Gat in markt groot genoeg voor Viditel? Proeftermijn loopt nog, maar Viditel gaat door ZATERDAG 6 JUNI 1981 EXTRA PAGINA 26 Tekst: Miep de Graaft Foto: Dirk Ketting De proeftermijn van een jaar is nog net niet verstreken. Maar nu al staat vast dat Viditel de bel gaat luiden voor het nieuwe informatietijdperk dat zijn intrede doet. Of, om de woorden van staatssecretaris Neelie Smit-Kroes aan te halen: vraag is niet óf Viditel doorgaat - maar hóe. De PTT heeft niet voor niets een slordige vijftig miljoen gestoken in het systeem waarbij in de com puter opgeslagen informatie op het (aangepaste) tv- scherm verschijnt. Een 'gemak' dat tot het einde van de proef (augustus) nog grotendeels is voorbehouden aan 3000 proefperso nen, maar na die tijd de gemiddelde huiskamer moet veroveren. De PTT helpt mee. Deze maand begint hij met een groot scheepse reclame campagne om Vi ditel méér bekend heid te geven. Want hoewel uit onderzoeken blijkt dat maar liefst 46 procent van de Ne derlandse bevol king bij het woord Viditel een lichtje opgaat is het feno meen nog lang Maar wachten is nu het wachtwoord. Voor de schaarse klanten, die het aantal leveran ciers en de hoe veelheid informa tie nog veel te be perkt achten. Voor de leveranciers, die niet zo hard hollen voor het in vullen van bestel de beeldpagina's omdat het handje vol Viditel-bezit- ters commercieel niet interessant is. Een vicieuze cir kel. geen begrip in bre de kring. Logisch ook, nie mand zat echt op Viditel te wachten. Viditel wordt definitief. Noch de resultaten van de proef, noch het advies van de spe ciale interdepartementale stuurgroep of het parlement zelf doen in dezen nog ter za ke. Goed, de proefperiode duurt nog voort tot en met volgende maand. Maar de klok nu nog terugdraaien zou onverantwoord zijn, vindt de staatssecretaris voor verkeer en waterstaat. En PTT-direc- teur Leenman is het hart grondig met haar eens. Want Viditel moet voor de PTT als beheerder van de centrale computers) met informatie én als leverancier van het 'wegennet' ervan brood op de plank brengen. En in een jaar tijd zijn er al ettelijke miljoe nen in het electronische in formatiesysteem gestopt. Al met al redenen genoeg om niet aan een weg terug te den ken. We zullen er mee moeten leren leven. Want het kan nog vijf jaar duren (denkt voorzit ter prof. dr. G. Zoutendijk, voorzitter van de stuurgroep) maar dan zal de massa toch vertrouwd zijn geraakt met Viditel (Al wil hij nog niet zo ver gaan met het doorvoeren ervan als in Frankrijk, waar een soortgelijk informatie systeem op den duur zelfs het telefoonboek gaat vervangen. Om de mensen maar te ver plichten afnemers van de in formatielij n-via-tv te worden. Een kennismaking met Viditel is dus geen overbodige luxe. Bijna de helft van de Neder landse bevolking heeft wat Viditel betreft de klok horen luiden. Maar of die klepel nou Viditel, Viewdata of Te letekst heet is het merendeel niet duidelijk. Teletekst Dat terwijl Viditel en Teletekst nauweliiks overeenkomsten hebben. Afgezien van het feit dat beide systemen de moge lijkheid in zich hebben om in computers opgeslagen infor matie via electronische weg op een tv-scherm te doen ver schijnen. Teletekst werkt uit sluitend door de ether, via het scherm dus. De tekstpa gina's van het door de NOS uitgevoerde project worden op dezelfde wijze doorge seind als de normale pro gramma's. Het service-verle nende Teletekst is bedoeld om programma's te onderti telen en is daarom beperkt van inhoud en opslagmoge lijkheden. Groot voordeel van Teletekst is vooralsnog dat het een vrij goedkoop sy- teem is. Een tv-toestel met een teletekst-aansluitmoge- lijkheid is ongeveer driehon derd gulden duurder dan een normale kleuren-tv. De infor matie zelf wordt verzorgd door de NOS die de kosten weer op de omroepbijdrage verhaalt. Viditel, oorspronkelijk een vin ding uit Engeland waar het onder de merknaam Prestel wordt uitgebracht, heeft veel meer mogelijkheden. De be zitter van een speciaal tv-toe stel belt via een aparte tele foon de centrale PTT-compu- ter. Is de verbinding tot stand gebracht dan verschijnen via de modem, het vertaalappa- raatje bij de telefoon, letters en tekens op het tv-toestel. De klant moet vervolgens gaan doorkiezen, Viditel werkt via de zg. boomstruc tuur, om aan de door hem ge wenste informatie te komen. Een lijvig 'telefoon'boek ver meldt welke leveranciers met welke informatie in de com puter zitten. Beurskoersen, het laatste ANP-nieuws, de prijzen van de auto's, het weerbericht: je kunt het zo gek niet bedenken of het is te vinden. Mits de gebruiker maar lang genoeg 'doorbla dert'. Én mits de leverancier na zijn aanmelding de moeite heeft genomen de beeldpagi na's daadwerkelijk in te vul len. Want daaraan schort het nog. Een bron van irritatie vormt de mededeling van een bedrijf of instelling na veel gezoek van de klant 'dat de dienst binnenkort begint.' De PTT beseft dat ook en stuurt luie leveranciers wel aanmaningen en dreigbrie ven, maar tot levering ver plichten kan zij hen niet. Sommige bedrijven hebben zich destijds haastig aange meld bij Viditel, bang om de ze gloednieuwe boot te mis sen, maar hebben nog geen idee wat voor informatie ze erin moeten stoppen. Plaats vervangend projectleider Vi ditel bij de PTT, de heer Trommelen gelooft dat een aantal leveranciers Viditel nog te veel als een proef be schouwt. "En dat is een slechte zaak. Daardoor vullen ze de beeldpagina's niet of gedeeltelijk in, of bieden ze achterhaalde informatie. Nee, dat is geen reclame voor Viditel. We moeten er con stant op aandringen dat ze ac tuele informatie geven of dat ze überhaupt die pagina's vullen. Maar al te somber moet u het niet zien; de mees te informatie-leveranciers willen het heus wel goed doen. Daarmee zijn ze zelf per slot van rekening het meest gebaat." Trommelen steekt niet onder stoelen of banken dat het de PTT ernst is met Viditel. Ook hij gelooft heilig in het feno meen. Bovendien: niet alleen de PTT zelf, ook de leveran ciers hebben er al heel wat geld in gestoken. Viditel be tekent werkgelegenheid voor PTT-ers die door de steeds verder gaande perfectione ring het telefoonnet geen werk hebben. "En waarom zou de PTT geen winst mo gen maken?" vraagt hij zich af. "We zitten nog steeds in de rode cijfers. De staat legt er nü nog geld bij. Hoe meer we onszelf kunnen bedrui pen, hoe beter dat toch voor de belastingbetaler is?" Trommelen legt uit: de tele foonlijn van een willekeurige abonnee kan veel intensiever worden gebruikt dan nu het geval is. Gemiddeld wordt de telefoon slechts een kwartier per dag echt gebruikt. Zonde van de lijnen, die per aanslui ting een dikke vierduizend gulden kosten. "Voordat je dat geld eruit hebt via een abonnement..." In de lucht hangt de vage belofte dat de telefoontarieven goedkoper Meter tikt Logischerwijs spuit Viditel zelf de laatste cijfers over aan tallen gebruikers en leveran ciers. Momenteel -maar dat kan volgende week zijn ver anderd- laat een beeldpagina zien dat er 3503 gebruikers zijn. Daarvan zijn er 2838 daadwerkelijk op Viditel aan- gesloten. Er zijn 188 zelfstan dige informatieleveranciers (banken, verzekeringsmaat schappijen, stichtingen, post orderbedrijven, fabrieken etc.). Vierhonderd zitten er 'onder paraplu', dat wil zeg gen dat men via een concern beeldpagina's koopt. Die le veranciers doen niet recht streeks zaken met de PTT om de eenvoudige reden dat zij daarvoor te klein zijn. De pa raplu-organisatie fungeert als groothandel en voert de beeldjes van haar 'huurders' zelf in. Goedkoop is het allemaal niet In de eerste plaats moet de gebruiker een Viditelont- vang-tv bezitten en die kost bijna vierduizend gulden. Fa brikanten hebben evenwel toegezegd die prijs te laten drukken, maar dan nog zijn met de aanschaf enkele dui zenden guldens gemoeid. Vanaf augustus kost het en tree de aspirant-leverancier 10.000 gulden plus honderd gulden voor ieder aan te schaffen beeldje. Daar staat een zekere bron van inkom sten tegenover. De meeste beeldpagina's zijn tot dusver nog gratis te raadplegen. In de toekomst zal de klant per pagina een bedragje betalen, variërend van 0 tot 99 cent. In de rechter bovenhoek van el ke pagina zal het betreffende bedrag staan vermeld. De computer registreert wat er wordt bekeken en betaalt de opbrengst door aan de leve rancier, na aftrek van een ze ker percentage. Dan is er na tuurlijk de telefoonrekening die gestadig oploopt tijdens het raadplegen van Viditel. De hele wereld binnen draai- bereik - maar de meter tikt natuurlijk wel dooF Vertrossing De vertrossing heeft ook bij dit gloednieuwe medium al toe geslagen. De Vidipress, een tijdschrift voor leveran ciers en gebruikers van data, meldt in elk n een top-twintig van mi raadpleegde bestanden Nummer 1 staat de Postgiro- RPS, gevolgd door de PTT- post. Een goede derde (vorige nummer tweede) is Ad Latjes, de touroperator die zoveel moppen en spelletjes in' zijn pagina's stopt. Niet voor niets overigens. Nu al vraagt Latjes enkele centen per spelletjes-pagina. Maar daarvoor kan de klant dan zeeslagje spelen, proberen om schepen cq vliegtuigen tot zinken dan wel tot neer storten te brengen. Actief communiceren met Viditel kan ook op andere manieren Het is nu al mogelijk een be stelling te doen bij een post orderbedrijf per Viditel - zij het op beperkte schaal. Het tweerichtingverkeer staat nog in de kinderschoenen, maar de mogelijkheden zijn onbeperkt. Trommelen daarover "Het klinkt allemaal wat science fictionachtig - maar denk eens aan de ontwikkeling van de huiscomputers. Die is on afwendbaar. En als je dat tweerichting-verkeer hebt in gesteld zou je vanuit je huis computer niet alleen de Vidi tel, maar ook andere compu ters die daarmee in verbin ding staan, kunnen bereiken. Je kiest je eigen programma. Je werkt, je studeert wat je wilt en in plaats van allerlei studieboeken gebruik je beelden uit de computerin Engeland zijn ze daar al heel ver mee En daarnaast in de toekomst moet het mogelijk zijn je bankzaken bijvoor beeld thuis af te wikkelen. De échte huisbankier te spelen. Toekomstblik Even voorbijgaande aan de ge breken en kinderziektes waaraan Viditel voorlopig nog lijdt: moet de consument het op papier vastgelegde maar vast gaan opruimen? Bereikt alle relevante infor matie ons over tien jaar per scherm? Die toekomstblik gaat zelfs de ingewijden van Viditel te ver. De voorzitter van de interde partementale stuurgroep (die juist de maatschappelijke as pecten aan Viditel moet be kijken). prof. Zoutendijk meent dat het Viewdata-sys teem een aanvulling is op het op papier geschreven woord en dat ook blijft "Nee, Vidi tel zal nooit echt de kranten, tijdschriften en boeken gaan vervangen" meent de Oegst- geestenaar. "Maar Viditel kan wel aanvullend werken Er is in onze maatschappij MB verdere groei aan infor matie-behoefte te verwach ten. Wat wel zal verdwijnen is de specifieke informatie. Zo'n Gouden Gids bijvoor beeld. Maar men moet niet vergeten dat het aantal te kens per beeldpagina be perkt is én blijft. Een boek is niet te vervangen. Maar als je snel iets wilt weten dan zoek je het via Viditel op. Dat blijkt ook uit de gemiddelde tijdsduur dat Viditel wordt geraadpleegd: vijftien minu ten." Trommelen is eenzelfde me ning toegedaan: "Nee hoor. ik zie me al lézen op de Vidi tel Maar, zoals gesignaleerd, het is zelfs nog maar de vraag of Vi ditel ooit zo populair wordt dat het systeem vervangend zoü kunnen werken De be langstelling van de zijde van de consument is mondjes maat. Het gebruik van Viditel zal de eerste jaren wel groten deels zakelijk blijven. Of men en masse geïnteresseerd raakt hangt volgens profes sor Zoutendijk af van de be tekenis die Viditel meekrijgt, wordt het een statussym bool? Prof. Zoutendijk: "Het opmer kelijke is dat de aanvragen voor een abonnement op Vi ditel komen uit een groep die je niet zou verwachten. Je zou denken dat de hogere in komens-groep geïnteres seerd is. Maar wat we zien is dat bijvoorbeeld Surinamers graag een abonnement wil len. Als het verschijnsel een maal is ingeburgerd juist in de lagere inkomensgroepen gaat het natuurlijk snel met Viditel. De omstandigheden zijn economisch nu niet gun stig, daarvan hangt een snelle of langzame ontwikkeling ook af. Bedroevend matig is de belang stelling vanuit het parlement voor het electronisch infor matie-systeem, weet profes sor Zoutendijk (hy is zelf eer ste kamerlid voor de WD) te vertellen. "Zowel in de Ka mer als in de CRM-begroting komt Viditel nauwelijks aan bod. De meeste kamerleden zien Viditel als een betrekke lijk onbelangrijke ontwikke ling". Procedure Hoe is de procedure wat Viditel aangaat nu? De proef loopt begin augustus af, maar offi cieel gebeurt er op dat mo ment weinig Wel /al Into markt na 1 augustus komen met de resultaten van een reeks onderzoeken naar soort en de hoeveelheid gebruik van Viditel Medio november komt de PTT met zijn laatste rapport En de stuurgroep zal begin volgend jaar verslag uitbrengen aan het kabinet Voordat dat definitief ja' zegt tegen Viditel schrijven we al weer anderhalf jaar verder, maar dat 'ja' is louter een for maliteit. De opmars is niet meer te stuiten. Vraag blijft is het gat in de markt groot genoeg om Viditel :n kwijt te kunnen?

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25