Atletiekunie vindt sponsor Voorrang voor bestrijding werkloosheid Hoopvolle tweede plaats waterpoloërs Snelle tijden jeugdatleten Staatsgarantie U uitgebreid 4E2EEPR Tennis jeugd Merenwijk sterk Breed Platform voor hulp aan El Salvador PAGINA 14 DO ST VRIJDAG 12 JUNI 1981 AMSTERDAM (GPD) - Dc ge zichten van de KNAU-bestuur- deren glunderden. Ondanks de economische malaise was de at letiekunie er namelijk in ge slaagd een sponsor te vinden die verdeeld over drie jaar een half miljoen in de topatlctiek wil ste ken. Maar dit wel onder de voor waarde dat alleen de atleten die het tenue en schoeisel van de sponsor dragen, van dat vele ex tra's mogen profiteren. Hoewel het KNAU-bestuur pogin gen deed om een en ander wat te verzachten, is het vanaf nu bij de AtletieKunie zo, Jat topatlete** die volop willen meedraaien in de drie te bemannen selectie- groepen, hun eigen sponsor vaar wel moeten zeggen. Daarvoor hebben ze dan tot 1 januari 1983 de tijd. „Dan moet alles clean zijn", drukte KNAU-voorzitter Wim de Beer zich uit. Dezer dagen zal blijken hoe de uit werking van deze bom met een voor Nederlandse sportbegrip- pen ongekende grote springla ding zal zijn. De KNAU had deze zaak weliswaar al voorgelegd aan atleten, maar alleen aan diege nen die al onder contract staan bij de nieuwe sponsor. Ook had men er aan gedacht de andere sponsors een brief te sturen maar die was pas dinsdag uitgegaan, zodat er nog geen reacties kon den zijn. Het effect van de bom lykt voor spelbaar. Waarschijnlijk niet meer dan de helft van de Neder landse toppers en subtoppers is al gehuld in de kleding van spon sor A. Vanuit de andere helft, die als argument het indammen van persoonlijke vrijheden kan aan voeren, en vanuit de rijen van de overige elkaar fel beconcurreren de (schoenen)sponsors zouden best eens pogingen ondernomen kunnen worden de voorwaarden van het sponsorcontract van de KNAU wettelijk aan te vechten. In de praktijk betekent het dat top atleten van sponsor B of C enz. binnen de KNAU doordraaien op de huidige voet. Een enkele stage, een vrij gering aantal cen trale trainingen, geen overweldi gende medische en maatschap pelijke steun, hetgeen er alle maal wel komt voor de aanhang van de KNAU-sponsor. En dat doordraaien op de huidige voet betekent in feite het minimum. Hoe strikt alles in het nieuwe, voor Nederland unieke sponsorcon tract met de KNAU is geregeld blijkt uit de onmogelijkheid, dat een topatleet die bij een andere firma onder contract staat zelfs met een eigen financiële bijdrage deelneemt aan bijvoorbeeld een stage in het buitenland. Zelfs voor bondstrainers wordt het een moeilijke zaak, want er zijn er die bindingen onderhouden met andere schoenenmerken, zo als marathoncoach Wim Ver hoorn. Waaraan hij precies zal moeten voldoen is niet helemaal duidelijk, „maar als men teveel van mij vraagt word ik gewoon weer clubtrainer", aldus diezelf de Verhoorn. Samen met de sectie wedstrijd sport en de nieuwe beleidsgroep training waarin Wil Westphal is opgenomen wil Buuts aan de slag via een aansprekend, maar uiteraard duur plan. Zo krijgt groep 1. waarin de Athe- ne-kandidaten komen, jaarlijks drie stages, lieft twintig centrale trainingen, vier internationale wedstrijden, meer intensieve medische begeleiding terwijl er een fonds komt voor extra maat schappelijke begeleiding. Ook de clubtrainer wordt betrokken in het (onkosten)vergoedingssys- teem. LEIDEN - Junioren zorg den gisteravond op een winderige kunststofbaan in de Leidse Hout voor re latief de beste prestaties tijdens atletiekwedstrij den georganiseerd door de AV Holland. Dat gebeurde op de 200 meter waar de deelnemers in de bocht de wind pal tegen hadden. Deson danks kwamen er bij de jeugd toch goede tijden tot stand. Yvonne van Dorp (Holland) was met 25.5 bij de meisjes B net zo snel als Sandra Dorlas (Bataven) bij de twee jaar oudere A-meis jes terwijl beiden nauwelijks on derdeden voor de winnares bij de dames: de Haagse Connie Vermazen die tot 25.3 kwam. Bij de jongens B een sterk optre den van het duo Kees Toussain/ Peter Blokker van De Spartaan uit Lisse. Toussain won in 22.9 terwijl Blokker tot 23.2 kwam. Toussain was daarmee sneller dan zijn clubgenoot John van Loon die bij de heren nieuwko mer Joop Grevelink (Holland) ternauwernood voor kon blijven: 23.1 tegen 23.2. Onbedreigd eer ste bij de jongens A werd Michel Moll (Holland) in 23.6. Een aantrekkelijke race leverde de 3 kilometer bij de heren op. Wy- bo Lelieveld (Bataven) liep voor de meute uit maar kon een een drachtig samenwerkend groepje achtervolgers niet op grote af stand zetten. Lelieveld noteerde 8.23.4, Ter Aarder Jek Persoons (AAV'36) 8.27.2, Noordwijker Piet Waaning (Spartaan) 8.27.7 en de eveneens in Noordwijk wo nende maar voor het Leidse Hol land uitkomende Theo van de Veer 8.29.7. Enkele Bataven kwa men nog binnen de negen minu ten aan de finish: Peter Wezel 8.52.9, Kees van Manen 8.56.7 en Jan Verloop 8.57.8. Aan het technische front een dub bele Holland-zege bij het ver springen heren met voor Dick van de Vijver 6.32 en voor Rob Ultzen 6.24, een verdienstelijke kogelstoot van Holland-junior Kees Langeveld bij de A-jon gens (12.78) en een opvallende slingerworp met de herenkogel van Manfred Sahner, eveneens Holland, 45.38 meter. De Haagse Isaline Hage (Olympia'48) gooide de discus bij de dames ruim 15 meter verder dan nummer twee, Bataven-atlete Femmy Jansen: 45.38 tegen 30.26. Laatstgenoem de afstand bracht ook juniore Irene Buntsma (Bataven) op haar B-junior Marcel Honsbeek (Bata ven) verkoos op de 1500 meter de strijd bij de oudere A-junioren en won in 4.11.4. Jan Jansen (Holland) had nu vrij spel bij de B-jongens en behaalde zonder noemenswaardige inspanning de zege in 4.17.0. Verder verdienste lijke prestaties van John van Loon (Spartaan) op de 110 meter horden heren (15.5), Lenie van de Poel (Spartaan) op de 800m da mes (2.18.7) en van Han Kulker (Bataven) op de 300 meter heren (37.1). temhnr in .Qnlif mn» Stan van Belkum bewees in Italië bij de besten van het Nederlandse waterpoloteam te behoren. De Zijl/ LGB'er nam tegen de Italiaanse B- ploeg weer een aantal treffers voor z'n rekening. CAMOGLI (ANP) - Het Neder landse waterpoloteam heeft gis teren het drielandentoernooi in Camogli afgesloten met een 10-8 overwinning. Italië-B, een sa menraapsel van spelers uit de omgeving en de nationale jeugd- ploeg, werd met 10-8 verslagen. Door de zege eindigde Neder land op de tweede plaats achter Italië-A. Het drielandentoernooi vormde voor het nationale zevental een ideale start van het internationa le seizoen. Afschrijvingen van Griekenland, Mexico en Roeme nië halveerden het oorspronke lijk geprogrammeerde zeslan- dentoernooi. Deze devaluatie paste uitstekend in de Neder landse seizoenopbouw. Een te zware belasting werd als hinder lijk ervaren. De aanloop naar de Europese titelstrijd, begin sep- Winstkansen in gemengd dubbelspel LEIDEN - Het had er gisteren alle schijn van dat er niet of nauwe lijks zou kunnen worden ge speeld in het toernooi van de Me renwijk. Maar de regen ver dween en dat betekende dat de wedstrijdleiding toch voor bleef op de planning. Voor de prille en talentvolle jeugd van de organi serende vereniging, Irma van Seeters (12 j.) en Freek Tanis (13 j.) is het te hopen dat het vandaag niet of beduidend minder zal waaien. Want dan zit er een gere de kans in dat zij de partij tegen Veerkamp en Kallenberg in het GDD nog in winst zullen kunnen omzetten. Gisteren werd bij de stand 5-7, 6-4, 1-0 in het voordeel van laatstgenoemden afgebro ken i.v.m. de duisternis. De "kleintjes" schoten, vooral met de wind tegen, duidelijk tekort in fysieke kracht, maar als het op plaatsing aankwam oogstten zij de meeste complimenten. De in de GDC no 2 geplaatste combi natie van jeugd en belofte, Petra Velzel en M. Steen, bereikten wel de volgende ronde via een zege tegen Van Galen/Van Galen, 7-5, 6-1. H. Dibbetz en H. Willems, beiden uitkomend in het eerste herenteam van de Merenwijk, rechtvaardigden hun plaatsing in dit nummer als no. 1 door zon der problemen te winnen van E. en P. Weenink, 6-1, 6-4. Voor vuurwerk zorgden in het HDC de no. 4 geplaatste combinatie Cre- pin/H. van Tongeren tegen Dreckmeijer/Plat. Laatstge noemden boden verrassend goe de tegenstand en gaven zich pas na anderhalf uur spelen gewon nen met de marginale score 4-6, 5-7. Nog meer bekijks trok de ontmoeting tussen H. Stuyver jr. en B. den Elzen en Lacourt/Le- pelaar. Stuyver/Lepelaar hand haafden zich met tweemaal 6-4. Een gelegenheidsdubbel, die verrassend goed sluit en het Cre- pin/Van Tongeren zeker niet ge makkelijk zal maken om de hal ve finales te halen. FRANK BONTE tembcr in Split, wordt in fases genomen. Camogli was de eerste, gevolgd door zeer sterk bezette evenementen in Madrid (eind ju li) en Pescara, eind augustus. Overigens is het EK niet het eind doel. De waterpolocommissie heeft de korte termijnpolitiek verlaten en richt het oog op de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles. Daarom werd de selectie aangepast. Slechts zij, die de bereidheid uitspraken die termijn vol te maken, kwamen in aanmerking. Deze ploeg toonde niettemin vol doende karakter om ook zonder Trumbic de toekomsf met rede lijk vertrouwen tegemoet te zien. De eertijds zo recalcitrante Lan- deweerd bijvoorbeeld, is ge transformeerd in een bezielende aanvoerder. Zijn inbreng was te gen Italië doorslaggevend. In de eerste twee perioden scoorde hij vijfmaal. Op de stand 6-2 nam hij met drie persoonlijke fouten voorgoed plaats op de kant. De zege lag binnen handbereik en zijn medespelers voltooiden zijn werk koelbloedig, al kwam Ita lië-B nog terug van 4-10 tot 8-10. Het scoreverloop is: Landeweerd 1-0. Van Belkum 2—0, Landeweerd (strafworp) 3-0, Landeweerd 4-0, Lande weerd (strafworp) 5-0, Bologna (6-7) 5—1, Zunino (6-7) 5-2, Landeweerd (7-6) 6-2, Van Bel kum 7-2, Bertazzoli 7-3, Zunino (strafworp) 7-4, Van Belkum 8-4, Noordegraaf 9—4, Nonne- kes 10-4, Baviera 10-5, Zunino 10-6, Campagna 10-7, Baviera (6-7) 10-8. Nieuwe opzet van Rapid- schaakstrijd LEIDEN - Het jaarlijkse Phili- dor Rapidschaaktoernooi zal zich morgen in een andere en tourage afspelen dan de voor gaande edities. Enerzijds heeft de Leidse club de ver trouwde Adler-kantine inge ruild voor de lokaliteit "In den Bierdeghel" aan de Ves- testraat. Anderzijds zal het toernooi gecombineerd wor den met het nationaal snel schaakkampioenschap voor dames, terwijl het publiek vanaf één uur terecht kan om de krachten met de schaak computers te meten. Chess Challenger en VenD komen het toernooi met een flink aantal van deze "mechani sche breinen" opsieren. De indeling bij het volgens het Zwitserse systeem gespeelde Rapid-toemooi geschiedt voor het eerst met de compu ter. Dat gaat allemaal wat sneller dan met de hand, re den waarom er nu zeven i.p.v. zes rondes verspeeld worden. Conform het Rapid- systeem krijgt iedere speler een half uur bedenktijd per partij toebedeeld. De deelne mers zijn daarbij naar speel- sterkte in vier klasses onder verdeeld. De hoofdklasse, met als inzet een eerste prijs van 400 gulden, kent een sterke be zetting. Voornaamste kans hebbers zijn de meesters John van der Wiel, Hans Böhm en Bert Enklaar, terwijl Jaap Vogel een gevaarlijke outsi der mag heten. (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) LUXEMBURG - De Europese Tien stellen inflatiebestrijden niet langer voorop in hun economische politiek. Bestrijding van de werkloosheid (9 miljoen mensen in de EG hebben geen werk) geldt nu als even belangrijk. Dit bleek gisteren op de veelbespro ken jumbo-vergadering van de EG-ministers van financiën, economische en sociale zaken in een zonnig Luxemburg. Alleen Engeland houdt onverkort vast aan een strikte politiek om de geldhoeveelheid te beheer sen. Deze heeft in het Verenigd Koninkrijk overigens tot grote werkloosheid geleid. De andere negen EG-landen menen dat nu „gezocht moet worden naar een anti-infiatiebeleid dat de werkge legenheid ontziet", zoals minis ter Albeda (sociale zaken) na af loop zei. Hij voegde eraan toe: „De meeste landen zijn daarmee bezig". Minister Fons van der Stee (finan ciën) die als voorzitter optrad van het mammoctoverleg, spaar de kool (inflatie en geit (werk loosheidsbestrijding) in zijn con clusies. Hij verwoordde die na dat twintig bewindslieden uit de tien EG-landen hun zegje had den gedaan. Er vond geen debat plaats. De samenvatting van de Nederlandse bewindsman is dus het politieke resultaat van de jumbo-raad - waarmee deze Ne derlandse prestigezaak politiek veilig werd gesteld. Van der Stee sprak over „een groeiende overeenstemming" tussen de Tien over het te voeren economisch en monetaire beleid. Minister Albeda noemde de dis cussie „erg verfrissend". Maar tot concrete maatregelen werd niet besloten. Aangekondigd werd wel dat het Europese so ciaal fonds meer aandacht zal moeten besteden aan de bestrij ding van de jeugdwerkloosheid. Geen enkele EG-lidstaat is ech ter bereid meer geld in dit fonds te storten. De lidstaten willen be ter samenwerken en de Europe se Commissie wordt gevraagd voorstellen te doen. Minister Van der Stee zorgde nog voor een komische noot. Hij gaf een samenvatting van de conclu sies van het beraad en vermeldde daarbij de „diepe zorg" van de jumbo-ministers over de toene ming van de werkloosheid in de Gemeenschap. Later bleek dat deze uitspraak niet in de (Neder landse) verklaring stond. Van der Stee: „Wilt u deze diepe zorg wel meenemen in uw verslag" Hij sprak ook over „eerste teke nen van conjunctureel nerstel in de EG", wat minister Albeda op timistisch noemde. De toon van de muziek op deze EG-jumbo werd in belangrijke mate mede bepaald door de nieu we Franse ministers. De be windslieden uit Parijs hechtten duidelijk meer belang aan be strijding van de werkloosheid dan onder president Giscard het geval was. Over de door Parijs naar voren gebrachte wens een gezamenlijke EG-actie te onder nemen tegen de hoge Ameri kaanse rente, zullen de ministers van financiën van de Tien vol gende week verder praten. Een grote groep mensen bereiken en daardoor meer politieke druk uitoefenen op de regering van de Verenigde Staten. Met deze ach tergrond besloten onlangs het El Salvador Komitee, het Guatema la Komitee en het Nicaragua Ko mitee in Leiden de koppen bij el kaar te steken. Inmiddels heeft dit 'Breed Plat form tegen VS-inmening in El Salvador' een groot aantal poli tieke, kerkelijke en studenten- groeperingen achter zich gekre gen. Ook op landelijk niveau hebben de diverse comités tot een dergelijke samenwerking be sloten. Het platform is uit bezorgdheid om de voortdurende situtie in El Sal vador ontstaan. Met de ervarin gen van bijvoorbeeld het Nicara gua Komitee, maar zeker ook met de middelen die via politie ke partijen kunnen worden ge bruikt, hoopt het platform een zo groot mogelijke groep Nederlan ders attent te maken op de on rustbarende gebeurtenissen in dit Middenamerikaanse land. Doel is een financiële campagne op touw te zetten, waarmee de be vrijdingsbewegingen in El Salva dor kunnen worden gesteund. Zowel humanitaire hulp (voedsel en medicijnen) als militaire steun kunnen daaruit worden bekostigd. Verder organiseert het platform morgen een landelijke demon stratie tegen de inmenging van de Verenigde Staten in El Salva dor. In Utrecht start vanaf het Domplein om één uur deze pro testmars, waarbij een grote op komst wordt verwacht. Dan staat er voor september in Lei den een grote manifestatie op de agenda. Verschillende groepe ringen zullen daaraan deelne men, ook organisaties die zich met de situatie in Latijnsameri- kaanse landen bezighouden. "De aandacht voor de situatie in Midden- en Latijns-Amerika is nog steeds voorbehouden aan een vrij kleine groep geïnteres seerden. Mensen die toch al poli tiek bewust zijn. Maar juist de groep die dat rriet is willen we be reiken. Daartoe gaan we in sep tember in buurthuizen lezingen en dia-avonden houden", aldus vertegenwoordigers van het Breed Platform. Het is een vrij langzaam proces. Mensen bewust maken van de politieke situatie in een gebied als dit. Maar de leden van het platform hebben goede hoop dat het toch enige vruchten zal af werpen. De 20-jarige Ingrid Schouten is gisteren uit het Engelse Birmingham in Nederland teruggekeerd. Ze zou op Schiphol waarschijnlijk niet door fo tografen zijn opgewacht als ze geen tweede was geworden op de eerder deze week gehouden Miss-Europaverkiezingen. Mooie Ingrid zal ons land ook vertegenwoordigen op de komende Miss-Worldverkiezingen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat ak koord met het voorstel van dc regering om de staatsgarantie voor de UCN in Almelo uit te breiden tot een bedrag van 470 miljoen gulden. Aanvankelijk zou de garantie van de staat niet verder gaan dan de helft van dit bedrag. De weigering van de banken om ook garant te staan voor investeringen van UCN, noopte de regering tot een verdubbeling van de staatsgarantie. De fracties van CDA en VVD en de kleinere rechtse partijen konden zich gisteren in het korte debat dat over dit regeringsvoorstel werd gehou den, vinden in de redenering van minister Van Aardenne (economische zaken) dat dc verhoging van de_ staatsgarantie noodzakelijk is om de investeringen voor de nieuwbouw van UCN in Almelo veilig te stellen. Naar het oordeel van de regering zijn die investeringen geboden om de bestaande contracten uit te voeren. Volgens die contracten zal UCN 2000 ton verrijkt uranium per jaar leve ren Om aan die verplichtingen te voldoen, is uitbreiding van de pro- duktlecapaciteit noodzakelijk. Daartoe zal naast een aantal nieuwe be drijfshallen ook een geheel nieuw type centrifuge in gebruik worden genomen. Van Aardenne liet de Kamer gisteren weten dat de ontwikke ling van dit nieuwe type centrifuge haar einde nadert. Daarmee wist hij de fracties van PvdA en D'66 niet te overtuigen. De besluitvorming is naar het oordeel van beide partijen onzorgvuldig en zij weigerden dan ook akkoord tc gaan met de door de regering voorge stelde verdubbeling van de staatsgarantie. Bovendien bestond er bij PvdA de nodige scepsis of de nieuwe staatsgarantie na afloop van de bestaande contracten in 1990 niet voor nieuwe contracten zal worden gebruikt. Blokkade Tijdens de blokkade van het UCN/Urenco-complex in Almelo (van 18 tot en met 20 juni) zal de anti-kernenergiebeweging (AKB) ook actie voe ren tegen toeleveringsbedrijven van het UC-concern en transporten voor deze firma. Over de aard van deze acties en het tijdstip ervan willen de organisatoren vooraf niets zeggen. "Anders zou het effect ervan verloren gaan", zo is gisteren gesteld door de AKB in Deventer. De blokkade van het fabrieksterrein in Almelo begint donderdag 18 juni in alle vroegte nadat de dag ervoor in de buurt van het UC-complex een tentenkamp voor de actievoerders is ingericht. Een plan de campagne is zo opgesteld dat snel na het breken van een blokkade door de politie opnieuw tot het afgrendelen van het fabriekscomplex kan worden overgegaan. Niemand zal het terrein op of af kunnen, zo is de bedoeling van de AKB. Vraag naar Kodacolor II fi I m de kleuren uit het gele doosje. Kodak, 't kan niet missen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 14