"Trein moet te betalen blijven" De Breestrcratsliew «"«sBnarassss* Premierschap breekpunt Ex-arts "Veenweg"" ontkent wantoestanden D'66 kritiseert rapport Wagner CDA houdt vast aan kandidatuur Van Agt Rustige demonstratie krakers in Amsterdam V"! "SV Opzaterdag- -,j -• fS middag 13 junil981 ÉwÉr'van 12.00 totl5.15uur VRIJDAG 12 JUNI 1981 BINNENLAND PAGINA 7 Inspectie heeft mij nooit gehoord ROTTERDAM (ANP) - De voor malig arts van het Rotterdams verpleegtehuis "Veenweg", me vrouw M.J.P. Schulten-Lukas- sen, bestrijdt de ernstige kritiek die de inspecteur voor de geeste lijke volksgezondheid op haar medisch handelen heeft geuit. Het rapport dat de inspectie over de "Veenweg" heeft opgesteld is volgens mevrouw Schuiten "een opsomming van onwaarheden en ongestaafde beweringen". Het is volgens haar absoluut niet waar dat er onvoldoende aan dacht aan de patiënten werd be steed. waardoor verschijnselen als pijn, slikstoornis, verlam ming. spraakstoornis, uitdro ging. doorliggen, longontsteking en verkramping van de spieren niet of te laat werden opgemerkt. "Integendeel, de patiënten had den het goed in de Veenweg. ik heb er ook met veel plezier ge werkt", zo verklaarde zij gisteren op een persconferentie. De in opspraak gekomen arts be sloot in de tegenaanval te gaan, omdat zij tegen de afspraken in nooit door de inspecteur zou zijn gehoord. Bovendien is het rap port, waarop een publikatiever- bod rust, een dezer dagen uitge lekt. "Ik heb nooit de kans gekre gen mij tegen de ontketende het ze en de beschuldigingen van moord op patiënten te verdedi gen". De kritiek van de inspectie, dat mevrouw Schuiten geen medi sche administratie bijhield, waardoor er geen controle op het verloop van de ziekten meer mo gelijk is. wordt door haar gedeel telijk erkend. "Maar er was geen secretaresse. Ik moest alles zelf opschrijven. Er werden wel de gelijk gegevens bijgehouden, maar die heeft de inspectie zeker niet kunnen vinden". Het maken van uitstrijkjes bij be jaarde patiënten om te kijken of zij baarmoederhalskanker had den, is volgens de arts de nor maalste zaak van de wereld. Hierover heeft de inspecteur ver nietigend geoordeeld. Volgens mevrouw Schuiten is dergelijk onderzoek voorschrift bij opna me. Dat er met resultaten van dergelijk onderzoek niets werd gedaan doet volgens de arts niet af van de noodzaak. De familiele den van overleden patiënten hebben mevrouw Schuiten er in dit verband van beschuldigd dat zij de demente bejaarden als proefkonijn gebruikte. Om te voorkomen dat patiënten constant "nat" waren, werd een zogenaamde blaastraining inge steld, waarbij men op vaste tij den naar het toilet ging. Patiën ten die tussendoor naar de wc wilden konden dat kenbaar ma ken. Dat de toiletten op slot wer den gehouden, zoals in het rap port van de inspectie is vastge steld, wordt zowel door de arts als door de ex-hoofdverpleeg- kundige mevrouw C. Hoogeste- ger ontkend. Dat de patiënten te weinig li chaamsbeweging kregen en vaak vastgebonden waren, wordt door de arts wel toegegeven. "Maar dit gebeurde alleen in zeer ernstige gevallen om botbreuk te voorko men". Dat er van bepaalde kal merende middelen acht maal zo veel werd voorgeschreven als in een ander Rotterdams ver pleegtehuis. komt volgens me vrouw Schuiten omdat de medi cijnen vaak werden uitge spuugd. "Ik gaf ze dan opnieuw en dat beïnvloedt natuurlijk de cijfers over de hoeveelheid". Mevrouw Schuiten werkt momen teel in het Academisch zieken huis Dijkzigt in Rotterdam, waar zij een opleiding volgt voor huid arts. Zij gelooft niet dat het rap port van de inspectie gevolgen zal hebben voor haar positie in het ziekenhuis. Mevrouw Schuiten werkte negen jaar in de Veenweg. Zij had hier een aanstelling voor 70 procent. Dat hield in dat zij dertig uur per week aanwezig was. Volgens haar was dit voldoende, hoewel er twee artsen waren toegestaan. Daarnaast had zij een volledige taak als huisarts in Rotterdam. Nooit heeft zij bij de directie van de gemeentelijke verpleeginrich tingen aan de bel getrokken dat haar aanstelling onvoldoende was. Zij vindt zelf dat de patiën ten voldoende aan hun trekken kwamen. Het verbaast haar dat de inspectie nu met kritiek komt, terwijl er toch periodiek een ver pleegkundige van de inspectie op bezoek kwam "er zijn nooit klachten geweest, ook niet van familieleden. Zij waren juist te vreden over de behandeling. Dat zij maanden later actie zijn gaan voeren en mij beschuldigden van moord op hun ouders heelt mij verbaasd". De arts overweegt nu juridische stappen te ondernemen. Mevrouw M.J.P.S. Schulten-Luk- assen Zuidmolukse treinkapers herdacht ASSEN (GPD) - Met kransleggin- gen op de begraafplaats De Bos kamp in Assen en in Bovensmil- de zijn gisteren zeven jonge Zuidmolukkers herdacht van wie er vier jaar geleden zes wer den doodgeschoten tijdens de af loop van de treinkaping bij De Punt. Die zes werden op 11 juni 1977 begraven op De Boskamp. In Bovensmilde werd Eli H. her dacht, die in de gevangenis zelf moord pleegde. Hij was betrok ken bij de eerste treinkaping in Wijster. In een verklaring stelt het herden kingscomité dat de oriënterings- reizen naar Indonesië „met het dictatoriale regime van Suharto het vrijheidsstreven nooit en te nimmer doen verzengen. Een maal geproclameerd, blijft ge proclameerd". Het comité doelt daarmee op de Molukkers Daan halatu en Elly Pessesseron, die na enkele reizen een boekje heb ben geschreven waarin wordt ge steld dat de RMS-gedachte op de Molukken niet meer leeft. Tweede Kamer wijst extra tariefsverhoging af HARDERWIJK (ANP) In Harderwijk werd gisteren het 750-jarig bestaan van de stad gevierd. Nederlandse beschuitbakkers hadden voor die gelegenheid een beschuit van 750 mm doorsnee gebakken. Met behulp van roze en witte muisjes was het wapen van de stad aangebracht. De burgemeester mocht als eerste een hap van het baksel nemen. DEN HAAG (GPD) - Premier Van Agt schat de kansen „niet hoog" dat de drie onderhandelende partijen het eens worden over het premierschap. Het punt zal waarschijnlijk midden of eind volgende week aan de orde ko men. Dan zal Van Agt laten we ten dat het CDA de premier le vert. Deze fractie heeft al beslo ten dat Van Agt dat moet wor den. Van Agt verwacht dat, ook na het nodige „gebakkelei", overeen stemming over het premierschap zal uitblijven. Hierbij verwacht hij dat D'66-onderhandelaar Ter louw uiteindelijk toch de kant van het CDA zal kiezen. Van Den Uyl verwacht hij een dergelijke toegevendheid niet, zodat de achterban van de PvdA de door slag moet geven. De kwestie van het premierschap heeft gisteren de eerste middag van de échte onderhandelingen overschaduwd. Zoals Terlouw had aangekondigd, vroeg hij bij het begin van het overleg om half twee aan Van Agt of deze zaak volledig bespreekbaar was. Het antwoord van Van Agt stelde Terlouw tevreden, zo liet deze na afloop van het gesprek weten. WEERRAPPORTEN Van Agt en Terlouw geven echter verschillende interpretaties aan de procedurele afspraken, die hierover gemaakt zijn. Volgens Terlouw is het net zo bespreek baar alsof het een gewoon onder handelingspunt is. „Van Agt heeft bevestigd dat alle argu menten voor en tegen op tafel kunnen komen," liet de Demo craat weten. De huidige premier zei desge vraagd de vraag die Terlouw stel de als „een rituele zaak" te be schouwen. Deze was vooral be stemd voor het publiek, aldus Van Agt. Volgens hem zal het ge sprek over deze aangelegenheid niet verder gaan dan het uitwis selen van argumenten. „Dan zal ik zeggen, zo liggen de zaken," zei Van Agt. PvdA-voorzitter Max van den Berg heeft inmiddels olie op het vuur geworpen door het CDA te ver wijten hier een „onbespreekbaar punt" van te maken. Tijdens een spreekbeurt in Groningen sprak hij er zijn verontrusting over uit dat het CDA deze zaak zo hoog speelt. „Een dergelijke benade- ring doet geen recht aan serieuze onderhandelingen die in een re delijk tijdsbestek tot een nieuw kabinet met CDA, PvdA en D'66 kunnen leiden." Gistermiddag werden voor het eerst directe onderhandelingen gevoerd tussen de vertegenwoor digers van de drie partijen. Aan de orde was het sociaal-economi sche beleid, en met name het zoeken van oplossingen voor de huidige werkloosheid en de eco nomische recessie. Hierbij wer den nog geen conclusies getrok ken. Het gesprek bleef beperkt tot een verkenning van de ver schillende standpunten. Vandaag begonnen de onderhan delingen over volkshuisvesting, maar later op de dag komen ook kernbewapening en kernenergie aan de orde. Ook hierbij gaat het vooral over verkennende bespre kingen. Pas in de loop van vol gende week worden de eerste be sluiten van de onderhandelaars verwacht. Elk van de drie onderhandelaars beschreef de sfeer tijdens het ge sprek als goed. Terlouw sprak over een „positieve sfeer", ter wijl Den Uyl zei dat de eerste ronde hem goed was bevallen. Van Agt was tevreden over de uitkomst, „gesteld tegen de ach tergrond van wat mocht worden verwacht". DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid in de Twee de Kamer heeft zich uitge sproken tegen een verho ging van de NS-tarieven met 9,8 procent per 1 okto ber. NS is daar blij mee, maar minister Tujjnman van verkeer verklaar de (zonder consequenties uit te spreken) „niet bereid" te zijn een lagere verhoging te aanvaarden. De Kamer stemt wel in met een geringere verhoging, van 5,8 tot (CDA) 8 procent. VoorTuijnman reden de Kamer „gemillimeter" te verwijten. Wel gaat de Kamer akkoord met verhoging van de stads- en streektarieven met 7 procent zoals Tuijnman had voorgesteld. De grote verhoging van de treinta- rieven is volgens Tuijnman noodzakelijk om de acht knel punten in van het NS-net op te ruimen. Om die reden wil Tuijn man een extra verhoging van 4 procent boven de 5,8 die gerela teerd is aan de stijging van de kosten van levensonderhoud. Voor het stads- en streekvervoer zou een extra verhoging van 1,2 procent nodig zijn, hoewel in die sektor de achterstand ten opzich te van de werkelijke kosten veel groter is dan bij de NS-tarieven. Terwijl het rijk 48 procent van de treinreiskosten subsidieert, is dat voor het streekvervoer 64 procent en voor het stadsvervoer 75 procent. Tot de acht knelpunten behoren de trajecten Leiden-Den Haag Mariahoeve en Den Haag-Delft, die beide viersporig moeten worden, de IJsseibrug bij Wes tervoort die onder handen is om dubbelsporig te worden, de Wil lemsbrug in Rotterdam waar voor een tunnel in de plaats komt en de spoorbrug over de Gouwe bij Gouda die verhoogd en verbreed moet worden. Door de krachtige groei van het vervoer per trein kan de intensi teit van het treinverkeer niet ver der worden opgevoerd, hoewel de omvang van het vervoer dat wel nodig maakt. Voor alle acht knelpunten is een half miljard gulden nodig. In zijn antwoord op de afwijzingen zei Tuijnman dat „zich inmiddels een negende knelpunt heeft aan gediend." Dat zou de Schothorst bij Amersfoort zijn, maar vol gens NS is dat niet juist „We hebben acht knelpunten en daar over wordt gepraat. Als je een ne gende gaat noemen, kun je onge remd verder tellen tot 15 of nog meer", aldus een NS-woordvoer- der. die er verder op wees dat de Schothorst in 1978 voor het laatst op een prioriteitenlijst heeft ge staan. Appeltje Tuijnman verklaarde dat de minis ter van financiën alleen bereid is NS toestemming te geven de knelpunten aan tg. vatten wan neer de Kamer instemt met de volledige voorgestelde verho ging. Wat nu gebeurde was vol gens Tuijnman „een schijnverto ning." AMSTERDAM (GPD) - Ruim 100 leden en sympathisanten van de Amsterdamse kraakbeweging hebben gisteravond gedemon streerd tegen de ontruiming van het pand aan de Amsterdamse Groenburgwal. De demonstran ten zijn twee keer naar het pand geweest, liepen in kleine groep jes door de stad, gooiden de rui ten in van makelaarskantoor Re- court, maar hielden het verder rustig. Tweehonderd man van de mobiele eenheid waren gister avond nog in de hoofdstad aan wezig. Zo nu en dan reden vijf ME-busjes met groot zwaailicht door de stad waar uiteindelijk weinig gebeurde. Alleen op het Waterlooplein wer den een paar grote hekken onder meer over de tramrails gegooid. „Dat was het enige waarbij leden ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo zwaar bew. 19 13 half bew. 18 13 zwaar bew. 24 14 onbew. 13 3 onbew. - 17 regen 23 17 onbew. 29 13 zwaar bew. 23 13 regen 24 14 onbew. 28 11 bew 13 8 waar bew. motregen onbew. half bew. onbew. 20 Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv motregen 27 16 onbew. 28 18 onbew. 30 20 regen 18 11 onbew. 26 12 onbew. 26 12 geheel bew. 24 19 licht bew. 23 19 onbew. 27 21 UTRECHT (ANP) - Het rapport van de commissie-Wagner mag geen bepalende rol spelen tij dens de kabinetsformatie. Het bevat bruikbare ideeën voor in dustriële vernieuwing, maar het is niet geschikt als leidraad voor het sociaal-economische beleid van het volgende kabinet. Dat zegt D'66-kamerlid Maarten Eng- wirda in de Vakbondskrant van de FNV. Volgens Engwirda wei gert zijn partij deel te nemen aan een coalitie die zich tot taak stelt de aanbevelingen van de com missie-Wagner onverkort uit te voeren. D'66 heeft onder meer grote be zwaren tegen het voorstel van de commissie om de inkomensont wikkeling van de uitkeringstrek kers los te koppelen van de loon ontwikkeling in het particuliere bedrijfsleven. 'Het is voor ons uitgesloten dat de commissie- Wagner hierin haar zin krijgt', al dus Engwirda. Ook de suggestie van de commissie om terwille van de economische ontwikke ling wat soepeler om te springen met milieunormen is voor D'66 niet aanvaardbaar. PPR-fractievoorzitter Ria Beckers is teleurgesteld over de houding van de PvdA die de PPR heeft uitgesloten van deelname aan de onderhandelingen over de for matie van een nieuw kabinet. Mevrouw Beckers wijst er in een gisteren gepubliceerde open bnei aan Joop den Uyl op dat het nieuwe kabinet zo progressief mogelijk moet zijn. De nederlaag bij de verkiezingen betekent voor de PvdA-fractie in de Tweede Kamer een flinke in komstenderving. De subsidie voor het aantrekken van fractie medewerkers is gekoppeld aan het aantal zetels. Dat leidt ertoe dat de PvdA dit jaar drie ton minder zal ontvangen voor de personeelslasten van de fractie medewerkers. Volgens ambtelijk fractiesecretaris Henk Bakker leidt deze inkom stendaling niet tot problemen, omdat de PvdA al vanaf novem ber vorig jaar een voorzichtig aannemingsbelcid heeft gevoerd en het natuurlijk verloop niet heeft opgevuld. Heroïnevangst in Den Haag DEN HAAG (ANP) - By een inval gistermiddag in twee Haagse panden heeft de recherche ruim 2,5 kg heroïne met een verkoop waarde van bijna 3 miljoen gul den kunnen onderscheppen. Twee bewoners, de 24-jarige M.B. en de 31-jarige M.S.K., zijn in verzekerde bewaring gesteld. Het onderzoek is nog in volle gang. Jk. Gezellig winkelen met muziek en show. van de mobiele eenheid in actie zijn gekomen, charges zijn er niet uitgevoerdaldus politie- voorlichter i Het Amsterdamse pand „De Wie lingen". waarin ruim honderd krakers en huurders wonen, zal voor een deel ontruimd mogen worden. De bewoners met tin huurcontract, vijftien in totaal, mogen er blijven wonen, de kra kers moeten eruit. Tot deze uit spraak kwam rechtbankpresi dent mr. Borgerhoff Mulder in een kort ged.ng dat drie bewo ners van het pand (twee huur ders en één kraker) tegen de hui dige eigenaar. Het Sweelinck Conservatorium, hadden aange spannen. De eis van de drie bewoners luidde dat het gehele, voor zowel huur ders als krakers geldende ontrui- mmgsbevel - in februari van dit jaar uitgesproken bij het hoger beroep van de huidige eigenaar tegen de vorige eigenaar, Noor- lander - ongeldig zou worden verklaard. Het pand „De Wielin gen" is sinds de zomer van 1978 gekraakt. De gemeente wil vol gens het bestemmingsplan het pand waarschijnlijk opkopen voor jongcrenhuisvesting Even tuele onderhandelingen hierover zijn nog niet begonnen. Arrestatie Wi| presenteren: 12 00 12.25 CON FUOCO Leiden 12.30 12 40 Maiorette ver "Keytown Stars" 12 45 12 55 Majorette ver. "The Flaming Stars" 13.00 13.25 RIJN TAMBOERS Zoeterwoude Rijndijk. 13.30 13 40 Majorette ver. "PAULINE" 1345 13.55 Majorette ver "The Kooi Girls" 14 00 14.25 Muziekkorps "Jong KenG Leiden" 14 30 14 40 Majorette ver "The Kooi Girls" 14 45 14 55 Majorette ver "Little Stars" Gedeelte Breestraat tussen Kort Rapenburg en Koornbrugstceg Gedeelte Breestraat tussen Kort Rapenburg en Koornbrugsteeg. Gedeelte Breestraat tussen Kort Rapenburg en Koornbrugsteeg. Breestraat voor het gedeelte de Stadsgehoorzaal iisatie* Leiden Leeft en Fourty Four Degrees groepen Leiden Organisatie" Leiden Leeft en Fourty Four Degrees groepen Leiden Met de vriendelijke medewerking van winkeliers Breestraat, Gemeentew in zaak Olivier APELDOORN (GPD) - In Apcl doorn heeft de politie gistermor gen in alle vroegte de 30-jange Apeldoorner J. Z. gearresteerd De arrestatie houdt verband met de geruchtmakende zaak van de meester-oplichter Ane O alias „heer Olivier", die samen met de 42 Mn w I' du- eerci. rdü al in Parijs is gearresteerd, de Amsterdamse ex-notaris Jos Slis-Stroom voor drie miljoen gulden ii- aft gfitlW W P wag directeur van de Veencndaal BV in Beverwijk, een groothandel in aardappelen, groente en fruit, die intussen failliet is gegaan De thans in Apeldoorn gearresteer de J Z wordt van Vinhl H schnfte verdacht Hij werd gear resteerd tijdens een inval in een drukkerij in Apeldoorn. Om streeks dezelfde tijd werden van morgen vroeg nog op twee ande rc plaatsen in Apeldoorn inval len gedaan en huiszoekingen verricht. De actie werd uitge voerd door de Ciminelc Recher che- en Informatiedienst (CRI) uit Den haag in samenwerking met 25 politiefunctionarissen en de rechter-commissans

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7