Koningin opent "mooiste bibliotheek Protest bewoners tegen lekkende huizen en hoge huren W einig incidenten tijdens bezoek aan Leiden VRIJDAG 12 JUNI 1981 Bij de opening van de biblio theek dat ook een koningin de eindjes aan elkaar kan knopen. Rechts op de foto de directeur van de bibliotheek, T. de Calu- Aandacht van de koningin voor de kleuters die ondanks de stromende regen naar de Zijl singel waren gekomen. Even la ter zou Beatrix daar in de boot stappen voor een rondvaart door de Leidse singels. LEIDEN Koningin Bea trix heeft gisteren de nieu we openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat offi cieel geopend. Hierbij bleek dat ook een konin gin, als ze maar moet, de eindjes aan elkaar kan knopen. Want in plaats van het traditionele door knippen van een lint, mocht Beatrix gistermid dag het goede voorbeeld geven voor de jaren tach tig: bezuinigen, en dus de touwtjes aan elkaar kno pen. Kloppend Volgens sommigen hadden ge meente en bibliotheek al wel wat eerder aan bezuinigen mogen denken. Verschillende groepe ringen, zoals de PSP en het an ti-fascistische actie-collectief, vinden het bedrag dat voor het bezoek van de koningin is uitge trokken, veel te hoog. Het be zoek, waarbij Beatrix behalve te voet ook een rondleiding per bus en boot kreeg, kostte 17.000 gul den. En die hadden volgens de groeperingen in een arme stad als Leiden wel beter gebruikt kunnen worden. Ook vrouwen uit de het gebied He rengracht-Zijlsingel lieten giste ren de oranje wimpel in de kast en gingen met spandoeken de straat op. Zij wilden de aandacht vestigen op hun woningen aan onder meer de Oranjegracht en Waardgracht, die drie jaar gele den werden opgeleverd. Sinds dien hebben de bewoners veel last van lekkages en ander onge rief waar de gemeente, ondanks de vrij hoge huren, nog niets te gen heeft gedaan. Toen de konin gin gistermiddag de stadsver nieuwing kwam bekijken, kon den de vrouwen van het wijkco- mité het niet laten tegen de kos ten van haar bezoek te demon streren. Echte incidenten deden zich maar weinig voor tijdens het bezoek van Beatrix aan Leiden. Eén 19-jarige jongen uit Noordwij- kerhout werd gearresteerd na het gooien van een rookbom- metje, dat overigens direct kon worden gedoofd door agenten. Volgens de politie is het bezoek, die ene arrestatie daargelaten, dan ook verlopen zoals was ge pland, van de ontvangst op het stadhuis tot het afscheid voor de bibliotheek. Het bezoek van Beatrix aan Leiden behelsde namelijk meer dan de opening van de bibliotheek. Na een ontvangst op het Leidse stadhuis, waarbij ook minister Gardeniers. commissaris der ko ningin Vrolijk, het Leidse colle ge en anderen aanwezig waren, hield wethouder Waal een lezing over de vorderingen van de Leid se stadsvernieuwing. De ca deautjes die de gemeente de ko ningin aanbood hadden echter minder met de vernieuwing dan wel met de geschiedenis van Lei den te maken: zij kreeg een koe- kepan en spaarpot mee, allebei opgegraven in Leiden en meer dan driehonderd jaar oud. Voor Claus, die overigens niet aanwe zig was, kon Beatrix een film over de stadsvernieuwing mee naar huis nemen. In de mode Om de koningin ook een beeld te geven van hoe Leiden aan de weg en de huizen timmert, werd ze daarna per bus door een deel van Leiden meegenomen, tot de meelfabriek aan d< Zijlsingel. Vandaar ging het per boot door de singels waarbij de koningin kon wuiven naar de aan de wal kant geposteerde Leidenaars. Mede door het slechte weer wa ren er overigens niet zoveel Lei denaars uitgelopen. Hier en daar stond een schoolklasje kinderen, waarvan degenen die aan de Zijl singel stonden overigens nog het gelukkigst waren. Daar strandde de boot van Beatrix namelijk even, vastgelopen in de modder en het riet aan de walkant, zodat er iets langer gewoven kon wor den. Vanaf de Oude Vest ging het lo pend verder, na een bezoek aan het Elisabeth Gasthuishof. rich ting Nieuwstraat. Onderweg kon de koningin io ook nog een glimp opvangen van dc sterk in verval geraakt Boerhaavezalen. Eenmaal in de bibliotheek aan gekomen, hield burgemeester Goekoop een toespraak, waarbij hij de geschiedenis van het Burchtcomplex en de restauratie nog eens opdiste. Na enkele woorden van voorzitter Kool van de Stichting Openbare Biblio theek. kon dan de officiële ope ning van de boekenuitleen wor den verricht. Ten slotte kreeg Beatrix nog een rondleiding door de bibliotheek en Burchtza len waarna zij met hofdame en adjudant weer afreisde naar Dra- kestein. De stemming op straat om precies te zijn de Nieuw straat, was tijdens haar afscheid overigens een weergave van de meningen die in Nederland be staan over de monarchie. Boege roep, gefluit en "oranje boven" leken te strijden om de boven toon: boegeroep vergezeld van enkele rookbommetjes, "oranje boven" van papieren vlaggetjes. Waar de meningen weinig over zijn verdeeld, is echter de nieuwe bi bliotheek die Beatrix dan giste ren officieel opende. Door velen wordt deze vestiging aan de Nieuwstraat. die zo'n 2.5 miljoen heeft gekost, wel de mooiste van heel Nederland genoemd. En dat heeft de bibliotheek dan waar schijnlijk te danken aan ener zijds de historische buitenkant. Burchtcomplex en Heerenloge ment, anderzijds aan het inte rieur dat geheel voldoet aan de eisen die tegenwoordig aan een bibliotheek worden gesteld. De bibliotheek aan de Nieuwstraat wil namelijk niet meer alleen een boekenuitleen zijn. maar ook een informatiecentrum en een plaats waar mensen plezierig kunnen studeren of lezen, wellicht met een kopje koffie erbij. En dat is precies wat de in 1978 overleden architect Van der Sterre, en alle andere medewerkers, van de bi bliotheek hebben gemaakt Vrouwen van het buurtcomite Herengracht Zijlsingel lieten de oranje wimpel in de doeken de straat op. Het wemelt in Leiden van de club- en buurtblaadjes. Over het algemeen wegwerpmate- riaal dat een kort leven is be schoren. Toch zijn enkele van deze periodieken wel dege lijk de moeite waard. Sommi ge vanwege de interessante inhoud, andere door het ver zorgde uiterlijk. Een van de meest verzorgde en boven dien ook nog interessante wijkbladen is de Kooiklok, het lijforgaan voor de Kooi. Met de regelmaat van een goed lopende klok verschijnt dit professionele blaadje al tien jaar lang in een oplage van drieduizend exemplaren. Onlangs rolde bij de drukke rij Elve/labor vincit de hon derdste editie van de Kooiklok van de persen. Voor het in goud uitgevoerde jubileumnummer heeft de Kooiklok-redactie burge meester Cees Goekoop een voorwoord weten te ontlok ken. Leidens eerste burger merkt daarin op dat het blad voor menig raadslid een be langrijk hulpmiddel is om bij te blijven. "Als dc Kooiklok een probleem of misstand aankaart, geeft dat velen aan leiding om naar de 'kooikle- pel' op zoek te gaan. Die mis standen waren wel eens zo groot dat dit blad, met reden, in een zwart jasje verscheen", merkt aanstaande(?) Leide- naar Goekoop op. Hij doelt daarmee op op het zwartboek dat de Kooiklok- redactie in december 1978 heeft uitgegeven. Een zwart boek dat onder meer werd sa mengesteld .door de inmid dels afgezwaaide pater Dc Ponti en waarin allerlei mis standen in de wijk aan de kaak werden gesteld. Vooral de vervuiling en het gebrek aan bepaalde openbare voor zieningen werd met vaak treffende foto's getoond. Door een met een zwarte kaft omgeven Kooiklok werden de wijkbewoners en stad huisambtenaren met de neus op de feiten gedrukt. Dit zwartboek werd de redactie niet door iedereen in dank af genomen maar het heeft in elk geval (tijdelijk) succes ge had. Andere niet onaanzien lijke successen die De Kooiklok heeft geboekt zijn het behoud van zwembad De Zijl, het weren van een beton- mortelcentrale in de wijk, de reconstructie van de Suma- trastraat, de bouw van de Su- matrabrug, de bouw van het buurtcentrum, het helpen op richten van de peuterspeel zaal, huiswerkgroepen, dien stencentrum en kinderkanti ne en niet te vergeten de be geleiding rondom de renova tie. Kortom: een staat van dienst die klinkt als een klok. Voor zitter Jan Werter van het wijkcomité merkt terecht op dat het dubbel en dwars een felicitatie waard is dat de Kooiklok niet. zoals een aan tal andere wijkbladen, is ver worden tot een veredelde ad- vertpntiefolder. Een belangrijk deel van het kloppend hart van dc Kooiklok-redactie wordt ge vormd door Ineke Meiman en Rob (acht jaar geleden als De Kooiklok-redactie buigt zich tijdens een redactievergadering i komen kopij. Derde van links hoofdredacteur Rob Kreuse. i het buurtcentrum over de binnenge- tijdelijke kracht binnenge haald) en Fie Kreuse. Ineke Meiman, redactrice van het eerste uur, kan zich nog herinneren dat de Kooiklok een moeizame start had. Elke maand weer moest de levens vatbaarheid van het wijkor- gaan worden bekeken. "Elke maand moest ik advertenties gaan werven. Dat deed ik heel gemeen. Ik ging name lijk met een klein kind in de wagen en hondje aan de lijn langs de deuren. Dan werd er over het algemeen wel ja ge zegd. Na een paar jaar is het pas goed gaan lopen". Niemand binnen dc redactie »s bang dat er straks te weinig te schrijven valt, nu de reno vatie in de Kooi in volle gang is. "Er leeft nog voldoende in de wijk", stelt hoofdredac teur Rob Kreuse resoluut. "Je hebt hier met allerlei ver schillende groeperingen te maken. Veel buitenlandse werknemers ook. Voor hen bijvoorbeeld is nog een hele boel te doen. Gelukkig is het tot nu toe nog altijd zo dat we elke maande kopij over heb ben. Dat is eigenlijk niet eens een weelde. Meer een kwestie van ervaring" De kracht van de Kooiklok. die bij de oprichting van heel wat wijkbladen als voorbeeld heeft gediend, is de continuï teit en de motivatie van de redactie "De Kooiklok zit in je leven verweven. Je bent er helemaal op ingesteld dat er dan en dan een Kooiklok uit komt". zo drukt Ineke Mi man die motivatie uit. Rob Kreuse: "Omdat zowel Fie als ik zich sterk bij het blad betrokken voelen is de Kooiklok in ons gezin iets ge worden dat er gewoon bij hoort. Een soort pleegkind met bijzonder veel aandacht van de overige gezinsleden" Belangrijk is volgens Rob Kreuse ook dat de Kooiklok redactie een uitgebalanceerd team is. "De een zit in de be jaardenzorg, de ander in het club- en buurthuiswerk en weer een ander houdt zich met buitenlandse werkne mers bezig. Iedereen heeft dus z'n eigen pakkie an en dat werkt soepel". Zo soepel dat de Kooibewoners zeer tevreden zijn met hun lijfblad. Dat blijkt in elk ge val uit de reacties van de be-* woners in het jubileumnum mer. Het wachten is nu op een uitgave in het Turks en Marokkaans. Want daar is best behoefte aan zoals blijkt uit de reactie van de 12-jangc Emine Sagdia uit de Sophia- straat "Evct ben okuyorum fakat bcnce biraz zor. Ben hi raz hollandaca biliyorum". Oftewel "Ja. ik lees hem maar ik vind het oen beetje moeilijk omdat alles in het Nederlands is". Bouwhuisarrest Bureau Huisvesting kan wel degelijk snel zaken doen. Gisteren nog schreven wy dat woningzoekende Anneke v.d. Berg zich ten einde raad in het Sladsbouwhuis in de kettingen had geslagen en vandaag heeft zij een woning. Het vrijwillige huisarrest zette dus zoden aan de dijk. Wet houder Tessclaar sprak veer tig minuten met Anneke v.d. Berg, die met een medische indicatie voor haarzelf en een sociale indicatie voor haar zoontje al jaren tevergeefs op zoek is naar een aangepaste woning Tessclaar beloofde haar voor 1 juli een aangepas te woning Gisteren kreeg Anneke v.d. Berg een telefoontje van Huisvesting. Op de eerste juli kan zij haar intrek nemen in een aangepaste woning aan de Hoflaan Huur: 160 gulden per maand Dat is heel wat minder dan Anneke voor haar niet aangepaste flat in de Meren wijk moet betalen; met aftrek van huursubsidie Koningin Beatrix deed gistermiddag ook het Elisabeth Gasthuishof even aan. Een extra woordje richtte ze tot de twee oudste inwoners van Leiden, mevrouw Van Schaik en de heer Arnoldus.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3