De Rooy: maar wel op kop /fjj De extra versnelling van Frank Arnesen Geldlenen, een kwestie van rekenen zegtu? Rabobank S Feyenoord: nog geen beslissing over V. Hanegem Hinault en Raas stappen af Kluivers en Deegenaars naar Italië Zwitserse politie pakt "journalisten SPORT. De eerste keer dat ik Henk van Ettekoven een wedstrijd in de eredivisie had zien fluiten heb ik hem na afloop ge vraagd of hij altijd zo goed floot. Later heb ik dat ook eens aan Ignace van Swieten gevraagd. Op die manier hoef je geen complimentjes uit te delen (want wie ben ik tenslotte), en kun je je lof via een vraag verpakken in on wetendheid... Nu zal Van Ettekoven (afkom stig uit een van Neerlands be kendste plaatsjes onder de puzzelaars: Ede) ook wel eens mindere wedstrijden fluiten, maar over het algemeen mag ik hem graag aan de gang zien. Hij weet wat er gaande is op het veld, en ook in het spanningsveld tussen de spe lers. Toch werd dit na afloop van Ajax-FC Utrecht betwij feld door Utrecht-trainer Han Berger. In de perskamer stond hij de pers te woord, of beter: hij zat, en even later kwam Aad de Mos, die zojuist een korte maar uitstekende A-trainerscarrire bij Ajax had afgesloten, naast hem zit ten. Ik vond dat wel een ontroerend „plaatje" die twee jongste eredivisietrainers (denk ik), na afloop van een wedstrijd vol lawijt, incidenten, rode kaarten, supportersgevechten en antisemitisme broederlijk zij aan zij, net doend alsof je ook gewoon, zonder humbug, zonder geheimzinnigheid, zonder het verborgen houden van het achterste van de tong, over voetbal kon praten. Ster ker nog: ze praatten er ook ge woon over. Bovendien krijg ik zowel bij de een als bij de ander steeds de indruk dat zij beduidend meer van voetbal en voetballers afweten dan ik, en misschien is dat wel waar voor alle trainers in het betaalde voetbal, maar die weten lang niet altijd die in druk bij mij te wekken! U herinnert zich ongetwijfeld dat Ajax met 1 -0 won dankzij een penalty die Frank Arne- sen eerst kreeg toegekend, en daarna verzilverde. Boven dien zult u zich herinneren dat Leo van Veen door Henk van Ettekoven na een revan chistische aanval op Arne- sens benen de rode kaart kreeg, en dus van het veld moest, nadat eerder Willy Carbo's rode kaart in geel werd veranderd, en na de wedstrijd zelfs in blanco: de meest kameleontische kaart uit de geschiedenis van het betaalde voetbal! Wat zei Han Berger nu van die penalty? Hij noemde het een versierde penalty. Ik heb er voor de wedstrijd nog uit drukkelijk voor gewaar schuwd, zei hij, want we we ten allemaal dat Arnesen op volle snelheid het strafschop gebied in gaat en zich dan bij het minste geringste laat val len. Als wij trainers en ook de spelers dat allemaal weten, dan vind ik dat ook een scheidsrechter, die de preten tie heeft tot de top te behoren, dat zou moeten weten. En toen kwam Aad de Mos dus binnen en ging naast Han Berger zitten. Toen ook hem naar de penalty gevraagd werd zei hij: Ja, daar speelt Frank ie nu eenmaal op. Afge lopen woensdag tegen Itali is het hem ook een paar keer ge lukt, en dat heeft de Denen n penalty opgeleverd. Een bevestiging dus van Ajax- zijde dat Frank Arnesen zijn penalties „versiert". Wat was nu de mening van Henk van Ettekoven? Wist hij inder daad niet wat iedern weet, van die Arnesen? Tegen Jan Boerop van het Utrechts Nieuwsblad zei hij: Natuurlijk weet ik, dat Arne sen speelt op het versieren van strafschoppen. Tscheu la Ling is ook zo'n voetballer, maar ik kan daar toch echt geen rekening mee houden, als ik een van de inbreuken op regel twaalf constateer". Tegenover mij noemde Van Et tekoven behalve Ling („die zich snel en gemakkelijk laat vallen") ook Pier Tol als voor beeld van een speler die, net als Arnesen, in staat is om op volle snelheid met de bal in die snelheid nog even extra te versnellen. En dat is dan het moment waarop de verdedi ger mistast en Arnesen (of Tol, of Ling) ten val brengt. Ik ben het daar helemaal mee eens. Toch zegt regel 12: „Een speler moet worden bestraft met het toekennen van een di recte vrije schop, te nemen door de tegenpartij op de plaats, waar de overtreding geschiedde, indien hij opzet telijk een van de negen hier onder volgende overtredin gen begaat... En dan volgt on der meer punt b.: een tegen stander doet vallen, etcetera. De vraag is dus of Wouters Arnesen opzettelijk liet vallen toen deze hem in die extra versnelling voorbijging. La ten we even aannemen van niet. Laten we even aanne men dat het onhandigheid was, gebrek aan ervaring, ge brek aan reactiesnelheid, ge brek aan inzicht, gebrek aan techniek, - allemaal zaken waarover de geroutineerde international Arnesen wl be schikt. Maar moeten we dan maar accepteren dat de bete re voetballers altijd straffe loos onderuit gehaald, omver geduwd en gestopt moeten worden in hun rushes, omdat hun sukkelige tegenstanders i*eel minder talent hebben dan zij? „Sorry hoor, maar ik kan nu eenmaal niet voetbal len, dus doorspelen maar...". Op die manier zou je het spel nog kapotter maken dan het nu al is. met die mandekking, die professionele tackels etce tera. Als de topvoetbalier nu al niet eens meer zou mogen profiteren van zijn grotere talent, zijn grotere behendig heid, zijn grotere snelheid en zijn vermogen nog in die snel heid te versnellen, waar gaan we dan naartoe met ons voet bal? Een middelmatige voet baller, die onopzettelijk een penalty huizenhoog over schiet, wordt toch ook niet door de scheidsrechter ge troost met het toekennen van een doelpunt: vooruit dan maar, jij kunt nu eenmaal niet ix>etballen, daar kan hij ook niets aan doen, we doen net of hij er in zat: 1-0! DOETTINGEN (GPD/ANP) - Het gele leiderstricot in de Ronde van Zwitserland heet niet voor niets de gouden trui. Er is in deze etappewedstrijd veel geld en zelfs baar goud te verdienen. Om die reden was Theo de Rooy na afloop van de tweede etappe in Doettingen dan ook woedend op zijn ploeggenoot Jos Jacobs, de kampioen van België. In de eindspurt zou hij met de hulp van deze sprinter meer punten kunnen vergaren dan leider Gody Schmutz, waardoor hij eerste in de algemene rangschikking zou wor den. Maar Jacobs bekommerde zich niet om De Rooy. „Hij weet zeker niet hoeveel geld dat scheelt", riep de Nederlander boos uit. Zijn woede temperde toen de spea ker bekendmaakte dat De Rooy toch de nieuwe leider was gewor den. In de pelotonsprint, gewon nen door de Belg Roger de Vlae- minck, eindigde hij acht plaatsen (29e) voor Schmutz, waardoor hij toch de trui mocht aantrekken. En in deze ronde, waarin tijdens etappes zoveel premiesprints zijn dat er alleen al onderweg meer geld te verdienen is dan het prijzenschema voor een Neder lands beroepsrennerscriterium, scheelt dat een flinke slok op een borrel. Het was de enige reden waarom De Rooy zich boos maakte op Jacobs. Ook met de leiderstrui om de schouders heeft hij niet de ambi tie om voor een goed klassement te rijden. „Ik ben hier gekomen om me voor te bereiden op de Ronde van Frankrijk", herhaalde hij nog maar eens, „en om je dan alleen voor de eindzege te force ren terwijl kort erop de Tour be gint, is gekkenwerk". Niemand twijfelt eraan dat de eindzege van deze wedstrijd naar een Zwitser zal gaan, hoewel in de wielersport vrij weinig dingen echt zeker zijn. Van het achttal dat momenteel in het algemeen klassement een voorsprong van 3.30 min. heeft op de rest van de deelnemers hebben zij daar het meeste baat by. De Rooy, Lubberding en Maas hebben de Tour in het achter hoofd en de Italianen Casiraghi en Natale lijken toch te weinig inhoud te hebben. De manier waarop het klassement er na de eerste etappe uitzag kreeg op de tweede dag dan ook de zegen van het peloton. Onder de brandende zon hadden de Zwitsers geen en kel probleem om de wedstrijd te controleren en met zo'n veertig minuten achterstand op het ge plande schema werd de aan komstplaats Doettingeri bereikt. LEIDEN - Twee gewichtheffers van LKV De Spartaan reizen vandaag af naar Italië om deel te nemen aan de wereldkampioen schappen voor de jeugd. Het zijn Dio Deegenaars en Jan Kluivers. Zij zijn als enigen door de Bond aangewezen om Nederland in Lignano Sabbiadoro te vertegen woordigen. Het is voor Deegenaars, 19 jaar en dienstplichtig militair, de tweede keer dat hij aan een dergelijk evenement meedoet. Kluivers, een jaar jonger en scholier, debu teert op het WK dat duurt tot 19 juni. Beide leden van LKV De Spartaan zijn meervoudig natio naal kampioen bij de jeugd, Dee genaars behaalde dit seizoen ook de titel bij de senioren. Serieuze aanvallen op het leiders- tricot bleven dan ook uit. Joop Zoetemelk bijvoorbeeld vond het prima zo. Vandaag immers staat een klim tijdrit op het pro gramma en dat zou voor hem wel eens een eerste graadmeter kun nen betekenen. „Ik zal wel zien", zei hij laconiek, want uiterlijk vestigt hij niet de indruk ook maar enigszins in paniek te zijn over zijn matige vorm. Gisteren had hij in elk geval een gemakke lijke dag. Pas in de laatste lus van 25 kilometer (na een poging van de Zwitser Urs Freuler om alleen weg te komen en later met Mainrad Voegele voorop reed) kwam er wat strijd. Het algemeen klassement: 1. De Rooy (Ned) 11.01.43; 2. Schmutz (Zwi) z.t; 3. Breu (Zwi) z.t.; 4. Fuchs (Zwi) z.t.; 5. Lubberding (Ned) op 14 sec.; 6. Maas (Ned) z.t; 18. Schuiten op 3.29; 22. Ha- negraaf op 3.43; 23. Knetemann z.t; 25. Van de Poel z.t; 28 Zoetemelk z.t Midi Libre rende de rit van Ganges naar Ro- dez riep hij verschillende keren de tourdokter bij zich. Na de ra- vittaillering bij Hures-Laparade stapte de tweevoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk af. Bij de beklimming van de Aigoual kwam Hinault in moeilijkheden. Rijdend in een groepje met on der anderen de Belg Daniel Wil- lems ging hij even van de fiets om te rusten. Met hulp van zijn ploeggenoten Hubert Ar bes en Maurice le Guilloux haakte Hi nault weer aan. Bij de ravittaille- ring gaf hij echter op. Mogelijk is Hinault het slachtoffer van een zonnesteek. In de Cevennen is het thans zeer warm. Luxemburg De Belgische prof Eddy Planc- kaert heeft de derde etappe de Ronde van Luxemburg ge wonnen. Planckaert was de snel ste van een kopgroep, die acht seconden voorsprong had op het peloton na een rit over 170 kilo meter tussen Grevenmacher en Esch-sur-Alzette. In het alge meen klassement nam de Franse prof Pascal Poisson de leiding over van de Belg Benny van Bra bant. Algemeen klassement: 1. Poisson (Fra) 9.28.50; 2. Van Brabant (Bel) op 2 sec., 3. Kelly (Ier) op 4 sec.; 4. Didier (Lux) op 6 sec.; 5. Bokov (Sov-Ama) z.t; 6. Tackaert (Bel) op 11 sec.; 7. Kuiper (Ned) op 18 sec.; 8. Nilsson (Zwe) op 22 sec.; 9. Soen (Sov-Ama) op 54 sec.; 10. Barinov (Sov-Ama) op 57 sec. Roger de Vlaeminck op z'n best; van kop af sprintend en onbedreigd winnaar van de tweede etappe in de Ronde van Zwitserland. Theo de Rooy nam de leiding in het algemeen klassement. ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord heeft nog altijd geen beslissing geno men of het nu wel of niet met Wim van Hanegem in zee wil gaan. De leiding van de Rotterdamse club wil eerst nog verder onderzoeken of het „voetbal-technisch wenselyk en financieel haalbaar" is de „Krom me" in te lyven en heeft de besluitvorming daarom vooralsnog uitge steld. Of Van Hanegem zal worden overgenomen van FC Utrecht, waar hij de deur tot op een kier heeft dichtgeslagen, zal pas bekend worden gemaakt na het toernooi in Itali, waaraan Feyenoord de komende dne weken deelneemt zonder Ren Notten. Hoewel Notten nog geprobeerd heeft de bestuursbeslissing aan te vech ten, moet de voormalige aanvoerder definitief thuisblijven. In zyn plaats gaat Leidenaar Paul van der Blom (die samen met zyn tweeling broer Marchel voor een jaar heeft bijgetekend) mee naar Milaan, waar de nieuwe aanwinst Andrej Jeliaskov zich op 19 juni bij de selectie van de Rotterdammers zal voegen. De bedoeling is dat de Bulgaar, die eer der deze week een contract voor drie jaar signeerde, de laatste twee duels tegen Santos en Penarol meespeelt met Feyenoord. De Rotterdamse club gaat overigens voorlopig met akkoord met de trans fer van Jan Peters naar KV Kortryk. De voetballer zelf tekende daar al een voorlopige verbintenis voor twee jaar, maar Kortryk wil slechts 150.000 gulden voor hem betalen. Feyenoords vraagprijs was 600.000 gulden. Directeur Stephan: „We zijn best bereid een heel eind te zak ken in zijn geval, maar niet tot 150.000 gulden. We gaan dus niet ak koord. Joop Hiele, de doelman die gisteren in het huwelijk trad, Andrë Stafleu en Carlo de Leeuw hebben de hun voorgelegde contracten by Feye noord nog altyd niet getekend. ADVERTENTIE De opgave van Hinault kwam een uur nadat Jan Raas en de Belg Freddy Maertens de Midi Libre voor gezien hielden. Raas heeft wekenlang met een knieblessure gesukkeld. De onwillige knie is nog steeds onder behandeling. De oud-wereldkampioen ging naar de Midi Libre om het eens te proberen. Mario Martinez won de tweede etappe. Het algemeen klassement na de tweede etappe: 1, Martinez 10.14,35; 2. Ber- naudeau 10.14,39; 3. Peeters 10.14,42; 4. Jean-Francois Rodrigues (Fra) 10.14,45; 5. Christian Levavasseur (Fra) 10.14,49; 9. Ad Wynands (Ned) 10.17,26; 17,'Johan van de Velde (Ned) 10.18,21; 47. Bert Oosterbosch 10.40,41; 50. Jan van Houwelingen (Ned) 10.40,55. DOETTINGEN (ANP) - De twee Nederlanders, die don derdag in de eerste etappe van de Ronde van Zwitser land een dodelijk ongeluk hadden veroorzaakt, zijn door de Zwitserse politie gearresteerd in Oerlikon, vlakbij Zürich. Nadat zij met de auto, een Mer cedes, een zeventigjarige vrouw hadden geschept, wa ren zij doorgereden zonder de politie van het ongeluk op de hoogte te stellen. A. van G. V) en C. van H. hadden zich bij de perschef van de Ronde van Zwitserland aangemeld als wielerjournalisten van de Tilburgse Koerier. Na onder zoek kwam aan het licht, dat zij zich ten onrechte voor journalisten hadden uitgege- Het tweetal is in voorlopige hechtenis genomen. In Zwit serland geldt als maximale straf voor het niet aangeven van een dergelijk ongeval een gevangenisstraf van drie maanden. Zo is het mevrouw, zeiden wij op de bank. En van ons kunt u rekenen op een be trouwbaar advies, waar u geen spijt van zult hebben... Oók goed om geld te lenen. Haar pre rf> AL NAAR UuiS, I MORGÉN MOET- I IE VROE(b Of I 'N-ÉW-2BER 6EHEIMG- P/ENST- CX£N5TR£fë> f<?DP-PUL- LUP-PfeE C£VS -£W- U/AAR oofef T/vteor- r&zSTE fx/OUUEAjf, '6 i

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11