En dan verliest Bhagwan zijn functie... KERKDIENSTEN ZATERDAG 13 JUNI 1981 LEIDEN— Nog nooit in mijn journalistieke loopbaan had ik in ongeschoeide toestand en op een grondkussen met een paar mensen zitten praten. Toen ik het pas geopende centrum van de Bhagwan-beweging in Leiden hoek Volmolengracht-Langegracht binnenkwam, vroeg Shanti Louise me vriendelijk maar dringend eerst m'n schoenen uit te trekken. Even dacht ik, op 'heilige grond' te zijn beland, maar ze hielp me spoedig uit de droom door slechts te wijzen op de dure glanzende plavuizen. Die zouden er door al dat geloop niet mooier op worden. De tegelhandel die daar voorheen was gevestigd en die 'Shanti Niket' (Huis van Vrede) ruimte bood om er een Rajneesh-meditatiecentrum te beginnen, was zo coulant, de veelkleurige plavuizen te laten liggen. De groep van dertien mensen die het Bhagwan-trefpunt runt is er even zuinig op als op de posters en citaten van de Indiase goe roe zelf, waarmee de wanden van het zaaltje rijkelijk zijn behangen. Dat mijn gaan op kousevoeten geen ritueel voorscnrijt was, werd even later bevestigd toen de leider van de groep. Swami Anand Vasubandhu, zelf op schoenen binnen stapte en onbekommerd op Shanti Louise afstevende om haar minzaam te groeten. Op een opmerking van mij daarover liep hij vlug naar de ingang terug om zich als nog van zijn schoenen te ontdoen. Een jochie dat hij bij zich had maakte op de gladde tegels met z'n driewielertje vrolijk rondjes tussen de kussens en matrassen die de vol gelingen voor hun meditatie-oefeningen gebruiken. Geen 'heilig plekje' dus aan de Volmolengracht, temidden van een boze buitenwereld, en ook geen stelsel van regels hoe men zich onder de beademing van de 'Meester precies moet gedragen. De beweging gaat er juist prat op. ae methode te hebben gevonden om door de normen en regels van je opvoeding, je scholing en de maatschappij heen te breken en eindelijk je 'natuurlijke zelf te ontdekken. Wat niet wegneemt, dat je bij bepaalde activiteiten in het Bhagwan-programma behalve je schoenen wel degelijk ook je kousen of sokken en nog wel méér uittrekt. Shanti Louise (37). qua kleur (oranje) en kleding een ge trouwe discipelin, ontvangt de weinige belangstellenden die uit nieuwsgierigheid zo maar eens binnenlopen ook blootsvoets, iets waartoe de temperatuur in het zaaltje met open deuren aan de straat - op een zonloze dag aller minst uitnodigt. Zelfs met sokken aan had ik ai gauw zere voeten van de kou. Maar de hete sterke koffie die de gastvrouw in onbeperkte mate schonk - met rietsuiker en müslikoek vergoedde veel. Bewust van de dingen in je zelf De Leidse Bhagwan-groep heeft eerst in een huis aan de Magdalena Moonsstraat gezeten. Daar waren ze langzamerhand uit gegroeid. De in België geboren psychotherapeut Pol Macquoy (33), die als Swami Anand Vasubandhu de leiding heeft, vertelde, dat niet alleen het aantal geïnteresseerden is toegenomen maar ook de behoefte aan dagelijkse activiteiten. In het begin was er maar één activiteit per week. Nü heeft hel centrum tussen Leeuwarden en Bergen op Zoom een van de 21 - een heel programma opgezet. Op het ogenbik zijn er in Leiden en omgeving zo'n 200 mensen die zich serieus tot Bhagwan Shree Rajneesh voelen aangetrokken. Daar zyn nogal wat studenten bij. Ook vroegere beoefenaars van Transcendente Meditatie, een oudere beweging uit het mystieke Oosten, die in ons land, naar het schijnt, over haar hoog tepunt heen is. Alle dagen, behalve zondags, is het Bhagwan-centrum aan de Vol molengracht van 10 tot 5 uur voor het verstrekken van inlich tingen bemand. Als het niet re gent, staat de deur er wijd open. Daarnaast zijn er meditatiecur sussen, tape-lezingen van de ver re leider zelf. andere activiteiten (zoals swingavonden en mstuif- therapie) en groepswerk. Voor elk onderdeel is een financië le bijdrage vastgesteld. Zo kost een enkele meditatie f. 3,50. Een 'maandpasje' (f. 40) komt voorde liger uit. Voor een meditatiecur sus van acht uren moet de deel nemer f. 35 neertellen, voor een 'intensief meditatieweekeinde' (zonder praten) f. 125 en voor een 'intensieve meditaticweek' f. 425. Een tape-lezing kost de toehoor der f. 1swing- en instuifavonden komen op f. 15 en voor een week einde met 'ervaringsoefeningen en individueel werk' (van vrijdag 19 tot zondag 16 uur) betaalden de deelnemers vorige maand f. 125. Twee weken van tevoren moet het geld aan een bank in Leiderdorp zijn overgemaakt. Overgave Shanti Louise is lerares Engels aan een middelbare school in Lei den. 'Gewoon' heet zij Van Gor- kom. Ze is in Zwitserland gebo ren. Na tien jaar Den Haag, vijf jaar Australië en nog eens vijf jaar Delft streek ze twaalf jaar ge leden in Leiden neer. Met een maatschapplijk werkster en de psychotherapeut Pol Macquoy vormt zij binnen de leidingge vende groep van dertien r de kern van drie. Leider Mac quoy groeide op in België, kwam tien jaar geleden naar ons land en is nu verbonden aan een bu reau voor levens- en gezinsvra gen in Leiden. Wat Shanti Louise bij Transcen dente Meditatie haar vorige geestelijke tehuis - miste, was vooral de 'warmte tussen de mensen'. "Je was er zo helemaal bezig op je eigen houtje". Bhagwan heeft haar gebracht tot overgave aan wat er in haar aan gevoelens leeft. Dat begrip 'over gave' is de rode draad in elk ge sprek. "Gevoelenszegt Shanti Louise. waren altijd ondergeschikt. Het verstandelijke stond centraal en kreeg alle nadruk. Nü pas word ik me bewust van de dingen die in mijzelf omgaan. Als je ver vreemd bent van jezelf, door op voeding. scholing, de maatschap pij of wat dan ook, dan kun je ook geen goed contact met ande ren opbouwen". Pol Macquoy is rooms-katholiek geweest, ofschoon hij er nooit echt iets in heeft gezien. Pas toen de goeroe van Poona zich over christendom en katholicisme op een bepaalde manier had uitgela ten - ook in relatie tot de andere wereldreligies -, werd hij iets ge waar van 'het authentieke' (ech te) van zijn 'geloof. "Aan het godsdienstige systeem dat je wordt opgedrongen ga je kapot". "In onze meditaties ben je steeds een uur lang op jezelf gericht. De ademhalingsoefeningen, de li chaamsbewegingen, de dansen, alles werkt daaraan mee. Je moet je losschudden uit je aanpassin gen. Die hebben als het ware een automaat, een mechanisme van je gemaakt. Als kind ben je on schuldig. Je doet nog niets auto matisch Je hebt nog niets ge leerd Maar vroeg of laat raak je door je opvoeding en milieu het contact met je natuurlijke zijn kwijt. Je wordt een gevangene "Losschudden uit je aanpassingen" van regels en normen die ande ren hebben uitgedacht. De kern vraag 'Wie ben ik?' komt niet meer aan de orde". met andere mensen door allerlei i regels van buitenaf. lijk" Bewustzijn t de t De Bhagwan-methode doet nogal individualistisch aan. Het 'ik' lijkt verheven tot norm van alle dingen. Alles draait om jezelf. Swami Anand Vasubandhu: "Wat we in onze ontwikkeling alle maal moeten aanleren, kan ons als norm zo beïnvloeden, dat dat juist een belemmering is om open naar elkaar te zijn. Door nu een diep vertrouwen in Bhagwan te stellen en me aan hem over te geven, kan ik me ook aan mezelf overgeven. Uiteindelijk verliest Bhagwan zijn functie. Hij wil zichzelf overbodig maken. Je wordt niet wezenlijk verbonden Waar je met het recept i eerde Bhagwan Shree Rajneesh nu precies uitkomt, kan ook Swa mi Anand Vasubandhu niet met zekerheid voorspellen. Hij zal 't wel zien. Hij heeft er een groot vertrouwen in. En Shanti Louise moet moeizaam naar woorden zoeken, als zij de vraag op zich laat inwerken wat de sekteleider van Poona voor haar persoonlijk ten diepste betekent en wat zij bij hem méér vindt dan bij andere geestelijke leidslieden. "Je wordt zo gauw misverstaan als je het in woorden probeert te vatten. Het is meer een algeheel gevoel. Een innerlijk groeien in bewustzijn. En dat wil je dan met anderen delen". Voelen Een jongeman in leren jasje en spijkerbroek gooit z'n fiets tegen de gevel van Volmolengracht 29, valt naar binnen en roept luid keels dat hij niet meer komt. Oorzaak: veel trammelant thuis over zijn manier van leven. Hij past niet meer in het leefschema van thuis en gaat nu maar wat zwerven. Nog één keer deze week zal hij er zijn, in het Bhag- wan-zaaltje, want hy heeft al voor die les betaald. Geen zichtbare schrik of emotie bij de anderen. Eerder een gelaten aanhoren. Alleen, Shanti Louise richt zich op van de grond, loopt naar hem toe en drukt hem moederlijk tegen zich aan. En hij omvat haér. Een minuut lang zijn hun hoofden dicht bij elkaar. Het zijne iets af gewend. Het lijkt alsof zij hem moed influistert. Maar dat is niet zo. Ze staan daar alleen maar roerloos in het midden van dat verder zo lege zaaltje. Zonder woorden. De ogen gesloten. In lijfelijk voelbare genegenheid. Hij maakt zich los uit haar omar ming en valt slungelig neer op een kussen aan de kant. Wat is Bhagwan nou voor hém? "Da's werkelijk niét te zeggen". Een resoluut antwoord uit een vertwijfeld hart. "Da's gewoon ónmogelijk". "Het is echt waar dat je het alleen maar kan voé len". Zou dat vreemde verschijnsel 'Bhagwan' niet een van de reke ningen zijn die de westerse sa menleving, met haar vaak zo on persoonlijke en vormelijke gods dienst, in deze tijd krijgt gepre senteerd? Het ingesnoerde ge voelsleven grijpt gretig naar nieuwe kansen. De zoveelste stro- halm? S.J. DE GROOT Stiltecentrum in Noordwijk NOORDWIJK- De kerken van Noordwijk aan Zee (rooms-ka- tholiek, hervormd en gerefor meerd) openen eind deze maand in de rooms-katholieke kerk aan de Nieuwe Zeeweg een 'stilte centrum' voor de zomertyd. Van maandag tot en met vrijdag is het iedere dag open van 11 tot 12 en van 5 tot 6 uur. Op zaterdag al leen van 11 tot 12 uur. Er zal al tijd iemand zijn om bezoekers te woord te staan, zo nodig in het Duits of Engels. De sacristie van de kerk is beschikbaar voor een persoonlijk gesprek. Het motief om het 'stiltecentrum' te beginnen is, dat mensen in deze jachtige tijd een toenemende be hoefte aan rust hebben, om tot zichzelf en mogelijk ook tot God te komen. En dan niet volgens een bepaald programma, maar ge heel vrij. op een eigen, persoonlij ke L)e Amerikaanse gospelgroep 'Second Chapter of Acts' besluit haar Europese toernee vanavond met een concert in de Gehoor zaal te Leiden (8 uur). Het Leidse interkerkelijke Petra-jeugdkoor heeft dit concert voorbereid. De Leidse baptistengemeente verzorgt morgenavond om half 8 weer een bijzondere dienst in de Lusthoflaanschool (Herensin gel). De heer E. Poppe spreekt over: 'Rijk maar toch arm'. De ei gen jeugdgroep verleent mede werking. In de Vredeskerk (Burggraven- laan) te Leiden begint morgen- avond om half 8 een zangdienst van het Leger des Heils. Mede werking verlenen een twintigtal kadetten van de Leger-kweek- school in Amstelveen, het Leidse muziekkorps en de zangbrigade. Majoor F. Schram gaat voor. Na afloop is er gelegenheid om van de kapiteins Poppema afscheid te nemen. Zij vertrekken binnen kort naar Apeldoorn, waar ze een centrum voor alcoholverslaafden gaan leiden. De commissie 'Bijbelonderricht openbare scholen' in Leiden heeft de heer A. Christ gelegen heid geboden officieel afscheid te nemen. Zeven jaar heeft hij hier godsdienst- en bijbelondcr- wijs gegeven. Hij gaat nu naar Eek en Wiel (Betuwe), waar hij voorganger wordt van de her vormde gemeente. Het afscheid is op 24 juni van half 8 tot 9 uur in het gebouw 'De Goede Herder' (Oude Vest 13). Men kan dan ook met zijn opvolger, de heer R. de Gooijer uit Moerkapelle, kennis maken. Hervormde Kerk: beroepen te Vriezenveen J. Kaai Almkerk, te Barsingerhorn (NH) eo kandi daat E. Reefhuis Utrecht, te Amersfoort A. de Reuver Capelle aan de IJssel, te Amersfoort Th. van 't Veld Ede; aangenomen naar Doorn (voor Bartimeüsha- ge) kandidaat H. O. Meininger Driebergen, naar Raalte S. van den Bos Hillegersberg; toegela ten tot de evangeliebediening Z. de Graaf Zoetermeer (beroep baar), B. den Butter Streefkerk (beroepbaar), Th. Ouwerkerk Zeist (beroepbaar) en mevrouw M. E. van Asbeck-van Leeuwen Tienhoven. Gereformeerde Ge meenten: bedankt voor Spijke- nisse A. Bac Oostkapelle. De Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt zijn de 100.000 leden gepasseerd. De kerkeraden van de Christelij ke Gereformeerde Kerk en de Nederlands Gereformeerde Kerk in Lelystad hebben besloten, in Almere samen een kerk te gaan bouwen. De bouw begint in 1983. De gemeente-in-wording telt nu 60 leden. De afdeling Apeldoorn van de Christelijk Nationale Werk mansbond (de enige nog be staande, opgericht in 1903) schonk f. 60.000 aan de plaatselij ke hervormde kerkvoogdij voor kerkbouw in een nieuwe wijk. Bovendien kregen alle Apel- doornse hervormde wijkge- meenten, inclusief de gerefor- meerde-bonders en de vrijzinni gen, f. 3000 voor het opknappen van gebouwen. LEIDEN. Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 dr Lamping, 11.45 oecum. dienst. Marekerk 10 ds. Lagerwey, Den Haag, 5 ds. v.d. Linden, Oudewater; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra. Regenboog (Merenwijk) 9.30 prof. dr De Jonge. 11.15 prol dr. De Jonge en pastoor v. Well. Bethlehemk.(Dnftstr) 10 ds. Beks, opendeurdienst, Bevrijdingsk (Montgomerystr.) 9 ds Rietveld, 10.30 dr. Jongencei; Vrcdesk.(Burggravenl 10 ds. Eekhof. Petrak. (Surinamestr.) 10.30 hr. v. Veel- en, dovendienst; Waalse kerk (Breestr 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10 15 ds. Bakker en mevr. Lindenburg. ha. Diakonessenhuis 10.30 ds. v. Achter berg. Endegeest 9.30 pater Boshouwers. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Sytsma; Petrakerk (Surinamestr.) 10 ds. Horten- sms, 10.30 hr. v. Veclen. dovendienst. Oude Vest 10 ds. Veenstra, 5 ds. Kool- Maranathak (L. Morsw.) 10 ds. Kool- Bevrijdingsk (Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld. 10.30 dr Jongeneel; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver zie ook herv. gem. Dolerende Geref Kerk (Lokhorstk 8.30 hr. Katerberg, 5 ds. v. Benthem Geref. K. Vrijg. (Herengr ds. Wielenga, ha Chr Geref. K (Steensehuur); 9.30 en 5 ds. Den Hertog Geref Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard Gerei Gem in Ned (Bethl.kerk Driftstr 11 30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem. (Hoogl Kerkgr 10.15 ds. Den Boeft. Remonstr.-Doopsgez. Gem (Lok horstk.) 2 30 nam bevt-tigmg en intr. de ds. Koek Baptistengcm (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld. 7.30 nam. cvangclisaticdienst in Lusthoflaanschool Evang Christengem (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21); 5 nam hr. Roos Evangeliecentrum Zylsingcl 2: zo. 10 en di. 8 hr. Zylstra Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Leger des Heils (Hooigr 10 dienst, 7.30 zangdienst in Vredeskerk Nieuw-Apost. Kerk <H Rynd 24). 9.30 en 4. WO 8 Zevendedagadventisten (Lokhorstk elke zat 9.45 bijbelstudie. 10 45 predik- Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl): 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 8.30, 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo 9.30 en 11.30; Steensehuur zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerkade zat. 7, zo. 10; Lammcnschansweg zat. 7. zo 9.10.30 en 12; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30. 10.45 en 12 15, H. Ryndyk (zie Zoeterwoudc). ABBENES Herv. Gem. 9.30 ds. Eve- leens, Ermelo, ha. AARLANDERVEEN: Herv. Gem 10 ds. v. Malssen, L.dorp, 7 ds. Westera, Geref. K.: 10 hr. v.d. Kraan, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K.; 9.30 en 5 ds. De Vries. H eerde. Rk Kerk. zat. 7. zo. 10.30 ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv Gem. Adventsk. 9.30 ds. De Jonge. ha. 6.30 ds. Bogers; Kruisk. 9.30 ds. Bogers, ha. Op- st.kcrk 9.30 ds. v.d. Heiden, ha; Salv- .kerk 5 ds. Ringnalda. A dam. jeugd dienst. G Herderk. 10 ds. Mulder, ha, 6.30 ds. Oosthoek, ha en jeugddienst; De Bron 9 en 10 30 ds. Moll. ha. 6.30 ds v.d Ree. ha; Ashram (Marsdiep) 9.30 ds. Oosthoek, ha; Albanianae (Diamantstr 10 ds. v.d. Ree, ha. Onderweg (Lysterl 10 ds. Oort; Sionsk. (Planetensinel) 9.30 kand Langcrak, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. K Mar.kerk 9.30 ds. Stolk. 6.30 ds Fcrnhout; Salv kerk 9.30 ds. Fcrn- hout. 5 ds. Ringnalda. jeugddienst, zie ook herv. gem Geref K Vrijg.(Rijnstroom): 8.45 dienst, 6.30 ds. Foenstra. Ned. Geref. K (school Willemstr 10.45 en 4.30 kand. Smouter. Chr. Geref K.: 9.30 en 4 30 ds. Hamstia. ha Oud-Geref. Gem (Hooftstr. 240): 9.30 en 4, WO 17 juni 7 15 ds Smits. Bapt gem (Molenwerfstr. 1): 10 evang Hu knul. t; 80 evang Kits Bjpt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62). 10 hr. v. Barneveld Volle-evang.gem. (school Westprelu- dew 10 hr Brunt. Leger des H (Com. de Vlamingstr 10 en 6 30. Raad van Kerken 11.30 in Bonifaciusk oecum dienst, past. Velthuysc en ds. Oosthoek Rk Kerk Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk zat. 7. zo 9 en 10.30. De Bron zat 7. zo 9 30 en 11 BENTHUIZEN Herv. Gem 9.30 ds. Exalto. 6 ds. v Kooten. R.dam. Geref Gem. 9.30 en 6 leesd., wo. 7.30 ds. BODEGRAVEN Herv Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 hr. v.Dijk, Opheusden; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Wie- Bethl.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Richter. Geref. K 9.30 cn 6.30 ds. Elderman, ha. Geref. K. Vryg BOSKOOP: Herv. Gem Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Vlasblom, De Stek 9.30 ds. Vlasblom Geref. K 9.30 dienst, 6.30 dr. Bade, Koudekerk Chr Geref K 9.30 en 5 ds. v. Langevel- de. Rk Kerk zat 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE Herv Gem. 9.30 kand. De Graaf, 6.30 ds. Vermeulen, Valkenburg. Geref K 9.30 ds Bovenberg, Leiden, 5 ds De Zwart. V schoten. Rk Kerk dorp zat 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7. zo 8 45 en 11.15. Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem 9.30 ds. 't Hooft, jeugddienst. 11 ds. Kooy. 7 ds Rothfusz Geref K. zie herv. gem. Rk Kerk: Mart zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30; Jozeflc. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE Herv Gem. 10 ds. v.d. Hoek Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30 ds. Kolk- Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 9 30 ds Gall. Den Haag. 6 ds. Vrolijk, jeugddienst. Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6 30 dr. Meij- ers. Leiden. Geref K 9.30 ds. Vrolyk. 6.30 ds. v.d Horst. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE Herv Gem N Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. De Jong; O. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Aarents. Ichthusk. 10 ds. Vroegindewey, 5.45 zang. 6 ds. Driebergen, jeugddienst; Pnieik 9.30 ds v Roon, 6 kand. Visser; Gr. v. Pr.school 10 ds. De Jong; Overduin 2 ds. Baas, Geref K.: Vr.kerk 9.30 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. Den Tonkelaar, Warmond, opendeur- Geref. K. Vryg.: 10.30 er. 3.30 ds. Heida, ha. Ned. Geref. K." 8.45 kand. Smouter, 7 ds. Verhey. Chr. Geref. K 10 en 5 ds v.d. Meij, Zaamslag. 3 ds. v.d. Meij, aangepaste dienst voor gehandicapten. Vrije Chr. Geref. Gem (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gem. 10 ds. Batelaan. Voorschoten, jeugddienst, 5 ds. Stolk, Alphen, gez. Geref K.: 10 dr. Bade, 5 zie herv. ge meente. LEIDERDORP Herv. Gem en Geref K. Dorpsk. 10 ds. Geursen. 3 ds Boven berg, dienst met gehandicapten. 6.30 ds. Geursen. Hoofdstr. 10 ds. Knorth, Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw.) 10 br Schouten. Rk Kerk: zat. 7. zo 9. 10 30 en 12. LEIMUIDEN: Herv Gem en Geref. Kerk: 9.30 gez. avondmaalsviering in ge ref. kerk. 7 gez. viering in herv kerk. Rk Kerk zat 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 hr. Goedhart. Nieuwkoop. 7 ds 't Hooft, Pauluskerk 10 dr v Vliet, Alphen Geref K. 10 bevestiging ds Boswijk, nam. intrede ds Boswijk Geref K. Vryg.: 10.30 ds. De Putter, 3 ds. Zomer. Ned Geref K. (Salvatori): 10.45 ds. Schuurman. 5 leesdienst. Chr Geref. K 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem 10 en 4 Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo. 10 en 11 30; Poelpolder zat 7. zo 9 en 11 30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10.30 en 11 15, Engelbew. zat 7. zo. 8. 9 30. 11 en 5.45 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Haakman, 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. K 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom Remonstr. Gem 10 prof dr Adriaanse Rk Kerk zat. 7.30, zo. 9 en 10.45 NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Molenaar. Geref K.: 9.30 ds. v.d. Meulen, 's Gra venmoer. 7 ds Mulder, Alphen. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv Gem. 9.30 ds Bergsma, ha, 7 ds. Romein, Rijnsburg. jeugddienst. Geref. K. 9.30 ep 6.30 ds. Rang Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds Visser. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ver maas. Huizen. 7 ds. Gijsbertsen. Gouda. Geref K.(W. Verlaat): 9.30 hr. v.d Steen, Baarn, 7 hr. v. Wallinga. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK Herv Gem Voorstr- (Binnen) 10 dr. Henkei, Der. Haag. 5 ds. v. Wingerden, Gorinchem, 7 ds. Lapre, Tilburg; Hoofdstr. (Zee) 10 kand. Colijn, Leiden, 7 ds. Warnink, Apeldoorn; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Winger- Geref. K Hoofdstr. (Zee) 10 ds. War nink. afscheid, 7 zie hen.' gemeente; Vinkenl 9.30 kand Colenbrander, A dam. 7 ds. Marais. Purmerend;Stich tingskerk 11 ds. v.d. Heide, Souburg. Sole Mio 9 hr. v. Duin. Rk Kerk Zee zat 7. zo 9.30 en 11. Binnen zat. 7. zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk 10 ds. Kret, Sassenheim. Rk Kerk Victork zat. 9.30 en 11. Jozefk. zat. 7. zo. 8.30 en 10 OEGSTGEEST Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds Ter Linden, Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden, avond maal; Gemcentecentrum (Lijtw.) 10 ds Bons. jeugdkerk, 10.30 ds Bruinsma. Den Haag. 7 ds. Veenstra. Leiden. Geref K 10 ds. Eringa, Den Haag. Geref. K. Vrijg.: 8.45 en 4.30 ds. De Put Ned. Geref K. (Gem centrum) 8.45 ds Janse. 4 ds. De Lange. ha. Van Wijckerslooth 4.15 ds Ter Linden Endegeest; zie Leiden Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 11.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zo. 9 en 11. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Westera, 5 ds. Schalk, ha. Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers Focks, ha. Rk Kerk. zat. 7. zo. 8. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 8, 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruijf, 7 ds. Koelewijn. Chr Geref. K.: 9.30 dienst, 2.15 ds. RIJNSBURG Herv. Gem Voorhof 10 ds. Vermeulen; Bethelkerk 8.45 en 10 ds. Driebergen, Katwijk, 5 ds. v. Rossem, legerpred.; camping Koningshof 10 ds. Romein. Geref. K.: Petrak. 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma Mar.kerk 9.30 ds. Damsma, 5 dr. v Oe veren; camping 10 ds. Romein Geref. K. Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. De Joode Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. v.d. Geer. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. RIJPWETERING Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem 9 en 10.30 ds v.'t Hof, 7 ds. Zijlstra. Vorden, open deurdienst. Geref. K 9.30 ds. Baas, 7 zie herv. gem. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR Herv Gem 9.30 hr Christ, Leiden. 6.30 ds. De Jonge. Alphen. Geref. K 9.30 en 6.30 ds. IJtsma, Se- rooskerke, ha. Rk Kerk Aardam 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 8.30, 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem. 10 dr. v.d. Bank, Ede, 6.30 hr. De Jong, IJmuiden. Geref K 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. ha. Geref. K. Vryg. 8.45 en 5 ds. Heida, ha. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Bro kerhof Rk Kerk: zat. 7. zo. 9. 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN Herv Gem Dorps kerk 10 ds. Broekema. Leiden, 7 zie ge ref. kerk, aula Noord-Hofl. 9.30 ds. De Zwart, ha; kapel Rijndijk 10 ds. v.d. Schoot; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw, ha, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg.: 9 ds. Begemann. 3 ds. Geelhoed, ha. Rk Kerk: Laur kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. 11. WADDINXVEEN Herv.Gem. Brugk 9.30 ds. Tigchelaar, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 ds. Verboom; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Roet- Immanuelk. 9.30 hr. IJska, 5 ds. Cnos- Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. v.d. Berg, 5 ds. v.d. Bos; Ontm.kerk 10.15 ds. v.d. Berg. Remonstr. Gem. 4 nam. afscheid ds. Hooykaas. Rk Kerk Victork. 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND Herv.Gem. 10 ds. Den Tonkelaar. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30. 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v.d. Heuvel, Har- melen. 7 ds v. Waasbergen; Kievietk. 10 prof. dr. Berkhof; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 drs. Paul, Zoeter- Geref. K.: Zyllaan 10 en 7 ds. v.d. Meu- Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Engels, Driebergen. Rk Kerk Will zat 7. zo. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7, zo. 9.30 en 11; G. Herderk. zat. 7. zo. 9 en 11.30. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn. 6.30 ds. De Kruijf. Geref. K 9.30 ds. Gesink, 6.30 ds.Ver- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder. Geref. K.: 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Hel- Rk Kerk: zat. 7, zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 prof. dr v Gennep. Leiden. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7. zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM Herv Gem 9.30 ds Bronsgeest, fi 30 zie geref. kerk Geref K 9.30 kand. Schneider, 6.30,ds Haakman.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4