Visseizoen begonnen met wisselvallige vangsten Schaken Dammen vissen hebben ook gevoel s X X X X X X X X X X X X X X X X X X X IX X X X X X X X X X X XiX X X1 X X X 4 IX X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X Oplossing EXTRA} De kop van het nieuwe vissei zoen is eraf. Begunstigd door fraai zomerweer in de eer ste week - was het langs en op het water bijzonder druk met hengelaars. Bij een eer ste globale peiling van de vangsten is me gebleken dat de witvis (voorn, blei, bra sem) het plaatselijk goed deed. Wel was opmerkelijk dat de vangsten van plaats tot plaats sterk verschilden. Op een en hetzelfde water ving de ene visser een net vol ter wijl de ander met veel pijn en moeite een enkel bleitje of voorntje aan de haak wist te slaan. Dat wijst erop, dat de vis in de eerste weken na de paai nog in grote scholen rondzwemt. Meestal geven deze scholen de voorkeur aan de ondiepere plaatsen, dicht onder de oever. Wat de bruiloft van de brasem betreft, die was dit jaar rijke lijk laat. Vorige week ving ik diverse exemplaren die nog duidelijk de witte paaistip- pen op de kop hadden en zeer ruw aanvoelden. Vermoede lijk is de late paai een gevolg van het vrij koele voorjaar dat we achter de rug hebben. De karper lijkt zich van de lage re temperatuur minder te hebben aangetrokken. In de tweede en derde week van mei werden de eerste exem plaren al aangetroffen in de ondiepe sloten. Lopend door de poldei heb ik me voor de zoveelste maal verbaasd de grote inzet waarmee de karper deelneemt aan dit jaarlijkse kuitafzetritueel. De spreekwoordelijke schuw heid een kernmerk van de karper - laat hij in die perio de volledig varen. Rug aan rug "dartelen" ze door de waterplanten, duiken over elkaar heen en karren tegen de oeverbegroeiing. Overi gens is de vangst van karper op de eerste visdagen van het nieuwe seizoen wat tegenge vallen. Op een enkele uit schieter na zijn er nog geen werkelijk grote karpervang sten geboekt. Zeker niet op wat groter water. De uitzon deringen golden vaak de cul tuurwateren, waarin de kar per in groten getale voor komt. Traditioneel is het nieuwe vis seizoen ook weer begeleid door de Dierenbesbherming. Op Hemelvaartsdag en zater dag 30 mei cirkelde boven een aantal drukbezochte vis wateren weer het reclame- vliegtuigje met de tekst "Vis sen hebben ook gevoel". Het drukte de sportvisser nog weer met de neus op het feit, dat hij aan de waterkant wei delijk te werk moet gaan en eerbied dient te hebben voor het visseleven. De actie van de Dierenbescher ming ging ditmaal vergezeld van een brochure getiteld "Dierenbescherming en sportvisserij". En wat me bij het lezen opviel was de vrij genunanceerde benadering van de hengelsport. In het verleden was het nogal eens zo, dat vanuit die hoek alles wat met een dobber en haak je te maken had op één hoop werd gegooid en betiteld als dierenkwellerij. Kennelijk is men er in dieren beschermingskringen achter gekomen dat een vrijetijds besteding van meer dan een miljoen Nederlanders niet zo maar kan worden wegge schreven en dat het verstan diger is de zaak de nodige be geleiding te geven, dat de sportvisserij botweg te ver oordelen. Via deze folder probeert de Dierenbe scherming de sportvis sers Een van de belangrijkste vra gen die in het boekje wordt aangesneden is of de vis ge voel heeft of niet. Ervaart hij het haakje in de bek als pijn lijk of onaangenaam? De Die renbescherming roept daar bij een wetenschappelijk En gelse onderzoekteam in het geweer. Dat team komt tot de conclusie dat vissen even goed pijn kunnen lijden als zoogdieren en vogels. Het be grip "koudbloedig" speelt daarbij geen rol. Het is een driejarig onderzoek geweest onder voorzitter schap van Lord Medway, zelf een jager en sportvisser. Ver der wordt gewezen op het feit dat bij gewonde vissen een verhoogde concentratie pij- nonderdrukkende stoffen in de hersenen wordt aangetrof fen. Nu lopen de visies van wetenschappers op het punt van de rijnervaring bij vis niet parallel. Er zijn er die met evenveel gezag beweren dat de vis de pijnprikkel, zo als warmbloedige dieren dat kennen, ontbeert. De vraag is wanneer op dit punt het verlossende woord zal worden gesproken. De hoop van de Dierenbescher ming is gevestigd op de Utrechtse hoogleraar prof. dr. F.J. Verheijen, die binnen drie jaar hoopt op dit punt tot objectieve uitspraken te kun nen komen. Temidden van de zinvolle za ken die de dierenbescher ming aan de orde stelt is er ook een enkele "uitglijer". Zo wordt het kruisen van de spiegelkarper en de wilde karper door de OVB "een beinvloeding van de intelli gentie van de dieren omwille van meer vanggenot" ge noemd. De realiteit is dat de spiegelkar per een gedegenereerd kweekprodukt is. In een grijs verleden is zijn lichaams bouw misvormd om een snelllere toename van het ge wicht te bereiken. Het kwe ken van de zogenaamde wild- broedhybride door de OVB is er juist op gericht een karper terug te brengen in ons vis water, die meer beantwoord Behartenswaardig zijn de op merkingen die worden ge maakt over de wrede bigga- me-visserij en bepaalde on derdelen van de zeevisserij. Zoals het massaal takelen van makrelen voor de vuil niszak. Bovendien wordt te recht de waarschuwende vin ger geheven voor de uitwas sen die zich met name in de wedstrijdsport voordoen. De prijzen en het geldelijke ge win gaan daar nogal eens ten koste van het dier. Dat er ook op dat punt doopr de hengel- organisaties wordt gepoogd verbetering aan te brengen is een verheugende zaak. Zo heeft de Federatie Friesland van Sportvissersverenigin gen met ingang van dit jaar een verbod uitgevaardigd om nog langer dode vis te meten of te wegen na afloop van een viswedstrijd. De vis moet bij voorkeur direct na de vangst worden geregi streerd door een controleur en worden teruggezet. Is dat niet mogelijk dan in elk geval direct na afloop van de vis wedstrijd. Voor het houden van wedstrijden in Friese wa teren is bovendien een ver gunning vereist. Wie de re gels overtreedt krijgt in het vervolg geen toestemming De Friezen hopen daarmee de zogenaamde "kadavervisse rij" - gevangen vis in net of plastic zak meeslepen naar het stamcafé om ze daar te meten uit te bannen. Overigens, los van de vraag of de vis pijn lijdt of niet, het is altijd van belang om de vis zo snel mogelijk in zijn element terug te zetten. Ter afsluiting van deze rubriek wil ik u graag de vijf "gulden regels" voorhouden van de Dier bescherming: 1. Probeer te voorkomen dat de haak wordt geslikt (Vooral met le vend aas niet te lang wachten met aanslaan), 2. Raak een gevangen vis alleen aan met natte handen (Met een droge hand wordt de bovenste laag van de slijmhuid losge scheurd), 3. Verwijder de haak uiterst voorzichtig (Ge bruik haken zonder weer haak en gebruik goed ontha- kingsmateriaal), 4. Zet ernsti ge gewonde vissen niet terug maar doodt ze direct (Een verdovende klap op de kop en vervolgens met een stevig mes de kop afsnijden), 5. Ge bruik liever geen leefnet (De kans dat de vis sterft wordt er groter door). Horizontaal 1. Beijveren is iets anders dar doodgaan. 4. Vereniging var liefhebbers. 8. Geestelijke fa milie van de man. 9. Dwaas nummer van een ei, dat is niet zo mooi. 11. Korrelige fa milie met geld. 14. Laatsl kwam hij er niet even voor bij. 15. U verdient gemiddeld een sloom nummer. 16. Ver dorie, ze zijn in de keuken 18. Een Amerikaan hoort an ders in Amerika. 21. Iemand bedriegen van de kou. 24 Geen straffen in de uitgaven 25. Hierheen, een rage is hel op de tafel. 26. Er zit een lek in en niet zulke groten. 27 Drukte je? Dat is het fijne van de zaak. Verticaal 1. Komt de dokter voor het exa men? 2. De drijfveer is een roes om ruzie te maken. 3. In sektenvoer neemt het wel op. 5. Het kan en,het kan niet na deren. 6. De vraag om meer wordt hierin toegepast. 7. Als 2 V 6 9 O '1 '5 •v '5 7 '9 ■20 '12 23 !S V re ""Kjp'irr 10 E i A T«R I E L A R 0 N||f de weerlicht opkomen. 10. Al gauw stond het wiel anders. 12. Ken rond het dier een spel. 13. Als lid kreeg Albert niet even geen toestemming 17. Meid toch, kom je te strui kelen in die oude troep.' iy. In het begin waren we aan de race. 20. We hakken er mee waar anders het geld is. 22. Geloop in de nattigheid. 23. De radar van de blinde. De prijs van 25,— werd toege kend aan J.L. van Heesch, Ros molen 42. 2317 PH? Leide n De prijs wordt de winnaar toege zonden. Oplossingen met ver melding "Puzzel" op briefkaart of in enveloppe. Voor donder dag zenden aan Redactie Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. 2311 BG Leiden Buiten Timman speelde nog een andere Nederlander een opvallende rol tijdens het IBM-herinneringstoernooi. Hans Ree liet namelijk zien dat hij de "schrik" van het grootmeesterschap te boven is gekomen. Jarenlang was het behalen van de groot meester-titel een obsessie voor Ree. Toen het FIDE-congres uit eindelijk in november be sloot om de titel dan toch maar aan Ree toe te kennen, "blokkeerde" het spel van de Amsterdammer prompt. In het sterk bezette Amsterdamse toernooi stelde hij echter met een score van 6 uit 11 orde op zaken. Ree toonde aan wel degelijk van grootmeestersterkte te zijn. In de tiende ronde zette Ree de Engelsman Miles aan de kant. Wit: Ree. Zwart: Miles. 1 d2-d4; Pg8-f6, 2 c2-c4. c7-c5. 3 d4-d5. b7-b5. Een agressieve speler als Miles draait er zijn hand niet voor om om het Wolga- gambiet te spelen. 4 c4xb5; a7-a6, 5 e2-e3; g7-g6,6 Pbl-c3; Lf8-g7. 6.... d7-d6 staat als vei liger en gebruikelijker te boek. Ree neemt nu zelf het door Ruud Dobbelaar veld d6 onder controle. 7 d5- d6; Lc8-b7. 8 Pgl (3; 0-0. 9 b5 xa6; Pb8xa6, 10 Lfl-c4; Pa6 b4. 11 0-0. e7-e6. Zwart dreigt zich nu zo langzamerhand over pion d6 te gaan ontfer men. Voor wit is het dan ook zaak om zo snel mogelijk met zijn e-pion op te rukken. 12 Ddl-e2; PP6-C-4. 13 Pc3xPe4. Lb7xe4. 14 Pf3-d2. Lc4 b7. 15 e3-e4. Daar is de opmars. 15.... Dd8-b6. 16 Pd2-b3 16 e4-e5 is niet verantwoord, want in dat geval zou zwart zijn paard via c2 op d4 posteren en daarmee een grote drukstclling op zo wel de witte koningsvleugel als pion e5 krygen Met Pb3 prefereert Ree zijn pion op d6 te offeren. 16Db6xd6. 17 Lcl-e3: Pb4 a6. Pion c5 kan zwart niet missen. 18Tfl-dl; Dd6-c7, 19 De2-d2; d7-d6. Zwart laat de d-pion voor wit, maar pikt wel de pion op b2 mee. Op 19.... Lb7xe4 volgt Lc4xPa6 en vervolgens Pb3xc5 met materiaalwinst voor wit. 20 Dd2xd6; Dc7xd6. 21 Tdlxd6: Lg7xb2.22Tal-dl. Kg8-g7(,>. Wie een kuil graaft voor een ander valt er zelf in. zo zal uit het partijverloop blijken. 23 Td6-b6; TfB-b8. 24 Tdl-d7 Miles zal dit bij het spelen van Kg7 ongetwij feld gezien hebben. Met het verrassende 24.... Lb7-d5 (zwart geeft zomaar een stuk) zal hij op de volgende variant gegokt hebben: 25 Tb6xTb8; Pa6xb8, 26 Lc4xd5; Ta8xa2. 26 Td7-b7; e6xLd5. 27 Tb7xP b8 (omdat de koning op g7 staat gaat dat niet met schaak gepaard'); c5-c4' Vanwege de matdreigmg en de vrijpion nen heeft zwart uitstekende tegenkansen voor het stuk Ree gaat echter niet op deze variant in, maar offert daar entegen zelf een kwaliteit. Dat blijkt meteen het einde van Miles te zijn, hij staat ho peloos verloren. Nu wreekt zich de positie van de koning op g7 juist wel 24 Lb7-d5, 25 e4xd5!. Tb8xb6. 26 d5xe6; Ta8-f8, 27 Td7-a7. TfB-d8 Zwart kan alleen nog maar tegenspurtelen. 28 g2-g4; Tb6-b4. 29 Ta7xf7 schaak. Kg7-h8, 30 e6-e7; Td8dl schaak. 31 Kgl-g2: Pa6 c7. 32 Le3-h6. Zwart geeft het op. Een Nederlandse Volmac-af- vaardiging heeft met succes deelgenomen aan een invita- tietoernooi in Dubai. De or ganisatoren in dit Arabische emiraat hadden zo ongeveer het sterkste deelnemersveld aan de tafel dat ooit in een open toernooi aantrad. De in dit soort evenementen ij- zersterke Italianen Belladon na en Garrozzo wonnen en in casseerden daarmee het lieve bedrag van 100.000 dirham (f70.000,-), vóór de Amerika nen Hamilton-Passell en de Franse combinatie Mari-Per- ron, die resp. 12.500,- en 6.000 dollars mochten meenemen. De Volmaccombinaties An ton Maas-Hans Vergoed en André Mulder-Carol van Op pen werden resp. 8 en 11 (ca. 200 deelnemende paren). Anton Maas en Hans Vergoed verspeelden een topklasse- ring in het parentoernooi met dit spel: Noord gever, allen kwetsbaar. Noord (Hans Vergoed) open de 1 KI oost doublet - zuid 1 Ha - west 1 Sch - noord 2 H B 6 3 V 10 9 7 O 4 CAV5 O B 10 6 5 4 O H V 9 8 7 B72 4» A 842 C> B 9 8 7 2 O 3 H 9 6 5 Ha - west 4 Sch. Op dat mo ment ging zuid (Anton Maas) heel lang in trance. Na njp beraad besloot hij, vnl. op grond van de "dubbele fit", om 5 Ha te bieden, gedou bleerd door oost. Het leek een juiste beslissing. De sco- restaat vermeldde uitsluitend plus 620, 650 en 600; de actie van Maas was dus ge rechtvaardigd mits hij er in zou slagen slechts twee down te gaan West startte met Sch 3 en wat zou u nu van tafel hebben bij- gespeeld? Maas maakte één van zijn zeer zeldzame beoordelingsfou ten. Hij nam direct Sch A, stak over naar de hand via Ru A en een ingetroefde ruiten en speelde Ha 9. Oost nam Ha V. incasseerde KI A en speel de Sch 7 voor de heer van zijn partner. Een klavenntroever bezegelde vervolgens zuids lot: drie down ofwel minus 800 Het behoeft geen betoog dat als Maas de eerste schoppenslag zou hebben geweigerd, west niet meer aan slag komt om oost een klavenntroever te geven. Zuid moet dan zelf ui teraard de klaveren goed be handelen, maar dat is na deze bieding niet echt moeilijk. Een kleine klaveren van tafel lost dit probleem overigens direct al op Zuid zou dan slechts twee har tens, een schoppen en KI A hebben verloren voor minus 500; vrijwel een topscore en een aanzienlijk gunstiger banksaldo na thuiskomst B Immmm .„j u,i mk Wk Ijxmm m 8 gf J J H P o a Q a „Mjêu o m Q i 13 I door Ronald van Egmond Voortbordurend op de rubriek van vorige week, heb ik de hand gelegd op een fragment van de jeugd. Althans, dat geldt voor de witspeler Ro bert Bezemer in het bijgaan de diagram. Zijn tegenstander Klaas Ver- gunst heeft hem in de hek stelling genomen om de agressief openende Robert wat in te tomen. Dat is Ver- gunst in zoverre gelukt dat wit slechts een speelbare schijf heeft, maar dan staat wit ook gewoon goed. Het spelverloop ging als volgt: 1.32-28, want na 36-31 moet wit op de volgende zet toch 32-28 spelen. 112-17. juist, zwart geeft wit de gelegen heid uit de opsluiting te ko men. Dat 13-19 verliest door 35-30 en 29-23 of 28-23 is dui delijk. En ook 14-19 zal na 29- 23 18x29 34x14 zwart moeilijk spel geven omdat 13-18 faalt op het zetje van Weiss met 27- 22, 28-22. 37-31 etc Dus moet dan 24-29 met gelijk aantal schijven. op 6-11 volgt 28-23!. een ietwat ongewone zet zonder de con trole over veld 43 maar door de open velden 2 en 4 brengt wit allerlei damzetjes in het spel, zo volgt op 11-16 het dammetje 23-19. 14x23. 37-31, 26-37. 38-32, 37-28, 33x22. 24- x33. 39x19, 13x24. 22x4 met wmst en op 11-17 neemt wit met dezelfde beginzetten een doorbraak naar veld 11. Na 28-23 helpt ook een offer met 14-19 niet. zodat we kun nen concluderen dat de zwar te tekstzet 1...12-17 nog zo gek niet is. Robert het de geboden kans niet liggen en vervolgde met 2.35-30, hét typezede in der gelijke standen, 24x35 3. 22- 24. 20x29. 4.34x21, 26x17, 5.36-31, 6-11, en daar de stel lingen na een direct 31 26. 14- 19 vrijwel in evenwicht zijn besloot wit eerst zijn achter gebleven schijven op zyn rechtervleugel in het spel te brengen. Een uitstekend plan en Robert moet ergens wat fout gedaan hebben want hij verloor zelfs nog. NEDERLAND - In de waarde van 55 cent (drukwerktarief) zal de PTT de volgende week dinsdag 16 juni een bijzonde re zegel in roulatie brengen met een afbeelding van het koninklijk paleis Hui ten Bosch in Den Haag. De zegel die is ontworpen door Rein Draijer uit Rijswijk zal een' langlopend karakter krijgen. In verband daarmee zal de oplage te zijner tijd worden bekendgemaakt Wat de afbeelding betreft sluit di 'i zegel (uitgevoerd in groen, blauw, grijs en rood) aan bij de zomerzegels van nederland 35c vorig jaar die ook door Draij cr zijn ontworpen. De zegel toont exact het paleispark met aan het einde het front van het middi nged« elU van In t HUi i Bi 1 DrsUer nam bij het schetsen precies de plaats in van waaruit het publiek het palcis kan zien Dan zijn afgelopen donderdag 11 juni twee cijferzegels type Crouwel uitgekomen ter ver vanging van de zegels Julia na Regina in de waarden van 55 en 60 cent. Uiteraard heb ben deze nieuwe Crouwel ze gels. die zowel in vellen als in rollen (tweezijdig getand) zijn verschenen, ook de waarden van 860k hi poi i11 n 80cont (geelgrocm Er is met de vervanging van de ze Juliana Regina zegels door de Crouwel-zegels overigens iets bijzonder, aan de hand Tot dusver gebeurde de ver vanging van bestaande zegel waarden door nieuwe typen naar bi hoi fti n w de vervanging afhankelijk van de voorraden zegels van het oude type. Met de uitgiRo van deze nieuwe Crouwel-ze gels heeft de PTT echter een nieuwe weg ingeslagen. Van af heden zullen nieuwe, per manente zegels vanaf één be paalde dag verkrijgbaar wor- n I.. It! i Deze eerste dag van verkryg- buarstelling. die dus in de toekomst zal gelden voor alle nieuw uit te geven perma nente zegels, houdt echter niet in dat een bijzondere eer ste dag stempel aan deze emissie is verbonden De Ne- dcrlandsche Vcrccniging van Postzegelhandclaren (NVP1I) heeft dan ook geen eerste-dagenvelop voor de emissie van 11 juni uitgege

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 27