Politici zijn vaak bang voor de bevolking" Vakmanschap herken je zo. mmm Yorkshire Ripper in hoger beroep Referendum centraal in proefschrift \nterv\eNN Dr. P. C. Gilhuis: WOENSDAG 10 JUNI 1981 PAGINA 17 "Het referendum is geen wondermid del. Het kan wel lastig voor autori teiten zijn, en soms onplezierig. Het is een mogelijkheid om parlement en regering te corri geren, en om hun werk aan te vullen. Maar je lost er vraagstukken als bijvoorbeeld het kraken, zaken die te maken hebben met aanvaarding van het staatsge zag, niet mee op. Die zullen blijven bestaan". Dit zegt mr. P.C. Gil huis, wetenschap pelijk medewerker aan de juridische faculteit van de universiteit van Nijmegen, en in woner van het Noord-Brabantse Wijchen. Gilhuis promoveerde van daag aan de Leidse universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Zijn proefschrift behandelt het refe rendum (de volks raadpleging). In een referendum kan het ganse volk - of, zo als in Zwitserland wel gebeurt, de inwoners van een kanton (pro vincie) zijn mening geven over zaken die in een land spelen. Ook kan in een referendum om een beslissing van het volk worden ge vraagd. De laatste tien vijftien jaar heeft het fenomeen referendum in West- Europa een stormachti ge ontwikkeling door gemaakt. De recente abortusreferenda in Italië maken duidelijk dat een referendum in elk geval veel emoties zal losweken. De poli tieke bestrokkenheid lijkt er door te worden bevorderd. Gilhuis heeft de ervaringen met referenda in Zwit serland, Frankrijk en Denemarken onder zocht en op een rijtje gezet. Een van zijn stel lingen is dat ook voor Nederland invoering van bepaalde vormen van het referendum moet worden overwo gen. Volksinitiatief Naast het referendum, waarbij zaken aan de orde zijn die op een zeker moment in het par lement of de regering zijn of worden behandeld, kent bij voorbeeld Zwitserland ook het volksinitiatief. Groepen burgers (mits voldoende groot) kunnen zelf wetsvoor stellen indienen, en daar een uitspraak over aanvragen. Hoewel het volksinitiatief geen onderwerp uitmaakte van zijn promotieonderzoek, vindt Gilhuis dat ook het in voeren dóórvan nadere over weging verdient. Politici zijn vaak bang voor de bevolking, meent Gilhuis. "Misschien zeg ik het te alge meen. Misschien is het wel een natuurlijke houding van politici om zichzelf enigzins af te schermen, misschien om de noodzakelijke eigen des kundigheid op te bouv/en. Aan een zekere politieke elite is gewoon niet te ontkomen". Dit kan volgens de Wijche- naar een argument zijn om met een referendum waar borgen te scheppen voor het goede functioneren van poli tici. De voor- en nadelen van refe renda zoals Gilhuis die in zijn proefschrift schetst, maken - net als zijn toelichting - dui delijk dat hij voorstander is van een genuanceerde bena dering van de volksraadple ging. Allereerst is er natuur lijk de vraag: wie krijgt het recht om een referendum aan te vragen? Volgens Gilhuis moet aan één groep in elk ge val dat recht worden toege kend: de kiezers. Voor Ne derland stelt Gilhuis het aan tal mensen dat achter het aanvragen van een referen dum zou moeten staan voor zichtig op 250.000 500.000. Ook is er de mogelijkheid dat de regering, of een gedeelte (bijvoorbeeld de minderheid) van het parlement een refe rendum aanvraagt. Gilhuis vindt dat regeerders die zelf referenda uitschrijven op voorhand met het nodige wantrouwen moeten worden bekeken. Een voorbeeld. Gil huis beschrijft in zijn proef schrift hoe De Gaulle (als toenmalig Frans president) het referendum onder meer heeft gebruikt om de invloed van het parlement te beper ken. Volgens de letter van het Franse regelement voor refe renda kan parlementaire be handeling namelijk achter wege blijven als een referen dum wordt gehouden. Vol gens Gilhuis lijkt dit erg de mocratisch maar is dat ge zichtsbedrog. Immers, de mogelijkheid van het parle ment om wijzigingen, nuan ceringen, in het wetsvoorstel aan te brengen vervalt ge heel. Uitgeschakeld Zo werd het parlement in we zen uitgeschakeld. Daar kwam nog eens bij, dat De Gaulle ook meestal de ver trouwenskwestie aan de uit slag van een referendum ver bond. Volgens Gilhuis is dit een karikatuur van een goed referendum. Hij schrijft: "Óp die manier degradeerde het referendum tot een middel waarmee de bevolking adhe sie aan de persoon van de president kon betuigen en waarmee De Gaulle zijn auto ritair leiderschap kon beves tigen". Gilhuis vindt mede daarom dat het referendum alleen als aanvulling en correctie op het representatieve systeem (parlement en regering) kan dienen, maar niet in plaats daarvan kan komen. In Zwitserland worden elk jaar zo ongeveer 10 15 stemmin gen gehouden die in verband staan met raadplegingen van het hele kiezersvolk. Gilhuis: "Daarbij zijn ook kleine kwesties en kwesties van re gionaal belang. Het is wel van belang dat het aantal referen da een beetje in de hand wordt gehouden, omdat an ders de politieke betrokken heid afneemt. Dat is in Zwit serland duidelijk gebeleklen. De meeste mensen staan echt niet te springen om honderd keer per jaar naar de stembus te gaan. Het is echt de vraag Dr. P.C. Gilhuis, die vandaag i of je je bij referenda niet moet beperken tot de hoofd zaken". Het referendum kan net als het volksinitiatief een com promis-werking hebben. "In Zwitserland is vaak al van te voren bekend dat een volksinitiatief kansloos is bij de stemming. Maar het zet, ook als het verworpen wordt, toch altijd iets in be weging. Voordat het referen dum gehouden wordt komen de initiatiefnemers immers op radio en televisie. Hun stem wordt toch gehoord. Bij het samenstellen van re geringen wordt daar reke ning mee gehouden. Zulke groepen worden vaak in de regering opgenomen". Controle t Leiden promoveerde. groot. Besluiten, die niet op een meerderheid bij de kie zers steunen, kunnen worden tegengehouden. Speciaal in de Nederlandse situatie kan dat volgens Gilhuis van be lang zyn. Hij schrijft: "Het veelpartijenstelsel leidt er in Nederland toe dat de kiezer met zijn stem niet duidelijk kan maken wat voor regering hij wil. Daardoor kan er een regering komen die niet de voorkeur van de kiezers heefl. De kans dat besluiten worden genomen die niet op een meerderheid bij de kie zers steunen wordt dan gro ter, maar dit kan door een re ferendum weer gecorrigeerd worden". In de tweede plaats, meent Gil huis, is de inspraak in Neder land steeds toegenomen, wat er soms toe leidt dat over iets niet besloten kan worden zonder dat de burger is ge hoord. Gilhuis noemt als voorbeeld de maatschappelij ke discussie over kernener gie. Het parlement of de rege ring durft kennelijk niet de knoop door te hakken (ter wijl er al principebesluiten liggen voor drie kerncentra- le's), maar verkiest de vol gens GUhuis "schimmige" maatschappelijke discussie. Gilhuis gelooft dat er dan be ter een referendum over kernenergie gehouden kan worden. Ook is het volgens hem denk baar dat je een zaak als de plaatsing van kernwapens via een referendum laat on derzoeken. Behalve van een "dertig-pro cents-regeling" (dertig pro cent van de kiezers moet bij een referendum opkomen, anders is het voorstel aange nomen), blijkt Gilhuis voor stander te zijn van een niet al te gecompliceerde vraagstel ling by referenda. Wanneer de burger een keuze moet gaan maken uit vier of vijf al ternatieven, waarbij hy bij voorbeeld maar één maal ja mag stemmen, wordt de uit slag van het referendum on zeker Wanneer geen van de voorstellen een meerderheid haalt, kunnen de regeerders zelf gaan uitmaken welk voorstel tot het winnende moet worden verklaard. Financieel In Denemarken en Italiè mag over een aantal onderwerpen geen referendum worden ge houden. Volgens Gilhuis moet met het maken van dat soort uitzonderingen erg voorzichtig worden omge sprongen. Er moet worden voorkomen dat een zo lange lijst van uitzonderingen wordt opgesteld, dat het refe rendum nog van weinig bete kenis is. Hij voelt dan ook weinig voor het maken van uitzonderingen, behalve waar het gaat om belasting maatregelen. "Vooral bij dit onderwerp zal het voor veel kiezers niet meevallen om de voldoende afstand van de ei gen kortzichtige eigen belan gen te nemen", schrijft Gil huis. Je moet wel het nodige vertrou wen in de kiezers hebben wanneer je de mogelijkheid tot rechtstreekse deelname aan de besluitvorming open stelt, meent hij. Voor een referendum is veel te zeggen, mits men zich een aantal mogelijke nadelen goed realiseert. Voor een re ferendum moeten duidelijke spelregels worden opgesteld Die moeten de manier van vraagstelling en het vaststel len van de uitslag regelen. Ook zou er een instelling moeten zijn die de controle op de naleving van die regels voor haar rekening neemt vindt Gilhuis. ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je Vakmanschap is Mi Aan de M.V.O.-School te LISSE zijn de volgende kandidaten geslaagd: L. Baak, C. Berg, E. Bierman, E. Boekei, M. Bouckaert, P. Bouckaert, R. de Bruin, M. v.d. Dam, E. vanDomselaar, J van Dijk, C. v.d. Heuvel, R. Hogervorst, H. Huisman, D. Koomen, C. Langeveld, M. v.d. Lans, C. Loch, I. van Maris, I. Meijer, A. van Nobelen, H. v.d. Putten, I. Schonk, Y. Snaar, M. Sprokkelenburg, S. Struive, L. van Stijn, B. timmers, A. v.d. Tweel, P. v.d. Veek, E. v.d. Veek, C. Velthuijzen, M. Versluis, H. Warmer dam, M. Warmerdam, J. Wassenaar, C. Wildenburg, H. Willemse, C v.d. Wij den, M. Zoet. P. v.d. Zwet, M. Apswou- de, B. van Bakel, I. Bouwman, M van Gerven, J. Gnekspoor, E. van Houten. C. de Jong, M. Klinkenberg, L. Leen- dertse, M. Maat, S. Mink, C. Prins, E. Prins, A. v.d. Putten, R. Rooijakkers. I. Sanders, N. van Steijn, M Tjokrodi- hardjo, J. Uitendaal, J. v.d. Veek, J. Veldkamp, L. Waasdorp, G. Waleveld, Y. Walters, E. Warmerdam, M Blokker, I. van Staveren, P. Tebbens, C. Touw, J Valentyn, H. Vastenhout. Voorhout B. Boudoin, W van Beusekom, C. Godijn, J. Havenaar. E. Kol, A. Boekei, M. Filip- po, P. Herruer. K. Huigen, J. Jonkman, Y. v.d. Lans, W van Leeuwen, J Lcfe- ber, M. v.d. Meij, A. Rozenbroek, J. van Schaik, M. Schrama, T v.d. Schrier, C Stigter, L. v.d. Vlugt, M Wagenmakers, H. Zandbergen, S. v.d Zwet, C. Bakker, K. Hulsbosch, L. Looijestijn, J. de Jong, I. v.d. Lans, M. van Velzen, S. Lagas, T. Lagas, M van Beek, A. de Clippeleir, F Appelman, M. Bel. Aan het Fioretticollege te Lisse zijn de volgende kandidaten geslaagd Atheneum: D. van der Aart. W Albers. J. Alkcma, W van Andel, L. van den Berg, P. Bon, K. Bosman, G Echter- nach, H. van der Eerden. V. Geerlings, S. Hagg, M. Hogervorst, A. van Keste- ren, E. Koning, F. van der Kroft, K. Lankhorst, V. Lo-A-Njoe, H. van der Meer, E. Mens, M. Mens, J Mens, P. •Mense, A. van der Poll, A. Roeloffs, W. van Rooyen, H. van Ruiten, E. van Rijc- kevorsel, D. Scheepmaker, T. Strikkers, M.F. Strijbosch, D van der Tiel, M. Vee- ger, I. Verburgt, A. Vlielander, 1. de Vries, T. van 't Wout, F. Zwetsloot, Y van Zijl. Gymnasium: I. Alting, M. de Boer, S. Boot, M. van Graven, M. de Jeu, H. de Jong, M. Schoone, J de Wit. Athe neum; L. Bouwmeester, K. Clemens, H van der Ham, P. van Alphen, C. van den Andel, J. Assendelft, M. Bultink, H. Da- men, H. Deen, R. Driessen, J.D Gor dijn, R. de Groot, M. Hessels, P. Kemp- kes, P. Nelis, T, Nieuwenhuizen, L. van de Reep, J. Reinene, R. van Rooden, I. Ruigrok, F. Seysener, F. van Tngt, M. Veldhuis, M. Vlaar, M van Vliet, L. van der Weijden, C. van Zeist. Gymnasium: M.-J. Brandsma. Gymnasium: J. de Jong, J Osinga, J Reitsma, R. Schafer, A. Weijers, N. Wier- da, C. Wierda. Atheneum: F van Haas ter, L. Broeken, P. Brouwer. A. Ebbink, C. Rotteveel, A Went. Atheneum: W Dol E. Idzardi, M. Jonker. M. Tombal, M. Vogler, M. Zijlstra. Gymnasium S van Wees. Atheneum: S. Grimbergen, J. Grimbergen. Atheneum: A. van Ederen, V. Monfils. E. Annaert, E. Benning, N. van den Berg, F. Borsje, G. Demmink, W Duine- veld, H. de Graaf, Y. de Heus, C Kaak, T. Kieboom, E. Kool, L. Lefeber, M van Lierop, P. Lievaart, M. Meijer, T. de Munk, P. Omtzigt, R. van der Putten, R. van der Raadt, P. van der Salm, M. van der Schans, K. Schipper, J. Schoone, C. Schot, H Schrama, F. Schuit, K. Verha gen, E. Vermeeren, P Vledder, E. van der Voort, D. Wassenaar, R Waterloo, C. van der Zwet, E. van der Zwet, R. van Aanholt, P. Beukers, J de Clercq, A. Gort, J. Graaf, R. Bakker, G. Beukers, A. van den Berg, H. Beutick, R. van den Bogaard, L Bruél, R. van der Burg, L. Damen, M Dedel, G. Dedel, E. Duwel, F. van Dijk, E Ekkerman, P. Evers, F. Fuchs, M. de Groot. R de Groot. A. Hartman, A. Hoogervorst, L van Hurck, P. Ingenhoest, J Jager. M. Kloos, M. Koop, H. Kroon, A. van Kruijssen, R de Kwaasteniet, J Lei, G Los. J. Morée, A. Mulder, W. Mulder, E Netz. J Pes- schier, W. van der Poel. J. van der Post, G. van der Reep, M. Rijnbeek, E. Sche- pens, M. Schoneveld, H. Schoonder- beek, M. Schuuring, E. Seijsener, P. Sijtsma. Q van Trigt. Y. Valkenburg, J. Verde- gaal, H. Verhoeven. R. visser, J. Vled der, E. Vleut, P van Vliet, J Voskuil. H. Vreeburg, H. de Vnes, L. Walther, K Wittenaar, R. Wynia, P Brouwer, H Fehling, E. Zwetsloot, A. Beerendonk, J. Brandsen, F. Busing, S. Cappendijk, E. Mense. M van Mil, M de \fiieger, J. van Gent, J van Kampen. B van Weerdt, S. Diederiks, K. Sukul, P. Rol- Aan het Pieter Groen college in Katwyk zijn de volgende kandidaten geslaagd HAVO W Aandewiel, I Bakker. C van Beele, A van Beelen, G. van Beelen, M van Beelen. 1 van den Berg, A Berg man, P. Bosma, B. van Daatselaar, C Dulfer, A. van Duyn. R. van Duijn, D van Duijn, J. van Duijn, J.L. van Duyn T. van Duijn, N van Duijvenbode. P van Duijvenbode, W. van Duijvenbode J. van Duyvenvoorde, N. van Duijven voorde, A. van Dijk, M. van Dijkhuizen G. van Egmond. A. van Gendcron, G Gordijn, J Guyt, C Haasnoot. M. Haze- noot, M Helling, A Hoek, G Hoek, K Hock, M. Hoek. J den Hollander, K den Hollander, H van Iterson. P. Kanbier, B Klaasscn, H Klinkenberg, R Kraan, J. Mayer, K. Mieras. W de Mol, M Moo- ten, M. de Mutzer, T. van der Niet. A. van den Oever, R van den Oever, H. Ou wehand. M. Ouwchand. N Ouwersloot, S. Ozinga, B Parlevliet. A. Parlevhet, A. Passchier, A. Peters, J van dor Plas. L van der Plas, M. van der Plas. T van der Plas, W. Plug, C. Ravensbergen. J van Rhyn, F. Roomer, C. Ros. N Schaap, E. Smit, R. Souveryn, F Sprenger, R. Ta- lan, J. Tokkie. J. van der Valk. D Varke- visser, M. Varkevisser, E Verhaegh, G. Verloop. S. Westra, R. Wiesmeyer, T. v.d. Zwan, T. v.d. Zwart. ATHENEUM J Baalbergen, A Baljeu. C. Barmentlo. J. van Reele, B Blonk. W Davelaar. W Dekker, A. van Duyn, J van Duijvenbode, A Duijzer, M. van Dyk, E. Fleur, E. van der GraafT, H. Haasnoot, K. Hoek, P van 't Hof, E de Jager, H de Jager. S de Jong, J Jonk heer, K. Koelewijn, W Koelewyn, J Kort, H Kralt. H Kuijt. J Lindhout, A Meyvogel, H de Mol. J Noort, E Oost hoek. A Ouwehand, A. van der Plas. J. van der Plas. C Plug. C Pronk, M Re bel, H. van Rhyn, K. Roosendaal. M van Ryn. J Schaap. L. Schaap. W Schaap, A Verdoes, A. Vooys, H de Vreugd. R Wolthaus. Pedagogische Acade mie OEGSTGEEST - Aan de Chr Pedago gische Academie in Ocgstgccst slaag den de volgende kandidaten voor het di ploma Havo M Bakker, N van Beek. J de Bondt. J. Diebeis, Y Doffrrhof, P Drukker. J Jansze, H Lambrengtse, C Langeveld, C. Ouwehand. H. v.d Plas. N Postema, S. Ravensbergen, A. van Roon, D. Se ller, R. Siersema. J Smit, E Spaarga ren, P Spelt. G Thcelen, M Vink, M Wieringa. J Algra, X Brouwer. E. van Dyk. W van Gemert, A. v HJattem, J Jongcjan, M Kleinjan, R. v.d Meiden, T v.d. Niet, M. Oudendyk. C. Passchier. H. Penning. R. de Wionter, L. Zandvliet, D. v.d. Zwan. Gymnasium LEIDEN - Aan het Stedelijk Gymna sium zijn de volgende kandidaten ge slaagd J van Amstel, D Atsma. A. van Bellen. J. Bletz. E den BoeA. J de Boer, F Brand, E Brocrse, H. Burger, F Buve. J Capcl, E Cramer, B Dankbaar, A Dissevelt, F Egter van Wissekerke, J. Eulderink. J van der Gaag, G van der Gaag. E Geurts, D Go, J Goodway. R Griffioen, L. Gryns, F de Gunst. E. Heenk, B Heerma van Voes. D ter Hei de, c van te H- iki. ti p HoAnd r, M ten Hove, C Hussem. G de Jong. C Jutte, H Kalkman R Kimman, A Kla- ver I. KI H, Y Knaap M Km) k.- I) Koopcr. J Kruyt. E Kuyck, L. Kuyper, H van Langcvelde. G I-ankhorst, G Ligtvoet, J van der Line, K Loc her. C Loebcr, C Lommers, M Loudon. C. Louwe Kooymnans. C Mans. E Me ren». V Motticr. A. Nesten, L Oppcn- heimer. P Oudshoorn. D van Peype, W var, l'. iipi li I'm fer C l'.it J '.an K. kom.N Rckvelt, K Roosendaal. J Rys- bergen. N Sevenster, F van der Sluijs. P Smit, M van Soest. G van der Starre, J van der Steen. J van der Stok. B Temmink, M Teubner, P den Tex, E Vader. A Wafelbakker, A Wallaard, M van d.-r W ,rt II -.ai, V,fr H W. I Ut, j van ém Werft F Winkel H Winkler. J Wolda, H Wurzner, O van de Wyngaard. H. de Zoeten LONDEN (DPA) - Peter Sutcliffe. de in mei wegens moord op der tien vrouwen tot levenslange ge vangenisstraf veroordeelde "Yorkshire Ripper", heefl zijn verdediger opgedragen tegen het hoger beroep aan te teke- ondanks de uitspraak van de rechtbank nog steeds van me ning dat hij verminderd toereke ningsvatbaar was toen hij de moorden vanaf 1975 pleegde. Het hoger beroep moet binnen de komende tien dagen worden aangetekend. Intussen is George Oldfield, de rechercheur die de jacht van vijf jaar op de Ripper leidde, overgeplaatst en heeft lichter werkgckregi n De officiéle reden is Oldfields ge zondheid, maar collega's zyn van mening dat hij tot zondebok is gemaakt na kritiekin de pers op het rechercheurs werk in dc zaak Oldfield, die er 35 jaar politiewerk op heeft zitten, zal zich in het ver volg bezighouden met het ver keer, politiehonden, kikvors mannen en fotografie m West Yorkshire. Het hoofd van de politie in Old fields district, Ronald Gregory, zei dat er geen sprake was van verlies aan vertrouwen in de man, maar eer. collega zei dat Oldfield "bitter teleurgesteld"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17