Bibliotheek kampt eigenlijk alweer met ruimtegebrek [Le/cfee agenda Expositie van vier plannen voor winkels jÜzqriK Warmondse uitleenpost druk bezocht Plan voor nieuwbouw Begroting veel te vrijblijvend behandeld Nog geen subsidie Kind en Ziekenhuis STAD EN RAND WOENSDAG 10 JUNI 1981 WARMOND - "We waren eigenlijk te gauw tevreden met dit gebouw, omdat we in het vroegere onderko men zo weinig ruimte hadden. Achteraf kun je zeggen dat we eigenlijk te weinig eisen op tafel heb ben gelegd toen we ver huisden. Het leek voor ons gewoon een zaal toen we hier kwamen. We zijn eigenlijk van het begin af aan te blij geweest, omdat we eerst in zo'n kleine ruimte zaten." Mevrouw Mien van Winsen, is een van de dertien vrijwillig sters van de bibliotheek in Warmond, die nu alweer zo'n driejaar in het vereni gingsgebouw het Meer- punt aan de Herenweg on der dak is. Voorheen zat de uitleenpost in een piepkleine (vier bij vier meter) en uiterst primitie ve ruimte in het vroegere verengingsgebouw De Burcht. Al met al zijn de medewerksters erg tevreden over het huidige onderkomen en de medewer king van de gemeente, maar toch is het lokaal in het Meer- punt eigenlijk alweer te klein geworden, omdat de toeloop van het aantal lezers enorm is. Had de bibliotheek in de Burcht nog 480 leden (360 jeugd- en 120 volwassenleden), nu zijn dat er al meer dan twaalfhonderd ge worden (919 kinderen, 326 vol wassenen). In de Burchtperiode beschikte de bibliotheek over zo'n 1500 boe ken. Momenteel heeft men in het Meerpunt 5000 boeken. Uitein delijk probeert de overkoepelen de Provinciale Bibliotheek Cen trale (PBC) in Schiedam de War mondse bibliotheek op zo'n 7000 boeken te krijgen. Volgens de streefnormen van deze centrale zou een gemeente als Warmond, met zo'n 5000 inwoners een ma ximum van 15.000 boeken moe ten hebben om optimaal te func tioneren. Maar daarvoor moet men wel volgens deze zelfde cen trale een ruimte hebben van zo'n 570 vierkante meter. Het lokaal in het Meerpunt is echter maar om en nabij de 90 vierkante me ter. "Natuurlijk zouden wij best wel graag meer boeken willen heb ben, maar dat kan hier niet. Als we boven de 7000 boeken ko men, dan zouden we hier weer weg moeten. In dit onderkomen is dat aantal gewoon het maxi mum. Het moet ook leuk blijven om je te bewegen", zegt Bea van Laatum, ook één van de vrijwil ligsters. Realistisch maar we moeten ook niet uit het oog verliezen dat we een dorp zijn", zo voegt zij eraan toe. "Wij moeten gewoon realistisch blij ven. Grotere kinderen uit War mond gaan in andere gemeenten naar school en gaan daar ook naar bibliotheken toe." Verder geeft zij aan dat in principe alle boeken te bestellen zijn via de PBC, dus met andere woor den: men heeft toch de beschik king over een enorme collectie, zij het niet direct. Duidelijk blijft echter dat zeker de vrijwilligsters nog wel wensen voor de toekomst hebben, die met name betrekking hebben op de ruimte. Zo zouden Bea van Laatum en Mien van Winsen graag een soort studieruimte ge zien hebben bij het huidige lo kaal, waar men zich rustiger over boeken kan buigen. "Echt rustig lezen is hier moeilijk. Daarvoor zou een ander lokaaltje ideaal zijn. Verder zou dit ook meer mo gelijkheden bieden voor de bege leiding van kinderen. Die raakt nogal eens in de verdrukking. Wij hebben woensdagmiddagen dat hier zo'n driehonderd kinde ren komen. Dan zijn er vier vrij willigsters. Die hebben dan bijna geen tijd meer voor adviezen en uitleg. Op andere dagen gaat dat wel eens beter. Wij hebben ook hier een kinderhoekje, maar toch kun je op normale openingstij den geen voorleesuurtje houden in een lokaal waar anderen boe ken komen zoeken en afhalen", aldus Mien van Winsen. Beide vrijwilligsters zouden naast onderkomen een apart lokaal voor de opvang van kipderen, nog wat kleinere zaken verwezenlijkt willen zien die het werken verbeteren. Zo ziet Bea van Laatum iets in een eigen ingang voor de biblio theek. Nu komen de bezoekers via de hoofdingang van het Meerpunt binnen. "Een eigen in gang heeft natuurlijk zijn voor en nadelen. Dat heb je trouwens toch als je in een gebouw met meerdere instellingen zit. Zo kunnen we vrijdagavond de bi bliotheek niet open houden om dat het hier naast stormloopt bij de jeugdsoos. Omgekeerd heeft een dergelijk gebouw weer als voordeel dat je een overloop krijgt. Zo komen woensdagmid dag veel kinderen, naar de bi bliotheek die eerst hiernaast naar de hobbyclub zijn geweest", aldus Bea van Laatum. Beroepskracht Naast een trefwoordensysteem, om het opzoeken te vergemakke lijken, praten beiden ook over een beroepskracht, maar wel in heel voorzichtige bewoordingen. "Wij beseffen wel dat dit eigen lijk onmogelijk is. Warmond is het Meerpunt te Warmond. De medewerksters zijn op zich best tevreden met dit aparte studieruimte willen hebben. maar een dorp. Je kan wel van alles willen", zo voegen zij zelf snel aan hun wens toe. Duidelijk is in ieder geval dat het hele bibliotheekwerk in War mond staat of valt bij de inzet van de dertien vrijwilligsters. Wat dat betreft kunnen zij hier aan ook het recht ontlenen om iets te eisen. Over het algemeen vinden zij de gemeente altijd vrij snel bereid om te helpen. Zo is er bijvoorbeeld een tijdschriften- hoek bijgekomen. "Warmond is over het algemeen een dorp van vrijwilligers. Er zijn hier veel mensen met gemeen schapszin. Het is eigenlijk hele maal niet moeilijk om vrijwillig sters te vinden" vertelt Bea van Laatum. Verder kunnen de di rect betrokkenen bij het biblio theekwerk door de jaren heen steunen op een enorm doorzet tingsvermogen van alle voorgan gers. Ongeveer vijftig jaar gele den ontstond de bibliotheek door initiatief uit de bevolking. In samenwerking met de paro chie werd de eerste uitleenpost op poten gezet. "Ze zijn in het verleden als het ware in een kast begonnen", zo vertel Mien van Winsen nu. In feite ging het om een lokaaltje van twee bij twee meter in de vroegere St. Nico- laasschool. Daarna verhuisden de boeken naar een iets groter kamertje in "De Burcht". Later kreeg men binnen dit gebouw nog een andere kamer van vier bij vier, waar men tot voor drie jaar heeft gezeten. Het leek wel een samenloop van omstandig heden toen de bibliotheek uitein delijk in het nieuwe verenigings gebouw Het Meerpunt terecht kwam. Dit gebouw werd name lijk neergezet op de plek waar vroeger de St. Nicolaasschool heeft gestaan, daar waar de bi bliotheek zijn oorsprong had. De bibliotheek is nu dus weer op zijn basis teruggekeerd. Maar als het aan mevrouw Van Winsen ligt is de huidige ruimte nog niet de definitieve. "De vrijwilligers zijn door de jaren heen met hun ruimte vooruit gegaan. Al is het stapvoets gegaan. Wij gaan nu ook stap voor stap verder. Met dergelijke enthousiaste mede werksters kan dat gewoon. Wij knokken gewoon voor onze wen- CHARLES LENNARTZ WOENSDAG Leiden - Stats jongerencentrum, Haar lemmerstraat 73, cursus stijldansen; do. soos met films en informatie program ma's. 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-22 Stadhuis - raadscommissie financiën, 20 Speeltuin Westerkwartier - Ten Kate- straat: voorlichtingsavond over sociaal- cultureel plan gemeente, 19.30 uur. Oegstgeest - gemeentehuis, commissie onderwijs en maatschappelijke aangele genheden, 20.15 uur. Wassenaar - gemeentehuis, commissie huisvesting en gemeentelijke diensten, DONDERDAG Leiden - kinderboerderij Merenwijk, na tuurwandeling Instituut voor Natuurbe schermingseducatie, 19 uur. Stadsgehoorzaal - voorlichtingsavond over sociaal-cultureel plan gemeente, 19.30 uur. Schoolgebouw - Regenboogpad, be stuurscommissie, De Dukdalf, De Loopplank, 20 uur. Bibliotheek - Burchtcomplex: open huis, 19 uur. Holiday Inn - streekcommissie Leiden en omgeving, 20 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroep dienstweigeren, voorlichting en begelei ding dienstweigeren, van 20-21.30 uur, tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, disco van 20-22.30 uur; vr soos van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, oepn avond, 21-1 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, spreek uur hulp- en adviesbureau WAO/WSW, 19-20.30 uur, tel. 142505. Oegstgeest - gemeentehuis, verkeer en vervoer, 20 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, verkeer e LEIDERDORP - De Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp (AWL) heeft bij burgemees ter en wethouders van Leider dorp een plan op tafel geleed voor de nieuwbouw van in totaal 35 woningen aan de Doeslaan, de Hoofdstraat en het Jaagpad. Vol gens de plannen van de AWL moeten er aan de Doeslaan 10, aan de Hoofdstraat 4 en aan het Jaagpad 21 nieuwe huizen ko men. Daarnaast zal de gemeente in samenwerking de bewoners in genoemde straten nog diverse huizen opknappen. Een aantal van de nieuw te bou wen woningen zal hoogstwaar schijnlijk in de premie-A sfeer (plusminus 145.000 gulden) val len. Vanavond krijgen de leden van de raadscommissie voor openbare werken en ruimtelijke ordening de plannen van de AWL voorgeschoteld. Daarbij is ook een overzicht gevoegd van de uit het plan voortvloeiende fi nanciële consequenties. Met na me voor de Doeslaanhuizen wil de gemeente misschien extra geld in het plan pompen om de huurprijzen uiteindelijk laag te houden. De huurprijs van deze woningen komt volgens bereke- APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van vr 5 tot 8 juni 8 uur 's morgens door Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 120552; Apotheek Boekmer, Florijn 19, Winkel hof Leiderdorp; van 8 juni 8 uur 's mor gens tot 12 juni door Haven Apotheek, Haven 18, tel. 120085; Apotheek Lin- neaus, Kempenaerstraat lb, C tel. 153274. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond- 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Inbraak in De Doeslaan in Leiderdorp t voor in de plaats komt. ningen op zo'n 400 gulden te lig gen. De nieuwbouw in deze straten maakt deel uit van een totaal op- knapplan van de oude kern van x deel van de huizen wordt opgeknapt of gesloopt en waarvoor nieuwbouw Leiderdorp. Naast de afbraak en nieuwbouw volgt zoals gezegd ook een grote opknapbeurt van de overige huizen in dit gebied. Een deel zal worden opgeknapt door de bewoners zelf met hulp van de gemeente. Voor de huizen die nu worden afgebroken en waar nieuwbouw komt was op knappen vrijwel onmogelijk. Voorschotense commissie: VOORSCHOTEN - De leden van de raadscommissie voor finan ciën in Voorschoten willen in de toekomst een betere en doeltref fende behandeling van de ge meentebegroting. Door de late indiening van het jaarlijkse fi nanciële overzicht wordt de zaak volgens de commissieleden, die gisteravond vergaderden, veel te vrijblijvend. Alles gaat toch zoals burgemeester en wethouders het opgesteld hebben, zo werd ge steld. Aanleiding voor deze bespiegeling was het voorstel van de WD- fractie tot een eerdere informatie aan de gemeenteraad en een zo genaamde gespreide behande ling van het huishoudboekje van de gemeente. Volgens wethouder Van Dalen zijn er echter halverwege het jaar nog te veel onzekere of niet bekende factoren om een zinnig gesprek te voeren over het komende jaar. De meerderheid van de commissie wil deze onzekerheid echter best wel voor lief nemen om af te ko men van de gebruikelijke forme le behandeling van een gemeen tebegroting. Volgens het CDA- raadslid Valkenburg behandelen B en W de raadsleden als kleu ters zodra het om de gemeente begroting gaat. De ombuigingsoperatie van het rijk zorgt er voor dat Voorscho ten voor dit jaar minstens 195.000 gulden minder ontvangt dan werd begroot. Dat betekent nog slechts een besteding van onge veer 50.000 gulden voor het jaar 1981. De commissie besloot alle posten zeer kritisch te gaan be schouwen en zonodig te snoeien. Ambachtshuis Wethouder Van Dalen deelde de commissie verder mee dat nog steeds geen brief is ontvangen van het ministerie waarin afwij zend wordt beschikt op het sub sidiebedrag van rond 700.000 gulden voor het Ambachts- en Baljuwhuis. De verlenging van de subsidiëring van het sociaal raadswerk werd goedgekeurd met de opmerking dat de sociaal raadsvrouw zich niet meer bezig moet houden met werkzaamheden zoals de in vulling van de belastingaangifte- formulieren. Voor deze zaak zijn andere instanties volgens de commissie. Kamp De Lindehoeve in Voorschoten or ganiseert een vakantiekamp naar Schoonoord in Drente. De deelnemers, scholieren tussen 12 en 16 jaar kunnen van 10 tot en met 13 augustus meegaan. Op het programma staan allerlei spelletjes, een dropping, eten koken, rond het kampvuur zit ten enzovoorts. Er gaan acht be geleiders van de Lindehoeve mee. Voor meer informatie kan men op vrijdag tussen drie uur en vijf uur in de Lindehoeve te recht, of bellen: 01717-5357. Feestweek De Lindehoeve-feestweek in Voor- Tijdens de beren- en poppendag rende de openingstijden van de bibliotheek (maandag tot en met vrijdag van twee uur tot half zes; dinsdag en vrijdag van zeven uur tot negen uur en don derdag en zaterdag van tien uur tot een uur). Beren Op Duinrell in Wassenaar wordt zaterdag een nationale beren- en poppendag gehouden. Deze begint om half elf en duurt tot zes uur. Deze dag is ontstaan naar een voorbeeld van een der gelijk evenement in Lonleat, Engeland, waar het gebeuren is uitgegroeid tot een toeristisch hoogtepunt. De markies en mar kiezin van Bath, eigenaren van Longleat, zullen bij het evene ment op Duinrell aanwezig zijn. schoten bereikt vandaag de vijf de dag. Voor vanavond staat er een videofilmfestijn op het pro gramma met onder andere "The Last Walts" het afscheidscon cert van "The Band". Morgenavond komt Bram Ver meulen en de Toekomst naar het jongerencentrum. Hun op treden begint om negen uur. Vrijdagavond wordt het feestge- beuren besloten met een disco nacht met optreden van London Fog. Expositie In de bibliotheek aan de Wijn gaardenlaan in Voorschoten wordt vanaf morgen een exposi tie gehouden van etsen en li tho's van Ronnie Meerts. Zij kreeg haar opleiding aan de Haagse kunstacademie en zij is lid van de Haagse en Voorscho tense Kunstkring en Arti. Ver der is zij voorzitter van de schil dervereniging "Odis". De ten toonstelling is geopend gedu- zullen een groot aantal zelfge maakte beren en poppen ten toongesteld worden. De mooiste krijgen prijzen. Iedereen kan zelf poppen of beren meenemen. Duinrell zal verder de gehele dag in het teken staan van pop pen. Zo is onder andere een pop pendokter en een schminker aanwezig. ZOETERWOUDE - In het ge meentehuis van Zoeterwoude wordt vanaf morgenavond een tentoonstelling gehouden met te keningen en maquettes van het> nieuw te bouwen winkelcentrum in de kern van het dorp. Een vier tal architecten hebben hun op drachten uitgewerkt en de bevol king kan vanaf morgenavond kennis maken met de verschil lende ontwerpen. Het winkelcentrum, in totaal zeven winkels met drie bovenwonin gen komt op het pleintje voor de dorpskerk. Volgens de bereke ningen gaat de nieuwbouw rond de 1 miljoen gulden kosten. Het winkelcentrum beslaat zo'n 900 vierkante meter. Er komt onder andere een fotohandel, een siga renmagazijn, een kapsalon, een horecavestiging, een verzeke ringskantoor en een woningtex tielzaak in. Het is de bedoeling dat de bevol king zich vanaf morgenavond aan de hand van het tentoonge stelde een goed beeld kan vor men over de bouwmogelijkhe den, alvorens een definitieve be slissing wordt genomen. De ten toonstelling zal tijdens de ope ningsuren van het gemeentehuis te bezichtigen zijn tot dinsdag 23 juni. Die dag zal ook de uiteinde lijke keuze worden gemaakt. De leden van de enige tijd geleden speciaal gevormde inspraakgroe- pen zullen stemmen over de vier plannen. In de vier inspraakgroe- pen hebben naast raadsleden en de belanghebbende winkeliers een groot aantal Zoeterwoudse inwoners zitting. Tijdens de inspraakavonden heb ben deze groepen duidelijk laten blijken dat de architecten bij hun ontwerp rekening moeten hou den met een aantrekkelijk plein tje bij de kerk. Al met al krijgt het kleine winkel centrum in het dorp de komende weken de uiteindelijke vorm, na dat de plannen zich een hele tijd hebben voortgesleept. Ze stuit ten namelijk op nogal wat verzet vanuit de bevolking. De noodza- VOORSCHOTEN - Bij de kleding- kledingzaak kelijkheid van nog meer winkels in een dorp als Zoeterwoude werd aangevochten. Toch bleef er uiteindelijk maar één concreet bezwaarschrift over dat inmid dels ook is ingetrokken. zaak Woodstock aan de Leidse weg in Voorschoten is vannacht voor een bedrag van 13.000 gul den aan kleren gestolen. De in brekers kwamen de zaak binnen via een zijraampje. LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp moet voorlopig nog geen subsidie geven aan de Leid se stichting Kind en Ziekenhuis. Dit is de mening van de leden van de raadscommissie voor maatschappelijk welzijn in deze gemeente. Zij kwamen tot deze conclusie omdat er nog teveel vragen waren blijven liggen. Die vragen konden niet worden beantwoord, omdat de uitgeno digde bestuursleden van de stichting gisteravond niet bij de vergadering aanwezig waren om opheldering te verschaffen. De vragen zullen nu per brief aan de stichting worden gesteld en de commissie hoopt, in de vol gende vergadering, eind augus tus, op een mondelinge beant woording ervan. Pas dan kan over een eventuele subsidie wor den beslist. De stichting Kind en Ziekenhuis heeft tot doel kinderen die in het ziekenhuis moeten worden opge nomen te begeleiden. Ook aan de betrokken ouders wordt voor lichting gegeven. Na lange dis cussies in diverse commissies en de Leiderdorpse gemeenteraad werd vorig jaar besloten tot het verlenen van een zogenaamde startsubsidie van 500 gulden. Dit onder de voorwaarde dat ook an dere gemeenten, met name Lei-^ den, zouden meebetalen. Tot nu' toe heeft alleen Katwijk een een malig bedrag van 900 gulden aan subsidie gegeven. Daarmee kon de stichting de kos ten van een enquête betalen. Een enquête die overigens nog niet is gehouden. Verder wilde de Lei derdorpse gemeenteraad weten, wat het werk van de stichting tot nu toe heeft opgeleverd. De schriftelijke beantwoording van deze laatste voorwaarde vonden de commissieleden voor maat schappelijk welzijn gisteravond echter onvoldoende. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B V. Hoofdkantoor, LEIDEN Telafoon: 071-144941 Nabezorglng van administratie- ei Incassokosten. Voor betaling v Kwartaalabonnement f 49.55 Per post f 71,90. Adjunct-hoofdredacteur R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeu Plv. Alg. red J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) 1 16.00-18.00 Jaarabonnement f 186,70. W. Wlrtz, (binnenland) Telefoon 071-123143. Witte Singel 1, 2311 BG Abonnementsgelden bij LEIOEN vooruitbetaling te voldoen. Postbus 54, 2300 AB Bij automatische Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman J. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) ale, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 071-144941 Ch.' Lennartz 222 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers P.C. Rosier (radio en televl- tel. 071-133202

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2