'Welzijnsplan oppervlakkig' massa Jongerencentra vrezen bezuinigingen Daklozen- centrum kan er komen Bij twirling altijd blijven glimlachen Ruzie om afmeren boot Mogelijk boycot van verhoging collegegeld Kleine huishoudens in St. Maarten en lege maisonnettes DINSDAG 9 JUNI 1981 Een lesvliegtuig, dat te zien andere toestellen zal krijgen. LEIDEN - De tentoonstelling Airrail in de Lcidse Ton Men- kenhal is wat moeizaam op gang gekomen. Nadat minis ter Tuijnman vrijdagmidag de officiële opening had ver richt. bleven de grote massa's bezoekers aanvankelijk nog weg. Zo was het zaterdag en zondag nog vrij stil in de gro te expositieruimte; gisteren was het echter iets drukker zodat het totaal aantal bezoe kers tot nu toe toch de drie duizend wel benadert. Het wegblijven van de grote drukte is eigenlijk geen ver rassing voor de organisato ren. De tentoonstelling, ge houden ter gelegenheid van de opening van de Schiphol- lijn, heeft namelijk nog twee- eneenhalve maand te gaan. Verwacht wordt dat de be zoekersstroom toeneemt wanneer er straks wat meer "trekkers" op de tentoonstel ling aanwezig zijn. Zo moet het model van de nieu we McDonnell Douglas van Fokker nog in de Menkenhal aankomen. Dit vliegtuig is nu nog te bezichtigen in de Pa- rijse Luchtvaartsalon. Is die gesloten, dan wordt de MDF-100 direct naar Leiden overgebracht. Ook de kinder hoek moet nog worden uitge breid met een zogenaamde moonwalk en verschillende hobbyisten zullen een stand je gaan bemannen in de Ton Menkenhal. Al wel op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn uiter aard de Nederlandse Spoor wegen en de Luchthaven Schiphol, tussen welke door de Schiphollijn een belangrij ke band is ontstaan. Zo laten de NS een stukje spoorlijn op ware grootte zien, met daar achter een levensgrote foto van een trein. Op de spoorlijn een heuse overgang, met slagbomen, bellen en waar- schuwingslichten. In een aparte filmzaal worden de he le dag door films vertoond, onder meer over de werk zaamheden achter de scher men bij de NS en luchtvaart maatschappijen. Schiphol neemt ook een be hoorlijke ruimte in op de ten toonstelling. De luchthaven heeft onder meer een passa- giersbrug, een voertuig van de platformdienst en lichten voor start- en landingsbanen meegenomen. Bovendien is er een lesvliegtuig te zien. ter stuk spoorlijn op ware grootte, voorzien van slagbomen. beschikking gesteld door Aviodome. Het toestel van Fokker wordt daar binnen kort nog bijgezet, wanneer de Panjzenarcn erop zijn uitge keken. Een heel aardig gedeelte van de tentoonstelling wordt in be slag genomen door NZH. In het kader van honderd jaar streekvervoer worden talloze foto's en krantenknipsels geëxposeerd over het streek vervoer per bus in deze regio. Niet weg te denken is daarbij natuurlijk de zogenaamde blauwe tram. die dan ook "li ve" op de tentoonstelling te zien is. Naast de blauwe tram een heel oude bus van de ver voersmaatschappij. In con trast met honderd jaar streek vervoer. dat ver in de ge schiedenis teruggaat, staat de stand van Omega. In deze stand is het heelal in het klein nagemaakt met daarin zwe vend een model-raket. Op de monitor is te zien hoe ruimtevaarders zich in de ruimte redden. Treintje Tenslotte biedt Airrail aan hob byisten en modelbouwers de gelegenheid om de grote maatschappijen in het klein na te doen. Ook de Leidsc musea zijn op de tentoonstel ling vertegenwoordigd met een aantal mini-exposities Gedurende de tweeèneenhal- ve maand dat Airrail draait, njdt er buiten een treintje heen en weer tussen de Men kenhal en Molen de Valk. De tentoonstelling is nog tot 16 augustus te bezichtigen in de ijshal aan de Vondellaan De manifestatie is dagelijks ge opend van tien tot zes uur, op zondagen van twaalf tot zes LEIDEN Het voorontwerp sociaal cultureel plan is bij de drie stedelijk jongerencentra (Stats, Breehuys en LVC) niet in goede aarde gevallen. Het plan is volgens hen veel te oppervlakkig en geeft geen duidelijkheid over het aanpakken van problemen en over toekomstplannen. Bovendien ontbreekt het programma voor het volgend jaar. De jon gerencentra vrezen dat zij er in dat programma, waarin de centen moeten worden verdeeld, zeer bekaaid vanaf zullen komen. Het sociaal cultureel plan is een plan voor vier jaar over welzijns- instellingen zoals het buurt- en clubhuiswerk, het vormings werk, vrouwenemancipatie en recreatie. Zo'n plan is nodig om dat straks de rijksbijdragerege ling in werking treedt. De instel lingen krijgen hun subsidie dan niet meer rechtstreeks van het rijk, maar de gemeente krijgt een pot met geld, die ze dan zelf over de instellingen moet verdelen. Om na te gaan wie hoeveel geld moet krijgen wordt een plan op gesteld voor vier jaren. Het voor ontwerp van dit plan is klaar. De Leidse welzijnsinstellingen kun nen nu op inspraakavonden zeg gen wat zij van de plannen van de gemeente vinden. En dit pakt verre van positief uit. Het plan ligt er wel, maar over het verdelen van geld staat er niets in. Dat zou in het program ma voor 1982 moeten staan, dat in tegenstelling tot het besluit van de gemeenteraad pas in sep tember op tafel ligt. De instellin gen vinden nu dat er, zolang het programma niet klaar is, weinig valt te praten. Zij weten nu nog niet of ze het volgend jaar moe ten bezuinigen en hoeveel. De drie Leidse jongerencentra heb ben een brief aan het college van burgemeester en wethouders ge stuurd om hun afkeuring te laten blijken over het ontbreken van het programma voor 1982. Stedelijk Dat is echter niet het enige wat de stedelijke centra dwars zit. Stats, het Breehuys en het Leids Vrije- tijds Centrum (LVC) zijn drie centra die een stedelijke functie hebben en ieder hun eigen pu bliek. In Stats komen veel bui tenlandse jongeren, in het Bree huys scholieren en in het LVC wat oudere jongeren. In het voor ontwerp worden deze drie echter niet aangemerkt als stedelijke centra, maar genoemd onder het hoofdstuk buurt—en clubhuizen. Over de problematiek die zij alle drie aanpakken wordt weinig ge rept. Omdat de drie stedelijke centra worden beschouwd als clubhui zen voor alleen de binnenstad en omdat de gemeente Leiden maar liefst 12,6 miljoen moet gaan be zuinigen, vrezen de drie centra het ergste. Er moet een miljoen op het buurt- en clubhuiswerk worden bezuinigd en dan wil Leiden bovendien nog de meeste aandacht richten op het buurt huiswerk in de achterstandswij ken. De besturen en stafleden van Stats, Breehuys en LVC zijn nu bang dat de bezuinigingen voor een groot deel voor de reke ning van de drie centra komen. En dan komt volgens hen het be staansrecht van de centra in groot gevaar. Het enige waar bin nen de centra op kan worden be zuinigd is het personeel. En nu is de situatie al zo dat het aanwezi ge personeel de problematiek ternauwernood aankan. Moet er nog meer personeel worden in geleverd, dan moeten een of twee van de centra misschien gaan sluiten, terwijl de derde dan een enorme toeloop van jonge ren krijgt. Om zekerheid te krij gen willen de besturen en stafle den van de centra nu dan ook zo snel mogelijk weten hoe groot de schade is die zij gaan oplopen. Weinig kennis Daarom is er een lijstje van voor stellen opgesteld dat tijdens de inspraakavonden van 25 juni aan de wethouder zal worden over handigd. Zo vinden de centra dat in september niet alleen het pro gramma 1982 moet klaarliggen, maar dat ook de inspraak erover in dezelfde maand moet plaats vinden. De gemeente moet de ge meenteraad en de bevolking in formeren over het belang van de stedelijke centra. Zolang er bij de gemeente zo weinig kennis bestaat over het stedelijk jongen- renwerk, mag ze er ook niet op beknibbelen. De centra stellen dat de gemeente later toch weer zal moeten opdraaien voor de ge volgen die bezuinigingen mët zich meebrengen. Verder zouden er bij de gemeente aandacht moet komen voor de specifieke problemen die jongeren hebben, en hoe die kunnen worden opge lost. De centra op hun beurt willen mee denken over een eventuele reor ganisatie van de stedelijke jonge rencentra. De stafleden zouden best iets voelen voor een geza menlijke organisatie en bestuur van de drie centra. Dit zou tal van financiële en praktische voordelen opleveren. Zo'n reor ganisatie is op korte termijn ech ter niet mogelijk, omdat Stats nu onder het bestuur van het Volks huis valt en het Breehuys onder de Stichting Jeugdhaven. LEIDEN - Het daklozcncentrum kan er komen. De financiering van dit toekomstig complex aan de Rembrandtstraat is rond, nu de onderhandelingen tussen de Stichting Opbouw Onderdak en het ministerie van CRM tot een goed einde zijn gebracht. De verwachting is dat de bouw van het centrum kort na de bouw vakvakantie kan beginnen. Het daklozencentrum zal volgend jaar in gebruik kunnen worden genomen. De Stichting Opbouw Onderdak, die het centrum zal exploiteren, heeft inmiddels een coördinator aangesteld die de da gelijkse leiding op zich zal ne men. Dat is Floor Buschman ge worden. Hij is nu nog werkzaam bij de sociale dienst in Leiden waar hij speciaal is belast met het opvangen van mensen die plotseling op straat komen te staan; bij het daklozencentrum gaat hij dus soortgelijke arbeid verrirhtpn Een tekening van het daklozencentrum dat aan de Rembrandtstraat zal worden gebouwd. Na een "pittige discussie", zoals stichtingsvoorzitter Kamphuis meldt, is het ministerie van CRM bereid gebleken, de kosten van bouw en exploitatie vrijwel ge heel voor zijn rekening te nemen. Dat wil zeggen: de kosten wor den vergoed door middel van de huren, die via de algemene bij standswet worden betaald. De gemeente Leiden zal nog een klein bedrag moeten bijbetalen. Voor een daklozencentrum be staan in Leiden al jaren plannen. Financiële problemen stonden realisering steeds in de weg, ter wijl het ook moeilijk bleek een geschikte plek te vinden, ook al door bezwaren die buurtbewo ners soms maakten. Het gebouw dat nu aan de Rembrandtstraat zal komen (naast de voormalige kerk van het Apostolische Ge nootschap) zal 24 bedden tellen. Er komen zevi werken. Een van de stralende deelneemsters aan de kampioenschappen in de Vijf Meilhal. Op de achtergrond: de jury. LEIDEN - De nationale kam pioenen in de sport twirling zijn weer bekend. In de Leid se Vijf Mcihal werden zater dag de landelijke kampioen schappen gehouden voor de ze jonge en nog vrij onbeken de sport. Maar liefst zestig so listen, duo's en groepen tra den zaterdag aan om beoor deeld te worden door de Amerikaanse jury. De sport twirling houdt het midden tussen majorette en jongleren. Op de maat van de muziek vliegen batons door de lucht en worden als het goed is weer opgevangen, soms achter de rug, onder een opgetrokken been door of na het aantikken van de grond. Maar zelfs de mede dingers naar het nationaal kampioenschap lieten zater dag nog wel eens een stokje vallen. Het devies na zo'n misser luidde echter altyd: moedig doorgaan met een stralende glimlach richting jury. In Nederland beoefenen zo'n 6000 mensen twirling of de verwante sporten strutting en danstwirl. Van hen waren de zestig beste twirlers de af gelopen maanden al geselec teerd voor de kampioen schappen. Na zaterdag mo gen M. Martens uit Oostrum (junior) en M. v.d. Kruit uit Rotterdam (senior) zich de Nederlandse kampioen twir ling nomen. Ook in de onder delen danstwirl cn strutting vielen er twee kampioenen, evenals bij de duo's en groe pen. Los van de kampioen schappen vielen er zaterdag bovendien nog twee trofecs te verdelen. De Starline-tro- ÜN ging naar C Hulshof uit Leidschendam, de Geigertro- fee voor de best ogende groep naar het Rotterdams Twirl Team. Al met al zorgden de kam pioenschappen voor een enerverend dagje in de Vijf Meihal. Met gespannen toe kijkende familie op de tnbu- nes, zenuwachtige kandida ten, een strenge jury, blijd schap om het succes maar ook traantjes bij een magere beoordeling door de gewich tige Amerikaanse juryleden. LEIDEN Het afmeren van een boot was er de oorzaak van dat een Leeuwardenaar gisteravond omstreeks half zeven op de hoek Zijlsingel/Lage Rijndijk ruzie kreeg met een Leidse familie De ruzie ontstond toen de Leeu wardenaar zyn boot wilde afme ren tegen de boot van de Leide- naars Een handgemeen was het gevolg De Leeuwardenaar kreeg volgens de politie een klap met een pikhaak. Hy moest met een wondje aan zijn arm voor onder zoek naar het ziekenhuis worden vervoerd. Kikkerprins De sprookjesfilm "De Kikker prins" wordt morgenmiddag in het K&O gebouw. Oude Vest 45, vertoond. De film, naar een verhaal van de ge broeders Grimm, wordt m het Nederlands gesproken. De voornaamste rollen worden door kinderen gespeeld. Aan vang half drie. De Duivensport (1) Postduivenvereniging Vriendenclub hield met 529 duiven een wedvlucht uit Chantilly Uitslag: 1,8 W v.d. Kooy; 2, 10 M.J. Noordervliet, 3 comb. Bodijn/Rijsbergen, 4 J.van Seggelen5 L. Koop man; 6, 9 T. Houweling; 7 J.L. Wansink. Duivensport (2) P.V. Leiderdorp vloog met 202 duiven uit St. Quentin. Uit slag. 1 J. Knijnenburg; 2 J. van Alphen. 3 J. van Laar. 4. 9, 10 Th. Habraken5 A. Pe tit; 6 A. Hoogervorst; 7 P. Sloos, 8 Zwaan den Oude. Duivensport (3) Met 347 duiven vloog postdui venvereniging De Snelvlieger uit Chantilly. Uitslag 1 gebr. Witteveen; 2, 6 Fokker-Van Ley den. 3 M. de Lange en zn; 4 A Compter; 5 F. Compter; 7 H. Gijsman; 8 J. van Segge len; 9 N. Bink; 10 comb. De gen. Duivensport (4) Postduivenvereniging Het Oos ten boekte met een wedvlucht uit Chantilly de volgende re sultaten. 12. 3. 6 G. Hendrik- se; 4. 5. 10 W van As. 7. 9 A Pracht en zn., 8 B. Juffer- Duivensport (5) De Reisduif vloog met oude dui ven uit Chantilly. Uitslag: 1 N v.d Dop en zn 2 Stnk/V d. Hart; 3, 5 K. v.d. Berg; 4 W. Tolboom; 6 S v.d Hoven; 7, 9, 10 W. Kop. 8 H. Hartevelt. Duivensport (6) Postduivenvereniging Colum- ba was in St. Quentin in con cours. Uitslag 1.2.4. 5. 6. 8 C. v.d Nieuwendijk; 3. 7 H Ket- tenis; 9 T. Platteel, 10 J R. de Jonge. Duivensport (7) LPC hield een wedvlucht uit Chantilly. Uitslag 1, 7 W Schouten. 2 J. Staffelen; 3. 5 P. de Haas; 4 N. de Groot en zn.; 6, 9 W. Siera; 8 A. Singe- ling; 10 W. Onstenk. Duivensport (8) Met 261 duiven vloog p.v. De Rijnklievers uit Chantilly. Uitslag 1. 5 gebr Hooger- vorst. 2. 6. 8. 9. 10 J. Kok. 3. 4. 7 Sj. van Goozen. LEIDEN - Op de verhoging van het collegegeld zal aan de Leidse universiteit mogelijk met een boycotactie worden gereageerd. De Leidse Studentenbond, de Progressieve Partij en de ABOP hebben die plannen gelanceerd. Maar net ais in andere universi teitssteden wordt eerst nagegaan in hoeverre voor een dergelyke actie interesse bestaat. Mocht half augustus blijken dat er te weinig belangstelling voor be staat, dan wordt de actie afgelast. Wic denkt mee te doen moet voor die tijd geen collegegeld be talen. Daaraan zyn geen risico's verbonden, aldus de deelnemers. Donderdag wordt om vier uur in de Filmzaal van het Psycholo gisch Instituut aan de Hooi gracht over de actieplannen ge- sprukrn LEIDEN - Huize St Maarten aan de St. Jacobsgracht gaat mis schien dienen als huisvesting voor een- en tweepersoonshuis houdens Wanneer de gemeente raad het ermee eens is, wil de ge meente het pand kopen en bekij ken of het geschikt is voor ver bouw Van het rijk krijgt de ge meente een subsidie voor de res tauratie van het monumentale pand. Huize St. Maarten diende eerst als opvangcentrum voor jongeren en vrouwen. Zy verhuisden vo rig jaar echter naar het Noordcin- de, zodat het pand op het mo ment geen bestemming meer heeft Hetzelfde geldt voa MB groot aantal maisonnettes aai het Diamantplein cn de Opaal straat Deze woningen staan ai een tyd leeg zonder dat zich et kopers voor aanbieden. De gemeente wil ook deze wonin gen ombouwen tot huisvesting voor een- en twee persoonshuis houdens De raad zou dan echte eerst moeten toestemmen in de aankoop van in totaal zeventien maisonnettes. Vrywel zeker kan Leiden daarna voor de verbouw van zowel Huize St. Maarten als de maisonnettes aanspraak ma ken op de Van Dam-regeling Via deze regeling geert het rijk subsidie aan gemeenten die huis vesting voor kleine huishoudens bevorderen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3