mensen Zeer jonge beheren restaurant Noodlot trof Lissenaar na kleine operatie Super zuinig stoken mogelijk voor tuinder na proeven bij Flora Koe door trein gegrepen Maand gratis televisie kijken in Alkemade Profvoetballer tekent contract voor-het-leven WOENSDAG 10 JUNI 1981 STREEK PAGINA 19 LISSE - Er is geen spra ke van een fout van één van de doktoren van het Diaconessehuis in Heemstede bij een ope ratie aan een gebroken arm, waaraan een pa tiënt is overleden. De betreffende man heeft aan een zeer zeldzame ziekte geleden, die bij narcose meestal fataal is. Die stellige overtuiging geeft de medisch directeur van het ziekenhuis desgevraagd weer. De Amsterdamse arts H. Overtoom vertelt, ge vraagd naar zijn mening over deze lezing, dat de verklaring hem zeer waarschijnlijk in de oren klinkt. Na een eenzijdig ongeluk op de kruising Uitenmeer/Ooie- vaarstraat in Lisse werd de 18-jarige motorrijder A.V. Zandwijk dezer dagen met een gebroken arm binnenge bracht bij het bewuste zie kenhuis. Hij werd geope reerd en overleed enige tijd daarna. Toen hij na de opera tie naar de uitslaapkamer werd gereden, was alles ech ter nog in orde met hem. Het blijkt dat de Lissenaar leed aan de stofwisselingsziekte aan de spieren hyper pyrexie. Normaal gesproken heeft men daar geen enkele last van, merkt men niet eens dat men aan de ziekte lijdt. Zodra een lijder aan deze ziekte in contact komt met bepaalde narcosegassen, heeft dat ech ter reacties in diens lichaam tot gevolg, die in de meeste gevallen in korte tijd de dood tot gevolg hebben. Volgens medisch directeur dr. G.A. Kool van het Diaco nessehuis gaat het om zeer gangbare narcosegassen die deze reacties veroorzaken. Die reacties zyn het snel op lopen van de lichaamstempe ratuur tot 42 graden en een samentrekking van alle spie ren van de patiënt. Volgens de heer Kool kan geen enkel Niet gefaald De medisch directeur meent dat zijn ziekenhuis niet heeft gefaald door niet van tevoren te onderzoeken of Zandwijk aan hyper pyrexie leed. Dat is volstrekt ongebruikelijk, zo zegt hij, omdat de ziekte slechts in één op de 100.000 gevallen voorkomt. "Er zijn meer in bepaalde gevallen fa- late ziekten en wij kunnen onmogelijk iedere patiënt daarop onderzoeken", aldus Kool. In het geval van de stofwisse lingsziekte waar het bij deze operatie om ging, had opera tief een stukje spierweefsel moeten worden verwijderd om te onderzoeken of de pa tiënt er wellicht aan leed. "Het zou te ingewikkeld wor den één of meer van dit soort onderzoeken voor elke opera tie te verrichten", zo meent dr. Kool. Dokter Overtoom trekt als jam merlijke conclusie dat Zand wijk eigenlijk het "slachtof fer van de statistieken" is ge worden. "In dit soort geval len is een onderzoek van te voren inderdaad onhaal baar", aldus Overtoom. "Er kan hier geen sprake van na latigheid zijn geweest. Deze patiënt was gevoelig voor narcose vanwege zijn ziekte. Je hebt ook mensen die ge voelig zijn voor medicijnen, bijvoorbeeld penicilinc Ja renlang kan* een medicijn goed hebben gewerkt en toch is de kans dan aanwezig dat men het gebruik in bepaalde specifieke gevallen moet sta ken. Maar zoiets zal in de praktijk moeten blijken". De heer Kool laat desgevraagd weten dat zowel de familie Zandwijk als hijzelf na het sterfgeval contacten heeft ge had met het medisch tucht college in Haarlem. Boven dien heeft hij een gesprek ge had met de familie van de overleden jongeman. Deze contacten hebben niet geleid tot het indienen van een klacht tegen het ziekenhuis. Anti-lichtschermen langs rijksweg 4 ROELOFARENDSVEEN - Het verkeer op rijksweg 4 richting Den Haag Rotterdam zal niet meer verblind kunnen worden door het tegemoet komend ver keer op de provinciale weg 5 (Leiden/Roelofarendsveen). Het rijk heeft onlangs ter hoogte van de zogenaamde dodemans- bocht in de provinciale weg anti- lichtschermen geplaatst die het hinderlijk schijnsel afdoende te genhouden De anti-lichtschermen zijn in de plaats gekomen voor het net dat tijdenlang dienst heeft gedaan als 'lichtvanger'. Met name van het groot licht dat het verkeer op de provinciale weg voert, onder vond het verkeer op de njksweg veel hinder Vaak raakten auto mobilisten op de rijksweg ver ward, omdat zij dachten met te genliggers te maken te hebben. HAZERSWOUDE - Een 2 jaar oude koe is gisteravond om streeks 20.00 uur op de spoor lijn Leiden-Alphen, ter hoog te van de Zwaantjeskerk in Hazerswoude, gegrepen door een trein. Een poot van de koe is ruim een kilometer van de plaats van het ongeval gevonden. De veehouder, die WA is ver zekerd, liep een schade op van 1000 gulden. De koe, eigendom van de Ha- zerswoüdse veehouder Van der Hulst, was aan het wan delen op de rails. De trein, die een hoge snelheid had, kon niet meer tijdig tot stilstand komen. De koe werd totaal verbrijzeld. De trein liep 10 minuten ver traging op en werd voor 10.000 gulden beschadigd. RIJNSBURG - "Een groot aantal bedrijven in de glastuinbouw zal binnen enkele jaren op infra- rood-verwarming zijn overgeschakeld". Dat is de verwachting van H. Hoogervorst van veiling Flora in Rijnsburg. Hij is een van de mensen die in ons land de aanzet heeft gegeven tot het nemen van proeven met deze ver warmingsmethode. zienlijk. De veiling Flora heeft deze winter proeven gedaan in haar eigen kassen. De resultaten daarvan waren een energiebe sparing van dertig procent in vergelijking met de gebruikelij ke pij pen verwarming. Nu de aardgasprijs zo sterk is gestegen, kan volgens Hoogervorst een dergelijke bezuiniging op de stookkosten voor veel bedrijven een dreigend faillissement voor komen. Hoogervorst doet zijn best om de besparing die het gebruik van verwarming door infra-rood-stra- len oplevert voor de leek te ver klaren. "Vergelijk het maar met zonnewarmte", zegt hij. "Die be staat ook uit infra-rood straling. Wie met dit mooie weer op het NOORDWIJKERHOUT - Aijan Houwaart (19) en Ans Geerlings (17) hebben gistermiddag het beheer van het restaurant Zegers Diploma aan de Herenweg in Noordwijkerhout overge nomen. Het is een unieke zaak in de Nederlandse horeca dat twee van zulke jonge mensen het beheer van een gerenommeerde zaak in handen krijgen. Tijdens een gisteren gehouden re ceptie werden Aijan Houwaart en Ans Geerlings, twee geboren en getogen Noordwijkerhouters, door enkele honderden mensen gefeliciteerd. het restaurant, alhoewel me vrouw Zegers de twee jonge mensen nog even zal blijven be geleiden. Meer dan 23 jaar is het restaurant eigendom van de heer en me vrouw Zegers, die het pand aan het eind van de jaren vijftig over namen van de familie Van Pari don. In die tijd was het huidige restaurant een pension. In de loop der jaren heeft het restau rant twee flinke verbouwingen ondergaan. Wegens gezond- TJanr|lir>Mincr heidsredenen heeft de heer Ze- -TlculUllLIlLlIlg gers zich nu teruggetrokken uit Een en ander heeft hem op de Voor Arjan Houwaart en zijn vrien din Ans Geerlings was het giste ren eigenlijk dubbel feest. Arjan heeft het diploma behaald aan de school voor Middelbaar Horeca Onderwijs in Amsterdam. Direc teur Conijn van deze school over handigde hem gistermiddag het diploma. Muziekvereniging Har- pe Davids uit Noordwijkerhout trok gisteren naar restaurant Ze gers om een hulde te brengen een de jonge beheerders. De nieuwe Noordwijkerhoutse be heerders waren na afloop van de receptie erg enthousiast. "We zijn de familie Zegers dankbaar voor alles dat zij voor ons gedaan heeft", zo zei Aijan Houwaart, die nu drie jaar heeft gewerkt in het Noordwijkerhoutse restau rant. Daarvoor heeft hij nog sta ge gelopen in het exclusieve res taurant "villa Rozenrust" in Leidschendam. school voor Middelbaar Horeca Onderwijs goede punten opgele verd: een 9 voor zijn stage, een 8 voor zowel serveren als koken. De nieuwe beheerders van het Noordwijkerhoutse restaurant hebben handlichting gekregen van de Leidse kantonrechter. "Dat was noodzakelijk bmdat je eigenlijk 25 jaar oud moet zijn wil je een horecazaak kunnen be ginnen", zo zegt Aijan. Zowel de notaris als de kantonrechter heb ben tegen Arjan en Ans gezegd dat het een waardevolle zaak is in de Nederlandse horeca dat twee zeer jonge mensen een res taurant overnemen. "Alles blijft bij het oude. Wij ztfn niet bang om te beginnen, want we hebben nooit anders gewild dan in de horeca te werken", zo reageren Aijan Houwaart en Ans Geerlings. In het restaurant werken drie men sen in de keuken en één vaste kelner. In het hoogseizoen werken tevens enige ambulante krachten in het restaurant. Als het te druk wordt springt Arjan bij in de keuken en verder treden Arjan en Ans natuurlijk op als gastheer en gastvrouw. strand ligt, weet hoe warm de stralen van de zon kunnen zijn. Toch komen die stralen van de zon op hun weg naar jouw li chaam door gebieden waar de temperatuur van de lucht ver be neden het nulpunt is. Pas als die straling door een lichaam wordt geabsorbeerd komt de warmte vrij. Datzelfde principe passen wij nu in de kassen toe. Kassen worden nu in de meeste ge vallen verwarmd met een stelsel van verwarmingsbuizen. Die ge ven hun warmte af aan de lucht, die op zijn beurt weer de planten of bloemen verwarmt. Met infra- rood-verwarming wordt de warmte direct aan de plant door gegeven. Die wordt door de stra len op de juiste temperatuur ge houden, terwijl de lucht er om heen niet wordt meeverwarmd. De besparing schuilt in het feit dat de omgeving wordt overge slagen. Als het buiten koud is, is het verschil met de temperatuur in de kas veel kleiner, waardoor ook minder warmteverlies naar buiten optreedt" Hoogervorst toont de infra-rood-verwarmingsinstallatie van de veiling Flora te vergelijken met Natuurlijk Maar energiebesparing is niet het enige voordeel dat infra-rood- verwarming oplevert. Volgens Hoogervorst treedt in de meeste gevallen ook een aanzienlijke kwaliteitsverbetering van het ge was op. "Het is voor de plant een meer natuurlijke warmtebron", stelt hij. "Je krijgt hiermee in de kas een soort buiteneigenschap pen bij de gewassen. De kleur wordt dieper, de plant wordt ste viger en geraakt beter bestand tegen ziektes van buitenaf. Zo hebben de fresia's in onze infra- roodkas één 'haak', één stengel met bloemen meer per plant op geleverd dan in de op de gewone manier verwarmde kas". Hoogervorst is eigenlijk min of meer bij toeval met het gebruik van infra-rood-verwarming in kassen in aanraking gekomen. In februari van het afgelopen jaar waren enige kwekers uit de Ver enigde Staten op bezoek bij de Flora. Een van hen vertelde Hoo gervorst dat hij in zijn bedrijf zestig procent op de stookkosten had bezuinigd door infra-rood- straling toe te passen. "Nu is die zestig procent in Amerika niet zo verwonderlijk", vertelt Hooger vorst. "Daar zijn ze veel slordiger met energie. Dat maakt het een voudig om dan in één klap zoveel te bezuinigen". Proef op de som Toch was het idee in deze tijden van energieschaarste voor het Florabestuur belangwekkend genoeg om er mee te experimen teren. In het verleden had de landbouw hogeschool in Wage- ningen al eens proeven met in fra-rood-straling in kassen geno men. Dat gebeurde toen met erg sterke lampen van 900 graden. Dat systeem bleek niet te werken. De planten verbrandden erdoor. In het in Amerika toege paste systeem werden branders van 500 graden gebruikt. Hoogervorst vertelt dat Fokker bij de grote hangars op Schiphol ook infra-rood-verwarming toe past. Met normaal stoken zouden die grote hallen in de winter nog in geen week op een aangename werktemperatuur te krijgen zijn. De infra-rood-straling zorgt dat mecaniciens al tien minuten na het binnenrijden van een vlieg tuig in hum hemdsmouwen kun nen sleutelen. Het Florabestuur besloot de twee kassen bij de ingang van het ter rein voor de proeven te gebrui ken. De ene kas werd met infra- rood-straling verwarmd, de an dere kas op de gewone manier. De resultaten waren van dien aard dat inmiddels zo'n dertig bedrijven in de omgeving van Arjan Houwaart met zijn vriendin Ans Geerlings, naast de vorige beheerders mevrouw en meneer Zegers Die laatste heeft zich om gezondheidsredenen teruggetrokken uit het bedrijf. Zijn vrouw blijft de nieuwe jonge beheerders nog enige tijd begeleiden. ALKEMADE - Alkemadese inwo ners krijgen de kans een maand lang gratis televisie te kijken via de signalen van het Casper ka belnet. Het aanbod van Casper geldt vooralsnog alleen voor de mensen die momenteel zijn aan gesloten op Alkemades eigen centraal antennesysteem. Het is de verwachting dat begin augus tus de eerste signalen van Casper de gemeente Alkemade zullen bereiken. Het was eerst de bedoeling dat de potentiële klanten voor Casper (centraal antennesysteem voor plassengebied en Rijnstreek) moesten besluiten over wel of geen aansluiting zónder een sig naal te hebben ontvangen. Daar heeft de woningbouwvereniging Alkemde nu een stokje voor ge stoken. Kregen de bewoners vo rige week een brief van Casper dat zij binnen veertien dagen hun beslissing moesten laten we ten, de woningbouwvereniging stuurde daar een brief achteraan met de mededeling dat zij zich niet aan die termijn hoeven te houden. Eerst mag men een maand gratis televisie kijken via de kabel van Casper. Dan weten de mensen wat ze in huis halen voor de achttien gulden per maand, die voor de aansluiting op de Casper-kabel moet worden betaald. Gedurende de maand proef zal de woningbouwvereniging Alkema de een enquête houden naar on der meer de wenselijkheid van de Casper-aansluiting Het blijft volgens de voorzitter van de wo ningbouwvereniging mogelijk om bijvoorbeeld een eigen an tenne te houden indien geen prijs wordt gesteld op een Cas per-aansluiting. Rijnsburg en in het Westland hebben besloten zelf ook de proef op de som te nemen en op infrarood zijn overgeschakeld. Ook in de groenteteelt is het infra- rood-systeem toegepast en vol gens Hoogervorst met veel suc ces. "Ook daar is gebleken dat de groente meer natuurlijk groeit. Zo is de eerste radijs uit de kas gewoonlijk wel fris. maar niet pittig van smaak. Met de infra- rood-verwarming zijn de eerste radijzen net zo heet als die van de koude grond. Ook hoge gewas sen als tomaten en komkommers blijken er uitstekend bij te gedij - Toch wil Hoogervorst er wel enke le kanttekeningen bij plaatsen. "Voordat dit systeem op grote schaal kan worden toegepast is er nog veel onderzoek nodig. We hebben deze eerste winter de technische mogelijkheden ervan onderzocht. Het is nu zaak om te kijken naar de invloed die de straling op elke soort plant heeft, onder welke temperatuur de planten beter of slechter gaan groeien. Ook combinaties met andere vormen van energiebe sparing zoals isolatie en dubbele beglazing moeten worden onder zocht". Veiling Flora gaat in elk geval zelf door met de proefnemingen. Het ministerie van economische za ken heeft daarvoor al een subsi die toegezegd. Hoogervorst hoopt dat ook de diverse proef tuinen zich op het infra-rood zul len storten. "Het onderzoek er naar heeft een stroomversnelling nodig", zegt hij. "Zeker nu de Als er met infra-rood lijk op de stookkosten kan wor den bezuinigd, kunnen de klan ten dan binnenkort dalingen van de bloemenprijzen ver wachten? Hoogervorst ziet die koppeling niet. "De prijs van bloemen is een kwestie van vraag en aanbod. Die is helaas niet gekoppeld aan de kosten. Was dat maar waar Er wordt een prys voor bet produkt geboden en de vakman moet dan maar zien onder die prijs te produce ren. De kostenfactor is in de bloemenwereld niet prijsbepa- lend". VOETBAL - De Italiaanse beker finale zal gaan tussen AS Roma en Torino. Tonno had zich enige tijd geleden al gekwalificeerd. AS Roma haalde gisteren bij Ju- ventus, in de tweede ontmoeting tussen de twee clubs in de halve finales, een gelijkspel weg 1-1. De landskampioen werd uitge schakeld. omdat AS Roma thuis met 1-0 had gewonnen. MOTORSPORT De Engelsman Nick Grant heeft met een Suzuki de 500 cc-klasse gewonnen in de TT van Man. Tijdens deze race verongelukte dr S&jvifle Au stralische coureur Benny Blake Hij kwam in de vyfde ronde met een snelheid van ruim 200 kilo meter ten val en was ogenblikke lijk dood. In een onlangs gehouden ledenver gadering van de woningbouw vereniging bleek overigens dat niet iedereen blij is met de komst van het Caspernet. De invloed van het grote programma-aan bod op kinderen en de toch wel hoge kosten van 18 gulden per maand waren enkele klachten die tijdens deze vergadering wer den geuit. Deze maandelijke kos ten zijn gebaseerd op een deelna mepercentage van zestig. Of dit percentage zal worden gehaald is nog niet te zeggen. Wel is duide lijk dat als dit percentage van 60 procent niet zal worden gehaald de maandlijkse kosten zullen stijgen. Overdragen Het is bovendien de bedoeling dat als meer dan de helft van de ge bruikers van het huidige centrale antennesysteem kiest voor Cas per, dit systeem ook zal worden overgedragen aan Casper. Deze eventuele overdracht is met na me bij enkele kopers van premie- koopwoningen in het verkeerde keelgat geschoten. Want zij heb ben een afkoopsom betaald voor het centraal antenncsysteem. Maar ook bij de huurders van woningen die zijn aangesloten op dit systeem bestaat enige wre vel over de overdracht. De zogenaamde 'vaste kosten' blij ven namelijk in de huur verre kend. Wel zal de huur worden verminderd met de variabele kosten (onderhoud en dergdj)- ke). Dit scheelt een gulden in de maand. De woningbouwvereni ging overweegt om iedere deel nemer van het huidige Alkema dese systeem persoonlijk thuis te bezoeken om op de voor- en na delen van Casper te wijzen. WADDINXVEEN Dido Havcnaar, de 23 jarige eerste doelman van FC Den Haag, is gisteren in het huwelijk getreden met de 21-jarige Sitha den Besten. De plechtigheid blecft echter beperkt tot het gemeente huis, want de aangekondigde kerkelijke inzegening van het huwelijk in de Bethclkerk in Waddinxveen is niet doorgegaan Hoewel de dominee van de kerk geen bezwaren had, besloot de Kerkeraad geen toestem ming te verlenen, omdat Dido Havenaar zijn sport op zondag bedrijft. Haastig moest het bruidspaar nieuwe kaarten rondsturen met de mede deling dat het paar alleen voor de wet zou trouwen Na afloop van de plechtigheid op het Waddmxveense raadhuis, werden de Hazerswoudenaar en zyn bruid opgewacht door een erehaag van in geel zwart shirt gehulde jeugdleden van de voetbalclub Waddinxveen Havenaar, die voordat h(j de overstap naar het betaalde voetbal maakte, het doel van Waddinxveen verdedigde, traint in zijn vrije tijd de E- en F- junioren van zyn oude club.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19