Verzorgingsstaat bevoordeelt vooral de man Films geven vals beeld alleenstaande moederrol Dit weekeinde in twee gemeenten kijkdagen Weinig geld voor onderzoek mannenpil Grijs haar Voorzitter Emancipatie Raad Eegje Schoo Internationale feministische dagen in Spanje VRIJDAG 12 JUNI 1981 EXTRA PAGINA 15 "Het medisch basisonderzoek over man en voortplanting is verge lijkbaar met wat in 1910 al aan onderzoek op dit gebied met be trekking tot de vrouw werd ge daan. We weten gewoon nog te weinig over man en voortplan ting om een acceptabel preparaat te kunnen ontwikkelen, dat als anti-zwangerschapspil voor de man zou kunnen worden ge bruikt". Dit zegt de Duitse pro fessor Eberhard Nieschlag, als wetenschappelijk onderzoeker verbonden aan de vrouwenkli niek van de Universiteit van Munster, in een interview met de Duitse vrouwenkrant Emma die kortgeleden een beschouwing publiceerde over de (al veelbe sproken) toekomstmogelijkhe den van een "mannenpil". De Duitse hoogleraar (volgens het blad "een van de weinige vak mensen op dit gebied") ziet het ontbreken van financiële steun voor het onderzoek op dit terrein als een van de voornaamste oor zaken van de achterstand in dit onderzoek. Ook de geneesmiddelenindustrie stelt zich zeer terughoudend op wanneer het om (kostbaar) on derzoek in deze richting gaat. Desondanks is er in de afgelopen jaren geëxperimenteerd met en kele hormonale anticonceptie middelen voor mannen, die ech ter vanwege negatieve bijwer kingen al spoedig weer onder de tafel verdwenen. Een periodieke anti-vruchtbaar- heidsinjectie (met tijdelijke wer king) voor mannen lijkt op het ogenblik het middel dat voor de toekomst de meeste vooruitzich ten biedt, vooropgesteld dat zo'n middel het voortplantingsver mogen niet definitief ontregelt of negatief zal "doorwerken" in een volgende generatie. Dat wordt nog onderzocht. C Terwijl de zomer nog moet be ginnen. publiceren Franse modebladen uitgebreide kleurenreportages over het wintergoed dat in het seizoen '81 -'82 zal kunnen worden ge dragen. Opvallend detail in het fotomateriaal: het grijze haar van de mannequins die voor sommige ontwerpers werken. Grijze paardestaar- ten en grijze afro-kapsels bo ven de nieuwe wintercrea- ties. "Natuur" is er evenwel niet bij. Het gaat om een grij ze bovenlaag die vanuit spuitbussen op en tussen de haren wordt gespoten. Het achteruitgaan van de econo mie en de noodzakelijke discus sie over het 'anders doen' om de crisis het hoofd te bieden is vol gens mevrouw Schoo "een gele genheid bij uitstek om nu ook het emancipatoire aspect van meet af aan in al die heroverwe gingen mee te nemen". Die economische crisis mag wat haar betreft ook nooit een ex cuus zijn voor het tegenhouden van hervormingen op het gebied van sociale verzekeringen en ar- beids- en fiscaal recht. Volgens mevrouw Schoo is de op bouw van de verzorgingsstaat vooral een kwestie van mannen gebleken en is daarom de eman cipatie onvermijdelijk een vrou wenzaak geworden. Dat juist nu problemen daaruit voortkomen is volgens haar duidelijk. "Hoe je persoonlijke opvattingen ook mogen zijn over het gezinsleven, emancipatie of feminisme, het gezinsleven-traditionele stijl boet aan betekenis in. Jongeren, al zouden ze willen, kunnen ze ker niet meer rekenen op zo'n traditioneel levenspatroon". Cijfers Waarom jongeren dadr niet meer op kunnen rekenen lichtte zij toe met cijfers. In de vorige eeuw werd de vrouw gemiddeld niet ouder dan 65 jaar, precies als haar laatste kind de deur uit was. De emancipatiestrijd van de al leenstaande moeder (geschei den, weduwe of ongehuwd) lijkt de laatste jaren een dankbaar on derwerp te zijn geworden voor de filmwereld In films als "Alice doesn't live here anymore", "Un married Woman" en "Kramer versus Kramer" zien we vrou wen, na het mislukken van een relatie met een man, overeind krabbelen en na verloop van tijd slagen in wat men noemt "zelf standig functioneren". Een ontwikkeling die niet altijd even aannemelijk is, met name in een (met onderscheidingen bekroonde) rolprent als "Kramer versus Kramer" waarin de man na de echtscheiding zonder al te veel problemen de gczinsverzor- gende rol op zich neemt, terwijl de vrouw in korte tijd haar felbe geerde carriëre maakt. De werkelijkheid is, in 99 van de 100 gevallen, wel even anders: werk en studiemogelijkheden zijn in de praktijk beperkt, de financië le armslag eveneens, van "vrij- De gemiddelde leeftijd steeg echter terwijl tegelijkertijd de leeftijd waarop de vrouw haar laatste kind uitwuift gedaald is naar 52 jaar. Vrouwen kregen daardoor volgens haar te maken met een lange periode waarin de "natuurlijke taak" niet meer kon worden uitgevoerd. Door de wel varendheid van de maatschappij is de arbeid die vrouwen traditio neel binnenshuis verrichtten vol gens Eegje Schoo verschraald. Voor onderwijs, opvoeding, en ontspanning werd door de maat schappij gezorgd door beroeps krachten en instanties. Veel meer vrouwen gingen buitens huis werken. Die vrouwen ble ven en blijven daarnaast nog eens het meeste werk binnens huis doen. Voor mangen is met de verzor gingsstaat ook veel veranderd. Werktijdverkorting en andere welvaartszaken leverden ook hen meer vrije tijd op. Die werd niet gevuld met het verlichten van de huishoudelijke taak van vrouwen. Ook nu nog niet. Eegje Schoo: "Een tijdbestedingson- derzoek uit 1975 toonde aan dat werkende mannen de laatste veertig jaar ruim elf en een half uur minder buitenshuis hoefden te werken. Daarvan werd maar anderhalf uur aan huishoudelijk werk en kinderen besteed. Man nen blijken het huishoudelijk werk zorgvuldig uit te zoeken. heid" is voor gescheiden moe ders weinig of geen sprake. Het Amerikaanse feministenblad Ms. dat in een recent nummer al leenstaande moeders aan het woord laat over hun situatie, vreest dat er in dergelijke films sprake is van een gevaarlijke ver heerlijking van de rol van alleen staande moeders. Ze worden voorgesteld als vrouwen die on afhankelijk zijn (maar niet een zaam), en dezelfde economische zekerheden hebben als getrouw de vrouwen (zonder het geharre war met een echtgenoot). Ze zijn actief, hebben vriendjes, en gaan Niet een schone luier omdoen, bedden opmaken of afstoffen, maar afwassen, tafeldekken en koken". Verandering in die houding van de mannen is daarom net zo belang-' rijk voor de emancipatie van de vrouw, meent zij, als de door de Emancipatie Raad bepleitte vijf- urige werkdag. Hardleers Het kost vrouwen vaak nog moeite duidelijk te maken waarom emancipatie belangrijk is voor zowel man en vrouw. Waarom de oude verwachtingen van de maatschappij maar beter losgela ten kan worden. Een voor zich sprekend argument van Eegje Schoo is het gegeven dat het standaardgezin van man, vtouw en kinderen nog minder dan de helft vormt van het totale aantal huishoudens in Nederland. De andere helft zijn vooral alleen staanden, paren zonder kinderen of niet meer thuiswonende kin deren en éénoudergezinnen. De ER-voorzitter: "Dat betekent dat iedereen die nu nog wordt opge voed voor alleen "kostwinner"of alleen "kostbereider" statistisch gezien een kans van vijftig pro cent maakt vroeg of laat in een situatie te komen waarvoor men totaal niet is voorbereid". "We blijken echter hardleers", al dus Eegje Schoo gisteren. De tra ditionele manier waarop meisjes allerlei problemen met veel bra nie te lijf. De alleenstaande moeders die in het artikel aan het woord komen, spreken andere taal: ze zijn door gaans veel te moe om "actief en overrompelend" te zijn, raken sociale contacten kwijt doordat ze maar zelden een babysitter kunnen betalen, en hebben soms schuldgevoelens omdat ze geen nieuw huwelijk willen aangaan, hoewel zo'n verbintenis de mate riële situatie voor de kinderen aanzienlijk zou verbeteren. An deren zoeken om die reden be wust naar een nieuwe partner, omdat ze financieel het hoofd niet 'langer boven water kunnen houden. Volgens Ms. moeten alleenstaande werkende moeders in Amerika, gemiddeld, rondkomen met een bedrag aan huishoudgeld dat nog geen 40 percent is van het bedrag dat werkende echtparen op dit terrein kunnen besteden Het aantal éénouder gezinnen is in de afgelopen tien jaar met 70 percent gestegen. Parallel aan deze ontwikkeling begint in de Verenigde Staten een netwerk op te komen van zelfhulporgani saties. opgencht door alleen staande moeders en vaders die zelf aan het werk gaan om de po sitie van het éénouder gezin te verbeteren Spittend in recente statistieken komt het maandblad tot de vol gende cijfers: in de VS leven 30 miljoen gezinnen met kinderen beneden de 18 jaar. Bij de éénou der gezinnen in deze groep zijn veel meer alleenstaande moeders dan alleenstaande vaders: 17 per cent (meer dan 5 miljoen gezin nen) heeft alleen een moeder, 2 percent (600 000 gezinnen) alleen een vader Van de alleenstaande moeders is meer dan 40 percent gescheiden, bijna 30 percent leeft gescheiden van hun man nen. 17 percent is ongehuwde moeder en 13 percent weduwe. Van de alleenstaande moeders in de VS moeten op het ogenblik bijna 2 miljoen vrouwen met hun gezin leven van inkomens die "beneden het armoedc-niveau" liggen. DEN HAAG - Het feit dat Nederland een welvarende verzorgingsstaat is, heeft bepaald niet meegewerkt aan de emancipatie van de vrouw. Voor Eegje Schoo, de laatste twee jaar lid van de Emancipatie Kommissie en nu voorzitter van de nieuwe Emancipatie Raad, zei bij de officiële installatie daarvan in Den Haag, dat de economische crisis daarom haast een 'blessing in disguise', is. Eegje Schoo "We blijken hardleers". en jongens hun schooltijd inde len en hun vakken en opleidin gen kiezen is nog altijd gericht op, zoals Eegje Schoo het zei: "het perspectief van trouwen, kinderen en we leefden nog lang en gelukkig". Die veranderingen in de maat schappij hebben volgens de Raad tot gevolg dat meer vrou wen, omdat ze willen of moeten, betaald werk willen hebben. Vol gens berekeningen van het Cen traal Planbureau zal dat extra aanbod van vrouwen op de ar beidsmarkt de komende jaren 500.000 tot 800.000 bedragen. "We moeten zorgen voor een plaats voor hen", meent Eegje Schoo, "maar we moeten voor komen dat vrouwen eenzijdig in verzorgende beroepen terecht komen en thuis en buitenshuis de minst aantrekkelijke klussen houden". De Raad pleit daarom verder voor een aanpassing van de sociale en financiële wetgeving in Neder land. Eegje Schoo: "De burgerlij ke wetgever verklaarde de ge huwde vtouw in 1956 hande- lingsbekwaam. Het wordt een kwart eeuw later de hoogste tijd dat ook de fiscus man en vrouw als zelfstandige en gelijkwaardi ge personen erkent". Het is volgens haar niet zo dat de vrouwenbeweging af wil van het draagkrachtprincipe: het belas ting heffen per eenheid. "Uiter aard zal er bij het draagkracht- principe met "echte afhankelij- ken" - kinderen bijvoorbeeld - rekening moeten worden gehou den. JOSÉ SMITS Komende maand, op zaterdag 27 en zondag 28 juni, OCgani I n D Spaanse vrouwen een grote in ternationale feministische beto ging in hun land. Centraal op de ze dagen staat de abortusstrijd in Spanje, en de strafrechtelijke vervolging van Spaanse vrou wen tegen wie gevangenisstraf fen van twee jaar zijn geëist om dat ze zich hebben laten aborte- Zoals bekend, is de,situatie rond de abortusstrijd in Spanje aan zienlijk verscherpt sinds de poli tie vorig najaar een inval deed in een kliniek in de stad Sevilla. van waaruit abortussen werden verricht. Archieven, adreslijsten van de cliènten en medische ap paratuur werden in beslag geno men, de kliniek is gesloten, en talloze vrouwen staan op de no minatie om alsnog te worden vervolgd omdat ze hun zwanger schappen hebben laten onder breken. Abortus is in Sparye ver boden en derhalve strafbaar. Onder de slogan „Vrouw, begin je vakantiedagen in Sevilla" heb ben de Spaanse feministen hun programma voor deze beide da gen verspreid onder de vrouwen beweging in andere landen. In dat programma vragen ze de aan dacht van de internationale vrou wenbeweging voor het feit. dat de huidige onrustige politieke toestand in Spanje de zaak van de Spaanse vrouwen ongunstig beïnvloedt Het wordt moeilijker om acties op straat te organise ren, demonstraties worden be dreigd door de neiging van de politie om sneller in te grijpen. Behalve voor vrije abortus vech ten de Spaanse vrouwen ook voor het totstandkomen van een goede echtscheidingswetgeving, een streven dat vanuit bchou dende kringen en vooral vanuit de kerk volop wordt tegenge werkt. „Meer dan ooit tevoren hebben we de steun en de solidariteit van \Touwen in andere landen no dig". schrijven de Spaanse femi nisten. die met hun internatio naal feministisch weekeinde twee belangrijke dingen hopen te bereiken. Namelijk het zicht baar maken van de internationa le solidariteit in de strijd van vrouwen voor het zelfbeschik kingsrecht op hun lichamen, cn het stopzetten van de vervolging in Spanje van vrouwen die, om welke reden dan ook, voor een abortus hebben gekozen of nog zullen kiezen De meest waardevolle munt in de Thoolse goudvondst is een Friese gouden rijder, een munt die in de catalogus van veiling houder Schulman BV staat aangegeven voor een waarde van 7500. Als toelichting staat erbij dat van dit uiterst zeldza me jaartal slechts twee exem plaren bekend staan: een exem plaar in de verzameling van de Nederlandse Bank en een exem plaar in het bezit van het Ko ninklijk Penningenkabinet. In de muntvondst van Serooskerke kwamen destijds geen Friese gouden rijders voor. Een halve Gelderse rozenobel uit de Thoolse goudvondst heeft een cataloguswaarde van f5000. Uiterst zeldzaam is ver der een Gelderse gouden rijder uit 1616. De waarde van dit ex emplaar wordt geschat op f4500. Er komen op de veiling in Am sterdam ook enkele Zeeuwse halve gouden rijders onder de hamer. Van het jaartal 1609 zijn ze. Halve gouden rijders met dat jaartal waren tot nu toe alleen bekend uit de munt vondst van Serooskerke. Een exemplaar werd toen aange kocht door het Zeeuws Museum ir. Middelburg. In de catalogus voor de Amsterdamse veiling staan er drie vermeld, in waar de variërend van f2500 tot f3000. Er bevinden zich nog di verse andere halve gouden rij ders uit Zeeland in de collectie. Ze staan aangegeven als „zeer zeldzaam" en uiterst „zeld zaam". Muntenvondsten op 23 juni onder de hamer AMSTERDAM (GPD) - Op twee plaatsen in het land wor den het komend weekeinde extra kijkdagen gehouden ter gelegenheid van de veiling - op 23 juni in het Carlton- hotel in Amsterdam - van een reeks van vier munten vondsten: in Abcoude, in Ravenstein en in de Zeeuwse dorpen Serooskerke en St. Maartensdijk. Zaterdag is er een kijkdag in hotel De Draak in Bergen op Zoom. En zondag is er een in motel Hoogeveen in Hoogeveen. De muntcollectie die eind vorig jaar aan de oppervlakte kwam in Abcoude, omvatte 211 zilveren munten. Het merendeel van deze stukken is van een uitstekende kwaliteit en toont zeer duidelijk de vaak zeer gebrekkige muntslag in ons land rond de eeuwwisseling van 1700. Uit de Abcoudse mun- tenvondst komen er 194 onder de hamer. Bij graafwerkzaamheden voor het leggen van kabels zijn bij het post kantoor in het Brabantse Raven stein bij elkaar vijf gouden én zes tien zilveren munten gevonden Ook die exemplaren worden in Amsterdam geveild. Grote trek pleister wordt ongetwijfeld de ling van de gouden munten vai Maartensdijk met een aantal zeld zamc tot zeer zeldzame exempla Op 23 juni zullen in totaal 328 gou den munten uit de vondst in St. Maartensdijk onder de hamer ko men. Verder komt nog een aantal munten ter veiling, die in een later stadium aan de oppervlakte kwa- men op de plaats waar destijds - in 1966 - in Serooskerke op Walche ren een gouden ontdekking werd gedaan. Zeeland, het land waar het goed munten oogsten is. Dat kan een va riant zijn op de bekende slogan die rept van het land waar het leven goed is. Laten we de klok nog eens even terugdraaien. Naar 1966. Toen het allemaal begon. Serooskerke De wereldpers stond te dringen in het volkstuintje nadat daar aan de Dorpsstraat in Serooskerke op een kille winterdag in 1966 een gouden munt was gevonden. Een nog één. En nog één. En wéér een handvol. En zo ging dat maar door. Dagen lang. Totdat het er bij elkaar 1150 Onopvallende werkers als vader en zoon Christiaanse en knecht Adrie van de Broecke stonden ineens midden in de belangstelling. Hun gezichten verschenen met grote re gelmaat in dag- en weekbladen en op de televisieschermen tot in ver re uithoeken van de wereld. Wie Serooskerke nadert vanuit Middelburg kan bij het bordje „manege" en „paardenverhuur" ook de naam denken van Piet Christiaanse, een van die goudvin ders. Hij heeft een manege opgezet van zijn aandeel in de verkoop van de munten. De gemeente heeft van haar aandeel een zwembad laten bouwen: de Goudvijver, geheten. In 1979 herhaalde zich de geschie denis in Serooskerke. Op een muntworp afstand van het prei- veldje waar boer Christiaanse in 1966 goud oogstte, werden bij de sloop van het voormalige hotel „De Lindenboom" in de schaduw van de kerk zo'n 850 zilveren munten gevonden. Met de ervaring van die eerdere vondst als wetenschap hadden de vijf zusters, die het pand en de grond van hun vader hadden gerfd, bij de verkoop van de grond en opstallen aan de ge meente bedongen dat wanneer er geld in of op het gekochte zou wor den gevonden, dat door de ge meente aan de erven zou worden uitgekeerd Maar dan ontstaat er een juridische touwtrekkerij tussen de gemeente en de zusters. En het draait daarbij om de inhoud van het woord „geld". Aan het eind van een twee jaar aanlopende gerechterlijke pro cedure kreeg de gemeente gelijk Oude munten kunnen niet als geld worden aangemerkt, zo bepaalde het gerechtshof in zijn wijsheid. En omdat in de koopakte alleen over „geld" is gesproken, grijpen de zusters - zoals de situatie er nu voorstaat - naast het zilver, waar van de totaalwaarde overigens wel aanzienlijk minder is dan de gou den plakken van een paar honderd meter verder. „Financieel hebben ze niet zoveel waarde", zei directeur Jacobi van het Nederlands munten- en pen- ningenkabinct in Den Haag des tijds. Hij houdt het op zo'n f 50.000. Wetenschappelijk gezien zijn ze echter wel interessant. In deze kwestie is er voorlopig nog geen sprake van een veiling van de munten. De vijf gezusters hebben hun advocaat mr. M. L. Huisman de beslissing gelaten over eventu eel verder nog te nemen stappen. Men kan nog verzet aantekenen te gen de uitspraak van het gerechts hof. Op 15 juni is de termijn ver streken waarbinnen die nieuwe procedure aanhangig kan worden gemaakt. Fortuin En dan was er dus die goudvondst op Tholen. In St Maartensdijk om precies te zijn. Nadat ter plaatse Beeld van de muntvondst op het pretveldje in Serooskerke een jaar eerder de grond machinaal was omgezet werd daar vorig jaar bij het graven van een sleuf voor het leggen van een PZEM-kabcl een pot met 387 gouden munten aangetroffen. De hoeveelheid en samenstelling roepen herinnerin gen op aan die spectaculaire munt vondst van Serooskerke in 1966. Grondwerker Jacob L:ji stuitte daarmee op een fortuin ter waarde van omstreeks zeven ton Hei zijn deze munten die de voor naamste collectie vormen op de veiling in Amsterdam. Een flinke hoeveelheid van die munten ligt ook te pronken op de kijk I zaterdag in Bergen op Zoom Er zijn exemplaren bij met een waar de van f7500 Een klein gedeelte van de munten wordt door de ge meente Tholen behouden. Die munten komen mettertijd nog eens in een museumvitrine tc lig gen. Het koninklijk muntenkabi- net wil ter voorkoming dat bepaal de munten die van historische waarde zijn voor Nederland, de grens over gaan ook een klein aan tal munten overnemen De opbrengst van de veiling wordt gedeeld tussen Jacob Bijl en de ge meente. Tholen wil van het financi- le buitenkansje profiteren door er wat restauratiewerk van te doen. Vinder Bijl denkt aan de aankoop van een eigen huis. Voor de rest wil hij er - en zijn vrouw denkt er net zo over - geen drukte over maken De goudvondst heeft voor het echt paar Bijl zoveel negatieve uitwer kingen gehad, dat Bul naar hij on langs nog verklaarde - als hy nog eens op een pot met munten stuit, die mooi laat liggen. Laat een an der er maar gelukkig mee worden, vindt hij. Vijf zusier* in een ingewikkeld ja ren lopend en vermoedelijk ook geld verslindend juridisch steek spel, een Scrooskerksc goudvm- dcr. die - naar een televisiereporta ge destijds berichtte middelpunt was geworden van dorpsroddcls een Thoolse goudvinder, dn- een volgende keer de schat de schat laat zou geld dan toch niet gcli^i kig maken?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15