Kernwapens bespreekbaar Proefproces alimentatie verloren Geen straf bij niet- betalen minimumloon Kans op akkoord over bouw-cao Ook de wegen van Lubbers zijn ondoorgrondelijk Man moet ook na 29 jaar uitkering blijven betalen PvdA op alle punten tot concessies bereid Snel besluit nodig over hormonen ZATERDAG 13 JUNI 1981 jSm AMSTERDAM (GPD) - Het ge rechtshof te Amsterdam heeft gisteren by monde van mr. Kalf, vice-president, het verzoek van SOGM (Stichting Organisatie Gescheiden Mensen) in het proefproces-Jongenburger afge wezen. De heer C. Jongenburger (69) woonachtig te Weesp heeft het gerechtshof verzocht hem te ontheffen van zijn verplichting een uitkering te betalen voor het levensonderhoud van zyn ex- echtgenote mevr. G. J. Veerman (70), althans de uitkering te stel len op een lager bedrag of die uit kering af te bouwen tot nihil. Voor de heer Jongenburger was dit zijn vierde proces in deze zaak, de uitslag noemde hij „te leurstellend". Jongenburger is in 1936 met me vrouw Veerman getrouwd. Het huwelijk duurde tien jaar. Sinds 1952 heeft hij haar de jaarlijks krachtens de wet verhoogde ali mentatie betaald. Hij begon met f 342,50 per maand in 1952 en be taalt nu een bedrag van f 495 per maand plus een maandelijkse le- vensverzekeringspremie van on geveer 300 gulden. In 1977, toen de scheiding officieel van kracht was, is Jongenburger met de pro cesvoering begonnen, geholpen door de SOGM. De stichting wacht nu op advies van hun advocaten alvorens ver dere stappen in dit proces te on dernemen. Ondanks het feit dat dit proefproces verloren is. was de heer Verhaaren, voorzitter van de SOGM, niet geheel teleur gesteld. „Het Amsterdamse ge rechtshof zegt zelf in haar com mentaar dat in een geval als dit de alimentatie slechts voor een beperkte tijdsduur gehandhaafd moet worden. Alleen, kan op de ze grond die tijdsduur niet bein- digd worden, omdat de wet er nog niet naar is". Binnenkort zal de SOGM met een nieuw proefproces van start gaan. De heer J. F. Honig betaalt al vanaf 1957, 24 jaar lang. ali mentatie. Hij is 15 jaar getrouwd geweest. Twee processen over het beindigen van de alimenta tieplicht heeft hy al achter de rug. Het laatste verlaagde alleen de maandelijke bijdrage van f885 naar f300. Voornamelijk omdat zijn ex-vrouw sinds vorig jaar aow krygt. De SOGM strijdt al jaren voor een aan banden leggen van de ali- mentatieduur: „Wy zien het beta len van alimentatie slechts nodig om een periode te overbruggen van een huwelijksverleden naar een nieuw leven. Een periode van vijf tot maximaal tien jaar lijkt ons voldoende. Excessen op dit gebied zoals bij de heren Jon genburger en Honig moeten in de toekomst worden voorkomen. Dat mag niet meer voorkomen", aldus Verhaaren. ALKMAAR (ANP) - den. Midden op de foto ln Alkmaar is gisteren onder grote belangstelling de traditionele graskaasmarkt gehou- groepje dames die mochten voorproeven, rechts de Waag waar kaas wordt gewogen. DEN HAAG (GPD) - De Sociaal- Economische Raad is van me ning dat het invoeren van straf sancties op het niet uitbetalen van het wettelijk minimumloon en de minimum vakantiebijslag nog niet noodzakelijk is. Wan neer echter zou blijken dat de ver schillende middelen ter bevorde ring van de naleving van de wet te kort zouden schieten, is het niet uitgesloten dat alsnog strafbaar stelling van onderbetaling zou moeten worden overwogen. Op grond van in de afgelopen jaren door de Loon Technische Dienst uitgevoerde onderzoeken con cludeert de SER dat nu nog 40.000 minimumloners worden onderbetaald door hun werkge ver. De SER vindt daarom dat de Verbod op commerciële tv DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft nu ook wettelijk vastgelegd dat de minister van crm de be voegdheid krijgt buitenlandse tv-programma's te verbieden die bestemd zijn voor het Neder landse publiek en dienstbaar zijn aan commercile doeleinden. Dit is gisteren in Den Haag bekend gemaakt. De ministerraad heeft enkele wets wijzigingen voor de omroep aan vaard. Aan deze wetswijziging is een principile discussie in de Tweede Kamer voorafgegaan naar aanleiding van het feit dat de firma Deltakabel destijds tv- programma's vanuit Luxemburg via Sluis in Zeeuwsch-Vlaande- ren ons land binnenvoerde. Mi nister Gardeniers schreef vervol gens een notitie, waarin gesteld werd dat buitenlandse, op Ne derland gerichte tv-programma's dienden te worden tegengegaan, omdat deze het binnenlandse omroepbestel zouden aantasten. onderzoeken van de LTD opge voerd moeten worden. De SER wil ook dat de LTD zonder toe stemming van de werkgever, doch wel met diens medeweten, recht van toegang tot de onderne ming moet hebben voor het ver richten van onderzoek. Leidt zo'n onderzoek ertoe dat on derbetaling wordt geconstateerd, dan kan de LTD de ondernemer hierop wijzen en hem twee maan den de tijd geven die onderbeta ling ongedaan te maken. Geeft de werkgever daaraan geen gevolg, dan zouden in ieder geval de be trokken werknemers en hun bon den geinformeerd moeten wor den. Die kunnen dan een rechter lijke procedure tegen de werkge ver aanspannen. De SER acht een voorschrift tot vermelding van het bruto wette lijk minimumloon op het loon- strookje wenselijk. Onderbeta ling door onwetendheid van de werknemer zal daarmee voor een belangrijk deel tot het verleden gaan behoren. DEN HAAG - Tijdens de formatie-onderhandelingen tus sen PvdA, CDA en D'66 liggen geen onbespreekbare en niet-onderhandelbare punten op tafel. Dat geldt ook de kwestie van de plaatsing van nieuwe kernraketten in ons land. Ook de uitkomst van het beraad daarover is „be spreekbaar". Dat bleek gisteren na afloop van de eerste volle dag onderhandelen tussen de fractieleiders Van Agt (CDA), Den Uyl (PvdA) en Ter- louw (D'66). Volgens de woord voerder van Den Uyl is géén punt ononderhandelbaar. De strijdpunten van voor de verkie zingen geven slechts een onder grens aan. Den Uyl lijkt hiermee een gematig der standpunt te hebben ingeno men dan zyn partij voor 26 mei deed, toen over de uitkomst van het kernwapenberaad niet te pra ten viel. Ook op andere punten blijkt van enige matiging sprake, want alle betrokkenen spraken gisteren over „de goede sfeer" in de besprekingen. De onderhandelaars hebben vrij dag al meteen over een groot aantal onderwerpen gediscus sieerd, aan de hand van enkele notities van de informateurs Lubbers en De Koning. Er wer den nog geen conclusies getrok ken, maar „in de verkennende sfeer" standpunten uitgewisseld en besproken. „De informateurs wilden de gren zen beproeven van de wil van de politieke partijen", zo heette het gisteren rond het Binnenhof. Die wil schijnt aanwezig te zijn, „maar het blijft natuurlijk moei lijk om tot elkaar te komen", zei de CDA-woordvoerder. Maandag gaan de onderhandelaars echt met elkaar in de slag. De agenda van gisteren bevatte de volgende onderwerpen: volks huisvesting (huren, hypotheek rente, woonruimteverdeling en de totstandkoming van een 'huisvestingswet'), energie (na tuurlijk het al dan niet stilleggen of sluiten van de kerncentrales en de gevolgen daarvan voor de economie, en - energiebesparen de - maatregelen om minder van olieinvoer afhankelijk te zijn), defensie (bezuinigingen, kern wapens), de herstructurering van de rijksdienst (vermindering van het aantal ministersposten), on derwijs (middenschool, de posi tie van het openbaar en bijzon der onderwijs), de studiefinan ciering en het educatief verlof) en tenslotte de abortus. Dat laatste punt werd opgevoerd door het CDA, dat niet wenst te tornen aan de begin dit jaar aan vaarde abortuswet. Den Uyl heeft gisteren laten weten dat er in de PvdA-visie ruimte voor de Tweede Kamer moet zijn om via initiatieven tot wijziging en aan passing van deze wet te komen, nu tijdens de formatie zeker geen overeenstemming over de uit voering van de abortuswet valt te bereiken. Maandagmiddag om kwart over twee gaan de besprekingen ver der. Twee uur eerder komt de PvdA-leider terug uit Moskou, waar hy dit weekeinde verblijft als lid van de Commissie Palme, die onder leiding van de Zweed se oud-premier probeert de mo gelijkheden voor ontspanning tussen Oost en West te onderzoe ken. WOERDEN (ANP) - Werkgevers en vakbonden hebben gisteren overeenstemming bereikt over enkele punten uit de nieuwe bouw-cao. Dinsdag worden de onderhandelingen voortgezet De kans is niet uitgesloten, dat er dan een akkoord wordt bereikt, zo zei een woordvoerder. Gisteren is onder meer gesproken over een nieuwe loonstructuur Afgesproken is. dat het aantal ADVERTENTIE Het jaar is nog niet eens half voor bij, en in de resterende zeven maan den hoop ik nog talrijke goede wij nen te proeven. De kans lijkt echter klein dat ik daarbij een wijn ont moet met eenzelfde eminente ver houding tussen prijs en kwaliteit als de wijn die ik onlangs in Zuid- Frankrijk heb ontdekt. Met alleen nog een klein vraagteken erbij roep ik deze rode wijn dan ook uit tot mijn wijn van het jaar. Het is beslist niet de grootste, de rijkste, de beste wijn die ik in 1981 heb gedronken en nog zal drinken. Maar voor zijn prijs - slechts f 6,60 per fles biedt hij wel een verbazend briljante kwa liteit. door Hubrecht Duijker De wijn heet Domaine de Villema- jou, en het is een Corbieres uit 1978. Het Corbières-di8trict ligt in Frank- rijks diepe zuiden, in het departe ment Aude tussen de lijn Narbonne- Carcassonne en het departement Pyrénées-Orientales. Grote delen er van zijn bergachtig, zodat van de 200.000 beschikbare hectaren slechts 40.000 geschikt zijn voor wijnbouw. Bijna 90% daarvan wordt momenteel gecultiveerd. De wijnen van Corbières in overgrote meerderheid rood ontvingen de status van "vin delimité de qualité supérieure" ofwel v.d.q.s. in 1951. Men hoopt voor het eind van de ja ren tachtig te promoveren tot het wat hogere niveau van "appellation oontrólee". Vooral de afgelopen 10 jaar is er in de Corbières ontstellend veel werk verricht, Jacques Berges, voorzitter van het syndicaat van de cru Corbiè res, vertelde mij bijvoorbeeld dat een decennium terug slechts vijf boeren hun eigen wijn bottelden. Dat zijn er nu ruim 130. De handels huizen interesseerden zich 10 jaar terug nauwelijks voor Corbières, want traditiegetrouw ging hun be langstelling alleen uit naar de goed kope Midi-wijntjes waarmee de Cor bières wordt omringd. Corbières werd dan ook nauwelijks verkocht. In die situatie kwam eveneens ver andering, en wel omdat de wijnbou wers zelf gingen samenwerken. De eerste groep dateert uit 1967, Les Vignerons du Val d'Orbieu. Hij be stond uit zeven wijnbouwers, stuk voor stuk mensen die er genoeg van hadden dat hun wijn door de handel als een willekeurige "gros rouge" werd beschouwd. Momenteel is Les Vignerons du Val d'Orbieu de groot ste producentengroep van de Cor bieres en verwante gebieden. Er zijn niet minder dan 154 individuele wijnbouwers bij aangesloten alsme de zeven coöperaties. Gezamenlijk produceren de leden 50 min liter wijn per jaar, van (vaak opvallend goede) streekwijnen tot' en met de best mogelijke Corbières. De grootste sprong voorwaarts vond in de Corbieres op het vlak van de druiven aan plant plaats. Tot voor 10 jaar domineerde de carignan hier volstrekt. Er bestaan zelfs nu nog Corbières die voor 100% van de ze druif worden gemaakt. Men ont dekte echter dat de wijn aan schake ringen en pure klasse won als men andere druiven aan de carignan toe voegde. Druiven als de grenache noir, cinsault, syrah en mourvèdre. Met klem dus werd de boeren gead viseerd om bij herplanten e.d. een deel van deze "verbeteringsdruiven" te gebruiken. Voorts ook kreeg men de wijnbereiding beter onder de knie en laat tegenwoordig een gloeiende groep boeren hun beste wijn in eikehouten vaten rijpen. Tot welke verrassende resultaten men nu in de Corbières kan komen, bewijst de wijn van het Domaine de Villemajou. Dit is eigendom van Georges Bert rand, een uiterst com petente en dynamische persoonlijk heid. Hij heeft aan de wieg gestaan van Les Vignerons du Val d'Orbieu en deed meer dan wie ook om bij de aangesloten wijnbouwers het kwali teitsniveau omhoog te brengen. Nog steeds is hij dagelijks druk in de weer om te proeven, te praten, te adviseren, te overtuigen. Reden van spreken heeft hij beslist, want zijn wijn behoort tot de absolute top van wat er in de Corbieres bestaat. Zelf heb ik o.a. op een grote vergelijken de proeverij kunnen constateren. Het Domaine de Villemajou ontleent zijn naam aan het gehucht Villema jou niet ver bezuiden Lezignan. De 50 ha wijngrond strekt zich over di verse hellingen uit in een stil, vrij wel geheel door druivenstokken be dekt landschap. Bij de grote, hoge kelder staat geen naambord, want gelegenheid om gasten te ontvan gen. is er niet: Georges Bertrand heeft al zijn geld in de wijngaard en apparatuur geïnvesteerd. De aan plant bestaat uit 60% carignan, 20% grenache. 12 k 13% syrah, 0% cin sault en nog een klein beetje caber- net-sauvignon. Na afloop van het vi- nificatieproces rijpt de wijn 6 maan den in eikehouten vaten (veelal ge bruikte fusten van Ch. La tour in de Medoo) en vervolgens nog eens een half jaar op fles. Daarna wordt de wijn via Les Vignerons du Val d'Or bieu verkocht. De 1978 bezit een diepdonkere, on doorzichtige kleur en nogal gecon centreerd, zacht parfum met tonen van fruit en eikehout. De smaak vind ik verrukkelijk: soepel, leven dig, elegant, geschakeerd en met ook weer impressies van fruit en ei kehout (dat je in deze en veel andere wijnen proeft in de vorm van vanil le). Het is een zuivere, harmonische wijn die even onder kamertempera tuur het beste smaakt. Nogmaals, in absolute zin is het geen grote wijn, maar in verhouding tot zijn prijs per se wel. De wijn wordt ver kocht door de kleine betrouwbare wijnkoperij Noordman Frères. Haagweg 59, Leiden. Tot nu toe heeft men er weinig van verkocht, gewoon omdat niemand echt goede wijnen uit de Corbieres verwacht. De prijs van f 6,60 geldt per fles voor twee dozen franko huis Bij een minder grote afname betaalt men een deel van de verzendkosten. Eventueel ook kan men op de Haag- weg de wijn per fles kopen. Ope ningstijden maandag lm vrijdag van 9-5 en zaterdag van 9-4 uur. Te lefoon (071) 310419 Bron: Het Financieele Dagblad, 29 mei 1981 functiegroepen in de huidige cao, acht, in de nieuwe cao tot vyf zal worden teruggebracht. De onderhandelingen zijn al gerui me tijd aan de gang. In april wer den ze afgebroken omdat de werkgevers het bestaande sys teem van vakantiezegels wilden afschaffen. De bonden zijn daar niet tegen, maar ze willen de ze gels pas afschaffen als er een goede andere regeling is voor de vakantietoeslag. Er dreigden ac ties in de bouw, maar dankzij het optreden van een bemiddelaar De werkgevers zyn van hun standpunt afgestapt dat de nieu we loonstructuur alleen maar kan worden ingevoerd als tege lijk het vakantiebonnensystecm wordt afgeschaft. DEN HAAG (GPD) - In een spoed- brief aan minister Braks van landbouw heeft de Consumen tenbond namens de verenigde Europese consumentenorganisa ties erop aangedrongen dat de ministers van landbouw van de EG op hun komende vergade nng nu eindelyk eens een beslis sing nemen over een verbod op het gebruik van hormonen by het mesten van vee. Hoewel de Consumentenbond lof heeft voor de inspanningen van de minister, stelt de bond dat het een schandaal zou zyn voor de Europese consument, als niet voor 1 juli een beslissing zou zyn genomen. De Europese concu- mentenorganisaties krygen ge noeg van de besluiteloosheid van de ministers. LEIDEN - Het heeft even ge duurd. maar de afgelopen week heeft WD-leider Hans Wiegel zich dan toch vanaf zyn buiten in het Friese Ee gemengd in het ïnformatie- spel. Bij de informateurs te kende Hij protest aan tegen het uitsluiten van de WD bij de onderhandelingen en voorzitter Dolman moest by de beëdiging van nieuwe par lementariërs tevergeefs wachten op de geloofsbrie ven van de WD-bewindslie den. De protestbrief van Wiegel aan het adres van de heren Lub bers en De Koning, kan als een "verplicht nummer" wor den afgedaan Op het mo ment dat de WD zich ak koord verklaarde met de keu ze van het informatieduo om op de hoogte te worden ge houden van de loop van het informatiegesprek met CDA. PvdA en D'66, stond al min of meer vast dat de WD in de eerste serie onderhandelin gen buiten spel zou blijven Zijn uitlating dat "de infor mateurs de oren naar do PvdA hebben laten hangen", is dan ook meer bedoeld voor de eigen achterban, dan voor de leidster van het informa- tiespel. koningin Beatrix. Deelname van de WD aan het gesprek tussen CDA. PvdA en D'66 zou immers wijzen in de richting van een keus voor een "nationaal kabinet" Daar is alleen Wiegel zelf voorstander van. Een realisti sche interpretatie van de door de konigin gestelde taak brengt de informateurs byge- volg automatisch bij genoem de drie partijen Wiegel weet dat ook. net zoals hij heel goed beseft dat de enige kans op een rentree van zyn party in het Catshuis een kabinet is waarin PvdA en D'66 niet zijn vertegenwoor digd De PvdA wil niet met de WD in zee. D'66 wil al leen in een kabinet als de PvdA meedoet en dat maakt regeringsdeelname van de VVD, gezien de huidige zetel verdeling in het parlement slechts mogelijk in een com binatie met CDA en kleine rechtse partijen. Een coalitie die in theorie pas in laatste instantie Lubbers de r de formatie van *77 heeft aangetoond dat theorie en praktijk elkaar op dit punt nauwelijks hoeven te ontlopen. De tijd moet le ren of dat ook dit jaar op gaat. Kribbig Tegen die achtergrond is het besluit van de liberale be windslieden om te wachten met het inzenden van de ge loofsbrieven volledig te be grijpen. Hoewel kribbige reacties van de heren Dol man en Pattyn (PvdA)anders willen doen geloven, is een dergelijk besluit bovendien te billijken. Het socialistische tweetal blijkt op dit punt op vallend kort van memorie. Tydens de regeerperiode van het kabinet Den Uyl werd de Tweede Kamer immers het voorstel gedaan om de ver enigbaarheid van het minis ter en kamerlidmaatschap wettelyk toe te staan tot het moment dat een nieuw kabi net is aangetreden. De tydsli- mict van drie maanden zou uit de wet moeten verdwy- Het kabinet Den Uyl kwam met dit voorstel omdat de for matie na de val van het kabi net Biesheuvel in *73 zes maanden had geduurd. Be windslieden van een uitgere geerd kabinet met aspiraties om aan een nieuw deel U ru men komen dan in moeilyk- heden. In het verleden kozen de ministers uit het kabinet De Quay er om die reden ook al vog. de beëdiging met de toegestane vyf weken be denktijd uit te stellen. In feite is in de kamer een rui me meerderheid te vinden voor een wetswijziging die een einde maakt aan de ter myn van verenigbaarheid. De WD-bewindslieden doen hoe dan ook niets illegaals, handelen met hun besluit ze ker niet in stryd met een alge meen gevoelen in het parle ment en hun werkwyze mag daarom gerust "in de geest van de wet" worden ge noemd. Voordeel Het uitstel levert Wiegel een niet te onderschatten voor deel. Over vijf weken is het parlement op reces. Beëdi ging kan daarom pas op 25 augustus aan de orde zijn. Op die dag gaat vervolgens de wettelijk termijn van drie maanden in, waarbinnen het ministerschap met het lid maatschap van de kamer is toegestaan, zodat uitcindelyk pas op 25 november een keus behoeft te worden gemaakt. In de tussenliggende periode kan Wiegel in de vertrouwde combinatie CDA/VVD door regeren en daarmee houdt hy dagelijks zyn contact met premier Van Agt Aan de WD om in die tyd te blyven hameren op de "goede sa menwerking in de coalitie, die "toch zomaar niet onge daan kan worden gemaakt Het geeft Wiegel ook de kans om als zo'n moment daar is, als fractievoorzitter aan on derhandelingen mee te doen. Weliswaar is er voorzover be kend in de parlementaire ge schiedenis niet eerder een si tuatie aan de orde geweest waarin een fractievoorzitter van een partij geen lid van het parlement was. maar wet telijk is dan ntata otiai va I fdi gd Met de keus van Wiegel bena drukt de WD overigens niet alleen de voorkeur voor rege ringsdeelname, maar ook dat de rol van Rietkerk in de frac- tietop is uitgespeeld. Dat is geen schokkend nieuws, maar het is altijd leerzaam om te zien hoe een party zich "geruisloos' van zyn leiders poogt te ontdoen. Schone handen Schuift de WD zyn tweede man terzyde, in het CDA is tweede man Ruud Lubbers nog volop in bedrijf Zyn po litieke camére begonnen als minister in het kabinet Den Uyl, vervolgens als opvolger van Aantjes verdienstelyk gebleken als leider van een lang niet alt yd even volgza me fractie, tydens de verkie zingscampagne opmerkelyk op de achtergrond, om nu met betrekkelyk "schone handen" de rol van informa teur te kunnen spelen, samen met een collega, die zich pu bliekelijk VOOI ld betoond van een kabinet CDA. PvdA en D'66. Een man met de ambitie en de ca paciteiten om premier te wor den. zo weten mensen in zyn directe omgeving Het is een moeilyk te beant woorden. maar op het ogen blik hoogst interessante vraag of Lubbers nog vier jaar wil wachten of dat hy vindt dat zyn tyd nu al is ge komen. Het ook deze week weer veelbesproken premier schap van Van Agt staat hem daarby in de weg, maar legt hem aan de andere kant be paald geen windeieren Als de suggestie van PvdA en D'66 om een kabinet met een ander beleid ook een andere leider te geven zich in de ko mende weken in een con creet standpunt vertaalt, dan kan het CL)a in ruil voor on- gewtyfeld veel ander moois Van Agt offeren ten gunste van Lubbers Met die oplos sing is in elk geval voorko men dat ome Joop opnieuw de eerste viool gaat spelen Naar verluidt is dat «-en be langrijke ambitie van Van Agt. die zich de afgelopen pe riode nog onvoldoende heeft weten te ontdoen van gevoe lens van rancune ten opzich te van Den Uyl Wat Van Agt dnjft is moeilijk vast te stellen, veel liefde voor politiek heeft hy niet. zo weet men in en rond het Bin nenhof Lubbers relatie met het politieke bedryf lykt een duurzamer karakter te dra gen. Het kan daarom geen kwaad er nog eens op te wij zen dat zyn wegin minstens zo ondoorgrondelyk zyn als die van Van Agt TON VAN BRUSSEL

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7