Geen excuses van Israël Moskou met recht en reden ongerust'' Polen vatten waarschuwing ernstig op IHIl Politieke crisis in België Poolse parijleider: Begin schrijft brief aan Sadat "EG-landen lappen het milieubeleid aan hun laars' Vechtpartijen in straten van Teheran Dorp VS verbiedt wapenhandel Habib begint tweede pendel in Beiroet Voerstreek inzet conflict WOENSDAG 10 JUNI 1981 WARSCHAU (AFP, Reuter. DPA) - Het politbureau van de Poolse Verenigde Arbeiderspartij (PVAP, de communistische par tij) is van mening dat er niets an ders op zit dan door te gaan met de vernieuwingen waartoe in ok tober vorig jaar is besloten. De Sowjet-Unie heeft echter alle re den en het recht met ongerust heid te reageren. Dit heeft partijleider Stanislaw Ka- nia gisteren verklaard op de bij eenkomst van het centraal comi té van de PVAP in de Poolse hoofdstad. Kania bevestigde het ontvangst van de brief van het Kremlin waarin de sowjet-leiders ervoor waarschuwden dat de dreiging voor het socialisme in Polen de onafhankelijkheid van het land in gevaar brengt. Het gaat er vol gens Kania niet om de lijn van de vernieuwingen te veranderen, maar om de methodes te veran deren teneinde het socialistische karakter van de vernieuwing te verzekeren. Kania hekelde dege nen die de beginselen van het Leninisme opzij wilden zetten en die neigden naar sociaal-demo cratische modellen. Voorts veroordeelde hij de anti- BUITENLAND Sowjet houding zoals die in ver schillende publicaties van het onafhankelijke vakverbond 'So lidariteit' naar voren is gekomen en de neiging van dit vakver bond zich op te stellen als een oppositie-partij. De toespraak van Kania werd uit gezonden door de staatsradio. In de brief die zou zijn ondertekend door Brezjnjev werd gezegd dat de poolse massamedia openlijk het revisionisme bevorderen. Kania zei dat Polen een toon beeld was geworden van valse en onofficiële voorlichting en dat daarom wijzigingen zouden plaatsvinden in de hoofdredac ties van de verschillende officië le massa-media. De pers moet volgens hem het standpunt van de arbeidersklasse weergeven op het gebied van de politieke ont wikkelingen. Kania verzekerde plechtig dat Po len een socialistische staat en een geloofwaardig lid van het Warschau-pact zal blijven. "Wij zijn in staat alle gevaren te weer staan. we moeten de partij ver stevigen en doelmatige stijden om de crisis te boven te komen - een strijd tegen de contrarevolu tionaire dreiging, tegen anar chie". Kania kondigde aan dat het buitengewoon partijcongres zoals voorgenomen in juli zal be ginnen. Volgens hem waren er partijleden die het wilden uitstel len. maar het politbureau meent dat het gewoon moet doorgaan. Het Kremlin is bevreesd, maar algemeen wordt aangenomen. dat het partijcongres eerder de democratische hervormingen van de afgelopen maanden zal bevestigen dan terugdraaien. Kama ging in zijn rede ook in op de economische situatie van het land die volgens hem uiterst mi serabel is. Het bruto nationaal produkt zal dit jaar met ongeveer 14 percent afnemen, maar zo zei hij, er zijn aanwijzingen dat Po len uit deze moeilijke situatie kan komen. Over enkele jaren mag in dat geval weer een groei van het bruto nationaal produkt worden verwacht, aldus de par tijleider. Het is, zo zei Kania. ook nodig dat de vakbonden verant woordelijkheid nemen voor het productieniveau. De Romeense president Nicolae Ceaucescu heeft gisteren het ge bruik van militaire middelen om geschillen tussen staten te be slechten verworpen. In een toe spraak die hij hield in Wenen zei hij (zonder Polen met name te noemen, maar volgens waarne mers wel degelijk doelend op Po len) dat problemen tussen staten alleen door vreedzame onder handelingen mogen worden op gelost. JERUZALEM (GPD) De Israëlische premier Begin heeft in een persoonlijke brief aan president Sadat van Egypte de noodzaak van de Israëlische actie tegen Irak uitgelegd. Hij deelde mee dat ook in de toekomst Israël niet zal duider, dat haar vijanden wapens ontwikkelen die een dodelijk gevaar voor Isral vormen. Egypte heeft echter inmiddels offi- cieel tegen de actie geprotes teerd. Begin zei dat Israël pas het verdrag tegen verdere versprei ding van kernwapens zal teke nen als „onze buren eerst vredes verdragen met ons zullen slui ten". Begin stelde dat het Israëli sche bombardement op de kern reactor in Irak een legitieme daad van nationale zelfverdedi ging was waarvoor Israël zich in het geheel niet hoeft te veront schuldigen. „We zullen ons volk verdedigen met alle middelen die tot onze beschikking staan. Als Irak de kernreactor weer zal opbouwen zullen we daarop rea geren", aldus de premier. Begin deelde mee dat hij een per soonlijke brief aan president Sa dat had geschreven waarin hij hem de noodzaak van de Israëli sche actie had uitgelegd. De Is raëlische premier toonde zich vertoornd over het feit dat het Amerikaanse State Department de Israëlische actie veroordeeld had zonder te wachten op zijn brief aan president Reagan. Alle Israëlische politieke partijen, met uitzondering van de commu nistische partij, toonden zich vol lof over de wijze waarop de actie was uitgevoerd. Oppositieleider Perez weigerde zich uit te laten over de politieke aspecten van de actie omdat hij dit niet gepast vond nu Israël al door de hele wereld werd aangevallen. In een verklaring namens de Arbeiders partij viel oud-opperbevelhebber Goer Begin persoonlijk aan. Goer zei dat het optreden van Begin niet altijd even bezonnen DEN HAAG (ANP) - Tal van door de Europese Commissie opge stelde en door het Europese Par lement goedgekeurde richtlijnen ter bescherming van het milieu blijven bij de raad van milieumi nisters liggen. De richtlijnen worden door de lidstaten dik wijls niet of nauwelijks ten uit voer gebracht. Niet één Europe se milieurichtlijn wordt tijdig en volledig door de aangesloten lan den overgenomen. Het Nederlands lid van de socialis tische fretie in het Europees par lement, H.J. Muntingh, kondig de gisteren aan in de Europese volksvertegenwoordiging een debat uit te lokken. Hij wil daar mee proberen een eind te maken aan deze volgens hem onhoudba re toestand, vooral omdat er dik wijls duidelijk sprake is van poli tieke onwil. In de milieuraad bereiken de mi nisters lang niet altijd overeen stemming over een voorgestelde milieurichtlijn. Sommigen vin den de richtlijn veel te ver gaan, een enkeling niet ver genoeg. Een ander, die economische schade van een bepaalde richt lijn vreest, neemt de industrie en handel in eigen land in bescher ming en weigert zijn fiat aan het voorstel te geven. Het gevolg van de onenigheid is dat het voorstel terzijde wordt gelegd. Dikwijls blijft de richtlijn volgens de heer Muntingh dan lange tijd liggen. Zo is er onnodi ge vertraging ontstaan bij de on derhandelingen over richtlijnen ten aanzien van de kwaliteit van het oppervlaktewater, omdat En geland blijft vasthouden aan een kwaliteitsdoelstelling van het water. was. „L)e vergelijkingen die Be gin met de Holocaust trekt zijn overbodig. Juist de hysterische toon veroorzaakt een gevoel van onrust en een gebrek aan zelfver trouwen bij de bevolking". Goer, die intertijd het bevel had ge voerd over de Entebbe-actie. zei over informatie te beschikken waaruit blijkt dat Israël ook tot na de verkiezingen met deze ac tie had kunnen wachten. Boven dien, aldus Goer, zou het ver standiger zijn geweest, ook ge zien de situatie in Libanon en de verkiezingsuitslag in Frankrijk, als de regering eerst alle diplo matieke wegen tot het einde toe had geprobeerd. Ondanks deze kritiek hadden de jubeltonen gis teren de overhand. Op straat was de actie het onderwerp van ge sprek. Alle kranten prezen het staaltje van machtsvertoon van de Israëlische luchtmacht en stelden zonder uitzondering dat de actie volledig gerechtvaar digd was. Slechts hier en daar gingen voor zichtige stemmen op dat de actie alleen maar een tijdelijke oplos sing vormt omdat de ontwikke ling van kernwapens door de Arabische staten niet te stuiten is. Vast staat dat premier Begin en zijn Likoed-partij met deze ac tie hun kansen op een verkie zingsoverwinning aanzienlijk vergroot hebben. Israël heeft gisteren secretaris-ge neraal Waldheim van de Verenig de Naties ervan beschuldigd be vooroordeeld te zijn bij zijn ver oordeling van de Israëlische luchtaanval op de Iraakse kern centrale. Waldheim reageerde daar verrast op en liet in een ver klaring weten dat het zijn "recht en plicht" was bij zo een belang rijke kwestie van zich te laten ho ren. In een persverklaring liet de Israë lische ambassadeur bij de VN, Yehuda Blum, weten dat Wald heim "iedere schijn van onpartij digheid die zijn functie van hem eist, heeft opgegeven". Wald heim heeft het zich opnieuw ver oorloofd een te vroeg oordeel uit te spreken over een uiterst inge wikkelde zaak, aldus Blum. Een woordvoerder van Waldheim, die op het ogenblik een bezoek aflegt in Japan, reageerde verrast op de aantijgingen. Hij zei dat de Israëlische actie een ernstige be dreiging kan vormen voor de handhaving van de internationa le vrede en veiligheid, waarvoor de secretaris-generaal op basis van het VN-handvest verant woordelijkheid draagt. De Israëlische ambassadeur riep in een eerdere brief aan Waldheim op tot het organiseren van een in ternationale conferentie over de vorming van een kprnwapenvrije zóne in het midden oosten. PAKISTAN - In een Pakistaans vluchtelingenkamp bukt een Afghaanse vluchteling zich om een zak graan in ontvangst te nemen, deel van een Westduitse schenking. De Afghaan woont met 93.000 landgenoten in het Pakistaanse Mera Berakai vluchtelingenkamp. Tijdens verboden demonstratie TEHERAN (UPI) - Revolutionaire gardisten hebben gisteren in Te heran met schoten in de lucht en traangas duizenden volgelingen van president Abolhassan Bani- Sadr uiteen proberen te drijven die een verbod op marsen ne geerden en vochten met hun fa natieke mohammedaanse tegen standers. Volgens ooggetuigen werden tien tallen mensen gewond, onder wie een aantal door messteken, en moesten velen naar zieken huizen worden vervoerd. Maandag was in Teheran ook al ge vochten tussen aanhangers van Bani-Sadr en mohammedaanse fundamentalisten, naar aanlei ding van de sluiting van de spreekbuis van de president, het dagblad "Islamitische revolu tie". Maandag kwam het blad uit LONDEN De Saoedische koning Chaled rechts) brengt op het moment een bezoek aan Groot-Brittan- nië. Hij en diverse leden van zijn gevolg werden gis teren op Buckingham Palace ontvangen door konin gin Elisabeth middenen haar echtgenoot prins Phi lip (links) met een "ondergrondse editie. Het niet verschijnen gistern wek te bij sympathisanten woede. Aan de betoging werd deelgeno men door 15.000 mensen, die met Bani-Sadr's portret door de stra ten liepen, enkele uren nadat de justitie alle betogingen had ver boden, een verbod dat bij herha ling door radio-Teheran werd omgeroepen. Bij de gevechten tussen beide groeperingen werden messen en stokken gebruikt. Aan de betogingen werd deelgeno men door leden van de linkse Mohammedaanse organisatie Moedjahideen Chalq, die - al thans op dit ogenblik - voor Ba ni-Sadr is. De betogingen van gisteren waren een reactie op die van maandag avond door de fundamentalisten die "dood aan Bani-Sadr" had den geroepen en foto's van de president hadden verscheurd. ORTON GROVE. ILLINOIS Het dorp Morton Grove in de Amerikaanse staat Illinois is de eerste gemeente in de Verenigde Staten geworden dat de handel in en het bezit van handvuurwapens heeft verboden. De gemeenteraad van Morton Grove nam het verbod op handel in handvuurwapens aan met 5 tegen 1 en het bezit ervan met 4-2 stemmen Gemeentewoordvoerder Neil Cashman zei dat veel ge meenten in Amerika de han del in en het bezit van hand- vuurwapens hebben willen verbieden, maar dat het nooit was gelukt. De besluiten in Morton Grove zijn onmiddellijk van kracht geworden. Bezitters van handvuurwapens hebben ne gentig dagen de tijd gekregen er zich van te ontdoen. „Ernstig, maar niet hopeloos" Met deze woorden heeft vak bondsleider Lech Walesa de bestaande toestand in Polen deze week het best uitge drukt. De waarschuwing van de Sowjet-Unie aan Polen - de Polen gaan niet zover om het een ultimatum van het Kremlin te noemen - is door de leiders van de Poolse com munistische partij als hoogst ernstig opgevat De Polen zien met de Russi sche waarschuwing niet een onmiddellijke interventie van de Russen voor de deur staan. Het is een onderdeel van een groeiende Russische campagne om de Poolse communistische leiders te dwingen de buitengewone zitting van de Poolse commu nistische partij die volgens de plannen van 14 tot 18 juli wordt gehouden, uit te stel len. De Russische campagne is ongeveer drie weken geleden, kort na de moordaanslag op de paus en vóór de dood van de Poolse kardinaal Stefan Wyszynski begonnen toen zich een reeks inci denten voordeed waarbij Russische soldaten door Poolse bur gers werden afgeranseld en Russische eigendommen werden vernield. De zelfmoord of toevallige dood van de Russische con sul in Poznan werd door de Russische pers gebruikt om te illu streren dat er antisocialistische elementen in Polen aan het werk zyn om het communistisch-marxistisch-leninistische systeem te ondermijnen. Tegelijkertijd bracht het hoofd van de Warschaupact-troepen. de Russische maarschalk Koelikov, een onverwacht bezoek aan Polen. Aangenomen wordt dat de Russische maarschalk intus sen in Polen is teruggekeerd. Zijn eerste bezoek aan Polen viel samen met de publicatie van een rapport, waarin de Poolse com munistische leiding heftig werd bekritiseerd door een stalinisti sche groep binnen de Poolse communistische partij, die zich het Katowice-discussieforum noemt. De Polen hebben het forum kortgeleden abrupt het zwijgen opgelegd. De Sowjet-Unie heeft zich nu tot doel gesteld haar aanvallen rechtstreeks op de kern van de Poolse communistische partij te richten en geeist dat de Poolse communistische partij haar naar de zin van het Kremlin de liberale koers wijzigt. En als dat niet gebeurt, dan komen de Sowjet-Russische strategische commu nistische lijnen, die door Polen lopen, in gevaar en zien de Rus sen zich genoodzaakt in te grijpen om die te beschermen. Het Poolse antwoord op de Russische dreigementen is tot dusver helder en duidelijk. De dreiging van een staking is afgewend en zowel de Poolse commmunistischc partij als de vrije onafhanke lijke vakcentrale ..Solidariteit" hebben de rijen gesloten De eer ste secretaris van de Poolse communistische party, Stanislaw Kania, heeft onomstotelijk duidelijk gemaakt dat de Polen hun zelfbeheersing niet zullen verhezen en niet bang zijn te gehoor zamen. „De enige koers voor Polen is die van hervorming", heeft hij verklaard. Kama's oproep aan het Poolse volk zyn ver stand te gebruiken valt zeker niet in dovemansoren. ANTON KOENE BEIROET (DPA) - De speciale af gezant van de Amerikaanse rege ring voor het Midden-Oosten, ambassadeur Philip Habib, is gisteren in de Libanese hoofd stad Beiroet zijn tweede pendel in het Midden-Oosten begonnen Zijn taak is te voorkomen dat Syrië en Israël elkaar in de haren vliegen over de opstelling van Syrische luchtdoelraketten in de Bekaa-vallei in Libanon. Habib begon zijn tweede pendel met een onderhoud met presi dent Elias Sarkis van Libanon. Na afloop wilde hij geen mede delingen doen aan de per 1S 1 ren was hij in de Libanese hoofd stad aangekomen en Synè, Israël en Saoedi-Arabië staan nog op zijn programma. Nog vlak voor de aankomst van Habib was in politieke kringen in Beiroet de vrees ontstaan, dat de Israëlische luchtaanval van zondag op de reactor in Irak Ha- bibs missie zou blokkeren. De ambassadeur was twee weken geleden naar Washington terug gekeerd. na een eerste bemidde lingsmissie van drie weken in Li banon, Syrië, Israël en Saoedi- Arabié. De Israëlische luchtaanval op Irak is van Israëlische zijde ook beti teld als "signaal" aan Syrië, dat Israël niet aarzelt geweld te ge bruiken als het om de bescher ming van zijn belangen gaat Israël is nog steeds van plan om. als Habibs bemiddelingspoging geen resultaat oplevert, de Syri sche raketstelhngen in Bekaa te vernietigen Dcz»- stellingen ver hinderen volgens Israël dat zyn verkenningsvliegtuigen de be wegingen van Palestijnse guer- nlleros in Libanon volgen. De Libanese regering heeft laten weten dat zij vóór vernieuwing is van het mandaat van Umfil, het uit contingenten van negen lid staten van de Verenigde Naties bestaande vredesleger van de volkerenorganisatie voor het zuiden van Libanon. De man daatskwestie sis gezet op de agenda van de volgend eweek, zo werd gisteren in Beiroet verno- Unifil bestaat uit zesduizend mili tairen, momenteel onder het op perbevel van de Ierse generaal William Callaghan. Het vredesle ger werd in maart 1968 ingezet, toen het Israëlische leger zich uit het zuiden van Libanon terug trok. Israël heeft echter in tegen- I lling tot het besluit van de V N. het eigenlijke grensgebied niet aan Umfil overgedragen, maar aan nauw met Israel sa menwerkende dissidente rechtse Libanese troepen onder majoor Haddad Taak van Unifil is Palestijnse vry- heidstrijders uit het gebied weg te houden en er het gezag van Beiroet te herstellen. BRUSSEL (GPD) - In België dreigt een politieke crisis over de Voerstreek. De Waalse socialis ten stelden de toekomst van dit gebied (ten zuiden van Neder lands Limburg) onverwacht en provocerend aan de orde. Ze wil len dat gepraat wordt over even tuele aansluiting van de Voer bij Wallonië. Voor de Vlamingen, in en buiten de regering, is dat on aanvaardbaar. De sfeer in de rooms-rode coalitie van premier Marc Eyskens die toch al slecht was, is nu grondig bedorven. Voor de Vlaamse christen-democraten en socialis ten is de actie van de Waalse so cialistische partg een doelbe wuste provocatie. Dne Waalse socialistische ministers beplei ten in enkele dagen t|jds nieuwe onderhandelingen over de toe komst van de Voerstreek. Vertrouwensmotie Een politiek schandaal, oordeelde partijvoorzitter Leo Tindemans van de Vlaanse christen-demo craten (CVP), de grootste coali tiepartij Premier Eyskens (CVP) wil vandaag van de Waalse socia listenleider Spitaels horen of diens party het regeerakkoord nog onderschryft. Daarin wordt over de Voerstreek niet gerept. Desnoods wil Eyskens het parle ment om een vertrouwensmotie «H| l Minister van justitie Moureaux was de eerste Waalse socialisti sche bewindsman die een nieuw gesprek eiste over de Voer - altijd een teer punt voor de Vlamin gen. Hy werd door Eyskens in een kabinetsvergadering op zijn nummer gezet Maar twee dagen later kreeg Moureaux spectacu lair steun van zyn collega van binnenlandse zaken Busquin En op pinkstermaandag maakte de minister van het Waalse gewest Dehousse een demonstratieve wandeling in de Voerstreek De Waalse socialisten hebben in het kabinet al verscheidene sla gen thuisgehaald. De Vlaamse ontevredenheid over het rege ringsbeleid is groots en bereikt nu een hoogtepunt met de nieu we rel over de Voer. De bedoe ling van do Waalse- socialisten is niet geheel duidelijk Het is deels een manoeuvre om de aandacht af te leiden van de btw-verhogm- gen die op 1 juli van kracht wor den. beweert de liberale opposi tie Ook is er sprake van een po ging om de Waalse christende mocraten (PSC) verder te ver zwakken. De PSC is intern ver deeld nadat onlangs bleek dat de rechterpartyvleugel jarenlang geld had gegeven aan een fascis tische jeugdorganisatie.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9