Goede training beter dan anabolen r-ijjujj. i li 1 »i li llwiiiÉirtillllllllI'illl ik-urt-11 Tf\r:uD1FF®3^BE*®iB friSBlAiti -rf» v 1 Bibliotheek met l ^cmrvi' sigarenwalm en koffievlekken 4 onder de hamer tri llPP&~kL:cehe •:?-1 Harm van Riel liet unieke verzameling na Sporters weten vaak weinig over de bijwerkingen ZATERDAG 13 JUNI 1981 EXTRA PAGINA 23 DEN HAAG - Zijn huishoudster heeft wel eens gemopperd, als Harm van Riel voor de zoveelste keer met een afgeladen koffer boeken naar huis kwam. De vrouw, in alle staten, vroeg zich dan af waar die 'dingen' nu weer moesten staan. En hoe zij ze in hemelsnaam stofvrij moest hou den. Het enige dat Van Riel dan bromde was: "Niet zeuren, daar word je toch voor betaald Vooral de laatste jaren sleet de overleden senator zijn dagen te midden van zijn boeken. Zijn driekamerflat aan de Haagse Van Alkemadelaan was werkelijk volgestouwd. Geen leeg plekje was er meer te vinden. Zelfs het toilet heeft eens als opslagplaats gediend De bibliotheek, compleet met sigarenlucht en koffïevlek- ken, is zeldzaam. Wetenschappe lijk staat zij op een hoog peil. "Zij kan zich meten met een universi teitsbibliotheek", beweert drs. P.A.G.W.E. Pruimers, die, als één van de twee directeuren van het antiquariaat, met het veilen van de boeken is belast. "Zo'n grote, particuliere, verzameling, kom je maar heel weinig tegen. En zeker niet bij iemand die zul ke werken niet eens voor zijn werk nodig heeft. Dan kom je zonder meer terecht bij een uni versiteit of een wetenschappelijk instituut." Pruimers wist dat Harm van Riel een belezen man was en veel boeken in huis had. Maar toen hij een paar maanden geleden de duizenden boeken, stuk voor stuk, in handen had gehad, kwam hij tot de ontdekking dat het eerder mee- dan tegenviel. Zeldzaam "Zeldzame werken zitten erbij", vertelt een enthousiaste direc teur Pruimers. "Die verzameling is niet zo maar bij elkaar ge bracht. Er zit een duidelijke lijn in. Alle boeken zijn met grote zorgvuldigheid gekozen. Met vakmanschap. Ik denk, dat ik hooguit tien tot vijftien procent eruit heb geselecteerd. Werken die uit de tijd waren. De rest, on geveer achtduizend boeken, wordt geveild." Eeuwenoude boeken zijn daarbij. Maar ook tijdschriften. Harm van Riel was op zeker 30 van die bladen geabonneerd. Elke maand lagen die in zijn brieven bus. Sommige las het overleden Eerste-Kamerlid al meer dan veertig jaar. Onafgebroken. "Zoiets heb ik nog nooit meege maakt", zegt drs. Pruimers "Van Riel kon ook supersnel lezen. Een normaal iemand leest, zeg maar, dertig bladzijden in één uur. Hij wel honderd. De ge schiedenis van de koninklijke, een enorme pil, las Van Riel in één adem uit. Met dat boek dook hij 's avonds om zeven uur in bed en 's nachts om drie uur wist 'ie precies wat er in stond." De verhuizers hebben een enorme klus gehad om de boeken van de Van Alkemadelaan naar de Prin segracht te brengen. Niet minder dan tweehonderdtwintig grote dozen vol moesten worden over gebracht. De verhuiswagen kon dat niet in één keer. Die moest twee keer rijden om het vrachtje bij het veilinghuis te krijgen. Pruimers: "Anders was de kans heel groot geweest dat de ver huiswagen door zijn assen was gezakt Hobby Harm van Riel hield niet alleen van lekker eten, van een goede sigaar én een sterke bak koffie was hij ook niet vies. Zijn gróte hobby waren echter zijn boeken. Heel jong, toen 'ie nog in Leiden stu deerde, begon hij al te verzame De boekenschat van de vo rig jaar december overle den liberale oud-senator (Eerste Kamerlid) mr. Harm van Riel wordt de ze maand geveild. De ver zameling, hoofdzakelijk wetenschappelijke werken, komt bij Van Stockums antiquariaat aan de Prinsegraeht in Den Haag onder de ha mer. Niet nlinder dan achtdui zend boeken kunnen van daag en morgen (13 en 14 juni) van tien tot vier uur worden bekeken. De vei ling zelf is woensdag 17, donderdag 18 en vrijdag 19 juni. De vele duizenden exemplaren be staan voornamelijk uit histori sche en juridische werken. Maar ook boeken over sociolo gie, politicologie, psychologie, theologie, filosofie, land- en vol kenkunde en in bescheiden ma te taal- en letterkunde alsmede kunst. In de verzameling van Harm van Riel bevinden zich opmerkelijk veel zogenaamde bronnenwerken: officiële tek sten zoals die door stads- en landsregering en dergelijke werden uitgevaardigd. Voor beelden hiervan zijn de diverse 'Placaet'-boeken (ordonnantiën van de provinciale, stedelijke of landelijke overheid»; 'Stads en Landrechten', 'Oudvaderland- sche Rechtsbronnen'. 'Germa nenrechte', de omvangrijke 'Mo- numenta Germaniae Histori- cae' en tientallen historische en juridische tijdschriften waarop Van Riel was geabonneerd. Nu al is de belangstelling MT dC bibliotheek van de overleden senator indrukwekkend. Zowel uit binnen- als buitenland heb ben kopers zich reeds aange diend. Harm van Riel - JJ tf». rVSËSBmBBnlimi Jjhl-1". 1 -'•*>?, "TBI Slechts een deel van de txm Harm van Riel. links drs. Pruimers, rechts mede-direc teur De Jongh. len. Overal haalde hij werken vandaan. Zowel uit binnen- als buitenland. Ging hij met vakan tie, dan ging er altijd een extra koffer mee. Die was afgeladen met boeken als 'ie weer thuis kwam. Voor Van Stockum geldt het ge zegde: "Toon mij uw boeken en ik zeg u wie ge zijt". Een gezeg de, dat zeker op Van Riel van toe passing is. Hij is een belezen man, met een brede belangstel ling. Iets klakkeloos van iemand aannemen deed de oud-senator niet. Zélf wilde hij de bronnen zien, vertelt drs. Pruimers. Zodoende kon hij op een WD-bij- eenkomst met kennis van zaken praten over de problemen onder de Engelse boeren in de zeven tiende eeuw. "Het was gewoon een college dat hij gaf', aldus Pruimers. "Kijk, van een histori cus kun je zoiets verwachten, maar niet van iemand uit de poli tiek. Die man moet een gigan tisch geheugen hebben gehad. Als 'ie twintig jaar geleden iets had gelezen, kon hij nog precies vertellen wat er stond en in welk boek en op welke bladzijde je het kon vinden. Van Riel had ook verstand van voetbal. Dat had je toch helemaal niet van hem ver wacht? Zo vertelde hij je precies of het nu wél of géén buitenspel Technisch Hoewel hij zelf geen auto reed, wist hij toch wel wat van het techni sche gedeelte af. Was er een man kement, dan kwam hij er vaak bij staan en zei, je moet daar en daar maar et. naar kijken. "Dik wijls", ve .elt Pruimers, "had hij het dan ook nog bij het rechte eind." De directeur van het antiquariaat is blij, dat hij boek voor boek door zijn handen heeft laten glij den. Boekjes, voornamelijk over kunst, die Van Riel van zijn moe der kreeg, zijn eruit gehaald. Niet dat ze slecht waren, maar toch niets om te worden geveild. Tus sen die verzameling kwam Prui mers een klein kookboekje uit de zestiende eeuw tegen. Hij om schrijft dit als 'zeer zeldzaam'. Dit werkje zal zeker zeshonderd gulden opbrengen. "Maar", voegt Pruimers er direct aan toe, "het is best mogelijk, dat er ie mand opdraaft die het dubbele ervoor wil betalen." Van Riel bestudeerde die boeken ook wel degelijk. En niet alleen als hij op zijn gemak zat. Wan neer 'ie at, lag er naast zijn bord een boek. Zo gebeurde er ook wel eens een 'ongelukje' mee. Af en toe ging er een kop koffie om ver en kwam op het boek terecht. Van Stockum heeft dat allemaal eerlijk in de catalogus vermeld. De dure boeken uit de zestiende en zeventiende eeuw, die op bij na zesduizend gulden worden geschat, zijn aan de (koffie) dans ontsprongen. Tjokvol Het grootste probleem waarmee Harm van Riel in zijn leven te maken kreeg was: waar laat ik al mijn boeken. De directeur van het antiquariaat denkt, dat er zeker een verdie ping van een universiteitsge bouw nodig is om alle boeken naar behoren uit te stallen. In de flat aan de Van Alkemadelaan stond het merendeel gestapeld. Veel werken hebben te lijden ge had, omdat onderhoud nauwe lijks mogelijk was. "Kapitalen moet die man aan abonnementen hebben uitgege ven", rekent drs. Pruimers voor. "Alles heeft 'ie bewaard, niets weggegooid. We hebben zelfs ou de nota's teruggevonden. Daar om konden we de herkomst van enkele boeken achterhalen. Drs. Pruimers is niet verbaasd over de interesse die er voor de vei ling bestaat. Toen hij, na vier maanden, alles had bekeken, stond het voor hem onomstote lijk vast. dat hij te doen had met een unieke verzameling. "Ik ben wel geschrokken toen ik die zaak moest gaan selecteren. Boek voor boek bekijken, dat was een enorm karwei. Maar ik ben wel blij dat ik het zo heb ge daan. Anders hadden we dat zeldzame kookboekje uit de zes tiende eeuw hoogstwaarschijn lijk over het hoofd gezien. Ja. dit is wel de grootste klus die ik ooit heb gehad. Een keer hebben we een bibliotheek van een geeste lijke moeten veilen. Die benader de de hoeveelheid boeken van Van Riel. Het waren er niet zo veel." Bij Van Stockum hebben ze het ge weten. dat Harm van Riel een hartstochtelijk sigarenroker was. Door Jan Westerlaken Toen de boeken in de veilingzaal waren uitgestald en de deur ging open, dan kwam de geur van rook je tegemoet. Die indringen de walm is nog niet helemaal ver dwenen. Welk boek je ook openslaat, de lucht van sigaren rook komt je tegemoet Prulletjes Harm van Riel las niet altijd 'zware kost'. Af en toe greep hij naar een 'prulletje'. In de late avonduren las hij of reisverhalen of een de tective. Soms een roman uit de bibliotheek van zgn moeder Ook die boekjes bewaarde hg zuinig. Wat de hele verzameling zal op brengen is moeilijk te schatten. Heel voorzichtig denkt Pruimers dat zij toch wol de ton (honderd duizend gulden) zal overschrij den. Het kan echter best meer zijn. De prijs van de werken zal wel eens kunnen worden opge stuwd door de persoonlijke aan tekeningen die Van Riel van tijd tot tijd in de boeken maakte Bo vendien zijn er ook exemplaren bij met opdrachten die hij als ge schenk van zijn vriendin kreeg. Of de overleden senator zijn biblio theek als een soort geldbeleg ging zag. Pruimers durft er geen uitspraak over te doen. Wél heb ben boeken de laatste vgftig jaar hun waarde behouden. "Ik weet V.in Hiel het zo heeft be keken Daar zijn de achtergron den té duister voor", houdt drs. Pruimers een slag om de arm Mr Harm van Riel heeft zélf be paald, in zgn testament, dat de boekenschat na zijn dood weer onder de mensen moest komen. De opbrengst ervan gaat naar de erven. De waakzaamheid zal dne dagen van de komende week in het antiquariaat extra hoog zijn Kleine boekjes, die zo in een bin nenzak kunnen gigden, gaan in een vitrine. Achter glas en op slot. Leidse studenten houden nauwlettend in de gaten dat er tóch niet iets, zonder te betalen, wordt meegenomen. Noodzake lijk is dat wél. Van Stockum heeft dat aan den lijve ondervon den. De geest van Harm van Riel zal weer gaan rondwaren. Niet al leen in de vorm van sigarenlucht, die opstggt zodra een boek wordt opgeslagen, maar ook in de vorm van kofTievlekken. Het /al de kopers steeds herinneren aan de vorige eigenaar. Ze zullen die kleine 'ongemakken' er op de koop toe bij moeten nemen Drs. Pruimers toont het Groot Placaet-Boeck waarin ordonnantiën van provinciale, stedelijke of landelijke overheid. Anabole steroiden zijn stoffen die door hun scheikundige structuur en door de werking sterk lijken op het mannelijke geslachtshor moon testosteron. Testosteron is de belangrijkste natuurlijke ana bole steroid. Deze komt zowel bij de man als bij de vrouw in het lichaam voor, bij de vrouw in la gere concentratie. Bij de volwas sen man wordt het meeste hor moon in de geslachtsorganen ge vormd, bij de vrouw is de bijnier de belangrijkste produktie plaats. De regulatie geschiedt via de her senen. Te weinig hormoon geeft stimulatie, te veel hormoon (door kunstmatige toediening) geeft remming van de produktie. Werking De werking van testosteron is zo wel anabool (opbouwend) alsook androgeen (aan de man eigen). Deze laatste werking is meestal ongewenst, maar het is van groot belang te beseffen dat deze wer kingen niet los van elkaar staan. Bij de ontwikkeling van kunstma tige hormonen wordt getracht de anabole werking te bevorderen en de androgene werking te ver minderen. Tot dusverre is het niet gelukt de mannelijk maken de werking uit te schakelen. De functie van testosteron wordt pas goed duidelijk in de puber teit. Jongens krijgen de manlijke kenmerken zoals een lagere stem, typische beharing en vet- verdeling. Ten opzichte van meisjes ontstaat pas in deze le vensfase een duidelijk grotere spierkracht, ook bij hetzelfde li chaamsgewicht. De botgroei wordt versneld maar ook de rij ping gaat sneller, zodat de groei ook ten einde komt. Van groot belang is de invloed op de eiwitstofwisseling. Vrijwel al le opbouwprocessen hebben ei wit nodig (proteinen), en zeker de spieren die voor een zeer groot deel uit eiwitten bestaan. De anabole werking van testoste ron is nu juist de stimulering van de eiwitopbouw, in tegenstelling tot de katabole (afbrekende) wer king van de cortisonen. Ten slotte doet testosteron (en de kunstmatige hormonen) de bloeddruk stijgen evenals het cholesterolgehalte in het bloed. De eetlust wordt bevorderd, het gehele welbevinden wordt groter en men voelt zich sterker. Inspanning Bij langdurige zware inspanning, bijvoorbeeld een zware toertocht of een lange klassieker, daalt het gehaite in het bloed. Dat is nodig omdat voor de prestatie energie beschikbaar moet komen; op bouw en herstel moeten dan wachten. Onder invloed van de natuurlijke cortisonen wordt dan glucose (druivesuiker) gevormd. Aan het eind van meerdaagse zwa re inspanningen, bijvoorbeeld een etappekoers of een militaire oefening, kan het testosteronge halte dalen onder het vrouwelijk niveau! In de herstel fase wordt een stijging gezien. Wat heel be langrijk is, maar nog erg moeilijk te meten, is de gevoeligheid van spiercellen voor het hormoon. Deze gevoeligheid is na een perio de van inspanning en lage con centraties enorm toegenomen. Met andere woorden, het herstel gaat sneller dan men aan het ge halte van testosteron kan zien. Sommige bijwerkingen kan men bedenken als men de hoofdwer king kent Bij de vrouw zgn het verschijnselen van vermannelij king, blijvende stemverande- ring, baardgroei en storingen in de vruchtbaarheid. Bij de man volgt remming van de testikelfunctie (ook van de zaad- produktie). Impotentie schgnt nogal eens voor te komen. Bij werkingen die minder voor de hand liggen, zijn stgging van bloeddruk en bloedvetten, puist jes, en gezwellen van de lever, goedaardige, meestal kwaadaar dige maar gelukkig toch erg zeld zaam, en de leverfunctiestoornis sen. welke niet van blijvende aard hoeven te zgn. Toepassing De beste resultaten worden ge boekt bij het aanvullen van te ge ringe hormoonproduktie. In de kankergeneeskunde vinat een beperkte toepassing plaats bij hormoongevoelige gezwellen Omstreden is het gebruik bg be jaarden en bij patiënten die ver zwakt zijn. Door de eetlustop- wekkende en activerende wer king kan het succes grotendeels verklaard worden. Sinds 1960 worden de anabolen in de sport gebruikt Aanvankelijk alleen in de krachtsporten zoals gewichtheffen, worstelen, kogel stoten, kogdningi red n body building. Vijf tot tien jaar geleden werd het ook mode in de loop- en spnng- nummers van de atletiek, in lage re doseringen. Het doel was het herstel te bevorderen en psy chisch sterk te blijven ondanks zware training Sportlieden die corticosteroid en gebruikten kre gen de anabolen om de afbreken de werking tegen te gaan. In 1979 werden Oosteuropesc rooi- sters betrapt op een moment dat zij controle niet verwachtten en deze middelen nog slikten. Het is duidelijk dat hel gevaar groot was dat deze - zeker voor vrou wen niet zo onschuldige - midde len te pas en te onpas op grote schaal gebruikt zouden gaan worden. Toen er opsporingsme thoden ontwikkeld waren, kon den deze middelen op de do- pingslijst geplaatst worden. Alternatieven Het is jammer dat sommige spor t.-r.. (ook wh Ireninr o - r t na.tr deze middelen grijpen zonder dat ze precies weten wat ze doen. Krachttraining is in de wielrcn- nerg nog vrijwel onbekend, maar zou eigenlijk de eerste stap moe ten zgn naar spierkracht- en spie- romvangvergroting. Het is namelijk maar in enkele on derzoeken bewezen dat anabolen een extra effect hebben; soms bleek oen onschuldig eetlust bevorderend middel (een soort anti-doping) betere krachtseffec ten te hebben! Kortom, bg goede trainingsop- bouw waarbij als basis de duur- training geldt, maar waarbg ze ker ook de krachttraining hoort, zgn anabolen overbodig Als men beseft dat anabolen tg dens de inspanning een nadeel zgn en het herstel plaatsvindt door rust en veel (en gevarieerd) voedsel, desnoods ondersteund met vitamines en mineralen, dan zal men, zelfs na een ziekte of operatie, geen gebruik maken van deze middelen. MAARTEN KOORNNEEK Het gebruik van doping in de sport via anabole steroiden staat weer midden in de belangstelling sinds de mededelingen van de Duitse specialist professor Manfred Donicke, dat op dit punt veel olympi sche medaillewinnaars van Moskou het reglement overtraden alsmede de brocpswielrenners in de voorjaarskoersen. Het blad 'Afzien' van de Medische YVielerkring Nederland (MWN) publiceerde in het juist uitgekomen zomernummer een artikel over anabole steroiden, dat wij hieronder onverkort weergeven. Het artikel is van de hand van de medicus Maarten Koornnecf, in opleiding tot sportgeneeskundig specialist en part-time werkzaam bij de Stichting Sportservice (SMA Amsterdam». Maarten Koorn- neef heeft een liefhebberslicentie (hij won enkele klassiekers) en deed voor hij met de wielersport begon aan roeien. In 1975 behaalde hij als lid van Nereus het Nederlands kampioenschap in de lichte acht en de lichte vier.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23