VS beschuldigen Moskou Israël onthutst over uitstel F-16 Pander gaai verbouwen. naar de prijzen. Chomeini praktisch zelf weer opperbevelhebber Haalt regering West-Duitsland het jaar 1984? Pander 9Inmenging in Poolse aangelegenheden" Afghaanse premier Karmal treedt uit functie Aan de Botermarkt in Leiden gaat Pander werken aan een optimale indeling en presentatie. Daarvoor is ruimte nodig. U kunt nü profiteren van zeer interessante opruimingsprijzen in zitmeubelen, eetkamers, slaapkamers, kasten etc. Beperkte kans nieuwe Italiaanse formateur VRIJDAG 12 JUNI 1981 "Zeg, dat de opperbevelhebber Chomeini is, Chomeini", zo deel de de commandant van de gen darmerie. kolonel Hassan Ali Fo- ruzan, volgens het persbureau Pars een wachtende menigte "Chomeini met de bevelhebbers van de onderscheiden krijgs machtonderdelen inbegrepen kolonel Hassan Ali Foruzan van de gendarmerie. Met het ontslag van Bani-Sadr koos Chomeini volgens waarne mers wel partij in het conflict tussen conservatieve en gematig de moslems, maar wil hij volgens waarnemers getuige de aanwij zing van generaal Fallahi niet di rect verschuivingen aanbrengen in het opperbevel, waarvan de voornaamste leden een jaar gele den door Bani-Sadr werden be noemd. Dit geldt in het bijzonder voor Fallahi zelf, maar ook voor de bevelhebber van de land- WASHINGTON (Reuter/AFP) De Verenigde Staten heb ben de Sowjet-Unie gisteren beschuldigd van inmenging in Poolse binnenlandse aangelegenheden door het stu ren van een waarschuwende brief aan de Poolse commu nistische partij over haar verplichtingen jegens het Sow- jetblok. De beschuldiging stond in een ver klaring van het ministerie van buitenlandse zaken en" bevatte onder meer de passage: "De drei gende toon van de recente brief van het centraal comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, waarvan zojuist een tekst beschikbaar is geko men, komt ons inziens neer op inmenging in de binnenlandse zaken van Polen". Woordvoerder David Passage van het ministerie noemde deze in menging in strijd met de akkoor den van Helsinki over de betrek kingen tussen Oost en West en met algemeen aanvaard gedrag aangaande de betrekkingen tus sen soevereine staten. Het is voor het eerst in een aantal maanden van spanningen in Po len dat de Verenigde Staten Mos- kou hebben beschuldigd van in menging in de Poolse strijd tus sen regering en vakcentrale Soli dariteit. Amerikaanse officiële kringen ver klaarden dat zij zich over de Sowjetrussische brief bezorgd maakten omdat hij leek te impli ceren dat de Sowjet-Unie militair zou ingrijpen om haar belangen in Polen te beschermen. In 1968 kregen de communistische leiders in Tsjechoslowakije een soortgelijke brief van de Russen, vier dagen voor de inval door de strijdkrachten van het pact van Warschau onder leiding van de Sowjet-Unie. In de Russische brief aan War schau werd dit eraan herinnerd dat Polen deel uitmaakt van de Oosteuropese veiligheidszone van de Sowjet-Unie en dat zijn bestaan als onafhankelijke staat in gevaar zou komen als 'vijan den vgn het socialisme' het voor het zeggen zouden krijgen. In Amerikaanse regeringskringen noemde men de brief 'in krachti ge bewoording' gesteld en voor geen andere uitleg vatbaar dan een poging om het resultaat van het overleg in het Poolse comité te beïnvloeden. ROME - De Japanse premier Suzuki brengt t behoort dan tot het verplichte t t Italië. Bezichtiging van het Colosseum in Rome TEHERAN (UPI/AFP/DPA) - De Iraanse geestelijke leider Cho meini is in feite weer opperbevel hebber van de Iraanse strijd krachten geworden, al heeft hij alleen de naam niet aangeno men. Hij fungeerde ook als zoda nig na de revolutie totdat Bani- Sadr vijftien maanden geleden president werd. Chomeini ont sloeg de president woensdag als opperbevelhebber. Hij benoem de nog geen opvolger, maar wees gisteren wel plaatsvervangend chef-staf, generaal Vali Fallahi. aan als degene die de functies van opperbevelhebber moet waarnemen tot een nieuwe op perbevelhebber is benoemd. LONDEN (Reuter) - President Ba- brak Karmal van Afghanistan is gisteren als premier afgetreden en heeft deze functie aan een van zijn afgevaardigden, Sultan Ali Kishtmand, toevertrouwd, zo heeft radio Kaboel meegedeeld. De bekendmaking werd in Londen opgevangen. Sinds hij eind 1979 bij een door de Sowjet-Unie gesteunde staats greep aan de macht kwam heeft Karmal de drie topfuncties in de Afghanistaanse politiek, presi dent van de revolutionaire raad, waardoor hij staatshoofd is, pre mier, en algemeen secretaris van de democratische eenheidspartij bekleed. De nieuwe premier was officieel nummer drie in de regeringshië rarchie. De eerste vicepremier, Abdoerras- jid Aryan, die geen lid is van het politieke bureau van de partij, is blijkbaar gepasseerd. Lech Walesa, de leider van Solida riteit, heeft gisteren in een recht streeks antwoord op Poolse rege- rings- en Russische kritiek op het werk van de vakoentrale, ge zegd dat Solidariteit is opgericht 'om het volk te dienen'. Op onverwacht bezoek in War schau zei Walesa op een bijeen komst in de automobielfabriek FSO: "Wij zijn niet opgericht om de regering te wijzigen of om aan politiek te doen. Maar wij zijn er om het volk te dienen". Hij zei dat hij de kritiek afwees vol gens welke Solidariteit zich moet ontdoen van radicalen en extre misten. "Zij moeten er zijn", zei hij. "Maar zij moeten niet overheersen". Bulgarije heeft gisteren een toeris tische maatregel tegen Polen ge nomen. Vanaf aanstaande maan dag mogen Polen alleen dan naar Bulgarije gaan, wanneer hun reis is georganiseerd door een Pools reisbureau. Dit geldt ook voor het transitoverkeer. Daarbij maakt het geen verschil van welk verkeersmiddel men ge bruik maakt. Het wordt zo voor de Polen steeds moeilijker - afgezien van reizen in groepsverband - naar onver schillig welk Oosteuropees land te reizen. Voor bezoeken aan de DDR en de Sowjet-Unie hebben zij door de politie gesanctioneer de uitnodigingen nodig. Voor be zoeken aan Tsjechoslowakije en Hongarije hoeft die uitnodiging niet, maar de deviezenbepalin- gen zijn drastische verscherpt. (Van onze correspondente) JERUZALEM (GPD) - Het Ame rikaanse besluit de levering van vier F-16-gevechtsvliegtuigen op te schorten is in Israël zeer hard aangekomen. Eerdere Ameri kaanse uitlatingen hadden na melijk de indruk gewekt dat de Verenigde Staten niet direct sancties zouden treffen ondanks de veroordeling van de Israëli sche aanval op de kernreactor in Irak. Tot nu toe heeft Israël reeds 53 van de 75 F-16- en 25 van de 40 F-15- gevechtsvliegtuigen ontvangen. Beide types vliegtuigen namen afgelopen zondag deel aan het bombardement in Irak. Amerika heeft aan de levering echter de (gebruikelijke) voorwaarde ver bonden dat de toestellen slechts voor „defensieve doeleinden" mogen worden gebruikt. Mede hierom heeft Israël van het begin af aan met klem gesteld dat het bombardement een daad van na tionale zelfverdediging was. De Amerikanen daarentegen ver werpen deze Israëlische formule ring. Overigens zijn politieke waarne mers hier ervan overtuigd dat het Amerikaanse besluit niet blijvend zal zijn. Reagan heeft in het verleden herhaaldelijk ver klaard dat de VS belang hebben bij een sterk Israël. De Ameri kaanse wapenleveranties zijn daar een noodzakelijk onderdeel van. Maar in Jeruzalem wordt ook beseft dat de Israëlische ac tie het Amerikaanse Midden- Oosten-beleid grondig in de war heeft gestuurd. Tot nu toe wenste de Amerikaanse regering in Israël, Egypte en Sa- oedi-Arabië één pro-westers en anti-communistisch blok te zien. Door het Israëlische bombarde ment op Irak is de Arabische we reld, ongeacht de westerse of Russische oriëntatie van de ver schillende landen, althans ogen schijnlijk verenigd met Israël als gemeenschappelijke vijand. Deze nieuwe opstelling in het Mid den-Oosten vereist een herzie ning van het Amerikaanse be leid. In Israël blijven premier Be gin en oppositieleider Peres el kaar verwijten maken en is het bombardement onderdeel van de verkiezingsstrijd geworden. De ruzie heeft echter een diepere achtergrond. Juist Peres en de voorstanders van het ontwikke len van de atoombom in Israël (en deze behoren niet tot één be paalde partij) hebben de meeste kritiek op het beleid van Begin. Het was in de vijftiger jaren Peres die samen met D^jan tot de voor standers van de Israëlische keu ze van kernwapens behoorden. Peres legde in feite de grondslag voor Israel's atoombom. Hoewel dit nooit officieel bevestigd is, Aardbeving Iran TEHERAN (AFP) - Bijna vijfdui zend mensen zyn gedood onder het puin van huizen die gisteren door een aardbeving gisteren in Golbaf in Iran zijn ingestort. In een groot deel van de zuidooste lijke provincie Kerman is grote schade aangericht. Meer dan 1.500 ernstig gewonde mensen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Het ergst getroffen is Golbaf met 10.000 inwoners en de omringen de dorpen. Het epicentrum van de beving lag in de zoutwoestyn Loot. strijdkrachten, generaal Zahirne- jad en de minister van defensie tevens luchtmachtchef, kolonel Fakouri. Militante conservatieve moslems aangevuurd door de hezbollahis. "leden van de partij van god", belegerden intussen het bureau van president Bani-Sadr en eis ten zijn berechting en executie. In het gebouw overlegde de pre sident. 's ochtends teruggekeerd van een bezoek aan het front, met zijn staf. Op spandoeken noemden de horden hezbollahis in Teheran de president de "tweede sjah". 'Tot zijn dood zal de revolutie doorgaan", zo werd daaraan toegevoegd. bestaan er in Isral tenminste twee kernreactoren. Aangezien deze niet tot de energievoorzie ning bijdragen kan worden aan genomen dat ze voor andere doeleinden gebruikt worden. De tegenstanders, zoals Begin maar ook oud-premier Rabin die tot de oppositionele Arbeiders partij behoort, hebben zich in het verleden verzet tegen het ont wikkelen van een eigen atoom bom. Zij stelden dat eventuele conflicten met conventionele wapens beslecht moesten wor den, gebaseerd op de vrees dat door het ontbreken van commu nicatielijnen met de Arabische landen een kleine vergissing vol doende zou zijn een atoomoorlog te veroorzaken. Voor Begin was het besluit de kernreactor in Irak te vernieti gen daarom een logische stap in zijn absoluut verzet tegen het ge bruik van kernwapens, ook waar het Israël betreft. Maar juist het feit dat Israël over deze optie be schikt en nu niet toestaat dat an deren deze ontwikkelen kan wel eens een boemerangeffect heb ben. De Amerikaanse president Reagan heeft gisteren de ambassadeurs van zowel Israël als de Arabische landen op het Witte Huis ontvan gen. De gesprekken duurden tot ver na middernacht (Nederland se tijd) voort. Reagan wil volgens waarnemers in Washington de Amerikaanse bemiddelaar Ha- bib meer kans van slagen geven bij diens door de Israëlische ac tie verstoorde bemiddelingspo ging in de crisis rond de Syrische raketten in Libanon. Bovendien willen de Arabische landen sancties tegen Amerika, omdat Israel van Amerikaans wapentuig gebruikmaakte De voor komend weekeinde ge plande ontmoeting tussen de Egyptische president Sadat en oppositieleider Peres gaat niet door. Peres heeft Sadat gisteren gevraagd pas na de Israëlische verkiezingen een nieuwe af spraak te maken; Sadat toonde „begrip" voor dat verzoek. Inmiddels heeft Frankrijk aange kondigd Irak niet HMT van ver rykt uranium te voorzien zolang de gebombardeerde reactor bui ten werking blijft. De leveranties zullen in de toekomst worden hervat, maar alleen in ruil voor het verbruikte uranium. Deze Franse voorwaarde betekent dat Irak niet plutonium uit het brandstofafval kan scheiden, zonder dat de Fransen dit bemer ken. )van onze correspondent Hans Amesz) BONN (GPD) - Blijft de huidige Westduitse re geringscoalitie van SPD en FDP bestaan tot 1984, het jaar van de volgende Bondsdag verkiezingen? Er is nauwelijks een thema waarover tegenwoordig in politiek Bonn meer wordt ge praat. Op het eerste gezicht lijkt dat merkwaardig, want het is toch nog geen negen maanden geleden dat SPD en FDP een klinkende verkie zingsoverwinning behaalden en de oppositie van CDU en CSU het slechtste resultaat in dertig jaar. ROME (Reuter) - Giovanni Spado- lini, de leider van de kleine repu blikeinse partij in Italië, heeft gisteren het verzoek om te trach ten de 41ste regering sinds de Tweede Wereldoorlog te vormen, aangenomen. Politieke waarnc inert echten Mer de kene dd hij daarin spoedig slaagt uiterst klein. Senator Spadolini ontving het ver zoek van president Pertini nadat de aftredende premier Arnaldo Forlandi zijn pogingen om een nieuwe coalitieregering byeen te krijgen had teruggegeven. De belangrijkste obstakels die For- lani by zyn streven naar een nieuw kabinet onder leiding van de christen-democraten ont moette waren de republikeinen van Spadolini en de invloedryke socialisten van BettinoCraxi. Hij probeerde het zestien dagen, maar moest toen erkennen dat er voor hem niets tc bereiken viel. Een belangryke hinderpaal was voor hem het schandaal rond de vrijmetselaarsloge P-2. Deze af faire. waarbij talryke prominente politici en zakenlieden betrok ken zyn, veroorzaakte vonge maand de val van de regenng- Forlani Zowel de republikeinen als de socialisten willen niet eer der aan een nieuwe regerings coalitie deelnemen dan nadat het schandaal opgehelderd en de niet dOOT do oflk M ki 1 rii.".. laarsbcweging in Kali»- rkrn<l<- loge P 2 onwettig is verklaard De nieuwe formateur heeft gezegd dat hy over deze kwestie pas ee n besluit wil nemen als hy met alle partyen heeft gesproken en na dat hy kennis heeft genomen van do uitslag van het onderzoek van een juridische commissie, die moet vaststellen of de omstreden loge een geheime organisatie en derhalve onwettig is. Verwacht wordt dat Spadolini /.tl proberen een regering samen te stellen van christen-democraten, socialisten, sociaaldemocraten en zyn eigen republikeinen. ADVERTENTIE Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 DEN HAAG - AMSTERDAM - ROTTERDAM - EINDHOVEN - LEIDEN - GRONINGEN - ENSCHEDE - APELDOORN Maar sinds de verkiezingen van oktober vorig jaar is er veel veran derd in de Bondsrepubliek en daarom is de vraag naar het voort bestaan van de regering-Schmidt-Genscher met ongerechtvaar digd. Dat ligt voornamelijk aan de miserabele toestand van de grootste regeringspartij SPD Binnen de sociaal democratische gelederen is een heftige strijd uitgebroken over zulke belangrij ke politieke zaken als vrede en veiligheid, kernenergie, finan ciën en economie. Die stryd komt (nog) niet in de eerste plaats tot uitdrukking binnen de SPD-fractie in het parlement, maar veel meer in de deelstaten en aan de „basis". In Hamburg is burgemeester Hans-Ulnch Klose afgetreden omdat hij ruzie met zijn eigen SPD kreeg over de kerncentrale Brok- dorf. Klose en een meerderheid van de partyafdeling zijn van mening dat Brokdorf niet moet worden voltooid. Dat besluit bleek echter vooralsnog in de praktijk niet te kunnen worden uitgevoerd, waaruit Klose politieke consequenties trok. De SPD ging vertwijfeld op zoek naar een opvolger en het is meer dan waarschijnlijk dat de volgende regeringschef van de stadstaat Hamburg Klaus von Doynani heet. Die is nu nog staatsminister (een andere term voor staatssecretaris) van buitenlandse zaken in Bonn. Hem wacht een buitengewoon moeilijke opgave om de verdeelde SPD voor de Hamburgse verkiezingen van volgend jaar weer een enigszins betrouwbaar gezicht te geven. In elk geval verkon digen CDU-politici al in het openbaar dat de kans dat de chris tendemocraten in Hamburg - wat altijd een bastion van de so ciaal-democratie is geweest - aan de macht komen nog nooit zo groot was. In een andere Westduitse deelstaat, Hessen, het enige land waar behalve in Bonn nog sociaal-democraten samen met liberalen regeren, heeft minister-president Holger Burner (SPD) besloten op een speciaal partijcongres de vertrouwensvraag te stellen. Borner wordt in toenemende mate geconfronteerd met een on tevreden achterban, die vindt dat zyn plannen om voorrang te geven aan kernenergie (in tegenstelling tot wat Klose in Ham burg wilde) en het uitbreiden van het vliegveld Frankfurt met een extra startbaan in strijd zijn met de bescherming van het milieu. Voor de SPD in geheel Duitsland geldt dat meer en meer partyle den een vraagteken zetten achter het door het Bondscongres van 1979 in Berlijn genomen besluit over de modernisering van middellange afstandsraketten in Europa. Dat congres vond des tijds dat het zogenaamde dubbelbesluit (modernisering en ge lijktijdig onderhandelen) van de NAVO moest worden uitge voerd. Maar naarmate de verhouding tussen Oost en West slech ter is geworden, noch SALT-2 geratificeerd, noch de onderhan delingen over een reductie van raketten tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten echt op gang zyn gekomen, menen veel sociaal-democraten dat aan de voorwaarden voor het aannemen van het NAVO-congresbesIuit niet is voldaan. Zij willen derhalve deze zaak weer aan de orde stellen op het ko mende Bondscongres van de SPD m het voorjaar van 1982 in München. Kanselier Schmidt wil hier echter niets van weten en heeft enkele weken terug zijn politieke toekomst aan het N AVO- dubbelbesluit verbonden. Dat wil zeggen dat Schmidt aftreedt als zijn party hier op een of andere manier aan gaat sleutelen Vice-kanselicr en FDP-voorzitter Genscher heeft uit solidariteit met Schmidt en om de SPD te waarschuwen inmiddels hetzelf de gedaan. Bij dit alles komt dat de liberale regeringspartner FDP nu in een paar deelstaten een rol speelt, die geheel verschillend is van du in Bonn. In Berlijn is net de CDU'er Richard von Weiszacker tot regerend burgemeester gekozen met behulp van vier FDP-af- gevaardigden. Strikt genomen is dat in tegenspraak met de af spraken die voor de verkiezingen gemaakt zijn, maar de vier FT)P'ers (niet alle leden van de fractie) hebben verklaard niet anders te kunnen doen vanwege „het belang van de stad". In het kielzog van Berlijn is er ook in Rhcinland-Pfalz tussen de CDU en de FDP gepraat over een mogelyke samenwerking, maar die plannen zyn voorlopig in de kast gezet. Al dat gemor en geschuif verbetert het psychologische klimaat tussen SPD en FDP niet. En met het oog op de komende onder handelingen over de begroting van 1982. die vanwege de diep gaande financiële bezuinigingsoperaties (Genscher „met kos- metische maatregelen komen wc er niet) volgens iedereen bui tengewoon moeilyk zullen worden, is dat geen prettig vooruit zicht. Zowel kanselier Schmidt als minister van buitenlandse zaken Genscher hebben er de nadruk op gelegd dat de coahtic blijft bestaan en dat de begrotingshindernis genomen wordt Dat klinkt mooi, maar in Bonn lopen al politici van SPD en FDP rond, die scenario's vormen voor het geval deze verwachting niet uitkomt Dat de FDP van haar kant de coalitie met de SPD opzegt, is niet erg waarschynlyk Dat zou opgevat kunnen wor den als een gigantisch kiezersbedrog. Maar dat de SPD wegens interne moeilijkheden binnenkort wel eens met meer in staat za' zijn om te regeren, wordt minder onwaarschynlyk geacht De CDU-CSU-oppositie van Helmut Kohl knort in elk geval van tevredenheid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9