Zorgen over dure dollar Solidariteit moet belofte nog inlossen Schoolstaking in Johannesburg DUIZEND~EN~EEN DAGJE UIT Reagans omstreden kandidaat voor post "mensenrechten" weggestemd Prijs olie gaat extra omhoog "Laat ons niet struikelen" ZATERDAG 6 JUNI 1981 BÜITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON (AFP/UPPGPD) Ernest Lefever heeft gisteren zijn kandidatuur voor het Ameri kaanse onderministerschap voor mensenrechten ingetrokken. Dat gebeurde enkele uren nadat de senaatscommissie voor buiten landse zaken zich tegen zijn kan didatuur had uitgesproken. In een brief aan president Reagan, waarin hij de president vraagt hem niet langer kandidaat te stellen, schrijft Lefever onder meer dat hij zich "verdachtma kingen en karaktermoord" van sommige tegenstanders niet lan ger kan laten welgevallen. Lefe- vers terugtrekken bespaart pre sident Reagan een zwaar gevecht in de voltallige senaat en zelfs een mogelijke nederlaag. Reagan had gistermiddag na de stem ming in de senaatscommissie verklaard Lefever "nog steeds" te steunen. De Amerikaanse se naatscommissie wees Lefever met 13 tegen 4 stemmen af. In de commissie stemden vijf Re publikeinen, onder wie de voor zitter Charles Percy, tegen de omstreden voormalige dominee. Lefevers opvattingen over men senrechten en banden tussen zijn in Washington gevestigde "Ethics and Public Policy Cen tre" en dé firma Nestlé, hebben de nodige deining veroorzaakt. Lefever maakt onderscheid tus sen schending van de rechten van de mens in communistische landen en schending van de mensenrechten in autoritaire maar bevriende staten. Senator Percy motiveerde zijn breuk met de regering over de zaak Lefever door te zeggen dat goedkeuring van diens benoeming "een onge lukkig symbool en signaal voor de rest van de wereld" zou zijn. Hij zei dat Lefever niet de kwali teiten had getoond die nodig zijn voor de uitvoering van stille di plomatie op het terrein van de mensenrechten. Lefever heeft toegegeven dat zijn Ethics and Public Policy Centre vorig jaar een donatie van 25.000 dollar van Nestlé heeft aangenomen. Dat gebeurde op ongeveer hetzelfde ogenblik waarop het Centre een artikel had doen verschijnen met kritiek op een actie voor het boy cotten van Nestlé, omdat de fir ma in landen van de derde we reld babyvoeding aanprees als vervanging van borstvoeding. Lefever sprak tegen dat er enig verband was tussen donatie en artikel. De VS hebben onlangs als enige te gengestemd toen de Wereldge zondheidsorganisatie het ge bruik van deze melkpoeder aan banden wilde leggen. Dit stukje "Reagan-beleid" heeft toen ook tot grote verontwaardiging in een belangrijk deel van de Ame rikaanse volksvertegenwoordi ging aanleiding gegeven. Zowel de leider van de Republikeinse meerderheid, Howard Baker, als de Republikeinse voorzitter van r buitenlandse zaken. Percy, hadden president Reagan bij herhaling gewaar schuwd dat voor Lefeveis aan stelling geen meerderheid kon worden gevonden. Het Witte Huis sloeg evenwel alle waar schuwingen in de wind en zei "geen centimeter" van zijn oor spronkelijke voornemens te wil len afwijken In de voltallige se naat had Lefever wellicht op een kleine meerderheid kunnen re kenen. maar de Democraten dreigden met een z.g. "filibus ter". een onstuitbare redevoering waarbij een senator zo lang aan het woord blijft dat hij slechts met zestig procent van de stem men tot zwijgen kan worden ge bracht. Die stemmen had Baker niet. maar Reagan bleef stug vol houden. Gesterkt door een onge kende populariteit, door een reeks van politieke triomfen bij de begrotingsdebatten en met de aura van martelaarschap na de aanslag op zijn leven, heeft Rea gan vermoedelijk gedacht dat men hem op het beslissende mo ment niet zou weerstreven. AMSTERDAM (ANP) Vrijwel overal ter wereld begint men zich in financiële kringen zorgen te maken over de gevolgen van de voortdurende koersstijging van de dol lar. Ook gisteren kwam er gedurende het grootste deel van de dag geen einde aan de opmars van het Ameri kaanse geld. Pas tegen het slot vun de handel op de wisselmarkten in West-Euro pa zorgden dekkingsaankopen met het oog op het lange pink- sterweekeinde voor een reactie. Gisteren moest vooral de Franse frank het ontgelden. Mede door de afneming van het vertrouwen in de Franse munt als gevolg van het aantreden van de socialisti sche regering van premier Mit terrand steeg de dollar tot 5,7490 frank. Dat is het hoogste peil sinds 1958, het jaar waarin een nieuwe frank werd uitgegeven die honderd oude waard was. Ook tegenover de lire en het pond sterling boekte het Ameri kaanse geld veel winst. Somber Allerwegen begint men uitdruk king te geven aan een groeiende bezorgdheid over de economi sche gevolgen van de steeds duurder wordende Amerikaanse valuta, die nog altijd de voor naamste munt is voor de verre kening van internationale goede rentransacties. Vooral doordat in dollars moet worden betaald voor de olie uit de OPEC-landen beginnen de vooruitzichten voor de ontwikkeling van de beta lingsbalans van de meeste olie- importerende landen er somber uit te zien. Zowel uit Japan als West-Europa wordt er bij de Amerikaanse au toriteiten op aangedrongen nu eindelijk eens wat tegen de bui tensporig hoge rentevoet in de Verenigde Staten te onderne men. Er worden al geruime tijd grote bedragen in yens en Euro pese valuta's in dollars omgezet omdat er bij Amerikaanse ban ken meer dan twintig procent rente voor kan worden gemaakt. In West-Duitsland kan men hooguit twaalf procent krijgen en in andere Europese landen is het al niet veel beter. Veel hoop op een gunstige reactie uit Washington is er niet want de regering-Reagan- is vastbesloten de strijd tegen de inflatie voort te zetten door een beleid van krap geld, ook al gaat dat ten koste van de werkgelegenheid. In de VS lijkt men de inflatie nu rede lijk in bedwang te krijgen maar heeft men er blijkbaar geen oog voor dat een beleid dat de dollar steeds duurder maakt de inflatie in andere delen van de wereld opjaagt. Paul Volcker, de voor zitter van het bestuur van de Amerikaanse centrale bank, ver klaarde zijn beleid gisteren op een bankiersvergadering in Lau sanne met de woorden: "Ik denk dat we moeten doen wat we moe ten doen". Euthanasie in Noorwegen TRONDHEIM (UPI) - De directeur van een verpleeghuis in het Noorse Trondheim is gearres teerd omdat men hem verdenkt van het doden van 19 bejaarden. Dit heeft de politie van de haven stad meegedeeld. De 44-jarige Arnfin Nessett, die als ex-verpleger vier jaar directeur van het tehuis was voor de poli tie hem in maart arresteerde, heeft tot nu toe bekend actieve euthanasie te hebben toegepast op 17 bewoners. Hij maakte ge bruik van curare, een middel dat in kleine doses gebruikt wordt om patiënten voor een operatie te verdoven. Het toedienen van het middel aan mensen was volgens de directeur gerechtvaardigd omdat hij hen zo uit hun lijden verloste. Opslag LONDEN (AFP) - Het Britse La gerhuis heeft gisteren zijn goe- keuring gehecht aan een jaar- weddeverhoging van zijn leden van 2.200 pond sterling (ruim 11.000 gulden) of ongeveer 18 procent. Na een debat van drie uur verwierp een kamermeerderheid een voor stel van socialistische afgevaar digden om de verhoging te be perken tot 800 pond sterling per jaar. Een socialistisch lagerhuislid zei dat de Britse ambtenaren - die al sinds 9 maart actie voeren om een bepaald percentage aan loonsverhoging te krijgen - "woedend" zijn over de salaris verhoging die de kamerleden zichzelf hebben gegeven. Politie pakt jongeren op JOHANNESBURG (AP) - Met ge weren en gasmaskers uitgeruste soldaten hebben gisteren in Jo hannesburg een deel van de kleurlingenwijk Westbury om singeld terwijl de Zuidafrikaanse rellenpolitie de huizen door zocht, honderden jongeren op pakte en in vrachtwagens afvoer de. Dit heeft het dagblad de Jo hannesburg Star bekendge maakt. Brigadier Kruger, politiecommis saris voor Witwatersrand, ver klaarde dat de huiszoeking be doeld is om de belangrijkste fi guren uit het scholierenprotest van de afgelopen twee dagen te vinden. "De jongeren worden opgepakt en naar de politiebureaus gebracht voor ondervragingen", aldus Kruger. ADVERTENTIE .MADURODAM IN DEN HAAG, SCHEVENINGEN EN KIJKDUIN IS ALTIJD WAT TE DOEN! *6 en 7 juni: INTERNATIONAAL TURNGALA op de boulevard in Scheveningen met demonstraties lange mat, tafelspringen, jazz-gymnastiek; beide dagen 14-17 uur. 8 t/m 13 juni: SPAANSE WEEK IN KIJKDUIN. Stands en kraampjes met specialiteiten uit de Spaanse keuken, begeleid door muziek en dans door Los Embajadores. *13 en 14 juni: BRABANTSE FOLKLORE, liedjeszangers, ambachten, schuttersgilde, volksdansers, en vendelzwaaiers in Scheveningen. en anders: 'N HELE DAG PLEZIER IN DUINRELL WASSENAAR: minimaal entree (6,-) maximaal plezier voor jong en oud. 33 GRATIS ATTRAKTIES! En op 13 JUNI NATIONAAL POPPEN-EN BERENFESTIVAL IN DUINRELL! TflCF* Inlichtingen: VVV Den Haag/Scheveningen. tel. 070 - 546200 2L v-i. 1 - JE MET NS DAGTOCHT NR. 19 EN 51 o£eJdwu>egüi e^qen u ul. MET Dl KLEUREN Uil HE GELE DOOSJE Naar verluidt zou de zoekactie van de politie naar de leiders van de protesten, ook gericht zijn op het opsporen van wapens en benzi nebommen door middel van grondige huiszoekingen Dominee Begbie, een predikant uit Westbury, verklaarde naar aan leiding van de politieactie. "Ik geloof dat de politie nu de oorlog aan onze gemeenschap heeft ver klaard". Sinds de onlusten woensdag be gonnen, zijn ongeveer 100 scho lieren in hechtenis genomen maar inmiddels weer vrijgelaten. Tegen de helft van hen is een aanklacht ingediend wegens overtreding van de wet op sa menscholingen. Het scholierenprotest was gericht op de vrijlating van Aziz Jardine. een jongerenleider die vorige weck door de politie was opge pakt nadat hij opgeroepen had tot een boycot van de feestelijk heden rond het 20-jarig bestaan van Zuid-Afrika als republiek. Volgens het Zuidafrikaanse pers bureau Sapa was gisteren onge veer de helft van de leerlingen op kleurlingenscholen in West-Jo hannesburg afwezig uit protest tegen de acties van de politie. Eerste tweeling via reageerbuis in Australië MELBOURNE (Reuter) - In het Queen-Victonaziekenhuis van Melbourne in Australië is 's we relds eerste reageerbuistweeling geboren. In een korte medede ling van de directie van het zie kenhuis stond dat artsen kort te voren de bevalling van de twee ling - een jongen en een meisje waren gaan opwekken De moeder was in de 37ste week van haar zwangerschap. De verlos sing stond onder leiding van dr. Peter Renou, het hoofd van de verloskundige afdeling van het ziekenhuis Hoe de moeder heet werd niet on middellijk gezegd, maar artsen zeiden wel dat zij 31 jaar was en al acht jaar vergeefs op een baby had gewacht 's Werelds eerste reageerbuisbaby was Louis Brown, in juli 1978 ge boren in Engeland. Eerste rea geerbuisbaby in het Queen-Vic toriaziekenhuis van Melbourne was een andere Brown, Candice, geboren in juni van het vorig jaar. BONN De stad Norlheim in Nedersaksen (W.Dldis als ge volg van rampzalige overstro mingen die het nooroosten van de bondsrepubliek troffen van de buitenwereld afgesneden. Vrijwel alle toegangswegen tot de stad met haar 33.000 inwo ners staan nog onder hoog wa ter. De inwoners van Northeim waar twee rivieren samen stromen, zijn geevacueerd of naar hoger gelegen verdiepin gen verhuisd. Pogingen om een dijkbreuk in Northeim te voor komen mislukten en tonnen wa ter en puin stortten zich op een stadswijk. Er zijn één dode en een gewonde. Het water, vernie- lender dan in 35 jaar het geval is geweest, beweegt zich noord waarts, naar de streek van Hannover. Tass vertoornd over vrijlating WARSCHAU (ANP, UPI) - De vier leiders van een Poolse oppositie groep zijn gisteren op vrije voe ten gekomen. Een woordvoerder van enige tientallen hongersta kers deelde mee. dat men blijft vasten tot de autoriteiten ook twee andere gevangenen op vrije voeten stellen Om half vier verlieten één voor één vier dissidenten de Rakowiecka- gevangenis in Warschau. Zij had den daar - zonder dat er een pro ces tegen hen gehouden is vast gezeten sinds december vorig jaar. Het gaat om Leszek Moczulski (een jurist van 50) die geldt als de lei der van de KPN, de bond die streeft naar een onafhankelijk Polen, Romuald Szeretiew (een jurist van 35), Tadeusz Stanski (een jurist van 32) en Tadeusz Jandziszak (een historicus van 38). De echtgenote van Moczulski deel de mee. dat zy haar hongersta king - met verscheidene anderen in een metaalgieterij in Katowice - pas opgeefi als ook de broers Kowalczyk vrijkomen. Die zitten een straf van 25 jaar uit, nadat zij in 1972 een school hadden opge blazen. Bij die aanslag raakte niemand gewond. Enkele dagen geleden was een vijf de lid van de KPN. Krzystof Bzdyl, al vrijgekomen. Het tegen de vijf dissidenten geopende on derzoek lijkt echter door te gaan De vrije cakcentrale 'Solidariteit' had bij herhaling aangedrongen op vrijlating van de KPN leden, al is die het met de politieke ideeën van Moczulski c.s. niet eens. Ook de Poolse bisschop pen hidden de autoriteiten ver zocht, de KPN-leden vrij te laten. De vrijlating van Moczulski en de andere kopstukken van de KPN is 'een concessie aan de contra revolutie'. Dit was het commen taar van het Sowjet-pers bureau Tass' op de vrijlating van de dis sidenten. De Franse krant 'Le Monde' noemde de vrijlating op de voorpagina 'een uitdaging aan het adres van Moskou'. "We hebben hier veel te win nen. maar ook te verhezen." Zo luidden de eerste woor den van de Poolse vakbonds leider Lech Walesa nadat hu begin deze week in Genève voet op Zwitserse bodem had gezet om zun debuut te ma ken op het platform waar waarnemers, werkgevers en regeringen onderhandelen over internationale arbeids wetgeving de International Labour Organisation (ILO). Een dooddoener, zo leek het Maar in dit geval was er toch aanleiding voor opperste ver bazing. Wat had Solidariteit dan wel te verliezen? Wat stond Walesa anders te doen dan de roem te inhaleren die hem en zijn onafhankelijke Poolse vakbeweging ten deel viel? Inderdaad: de ontvangst van Solidariteit in Genève leken Walesa's scepsis te gaan lo genstraffen. Toen hij zich dinsdag in het Palais des Na tions vervoegde om de werk nemersvergadering bij te wo nen, werd hij binnengehaald als een held. Onder ovatio neel applaus kon Walesa, de armen geheven, als een triomfator het vrijheidsteken maken. Zijn handtekening vond gretig aftrek, evenals de handkus die hy in petto bleek te hebben voor vrou welijke collega's als Shirley Carr ("I'm from Canada"). "We komen hier om te leren, de wereld ons gezicht te tonen en te polsen wat de ILO ons te bieden heeft", verklaarde Walesa tijdens zijn eerste by- eenkomst met de internatio nale pers. en het bed leek ge spreid voor Solidariteit. Wa lesa hoefde maar te kikken en de zo dringend gewenste hulp zou de Benjamin onder de vakbonden in de schoot vallen. Hulp Om die hulp is het Walesa voor al te doen in Genève. Simpe le, praktische hulp die het mogelijk moet maken een vakbond op poten te zetten. Want in een land met grote problemen heeft Solidariteit tot nu toe niet veel meer kun nen doen dan - met succes - te vechten voor de eigen er kenning. Pas nu kunnen Lech Walesa en de zynen aan de slag. Vakbondsverkiezin gen organiseren, een sociaal plan maken, kantoren op- en inrichten. Pas nu kan Solida riteit zich werkelyk gaan in zetten voor verbetering van de vaak erbarmelijke om standigheden van de Poolse arbeider, die nog niet heeft kunnen profiteren van de ontwikkelingen in zyn land. Bij hem, de arbeider, zyn slechts verwachtingen ge wekt. Solidariteit moet nog beginnen met het inlossen van de beloften. Walesa: "Op dit moment zijn wc nog geen professionele vakbond, maar veel meer een sociale organisatie die zich bezig houdt met alle proble men in de Poolse samenle ving. We beginnen nu pas, stapje voor stapje, orde op za ken te stellen." In Genève lykt Walesa aan het juiste adres voor het verkrij gen van de onontbeerlijke hulp. Toch hoeft hij het aan bod geweigerd om weg te zin ken in de overwinningsroes en zich te laten overladen met toezeggingen. Sterker: vanaf het moment van aankomst heeft hy niet an ders gedaan dan om zich heen te steken door in werk nemerskringen voortdurend te benadrukken dat er - bui ten Solidariteit vrijwel geen onafhankelyke vak bond te vinden is in de we reld: in het communistische oosten is de vakbeweging te sterk verweven met de rege ring. in het kapitalistische westen zyn het politieke par tyen of overtuigingen die veelal de dienst uitmaken by de vakbeweging. Geen popu laire praat van Walesa en wat hy dan ook vreest te verlie zen in Genève is de sympa thie. "Men zou ons wel eens niet seneus kunnen nemen", zo realiseert Walesa zich Imago j byna denken dat Wa r op uit is de sympathie van de bondgenoten van So lidariteit te verspelen. Maar zo is het niet. Waar het om gaat is dat Walesa éen ding koste wat het kost wil voor komen: dat Solidariteit z'n imago van volkomen onaf hankelijkheid verliest Wale sa is niet naar Genève geko men om iedereen de les te le zen. Hy deed het toch cn met voorbedachte rade. Uit pure noodzaak. Het laat zich verklaren door de sterke verzuiling van de in ternationale vakbondswe reld. Zo hebben de bonden uit communistische landen zich georganiseerd in het We reld Vak Verbond (WW), ter wijl de niet-chnstelyke bon den uit de "westerse" wereld zijn gebundeld in het Inter nationaal Verbond van Vnje Vakverenigingen (IVW). Het WW is communistisch; het IVW anti-communis tisch. Bij geen van deze organisaties kan Solidariteit zich aanslui ten zonder zich verdacht te maken het zou zelfs de dood steek betekenen voor een on gebonden Poolse vakbond in een communistische land. Solidariteit kan haar recht op onaftiankelyk voortbestaan alleen behouden indien vol strekt duidelijk blijft dat zij geen politiek instrument is. maar alleen een pure, uit noodzaak geboren belangen organisatie. "Regeringen moeten regeren en vakbonden moeten de be langen van de arbeiders be hartigen". is de stelregel van Walesa, die zich daarmee meteen een standaardant- woord heeft verschaft op tal van vragen. Gevraagd naar de ontwikkelin gen binnen de Poolse com munistische party, die toch nauw samenhangen met het succes van Solidariteit, ant woordt Walesa dat het hier gaat om een interne party kwestie die Solidariteit niet aangaat. Gevraagd naar de mogelijkhe den tot het aanknopen van banden met Frankrijk dat in Francois Mitterrand een so cialistische president heeft gekregen, antwoordt Walesa dat Mitterrand geen vakbond vertegenwoordigt. Kerk Maar hoezeer Lech Walesa de onafhankelijke status van So lidariteit ook beschermt, ook deze Poolse vakbeweging kan geen volstrekte ongebon denheid pretenderen. Daar voor zyn de banden met de katholieke kerk in Polen te nauw. Aandoenlijk detail in dit verband Walesa presen teert zich in Geneve met een sticker van de Heilige maagd Maria op zyn revers Walesa erkent de belangrijke rol van de kerk by de ontwik kelingen in Polen Het over lijden van kardinaal Wyszms- ki ("een grote nationale auto nteit, ook op sociaal gebied") bestempelt hy als "een groot verlies". Politieke onafhankelykheid en krachtige steun van de kerk. Dat zyn de pylers waarop So lidariteit zich hoopt te hand haven als onafhankelyke vakbond in het oostblok. Een brede achterban alleen is niet toereikend. Hoe kwetsbaar de positie van Solidariteit is, bleek toen een vermoeide en nerveuze Lech Walesa de verzamelde pers in Genève om krediet vroeg "Solidariteit is nog maar een kind dat net heeft leren pra ten en nauwelijks kan lopen. Probeer ons niet nu al te la ten struikelen WIM FORTUYN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9