Einde van ploeg Post in zicht... i7 Vrij-uit Jd Van Hanegem enUtrecht uiteen Sponsor stopt V.d. Velde en Maas in beroep Straks ook play-off's waterpolo- competie A WOENSDAG 10 JUNI 1981 SPORT PAGINA 13 door Ruud Paauw Een "oud- en niet onbekend voetballer in Leiden zich be dienend van het pseudoniem "De Opmerker", heeft on langs een gestencilde brief ge stuurd aan de club- en jeugd- besturen van alle Leidse voet balverenigingen om "wat za ken aan de kaak te stellen die onze amateursport toch echt naar de bliksem helpen". In die brief beticht hij UVS van ronselpraktijken onder jeugdspelers van andere ver enigingen in Leiden en omge ving. "Een ten hemel schreiende zaak" noemt hij het. Ook mij zond hij zo'n stencil, met een begeleidend briefje om de door hem genoemde ge vallen maar eens uit te plui zen dan zou ik heel wat te we ten komen. Nu verdwijnen anonieme brie ven bij mij doorgaans de prullebak in. Iemand moet maar met naam en adres staan voor zijn woorden en als hij dat niet wil dan doet hij er het beste aan zijn mond te houden. Maar "Opmerker" heeft zijn stuk aan dlie Leidse clubs gericht daarmee het ge vaarlijke roddelcircuit in werking stellend) en hij kon digt in zijn stencil tevens aan elk kwartaal met een verhaal over louche praktijken van amateurclubs te zullen ko men. Er staat ons dus wellicht nog het een en ander te wach ten. Voordat de sfeer tussen de Leidse voetoaiveremgin- gen daardoor nog verder) verslechtert, leek het mij goed eerst het waarheidsgehalte van "Opmerkers" mededelin gen te toetsen. "Hersenspoeling" Uit de door "Opmerker" be schreven ronselpraktijken heb ik de meest schrijnende er uit gelicht: een 17-jarige jeugdspeler van Lugdunum met name genoemdhad "een dusdanige hersenspoe ling" gehad van vier be stuursleden van UVS (twee met name genoemd) "dat de zejongen volkomen overstuur thuiskwam". Nou, erger kan het niet. Eerst maar eens met UVS-voor- zitter Piet Kruit gebeld of hij van deze zaak afwist. Dat bleek het geval te zijn. Tussen hem en Lugdunum-voorzitter Phil Verstraaten was daar over contact geweest. "Ik heb Verstraaten precies gezegd wat er is voorgevallen. Die jeugdspeler heeft via een tus senpersoon zich met ons in verbinding gesteld en niet an dersom. Er is vriendelijk met hem gesproken en zeker niet met de overschrijvingsformu lieren meteen op tafel. Dat is niet de manier waarop wij werken. Zo lang ik voorzitter van UVS ben geweest, is er door UVS niet geronseld. Ik betreur het zeer dat ik mij nu moet verdedigen tegen dit soort xruilspuiterij en dan nog wel van iemand die te laf is om zijn naam te noemen". Een krachtige verklaring, zij het slechts één kant van de zaak. Piet Kruit ken ik als een aardige, betrouwbare man, maar zijn ivoord is niet heilig en zijn club evenmin. Misschien gebeuren er wel dingen bij UVS waarvan hij gewoon geen wéét heeft. Het klinkt lelijk, maar een jour nalist moet in zaken als deze wantrouwend staan ten op zichte van iedereen en alles. Daarom contact gezocht met Lugdunum-voorzitter Ver straaten. Die deed nogal moeilijk. Hij vond het wel "een grove beschuldiging" je gens UVS, maar wilde verder geen commentaar geven. Op mijn vraag of hij de zaak met de betrokken jeugdspeler had opgenomen, antwoordde Ver straaten bevestigend, maar het resultaat van dat gesprek wilde hij niet prijsgeven. "Maar waarom wilt u dat niet? Iets is waar of niet waar. Daarover behoeft toch niet ge heimzinnig te worden ge daan?" Verstraaten: "Nee, ik vertel u dat niet. Het is een interne zaak. Als de opwinding hier over gezakt is, moet de Con tactcommissie van Leidse Voetbalverenigingen" zich maar eens in alle rust over de ronselpraktijken buigen. Daar is die CCLV een heel ge schikt lichaam voor". Dat laatste betwijfel ik ten zeer ste, maar goed. Via Lugdunum-secretaris Doove heb ik mij daarna in verbinding gesteld met de Piet Kruit jeugdspeler zelf. Hij bleek niet thuis. Zijn moeder legde echter deze recht-toe-recht- aan verklaring af: "Mijn zoon heeft zélf contact met UVS gezocht omdat hij daar graag wilde gaan voetballen. Het gesprek is naar mijn we ten plezierig geweest. Hij kwam tenminste goed ge mutst terug. Alle verhalen over overstuur-thuiskomen zijn geruchten die nergens op slaan". Ik heb dus gedaan wat "opmer ker" vroeg en de gegevens die hij verstrekte onderzocht, al thans het meest onthutsende geval dat hij te bieden had. Er blijft geen spaan van heel. "Opmerker" (vermoedelijk ver bonden aan Leidse Boys: dat valt uit één der passages in de brief op te maken) doet er daarom goed aan dit soort geschrijf te staken. Een club van onfatsoenlijke praktij ken betichten en zelf de fat soensregels niet in acht ne men (door anoniem te blij ven) is al bedenkelijk, als de geproduceerde gegevens dan ook nog eens niet deugen wordt het wel heel treungjes. "Opmerker" merkt vooralsnog niets op, hij lastert alleen Windmolens Met dit alles wil ik zeker niet zeggen dat er rond de over schrijvingen van (jeugd)spe- lers in Leiden en omstreken nooit iets aan de hand is. Ha- ,ha, kom nu, ik ben niet naief We voetballen in Nederland ruim een eeuw en van het be gin af hebben mannetjes van de ene club gelonkt naar het talent van de andere. Het is misschien niet elegant, maar zo gaat het in de voetballerij. Dat is niet tegen te gaan. Wie het probeert, bevecht wind molens. Als dat hele proces in de ama teursport maar niet gepaard gaat met geldgeschuif, "her senspoelingen" en "overstuur thuiskomen" dan moeten we ons daarbij maar neerleggen. De filosofie die Piet Kruit er in dit verband op na houdt, lijkt mij wel verstandig: "Goeie spelers die bij ons willen voet ballen zijn van harte welkom. Als we van iemand weten dat hij bij zijn club weg wil, ne men we soms zelf contact met hem op. Aan de andere kant: spelers die bij óns weg willen, leggen we ook niets in de weg. Als je bij een andere club ge lukkiger denkt te zijn, moet je dat doen. In Leiden en daar buiten wemelt het tian de spe lers die ootf UVS-er zijn ge weest. Ik heb me nooit afge vraagd of het rond die over schrijvingen altijd wel eerlijk is toegegaan. Het heeft ook geen zin". Aandewiel De afgelopen weken/maanden viel er een aardig potje touw trekken gade te slaan om de Katwijke voetballer Huug Aandewiel. (Zijn vader heb ik nog in het eerste van Quick Boys meegemaakt: op zo'n moment merk je hoe snel de jaren zijn vervlogen in de wind). De jonge Aandewiel. onmisken baar een talent. iToetbalt voor Quick Boys, maar werkte voor een Rijnsburgse bloe men firma. Van Rijnsburgse zijde is het nodige onderno men om hem in dit dorp niet alleen te laten werken maar ook te laten voetballen. Verder hadden ook betaalde clubs als DS'70 en Telstar be langstelling voor de jonge Huug. Er waren dus nogal wat klanten voor de snoek, om het eens in visserstermen te zeggen. Maar tn Katwijk hield men een scherp oogje in het zeil. In het meinummer van het club blad van Quick Boys wordt nu opgelucht gemeld dat men de slag gewonnen heeft. Aan dewiel blijft niet alleen spelen in Katwijk, hij gaat er ook werken op het kantoor van een vishandel. Hij blijft "ge zellig bij zijn vrienden en zijn eigen club", schrijft het club blad welgemoed. En nu maar kijken hoe de vlag er volgend jaar ix>orslaat Mooie gek Op de ix>orpagina t«an het Haarlems Dagblad trof tk za terdag dit hoogst ivrmakeltj- ke berichtje: "De Olympische Spelen voor 1988 moeten tn Zandvoort worden gehouden Dit is de wens ran de Cana dese zakenman Michael J Hordo. De eigenaar van het Zandvoortse Bouwes-com plex. die zich onlangs ontpop te als beheerder van het Zandvoortse race-circuit. Volgens Hordo heeft Zand voort voldoende "natuurlijke eigenschappen" om de Spelen te huisvesten". Een mooie gek, die Canadees. Heeft de ftree meest opvallen de vermakelijkheden van een badplaatsje tn handen en denkt nu dat hij heel de sport wereld kan ontvangen. Atle tiek zeker in hel stadion van Zand voortmeeuwen, zwem men in de zee en dat Olym pisch Dorp voor 10.000 man poten we wel effe tussen de duinpannen Omdat er voor de plaats waar de Spelen georganiseerd moe ten worden nog geen duidelij ke voorkeur is, heeft de Cana dees alvast "het hoofd tn de ring gegooid", zo lees ik ver der. Ach, misschien houden ze dat Canadese hoofd daar wel voorgoed. ï&iu - Willem van Hanegem, "De Kromme", blijft niet voor het Utrechtse voet bal behouden. Ook met hulp van derden kan niet aan de eisen van de routinier worden voldaan. UTRECHT (GPD) - De 37-jarige Willem van Hanegem speelt het laatste seizoen van zijn indrukwekkende voetbalcarrière niet in Utrecht. Het bestuur van FC Utrecht en de vandaag met Excelsior naar Japan ver trekkende Van Hanegem hebben gisteren tweemaal om de onderhandelingstafel gezeten, maar het verschil tus sen vraag en aanbod bleef te ver uiteenliggen, waarop is besloten definitief uit elkaar te gaan. AMSTERDAM (GPD) Het staat vast dat aan het einde van dit seizoen de Raleigh-wielerploeg ophoudt te be staan. De hoofddirectie van deze Engelse firma nam het besluit dat zij in 1982 niet zelfstandig doorgaat. Zij is nu op zoek naar een plaats als co-sponsor. Dit standpunt betekent het einde van de meest succesvolle profwieler ploeg uit de jaren zeventig, want zoals de zaken er thans voorstaan zullen de 16 renners niet samen blijven, maar valt de groep uiteen. De Kromme, die na zijn Velox- en Xerxes-DHC-periode jaren bij Feyenoord voetbalde, maar met ruzie uit Rotterdam-Zuid naar AZ'67 vertrok, kon vorig seizoen bij FC Utrecht worden ingelijfd dank zij de steun van derden. De ex-vice-voorzitter Arno van den Heuvel speelde daarin een rol, evenals Van Hanegems direc teurschap van het Haagse tennis park De Bataaf. Ook nu waren derden bereid Van Hanegem te betalen, maar dat bleek ten slotte niet toereikend te zijn ten op zichte van de eisen van de speler. Voorzitter Kees Werkhoven: „Zo als vele clubs hebben wij finan cieel gezien geen florissant jaar achter de rug. Uit eigen midde len kunnen we Van Hanegem on mogelijk betalen, willen we in de komende jaren niet met een on verantwoord groot gat in de be groting blijven zitten. De steun van derden was er ook nu wel, maar alles bijeen onvoldoende om aan Van Hanegems eisen te voldoen. Daarom is er nu defini tief een streep gezet onder de plannen om hem in het laatste voetbaljaar aan Utrecht te bin den". Trainer Han Berger werd overval len door de mededeling. „Ik ben er weken zeker van geweest dat Van Hanegem bij ons zou blij ven. Hij wilde zijn loopbaan in Utrecht afsluiten, heeft dat mij diverse malen verzekerd, maar er is een kink in de kabel gekomen, waarvan ik ons bestuur aller minst de schuld geef. Dat heeft er alles aan gedaan om na het vertrek van Joop Wildbret in elk geval Leo van Veen en Van Ha negem te behouden. Ik blijf ho pen op een nieuwe opening, maar zie het somber in. Ik weet dat er geen geld is, maar ten be hoeve van de verdere ontplooi ing van diverse jonge spelers, had ik Van Hanegem nog graag een jaar behouden. Nu moet ik maar zien hoe ik het evenwicht in het elftal op een andere ma nier herstel". Naast veteraan Leo van Veen, die voor drie jaar bijtekende en na afloop daarvan minimaal twee jaar assistent-trainer wordt, wordt er nog onderhandeld met Willy Carbo, Ton du Chatinier, de aan FC Den Bosch verhuurde Bert Gozems en Ben Rietveld, die op dezelfde basis bij De Graafschap speelt. Han Berger wil Gozems in elk geval terugha len naar Utrecht. Officieel maakte Raleigh het nieuws nog niet bekend, maar in tern wordt er al gewerkt aan een alternatief. Terwijl ploegleider Peter Post verkondigt dat het voortbestaan van zijn equipe nauw samenhangt met de afloop van het conflict met de bedrijfs vereniging, heeft de directie van uit Notthingham naar de Duitse wielergroep Capri-Sonne een brief gestuurd die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat. „Raleigh", aldus Capri-Sonne- ploegleider Walter Godefroot, „schrijft daarin dat het niet lan ger doorgaat op de huidige basis en men vraagt ons om samen te gaan werken". Bij de Duitse sponsor is intussen, in Heidel- berg, vergaderd over dat aanbod, „maar", aldus Godefroot, „er viel geen beslissing omdat we nog twee van dergelijke verzoeken hebben. We gaan ze eens rustig vergelijken". Behalve de levering van al het ma teriaal bood de Engelse sponsor ook aan om drie voor volgend jaar reeds gecontracteerde ren ners mee te brengen: Jan Raas, Johan van de Velde en Ludo Peeters. Over de rest van de ploeg wordt niet gesproken en ook de naam van Peter Post zit niet in de aanbieding vervat. Humeur Dat feit duidt op een ontbinding van de ploeg, welke dreiging een belangrijke bijdrage geleverd moet hebben aan het tijdens de d'Auphiné Libéré zo opvallend gedaalde humeur van Peter Post, die vanaf het begin - nu acht jaar geleden - de Raleighploeg leidde. Bij Capri-Sonne (waarvoor onder andere de Nederlanders Theo de Rooij en Peter Winnen ryden) komt er overigens ook een grote verandering: kopman Daniel Willems heeft laten weten dat hij volgend jaar onder leiding van Lomme Driessens in de ploeg met Freddy Maertens gaat fiet sen. In zijn plaats is meteen al een ander aangetrokken: Gregor Braun, thans werkzaam voor Francesco Moser. Johan van der Velde juichend over de meet in het shirt van de Engelse sponsor. Aan het einde van dit seizoen zal hij dat moeten verruilen voor een ander. Het einde van de Post-ploeg is in zicht. VOERENDAAL (GPD) - De van dopinggebruik beschul digde prof wielrenners Jo Maas en Johan van de Velde hebben besloten in beroep te gaan tegen de uitslag van de contra-expertise ..We zullen alles doen om te bewijzen dat we onschuldig zijn", aldus Jo Maas, die zich evenals Johan van de Velde in zijn c taar zeer terughoudend toont. ,,We zijn ons van geen kwaad bewust", aldus de twee ren ners. Nagenoeg de gehele Raleigh ploeg kwam dit weekeinde, vr de start van een criterium in Voer end aal, bijeen in een Limburgs hotel om alle pro bleempunten door te praten Deze week jfart een gedeelte van de ploeg in de Ronde van Zwitserland en vertrekt een ander gedeelte met Jan Raas in de Midi Libre. Aan de hand van de ervaringen in deze rondes stelt Peter Post eind volgende week zijn ploeg voor de Ronde van Frankrijk CAMOGLI (ANP) - De waterpolo- comniilric van de KNZB heeft bij de clubs een beleidsplan ge deponeerd waarin de huidige competitie-opzet drastische wij zigingen ondergaat De 24 ver enigingen die nu de hoofden eer ste klasse vormen, worden in het voorstel met ingang van het sei zoen 1982/83 verdeeld over dne klassen van acht Nieuw in de opzet is de eredivisie, die samen gesteld wordt aan de hand van de eindstand in de hoofdklasse van het komende seizoen. De eerste acht promoveren automa tisch naar de hoogste categorie. De onderste vier plus de eerste vier van de eerste klasse beman nen de hoofdklasse, het restant blyft normaal eerste klasse. Nieuw is eveneens de invoering van het play-ofT-systeem. In elk van de dne klassen worden de acht clubs na de hele competitie verdeeld in twee groepen van vier De bovenste helft speelt om de titel, de onderste om degrada tie. Voor de eredivisie betekent dit. dat de nummers een tot en met vier stryden om het lands kampioenschap. In de play-ofTs tellen de resultaten uit de com petitie mee Achtergrond voor de plannen vormde de yt-ens van de clubs de play-off s in te voeren en het aan trekkelijker maken van de com petitie voor spelers en publiek. De selectie van het nationale ze vental. bijeen in het Italiaanse Camogli waar in een toernooi ter voorbereiding op het Europees kampioeschap Spanje met 12-8 werd verslagen, onderschrijft die mening. De trainers van de 24 betrokken clubs hebben het beleidsplan met gemengde gevoelens ont vangen Zy onthielden zich voor alsnog van hun definitieve in stemming. Zaterdag komt het plan ter sprake op de jaarlijkse byeenkomst van de 24 clubs in Bunmk. Op de najaarsvergade ring van de KNZB zal het be leidsplan in de vorm van een mo tie tot wyziging van de competi tie-opzet in stemming gebracht worden. Voetbalvereniging R.C.L. vraagt 2e TRAINER voor haar senioren. Sollicitaties te richten aan het Secretariaat, Luyken- dreef 46, Leiderdorp, tel. 890713. ce ze stembiljetten UNA ALLEMAAL TïvitfiF rdod £maa<t EN KLIKT 'S I ÖOE0 naac c au&j/z Roo o'p/£-/vsr OP OHDEPSTE HOKJE (y/rpr 3 VOOP w/vss/v A?, Z7j Ga /ik u£3 Noorr Zo NAAPER-, haar lippen gekeken, MaaP nou je'tzeöt, V# 1530 CAT NIET PRECIES Z£iFD£ Kt£OX AL6 LIPPEN VAN PIOEIE ADèlE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13