(HSBB Werpmolens met steeds meer tierlantijntjes Dammen Oplossing ZATERDAG 6 JUNI 1981 PAGINA 31 De hengelsportwinkeliers zitten weer midden in de drukste weken van het jaar. Want sportvissers heb ben nog altijd de vreemde eigenschap om het me rendeel van de nieuwe materialen aan te schaffen z? rond de opening van het nieuwe seizoen. Gek eigenlijk, want het is dan zo razend druk in de meeste zaken, dat de winkelier over de minste tijd beschikt om de hengelaar nu eens uitvoerig in te lichten over de mogelijkheden. Zoals vrijwel etyte sportvisser ook tot de laatste weken van de gesloten tijd wacht om zijn molen de noodzakelijke onderhouds- en reparatie- beurt te geven. Om u toch op de hoogte te brengen van nieuwtjes op de materialen- markt geef ik u de komende weken in een aantal overzicn- ten wat de verschillende pro ducenten en importeurs voor u beschikbaar hebben. Vandaag extra aandacht voor de molen en de reel. De tijd dat deze handige hulp bij het vissen was uitgevoerd in stemmig zwart met een enkel zilverkleurig versierseltje is voorgoed voorbij. Vrijwel el ke producent heeft tegen woordig wel een serie voorra dig in een volledige goud- of zilverkleurige uitvoering. Niet dat het iets met de kwa liteit van de molen te maken heeft, maar het publiek blijkt er nu eenmaal gevoelig voor te zijn. jaar met zo'n tien en in enkele gevallen zelfs twintig procent; in prijs zijn gestegen. Slechts een enkele importeur heeft de "oude prijzen" kunnen handhaven. Het is overigens zaak dat u de prijzen links en rechts eens vergelijkt. In de officiële catalogi vindt u meestal slechts de advies prijs, die aanmerkelijk hoger ligt dan de bedragen waar voor u een molen in de win kel kunt kopen. Voordat ik u enkele nieuwe ty pen noem: nog één raadge ving. Informeer steeds bij de aanschaf van een molen of er reserve-onderdelen beschik baar zijn wanneer er iets stuk gaat. Een molen kan nog zo goed zijn, de levensduur staat of valt met het verkrijgbaar zijn van vervangen onderde len. Want ook aan de beste molen gaat wel eens iets ka* pot. Kleuriger Net zoals de zwarte hengel op het ogenblik erg "in" is. Om dat daarmee de indruk wordt gewekt dat het wel eens een hele dure "carbon-hengel" zou kunnen zijn. De ontwik keling naar wat kleuriger en fleuriger uitvoeringen is met kracht ingezet door de Japan ners. Aanvankelijk kwamen uit het land van de rijzende zon vrijwel uitsluitend ba zaarmolentjes, maar langza merhand verbeterde de kwa liteit. De vaak traditionele Europese merken zijn wat de vormge ving en uitmonstering be treft, later wat schoorvoetend gevolgd. Slechts merken van grote naam hebben tot dus ver weerstand kunnen bie den aan het uiterlijk vertoon. Een trend die ook bij steeds meer molens terug te vinden is, vormt de zogenaamde overkappende spoel. De bre de spoelrand valt over het spoelhuis. In tegenstelling tot de meeste conventionele modellen, waarbij de spoel binnen het spoelhuis valt. Het nadeel van dit laatste sys teem is dat de lijn bij het op- spoelen nogal eens tussen spoelhuis en werpspoel te recht komt, waardoor de lijn wordt beschadigd. De over kappende spoel bestrijdt dat euvel. Er zijn zelfs molenfa brikanten die menen het ei van Columbus te hebben ge vonden. DAM bijvoorbeeld heeft patent aangevraagd op de zogenaamde "petticoat-ze kering", waarbij het verward raken van de lijn tussen spoelhuis en werpspoel niet langer mogelijk zou zijn. Gesloten spoel Een geregeld terugkerend fe nomeen zijn ook die molen die zijn uitgerust met een vol ledig gesloten spoel. Er zit dan een soort kapje bovenop de spoel. Eens gepropageerd als het einde op werpmolen- gebied is dit type op het ogenblik kennelijk weer uit de gratie, want in slechts wei nig catalogi is zo'n molen nog terug te vinden. Wat het prijsniveau betreft moet u er rekening mee hou den dat de werpmolens en reels ten opzichte van vorig Klein molentje Albatros, die al enkele jaren met succes de Daiwa Silver- serie brengt, heeft daar voor dit seizoen een nieuwe zeer klein molentje aan toege voegd. Het is speciaal be stemd voor de ultra lichte spinvissenj. Het molentje weegt niet meer dan 145 gram en heeft een inhaalsnel- heid van 42 centimeter. De spoelcapaciteit bedraagt hon derd meter, wanneer er een 18 honderdste lijn op wordt gezet. De adviesprijs be draagt 82,50. Van hetzelfde merk zijn er ook twee nieuwe reels, uitge bracht in de zogenaamde "Millionaire-serie". Ze wor den aanbevolen voor het vis sen met zwaarder kunstaas. Deze baitcastingreels zijn uit gevoerd met twee kogella gers en een fijn instelbare slip. De kleinste uitvoering heeft een gewicht van ruim drie ons en is iets onder de 170 gulden geprijsd. Beginners Een van de nieuwe werpmolens, die is uitgerust met de overkappende spoel. Bovendien is de Viscount ver krijgbaar met een geruisloze slip. De reel kost 125 gulden. Goudkleurig Lankhorst, als importeur van de Ryobi-molens, vestigt dit seizoen vooral de aandacht op de goudkleurige MX-se- rie. Een drietal molentjes met overkappend spoel. De klein ste is een ultralicht spinmo lentje van iets meer dan 200 gram. De vraag is alleen waarom voor dit molentje geen ondiepere spoel is ont worpen. Want een lijncapaci- teit van 250 meter bij een dik te van 20 honderste is me wat teveel van het goede. De wat zwaardere types (256 en 298 gram) zijn voor het vissen met wat grotere spinners en lepels, alsmede voor de grondvisserij. Shakepeare gaat de concurren tie aan met de nieuwe Sigma Supra. Een serie waarin al wat zwaardere molens waren uitgebracht, maar die nu is uitgebreid met een klein mo lentje van even twee ons. De slipafstellingsknop zit bij de ze molen aan de onderzijde. Ook dit molentje heeft een overkappende spoel. De prijs is aan de pittige kant: 139,-. Voor liefhebbers van het spin nen is er ook nog de Penn Spmfisher. Een high-speed- molentje (inhaalsnelheid 65 centimeter per omwenteling) dat te koop is voor ƒ120,-. De zelfde prijs die u betaalt voor een nieuw molentje van ABU, de Cardinal 52. Het ge wicht is ruim 300 gram. Tenslotte kan ik u nog de terug keer van de Crack-molen melden. Terug van wegge weest, maar nog altijd in het traditionele groene kleurtje. Een molentje dat weliswaar geen sieraad voor het oog is, maar door vele hengelaars als een onverwoestbaar stukje hengelgereedschap wordt ge- BRAM VAN LEEUWEN DAM richt zich met de Clipper- serie vooral op de beginnen de sportvissers. Een viertal eenvoudige molentjes met een snel verwisselbare spoel. De slip kan worden ingesteld met een knop achterop het molenhuis. De overslag van de beugel kan zowel automa tisch als met de hand gebeu ren. De kleinste kost dertig^ gulden, de wat grotere ruim vier tientjes en de grootste 60,25. Voor de wat gevorderde: lees meer eisende, hengelaar is er bij DAM ook nog een serie nieuwe molentjes in de Quick Finessa-reeks. Op deze molens is de eerder genoem de petticoat-zekering toege past. Verder heeft men bij de ze molen de keus tussen een anti-retour met of zónder ra tel. De gewichten van de mo lentjes lopen op van 325 tot 480 gram. Hardy, in Nederland op de markt gebracht via Heron Hengelsport, is er met de ge heel nieuwe uitvoering van de bekende Viscount-reel. Hij is lichter in gewicht dan vroeger door de toepassing van een nieuwe metaallege ring. Horizontaal 1. sluitmiddel; 6. kranig-sièrk- stevig; 11. grondsoort; 12. vochtig; 14. koordans; 16. insekteneter; 18. bijbels fi guur; 20. hoogtemerk; 22 schaakterm; 23. lusthof; 25. belemmering; 26. deel v. d. mond; 27. gedraaid oog aan b.v. touw; 28. traag-lang- zaam; 30. wandversiering; 32. snijwerktuig; 34. reus; 36. voormiddag; 37. rivier in Italië; 39. pier; 40. klein handelaar te water; 41. werkzaam; 43. oude lengte maat; 44. herkauwer; 45. ladder; 47. oesternet; 49. vat; 52. Europeaan; 53. ge vangenis; 55. waterkering; 56. familielid; 58. draagbaar zonnescherm; 61. droogo ven; 63. toegankelijk; 65. mannelijk dier; 66. geroos terd vlees a. e. stokje; 67. plechtige gelofte; 69. soort brood; 70. vroeger; 71. steeds-voortdurend; 72. boom. Vertikaal 2. ovenkrabber; 3. teer-dun; 4. nummer (afk.); 5. gereed- klaar zitten; 7. leraar (afk.); 8. boom; 9. inwendig or gaan; 10. water in Utrecht; 12. dwaas-zot; 13. oude doek; 15. bergweide; 17. grasperk; 18. vierhandig zoogdier; 19. Afrikaanse ri vier; 21. elk: 23. kern; 24. soezerig; 28. niet mooi; 29. uithangteken; 30. mugge- larve; 31. verspieder; 32. soort kers; 33. leed-ver driet; 35. voertuig; 36. En gels bier; 38. gewicht; 39. bron; 42. ruim voldoende; 46. vóór ieder ander; 48. grap; 50. openlijk huldebe toon, 51. soort rasp, ijzerbe werking; 54. recht stuk v. e. vaart; 55 droog; 56. vrou welijk dier; 57 gemalen graan; 59. mannelijk dier; 60. wijnsoort; 61. natuur- karaktcr; 62. ogenblik; 64. keurig; 66. vreemde munt; 68. deel v. h. been; 70. voed sel. De prijs van 25,- werd toege kend aan A. Bertholée, Prin ses Irenelaan 6, 2341 TS Oegstgeest. De prijs wordt de winnaar toegezonden. Oplos singen met vermelding "Kruiswoordraadsel" voor donderdag op briefkaart of enveloppe zenden aan Redactie Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, 2311 BG Lei den. Jan Timman kwam in het twin tigste en laatste IBM-schaak- toernooi uitstekend voor de dag. De N«ierlander komt op eigen bodem meestal maar matig uit de verf, maar dit maal leverde hy één van de beste, zo niet de beste, presta ties uit zyn carrière af Tim man won het Amsterdamse- evenement met een score van 7Vs uit 11, waarmee hy we reldkampioen Anatoli Kar- pov en L^jos Portisch, ook geen kleine jongen, een half punt voorbleef. Na een vlotte start speelde Timman voor zijn doen opvallend sober tjes. Begrypelyk, want mede daardoor glipte de eindzege hem nu eens niet door de vin gers. Van beslissende beteke nis was de confrontatie met Karpov. Met een overwin ning zou de Rus zich in deze voorlaatste ronde immers als nog van de toernooizege ver zekeren. Het werd een treffen van hoog niveau, waarin de Rus met een stukoffer alles op alles zette om orde op za ken in de ranglijst te stellen. door Ruud Dobbelaar Wit Karpov (Rusland) Zwart Timman (Nederland) 1 Pgl-13 Pg8-f6. 2 c2 c4. b7b6. 3 g2 g3; Lc8-b7. 4 Lfl-g2; g7-g6 Tim- man probeert met een dubbcl- fianchetto al te theoretische vaar wateren te omzeilen 5 d2-d4. c7- c5, 6 0-0. Het optisch aantrekkelij ke d4-d5 faalt op b7-b5. 6 Lf8- g7. 7 Pbl-c3, Pf6-e4. 8 Pc3xPe4. Lb7xe4, 9 d4-d5; 0-0, 10 Lg2-h3. Le4xf3. Deze ruil is voor zwart ge dwongen daar anders zijn loper op de tocht komt te staan 11 e2x- f3. e7-e5. 12 f2-f4 Een pionofTer van Karpov. Het idee van de witte strategie is afkomstig van de Joe goslavische grootmeester Saho- vic. De wereldkampioen is échter de eerste die het in de praktijk uitvoert 13 Lclxf4; Lg7xb2. 14 Tal-bl; Lb2-f6. 15 Ddl-a4. d7-d6. 16 Tbl-b3. h7-h5 Timman poogt allerleerst de witte lopers van hun activiteiten te beroven. 17 Tfl-el. g7-g5. 18 Tb3-e3!. Karpov offert koelbloedig een vol stuk. iets dat hij een paar zetten eerder al inge calculeerd zal hebben. 18 Lf4-d2 levert na g5-g4 immers uitste kend spel voor Timman op. 18 g5xLf4, 19 Te3-e8, b7-b5' Het eni ge Had Timman hét alternatie! Dd8-c7 gespeeld dan ruilt wit de torens en slaat vervolgens met Tel-e8 schaak en Da4-dl keihard toe. Het is de vraag of Karpov de ze zet bil de planning van zgn stukoffer gezien heeft. Timman blijkt in ieder geval voldoende te genspel te behouden 20 Da4xb5, Dc8-b6. 21 TeSxTfB schaak. Kg8xfB. 22 Tel-e8 schaak; KfB g7. 23 g3xf4 Noodzakelijk want an ders wordt «Je zwarte pion erg sterk op (3 geposteerd 23 Db6xb5. Het alternatief Lf5-d8 biedt wit na dameruil goed spel 24 c4xDb5. LP6-c3 De opmars c5- c4 neutraliseert wit onmidddel- lijk met Te8-el. Te8-c8 faalt ech ter op Pd7' en zwart behoudt zijn stuk. c q wandelt met zijn pion naar promotie 25 Lh3 fl. Lc3-a5. 26 Tc8-c8. Kg7-flS. 27 Kgl-g2. KfB- e7. 28 Kg2-(3. La5-d8. 29 a2 a4. a7- a6 Om de omklemming te kun nen overleven moest Timman de ze breekzet plegen, anders zou hy door de witte pionnenopmars he lemaal in de tang komen Met zijn koningswandel dreigt hu nu zelf zyn ingesloten stukken te hulp te heeft echter ook niets beters meer, met als gevolg remise door zettenherhaling 31.... Kd7-e7, 32 Lh3-fl; Ke7-d7 remise. De laatste jaren timmert de KNDB, de Nederlandse Dambond, nogal aan de weg. Dat betreft dan vaak de jeugd. Vroeger kende men slechts junioren en senioren. Voor de junioren werd wei nig tot niets gedaan. Zij moesten gewoon met toer nooien voor de oudere dam mers meedoen. In het laatste decennium kwam men tot de conclusie dat een opdeling van de jongeren in aspirant en junior verstandig was. Bovendien kwamen al lerlei trainingen van de grond en de laatste jaren werden re gelmatig kampioenschappen voor beide groepen georgani seerd. Een gunstige ontwik keling. Nog gunstiger was de reactie van een aantal verenigingen. Via schooldamtoernooien meestal lagere scholen gre pen deze damclubs hun kans. Een nadeel bleek echter de zeer jeugdige leeftijd van de dammertjes. De KNDB moest weer reorganiseren: een pupillen-klasse werd in gevoerd. naast de reeds be staande aspirant- en junior- groepen. Tevens besloot de door Ronald van Egmond Dambond naast de jeugdlei dersopleidingen een dam- leerboek voor de beginnende dammerftjes) uit te geven. De start van een ambitieus plan om zo te selecteren voor de ^districts-, provinciale en lan delijke training. Want via een examen kunnen de begin ners een diploma behalen: het randschijfdiploma. Hier na is het mogelijk een schijf diploma te behalen om dan via het kroon schijfdiploma het uiteindelijke doel. het damdiploma te verkrijgen. Alleen geslaagden komen in aanmerking voor een of an dere training. damdagen etc. Jammer ge noeg komen de laatste twee door de ietwat stugge mede werking van de verenigingen minder goed van de grond. Misschien dat dit stukje daar wat aan kan doen. Eerder heb ik het randschijfdi ploma genoemd. Omdat de Leidse diplomaconsul Jan Fase nog niet zo lang geleden op myn club zo'n examen af nam. ben ik in de gelegen heid u een opgave uit dat exa men voor te leggen. Zie dia gram. De vraag luidt: "Hoe wint wit?". Ziet u de oplos sing'» De meeste pupillen draaien daar hun hand met voor om. In district beschikken we over een bijzonder actieve jeugdleider - Rinus Krom hout voor de ingewyden die nogal wat van stal heeft gehaald. Hy heeft zich vooral op de pupillen gestort: een sneldam- en damkampioen schap, een clubviertallen- competitie, clubtoernooien. Het Volmac damesteam heeft in Londen een serie' oefen wedstrijden tegen de sterke Engelse dames met 86-72 winnend afgesloten. Een knappe prestatie van Marijke v.d. Pas, Elly Schippers. Pe tra Kaas, Bep Vriend. Elisa beth van Ettinger, Wil Berg- sma. Marijke van Mechelen en Laura v.d. Brom, want Eu ropees kampioen Engeland speelde wel degelijk in de sterkste opstelling. De Engelse pers uitte zien be paald lovend: "Nederland be schikt over sterke jonge speelsters die. met wat meer ervaring, in de toekomst heel hoge ogen zullen gooien" In de Engelse pers kreeg vooral dit spel grote aandacht: AB6 O V98 O 64 H10982 9872 105 O A6 HB5432 O H8532 O AB107 V6 3 HV43 O 107 O V9 AH754 Zuid, niemand. Via Zuid 1 Ru (NZ spelen sterke klaveren), pas. noord 1 SA. oost Ha zuid 3 KI, allen pas, bereikten v.d. Pas-Schippers een gun stig eindcontract, gegeven dat O W zelfs 4 Ha kunn. n maken. Ha A. harten voor de boer en Ru A werd gevolgd door Ha H. Zuid gooide de verliezende ruiten af. maar een vierde harten deed west's KI V promoveren tot de downslag. Er werden in dit spel twee fou ten gemaakt. Zuid kan Ha H troeven met het aas. KI H spelen en vervolgens de ver liezende ruiten van tafel kwyt op de vierde schoppen.^ Oost kan dit weer voorkomen door niet Ru A maar Ru B te spelen. De volgende slag is voor Ru A. en nu harten na doet het contract met zeker heid sneuvelen. Er is veertien dagen geleden, by het verschijnen van de PTT-herdenkingszegels nog al wat verwarring ontstaan rond het velletje, dat toen eveneens uitkwam. Uit tal van delen van het land kwa men berichten dat een storm loop op de loketten ervoor had gezorgd, dat het velletje binnen een uur was uitver kocht. In sommige publika- ties daaromtrent konden we daarby ook nog lezen dat "deze velletjes een grote fila telistische waarde zullen kry- gen". Er was en er is echter nauwe lijks iets aan de hand Door enkele moeilykheden by het drukken van het velletje kon de PTT de dagen rond de ve- schyningsdatum de postkan toren onvoldoende bevoorra den. waardoor er op VW I plaatsen snel "nee" moest worden verkocht. Deze druk technische moeilijkheden waren echter snel verholpen en voor de komende maan den zullen er dan ook vel letjes voldoende zyn. Temeer daar de oplage, die overigens deze keer van tevoren niet bekend is gemaakt, bepaald niet klein zal worden Desgevraagd verklaarde men namelyk van PTT-zyde dat cr (nu al) iets meer van zyn ge drukt dan van de velletjes kinderzegels Als men nu weet dat er van de velletjes kinderzegels 1979 ruim 4.8 mihoen zyn verkocht (de ver kochte aantallen van de vel letjes 1980 zyn nog niet be kendgemaakt) dan kunnen we de oplage van het PTT vellede toch zeker op 5.5 mil joen schatten En dat is be paald met weinig. We schreven net "nu al meer gedrukt". Wat let de PTT. als de vraag aanhoudt, de druk persen nog eens in beweging te zetten. Niets immers Om te beginnen is de oplage niet bekendgemaakt, waardoor er van tevoren geen limiet is ge steld en verder dragen de los se zegels (die zyn er ook nog) en het velletje een semi per manent karakter Voor dit ka rakter heeft de PTT gekozen, om de dne PTT jubilea, die op verschillende tijdstippen in het jaar vallen, te overkoe pelen. Tot slot willen we nog even te rugkomen om de volgens sommigen "grote filatelisti sche waarde" die het velletje zou krijgen Dat lykt ons te enen male uitgesloten. Daar voor wordt de oplage veel te groot In de NVPH-catalogus zal het de komende jaren dan ook voor niet veel meer geno teerd staan dan twee keer de nominale waarde.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 31