Ervaring van Russen is niet met Space Shuttle ingehaald Wie de ruimte om de aarde beheerst heeft de macht Ruimtevaart één groot circus in Sowjet-Unie ZATERDAG 6 JUNI 1981 De Russen voeren zeer langdurige vluchten uit naar hun ruimtestation Saljoet-6. Dit ruimte station werd al in 1977 gelanceerd en het func tioneert nog steeds. Volgens een vast pa troon gaat een beman ning van twee kosmo nauten gedurende lan gere tijd in de Saljoet wonen. De kosmonau ten Valeri Riumin en Vladimir Kiakhov ble ven met hun Sojoez-32 175 dagen in de ruimte. Dezelfde Riumin ging, samen met Popov kort daarna voor 185 dagen naar de ruimte. Het was overigens niet de be doeling dat Riumin beide vluchten zou maken. Voor de recordvlucht van 185 dagen was hij lid van de reservebe manning. Kort voor de lance ring viel een kosmonaut we gens een kleine blessure uit. Zeer tegen de gewoonte in werd alleen die ene kosmo naut en niet de hele beman ning vervangen. Zo kon Riu min, met een totaalverblijf van bijna een jaar, een abso luut record in de ruimte ves tigen. Sedert 12 maart 1981 is het ruimtestation Saljoet-6 al bewoond door de kosmonau ten Vladimir Kovalyonok en Viktor Savinykh. Deze twee Russen kregen eer der bezoek van de Sojoez-39 met aan boord de kosmonau ten Jougderdzmidiin Gour- ragteka en V. Janibekov. Ge heel volgens het vaste pa troon verbleven de meeste bezoekers acht dagen in de ruimte en keerden toen terug naar de aarde. Nieuwe Saljoet Al enige tijd worden de geruch ten over een op handen zijn de lancering van een nieuwe Saljoet ruimtestation sterker. Met de lancering van de So joez-40 zijn alle Interkosmos- vluchten afgewerkt. Na de kosmonauten van de acht reeds genoemde landen zul len in de komende jaren ook nog een Fransman en een In diër een vlucht in een Sojoez- capsule maken. Uit India is nog niemand gearriveerd in het kosmonauten-trainings centrum „Sterrenstad" bij Moskou. De vertegenwoordiger van In dia zal dus pas eind 1982 of in 1983 een ruimtereis kunnen ondernemen. De Fransen hebben echter al bijna een jaar twee aspirant-kosmo nauten in Sterrenstad in op leiding. Het is bekend dat één van deze twee Fransen uiter lijk in april 1982, maar waar schijnlijk ook niet veel eer der, een ruimtevlucht zal ma ken. Het is ook bekend dat de Fransman op bezoek zal gaan in het nog te lanceren ruimte station Saljoet-7, omdat daar in enkele Franse experimen ten ondergebracht zullen zijn. Over de Saljoet-6 weten we in tussen vrij veel. Een model op ware grootte van de Sal joet werd in Parijs op de tweejaarlijkse Lucht- en Ruimtevaartsalon van 1979 getoond. Het imponerende model ging daarna naar de permanente ruimtevaartex positie in Moskou. De Saljoet-6 is een zeer ruim la boratorium, de kosmonauten kunnen er met vier man mak kelijk in wonen en werken. In de Saljoet zijn niet alleen de wetenschappelijke instru menten ondergebracht, maar de kosmonauten kunnen er ook een douche nemen, ze kunnen er videobanden voor hun ontspanning bekijken, ze eten er en ze.lezen de post. Tekst: Chriet Titulaer •Ter gelegenheid van elke ruimtevlucht met een inter nationale bemanning geeft Izvestia een extra nummer uit. Dit exemplaar ver scheen na de lancering van de Sojoez-39 en werd zelfs bij de desbetreffende kosmo nauten in de ruimte be zorgd. MOSKOU-Zoals elke avond is het Russische circus in Moskou uitverkocht. Het loopt tegen het einde van de voorstel ling. De lichten gaan uit en in de ruimte zweven ruimtevaarde Helder witte ruimtekostuums lichten op in de nok van de circustent. De spreekstalmeester roept welke bevriende landen er, met hun broe ders uit de Sowjet-Unie, een vlucht in de ruimte hebben gemaakt. Sedert 15 mei, toen de Sojoez-40 met een Rus en een Roemeen aan boord is gelan ceerd, zijn dat acht landen. Een Pool, een Tsjech, een Cubaan, een Hongaar, een Oost-Duitser, een Roemeen, een Bulgaar en een Vietnamees, draaiden in een So- joezcapsule om de aarde. In de nok van de circustent draaien acht jonge Russinnen als levende Spoetniks rond tegen een ach tergrond van sterren. Een feilloze circu sact, die onderstreept welke propagan distische doelen het Interkosmos-pro- gramma dient. Kosmonauten die ongeveer een half jaar in de ruimte verblij ven, krijgen in die tijd af en toe post van de aarde. Be mande Sojoezcapsules, die een standaardbezoek van acht dagen brengen, hebben altijd post van familieleden bij zich. Bij die post bevindt zich ook een extra editie van het blad „Izvestia". Ter gele genheid van iedere Sojoez- vlucht met een internationale bemanning geeft de Izvestia een extra nummer (op mooi papier) uit in een oplage van 200 tot 300 exemplaren. Een paar van deze kranten gaan naar de Saljoet in de ruimte, de rest wordt verdeeld onder kosmonauten in Sterrenstad en onder ruimtevaartautori teiten. Postzegels Postzegels kunnen een werkelijke informatiebron worden over de Russische ruimtevaart. De zegels van de afgelopen jaren vertonen niet alleen de portretten van de eindeloze stroom kosmonau ten die in de ruimte wordt ge stuurd, maar ook vaak heel gedetailleerde opengewerkte tekeningen van de Saljoet of de Sojoezcapsule. Sedert kort heeft Rusland een nieuw type Sojoezcapsule, de Sojoez-T, in gebruik. Deze Sojoez-T biedt plaats aan drie kosmonauten (de oudere So joezcapsules hebben slechts twee plaatsen). Een Russische ruimtetrein be staat meestal uit een aan el kaar gekoppelde Sojoez-Sal- joet-Sojoezcombinatie. Het nieuwe koppelingsmechanis me, dat in de Sojoez-T wordt gebruikt, kan volledig losge nomen worden. De kosmo nauten in de Saljoet-6 deden dai op 12 mei. In de televisie uitzending van 21.00 uur van die dag lieten ze in een recht streekse uitzending uit de ruimte zien hoe ze in de Sal- joet-6 speelden met dit losge schroefde Sojoez-T-koppe- lingsstuk. In plaats van een bemande of onbemande So- joez-capsule wordt er ook bij tijd en wijle een onbemande Progress (Vooruitgang) ruim tecapsule naar de Saljoet ge stuurd. De Progress is een bevoorra dingsschip, dat automatisch kan koppelen met de Saljoet. In de Progress wordt weten schappelijke apparatuur, nieuwe film, voedsel, enzo voorts, vervoerd Een Pro gress zal ook altijd post voor de kosmonauten bij zich heb ben en soms ook andere per soonlijke bagage, waar kos monauten om hebben ge vraagd. Zo is er al eens een bailalaika naar de Saljoet ge bracht voor een kosmonaut die zijn muzikale neigingen niet meer kon onderdrukken. Strikt genomen kan een Pro gress (die veel op een Sojoez lijkt) het middendeel auto matisch laten landen op aar de. Bij de spionagesatellie- ten, die ook op Sojoez-capsu- les lijken, doet Rusland dat. De spionagesatellieten keren met belichte films terug op aarde. De Progress-voertui gen en de onbemande So- joez-capsules verbranden echter meestal bij de terug keer in de aard-atmosfeer, doch zoals gezegd, een terug keer van het middendeel is realiseerbaar. Sterrenstad Al enkele jaren probeer ik toe stemming te krijgen een be zoek te mogen brengen aan Sterrenstad. In feite is Ster renstad een moderne kleine stad op ongeveer 40 kilome ter afstand van Moskou. De stad mag alleen met een doorlaatbewijs van de Russi sche overheid worden be zocht. De bezoekers aan Ster renstad ziet moderne fiatge bouwen waar de militaire kosmonauten en de technici met hun gezinnen wonen. De kosmonauten die niet in mili taire dienst zijn, wonen voor het grootste deel in Moskou zelf, veelal in de buurt van de Mira Prospect (de brede bou levard in het noorden van Moskou, waaraan ook het ruimtevaartmonument en de ruimtevaarttentoosteling en Hotel Kosmos staan). In Sterrenstad staat een fraai ruimtevaartmuseum, een standbeeld voor Joeri Gaga rin en de enige ruimevaart- souvenierwinkel in de Sow- jet-Unie. Het kosmonauten- trainingscentrum is weer een onderdeel van Sterrenstad en dat onderdeel kan alleen be zocht worden als men daar speciaal toestemming voor heeft. De souvenicrwinkel zal wel nooit rijk worden, want bijna niemand krijgt toe stemming om Sterrenstad te betreden. In april van dit jaar kreeg ik of ficieel van de Russische am bassade in Nederland te ho ren dat ik toestemming had Sterrenstad te bezoeken. He laas werd erbij vermeld dat een bezoek in de gevraagde periode (mei 1981) niet moge lijk was. Heel waarschijnlijk is de vlucht van de Sojoez-40 de reden geweest dat een be zoek in mei ongelegen kwam. Sterrenstad was rond de dag van de Sojoez-lancering een verlaten stad vrijwel alle kosmonauten waren op dat moment m Baikonoer om ge tuige te zijn van de lancering. Op Baikonoer werden overi gens helemaal geen bezoe kers toegelaten Alleen de Russische persvertegen woordigers zijn aanwezig bij een lancering en zij zyn ook de enige buitenstaanders die in het vluchtleidingscentrum voor de bemande ruimte vaart in Kalinengrad (ook dicht bij Moskou) mogen ko- Jubileum Op de dag dat de eerste Ameri kaanse Space Shuttle werd gelanceerd, 12 april 1981, was het precies 20 jaar geleden dat Joeri Gagarin als eerste mens een vlucht in de ruimte had gemaakt Rusland, als al tijd erg gevoelig voor herden kingen. heeft ruime aandacht aan dit jubileum geschonken. Mcijoor Joeri Gagann. die in 1967 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. wordt meer dan ooit geeêrd. In Mos kou kreeg hy onlangs een nieuw monument op een hui zenhoog voetstuk. Overal in Rusland kom je Ga- garin-bomen tegen in botani sche tuinen. Vele tuinen zijn naar Gagarin genoemd. Het dorp waar hy werd geboren is bijna een bedevaartsplaats geworden en ieder jaar ver schijnt er wel een postzegel met Gagarin. Ruimtevaart leeft nog steeds in de Sowjet-Unie. Niet alleen in boeken en postzegels, maar ook in wandschilderin gen op vliegvelden, op mun ten. op borden in de gangen van de hotels Zoals flMfd leeft ruimtvaart zelfs in het circus. In het circus van Mos kou is niet alleen de slot act er een van levende satellie ten. Ook het openingsnum mer is op de ruimtevaart geïnspireerd. Er worden dan levende Spoetniks naar de nok van de tent geschoten. Maar de echte lanceringen gaan door. De Sowjet-Unie heeft een ervaring in de ruimte op gebouwd, die niet met een paar Space Shuttle-vluchten wordt ingehaald. "Met de succesvolle lancering van de Space Shuttle (ruim teveer of ruimtependel) Co lumbia, heeft Amerika dui delijk gemaakt dat het zijn positie als grootmacht ook in dc ruimte wil waarma ken. Dc rol die de ruimte speelt in de machtsstrijd tussen Oost en West is be paald niet gering. Rond de aarde cirkelen tal van mili taire satellieten: foto-ver- kennings-, verbindings-, elektronische spionage en weersatcllieten. Deze satel lieten zijn belangrijke hulp middelen voor onder meer: de waarneming van ver plaatsingen van militaire eenheden, schepen en vlieg tuigen; de waarschuwing te gen vijandelijke raketaan- vallen; de controle over de plaatsing en beproeving van nieuwe kernwapensyste men; het onderhouden van de verbindingen; het afluis teren van het vijandelijke berichtenverkeer en naviga- tiedoeleinden. In de toekomst maken satellie ten het raketonderzeeboten mogelijk om hun positie op zee tot op tien meter nauw keurig te bepalen. Een der gelijke nauwkeurige plaats bepaling is een voorwaarde om militaire doelen, zoals raketopstellingen, met kern wapens te kunnen aanval len. In 1979 werden 94 mili taire satellieten gelanceerd: 10 door Amerika en 84 door Rusland. De militaire activiteiten in de ruimte dragen nu reeds in belangrijke mate bij aan de instandhouding en verbete ring van de doelmatigheid van de veiligheidssystemen van Oost en West. De prak tijk leert dat de strijdkrach ten van de supermachten zich met de dag meer op sa tellieten verlaten. Het is daarom begrijpelijk dat zo wel Amerika als Rusland middelen ontwikkelen en in gebruik nemen om hun sa tellieten te beschermen en die van dc tegenstander te vernietigen. Rusland heeft in de laatste jaren 19 onder scheppingssatellieten in de ruimte gebracht om doelsa- tellieten op te sporen en uit te schakelen. Volgens Amerikaanse bron nen waren de laatste twaalf missies succesvol en be schikt Rusland momenteel over een bruikbaar anti-sa tellietsysteem. Amerika is op dit gebied ook actief. Aanvankelijk beschikte het over anti-satellietraketten die opgesteld stonden op ei landen in de Stille Zuidzee. Momenteel ontwikkelt de Amerikaanse luchtmacht echter andere satellietbc- strijdingssystemen. De ver wachting is dat binnen twee jaar een modern anti-satel lietsysteem in de ruimte kan worden beproefd. De Amerikanen hebben de controle over de militaire activiteiten in de ruimte op gedragen aan een ruimtever dedigingscentrum dat voor onder andere het opsporen en volgen van de duizenden satellieten beschikt over minstens negen raketvolg- stations en acht camerasta tions. Een belangrijke taak van het centrum in tijd van vrede is het uit elkaar hou den van het normale ruimte- verkeer en een mogelijke vijandelijke raketaanval. In oorlogstijd houdt het ook toezicht op de verdediging van de Amerikaanse satel lieten en de vernietiging van de Russische. In Amerikaan se politieke en militaire kringen wordt met de ge dachte gespeeld om in de toekomst alle ruimte-activi teiten te laten controleren vanuit een in de ruimte ge plaatst commando-orgaan. Het militaire gebruik van de ruimte beperkt zich nu nog tot dc volgende twee taken: hulpverlening bij het lei dinggeven aan het militaire optreden op aarde door on der andere het verschaffen van gegevens over de tegen stander en het onderhouden van verbindingen (1), en de verdediging van de eigen en de vernietiging van vijande lijke satellieten (2). Deze ac tiviteiten kunnen aanzien lijk worden uitgebreid. De ruimte immers biedt uitste kende mogelijkheden voor het uitvoeren van andere militaire taken zoals: het uitschakelen van strategi sche kernwapensystemen tijdens hun vlucht door bij voorbeeld laserwapens, en het aanvallen van doelen op aarde met in de ruimte ge- stationneerde wapens. Zouden de grootmachten tot een dergelijke uitbreiding besluiten dan wordt hun mi litaire positie in de ruimte in toenemende mate beslis send voor de machtsverhou dingen op aarde. Een kracht meting in de ruimte kan dan een van de partijen tot over gave dwingen zonder dat zijn strijdkrachten op aarde wezenlijk zijn aangetast. Met andere woorden: een verdere militarisering van de ruimte kan tot gevrlg hebben dat het conflict tus sen Oost en West in de ruim te wordt beslist. De betekenis van het Ameri kaanse ruimteveer Colum bia is, dat het enerzijds bruikbaar is in het kader van het huidige pakket van militaire ruimte-activiin- ten: het transport van utd< lieten van en naar de aarde en het opsporen, inspecteren en eventueel vernietigen van vijandelijke satellieten, anderzijds een nuttig instru ment kan zijn voor de ver sterking van de Amerikaan se positie in de ruimte: het vervoer van materieel en personeel voor de bouw en het functioneren van een commando-orgaan en het ac tief deelnemen aan gevech ten in de ruimte. In de toe komst kunnen meerdere space shuttles een ruimte- vloot vormen die slag levert om uit te maken Wie de ruimte om de aarde en daar mee de aarde beheerst. Een mogelijke versterking van de Amerikaanse militai re positie in de ruimte, heeft uiteraard ook gevolgen voor de verhoudingen binnen de Navo. Zij leidt op het gebied van de zorg VMf d. ril heid tot een grotere afhanke- lijkheid van Europa ten op- zi( hte van merika ij n jn dan niet alleen aangewezen op dc bescherming van de Amerikaanse "atoompara plu" maar ook op die van de Amerikaanse "ruimtepara plu I uropa kan op drie manieren op deze ontwikke ling reageren: de toenemen de afhankelijkheid aanvaar den; pleiten voor deelname aan het Amerikaanse ruim tevaartprogramma of probe ren zelf een machtspositie in de ruimte op te bouwen. Gelukkig is het nog niet zo ver dat wij nu al moeten kiezen voor een van deze mogelijk heden. Immers het is nog niet duidelijk of de groot machten inderdaad streven naar een verdere militarise ring van de ruimte. Een wa penwedloop in de ruimte: is namelijk erg kostbaar; bete kent een verdere aantasting van de internationale poli tieke stabiliteit en vormt een belemmering voor de ontspanning tussen Oost en West. Bovendien is deze wedloop door verdragen al enigszins aan banden ge legd. Ik denk in dit verband aan het verbod van kern proeven in de ruimte (Ver drag van 19631 en het verbod M Nt.iti.nu-ring van kern wapens in de ruimte (Ver drag van 1967). Te hopen is dat Amerika en Rusland hun politiek beleid richten op een uitbreiding van deze verdragen en op de aanwen ding van hun technologische mogelijkheden voor een vreedzaam gebruik van de ruimte.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23