Holland: erwtensoep, saucijzebroodjes en kerkgenootschappen Nederlandse kolonie in Michigan ontsnapte ruimschoots aan bedoelingen van zijn stichter Een festival dat eerbied verdient en geld opbrengt ZATERDAG 13 JUNI 1981 EXTRA PAGINA 15 Zoals gebruikelijk hadden de dames van de leesclub weer erwtensoep en saucijze- broodjes bij gelegenheid van het tulpenfestival, dat jaar lijks halverwege de maand mei zo'n half miljoen toeris ten naar de voormalige Ne derlandse nederzetting Hol land brengt. Langs de voor naamste straten staan de tul pen aan de stoeprand soms wel drie dik en als je die stra ten maar volgt, kom je onver mijdelijk bij de klompenma kerij. de windmolen "De Zwaan" (uit Nederland over geplant) en zulke attracties als "Het Nederlandse dorp". Daar zit alweer een klom- penmaKer gereed, er is een soort kopie van Oudewaters Heksenwaag, een boerderij tje met geitjes, een jongetje met een vinger in een beton nen dijk. En tonnen geïmpor teerd Delfts Blauw, tegeltjes en vaderlands snoepwerk gaan de deur uit onder de hartverscheurende tonen van het zieltogend draaiorgel "De Gouden Engel", voorheen van Texel. Op dikke billen werpen Ameri kaanse huismoeders zich van een glijbaan die uit een zeer grote klomp te voorschijn komt, een beverig oud da metje hijst zich in de luier aan de snavel van een over maatse ooievaar. De automa tische camera legt het keurig vast. Dit evenement in de streek waar behalve Holland ook Drenthe ligt en Friesland en Borculo en Zeeland, is in be zoekersaantal het derde festi val van de VS (na de Rose Pa rade in Pasadena en New Or leans' Mardi Gras). In een weck komt zo ongeveer de helft van het totale aantal toe risten per jaar op visite. Voor herinneringen aan een verle den dat nu 135 jaar bestaat, dat eerbied verdient en geld opbrengt. De stichter van de ne derzetting Holland, do minee Albertus Chris- tiaan van Raalte: van Wanneperveen naar Mi chigan. HOLLAND (MICHIGAN) - Zelfs al wordt het tulpen festival dan dagelijks opgeluisterd door een gods dienstoefening in het Nederlands (bekort, maar mét collecte), zelfs al zijn er voor 30.000 inwoners en een goede tienduizend omwonenden maar liefst zeventig verschillende kerkgenootschappen en evangelisaties: dit Holland, zo keurig netjes, moet ruimschoots zijn ontsnapt aan de bedoeling van zijn stichter, dominee Albertus Christiaan van Raalte. Deze 35-jarige dominee, geboren in Wanne perveen, ging in 1846 op een septemberdag 59 man nen, vrouwen en kinderen vóór aan boord van de brik Southerner van Rotterdam naar Amerika - om dat een uiterst orthodoxe visie op het geloof meer vrijheid en tolerantie vergde dan Nederland in die dagen had te bieden. De reformatorische geloofs richting, zo geloofde Van Raalte, was onder staatsbe heer min of meer afgedwaald. Deze separatisten keerden daarom terug naar de strenge beginselen die de Synode van Dordrecht had vastgelegd Aan de bereidheid van vele, doorgaans behoorlijk geletterde gelovigen om op reis te gaan naar elders lag méér ten grondslag dan offi ciële intolerantie alleen. Het verhaal van officiële „vervol ging en onderdrukking" evenwel, beheerst het kleur rijke, maar aan feiten toch wat arme verhaal waarmee Hol land vandaag de dag, in de marge van erwtensoep en saucijzebroodjes, de toerist informeert. Vertrek In de jaren tussen 1830 en 1840 had Nederland te maken met een formidabele economi sche depressie. De Neder landse arbeider verdiende zo'n 45 cent per dag - in 1840 teerde 13 procent van de be volking op de bedeling. In 1850 was dat tot meer dan een kwart gegroeid. In de jaren 1845 en 1846 heerste honger door een totaal mislukte aardappeloogst: boven de akkers hing, zo beschrijft een tijdgenoot, de stank van verrotting. Van Raalte, uit Ommen, leidde* als predikant een zwervend bestaan. Hij preekte in -schu ren en stallen, werd in de ge vangenis gezet voor korte tijd. Samenscholingen van meer dan twintig personen waren met het oog op de gerefor meerde afscheidingsbewe ging verboden. En Van Raalte besloot te vertrekken. Het werd Amerika dus. De zee reis was moeilijk voor de boe ren uit Friesland, Drenthe, Overijssel, Gelderland, Utrecht en Zeeland. Een kindje stierf en een vrouw. Maar na zeven weken varen kwam dan toch New York in zicht en werd dankend psal mengezang luidkeels aange heven. Hulp was er in New York, voor namelijk uit de kring van Ne derlandse emigranten die daar in de zeventiende en achttiende eeuw waren neer gestreken. De groep werd zo van kerkgemeenschap naar dominee in geleidelijk aan strenger winterweer „doorge geven' Van New York naar Albany, van Albany naar Buf falo, van Buffalo naar Roches ter, met de boot naar Detroit. En daar kregen zij voorlopig werk op een scheepswerf. Deel van de betaling: een paar laarzen, want de Nederlan ders droegen nog steeds de klompen waarop zij van huis waren gegaan. Van Raalte, even onverzettelijk in zijn zoeken naar een beter bestaan als in de leer, was al leen doorgereisd. Een eenza me verkenner arriveerde zo aan de oevers van „het Zwarte Water", een binnenmeer net achter de duinenrij die het scheidde van het Michigan- meer, met een oppervlakte die de Nederlandse te boven dominee zag ver. Hij werd goed ontvangen door de plaatselijke Indianen. Van Raalte mocht achterop hun sneeuwschoenen staan - „te gelijk de benen heffen" no teerde hij. Daar, na zorgvuldi ge verkenning, vond hij de plaats voor zijn „kolonie". Aan water, in een gematigd klimaat, met onverbiddelijke wouden en stinkende moe rassen, die koortsen zouden veroorzaken. Van de enorme bossen die dit stuk Michigan bedekten, is niets meer over. En waar de eerste Nederlandse immi granten verbijsterd consta teerden, dat het niet meeviel om „uren gaans" in groen schermlicht onder een dicht bladerdak je weg te vinden, dansen nu hun nazaten op vrolijke dagen met klepperende klompen aan de voeten in aardig nagemaakte Nederlandse kleder drachten. De erwtensoep en sauzgze- broodjes hebben wat de re ceptuur betreft helaas per ge neratie een ingrediënt moe ten inleveren naar het schijnt, net als de gemeenteraad in quasi-Volendammer pakken. Wanneer dit hele dorp zich bij het begin van de feestelijkhe den op de straten stort, nadat de dorpsomroeper in onver valst Oostnederlandse tong val het „schoonschrobb'n" namens het gemeentebestuur verplicht heeft gesteld, ont rolt zich een verbijsterend pa troon van gelijkenissen op het gebied van het zogenaamde „volkseigen". De hoofden lij ken gemaakt door de petjes en op trekkarren worden zeer Nederlands ogende kindjes meegesleurd. De Nederland se immigranten en hun nako melingen hebben zich maar zeer ten dele vermengd met de Amerikaanse bevolking en religieuze overwegingen heb ben daarbij een opzichtige rol gespeeld. Aan de stoeprand staat de heer Ten Harmsel zo'n 800 klom- pendansende meisjes gade te slaan. Dit folkloristisch ver toon roept nog vage herinne ringen op aan de driekusman, maar de beentjes zwaaien hoog in de stijl van de Ameri kaanse music hall. Een klomp vliegt weg en boort zich in het publiek. „Wie kunt goed trapp'n, jong", stelt Ten Harmsel tevreden lachend vast. Hij is nog nooit in Neder land geweest, maar leerde Nijverdals van zijn ouders. Bedrog Streng Aan de muur van het Neder lands museum in Holland kijkt Van Raaltes gezicht nog steeds sireng neer op nel ge beuren. De zwarte jas zit hem keurig om de schouders. Deze De eerste kolonisten arriveer den op 9 februari 1847 na een sledetocht van 24 uur. Vier maanden daarna kwam een nieuwe groep landverhuizers, onder wie de Amsterdammer E. van der Veen. Zij arriveer den, per boot, midden in de nacht en gingen in het aarde- duister aan land. Niet zonder argwaan omtrent hetgeen hen te wachten stond, want de ka pitein van het schip had al barre verhalen gedaan over gebrek aan eten, behuizing, het onverstoorbare woud en mensen die naast de koeien op de grond sliepen. Scherts, dacht Van der Veen. En daar blijkt plotseling het be drog, want de agenten, de ron selaars, die aan de landver huizing geld verdienden, had den de Van der Veens in de kolonie van ds. Van Raalte een grote stad voorgespie geld, met 1100 huizen. Ook de klompenma kerij doet goede zaken tijdens bet jaarlijkse tulpenfestival, dat een half miljoen Amerika nen op de been brengt. Speciaal voor deze ge legenheid is bet assor timent uitgebreid met herinneringsplankjes. Door Henk Kolb Van der Veen: „led r had zo zij nen provinciale taal, gewoon ten en opvattingen van bijza ken, en zodoende werd er zaad gestrooid en grondsla gen jgelegd, die naderhand treurige vruchten afwier pen". In de nogal miezerige ..Holiday Inn", aan de Buiten zijde van Holland, hangt naast de receptie een lijst van maar liefst zeventig kerkge nootschappen: een aparte do minee voor de Graafschapse versie van de reformatie, weer een andere voor de Harder- wijkse traditie enz. Dit lijstje is het hedendaags bewijs voor Van Raaltes grote teleurstel ling - materieel mag zijn op zet tenslotte zijn geslaagd, in geestelijk opzicht ontstond versplintering in plaats van de eenheid die Van Raaltes grote ideaal was en waarvoor hij zijn vaderland de rug toe keerde. Onophoudelijke reli gieuze twisten leidden al in 1862 tot Van Raaltes verlan gen naar Nederland te wor den beroepen en in 1866 ging hij terug naar Ommen om te zien of hij een gemeente kon vinden. Dat is hem niet ge lukt. Zijn Nederlandse ge loofsgenoten keken hem min of meer met de nek aan. niet genoeg Terug Van Raalte keerde terug naar Holland. Michigan: een geestelijk enigszins statenlo ze. Hij had op 21 september 1846, vlak voor zijn vertrek aan de Nederlandse staats man Groen van Prinsterer ge schreven: Toch krenkt mij de scheiding mijn hart... Ver lies van God en bloedbanden en verguizing was voor mij niet de in nadruk bittere be ker welke ik op den vader- landschen grond gedronken heb. Maar neen. De scheiding en verwijdering ja verbitte ring tusschen het volk Gods. ach dat het volk één wa re". De kolonie werd in die eerste zomer van 1847 door een reeks van ziekten geteisterd. Doorgaans waren er geen me dicijnen en bij tijden waren er of plan ken om kisten te maken voor de doden. Desondanks, Holland groeide - 700 immigranten na zes maanden, 1700 in oktober. In het „oude vaderland" staken kermisprenten de draak met de uittocht der „geestelijke landverhuizers", dat wel. De teksten logen er niet om: „Terwijl de man op het land werkt verslindt een leeuw zij ne vrouw en rooft een lam mergier zijn kind weg" De plaatjes vertonen, met het bij schrift „Geestelijke verwar ring in spraken en talen", een boer die zich door een blote indiaanse bg de neus laat ne men terwijl zijn vrouw, de ar men in wanhoop ten hemel geheven, toeziet En genade loos. bg een tekening van mannen met kerkezakjes in de hand: „Ondergang der ko lonie: collecte in het moeder land". Ten behoeve van een nederzet ting, waar een collecte onder de meest wclvarenden voor een kerkklok de som van 5 dollar en 22,5 cent opbracht, kocht Van Raalte voor dui zenden dollars land. Hij stond binnen een jaar voor 5800,14 dollar in de schuld. Het land was niet voor Van Raalte zelf. maar voor zijn ko lonie. Hij kon zo de minver mogenden weer tegen nog ge makkelijker voorwaarden aan grond helpen. De man had gigantische problemen op te lossen, terwijl, volgens een landverhuizer, tgdens de godsdienstoefeningen in de openlucht „het gebladerde galmde van de psalmzangen" Gokkers De glorie van „de onverzettelij ke Nederlanders" wordt in het Holland van vandaag nog steeds dik uitgesmeerd, maar het is een in doorsnee Ameri kaans stadje geworden. De Nederlandstalige krant „The Hollander", en het blad „De Grondwet" zgn al lang ver dwenen. Kranten vol leerza me wgsheid. „The Hollander" opent op 18 januari 1851 zgn frontpagina over de volle breedte met „Eerste lessen in hot gebed van Maarten Lu ther". Aan de vooravond van Kerstmis 1850 adverteert A. Naeye uit het gehucht Zee land: „Verloren een groote roode koe met blaarkop, heb bende eene bel aan. Ook eene witgevlekte koe. Diedezelve vindt en terugbrengt zal een goede beloning ontvangen". Op eerste kerstdag 1850 be looft J. Nagel om voor 2 dollar (of 2.50 dollar aan winkelwa ren) ossen te scherpen (tegen civiele prijzen). Een ontploffing op de stoom boot „Douglas" blgkt een ge zelschap gokkers naar het hiernamaals te hebben gebla zen: „Zg werden (stelt „The Hollander" niet zonder ver maan vast) in één ogenblik van de speeltafel voor den rig- terstoel van God gedag vaard". Bij wgze van spreken met de kaarten nog in de hand Een betekenisvolle ingezonden mededeling verraadt dat de overgang van Nederlandse kolonie naar Amerikaanse stad is begonnen: „Wij zien gaarne in Nederlandse opstel len alleen Nederlandse woor den. Die verstaan wg en onze taal behoeft toch in geen punt voor het ellendige, zamenge- flanste Engels de vlag te strij ken". Oktober 1871: de stad Holland brandt geheel af, terwijl de plannen voor het 25-jang be staan in volle gang zgn. Maar, Holland herrees rap en in sep tember 1872 werd er toch feestgevierd. Met Albert Christiaan van Raalte als voorganger. Rechts Van Raalte is vier jaar later ge storven en begraven naast het eerste kerkje van boomstam men waar hg zgn uit Neder land meegebrachte preken onvermoeibaar bleef afdraai en. Op de plek van het in diaanse kerkhof staat nu een fabriek van Heinz-met-de-57- smaken. De indianen zijn maar weggegaan toen de energieke, godvrezende en voortdurend biddende Hol landers de emmers waarin zij Ahornsap tapten om er stroop en suiker van te koken, mee naar huis namen en zich be hendig meester maakten van het hertevlees dat in de bo dem te drogen hing. Het Holland van deze dagen stemt onveranderlijk rechts republikeins. En is niet inge nomen met nieuwe bewoners van Latqnsamerikaanse en Zuidoostaziatische oor sprong. Sommigen schuiven, aan wat zg schamper noemen "The Latino-connection" een flink stuk verantwoorde lijkheid toe voor drugsproble men waarmee ook deze recht lijnige gemeenschap kampt Bij het noenmaal dat de feeste lijkheden dit jaar opende bo gen de Hollanders (nazaten van stugge gereformeerden en zelf niet mis in de leer) ern stig het hoofd en baden mee voor het leven van de juist neergeschoten paus. Maar toen later de Latgnsamen- kaanse schoonheidskoningin werd voorgesteld, leek het ge zicht van een der dames uit de gemeenteraad van afgrgzen te vertrekken. Even maar, doch lang genoeg Het ap plaus voor het wat dikkige meisje was. zacht gezegd, te rughoudend. Van zgn om streeks 300 zwarte inwoners heeft Holland geen last en sommige dames brengen zelfs zo nu en dan een bruin brood naar een arm Cambod- jaans gezin. Maar Holland wil wel zichzelf blijven, ook al kan het geen zinnig argument bedenken om de deuren dicht te houden voor de Latino's. En zo blgkt Holland (Michi gan) zgns ondanks te worden meegesleept in althans de vaart van dit Amerikaanse volk: als het even kan geen vreemdelingen - op zondag wordt geen druppel drank ge schonken - op maandag be gint een behoedzame dans om het gouden kalf

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15