Dalend ziekteverzuim (nog) geen reden tot juichen... Beursweek Oorzaken en gevolg van ziek-zijn "Je zit er niet om te straff en, maarom naar problemen te kijken" ZATERDAG 13 JUNI 1981 EXTRA PAGINA 25 In het midden van de ja ren vijftig verschenen de eerste berichten over een stijgend ziektever zuim. Jarenlang had het verzuimcijfer rond de vijf procent gelegen tot het omhoog schoot en "onrustbarend" werd genoemd: in de jaren '55 tot '75 verdubbelde het aantal verzuimde da gen. Vanwege de kosten en de verloren produk- tie werd het ziektever zuim een bedreiging voor de nationale eco nomie en het stelsel van sociale voorzieningen. Pas in 1979 trad een stag natie op in dat cijfer, waarna vorig jaar een lichte daling inzette. De percentages kwamen in 1980 op 9,1 (mannen) en 11,3 (vrouwen! in plaats van respectievelijk 9.7 en 12. Het ziet er naar uit dat de daling zich dit jaar doorzet. Het eerste kwartaal zakten de cij fers. afgezet tegen het eerste kwartaal 1980, naar 9,3 en 11.8. (Was 10,3 en 12,4). Het ziekte verzuim is in het eerste kuartaal van een jaar altijd hoger (griep!) dan in de zomermaanden. De daling ten spijt, het ziekteverzuim in Neder land is nog altijd veel groter dan in de andere westerse landen. De ge zondheid van de werk- dit land zal echt niet zoveel slechter zijn. De sociale voorzie ningen zijn gewoon veel beter. In Duitsland bij voorbeeld kent men veel meer dan hier een eigen risico bij ziekte. In België is de ontslag bescherming weer veel minder groot dan hier het geval is. In Enge land en vooral in de Ver enigde Staten kennen de werknemers niet die grote zekerheid als in Nederland. In de V.S. hanteert men doorgaans het Mstcem van Mek leave^days', waarbij el ke werknemer aan het begin van het jaar een aantal dagen 'krijgt' (15 dagen bijvoorbeeld). Hij mag die dagen voor ziekteverzuim gebrui ken. Bij overschrijding van dit aantal gaan door de werknemer in dividueel of collectief af te sluiten verzekeringen tegen loonderving bij ziekte een rol spelen. Miep de Graaff Voor het eerst in pakweg tien jaar daalt het ziektever zuim bij de Nederlandse bedrijven en instellingen. Dat gegeven is opmerkelijk - afgezet tegen dat van een tijd, waarin ziek-zijn nauwelijks enig (financieel) risico met zich meedraagt. Én in een tijd waarin overspannenheid cq stress gemeengoed is; de persoonlijke omstandighe den (scheidingen) meer dan vroeger voor ziektever zuim zouden kunnen zorgen. Redenen om eens stil te staan bij dat ziekteverzuim, of wel: het wegblijven van de dagelijkse arbeid. De tijd dat ziek-zijn een zuiver li chamelijke kwestie was is voor bij. Vandaag de dag maakt de werknemer grotendeels zélf uit of, en zo ja, hoe ziek hij is. Want overspannenheid is met geen thermometer hard te maken. Als een werknemer klaagt over hoofdpijn valt er door een verze keringsgeneeskundige nu een maal niet te bewijzen dat hij si muleert. Maar ook is meer dan ooit de aan dacht gericht op de hele mens in plaats van op dat ene zieke on derdeel van zijn lichaam. Het ziektebeeld is daardoor vager, grijzer geworden. Voeg daarbij de gegevens dat de 'mens-van-nu' mondiger is dan twintig jaar geleden en dat de so ciale voorzieningen geperfectio neerd zijn en de vraag rijst: hoe kan het bestaan dat het ziekte verzuim vorig jaar ineens is ge daald? In de jaren zeventig is zo'n daling nooit voorgekomen, pas in 1979 stagneerde het ver- Het blijft voorlopig gissen. Ook voor de mensen die het weten kunnen. Zoals secretaris J. Klok van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, die zich grondig verdiepte in het feno meen ziekteverzuim. Hij trok voorlopige conclusies op basis van onderzoeken van zijn bond, maar ook van anderen. Schetst dat het begrip arbeid door veel werknemers nu weer als een 'voorrecht' gezien wordt. Naar mate het slechter gaat met onze economie is de motivatie om er de schouders onder te zetten gro ter. Maar is ook de angst om bij een geregeld terugkerend ziekte verzuim als één van de eersten de laan uit te gaan als er ontsla gen in het bedrijf vallen heviger. De geleerden van het GAK weten ook nog niet waaraan de daling is toe te schrijven. Directeur L. La Grouw van het Leidse GAK: "Angst voor werkloqsheid kan een oorzaak zijn, maar zeker is het niet. Overigens is het nog te vroeg om te juichen. De daling van het aantal ziekmeldingen in dit jaar ten opzichte van 1980 be staat voor het GAK uit slechts twee procent. En het is griezelig om uit dat cijfer conclusies te trekken, omdat van de verzeker den, in loondienst werkzaam, die zijn aangesloten bij het GAK een beperkte groep vormen. Wij ont vangen zestig procent van het aantal ziekmeldingen. De overi ge veertig procent wordt ontvan gen door zelfadministrerende be drijfsverenigingen. De gegevens daarvan zijn ons niet bekend." La Grouw denkt dat de stijgende werkloosheid ook een oorzaak kan zijn voor de daling. Mensen die langer werkloos zijn of via de RWW, respectievelijk de WWV een uitkering krijgen hoeven zich niet bij de bedrijfsvereni ging ziek te melden. Die (grote) groep valt er buiten. Het ziekteverzuim is een veelkop pig monster. La Grouw ziet het als een "complex van factoren die samenwerken en op elkaar inwerken". Vast staat dat de hoogte ervan nauw samenhangt met de omstandigheden in een bedrijf. Klok: "Je kunt nóg zo'n fraaie positie hebben, nog zulke fijne collega's, maar als de sfeer rot is ben je weg." Bewezen is ook dat de motivering van werknemers beduidend gro ter is naarmate het werk hoogge- kwalificeerder. Hoe interessan ter het werk - hoe minder hoog het ziekteverzuim. Moet lopende-band werk daarom maar leren leven met een hoog ziekteverzuim? Volgens secreta ris Klok is dat helemaal niet no dig. "Je moet als werkgever pro beren om de betrokkenheid van de werknemers met het produkt te vergróten" denkt hij. "Een werkoverleg creëren. De taak verdeling meer controleren. Pro beren ervoor te zorgen dat werk nemers zo weinig mogelijk mo notone handelingen verrichten. Het produkt in groepjes laten maken bijvoorbeeld. En het be leid zo inrichten dat iedereen zich op zijn plek kan ontplooien, zich betrokken voelt bij wat hij doet." Daarnaast moet een bedrijf vol gens hem oog hebben voor de persoonlijke omstandigheden van zijn werknemers. "Als je pri vé in een rotsituatie zit verzuim je, al is je werk nog zo interes sant. Een man die door ziekte of afwezigheid van zijn vrouw de kinderen naar school moet bren gen móet de mogelijkheid heb ben later op zijn werk te komen. Anders komt hij helemaal niet. Als je als werkgever geen oog hebt voor zulke psychische as pecten lok je verzuim Uit." La Grouw noemt de verslechterde economische omstandigheden als een motief om te verzuimen. "Er zijn werknemers die daar door in een stress-situatie ko men. En dat is natuurlijk niet zo vreemd. Je zult maar bij een be drijf werken dat op het punt staat om te worden opgeheven." Overigens is het ziekterisico van de regio Leiden voor wat 1980 be treft op één na het laagste. La Grouw gelooft niet dat de inwo ners van deze regio gezonder zijn dan elders. Hij denkt dat de be geleiding wellicht beter is en de aandacht van de bedrijven voor het fenomeen groter dan elders. Nadelen Dat het verzuim daalt brengt, iro nisch genoeg, niet alleen voorde len met zich mee. Want een aan tal bedrijven (waaronder DAF) heeft inmiddels al de noodklok geluid bij het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond Door de daling krijgen sommige bedrijven plotsklaps te maken met een overschot aan werkne mers. Zij calculeren voor elke dag een bepaald ziekteverzuim in, hebben daarvoor extra men sen in dienst. Blijft het ziektever zuim dalen, dan moet het beleid worden aangepast. Concreet be tekent dat minder vacatures bij de bedrijven, dus (nog) minder arbeidsplaatsen. Een kort verzuim kost het bedrijf het minst, maar levert we) de meeste problemen op. Valt een arbeidsplaats voor langere tijd open dan wordt naar oplossin gen gezocht (uitzendkracht). Wellicht mede daarom kent de wet twee werkwachtdagen voor dat een uitkering volgens de Ziektewet wordt gedaan. In de praktijk krijgen de meeste werk nemers al vanaf de eerste ziekte dag uitbetaald: de meeste werk gevers betalen -de CAO volgend- gewoon door. Met de regelmaat van de bekende klok worden er plannen gemaakt om die wachtdagen weer in te voeren, en de uitkeringen om laag te brengen. Geen enkel plan heeft het tot dusver gehaald. La Grouw zegt eraan te twijfelen of ééen van die plannen ooit zal worden uitgevoerd. "Want de wét hoeft niet te worden veran derd. Die geeft aan dat tachtig procent wordt uitgekeerd en kent twee werkwachtdagen. De meeste CAO's vullen dat aan. Als de CAO's aangepast worden zou het anders liggen, maar aan de wet ligt het niet. Een uitkering van honderd procent is een ver kregen recht, zegt de vakbewe ging. Nee, dan moet zij inzien dat het zo niet verder kan." Dat het ziektebeeld vager is gewor den blijkt uit de cijfers. Zo'n tig procent van het aantal absen te werknemers verzuimt on bekende redenen. Is de verzeker de (nog) wel bonafide? La Grouw denkt van wel. "We gaan er ten minste steeds van uit, tenzij het tegendeel zou blijken. Natuurlijk wordt er wel eens misbruik van de Ziektewet gemaakt, maar het is zeker geen gewoonte, zoals sommige mensen denken. We krijgen wel anonieme tips van buren of kennissen. Mensen die hun buurman zien rondlopen terwijl ze weten dat hij in de Ziektewet zit. Het valt me dan op dat mensen zo snel oordelen. Terwijl het best kan zijn dat die buurman een gedeeltelijke uitke ring heeft, en erbij mag werken Of hij loopt buiten, maar uit onze gegevens blijkt dat hij nog maar drie maanden te leven heeft Nou, van mij mag hoeft die man dan niet meer naar z'n werk. En al die verdachtmakingen wor den kreten over het vele mis bruik van de sociale voorzienin gen. Terwijl het lang niet altijd zo 'Verzekeringsgeneeskundige' Ploos van Amstel: OEGSTGEEST - Een doorsnee-werk nemer die zich ziek meldt krijgt binnen een dag of twee een rapporteur van het GAK, het Gemeenschappelijk Ad ministratie Kantoor, aan de deur. Het GAK voert namens een aantal bedrijfsverenigin gen regionaalhet controle- en administratiewerk uit dat met een ziekmelding gepaard gaat. Betreft het een simpele ziekte (griep) dan xx>lstaat dit GAK in het algemeen met het stu ren van die rapporteur. Gaat het langer duren, of weet noch de controleur, noch de patiënt zelf wat er precies met hem loos is dan neemt de verzeke ringsgeneeskundige de bege leiding op zich. De term 'verzekeringsgenees kundige' is vrij nieuw; ze ver vangt het fenomeen controle rend geneesheer. De dreigen de controle- en strafwaas is er zodoende een beetje vanaf ge poetst. Want zoals de huisarts niet meer dat aureool heeft, is ook de controlerend geneesheer van zijn voetstuk gevallen. En: nee, hij zit er niet om zie ke werknemers wantrouwend te benaderen om ze met ge zwinde spoed weer richting werk te sturen. Dat laatste is althans de me ning van Gerard Ploos van Amstel (29), een Oegstgeeste- naar die de afgelopen tijd als waarnemend verzekeringsge neeskundige inviel in plaat sen als Hoofddorp, Amster dam en Beverwijk. 'Je zit er niet om te straffen, maar om te kijken wat de problemen zijn. Ik verwerp het snelle oordeel dat veel mensen klaar hebben als ze hun buurman buiten zien lopen terwijl ze weten dat hij in de Ziektewet zit. In zo'n geval maakt die man volgens hen 'misbruik' van de sociale voorzieningen Terwijl hij misschien net een hartinfarct achter de rug heeft en best mag rondlopen Ik bedoel maar.." Ploos van Amstel is geenszins van plan, met de ervaringen van het waarnemen in zijn achterhoofd, over mtsbruik van de sociale voorzieningen te spreken. "Je krijgt een en kele keer het gevoel dat le- En de nieuw g°signaleerde trend: sneller aan het werk uit angst voor het verlies van een baan' "Er zijn wel mensen die zich sneller dan goed is beter wil len melden. Ze zeggen dan bang te zijn hel contact met het werk te verliezen. Maar ik kan niet beoordelen of ze dat echt op zichzelf betrekken of dat ze bang zijn anders als één van de eersten de laan uit te gaan Maar dat de ver slechterde economie een rol speelt bij het aantal ziekmel dingen, dat is duidelijk. Naast de bekende rugklachen is overspannenheid een veel voorkomende reden voor ziek teverzuim. Niet zo vreemd na tuurlijk, met al die dreigende bedrijfssluitingen. Ook Ploos van Amstel is ervan overtuigd dat er een verband bestaat tussen het ziektever zuim en de arbeidsomstan digheden. "En in het signale ren van slechte arbeidsom standigheden heb je als verze keringsgeneeskundige een duidelijke taak" vindt hij. "Nee, je laat het niet bij pas sief luisteren alleen. Het is juist de bedoeling van dit vak om niet alleen te stellen, de fo to van uw rug was goed, dus werken maar Terwijl je al lang hebt geproefd dat het ónders ligt Je hebt een zekere macht, je hebt altijd toegang tot de bedrijven Of je kunt het zo regelen dat er een ar- beidsdeskundige naar toe gaat "Maar in het algemeen hebben mensen die korte tijd ziek zijn best zin om weer aan de slag te gaan. Thuis vliegen ze ook tegen de muren op. Anders ligt het bij werknemers die langere tijd uit de roulatie zijn geureest. Maar ook dan kun je niet spreken van mis bruik, of onuuL Want die mensen zijn vervreemd van hun werk. Op dat gevaar moet je ze als verzekeringsge neeskundige ook wijzen En daarom kan het heel nuttig zijn als mensen weer aan het werk gaan, hetzij om aange past werk te doen, hetzij al vast voor een paar uur per dag." AMSTERDAM (GPD) - Ook deze week, waarin de Beurs *l van New York de volle vijf dagen werkte, maar Amster- 0 dam maandag gesloten was, vertoonde grotendeels het zelfde beeld als dat van de voorafgaande. Wall Street kon z'n draai weer niet goed vinden, hetgeen Amsterdam enerzijds remde maar waar over het geheel genomen de stemming toch niet onvrien delijk was. /oor Wall Street liepen de meeste beursdagen op een te leurstelling uit. Vooral in de eerse helft van de week. Wel iswaar bereikte meerdere malen de koersindex van Dow Jones de andere kant van de 1000, maar steeds drukten winstnemingen het peil terug tot de 990. Dit ken merkt de onzekerheden waarmee de vele beleggers momenteel tobben, want de dagelijkse omzetten waren meestal vrij ruim. Enerzijds kwam de beurs on der de druk van de interna tionale spanningen zowel in Polen als in het Midden-Oos ten, terwijl anderzijds nog al tijd niet duidelijk is waar de rente naar toe wil. Nadat vori door C. Wagenaar ge week alle banken omhoog waren gegaan naar de 20 pro cent, brachten midden deze week een paar banken hun rentetarief weer op 19,5 pro cent. Toen dit voorbeeld door meerdere gevolgd werd, kon Wall Street permanent boven de 1000 blijven. Ondertussen begint de weer stand buiten Amerika tegen het in dat land aanhoudende zeer hoge rentepeil ziendero gen toe te nemen. Er is nu een soort samenzwering ont staan tussen een aantal grote landen als Franknjk, Italië, Japan en West-Duitsland, die om de beurt in Washington druk uitoefenen om de rente in dat land omlaag te krijgen Als laatste kwam Frankrijk dezer dagen dit front verster ken en de nieuwe minister van buitenlandse zaken kwam in niet mis te verstane woorden de regering van Reagan duidelijk maken hoe ongunstig de hoge Ameri kaanse rente voor de Europe se economie werkt. Belangrijke grondstoffen als petroleum moeten steeds duurder worden ingekocht, omdat zij in dollars luiden. En doordat omvangrijke be leggingskapitalen vanuit Eu ropa naar Amerika blijven stromen, omdat daar veel meer rente wordt genoten, wordt ook de rente in vele Westeuropese landen toren hoog opgetrokken. En dit remt weer het economische herstel. Op de komende OESO-confe- rentie willen de grote indus trielanden daarom opnieuw kabaal maken over de hoge Amerikaanse rente, maar of het veel zal helpen is nog de vraag. Reagan en zijn omge ving zijn diep onder de in druk gekomen van Enge- lands inflatiebcteugeling. Doordat in dat land de rente eveneens lange tijd op circa 20 procent heeft gehangen, is de inflatie inderdaad fors ge zakt van rond 25 procent tot waarschijnlijk 8 procent dit jaar. Maar dit is met enorme offers gepaard gegaan. Een werkloosheid die nóg groter is dan in de lugubere jaren dertig en een daling van de industriële produktie met 20 procent Ook in ons land is men druk doende de rente terug te drin gen. Althans op papier Want een ambtelijke studiegroep heeft bezuinigingsmogelijk- heden opgesteld tot over de 20 miljard gulden. Minister Van der Stee verwacht overi gens ook een rentedaling, want als er geen nieuwe grote tegenvallers optreden, is Va dertje Staat dit jaar al ruim aan zijn trekken gekomen en kan de druk v, staatsleningen voor de rest van het jaar verminderen Wat echter niet wegneemt, dat de Beurs er stellig op re kent dat volgende week een nieuwe staatslening zal wor den uitgeschreven Dit jaar heeft het ministerie van financién al voor 5,5 miljard gulden binnengekregen, meer dan een aantal jaren te rug in een heel jaar In dit verband is het opvallend dat ook deze week de obligatie markt in Amsterdam een stij gende trend liet zien. Vrijwel elke dag kon het koerspeil van de staatsfondsen een kwart tot een half procent op lopen. Dit was ook voor de aandelenmarkt gunstig en verleende de Amsterdamse Beurs in zijn geheel een niet onvriendelijk karakter Wel bleven emoties ook nu niet uit De rentestnjd met de Verenigde Staten en de toe genomen internationale poli tieke spanningen deden de dollar rechtsomkeert maken. Van meer f2,70 /akt<- dt koers deze week in Amster dam tot even f2,60 Nog meer viel echter het Britse pond nu ook Engeland wordt gedwon gen mee te doen met de olie prijsverlagingen. Dit leverde Unilever een flauwe stem ming op die het aandeel tijde lijk flink deed zakken. KLM trok met de zwakkere dollar naar beneden en verloor zo'n tien gulden. Na enige dagen trad er echter voor deze valu ta weer enig herstel op. het geen ook de internationals weer deed aantrekken Ook de bankaandelen begon nen te stijgen, nu blijkt dat er dit jaar toch nog enige groei in deze sector wordt ver wacht Koopjesjagers begon nen voorts meer interesse te tonen VOOt sterk in koers in zakte vroeger goed aange schreven bcleggingsaande len. Zo werd drie tot vijf gul den meer betaald voor Norit, KBB Bijenkorf. Wegener. Heineken en Hoek Schutte ma trok zelfs tien gulden aan, maar Borsumij moest 20 gul den prijsgeven op het zwak ke eerste kwartaal van dit jaar. Tien gulden verloor de ADM Beheer, maar Fokker kon daarentegen profyt trek ken uit de sterke aandacht die het bedrijf tijdens de gro te luchtvaartshow in Parijs op zich vestigde en liep een drietal guldens op

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25