DOSK via de nullijn naar zaterdagtitel HOlen schiet Amsterdam naar Cup Zonder knoest' naar het kampioenschap... Peter Marks opnieuw penalty-specialist "We hebben ons kten inpakken" Superieur Noordwijk Vergeet' te scoren RKC kan zondagtitel bijna niet ontgaan DINSDAG 9 JUNI 1981 PAGINA 23 SPORT ÏPORT SPORT KAMPEN - Omdat de zater- dagtitel als het onbetwiste hoogtepunt werd be schouwd, was het een pretti ge bijkomstigheid dat de Kamper gemeenschap niet één maar twee zondagen de tijd kreeg om bij te komen van het voetbalvertier. Zelfs aanvoerder Henk Albers gooide zaterdag even zijn principes over boord. De 36-jarige libero genoot zicht baar van de champagne. Een alcoholisch drankje dat hij al tijd weigert. „Maar een half bekertje mag bij zo'n gele genheid toch wel?", veront schuldigde Albers zich bij zijn ploeggenoten. Ook de 4500 toeschouwers gooiden zaterdag alle schroom van zich af. „Wier benne maar stomme boertjes. Ha, ha, ha..", werd na afloop in koor van de tribune gezon gen. Een minderwaardig heidscomplex? „Nee", vond trainer Botter. „Dat is die mensen opgedrongen. Dat is een menselijk trekje. Ze zijn hier vreselijk betrokken bij de club en leven zich uit als dat kan". „We hebben laten zien dat wij ook kunnen spelen", pro beerde Albers erkenning af te dwingen. Maar ook hij moest bekennen dat niet de betere individuele klasse van de Noordwijkers, maar het col lectief van DOSK aan de ba sis lag van de titel. DOSK werd in elk geval een „ouderwetse" kampioen. En hoewel er een zekere nostal gische hang naar het voetbal verleden is, is het spijtig te moeten constateren dat niet de kwaliteit, maar de menta liteit als triomfator uit de strijd kwam. De hoofdprijs verhuisde derhalve naar een gemeenschap waar eenvoud de mens nog siert en waar de sfeer ondergeschikt is aan het prestatiegericht denken. Discipline is dan ook een „heilig" woord voor de Kam penaar. Trainer Botter trok daar uiteindelijk zelf zijn con clusies uit. „Ik ben een losse jongen die van een geintje houd. Het bestuur is daar niet gelukkig mee en ook een deel van de spelersgroep heeft moeite met mijn stijl. Ik wil evenwel op mijn manier met prestaties bezig zijn. Omdat ik mijzelf niet kan zijn. stap ik daarom aan het einde van het seizoen op". De met een alpinopet getooide oefenmeester heeft niettemin voor een kleine doorbraak gezorgd. Botter zelf in een in terview in het programma blad: „Op de kampioensre ceptie zei de wethouder van sportzaken van Kampen: 'De Kamper mentaliteit behoeft een knoest, maar het is geble ken dat ook Botters manier van werken kan leiden tot succes".... H.P. KAMPEN - Noordwijk heeft zichzelf verslagen. Onder schatting was volgens de re gerende landskampioen bij de amateurs de reden van het niet prolongeren van de za- terdagtitcl. „We hebben het aan onszelf te danken gehad dat we hebben verloren", al dus Hans Westgeest. „Als je alles op een rijtje zet. hebben wij veel meer kwaliteit. DOSK zou bij ons in de afde ling niet eens bij de eerste twee zijn geëindigd". En dan stamelend „Het is toch onge looflijk dat spelers van 30, 31 en 32 jaar zich zo hebben la ten inpakken. De grootste oorzaak van die nederlaag is dat we zijn wezen kijken bij de beslissingswedstrijd Ben- nekom-DOSK. We dachten toen: 'We hebben een mak kie', maar Noordwijk had thuis DOSK gewoon moeten afbuffelen". En dan het hele seizoen samen vattend: „Eigenlijk lijd je zo toch geen gelukkig leven Vrijdagavond lag ik al om tien uur om mijn bed. Dat is toch ongezond'' Ik ga daarom nu maar eens lekker dronken worden". Ondanks het nodige zelfbeklag gaat de 32-jarige rechtsback (noodgedwongen) evenals zijn overige ploeggenoten nog een jaartje door. „Want ik ben gezakt voor mijn E-di- ploma. Daar hebben ze me gepakt Daarom doe ik elders die cursus over en gooi ik na dat seizoen alles op het trai- nerschap". „Ik heb dit jaar weliswaar ook de nodige moeilijkheden ge had met de opvattingen van Buter, maar als mens is hij een bere-vent. Volgens sei zoen zal ook wel een kwak kchaartjc worden. Ik word 33 jaar en dan ga je toch bepra ten wie je opvolger moet wor den. Als ik aan vormverlies lijd mag Buter mij er uit gaan halen. We moeten er gaan werken dat er meer jongeren in het eerste komen. Die gas ten missen alleen nog de agressie, die de ouderen wel hebben. Daarom alle lof zoals Klaassie Vink tegen DOSK voetbalde. Die jongen heeft er goed aan gedaan door niet te kiezen voor een slaventoe- stand bij een betaalde vereni ging, maar by ons te bleven. Bovendien zit hij toch in een unieke spelersgroep"... KAMPEN Het enige vernieuwende aspect van zaterdag kampioen DOSKampen was dat de ploeg van de schei dende Jaap Botter al vooruit liep op het nieuwe regeer- parool 'inleveren'. Het speloverwicht werd van het be- ginsignaal af al aan Noordwijk gegeven. Trainer Botter verklaarde: „Die 2—1 zege bij Noordwijk had niemand verwacht. We mochten daarom thuis verliezen". De spaarzame keren dat DOSK aan de positieve zin van de nullijn afweek, was de ploeg ook nog dichtbij de ope ningstreffer, die de ontmoeting ditmaal ontbeerde. De enige oorzaak van het missen re gekwelde Noordwijker tracht- van de Noordwijk-trilogie was n!»n' .maar dat de club geen antwoord had vlak achter het DOSK—doel met op de versterkte verdedigingsli nie van DOSK. De noemens waardige pogingen om de zwak ste schakel binnen de DOSK-- formatie (doelman Wim Duive- man) open te breken waren te ge ring. De Kamper sluitpost had in figuurlijke zin de sleutel voor een Noordwijk—succes in han den. Met name in de eerste helft liet hij een zwakke indruk ach ter. Hij vervulde ook een 'voor hoede-functie' wat betreft het inleveren. Praktisch al zijn uit en doeltrappen belandde over de zijlijn of bij Noordwijk. Daarom wreekte de absentie van de geraffineerde Ruud Broring. De geslepen spits is vaak in staat, zeker als Noordwijk pressievoet bal speelt, voor de nodige ver warring te zorgen bij het doel van de tegenstander. En hij weet daar zelf ook vaak gebruik van te maken. De door een beenblessu- i toetertje op de j Duiveman te werken... De honneurs van Broring werden niettemin, vooral in de eerste rondgang, voortreffelijk waarge nomen door Klaas Vink. De B-- junior was zijn bewaker Cor van der Weerd geregeld te slim af, maar zat tevergeefs op het vinkentouw voor een moment van verslapping in de versterkte verdedigingslinie van DOSK. In die achterhoede was andermaal een hoofdrol weggelegd voor aanvoerder Henk Albers. In de eerste helft werden de aanvallen de aspiraties van de 36-jarige li bero overigens goed beteugeld doordat hij weinig mogelijkhe den kreeg om zijn sterke punt (de dieptepass) in de strijd te gooien. De Noordwijk-afweer legde toen de twee Kamper frontsoldaten Henk Nieuwen- huis en Frans Zelle vast in de boeien. Hans Westgeest die aan- Op dat laatste punt gaf ook de regerende landskampioen, die op alle fronten de betere was van de opponent, niet thuis. De afgekeurde treffer van uitblinker Jan—Willem Bogers werd dan ook gretig als excuus aangevoerd. Oe fenmeester Buter: „Want doelpunten zijn in dit soort wedstrijden toch al uiterst zeldzaam". Aan de andere kant had Botter op zijn beurt een strafschop mogen clai men bij een handsbal van Westgeest in de eerste helft. In dat opzicht hielden beide ploegen elkaar dus in het even wicht. gaf toen geen gehoor aan de sa mensteller van het clublied ('Hup DOS. hup DOS het is te ha len; Hup DOS, hup DOS het is te doen. Schiet zuiver tussen de pa len en wordt kampioen') dat on der de 4500 toeschouwers was vespreid Van der Weerd om speelde wél de Noordwijk-doel man, maar mikte van ruim 40 meter afstand te onnauwkeurig en te zacht. Voorts traden Frans van der Veen en Sjaak Sluys een keer ten koste van een boeking (Bij DOSK werd Jan de Lange bekeurd) 'corrigerend' op. Teke nend voor de onmacht van Noordwyk was ten slotte dat Duiveman alleen handelend diende op treden by afstands schoten van Hans Westgeest en John van Dijk. By die laatste keer rolde de bal pas via het li chaam van Duiveman en de paal over de doellijn, waardoor de leus 'DOSKampioen' net niet in gevaar kwam. vankelijk de derde aanvaller zou schaduwen („De eerste tien mi nuten kwam ik te zwemmen, om dat mijn tegenstander terugge trokken speelde"), opereerde daardoor als extra man op het middenveld. In de tweede helft werd zelfs de Jo- ker—tactiek ('alles of niets') door Noordwijk ingezet Vink werd gewisseld door de fysiek sterke re en meer geroutineerde good- old Jaap van Kesteren. Voorts werd een kwartier voor het einde ook nog middenvelder John Ma- nuputty voor een extra-aanval ler (John Marijt) geruild. Achter in werd nóg meer risico geno men, waardoor de passes van DOSK-captain Henk Albers na de rust steeds goed konden aan komen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat de pupillen van Botters de beste scoringsmo- gelijkheden creérden. Uit een pass van Albers werd on der andere Jan van der Weerd een keer voor Dick Dortmundt gemanoeuvreerd. De rechtsback Vorige week kwamen op drie avonden zo'n elfhonderd jeugdi ge Leidenaars naar de Morsch II, om een poging te wagen zich voor de eindstrijd te plaatsen. Een record aantal deelnemers, die zowel letterlijk als figuurlijk voor een knallend sluitstuk van het seizoen zorgden. De 18 beste jongens en 6 beste meisjes zagen elkaar zaterdag in de finale terug. Zij stonden centraal in het feestelijke programma dat Lei den had opgezet. Na hen kwam Theo Koomen, die met een in drukwekkende woordenstroom de honderden toeschouwers op de hoogte hield. En ook Lau van Ravens, oud-topscheidsrechter, die alles in goede banen leidde, 's Ochtends hadden muziek korpsen en majorcttegroepen al de nodige aandacht op zich ge vestigd. De bal waarmee een vierkamp tus sen Leidse prominenten werd gespeeld, werd geschonken aan de Leidse Spurs, het elftal voor geestelijk gehandicapten. De voetbalvereniging Leiden over- DELFT (ANP) - RKC kan na twee wedstrijden het landskampioen schap voetbal bij de zondagama teurs nauwelyks meer ontgaan De ploeg uit Waalwijk boekte de maximale score. De Treffers en DHC moesten in drie duels al twee keer verlies incasseren Gis teren won RKC in Delft met 2-1 van DHC. Een sterk aanvallend ingesteld RKC kwam na ruim een half uur op voorsprong, na dat Bram Rontberg de bal op het middenveld had verspeeld aan Ad van der Wiel. Deze gaf Ad van Bladel een niet te missen kans 0-1. Rontberg maakte in het begin van de tweede helft zijn fout goed door bij een counter de bal langs doelman Huub Brouwers te kop pen. In de wetenschap dat DHC weinig gebaat was bij een gelijk spel. startte de ploeg uit Delft een offensief. Dat had geen resul taat Twee minuten voor tijd be paalde Ad van der Wiel de eind stand op 2-1 voor RKC. Zaterdagavond nam DHL revan che op De Treffers. In de eerste wedstrijd tussen beide ploegen in het kader van de stryd om het Nederlands kampioenschap voor zondagamateurs slaagden de Groesbekers enn DHC op ei gen veld terug te wijzen met 1-0. Zaterdagavond trokken de pupil len van Buus Haak aan het lang ste eind DHC won verdiend en terecht met 2-1. In de 17de mi nuut namen de gasten de leiding vuur Rontberg In het vervolg van het eerste bedryf hield De Treffers de schade beperkt Toen zes minuten na de wisseling de thuisclub naast DHC kwam door een treffer van Grim leken er mo gelijkheden voor de Groesbekers om de winst binnen te halen Maar een fout van doelman Lie- bers stelde Rozema halverwege de tweede helft in staat de win nende treffer in te koppen. De Treffers misten daarna de over tuiging om alsnog een remise te bewerkstelligen. De stand is nu L RKC 2 4 3-1 2. De Treffers 3 2 2 3 3. DHC 3 2 3-4 Onder toeziend ooa van scheidsrechter Lau van Ravens en onder verbale begeleiding van Theo Koomen onderneemt één van de finalisten een poging doelman R0b Boersma te verschalken. Niet bemind bij het DOS Kampen-bestuurwél bij de supporters. Scheidende trainer Jaap Botter op de schouders van enthousiaste fans. Rechts van hem spits Frans Zelle, die er ook zichtbaar van geniet. LEIDEN - Het predikaat 'penalty specialist' zou Leidenaar Peter Marks echt niet misstaan. Oud- beroepskeeper Rob Boersma kan daar over meepraten. Tij dens de grootse finale van het door de voetbalvereniging Lei den georganiseerde strafschop- pentoernooi moest de ex-Haar lem keeper (thans AFC) viermaal de gang naar het net maken. En dat lukte geen van de overige 17 finalisten zodat de 11-jarige Pe ter Marks zaterdagmiddag voor de tweede maal (eerder won hij in '79) tot penalty-kampioen van Leiden kon worden gekroond. Op gelijke hoogte met hem stond Lonneke Janson. Zij won bij de meisjes. mer was. Viermaal vond hij de juiste richting. De 9-jarige Ron nie de Bruin volgde hem op de voet met drie treffers, terwijl Ale xander Leeflang met twee tref fers derde werd. Lonneke Jan son won bij de meisjes, vóór Cor- rie Arnoldus. handigde hen een cheque ter waarde van driehonderd gulden waarmee zij nieuwe spelmateria len kunnen aanschaffen. Peter Marks liet er in het hoofd nummer van het programma geen twijfel over bestaan wie de beste Leidse strafschoppenne- Ook Klein Zwitserland-hockeyers beste clubteam van Europa BRUSSEL (GPD) - Elsemiek Hillen werd een beetje meegezogen in de feestroes van de Haagse hockeyclub Klein Zwitserland, toen het gistermiddag in Brussel via een 4-0-zege op het Russische Swerdlowsk voor de tweede maal de Europa Cup voor clubteams had veroverd. Hillen, vorig jaar opgestapt bij de Haagse club en overge gaan naar Amsterdam, had er hoogst per soonlijk voor gezorgd dat ook de dames cup in Nederlandse handen bleef, want in tegenstelling tot het oppermachtige Klein Zwitserland, hadden de dames van Am sterdam de grootste moeite om het Schotse Glasgow Western van het lijf te houden. Dat lukte pas na rust toen Elsemiek Hillen zich dank zij haar verfijnde techniek ver boven de medespeelsters verhief en de aan de Cup snuffelende Schotten definitief op de knien bracht: 2-1. Amsterdam, al zesmaal achtereen houdster van de Cup, miste voor het eerst de naar Groningen vertrokken Toos Bax. Haar ver huizing betekende dat de landskampioene van haar cornerspecialiste werd beroofd. De van Bloemendaal gekomen Sandra le Poole nam haar taak op nationaal gebied over, maar toen de spitsspeelster gisteren met een knieblessure uitviel, maakte Else miek Hillen vriend en vijand duidelijk hoe je op een ipet zand bestrooid veld moet om gaan met een bal. Ze stopte de corner zelf en toen ze uit haar actie een strafbal peur de, benutte ze die feilloos, om even later Mirjam Gerritse het winnende doelpunt te laten maken. Coach Hans Jorritsma, die nu vijf Cups bin nen heeft gebracht en volgend seizoen de heren van Kampong gaat trainen, straalde. „Elsemiek Hillen moet je vertrouwen ge ven. In het Nederlands team is er te veel met haar gesold. Ze moest op alle plaatsen spelen behalve op het middenveld Daar is ze op haar best, zoals iedereen heeft kun nen zien". De ex-Haagse beaamde het gre tig: „Ik heb alles aan Hans te danken. Hij heeft mijn zelfvertrouwen opgevyzeld, waardoor ik het gevoel kreeg dat ik ineens alles kon" Hetzelfde gold voor de heren van Klem Zwit serland. die alleen zaterdag in de rats heb ben gezeten tegen het sterke Real Polo uit Barcelona. De 1-1 bleek achteraf toerei kend om op doelsaldo de finale te halen, maar de allcsbeslissende goal tegen gast heer Royal Ukkel viel zondag pas erg laat in de wedstrijd. In de finale kregen de Rus sen van Swerdlovsk een lesje. Vier gave goals kreeg het om de oren. De eindstrijd gaf nog minder problemen dan de scheldende coach Joost Bellaart had verwacht. „We wisten dat het veld een soort veredelde zandbak was. Daarin moet je niet met de bal gaan lopen, maar snel spelen en als het kan met hoge ballen via Ties Kruize". De tactische vondst was op zich geen wonder, maar je moet er wel de spelers voor hebben. KZ heeft die en toen bleek dat Ties Kruize. evenals zyn team ge noten, ruimtedekking kreeg van de wel stickvaste. maar tactisch zwakke Russen, was het hek snel van de dam. Kruize zwiep te de meeste ballen over grote afstand ach ter de defensie De scoop bleek nog in geen enkel Russisch hockeyboek voor te ko men, waardoor Van Grimbergen. Hidde Kraite en Borstlap bijna permanent aan het werk werden gehouden Na veertien minuten leverde dat de eerste korte corner op. Hans Kruize joeg de bal naar de hand van Tim Steens en voordat de Russen begrepen dat een dergelyke actie ook in een zandbak mogelyk is. hoorden ze de bal m I dll I I p- ttVH 'I id Bof I lap profiteerde twee minuten later van een gave actie van Hidde Kruize, waarmee de spanning uit het duel was De Russen ble ken op geen enkel onderdeel in staat de volgens bondscoach Wim van Heumen perfect hockeyspelende tegenstander te benaderen, waardoor het slechts een kwes tie van tyd werd om te zien hoe hoog de score zou oplopen De 19-jange Hidde Kruize, die heeft bedankt voor de nationale selectie omdat hy is gezakt voor zyn eind examen havo, was vaak erg dicht by een doelpunt. Ties Kruize cn Maarten van Grimbergen vonden het na 4-0 welletjes. De vorig jaar aan het Engelse Slough ver speelde Europa Cup was terug in Den Haag

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23