Stoottroepers gaan herinneringen ophalen Omroepidealen verzonken in moeras van commercie >Si,v *4\ lo$ zr AA,; A &A A ?er van AVRO en ÈO 'timercie viert hij TR°SI We waren zo idealistisch als de pest "TROS en Veronica fout' V \>- An V' er°nica '®A> '«W ZATERDAG 13 JUNI 1981 p lom i is Veronica en de TROS maken zich al jarenlang schul dig aan commercië le activiteiten, die de Omroepwet ver biedt. Zo luidde de conclu sie van een lijvig rapport, opgesteld door de regerings commissaris voor de omroep mr. M.M.L.G.M. Ous ters, dat verleden week donderdag werd gepubliceerd en waarvan alle dagbladen melding maakten. Hoe bevlekt zijn Ver onica en de TROS eigenlijk? En hoe schoon zijn de an dere omroepen. Hieronder wat za ken gerangschikt. Regeringscommissaris mr. M.M.L.G.M. Custers Door Sjak Jansen HILVERSUM - De beroering was hevig bij de TROS en Veronica. toen verleden week een rapport het dag licht zag. waarin onomwon den werd gesteld dat deze twee omroepen tot over hun oksels in de commercie ste ken. Daarmee overtreden zij artikel 13 van de Omroepwet het verbod op het maken van winst - op dusdanig gro te schaal, dat ze een berisping van minister Gardeniers van CRM verdienen. Deze aanbeveling was afkom stig van mr. M.M.L.G.M. Cus- ters, de regeringscommissa ris voor de omroep en de sa mensteller van het rapport. Hij heeft daarin keurig op een rijtje gezet in hoeverre omroeporganisaties de voor schriften in genoemd artikel naleven. In artikel 13 van de Omroepwet staat globaal dat zendge machtigden „uitsluitend, al thans hoofdzakelijk" gericht moeten zijn op het verzorgen van radio- en televisiepro gramma's. Ook vermeldt het artikel dat de zendgemach tigden geen winst mogen ma ken, welke niet is bestemd voor de vervulling van de omroeptaak. Dat artikel 13 is indertijd in de Omroepwet gemaakt om te voorkomen dat ideëel be doelde omroepen ooit een commercieel karakter zou den krijgen. Artikel 13 moest ook voorzien in het buiten de deur houden van commercië le ondernemingen bij die om roepen. Moeras Maar wat bleek, toen regerings commissaris Custers de jaar rekeningen van de omroepen over de periode '77—'78 on derzocht? Toen bleken de in komsten van Veronica voor maar liefst 73 procent te ko men uit andere bronnen dan omroepbijdragen; bij de AVRO ging het om 63% en bij de TROS betrof het 57%; ook meer dan de helft dus. Andere omroepen als de KRO, VARA en de NCRV kwamen - met respectievelijk 48%, 47% en 44% andere inkom sten dan uit omroepbijdra gen al evenmin brand schoon uit de bus. De conclu sie was dan ook dat de neven activiteiten bij de omroepen hoofdactiviteiten waren ge worden. Omroepidealen ble ken in een moeras van com mercie verzonken. En het ge volg daarvan is dat de ether op grote schaal wordt mis- Omroepcomissaris: Berisping voor teveel commercie ^3 XT* u u viert bruikt ten bate van de meest uiteenlopende handelsactivi teiten. Zoals daar bij Veronica de Dri ve—in Show Hilversum BV is; een 100% dochter van de omroepvereniging VOO. De ze besloten vennootschap wordt bestuurd door de di rectie van de VOO en houdt zich bezig met het organise ren van Veronica Drive-in shows, welke door het be drijfsleven worden gespon sord in ruil voor de aanprij zing van hun produkten. Verloedering Ook is Veronica nauw verwe ven met de Stichting Neder landse Top-40. En duikt er daarnaast bij de VOO nog een tweede 100% dochter op: na melijk de Veronica Blad BV, waarvan VOO-directeur Rob Out alweer de directionele touwtjes in handen heeft. De ze BV is getuige de statuten „bevoegd tot het oprichten en verkrijgen van en het op enigerlei deelnemen in ande re ondernemingen." Kortom: bijster veel laat Veronica niet heel van alle goede bedoelin gen van artikel 13 van de Om roepwet. De omroep van Rob Out krijgt er in het rapport van mr. Cus ters dan ook flink van langs. En zij niet alleen. Ook gaat een standje naar Den Haag, waar een „stilzwijgende over heid" heeft verzuimd een stokje te steken voor de ver loedering van de Omroepwet. En waar minister Gardeniers van CRM in 1978 Veronica de C-status heeft verleend, ter wijl toen al uitvoerig in het weekblad Vrij Nederland was bericht over de commer ciële activiteiten van Veroni ca en andere omroepen. Vol gens Custers lijdt het geen twijfel, dat Veronica onder de huidige omstandigheden geen kans maakt op de door haar geclaimde B-status. Privacy En Veronica? Hoe reageerde zij op de bevindingen van mr. Custers? Wel, Veronica toon de zich er onaangenaam ver rast door. En zag ze zelfs vliegen, want hoe anders kun je het rapport beschouwen als een pesterijtje ten aanzien van de door de VOO aange vraagde B-status? Ze vindt zelfs „dat de privacy van be trokken personen zo na drukkelijk is geschonden." Volgens de VOO wringt de schoen bij wat je wel en niet onder commerciële activitei ten mag verstaan. Daar be staat onvoldoende duidelijk heid over, vindt ze. De TROS deelt die mening en houdt zich al net zo van de domme, als het om haar com merciële activiteiten gaat. Ook die liegen er niet om. Zo onderhoudt de omroep, die de wereld bij u thuis zegt te brengen, niet alleen commer ciële banden met De Tele graaf. maar is zij ook ver groeid met BV's als Publi- tros, TROS-Label en Educa tion Distribution Service. Zwartwit Publitros BV is een volle doch ter van de TROS, die in het rapport van mr. Custers ronduit wordt omschreven als een „algemene produk- tie-, exploitatie- en han delsvennootschap." De ban den van de TROS met platen maatschappijen en an ments- en restaurantbedrij ven zijn al evenmin van commerciële aard. Kortom ook de TROS botst aanzien lijk met artikel 13 van de Om roepwet. Maar waar mr. Custers vraagte kens plaatst bij bijvoorbeeld de exploitatie van TROS-- Kompas in samenwerking met De Telegraaf, verklaart TROS-directeur Cees Baay misnoegd „dat men klaarblij kelijk geen succes meer mag hebben in Nederland." Zo zwartwit heeft de AVRO het nog niet weten te verwoor den, maar ook zij neemt het met artikel 13 van de Om roepwet allesbehalve nauw. Samen met een commerciële uitgever geeft de AVRO pro grammabladen uit en daar worden beide partijen finan cieel wijzer van. Ook bemid delt de AVRO in reizen en is er een AVRO's Toppop Disco Show, die wordt gerund door een freelance organisator. Daarnaast organiseert de AVRO cursuss.-n. zoals in blokfluit- en gitaarspelen en werken er bij deze omroep mensen, die belangen heb ben (of in elk geval hadden) bij platenmaatschappijen. Plussen Vrijuit gaat evenmin de KRO. Al was het maar vanwege sommige grammofoonplaten en boeken, die de KRO sa men met een theaterproduk- tiebureau uitgeeft. De netto winst daarvan wordt evenre dig verdeeld. Voorts kent de Katholieke Radio Omroep de stichting Auvimed, welke een 100% dochter van haar is en onder meer bedrijfsfilms maakt. Ook daarover is de re geringscommissaris voor de omroep niet al te enthousiast. De NCRV geeft op beperkte schaal boeken uit en exploi teert reizen, wat niet valt te rijmen met artikel 13 van de Omroepwet. Net zo min als haar inmiddels gestaakte ac tiviteiten in de Pallas Theater en Televisie Productie BV en Pcnta Media BV En de VARA? Ook die geeft boeken uit. En platen zelfs op haar eigen Varagram-label. Artikel 13 van de Omroepwet voorziet daar niet in. En voor ziet evenmin in het pluggen van eigen plaatjes en het noe men van een bepaald merk sportartikelen, wat onlangs verscheidene keren is ge beurd in een VARA sport programma. En dat is nog slechts een piepklein voor beeld van hoe in omroepland artikel 13 van de Omroepwet wordt overtreden. EO De Evangelische Omroep kan, wat de naleving van artikel 13 van de Omroepwet betreft, al evenzeer te biecht gaan Zo begaat zij een zonde met het uitgeven van kalenders, vi deobanden. diaseries, gram mofoonplaten. boeken en brochures. Ook organiseert de EO in samenwerking met een reisorganisatie vakantie reizen en dat heeft al even min de zegen van artikel 13 van de Omroepwet. De VPRO ten slotte is nog het schoonst van allemaal. Mer chandising kent deze omroep niet of nauwelijks. Slechts zelden, en dan nog in kleine oplagen, worden cassettes en grammofoonplaten uitgege ven. Steken Veronica en de TROS beiden tot over hun oksels in de commercie, de VPRO hooguit tot haar en kelbanden. yy yy Joop Kok (65) secretaris BOSS De oorlog begon voor de stoottroe pen van Joop Kok een beetje op zijn janbocrefluitjes. Eind '44 ter hoogte van Wamel en Dreumel met de neus net boven de Waal dijk turen naar de Duitsers aan de overkant. Af en toe een Duitse patrouille die overstak om een boerderij in brand te steken. De echte oorlog hoorde je alleen; de beschietingen in Kleef, Nijme gen, Arnhem. De eerste compie in het land van Maas en Waal bestond voor een groot deel uit mensen die nog nooit een geweer hadden vastge houden. Want om een goed ver zetsstrijder te zijn heb je niet per sé een wapen nodig. Daar aan de Waal leerden ze schieten, onder aan de dijk. In hun eigen onder goed, op hun eigen schoenen. Voor een gulden soldij per dag en een geringe kostwinnersver goeding. Rangen bestonden niet. Die waren in een vlaag van idealisme afge schaft. Want in het verzet, waar uit veel stoters voortkwamen, waren allerlei mensen met heel verschillende idealen met elkaar opgetrokken. Alles voor het va derland; het zou nooit meer zo worden als vóór de oorlog. "We waren zo idealistisch als de pest. Het droop er van af. Omdat het merendeel van de mensen uit Limburg en Brabant kwam wa ren de meesten katholiek. Maar d?t telde niet zo. Er waren ook communisten, maar die zag je niet, zoals nu, als communist. De cowboys noemden we ze. omdat het ruige jongens waren. Het wa ren mensen van heel verschillen de komaf, met heel verschillende beroepen. En toch ging het alle maal goed samen. We kozen onze eigen commandanten. En als ze niet voldeden werden ze wegge jaagd. Die club van nu, de WDM, zou er een lesje van kun nen leren". "Ik denk dat daar die groepsver- bondenheid van de stoters is ont staan. Want je leerde toch vooral ook dat je je er niet op vooi moest laten staan datje iets was. Vanuit je eigen verantwoorde lijkheid leerde je ook respect voor de ander. Ik denk dat zo ook de korpsgeest is ontstaan. Iets ei gens". Kok, nu 65 jaar en als secretaris van de BOSS (Bond Oud-Sloot- troepers en Stoottroepers). we kenlang druk met het voorberei den van het 35-jarig bestaan dat vandaag in Den Bosch wordt gevierd, voelt zich nog altijd sto ter Ook al werd hij na drie jaar Indië afgekeurd. De idealen duurden maar kort. De stoottroepen kregen rangen En Door Pieter van de Vliet Het vaandel van de stoottroepers behoorden weldra gewoon tot het Nederlandse leger. Kok te kende als langverbander. Hij zou Nederlandsch-Indie van de Ja panners gaan bevrijden. Zo was het plan. Of zo heette het. "We kregen een opleiding in Enge land. Wat ik me er vooral van herinner is dat we al onze spullen moesten inleveren en er hetzelf de voor terugkregen. Mèt, tot on ze grote verbazing, een gasmas ker en een winterjas". Voordat Kok en zijn stoters Indié konden bevrijden capituleerde Japan. "We juichten De atoombom? Wat wisten we nou van dat ding. We wisten dat er een grote bom was gevallen en we warc-n er blij om Veel later pas sijpelde heel lang zaam door wat voor bom dat was. En ook nu nog is niet alles be kend van toen". "We waren met vierduizend Neder landers op het Engelse schip Al cantara van Liverpool op weg naar Indië. Vlak voor Tandjong Priok gingen we rechtsomkeert. In Malakka gingen we naar een trainingskamp. Bloedheet. Zes uur op voor de ochtendgym. Sweet potatoes, zoete aardappe len die beurtelings rose, geel en blauw zagen. Ik had in Neder land een boek over Indië ge kocht: "Insulinde, werk en wel vaart" door dr. C.J.J. van Hall. We lazen er beurtelings wat uit voor en dat werd dan besproken. Politiek? Nee, wat er geteeld, ge kweekt en gevonden werd. Want wat wist je nou van Indië? Bali, Lombok, Soemba, Soembawa, Floris, Timor. Die rijtjes dreunde je op, want zo leerde je dat op school. En je kende de plaatjes uit de klas. En je wist iets van klapperbomen". "We kregen bulletins. Over de op stand van Soekarno. En dat we de opdracht hadden orde en vre de te herstellen zodat de regering de inlandse bevolking kon op voeden tot zelfstandigheid". "In Malakka kregen we ook Malei- se les. Van twee knapen die voor de oorlog in Indië bij de marine hadden gezeten. Ze vertelden ook iets over het leven in de kampongs. Ook werd ons ge leerd hoe we rijst klaar moesten maken Want er waren jongens bij die in Nederland zelfs nooit in de trein hadden gezeten". In die tijd werden dc Indonesische vrijheidsstrijders in officiële Ne derlandse kring aangeduid als benden en terroristen. "Ja. kijk Wij zagen dat ook echt zo Wij hebben Banka bevrijd Het merendeel van de bevolking haalde ons daar als bevrijders in Er waren kleine groepjes die je dwars zaten en dat waren dan de bendes. Maar de bevolking was blij met onze komst. Dan kregen ze kleding en weer regelmatig eten. De Chinezen kwamen terug en daarmee de handel Het leven kwam weer op gang Ik zeg niet dat het overal zo was. Maar er waren bij die opstandelingen toch een hoop meelopers, die meededen voor de sensatie en het gepiefpaf. Bevrijders7 Of ging het gewoon om de tin en de olie? "Wij moesten inderdaad de pro- duktiegebieden veilig stellen. Maar dat was ook nodig om het gewone leven weer op gang te brengen, om de zaak weer te kunnen opbouwen Het was een chaos, er moest orde en rust ko men. Bendes, vaak onder aan voering van Japanners, ten Uil seerden de bevolking. Ze ronsel den mensen. Wie niet mee wilde doen werd doodgeschoten". Net als Westerling1 "Ja". Later een gevierd operazanger. "Hij kon mooi zingen Maar wy moesten niets van hem hebben, van de man van Bandoeng. Ook al was hij de grote man geweest achter de kaderschool van de stoters in Breda". Schieten op de ploppers 'Toen gold vooral dat ze op jou en je kameraad schoten Dat het je dood kon zyn. Voor zover ik weet heb ik er nooit één doodge schoten En daar ben ik big om want het lijkt me niet prettig om te leven met die gedachte. Ik ben «•en killer Dat geldt ook voor de meeste beroepsmilitairen, denk ik Ze doen hun w«-rk r ten. Al vraag ik me af of het vech ten was wat we in Indié deden. Het was meer lopen en zweten, beschoten worden, zoeken en niks vinden Want ze waren altijd verdwenen". Omdat ze door de bevolking wer den gesteund? "Nee. omdat ze de bevolking steun afdwongen Maar goed. achteraf is het misschien wel allemaal erg verkeerd geweest Al wisten wc dat niet in onze tijd". Toch In 1979 zijn we in Banka te ruggeweest We zijn er als vor sten ontvangen We kregen «en officieel ontvangst in het rege ringsgebouw, compleet met kou de lunch en toespraken Weet u wat die officiële persoon zei7 Dat hij het jammer vond dat we weg waren gegaan uit Indonesië Nee. namen noem ik niet. Want die man knjgt anders moeilgkhc den Want tenslotte zit daar nu een generaalsregiem terwijl wij in Nederland een democratie hebben". "Natuurlijk Ook op de reünies hoor ik.hct wol. Stoters die zeg gen dat ze zich gebruikt voelen, die zich afvragen waarvoor het nodig is geweest Maar dat is al tijd achteraf'. "Wat toen gold was dat je dag en nacht met elkaar optrok. Vooral ook dat je het weinige met elkaar deelde Dat je samen ontberin gen leed Dat je elkaar niet in de steek liet".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19