LEIDSCH DAGBLAD Vrijspraak in Lemy-zaak VS houden levering F-16 aaji Israël op Toch Hollandse nieuwe haring Japan beperkt export auto's naar Nederland Nachtwaker besteelt Alpheuse bedrijven Bedrog met bevroren lichamen uitgekomen Hof: "Leidse miljoenenfraude niet bewezen" Wat oudere verzekerde duurder uit? GESPREK Rentokil WOENSDAG 10 JUNI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36493 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur A.A.M. Schuurmans Adj.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Birau waeSxgeil 2311 0G leden Voor tel nrs m odekon WASHINGTON/TEL AVIV (AFP, AP) - De Verenigde Staten zullen de aflevering van vier F-16- straaljagers aan Israël uitstellen tot een onderzoek naar de Israëli sche actie van zondag tegen Irak is afgerond. Het Amerikaanse ministerie van defensie liet dat gisteren weten. De VS bekijken, of Israel de actie niet heeft uitgevoerd in strijd met het contract dat het gebruik van door de VS geleverd leger- materieel verbiedt, als het gaat om aanvalsacties. Bij het bombardement op de atoomcentrale bij Bagdad wer den F-15 en F-16-vliegtuigen van Amerikaanse makelij gebruikt. De Egyptische regering heeft gis teravond officieel bij Israël ge protesteerd tegen de actie. Dit niettegenstaande het feit dat de Israëlische premier Begin aan de Egyptische president Sadat in een brief had uitgelegd waarom Israël de actie uitvoerde (zie ook pagina 9). Ook de Amerikaanse president Reagan heeft zo'n brief van Begin gehad, terwijl Israëli sche ambassade's een publici teitscampagne zijn begonnen om het Israëlische standpunt te ver duidelijken. De Sowjet-Unie heeft gisteren de Verenigde Staten van "recht streekse medeplichtigheid" bij de Israëlische aanval beschul digd. (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN a/d RIJN - De 22-jarige nachtwaker R B. uit Spijkenisse. heeft samen met zijn 25-jarige plaatsgenoot A.V. voor 300.000 gulden aan dameskleding gestolen bij het Alphense textiel-dis- tributiebedrijf J.P. Jansen. Het tweetal laadde in het weekend van 30 en 31 mei een in het bedrijf gestalde vrachtauto vol met onder meer bontkleding en badjassen. De vrachtauto werd kort daarna leeg aangetroffen in Geervliet. Het onderzoek leidde naar de 35-jarige A.V. uit Spij kenisse bij wiens vriendin het grootste deel van de buit werd aangetroffen. Korte tijd later werd zijn 22-jarige plaatsgenoot R.B. aangehouden, die als beveiligingsbeambte bij Jansen en andere bedrijven over de nodige sleutels beschikte. Na zijn aanhouding bleek dat de nachtwaker bij Zanussi in Al phen twee kleurentelevisies had gestolen en bij een ander Al phens bedrijf een pomp. Bankrovertje van 9 jaar was schuldig NEW YORK (UPI) - De jongste bankrover van Amerika, de 9-ja- rige Robert, is gisteren schuldig bevonden. Hij bedreigde een da me achter het loket met een speelgoedpistool, kreeg 118 dol lar en gaf het uit aan voedsel en een horloge. De kinderrechtbank in Manhattan heeft Robert toevertrouwd aan zijn vader, hangende advies van de reclassering over de op te leg gen straf. Vanwege zijn jonge leeftijd kan hij niet in de gevan genis worden gezet, maar wel in een opvoedingsinstituut. Zijn advocaat beweerde dat hij al leen bankrovertje wilde spelen. LOS ANGELES (AFP) - Een firma in California, die voor hoge bedragen beweerde lichamen in te vriezen om ze later weer tot leven te wekken, blijkt op grote schaal bedrog te hebben ge pleegd. Bij het openen van het mausoleum werden de lichamen in houten kisten aangetroffen. Ze verkeerden in staat van ont binding. Een rechtbank in Los Angeles heeft de directie dezer dagen ver oordeeld tot de betaling van 1 mihoen dollar schadevergoeding en rente aan de nabestaanden. Destijds waren negen personen bevroren in vloeibare stikstof op het kerkhof van Öakwood Park De belofte werd gedaan dat ze bij hun reanimatie verjongd en genezen van hun kwalen zouden zijn. In de loop der tijd ontstond twijfel over de kwaliteit van de zorg waarmee de lichamen werden omringd. Daarop vroegen de fa milies om het mausoleum te openen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - In hoger beroep heeft de vice-president van het Haagse Gerechtshof mr. Roggen vanochtend de hoofdverdachten in de Lemy-affaire, Hans van Leeuwen en Frits Rijsbergen, vrijgesproken. Na vier zittingsdagen aan de behandeling van deze Leidse bouwfraudezaak te hebben gewijd kwam het Hof tot de conclusie dat niet wettig en overtuigend is bewezen, wat de beide verdachten te laste is gelegd. Namelijk dat zij voor een bedrag van ongeveer zeventien miljoen gulden het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus zouden hebben benadeeld. ZEIST (ANP) - Als er geen oplos singen komen voor de proble men binnen de vrijwillige zie kenfondsverzekering, moeten verzekerden boven de vijftig jaar misschien een leeftijdstoeslag op de premie gaan betalen. Dat is dan nodig om het ziekenfonds weer enigszins in staat te stellen, te "concurreren" met particulie re ziektekostenverzekeraars, die in tegenstelling tot de fondsen dure klanten (ofwel "slechte risi co's) kunnen weigeren. Een studiecommissie van de Ver eniging van Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) is tot deze conclusie gekomen. De VNZ zelf is met deze conclusie niet zo ge lukkig, omdat de solidariteit er door wordt aangetast. In de vrij willige verzekering zitten veel mensen (ouderen, kleine zelf standigen, weduwen, gescheiden vrouwen) die vaker een beroep op de gezondheidszorg doen dan de gemeiddelde Nederlander. De Haagse rechtbank had het tweetal in december vorig jaar tot vijf en vier jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf veroor deeld. Procureur-generaal mr. Bos had in hoger beroep gevan genisstraffen van drieënhalf en tweeënhalf jaar geëist. Kritiek Van Leeuwen en Rijsbergen is ver weten dat zij werkten met nep bv's waar het eigen personeel, voor wie geen sociale lasten werd afgedragen, werd onderge bracht. Van Leeuwen en Rijsber gen alsmede hun advocaten mr. Van Zalingen en mr. Wladimiroff hebben altijd volgehouden dat de onderaannemers, met wie het stratemakersbedrijf Lemy werk te, zelfstandige bedrijven had den met eigen personeel in dienst. Zware kritiek heeft de verdediging altijd uitgeoefend op het opspo ringsteam, dat volgens mr. Wla dimiroff "uiterst selectief, on zorgvuldig en te kwader trouw" zijn taak heeft verricht. Bekwaam President mr. Roggen complimen teerde de beide raadslieden met de "bekwame en integere wijze" waarop de verdediging was ge voerd en voegde daar onmiddel lijk aan toe dat het ongebruike lijk is dat het Hof dergelijke com plimenten verstrekt. Hoofdinspecteur Mostert van de Leidse politie, die het opspo ringsteam heeft geleid, toonde zich vanochtend uiterst verbaasd over de vrijspraak. "Het leven draait gewoon door", was het enige dat de politiefunctionaris in zijn eerste reactie kwijt wilde. Vanmiddag was het nog niet be kend of het openbaar ministerie tegen de uitspraak van het Hof in cassatie zal gaan bij de Hoge Raad. Zoekactie DEN HAAG (ANP) - Vliegtuigen van de Nederlandse, Britse, Franse en Westduitse marine zoeken sinds vanmorgen naar de Franse hektrawler "Brigitte et Phillipe", die al drie dagen zoek is, ergens op de Noordzee. Vol gens de marine moest de hek trawler gistermiddag de haven binnenlopen. 26 PAGINA'S (Van c r verslaggevers) KATWIJK - Ondanks het vangst verbod van de EG zal er eind vol gende week toch Hollandse nieu we haring verkrijgbaar zijn. Ne derlandse reders en groothande laren varen dit weekeinde naar het Skagerrak, waar zondag de Deense haringvangst begint. Zij hebben daar beslag weten te leg gen op ruim 7000 ton haring, die onmiddellijk na aankoop op de beproefde Hollandse wijze zal Toenemend bewolkt De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: heldere nacht en mi nimumtemperatuur rond de 10 graden Celsius. Morgen overdag eerst zonnig, later toenemende bewolking en tegen de avond af en toe regen. Middagtem- peratuur ongeveer 18 graden. Matige zuidelijke wind. 11 Juni Zen op: 5.19 uur, onder: 22 uur, maan op: 15.25 uur, onder: 3.04 uur. Hoogwater in Katwijk om 11.40 uur, laag water om 7.09 en 19.43 uur. worden bewerkt en die naar ver wachting volgende week don derdag of vrijdag hier te koop zal zijn. Voorzitter Ouwehand van de Ne derlandse Vereniging van Ha ringreders: "Nu we deze maand niet aan de haringrace mogen meedoen, hebben we tot deze stap besloten. Haringen hebben nu eenmaal geen nummerbor den. Of ze nu uit Schotland, Ier land of Denemarken komen, de kwaliteit is gelijk. De indruk be staat vaak dat het maar surrogaat is, en dat moet afgelopen zijn. Bovendien is er niets nieuws aan deze zaak. Ook in de afgelopen jaren hebben we veel haring in Denemarken gekocht". Het enige verschil is volgens Ou wehand dat het gebruikelijke feestvertoon rond de aankomst van de eerste nieuwe haring nu ontbreekt. "We kunnen moeilijk reppen over een vlaggetjesdag in Skagen, en dat is jammer Maar de nieuwe haring wordt bewerkt volgens het procédé van Willem Breukelszoon, dus die smaakt perfect". Ploeg-Post dreigt uiteen te vallen Formatie-overleg begint morgen Israël wijst felle kritiek van de hand Kabinet stemt in met eisen van RET TOKIO (GPD) - Japan gaat zijn export van auto's naar de Benelux en West- Duitsland beperken. Een Japanse regeringsdelegatie heeft dit gisteren in Tokio mee gedeeld aan de Westduitse mi nister van economische zaken Graf Lambsdorf. Met hoeveel procent de Japanse auto-uitvoer naar Nederland zal worden inge krompen is nog niet bekend. Lambsdorf uitte zijn vrees dat het exportoverschot van de Japan ners, als gevolg van de door de VS ingestelde gedeeltelijke in- voerstop van Japanse auto's, op de Europese markt zou worden losgelaten. De Japanse regering heeft toegezegd dat dit niet zal gebeuren. De Westduitse minis ter van economische zaken kreeg de toezegging dat de uitvoer naar de Bondsrepubliek dit jaar met maximaal 10 procent zal toene men. Ter vergelijking: de export Gespannen wachten v.l.n.r. Frits Rijsbergen. zijn advocaat mr. Wladimiroff achter hem). Hans van Leeuwen en zijn raadsman mr. Van Zalingen op de uitspraak van het Haagse Gerechtshof. President mr. Roggen zou luttele seconden later het verlossende woord spreken: vrijspraak. Deze exclusieve foto van Hans Kou wen hoven is gemaakt met toestemming van alle betrokkenen. J Inl en/of reserveringen Tel 02524-4215 naar West-Duitsland steeg in het eerste kwartaal met 31 procent. De exportbeperkingen van Japan hebben vooral gevolgen voor West-Duitsland en België. In bei de landen is de invoer van Japan se auto's explosief jagnx kl In Nederland is die groei geleidelijk gegaan. Op dit moment hebben de Japanners 25 procent van de markt in handen Morgen begint het overleg tussen de in formateurs Lubbers en De Koning en de fractievoorzitters van CDA, PvdA en D 66 om de mogelijkhe den te bekijken te ko men tot een nieuw kabinet. De bedoeling is dat er uitsluitend over zaken wordt gesproken en niet over personen Helemaal realistisch is dat natuur lijk niet. vandaar dat de heren infor mateurs hebben gezegd bereid te zijn een eventuele discussie over personen - mits één van de fractie voorzitters dat wenst - technisch te leiden. Puur zakelijk kan gesteld worden dat het gesprek van morgen in het teken zou moeten staan van de vraag of de beoogde coalitiepart ners bereid zijn zich ook als zoda nig op te stellen. Met andere woor den is de PvdA bijvoorbeeld bereid op basis van doodnormale parle mentaire verhoudingen water in de wijn te doen Is de partij dat niet dan moet het gesprek bijna wel stuklopen Maar als we er vanuit gaan dat een kabinet van CDA, PvdA en D66 noodzakelijk is voor het landsbe lang - omdat PvdA en WD elkaar uitsluiten - zijn er gelukkig signalen die doen vermoeden dat alle hoop op een dergelijk kabinet niet ijdel hoeft te zijn De top van de Partij van de Arbeid is namelijk druk be zig de achterban ervan te overtui gen dat een al te starre opstelling opnieuw zal leiden naar de opposi- tiebanken. In een stuk voor de partijraad van de PvdA. die zaterdag in Den Bosch bijeenkomt, schnjft het hoofdbe stuur dat als de partij weer in de regering wil komen zij bereid moet zijn een flinke prijs te betalen Met andere woorden onderhandelaar Den Uyl moet flink wat ruimte heb ben. anders heeft het weinig zin aan de onderhandelingstafel plaats te nemen De PvdA-voorman zit namelijk veel moeilijker dan Van Agt. Ook al pro beert Den Uyl het voortdurend te bagatelliseren, een feit is dat zijn partij negen zetels heeft verloren en niet meer de grootste partij is. Als Den Uyl geen ruimte krijgt van zijn achterban dan zit hij met een pakket ononderhandelbare socia listische strijdpunten en een mili tante werkgroep uit de PvdA die de uitvoering van het verkiezingspro gramma nauwlettend in de gaten zal houden. De uitgangspositie van Van Agt is comfortabeler. Hij is de leider van de grootste partij en kan desnoods met gedoogsteun van klein rechts regeren. Het is ironisch genoeg de PvdA die hem daarvoor - net als in 1977 - aan excuses kan helpen Daarbij komt dat een deel van de CDA-fractie liever met de WD re geert dan met de PvdA. wat tot op zekere hoogte ook geldt voor Van Agt zelf, die meermalen heeft ge zegd moeite te hebben met het eeuwige gevecht met de PvdA voor, tijdens en na de formatie. Voorlopig moeten de heren nog aan tafel Vnjdagavond zal moeten blijken of de politieke bereidheid om er samen uit te komen aanwe zig is Dat zou al een belangnjke stap zijn op een ongetwijfeld nog moeilijke weg VLIEGEN, MUGGEN EN WESPEN LATEN ZICH SIMPELVANGEN. Rentokil doet cr wat aan. Met behulp""! I van de vernuftige Rentoflash en andere I beproefde middelen is cr geen vlieg, mug I of wesp meer te bekennen. Weg probleem. I Bel 070 - 99.65.64 of vul de bon in. I Naam:I Adres Plaats: Op briefkaart plakken en zenden Rentokil, Postbus 52,2280 AB Rijswijk (Z.H.) LEIDSCH Als u nu ee abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mij nu r .teen Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: S. v.p. bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsel) Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden en de krant komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1