Koen Gijsbers op jacht naar record HEEL HUIS Tennisteam neemt moeizaam afstand KLEURENFOTO'S groter, sneller, beter, veiliger,... niet duurder jfttë 2 foto Printshop ^TERDAG 13 JUNI 1981 Basis voor dit seizoen gelegd in bloemenveiling UGHT (GPD) - Dit seizoen moet het er dan van komen. Als het goed is een dezer weken al. Voorzien van de handtekening van Koen Gijsbers moet er dan bij de record commissie van de Atletiek Unie een formulier in de bus glijden waaruit blijkt dat Nederland een nieuwe recordhouder heeft op de 400 meter. leze voorspelling, die van de 23-jarige Koen Gijsbers zelf afkomstig is, lijkt niet zo erg gewaagd, want op Pinkstermaandag liep De Bataven-atleet zich in Rehlingen al bijna in de recordboeken. Al na 46,13 seconden stopte de elektronische tijdwaarne ming. Twee honderdste van een seconde later dan twee jaar geleden in Roosendaal, toen Harry Schulting het nu nog overeind staande record van 46,11 seconden liep. Den met het oog nauwelijks of niet •neembaar verschil tussen beide atleten, die elkaar eigenlijk nog dichter op de lip zitten, want vorig jaar werd de 'kloof nog kleiner toen Koen Gijsbers in Winterthur 46,12 seconden liep; nog maar n honderdste seconde verschil, al moet natuurlijk wor den gezegd dat Harry Schulting sinds 1979 een in Recklinghau sen gescoorde handgeklokte - en dus niet erkende - toptijd van" 45,1 seconden heeft staan. Einde Een spel met honderdsten van se conden, waaraan nu maar eens een einde moet komen. Dat vindt althans Koen Gijsbers, die enke le weken geleden al, en dus niet na die veelbelovende tijd in Reh lingen, tot bovenvermelde voor spelling kwam. „Ik denk dat ik onder de 46 seconden moet kun nen duiken, en zoals ik me nu voel, moet het in de richting van de 45,5 seconden kunnen gaan", klonk het vorige maand. Moedige of overmoedige taal? De voortekenen wijzen naar het eer ste. „Allereerst was ik indoor dit seizoen met 47,1 sec. al een volle seconde sneller dan in de winter van '80. Het belangrijkste is wel dat we deze winter geweldig heb ben kunnen trainen", vindt de in Vught wonende beroepsmilitair met KMA-opleiding. De winter '80-'81, die hij niet, zoals veel buitenlandse collega's, in uitstekend geoutilleerde indoor- atletiekaccommodaties door bracht, maar in een... veilinghal van een bollenkweker, die con necties heeft met het Leidse De Bataven. Merkwaardig In die - zachtjes uitgedrukte - wat merkwaardige omgeving bereid de Koen Gijsbers zich voor. Sa men met zijn trainer Peter van Beusekom, de oud-bondstrainer, die in die hal in Roelofarends- veen ook Harry Schulting, Mar cel Klarenbeek en Henk Brou wer trainde. „Die hal kostte niets en we konden er twee banen van 100 meter uitleggen. Vanuit Zwolle konden we beschikken over kunststofmatten. Dit bete kende dat we de hele winter door snelheidstrainingen hebben kunnen doen. In ons klimaat is het buiten natuurlijk niet moge lijk", vertelt Koen Gijsbers, die er echter wel voor waakt niet zo vroeg in vorm te komen als vorig jaar toen hij al vrijwel bij de ope ning van het baanseizoen razend snel was. Het vorige seizoen, dat ondanks die scherpe tijd van 46,12 sec. toch niet naar wens verliep, zoals voor het grootste deel van de Ne derlandse afvaardiging, werd Moskou een deceptie. Helemaal voor Gijsbers, die alleen maar op de trainingsbaan actief was. Spierscheuring „Ja, in Moskou liep ik een spier scheuring in de linker ham strings op, de dijbeenspier dus. Ik was trouwens al langer over belast, maar die klachten zijn he lemaal verdwenen", lacht Gijs bers, daarbij niet op zijn dijbeen wijzend, maar op de voeten. Aan gepast schoeisel bracht namelijk uitkomst, zoals meer atleten dat al hebben ondervonden. Klaas Lok bijvoorbeeld, maar er zijn er tientallen te noemen die zonder het te weten een verschil in been lengte hebben. „Bij mij bleek het anderhalve cen timeter te zijn. Dat zie je inder daad niet. Het is zelfs heel moei lijk het exact te meten. De enige echt goede manier is het werken met röntgenfoto's. Niet goed koop, maar effectief. Eigenlijk zou het bij iedere atleet, die net als ik erg veel traint, op deze ma nier moeten gebeuren. Een erg goede vorm van blessurepreven tie". Een goede wintertraining en het verhelpen van de blessurebron. Hierop baseert Koen Gijsbers voor een deel zijn vertrouwen in een uitstekend seizoen '81. „Daarbij komt dat je elk jaar weer sterker wordt, fysiek en psychisch. En dat is op een 400 meter erg belangrijk, want het is een erg moeilijk nummer". Een nummer, waarop je moet kun nen „sterven", heet dat in atle- tiekjargon. Een verlengde sprint van 4 x 11,5 seconden zou je kun nen zeggen. „De enige manier om op dit nummer toptijden te realiseren is soepel blijven. Door blijven rollen. Als de mensen zien dat je aan het 'sterven' bent is er iets mis, want dan verdwijnt die soepelheid. Dan verkramp je", weet Koen Gijsbers maar al te goed uit eigen ervaring. Schokken „Ja, dan ging het in zo'n race lang goed, maar op het laatste stuk begon ik te schokken. Dan kun je het vergeten. Spanningen la gen daaraan ten grondslag£ Ik geloof ook wel dat de verwach tingen, die men van mij had daarin hebben meegespeeld. Als je in de 46 seconden loopt ver wachten ze meteen maar tijden van voor in de 45 seconden van je. Dat kan niet, zoals het ook niet reel is om mij met Harry Schulting te vergelijken". „Harry begon al op zijn tiende jaar met atletiek. Ik pas op mijn zes tiende. Bovendien is Harry twee jaar ouder en heeft uiteraard veel meer internationale ervaring. Hij is in wedstrijden ook harder dan ik ben, maar in de training geldt het omgekeerde", vertelt Koen Gijsbers over zijn trainingspart ner uit Vught. De trainingspartner, die zich na de flinke tegenvaller in Moskou op zijn studie stortte, maar daar naast zijn training nog wel zo goed bijhield dat hy op de 400 meter horden al vrij moeiteloos tot 50,9 sec. kwam. Harry Schul ting wil rond deze tijd de atletiek weer steviger oppakken, want over een jaar zijn de Europese kampioenschappen in Athene. Daarop mikt natuurlijk ook Koen Gijsbers en stel, dat hij zijn te verwachten progressie (richting 45,5 sec. dus) goed taxeert, dan is daar een finaleplaats zeker haal i veilinghal: "In ons klimaat in het vrijwel onmogelijk c baar. Neem alleen maar het gege ven dat vorig jaar slechts zes Eu ropeanen zich plaatsten bij de beste twintig 400-meterlopers ter wereld, van wie de langzaamste 45,5 sec. liep. De 400 meter wordt namelijk voor een belangrijk deel beheerst door Amerikanen, van wie er vorig jaar acht binnen de 45,5 sec. liepen. Een goede individuele score is dus mogelijk, „maar denk eens aan de 4 x 400 meter estafetteploeg. Ik ben dus sneller geworden, Marcel Klarenbeek ook met zijn persoonlijk record in Engeland (46,64 sec.), Henk Brouwer kan hard en dan straks als Harry te rug is. Dan denk ik ook nog aan Hugo Pont en Mario Westbroek, IJle lucht „Ik weet dat sommigen denken dat we die bijna twee jaar geleden in Mexico gelopen topestafettetijd van 3.03,2 vooral dank zij de ijle lucht daar hebben kunnen berei ken. Maar geloof me, die tijd rolt er wr uit. We zijn met een jonge groep, die - en ik benadruk dat maar weer eens - elk jaar sterker wordt. Dit is ook een van de re denen dat ik nog niet echt uitkijk naar de 800 meter. Met ons esta fetteteam moet het heel hard kunnen gaan". Mt Harry Schulting dus, die dan waarschijnlijk als recordhouder op de 400 meter onttroond zal zijn. Hij zal er niet rouwig om zijn. „Als Koen er dan maar met een flink onder duikt", liet Gijs bers' traningsmakker al eens eer der weten. Voetbal - De tuchtcommissie van de KNVB heeft Leo van Veen naar aanleiding van zijn rode kaart tegen Ajax voor vier duels geschorst. Motorsport - De Nieuwzeelander Graeme Crosby heeft gisteren op een Suzuki de open klasse van de TT-races op Man gewonnen. Tweede was de Engelsman Mick Grant, derde de Schot Alex George. Van Heumens blijven de hockeyteams toch trouw... UTRECHT (GPD) - Met het oog op de Olympische Spelen van 1984 te Los Angeles hebben Wim en Gys van Heumen besloten de nationale hockeyploegen tot dat evenement te blijven trainen en coachen. Kenmerkend voor hun instelling is dat ze de mededeling over hun meerjarencontract gis teren niet zelf wereldkundig maakten, maar uitsluitend spra ken over de waarde die beiden hechten aan het sterk bezette vierlandentoernooi dat volgende week in Frankfurt en Amstel veen wordt gehouden. Naast Nederland komen wereld kampioen Pakistan, Europees kampioen West-Duitsland en Australi het herenevenement op luisteren. by de dames krijgt Ne derland kans om wcreldkam pioene West-Duitsland, Enge land en de Verenigde Staten te verslaan. Het idee van zo'n sterk bezet toer nooi rees vorig jaar toen heren- coach Wim van Heumen en ma nager Wim Cornells tot de con clusie kwamen dat er een hoc- keyloze zomer te wachten stond. De hockeybond. zeer gechar meerd van internationaal con tact, sprong er op in. Van Heu men: „Pakistan kent door de luchtvaartmaarschappy PIA nauwlijks reisproblemen. de Au- stralirs hadden precies n dag no dig om de invitatie te bespreken, terwijl de Duitsers desnoods zouden komen lopen". Niet alleen om de toeschouwers wat te bieden, maar meer om zo veel mogelijk internationaal con tact te hebben, is Van Heumen enthousiast: „De bond en een sponsor maken het ons mogelijk aan de wereldtop te blijven Wil len we in december in Bombay een kans maken op de wereldti tel, dan moet je sterke tegenstan ders opzoeken of uitnodigen. Daarom verheugt het me dat de bond de mogelijkheden aan het onderzoeken is om volgend jaar de strijd om de Champions Trop hy uit Pakistan naar ons land te halen". De dames, getraind en gecoacht door zoon Gijs van Heumen. hebben in april de wereldtitel moeten afstaan aan West-Duits- land, dat in Buenos Aires beter bedreven bleek in het nemen van strafballen. Oranje-aanvoerster Lisette Sevens rekent echter nauwelijks op een revanche, om dat veel teamleden aan het eind van hun krachten zyn. Alleen de gedachte aan wraak houdt hen op de been. EINDHOVEN (GPD) - Het wordt hoog tijd dat de hun tijd voorbij zijnde regels die nog steeds bij de strijd om de Davis-Cup gelden, worden gewijzigd. Spelen om de „best of five" en het niet toe passen van de tiebreak is op het niveau waarop Nederland en Ierland tennissen langdu rig en dus oninteressant. Vandaar dat er gisteren in Eindhoven slechts een kleine 200 mensen warmliepen om te zien hoe het Nederland in de tweede ronde van het Da- vis-Cupgebeuren verging. Voorspoedig, om niet te stel len: boven verwachting. Louk Sanders dreigde kans loos te worden onderuitge haald door Matt Doyle, maar na een 1-2-achterstand in sets boog de Nederlandse kam pioen de score om in zijn voordeel (8-6, 2-6, 2-6, 6-2, 6- 2). Eric Wilborts leek aanvan kelijk, evenals Sanders, te moeten buigen voor Sean So- rensen. De Tilburger herstel de zich echter van een zwak ke start (4-6, 7-5, 6-4, 6-1). Merenwijk wijk dan zo dat er goed kon worden getennist. Geen re gen en vooral geen wind. Maar de verrassingen bleven en lieten de deskundigen, die voor de plaatsing verant woordelijk zijn, met rode oren staan. Zo verdwenen in het HDC maar liefst het no 1 en het no 2 geplaatste koppel uit de strijd. Het no 1 geno teerde duo Waldo Jansen en Mare Ekker werd gewipt door van Duin/P. Paridon, 5—7, 6—2, 5—7. De cijfers ge ven al aan hoe duur de pun tjes in dit treffen werden ge kocht. Beide combinaties scoorden evenveel spellen. maar de verdeling was voor laatstgenoemden gunstiger. De vaart en daarmee de pres sie gaven, zoals dat in een he- rendubbel ook hoort, de doorslag. De als no 2 gewaardeerde com binatie Crepin/Van Tongeren leek, gewaarschuwd door de voorafgaande successen van hun tegenstanders Stuyver jr/den Elzen, de partij onder controle te hebben na de winst van de eerste set. Uit schieters van Crepin en soli de tennis van Van Tongeren bood de jeugd weinig moge lijkheden en dat leek hun zelfvertrouwen toch te onder mijnen. De eerste set ging naar Crepin/Van Tongeren, 6—4. Een minimale marge, maar een marge die niet aan tastbaar scheen. Stuyver/Den Elzen echter bleken toch niet geschokt door het eerste set- verlies in dit toernooi. Zij pakten de tweede set met 6—2 en in de derde set hiel den zij het hoofd koel, 7-5. Marcel van Paridon en Joost Roodenburg slopen geruis loos naar de kwartfinale via een 7-5, 6-1 zege op J. Koor eman/Staal en zij moeten in staat worden geacht om ver der te komen. Wim van Dilst en Hans Schiphorst hadden geen problemen en klaarden het karwei tegen Van der Berg/Van Veen in twee droge sets, 6—3, 6—3. Het kan in de laatste fase van de strijd in het HDC nog ge ducht gaan spannen. Na de uitschakeling van de favorie te dubbels UJkt elk van de overgebleven combinaties in staat om het toernooi te win nen. De het HDD verdween een hoog genoteerd koppel. C. Her- weyer/L. den Houter, no 2 ge plaatst, moesten zich in twee sets, 3-6, 3-6 gewonnen ge ven aan P. Keseteloo/W Paauw. Een zege. die de win naars op slag tot grote kans hebbers stempelt. Maar er ligt in het HDD nog een geduchte kaper op de loer, namelijk de Leidsche Hout combinatie Walenkamp/van de Water. Die gleden gisteren ook overtuigend langs Kulk/ Knik 6-2. 6-3. CHRISTELIJKE PEDAGOGISCHE ACADEMIE 2343 SZ OEGSTGEEST Hazenboslaan 101, Telefoon 071-171321, Dir.: J. Bosch Opleidingsschool voor onderwijsgevenden met havo-afdeling OPLEIDINGSMOGELIJKHEDEN: ONDERWIJZERSOPLEIDING (3 jaar) (vooropleiding: middelbare school) HAVO-AFDELING (leerjaren 4 en 5) (vooropleiding: 3 jaar middelbare school of mavo-diploma) APPLICATIECURSUSSEN (120 uur In 2 jaar) opleiding voor de volledige bevoegdheid in het basisonderwijs INTEGRATIE VOORBEREIDENDE BIJSCHOLINGSCURSUSSEN (120 uur In 2 jaar) bij voorkeur voor teams van kleuter- en lager onderwijs ter voorbereiding op c komende integratie k.o. en l.o. C-CURSUSSEN, avondppleldlngen voor de volgende aktes: ENGELS LICHAMELIJKE OEFENING HANDENARBEID MUZIKALE VORMING TEKENEN AKTE K (textiel) AKTE U (textiel) L.O. (vooropl.: een onderwijsbevoegdheid) L.O. (vooropl een onderwijsbevoegdheid) L.O. (vooropl.: een onderwijsbevoegdheid) (vooropl,: een onderwijsbevoegdheid) L.O. (vooropl.: een middelbare school) (vooropl.: een middelbare school) (vooropl.: aant. k of akte K) KORTE HER- EN BIJSCHOLINGSCURSUSSEN, cursussen van 10 20 uur Signalering en hulp bij leermoeilijkheden bij kinderen van 4-8 jaar Kind en taal Godsdienstig-pedagogische problemen Spel- en bewegingsrekreatie Schoolwerkplanopzet individualiserend leesonderwijs Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de directie en het secretariaat van de school. Prospectus en aanmeldingsformulier te verkrijgen bij het secretariaat van de school. Breng vóór 10 uur uw film en om 5 uur al JlO/vj LJ/^Cr bewondert u uw kleurenfoto's Raadhuisstraat 182 Alphen aan den Rijn Maandagmiddag geopend Te koop aangeboden van particulier Ind: huiskamer 8.50 bij 4 meter, keuken en bijkeuken, douche en toilet. 1e verd slaapkamer. 4 bij 4 meter, slaapkamer, 4 bij 2.50 meter, overloop vliering met cv ALOËLAAN 22, dichtbij station Lelden. Vraagprijs 125.000,- k.k. Tel. 144489 en 141090. BETONSCHUTTINGEN 2.00 mtr hoog en geplaatst per str 56,- Beneden de 10 mlr 15% extra (Ook leveren wij lagere en hogere schuttingen BETONTUINSCHUREN vanat 975,- BETONGARAGES vanaf 1.875,- Alle pnizen incl plaatsing, excl BTW Garages en tu ook te leveren tn metseiprofiel Vraagt u vn/bli/vend mltchttngen tel 04958-1732 bgg 040-442493 Na 18 00 uur tel 040-447722 Br.aat Betonbouw Kruisstraat 163. 5612 CG Eindhoven gemeente alphen aan den rijn\ De direkteur van openbare werken te Alphen aan den Rijn, daartoe gemachtigd bij besluit van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn. Overwegende dat tn verband met reparatie-werkzaam heden aan de Koningin Julianabrug. de tijdelijke noodzaak ts ontstaan tot het nemen van een verkeersmaatregel als bedoeld m artikel 137 het eerste IkJ van hel reglement Verkeersregels en Ver keerstekens. Besluit Met ingang van maandag 15 juni Lm 19 juni 1981, hel gedeelte van de Willem de Zwijgertaan gelegen tussen de Ambonstraat en de Lijsterlaan V Eijckstraat te slui ten voor alle verkeer gedurende deze dagen m de pe riode vanat 19 00 uur tol 06.00 uur en verder voorzover dit voor de uitvoering van de werkzaamheden noodza kelijk is. Openbaar busvervoer: De buslijnen 76 en 9 van Westnederland zullen m de bovengenoemde periode alleen gebruik maken van de Alphense brug Hierdoor zullen verschillende halten komen te verval-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13