Tegen alcohol het evangelie "Funhouse"van Hooper: horror zonder gevolgen Va II u y Solidariteit met de staat Israël Oude kerk te kostbaar iiiniiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiim CSSZSS31&39- Roel Poppema (Leger des Heils Leiden) gaat centrum in Ugchelen leiden VRIJDAG 12 JUNI 1981 FILM PAGINA 11 Een aantal jaar geleden was de Amerikaanse filmregisseur Tobe Hooper nog een avantgardist op het gebied van de griezelfilm. Hij maakte toen "The Texas Chain Saw Massacre" (vrij vertaald: de slachtpartij met de kettingzaag), een rolprent die zeer veel stof deed opwaaien, en Hooper in ie der geval een grote bekendheid bezorgde. In dit genre film kan de mens ei genlijk niet sensationeel genoeg dood gaan. De ingeboren angst van veel mensen voor mismaakt heid wordt uitgebuit doordat de grootste "killers" ook meestal de meest mismaakte schepsels zijn. Ook menselijk is de angst voor het noodlot, de mislukking, de pijniging die om de hoek kan staan, en ook daar maakt de grie zelfilm driftig gebruik van. Een echt thema is er meestal niet. De nieuwe film van Hooper, "The Funhouse", bevat al deze trucs. Inmiddels is Hooper natuurlijk gewoon één van de velen gewor den die dit soort .films maken. Films waarin pasgeboren baby's dodende monstertjes blijken te zijn, films waarin een afgrijselijk wezen een ruimteschip binnen dringt en de bemanning uit moordt, het is allemaal niets bij zonders meer. In "The Funhouse" zien we hoe vier scholieren een avondje op de kermis doorbrengen, daar een waarzegster op stang jagen, een tentoonstelling van mismaakte dieren bezoeken, en uiteindelijk '"'lllliK ''IIJIi,, H| .llll 'The Funhouse Lido 1, Leiden. 16 jr. Regisseur: Tobe Hooper. Voornaam ste rollen Elizabeth Ber- ridge, Cooper Huckabec. besluiten, om (als stunt) 's nachts te blijven slapen in het spook huis. Zij worden daar ongewild getuige van een moord door de mis maakte zoon van de eigenaar van het spookhuis. Als de eigenaar zelf de moord ontdekt, maar bij toeval - ook begint te ver moeden dat hij en zijn zoon niet de enige aanwezigen in het spookhuis zijn, ziet hij voldoen de mogelijkheden om de moord in de schoenen van de - dan nog onbekende - indrinpprc to c^..; ven. Er volgt dan een klopjacht door het spookhuis. In deze klopjacht vin den allen - op een meisje na - de dood. Er is nog wel gestreefd naar enige structuur in de film, maar die is slechts dunnetjes aanwezig. In "The Funhouse" worden driftig elementen uit andere griezel films gecopieerd. De hoofdrol speelster (Elizabeth Berridge) wordt bijvoorbeeld al in het be gin van de film door haar broer tje, die zich gruwelijk heeft ver kleed aan het schrikken ge bracht. Hier wordt al nadrukke lijk iets bedreigends gesugge reerd maar wat de relatie is met de rest van de film blijft onduide lijk. Zo zijn er bijvoorbeeld in de film ook vreemde (soms gruwelijke) ontmoetingen die allemaal wei nig met elkaar maken hebben, en hoogstens op de noemer noodlot verenigd kunnen worden. "The Funhouse" zal heus geen blijven de schade veroorzaken, maar ook geen blijvende indruk nala ten. HENK VEGTER Het Filmhuis staat de hele maand juni in het teken van de Franse film. Vrijdag 12 en zaterdag 13 om 23.00 uur: een thriller van Yves Bois- set, met in de hoofdrol Patrick Dewaere. De film gaat over een Franse rechter, die een complot ondekt van onderwereld en poli tici. Dinsdag 16 om 20.00 uur; woens dag 17 om 20.00 uur en donder dag 18 om 20.00 en 22.15 uur De film Muriel uit 1960, van Alain Resnait. Met o.a. Delphine Sey- ring. Over mensen die in herin nering leven, maar voor wie het leven toh veranderd is. Deze week in het Kijkhuis twee films van de Russische regisseur Andrei Tarkowsky, die ondanks de censuur in zijn films het Sow- jet-systeem op de korrel neemt. Maandag 15 om 20.00 en 22.15 uur De Spiegel, uit 1975. Levensloop van Tarkowsky. Donderdag 18. vrijdag 19 en zater dag 20 om 20.00 uur: Stalker, uit 1979. Deze film werd gekozen tot beste filmhuisfilm in 1980. De film duurt 163 minuten en daar om ééen voorstelling per avond. Bond op komst Nog luttele weken en ook Lei den beleeft de Nederlandse pre mière van de nieuwe film rond de Britse superspion James Bond. Roger Moore, de derde vertolker van 007. treedt in For your Eyes only wederom aan, vergezeld van de traditio nele schare blondines. Een groots spektakel staat de bio scoopbezoeker te wachten. Voor de productie is zo ongeveer overal op de aardbol gefilmd. Het wordt zomer en dat bete kent dat vakantievierende Hilversumse programmama kers eigen werk inruilen voor films. Morgenavond begint de pret met de komedie With six you get eggroll, waarin Doris Day figureert. Doris speelt daarin een weduwe- op-leeftijd. Zij wordt hinder lijk achtervolgd door haar zuster, die een man voor haar in petto heeft. Deze uit 1968 stammende film wordt uitge zonden via Nederland 2. Van iets meer allure is Galileo, dat de volgende dag op Ne derland 1 is te zien. Het is Jo seph Losey's filmversie van het toneelstuk van Bertolt Brecht. De Israëlische acteur Topoi (Fiddler on the roof) speelt de wiskundige die be sefte dat niet de aarde maar de zon het middelpunt in ons stelsel was. België 2 zendt dinsdagavond het regie-debuut uit van Mau- <||i> Een dag later vervolgt deze Vlaamse zender zijn uitste kende over de Engelse cine ma begin zestig. Dit keer A kind of loving van John Schlesinger, die later naar Amerika zou vertrekken. In de hoofdrol Alan Bates die zich in een slepende verhou ding met een jong meisje heeft gestort. Toevallig zendt diezelfde avond Duitsland 3 een film van Francois Truf- faut uit, die hij '66 opnam in Groot-Brittannië. Fahrenheit 451 speelt zich af in de verre toekomst, waarin het verbo den is boeken te lezen. Een brandweerman die de verbo den waar moet verbranden, raakt echter in de ban van al dat leesvoer. ZATERDAG: De tapdans schoenen; 15.55 uur; Dtsl. 2 (regie: Barra Grant. Ameri kaanse film uit 1978). With six you get eggroll; 20.27 uur; Ned. 2. Landru; 22.05 uur; Dtsl. 1 (regie: Claude Chabrol met Michele Mor gan. Franse film uit 1962). Rio Grande; 23.15 uur; Dtsl. 2 (regie: John Ford met John Wayne. Amerikaanse film uit 1950). ZONDAG: Galileo; 20.40 uur; Ned. 1. MAANDAG: Viago di Italia; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Ro berto Rosselini met Ingrid Bergman. Italiaanse film uit 1950). Een spoor van tranen; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Li Wenhoea. Chinese film uit 1979). DINSDAG: Lily aime-moi; 20.35 uur; Bel. 2. La vie von- jugale; 22.05 uur; Dtsl. 2 (re gie: André Cayatte met Jac ques Charrier. Franse film uit 1963, deel 1). WOENSDAG: No time for lo ve; 18.10 uur; Dtsl. 1 (regie: Mitchell Leisen met Claudet- te Colbert. Amerikaanse film uit 1944). A kind of loving; 20.15 uur; Bel. 2. La vie con jugale (deel 2); 22.05 uur: Dtsl. 2. DONDERDAG: Prince Va liant; 13.30 uur; Dtsl. 1 (regie: Henry Hathaway. Ameri kaanse film uit 1954). Land of the Pharaohs; 16.35 uur; Dtsl. 2 (regie: Howard Hawks met Joan Collins. Ameri kaanse film uit 1955). Sweet hostage; 20.15 uur; Dtsl. 2 (re gie: Lee Philips met Linda Blair. Amerikaanse film uit 1975). VRIJDAG: Hands across the table; 20.15 uur; Dtsl. 1 (re gie: Mitchell Leisen. Ameri kaanse film uit 1935). Larry; 23.20 uur; Dtsl. 2 (regie: Wil liam Graham met Frederic Forest). "McVicar" - Roger Dal trey in 'har de' gevangenisfilm. Lido 4. Leiden. "Ordinary people" - Prachtige film over crisis in doo/snee-Amerikaans gezin. Camera. Leiden. "Nighthawks" - Rutger Hauer als misdadiger in Amerikaanse film. Li do 2, Leiden. Euro 1. Alphen. "The elephant man* - Sobere verfil ming van waar gebeurde geschiede nis John Hurt als gev oelig monster. Lido 3, Leiden. "Lily Marleen" - Fassbinder op Hol lywood toer, Trianon. Leiden "Recht voor s'n (riaap" - Komische vechtfilm met Clint Eastwood. Lu xor. Leiden. Euro 4. Alphen. 'The Blue lagoon" Suikerzoete ei- landgeschadenis. Euro 1. Alphen "Vrijdag de dertiende" - Slecht staaltje horror. Euro 2, Alphen "Once upon a time in the west" - Western. Euro 3. Alphen. "Aren zijn troef' - Vechten. Euro 4. Alphen NACHTFILMS "Cosi come sel" - Camera. Leiden. "Huize weltevree" - Rex. Leiden "Het gedonder in de glazen" - Euro 1, Alphen "Nine to five" - Euro 2. Alphen. "Met de vlam in de pijp" - Euro 3, Alphen "Ik voel nattigheid" - Euro 4, Al- REX "Flying s«*-. DEN HAAG "Cannibal apocalypse" - Apollo 1 (460340), 16 jr. "Drie Tirolers in St. tropez" - Apollo 2, 16 jr. "Alligator" - Asta (463500), 16 jr. "Change of seasons" - Bijou (461177), 16 jr. 'The magician of Lublin" - Ca lypso (463502), 16 jr. "Lili Marleen" - Babylon 1 (471656), 16 jr. "Hopscotch" - Babylon 2, 12 jr. "Ordinary people" - Babylon 3, td. "Salo" - Camera (467200), 16 jr. "Briljanten diefstal" - Cineac 1 (630637), al. "Nighthawks" - Cineac 2, 12 jr. "Kentucky fried movie" - Ci neac 3. 16 jr. "Vrijdag de 13e" - Royal 3,18 jr. "Maak 'm soldaat" - Royal 4. al. "Shao-lin wrekers" - Royal 5,16 jr. "The jazzsinger" - Du Midi (855770), al. "Papilion" - Euro Cinema (667066), 12 jr. "Shogun" - Metropole 1 (456756), 16 jr. "Het zal je nicht maar wezen" - Metropole 2, 16 jr. "Voltati Eugenio" - Metropole 3. 16 jr. "Sfinx" Metropole 4, al. "Soldaat Benjamin" - Metro pole 5, al. 'Times Square" - Odeon 1 (462400), al "McVicar" - Odeon 2, 16 jr. "De spiegel barstte" - Odeon jr. "Stingray, de hel op vier wie len" - Passage (460977), 16 jr. "Le dcrnicr metro" - Studio 2000 (542288)), 16 jr. "Sweet William" - De Uitkijk (542288), 16 jr. AMSTERDAM "Hopscotch" - Alfa 1 (278806). 12 jr "A change of seasons - Alfa 2 16 jr. "Bye bye Brasil" - Alhambra 1 (233192). 16 jr. "The union field" - Alhambra 2, 16 jr "Pas op. de beer is los" - Bellevue Cinerama (234876266227). 12 ir "Lili Marleen" - Calypso 1 (266227/ 234876). 16 jr "Alligator" Calypso 2, 16 jr "Death ship" - Calypso 3. 16 jr. "SchulmAdchenporno" - Centraal (248933). 18 jr. "Stingray de hel op vier wielen" - Cineac Damrak(2S5648i. 16 jr "Een vuist vol karate" - Cineac Damrak 2. 16 jr. De peetvader 1" - Cineac (243639). 12 jr Home movies" Cinecenter (236615). 16 jr Le voyage en douche" - Cinecen ter. 16 jr "The magnificent seven" Cinecen ter. 12 jr. "Shógun" - Cinema 1 (151243). 16 jr. "Fame" - Cinema 2, al. 'Times square City 1(234579). al. "De spiegel brstte" - City 2(234579), al. "Raging buil" - City 3(234579), 16 jr "Een vlucht regenwulpen" - City 4 (234579). 12 jr "Blauwbaards" verborgen schat" - City 5 (34579), al "Soldaat Bergamin" - City 6 (234579). al "Van 9 tot 5" - City 7 (234579). al "Intieme pornospelletjes'" - Classic Cinema (226551), 18 jr "The deer hunter" - Cine 'D'(226551>, 12 jr "Boys from Brasil" - Desmet (226551), 16 jr "American gigolo" - Du midi (723653), 16 jr "Ordinary people" - Leidseplein theater (2359091, ai. "Nighthawks" - Noggcrath(248933), 12 jr. "Deep rub" - Pansien (248933), 18 jr. "The mirror of horror" - Rem- brandtplein theater (223545), 16 jr "Mothers day" - Rem brandt plein "De verliefde apothekersdochters" - Roxy (232809). 16 jr "Marcia tnonfale" - Studio K (231708), 16 jr "Voltati Eugenio", 16 jr.; "Bye bye Brasil", 16 jr "Le demier metro" - The Movies (245790), 16 jr "Shógun" - Tuschinski 1 (262633), 16 jr "De spiegel barstte" - Tuschunski 2 (262633). al 'The outsider" - Tuschunski 3 (262633). 16 jr "Caligula" Tuschinski 4 (262633), 18 jr. "The dogs of war" - Tuschinski 5.16 LEIDEN - "Je kan op verschillende manieren proberen mensen van hun alcoholprobleem af te helpen. Door me dicijnen, door de tien stappen van het programma van de organisatie Anonieme Alcoholisten of door het regel rechte evangelie dat Jezus Christus reinigt van alle zon den. Als Leger des Heils-man kies ik voor de laatste weg". Roel Poppema is vier jaar kapw tein van het Leger des Heils in Leiden geweest en neemt deze maand afscheid omdat het hoofdkwartier hem heeft be' noemd tot leider van een nieuw centrum voor alcoholverslaafd den in Ugchelen. Er is bij Poppema geen twijfel te bespeuren als het gaat om de vraag of een louter evangeli' sche benadering wel voldoende is om iemand van zijn alcoholis me te genezen. "De mensen die in dat centrum ko men moeten wel gemotiveerd zijn. Ik blijf vooralsnog zeggen, dat ik het vanuit onze levensin stelling de meest juiste methode vind. Wij hebben in het evangelie een best artikel. Alleen, we zijn zulke slechte verkopers." Het Leger des Heils heeft zich al tijd al sterk bekommerd om mensen met alcoholmoeilijkhe den. Zo nodig werden zij voor enige tijd opgenomen in onder komens voor zwervers. Ze vielen dan onder de 'thuislozenzorg'. Die is gericht op mensen van alle gezindten, of ze nu wel of niet een behandeling*buitenshuis tot heropneming in de samenleving ('resocialisatie') willen onder gaan. Het huis in Ugchelen is het eerste in zijn soort. Een paar jaar gele den besloot het hoofdkwartier een speciaal project te beginnen voor mensen die slachtoffer wa ren geworden van de alcohol. "Deze investering was niet minder dan een daad van geloof', zegt commandant George Nelting er van. "Ook de aanstelling van ka pitein en mevrouw Poppema om leiding aan dit werk te gaan ge ven beschouwen wij als een ge loofsdaad, want er is op dit ogen blik een schrijnend tekort aan of ficieren". De aankoop van het terrein en de gebouwen, de aanpassing en de aanloopkosten van het eerste jaar vergen meer dan een mil* joen gulden uit verschillende Leger-fbndsen. Maar comman dant Nelting prijst zich geluk' kig dat die reserves er zijn. Bo' vendien heeft het Leger hier voor financiële steun gekregen van de 'Lions', de NCRV en an dere vrienden. Om ook de eigen mensen daadwer kelijk bij dit initiatief te betrek ken, zullen gelden worden inge zameld voor de aankoop van een 'minibus'. Daarmee kunnen be woners van het huis naar samen komsten en andere activiteiten gaan in een naburig korps. Het huis kan ongeveer twaalf gas ten herbergen. Het zal zich on derscheiden van andere centra voor alcoholisten door de uit drukkelijke vraag aan de binnen komenden of zij zich 'onder de bediening van het evangelie' wil len stellen. Kapitein Poppema: "Het hele maatschappelijke werk van het Leger is begonnen om naast de praktische hulp mensen tot Christus te brengen. best artikel, maar we zijn zulke De mens heeft boven alles Hém nodig". En als de ontwenning naast een geestelijk nu ook een lichamelijk proces blijkt te zijn? Waarom sluit u een medische behandeling al bi? voorbaat uit? "Wij moeten de mensen niet van een alcoholverslaving naar een medicijnverslaving brengen. Mijn lijn is: de evangelische hulpverlening. Ik ben tegen een therapie die alleen maar vanuit de mens denkt. Het gaat ons om de totale mens. Als dié od orde en in evenwicht komt, gaat het anders met hem". "Denk nou niet, dat wij daar de he le dag al prekend en evangelise rend rondlopen. Er wordt heel direct en concreet met elkaar, van mens tot mens, over de pro blemen en hun oorzaken gespro ken, en verder moet er een deel van de dag gewoon buiten wor den gewerkt. We hebben een op pervlakte van maar liefst 37.000 vierkante meter te onderhou den". In Amerika had het Leger in één straat twee tehuizen voor ver slaafden. In het ene werd de pro fessionele benadering toegepast en in het andere de geestelijke. De resultaten in het tweede huis bleken beslist niet minder te zijn. Dat geeft kapitein Poppema moed. En toen een maatschappe- Ujk werker van de plannen in Ugchelen hoorde, was deze blij dat het Leger juist voor de evan gelische behandeling had geko- Wijsheid Toch wil Roel Poppema een ande re vorm van hulp weer niet hele maal uitsluiten. 'Als ik het zelf niet meer aan kan, is het altijd mogelijk, op andere deskundigen binnen het Leger terug te vallen. Op positief gelo vigen. die de wetenschap zo no dig willen en kunnen gebruiken, maar de wijsheid die van bóven is toch niet willen inruilen". "Ik heb met de pretentie, voor elke situatie zomaar pasklare ant- woorden te hebben. We zullen ook in dit werk zeker teleurstellingen ondervinden. Maar ook op grond van mijn ervaringen in het gewo ne korpswerk heb ik wel veel ver trouwen in de kracht van het evangelie". S. J. DE GROOT Door de enorm gestegen energie prijzen, de stijging van de kosten van levensonderhoud en de achteruitgang en vergrijzing van het ledenbestand van de her vormde gemeenten is voor menig college van kerkvoogden het bezit van een historisch kerkgebouw te kostbaar geworden. Het gevaar is niet denkbeeldig dat de restau ratie, het onderhoud en de exploi tatie een dusdanige last gaan vormen, dat daardoor de primai re taak van de kerkelijke ge meente - de evangelieverkondi ging - in het nauw komt. De Bouw- en Restauratiecommis- sie van dc Nederlandse Her vormde Kerk uit daarover haar zorg in het deze week versche nen jaarverslag 1980. Eind vorig jaar moest de overheid laten weten, dat op het punt van kerkrestauraties geen enkele toe zegging meer kon worden ge daan. Zelfs werden 'in-principe- toezeggingen' ingetrokken. Kon den kerkvoogden begin 1980 voor de vóórfinanciering van res tauraties nog geld lenen tegen een redelijke rente, later in het jaar werd dit percentage zo hoog dat geld lenen niet meer verant woord was. Het is, aldus de Bouw- en Restau ratiecommissie. niet een eerste taak van de kerk, een groot aan tal oude gebouwen in stand te houden, ten koste van het pasto raat. De vraag is dan ook, welke waarde de Nederlandse samenle ving aan de historische bouw werken hecht. "Als de samenle ving dat bezit wil behouden, is het rechtvaardig dat de lasten ook door de gehele bevolking worden gedragen". De commissie hoopt daarom, dat een rijksregeling voor subsidië ring van het normale onder houd van kerken spoedig in werking zal treden. Het minis terie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk bereidt nu zo'n regeling voor. Ten laste van de kerkvoogdijen zouden alleen de kosten van het ge bruik moeten komen. Dc Bouw- cn Restauratiecommis sie vindt het onderhoud van méér kerken belangrijker dan zeer kostbare totale restauraties van slechts enkele gebouwen. De kerk mag er geen twijfel over laten bestaan, dat zij zich verzet tegen discriminatie van min derheden. De bijzondere band tussen het joodse volk en dc kerk houdt in, dat de kerk spe ciale aandacht vraagt voor het steeds weer oplaaiende antise mitisme. De Raad van Kerken in Nederland heeft hierover een verklaring uitgegeven, die is ge stuurd naar de lid-kerken, de Is- rael-organen van de kerken en de joodse gemeenschappen. De verklaring wijst erop. dat chris tenen in het verleden de blijven de liefde van God voor het jood se volk vaak hebben ontkend. 'Ten onrechte is over joden ge sproken alsof God hen had ver stoten. Ten onrechte ook is het vele lijden dat dit volk de ecu wen door heeft ondergaan tel kens weer in de christelijke tra ditie uitgelegd als een verdiende straf van God in plaats van als schuldig mensenwerk. Maar het verbond dat God met Mozes sloot is nooit opgezegd. Dat ver bond is door de komst van Jezus Christus niet afgeschaft of ver vangen. Jezus zelf spreekt met nadruk over de vervulling van wet en profeten". Dc Raad van Kerken gaat ook in op de groeiende kritiek op de staat Israël. Door de eeuwen heen heeft het in verstrooiing levende joodse volk zijn verbondenheid vastgehouden met het land aan de Middellandse Zee en met de stad Jeruzalem. "Door de erken ning van de staat Israel is dit his torische gegeven internationaal bevestigd". Dat neemt echter niet weg. dat ook anderen historisch recht hebben op ditzelfde gebied als hun woonplaats. "Het zal uiterst moeilijk zgn, die twee rechten te verzoenen zonder aan één van beide afbreuk te doen". "Kritiek op de jonge staat Israél is geoor loofd en zelfs geboden, mits daarbij het pnncipiéle bestaans recht van deze staat niet wordt ontkend Vanuit deze solidariteit is kritiek mogclgk bijvoorbeeld op het nederzettingen beleid van de Israëlische regering cn op de onteigening van land van Arabie ren in Galilea Voorzichtigheid blijft echter ge boden. "Met de herinnering aan de vernietiging van zes miljoen joden wordt kritiek gauw als een bedreiging en als een vorm van antisemitisme ervaren. Bo vendien zijn joden wantrouwig tegenover christenen geworden door de rol die kerk en theologie hebben gespeeld in het kweken van een voedingsbodem voor antisemitische uitbarstingen". De verklaring van de Raad van Kerken geeft ook een aantal aan bevelingen om het antisemitis me in eigen land aan te pakken Studie van dc achtergronden zal nodig zijn. De oorzaken die nog in de eigen christelijke traditie aanwezig zijn moeten worden weggenomen Wij zijn als chris tenen erbij betrokken, maar de situatie daér kunnen wg niet ver anderen. Uiteindelijk moet het conflict via politiek-diplomatie ke wegen tussen joden on pale stijnen tot staan komen, waarbg Westeuropese christenen wel als bruggebouwers kunnen functio neren". "Als christenen in houding cn han delen hun verbondenheid met de joden laten blgken. kan het jood se volk zich veiliger voelen in de gemeenschap van volken Daar mee kan de spiraal van geweld hopelijk - worden doorbroken en gaat een gesprek tussen joden en palestgncn tot de reële moge lijkheden behoren". Berocpingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Hilversum J. van 't Kruis Wijk bjj Duurstede; benoemd tot secretaris van de Rrovinciale kerkvergadering van oord-Holland S. de Jong Den Haag Gereformeerde Kerken: beroepen te Enschede C. Kug- venhoven Scllingen. te Putters- hock E. Verhoef Maartcnsdgk. te Emmcn F. de Vries Pernis. Christelijke Gereformeerde Kerken: l-erocpcn te Gouda J van Mulligcn Veencndaal, te Rotterdam-west W van Sorge Nunspcct, te Middclharnts G Bouw Schevcningen Gerefor meerde Gemeenten: beroepen te Woerden R Boogaard Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11