Staten, in Plains en in Buena Vista in Georgia is door de belastingen geconfisqueerd, omdat hij voor 105.000 dollar in het krijt zou staan. et grondbezit van Billy Carter in Plains, een benzinepompstation en een baseballveld incluis, zal eind juni openbaar worden ver kocht. e kans bestaat dat de opbrengst groot genoeg zal zijn om Billy Carter uit de penarie te helpen. Washington alleen het aantal Russische kernraketten voor middellange afstand wil beper ken en niet wil praten over de zo genaamde vooruitgeschoven Amerikaanse kernwapens. "Een dergelijke benadering strookt to taal niet met het beginsel van ge lijkheid en gelijke veiligheid en wij kunnen daarmee niet ak koord gaan," zei Brezjnev vol gens Tass. Geweld Passage verklaarde dat de aanval van Brezjnev "meer bedoeld lijkt om de aandacht af te leiden van de eigen Russische massieve mi litaire versterking over het afge lopen decennium en de groeien de bereidheid van de Sovjet- Unie om door middel van geweld haar doelen te bereiken, in plaats van bij te dragen aan een serieus gesprek over wapenbeheersing". MOSKOU - De Russische partijleider Brezjnjev (links) begroet in het Kremlin de Zweedse oud-premier Palme Brezjnjev lanceerde in zijn gesprek met Palme, die een internationale ontwapeningscommissie leidt, een felle aanval op het Westen. "Herstel economie blijft uit" PARIJS (AP) - Het verwachte herstel van de economie in de Westerse industrielanden en Japan is uitgebleven en dit herstel wordt nu niet eerder verwacht dan tegen het einde van het vol gende jaar. Dat heeft de heer Van Lennep, de secretaris-generaal van de organisatie voor economische samenwerking en ontwik keling (OESO) gisteren in Parijs verklaard. "De verwerking van de tweede olie-crisis waarop werd gehoopt en een stap in de richting van een redelijke groei en een beperking van de werkloosheid hebben niet plaatsgevonden", aldus Van Lennep. Hij schreef de vertraging in het herstel toe aan de "zeer aanzienlij ke" achteruitgang van de Europese valuta ten opzichte van de dollar, die de importprijzen van energie en andere grondstoffen sterk heeft doen stijgen. Ook de hoge rentestand remt het her stel, omdat dit de vraag en de investeringen doet afnemen. Hoewel Van Lennep geen aanwijzing gaf van de vooruitzichten voor dit jaar wordt aangenomen dat de OESO een groei voorziet van 0.5 procent voor alle lidstaten samen. In december voorspel de de OESO nog een groei van 1 procent (de groei bedroeg in 1980 1.25 procent). DUBLIN (DPA) - De regerende Fianna Fail, de partij van pre mier Charles Haughey, heeft bij de parlementsverkiezingen in de Ierse republiek verlies geleden. Volgens voorlopige berekenin gen moest de partij ongeveer vijf procent prijsgeven aan de oppo sitie voerende Fine Gael. Dat zou betekenen dat zij in het nieuwe parlement vijf zetels minder krijgt. In de oude "dail" had de Fianna Fail met 82 van de 148 ze tels een veilige absolute meer derheid. Verkiezingsexperts hadden al uit gerekend dat de Fina Gael en de Labour Party aan een winst van vier procent voldoende zouden hebben om een regering te kun- Toen gisteren de eerste uitslagen bekend waren bleek echter dat de kleine Labour Party in het he le land stemmen verloren had. Zelfs haar leider, Frank Cluskey, is niet zeker van herverkiezing. Bij de telling bleek verder dat de negen kandidaten van het Ierse republikeinse leger (IRA), die in de Maze-gevangenis van Belfast zitten, de regeringspartij stem men hebben afgesnoept. Sensationeel is de prognose dat de Fianna Fail-afgevaardigde Sheila de Valera haar zetel zal verliezen. De kleindochter van de eerste president van de Ierse republiek, Eamon de Valera, is een krachtig voorstandster van aansluiting van Noord-Ierland bij de repu bliek. Zij stond kandidaat in Du blin. nen met epidemien die zich on geveer 20 jaar geleden in West- Duitsland en Nederland hebben voorgedaan. De Spaanse arts noemde met name de „Planta-ziektc" die in 1960 in Nederland woedde als gevolg van het gebruik van margarine van dat merk met een schadelij ke chemische substantie. Het enige verschil is, dat in de Spaan se variant ook de longen worden aangetast. (Van onze correspondent) MADRID - Ruim een maand na het uitbreken van de mysterieuze longziekte, die in Spanje tot nu toe al 31 slachtoffers heeft geist, lijken de Spaanse medici op het spoor gekomen te zijn van de oorzaak van de ziekte. Tijdens een persconferentie gisteren ver klaarde prof. Jaquetti, huidspe cialist van het provinciale zie kenhuis van Madrid, dat de symptomen van de ziekte bijzon der VPPl nvorocnl"!"":'0" vortr».

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9